Tratamente naturiste infertilitate masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Post Reply
Arcip Andreea

Re: Tratamente naturiste infertilitate masculina

Post by Arcip Andreea » Fri Sep 17, 2010 7:01 am

Suntem in Azerbaijdan si desi avem o asigurare de sanatate foarte buna, nu cred ca am spitale la care sa merg. Am fost la un control pentru ochi, si atunci cu programare ca sa aduca medicul. :) Nu stiu in Baku, capitala, cum e. Probabil ca sunt si spitale mari, nu vreau sa exagerez, dar nu m-am interesat si e greu s-o fac, pentru ca nu stiu limba azera ca sa citesc pe internet. Nici nu m-am stresat prea tare pe tema asta pentru ca sunt in Azerbaijdan, nu in Austria, Germania sau alte tari de genul :). Azi, vreau sa va spun ca am adus la servici polenul pe care il mai aveam cumparat din tara, ca sa le arat ce caut, ca le-am aratat imagini pe net si nu au inteles ce e. In concluzie, aici nici un tratament naturist nu stiu daca o sa reusesc sa fac, ce sa mai vorbesc de ICSI sau alte proceduri :).
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

littlegirl

Post by littlegirl » Fri Sep 17, 2010 10:27 am

Salutare fetelor!

Acum mi-a venit ideea sa va impartasesc ceva despre branca ursului: sotul meu a luat anul trecut tinctura seara ca parte din tratamentul apicol, a avut imbunatatire de 400% (de la 2.400.000 loa 10.000.000); urologul care l-a operat de varicocel i-a prescris numai branca ursului, deci a luat din aprilie pana in august (tot tinctura). Acuma varianta optimista ar fi ca BU i-a daunat dupa operatie..vedem, marti e programat la acel urolog, deci incet incet ne scoatem capul din canal....

Inca ceva: vara asta trecand prin Sovata am gasit un stand cu tincturi si alifii home made ale unei doamne din jud Bihor; i-am spus problema noastra, ne-a reconadat BU si i-am spus ca..asta a luat si degeaba, s-a inrautatit. Ea a zis (si parea sincera si in cunostinta de cauza) ca sunt 2 plante asemanatoare, multi le confunda, iau drept BU surata ei...ambele cresc in aceleasi locuri si te duc usor in eroare...BU adevarata are numai rezultate pozitive. Si eu, mare amatoare de medicina naturista recunosc ca am incercat sa identific aceasta planta, mi s-a parut ca o vad prin livezi, pe dealuri etc dar mi-a fost frica s-o culeg si s-o fac tinctura....nu eram sigura si gata!

Doar ca fapt divers am relalat...poate ati mai auzit si voi ceva asemanator si putem trage concluzii..

Andreea, ce-ar fi daca te-ai interesa acolo cum se trateaza infertilitatea masculina? Poate sunt ceva plante care cresc numai acolo, ceva vraci, experti locali cu rezultate? Stiu ca limba este un impediment, dar poate cineva vorbeste macar o engleza de balta sa inteleaga ce zici...

Scotocind prin "arhivele" familiei sotului, am aflat ca ceva verisor de-al mamei lui nu putea avea copii acu 26 ani si s-a internat la clinica de endocrinologie din Cluj; vag mi s-a spus ca sp nu erau mobili; nu stiu ce trat i-au aplicat, nu stiu ce dr l-a tratat, insa sotia lui mi-a spus ca il lasau in weekend acasa, weekend in care....ea a ramas gravida..la iesirea din clinica dr i-a spus ca rezultatul trat il tine 2 ani....si uite ca au avut 2 copii, cu diferenta de exact 2 ani intre ei!!! [fecundare]
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Sep 19, 2010 11:52 am

Arcip Andreea wrote:Suntem in Azerbaijdan si desi avem o asigurare de sanatate foarte buna, nu cred ca am spitale la care sa merg. Am fost la un control pentru ochi, si atunci cu programare ca sa aduca medicul. :) Nu stiu in Baku, capitala, cum e. Probabil ca sunt si spitale mari, nu vreau sa exagerez, dar nu m-am interesat si e greu s-o fac, pentru ca nu stiu limba azera ca sa citesc pe internet. Nici nu m-am stresat prea tare pe tema asta pentru ca sunt in Azerbaijdan, nu in Austria, Germania sau alte tari de genul :). Azi, vreau sa va spun ca am adus la servici polenul pe care il mai aveam cumparat din tara, ca sa le arat ce caut, ca le-am aratat imagini pe net si nu au inteles ce e. In concluzie, aici nici un tratament naturist nu stiu daca o sa reusesc sa fac, ce sa mai vorbesc de ICSI sau alte proceduri :).
Am avut eu un feeling ca nu esti in UE. Sanse zero sa te apuci de proceduri in Azerbaijdan, clar. Fa lista completa si roaga familia/prietenii din tara sa iti trimita un pachet cu vitamine, antioxidanti, produse apicole.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Sep 19, 2010 11:55 am

littlegirl wrote:Raluca, tu-ti dai seama ca la valorile astea de canal pe care le-a avut/le are si sotul meu anul trecut am ramas gravida absolut natural?????? si s-a oprit sarcina in sapt 6?????????????? X(
Da, ai avut un urias noroc initial, urmat de un urias ghinion dupa. Te inteleg perfect, stii ca si eu reusisem de la FIV1 si iata-ma trei ani mai tarziu in plin FIV4.

Nu putem decat sa speram in l'éternel retour de la chance!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

oanandries

Post by oanandries » Sat Sep 25, 2010 12:08 am

Buna fetelor !Ce credeti spermotrend nu ar fi mai bun decat multi maca pt infertilitatea masculina? Din cate am citit eu asa inclin sa cred..... [fecundare]
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Sep 25, 2010 12:42 pm

Oana, eu nu stiu sa iti raspund la intrebare, nu stiu compozitia spermotrend.

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Tue Sep 28, 2010 3:03 pm

Buna!
noi suntem dupa 2 fiv-uri nereusite, am tratat ce-am putut (am scris la prezentare) si acum suntem oarecum in perioada de "recuperare". Cele care au trecut prin inseminari si fiv-uri cred ca stiu la ce "perioada" ma refer.
Oricum am decis ca pana la anul sa nu mai dam pe la doctori.
Sotul meu a avut o imbunatatire a spermogramei in ce priveste motilitatea, astfel: 14%, 16%, 31% cu
Spermotrend 2/zi
Multi Maca 2/zi
Selezin ACE 1/zi
reducerea considerabila a tutunului

Sotul este diagnosticat de catre embriologi diferiti (la urolog nu a mai fost de la 17 ani, de la varicocel) cu OATS severa. La 17 ani a facut varicocel, un testicul s-a atrofiat la jumatate si are diabet de tip 2 (non insulino-dependent). Fiv-urile noastre au fost facute cu ICSI (se taie coada spermatozoidului si fecundarea se efectueaza de catre embriolog). Am recurs la ICSI deoarece ni s-a explicat ca spermatozoizii sotului nu inainteaza. Chiar daca exista multe forme anormale si chiar daca volumul este redus, daca ar inainta ar fi fost sanse pe cale naturala sau prin IA, dar eu aveam trompele infundate, deci nu ne-am mai complicat.

Acum, dupa ultimul esec, ne-am gandit noi (de fapt ne-am gandit la miezul noptii, stand amandoi pe scari, ca doi bezmetici :ymblushing: ): Ce-ar fi daca ne-am relua viata si am incerca sa redevenim clupul ala normal ce nu se iubeste dupa cum zic doctorii si nu-si traiesc viata doar intre stimulari, spermograme, punctii si embriotransferuri?
Uite asa vine intrebarea arzatoare:
Pe langa cele luate inainte de fiv, care au dat rezultate, pe langa napraznic, pe care-l avem in casa, ca-l luam si eu, ce altceva ar mai putea lua sotul, care sa ajute gigeii sa inainteze?

Sper sa nu dati cu pietre ca nu ne ducem la un doctor de pute, dar chiar vrem o pauza, ca sarmanul meu sot s-a muls in ultimul an mai mult decat o vaca norvegiana de prim rang, iar eu am stat cu injectiile in burta si fund de-mi va creste astfel incat s-o concurez pe Shakira...

Din experienta voastra, exista "ceva" care sa ajute la motilitate, ca macar un ametit de gigel sa inainteze prin trompa mea? Bine, acum acel "ceva" sper sa fie de inghitit sau rumegat, chiar si ceaiuri, orice, dar sa dea oarecum roade.

Scuze ca m-am intins asa, cred ca a fost si un fel de descarcare emotionala...
Image siImage

miki70

Post by miki70 » Tue Sep 28, 2010 3:42 pm

O-lume-de-vise as adauga omega 3 cu acid folic si B-ri de la Dopell Hertz 2/zi si neaparat L-Carnitina de la Redis cu fructoza 1 plic/zi. Nu uita si napraznicul, 6capsule/zi. Fara baie in cada, laptop in brate si scaun incalzit. Fara E-ri si conservanti.
Tu tb sa ai cel putin o trompa functionala, adica degeaba e permeabila dc nu e si functionala, tb sa aiba cilii buni.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Sep 28, 2010 3:52 pm

Iuhuhu, s-a intors Miki!!! :ymparty:

Numai ce ma pleostisem ca nu a reusit Bela, chiar aveam nevoie de o veste buna!

Miki, coautorul copiilor mei, desi a luat napraznic, zinc, seleniu, vitamina C, coenzima Q10, acid folic si din cand in cand si B12, Omega 3cu DHA, a scazut iar la un milion/ml. DAR! Mobilitatea este A=3%, B=17%, iar spermocitograma in norme. Cum oricum nu imi fac iluzii pe natural, pentru ICSI sunt arhisuficienti, nu?

miki70

Post by miki70 » Tue Sep 28, 2010 4:02 pm

RalucaBonzi wrote:Iuhuhu, s-a intors Miki!!! :ymparty:

Numai ce ma pleostisem ca nu a reusit Bela, chiar aveam nevoie de o veste buna!

Miki, coautorul copiilor mei, desi a luat napraznic, zinc, seleniu, vitamina C, coenzima Q10, acid folic si din cand in cand si B12, Omega 3cu DHA, a scazut iar la un milion/ml. DAR! Mobilitatea este A=3%, B=17%, iar spermocitograma in norme. Cum oricum nu imi fac iluzii pe natural, pentru ICSI sunt arhisuficienti, nu?
Raluca bine te-am regasit :ymhug:
Pt ICSI iti tb atatia gigei cate ovocite vei avea. Posibil scaderea sa fie si de la canicula. Important e sa se gaseasca, sa nu dispara definitiv iar dc dispar se mai pot gasi la punctia testitulara.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Sep 28, 2010 4:11 pm

Sa stii ca ne-am gandit la caldura. Si la alcool - nu am baut mult, in schimb am facut-o constant, caci in Franta vinul e aliment, cate un pahar-doua la fiecare masa, plus apéros / cocktailuri seara, cam zilnic. Am oprit alcoolul, sa stii, dar ma gandesc ca ar fi o explicatie.

Am zece foliculi la Z6, sa speram ca au toti ovocite, deci nu imi fac probleme pentru ICSI, se vor gasi zece voinici. [fecundare]

Sa stii in schimb ca sotul meu resimte efectele pozitive ale antioxidantilor pe care ii ia (mai toate sunt medicamente anti aging), a zis ca o sa continue si dupa ce raman gravida. :)

miki70

Post by miki70 » Tue Sep 28, 2010 4:22 pm

Un pahar de vin rosu natural e chiar indicat deoarece are resveratrol , un antioxidat f puternic . Resveratrolul mai este bun pt circulatia sangelui ;) . Celelalte bauturici nu sunt indicate si ar fi bine sa renunte la ele.
EDIT: Ati inlocuit Pro6 cu zinc/seleniu? Eu sunt fan Pro6

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Sep 28, 2010 4:37 pm

A luat Pro6 pana acum vreo sase saptamani, cand s-a terminat, si am inlocuit, ca asta am gasit direct, rapid. A, si Arctic Sea a continuat sa ia.

Oricum, sunt optimista, sunt sigura ca va fi ok.

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Wed Sep 29, 2010 1:12 pm

raluca aceasta atitudine optimista sper sa va ajute si sa vi se indeplineasca visul. Esti pe protocol scurt? Cu ce te stimulezi?

miki zici de L-Carnitina de la Redis cu fructoza 1 plic/zi. Aceasta fructoza nu contine cumva zaharuri(sub orice forma)? Intreb deoarece sotul meu are diabet tip 2. Imi amintesc de sadismul maica-mii cand i-a facut crema de zahar ars :))
Image siImage

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Sep 29, 2010 1:55 pm

Raluca, iti tin pumnii sa iasa bine bine la capat procedura voastra!

Miki-bine ai revenit printr noi; ne esti de mare ajutor; incerc sa-l conving pe sot sa ia trat tau, poate poate si reusesc!

O-lume-de-vise.....din pacate si noi suntem tot p-acolo, cu OAT ff severa dupa operatia de varicocel de anu asta, dupa ce anul trecut am ramas [gravi] natural, dupa ce sotul a urmat trat apicol (l-am postat pe la inceputul capitolului)..cu temp bazala monitorizata, cu spermograme din 3 in 3 luni, cu dr care ne iau banii si dau din cap, cu o imensa frustrare in suflet si membri ai familiei care ne zic ca ne trece vremea, desi le-am explicat ca exista termenul de infertilitate....m-am declarat invinsa dupa spermograma din august, simteam ca n-am putere sa ma dau jos din pat, si uite ca inca ma mai uit la alte variante, sotul a avut prima vizita la un endocrinolog...care se pare ca ii va prescrie Clomifen/Clostylbegyt.

fetelor, va mai intreb odata, ati avut de cazuri concrete de imbunatatiri dupa trat cu C.?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

oanandries

Post by oanandries » Wed Sep 29, 2010 2:12 pm

Sotul meu a luat acum 2 luni in fiecare zi timp de 20 zile cate una pe zi si zanocin,n-am ramas insarcinata ,am intrerupt pt ca sotul meu nu facuse analizele hormonale sa vada daca are vreo insuficienta si ne-am temut sa nu dauneze cum de altfel am citit despre alte tratamente.Nu am ramas insarcinata si cred ca e cazul sa nu ma mai stresez luna de luna daca raman sau nu insarcinata,pt ca aproape 5 ani asta am facut(si nu s-a intamplat niciodata)si sa strang banii pt Fiv :((
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Sep 29, 2010 2:42 pm

Littelgirl, eu nu stiu de tratament cu clomifen - nici de bine, nici de rau. Stiu doar ca majoritatea medicilor spun ca, exceptand patologii gen varicocel sau dezechilibre hormonale severe, OATS nu se trateaza.
o-lume-de-vise wrote:raluca aceasta atitudine optimista sper sa va ajute si sa vi se indeplineasca visul. Esti pe protocol scurt? Cu ce te stimulezi?

miki zici de L-Carnitina de la Redis cu fructoza 1 plic/zi. Aceasta fructoza nu contine cumva zaharuri(sub orice forma)? Intreb deoarece sotul meu are diabet tip 2. Imi amintesc de sadismul maica-mii cand i-a facut crema de zahar ars :))

O-lume-de-vise, multumesc! Fac protocol lung, toate detaliile sunt pe topicul "fiv abroad".

Fructoza este zahar din fructe (si contine de doua ori mai putine calorii decat zaharul obisnuit, la o capacitate egala de indulcire). Deci clar un diabetic trebuie sa fie atent. Totodata, este un element esential, sperma contine fructoza, o spermograma detaliata masoara si asta, in mod ideal trebuie sa aiba > 13 μmol de fructoza /ejaculat.

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Wed Sep 29, 2010 3:38 pm

littlegirl, dar ce s-a schimbat in rau fata de anul trecut cand ati reusit natural? Operatia de varicocel poate inrautatii OATS severa?

raluca, OATS nu se trateaza complet, dar se amelioreaza, iar mie asta mi se pare un pas inainte:

"Doua aspecte sunt de luat in consideratie in infertlitatea masculina : oligospermia si azoospermia.
Oligospermiile, formeaza grupul cel mai mare al infertilitatii masculine. Au etiologie complexa sau obscura si rezultatele terapeutice sunt putin incurajatoare. Scaderea numarului spermatozoizilor se insoteste de obicei de scaderea mobilitatii si de cresterea de forme patologice, formand entitatea nosologica cunoscuta sub denumirea de oligo-asteno-teratospermie.
Azoospermiile, mai putin frecvente deact oligospermiile sunt de doua feluri : secretoare si excretoare. Azoospermiile secretoare se caracterizeaza prin oprirea maturizarii celulelor germinale sau prin lipsa lor. Testicolele sunt hipotone si micsoarate de volum. In ejaculat exista celule germinale imature. Azoospermiile excretoare sunt detreminate de procese obstructive bilaterale, situate la nivelul epididimului si al canalului deferent. Cele unilaterale sunt cauzele oligospermiilor. De cele mai multe ori este vorba de sechele infectioase locale (gonococice, tuberculoase, etc) sau generale. Infectiile se propaga descendent pe cale hematogena sau limfatica si se localizeaza cu predilectie in epididim."

"Tratarea tulburarilor de fertilitate costituie o problema destul de dificila, intrucat patologia reproducerii nu se refera numai la calitatea spermei, ci la toate etapele cuprinse in migrarea spermatozoidului de la tubii seminiferi pana la ovul.
In afara cauzelor organice, numeroase tulburari functionale (insuficientza sexuala, conflicte si stari de tensiune psihica, etc) pot in egala masura sa impiedice procreatia. Pentru individul izolat, infertilitatea nu constituie un defect grav, in schimb, pentru perechea casatorita, ea devine o drama care ameninta trainicia casatoriei. Pentru toate aceste considerente, ianintea instiutuirii oricarui tratament, specialistului ii revine sarcina de a cunoaste si de a aprecia rolul factorilor biologici, psihologici si sociali in sterilitatea conjugala; Cu aceasta ocazie mentionam necesitatea instruirii perechilor sterile in probleme de fiziologie sexuala (ritm al activitatii sexuale, tratarea ejacularii rapide, importanta orgasmului femeii, etc.)
Tratamentul preventiv- Este de fapt metoda cea mai eficace de combatere a sterilitatii. Tratarea la timp a starilor febrile si a bolilor infectioase cu afinitate pentru testicul (tuberculoza urinara, parotidita epidemica, etc) si tratamentul imediat al infectiilor genitale (gonoree, stafilococi, etc) impiedica perturbarea speematogenezei. Barbatul infertil trebuie supus obligatoriu unui examen urologic (glandele anexe si tract genital).
Tratamentul hormonal- Metoda terapeutica cea mai cunscuta si cea mai aplicata in infertilitatea ambelor sexe este terapia hormonala, in care locul de frunte il detin hormonii gonadotropi si testosteronul. Pentru diversi autori, efectele terapiei hormonale au fost nu numai diferite, dar chiar contradictorii. De cele mai multe ori nu preparatele sunt de vina ci aplicarea lor nerationala.
Vitaminoterapia- Corelatiile intre carenta vitaminica si glandele genitale sunt putin studiate. Precizarea diagnosticului de carenta vitaminica prin probe de laborator este dificila; mai elocventa este proba terapeutica. Se cunoaste actiunea trofica a vitaminei A asupra epitelului germinal. Doza zilnica este de 300.000 u. ar fi eficace in tratamentul astenospermiilor. Rezultate interesante s-au obtinut cu doze mari de vitamina C, pana la 2 g pe zi, administrate timp de mai multe saptamani, care au imbunatatit semnificativ dinamica spermatozoizilor. Rolul carentei vitaminei E in producerea infertilitatii pare sa fie mai putin important decat apare in literatura. Totusi vitamina E continua sa fie aplicata in toate cazurile de infertilitate in doze de cca 100 mg pe zi. Celelalte vitamine (B si D) au actiune generala in organism, cu rasunet aspura functiei epiteliului germinal. Rolul vitaminei B12 a fost bine precizat; se pare ca influenteaza procesul de maturizare a celulelor germinale. se administreaza de obicei asociata la tratamentul hormonal.
Tratamentul cu spasmolitice - se bazeaza pe ipoteza existentei in anumite conditii a unor stari spastice a musculaturii netede a cailor genitale, care impiedica evacuarea secretiei glandelor accesorii. Golirea incompleta a cailor excretoare poate determina oligoastenospermii, fara modificari ale morfologiei spermatozoizilor. In scopul indepartarii spasmului cailor genitale s-au administrat papaverina si alte antispastice . In 50 % din cazuri, calitatea spermei s-a ameliorat evident.
Tratamentul chirurgical - Se adreseaza in primul rand azoospermiilor excretoare si coconsta in inlaturarea obstacolului si efectuarea unei anastomoze epidimo-deferentiale. Operatia in sine este delicata si dificila, mai ales cand portiuni intinse ale deferentului sau epididimului sunt obstruate. In ststistici, vindecarile cu restabilire permeabilitatii canalului sunt frecvente 65-70 % din cazurile operate. Cele mai bune rezultate se obtin cand obliterarea este situata la nivelul curbei epididimo-deferntiale si in obstructia joasa a deferentului. Oligospermia severa, azoospermia si necrospermia sunt indicatii majore pentru interventie.Rezultatele se obtin dupa 6 luni de la operatie iar sansele de restabilire a fertilitatii sunt mai mari la barbatii sub 30 de ani. S-au notat, dupa varicocelectomii, cresteri importante ale numarului de spermatozoizi cu 200-300%, imbunatatirea mobilitattii si cresterea procentului de forme normale.
Tratamentul infertilitatii masculine este deseori descurajant. In afara cazurilor clare, in care hormonoterapia este incununata de succes, raspunsul oligo-asteno-teratospermiilor la tratamentul hormonal, vitaminic sau proteinic este slab sau nul. Sub 10 milioane de spermatozoizi , sansele de obtinere a vindecarii terapeutice sunt mult reduse mai ales cand in testicul exista leziuni fibroase sau scleroase ireversibile (orhita urliana, etc).
Succese s-au evidentiat in inseminarile artificiale cu spermatozoizi centrifugati si suspendati intr-un mediu spermiozotonic, sau binecunoscutul FIV."

imi pare rau, dar nu prea cred ca am dreptul sa pun sursa pe forum
Image siImage

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Sep 29, 2010 3:57 pm

Asta e rezumatul nostru: am pornit d ela 2.400.000 sp mob 40 sau 60% in ian 2009, a urmat trat apicol 3 luni si a ajuns la 10.000.000 sp, mob 80%, cand am si ramas gravida (mai 2009); in dec 2009 o noua sperm fara trat a aratat 1.600.000 sp, a urmat trat cu gemorivate 3 luni; in mart inainte de operatie avea 8 mil sp, 60% mob

op varicocel bilateral aprilie

apr-augu tinct d ebranca ursului

aug: 1.600.000 sp, mob 60 sau 40%-am si uitat
sept: 200.000, imobili
!!

Urologul nu a negat ca totusi este posibil sa fi dezv anticorpii antispermatici dupa op d evaricocel; i-a prescris aceasta analiza insa sotul...deocamadata nu o face... cu chiu cu vai azi s-a dus sa-si faca hormonii (FSH< LH, PRolactina, Testosteron)

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Sep 29, 2010 4:03 pm

O-lume-de-vis, m-ai facut sa zambesc. Sursa se poate mentiona pe forum, sigur. Din pacate, putine sunt articolele generaliste din care mai pot afla noutati despre infertilitatea masculina, am depasit faza asta, desi nu mi-as fi dorit, sunt atat de multe lucruri mai interesante, din alte domenii, pe care mi-as fi dorit sa le fi citit in ultimii trei ani.

Ameliorari in OATS pot exista, desigur. Dar variabile, instabile si in enorma majoritate a caurilor lipsite de "eficacitate" (<--> sarcina/copil). Sigur ca se pot obtine si sarcini naturale cu OATS, dar din punctul meu de vedere asta e doar o loterie la care, la o anumita varsta si dupa anumite experiente traumatizante, nu imi mai pot permite sa joc.

De altfel, chiar in articolul propus de tine se spune cam ce zisesem si eu initial:
Oligospermiile, formeaza grupul cel mai mare al infertilitatii masculine. Au etiologie complexa sau obscura si rezultatele terapeutice sunt putin incurajatoare.
Tratamentul infertilitatii masculine este deseori descurajant. In afara cazurilor clare, in care hormonoterapia este incununata de succes, raspunsul oligo-asteno-teratospermiilor la tratamentul hormonal, vitaminic sau proteinic este slab sau nul. Sub 10 milioane de spermatozoizi , sansele de obtinere a vindecarii terapeutice sunt mult reduse mai ales cand in testicul exista leziuni fibroase sau scleroase ireversibile (orhita urliana, etc).
Last edited by Mademoiselle PasDeChance on Wed Sep 29, 2010 4:10 pm, edited 2 times in total.

Post Reply