Tratamente naturiste infertilitate masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Dannya

Re: Tratamente naturiste infertilitate masculina

Post by Dannya » Sat Dec 03, 2011 6:05 pm

littlegirl wrote:Dannya, nu am auzit despre efecte negative ale napraznicului; sotul meu a luat vreo 3 luni; eu stiam ca varicocelul poate fi una din cauzele formelor anormale. Personal, noi am avut imbunatari ale spermogramei (la noi e probl de nr) dupa tratament apicol si dupa tratament cu gemoderivate. Ambele sunt detaliate la acest capitol.
Littlegirl, e adevarat ca are un varicocel, care nu necesita operat (asa ne-a spus medicul - e de grad inferior, si dupa cum probabil stii operarea lui poate duce la aparitia hidrocelului, care e mai periculos).
Are vreo luna si jumatate de la inceperea tratamentului si inteleg ca nu e suficient pentru a avea niste imbunatatiri (numar, mobilitate, forme) vizibile, o sa mai repetam spermograma in ianuarie.

Multumesc.
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

somebody

Post by somebody » Mon Jan 16, 2012 2:04 pm

Bună ziua.
Îmi puteţi spune, vă rog, un posibil tratament naturist pentru: oligoastenoteratospermie severă.
Îmi cer scuze, poate s-a mai scris, aici pe topic, dar din grabă şi lipsă de timp, nu am citit.
Mulţumesc anticipat.
36/37 ani, ambii parteneri.Infertilitate primară. Eu:insuficienţă ovariană, menopauză precoce. HSG + Laparoscopie, trompe permeabile. FSH 8,8, AMH: 0,01. Spermogramă soţ: oligoastenoteratospermie severa.

Dannya

Post by Dannya » Mon Jan 16, 2012 2:31 pm

somebody wrote:Bună ziua.
Îmi puteţi spune, vă rog, un posibil tratament naturist pentru: oligoastenoteratospermie severă.
Îmi cer scuze, poate s-a mai scris, aici pe topic, dar din grabă şi lipsă de timp, nu am citit.
Mulţumesc anticipat.
Somebody, chiar si tratamentele de tip naturist nu trebuie luate dupa ureche - acestea se recomanda de catre medic in urma unor analize hormonale - deci ar fi bine sa faca analizele hormonale si dupa sa mergeti la un medic care sa-i prescrie un tratament.
Si ar fi bine sa va grabiti, avand in vederea varsta ta si valoarea AMH-ului.
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

ivona pop

Post by ivona pop » Tue Jan 31, 2012 11:24 pm

Buna fetelor!
Am intrat sa va incurajez,sa va spun cu certitudine ca infertilitatea poate fi invinsa.Eu si sotul meu suntem exemplul viu in acest sens.Ne-am luptat timp de 15 ani cu oligospermia lui care, dupa nenumarate tratamente alopate si naturiste,a ajuns la oligoastenoteratozoospermie.Sansa noastra a fost d-na dr fitoterapeut Claudia Herman si d-na dr Greti Mutuliga.Am urmat amandoi un tratament naturist personalizat ,timp de 5 luni(detoxifiere,hidratare,alimentatie si suplimente nutritive).Acum suntem fericitii parinti a unui baietel sanatos si frumos de 1 an si 2 luni.Dumnezeu sa va dea putere,rabdare si multa perseverenta!Daca noi am reusit,si voi puteti!SUCCES SI MULT NOROC!!!

Dannya

Post by Dannya » Wed Feb 01, 2012 11:03 am

ivona pop wrote:Buna fetelor!
Am intrat sa va incurajez,sa va spun cu certitudine ca infertilitatea poate fi invinsa.Eu si sotul meu suntem exemplul viu in acest sens.Ne-am luptat timp de 15 ani cu oligospermia lui care, dupa nenumarate tratamente alopate si naturiste,a ajuns la oligoastenoteratozoospermie.Sansa noastra a fost d-na dr fitoterapeut Claudia Herman si d-na dr Greti Mutuliga.Am urmat amandoi un tratament naturist personalizat ,timp de 5 luni(detoxifiere,hidratare,alimentatie si suplimente nutritive).Acum suntem fericitii parinti a unui baietel sanatos si frumos de 1 an si 2 luni.Dumnezeu sa va dea putere,rabdare si multa perseverenta!Daca noi am reusit,si voi puteti!SUCCES SI MULT NOROC!!!
Multumim Ivona. E important pentru noi sa stim ca oameni cu probleme de infertilitate au reusit sa invinga aceasta boala.
Multa sanatate si sa va bucurati de baietelul vostru!

ivona pop

Post by ivona pop » Wed Feb 01, 2012 10:02 pm

Mult succes Dannya si multa credinta!Cu siguranta si voi veti depasi aceasta greutate.Sper ca prima incercare sa va fie reusita.DOAMNE AJUTA!

Mirabela

Re: Tratamente naturiste

Post by Mirabela » Thu Feb 09, 2012 11:33 am

Buna,acum doi ani am ramas insarcinata (sau cel putin asa aratau testele de sarcina)deoarece pana sa merg la medic am suferit un avort spontan.Cand am ajuns la ginecologie mi sa spus ca am un fibrom uterin intramural.Dupa 3 luni am fost operata, iar la operatie sa depistat ca aveam si endometrioza. Am tinut un tratament cu lucrin depot 3 luni, apoi totul ok, la urmatoarea consultatie mi-a spus ca am un chist pe ovarul stang.Am tinut tratament 6 luni cu diane 35 iar la urmatoarea consltatie nu-l mai aveam.Medicum mi-a spus sa incerc sa raman insarcinata imediat dupa ce intrerup tratamentul.Din pacate sotul meu nu este in tara acum si am incercat doar o luna…dar nimic.Intre timp am fost si la bio-rezonanta si mi s-a spus ca am dereglare hormonala si probleme la glanda tiroida.Nu stiu ce sa fac…analize hormonale nu mai am facut de la operatie…Intrebarea mea este ce ar fi cel mai bine sa fac acum?…in ce directie sa o iau?…sa mai astept?..am citit pe forum despre “branca ursului” credeti ca m-ar ajuta? multumesc si chiar am nevoie de sfatul dvs

Dannya

Post by Dannya » Thu Feb 09, 2012 1:36 pm

Mirabela wrote:Buna,acum doi ani am ramas insarcinata (sau cel putin asa aratau testele de sarcina)deoarece pana sa merg la medic am suferit un avort spontan.Cand am ajuns la ginecologie mi sa spus ca am un fibrom uterin intramural.Dupa 3 luni am fost operata, iar la operatie sa depistat ca aveam si endometrioza. Am tinut un tratament cu lucrin depot 3 luni, apoi totul ok, la urmatoarea consultatie mi-a spus ca am un chist pe ovarul stang.Am tinut tratament 6 luni cu diane 35 iar la urmatoarea consltatie nu-l mai aveam.Medicum mi-a spus sa incerc sa raman insarcinata imediat dupa ce intrerup tratamentul.Din pacate sotul meu nu este in tara acum si am incercat doar o luna…dar nimic.Intre timp am fost si la bio-rezonanta si mi s-a spus ca am dereglare hormonala si probleme la glanda tiroida.Nu stiu ce sa fac…analize hormonale nu mai am facut de la operatie…Intrebarea mea este ce ar fi cel mai bine sa fac acum?…in ce directie sa o iau?…sa mai astept?..am citit pe forum despre “branca ursului” credeti ca m-ar ajuta? multumesc si chiar am nevoie de sfatul dvs
Mirabela, nu stiu exact ce presupune biorezonanta. Eu te sfatuiesc sa vezi daca ai probleme exact cu tiroida (sunt niste analize: T3, T4, Anti TPO, etc - de sange+o ecografie), dar cel mai bine este sa mergi la un endocrinolog caruia sa-i spui intreaga poveste si care sa te indrume mai departe. Succes!

cris

Post by cris » Thu Feb 09, 2012 10:49 pm

Ivona spune-mi si mie te rog de unde sunt doamnele doctor?
Si noi ne confruntam cu o problema asemanatoare, adica oligoastenoteratospermie. Luni am facut bHCg care din pacate a iesit 1,2, deci un FIV nereusit. Ne pregatim sa incepem tratamentul lui Miki

Elena Ciucur

Post by Elena Ciucur » Mon Feb 13, 2012 4:53 pm

In cazul oligoastenospermiei rezultate bune se cunosc daca se iau suplimente de vitamine si antioxidanti.Sotul meu a folosit Centrum de la A la Zn,apoi Spermotrend,iar dupa terminarea tratamentului cu Spermotrend a luat si Vitamax.Rezultatele au fost destul de bune dupa 3 luni de tratament.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Fri Apr 20, 2012 8:17 am

Mirabela wrote:Intrebarea mea este ce ar fi cel mai bine sa fac acum?…in ce directie sa o iau?…sa mai astept?..am citit pe forum despre “branca ursului” credeti ca m-ar ajuta? multumesc si chiar am nevoie de sfatul dvs
Mirabela, te rugam sa citesti in intregime acest topic.

Nu, branca ursului nu este un panaceu. Chiar dimpotriva.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Cornel Miu

Post by Cornel Miu » Wed Jul 11, 2012 9:43 am

miki-miki wrote:Avertisment "SOS Infertilitatea":
Sfat general pentru cititorii acestui topic (noi, care scriem, suntem cat de cat avizate, dar exista persoane care abia au aflat ca se confrunta cu infertilitatea si care se reped pe internet in cautare de solutii): nu luati de bune primele informatii peste care dati pe internet, gen "branca ursului vindeca/amelioreaza infertilitatea, fie masculina, fie feminina" si a doua zi incepeti sa beti branca ursului, din principiu. Filtrati informatiile. Faceti analizele hormonale si vedeti ce excese / deficiente aveti. Doar dupa ca va convingeti ca stiti care e nevoia organismului, puteti sa va ganditi la a il ajuta cu naturiste. Dar chiar si asa, trebuie macar sa va informati medicul.

Nu ne jucam cu hormonii, ok? :)

Image

Deschid ac subiect deoarece vreau sa ajut si eu asa cum pot cuplurile afectate de infertilitate, LucaLuca m-a rugat mai de mult sa scriu un articol cu tratam naturiste dar pt ca nu m-a facut mama poeta :D nu am reusit sa-l fac. Oricum tratamentele naturiste uneori tb personalizate si deci art nu ajuta f mult .
Deci, dc e cineva care doreste sa-i alcatuiesc schema unui tratam naturist sa-mi scrie aici. Va rog sa aveti rabdare, voi raspunde la toate intrebarile in masura timpului meu liber.

Atentie!!!
Branca Ursului (BU) si testosteronul sintetic pot da rezultate nedorite. In caz de deficienta de testosteron e bine sa luati Tribulus terestris.
Buna.
Ma numesc Cornel M si sunt din bucuresti.
Am fost diagnosticat cu azoospermie.Sunt casatorit de 15 ani.La ultimele 2 teste mi-au iesit cativa spermatozoizi vii.Repet cativa,nu cateva milioane.
Crezi ca am vreo sansa?Ce imi recomanzi?
Totul se datoreaza unui oreon avut la 16 ani.
Multumesc.

codrina_loredana

Post by codrina_loredana » Sun Dec 02, 2012 10:29 am

Cine imi poate recomanda ceva pentru imbunatatirea mobilitatii spermatozoizilor ("NORMOSPERMIE CU HIPOKINEZIE")?

blue eyes

Post by blue eyes » Sun Dec 02, 2012 4:09 pm

codrina, pt mobilitate poate lua un pliculet carnitina cu fructoza de la redis, dimineata pe nemancate, intr-un pahar cu apa. spermotrend / profertil, asta nu numai pt mobilitate, dar sigur ii va face bine, selezin sau separat arginina. si de asemenea acifol 1/zi. mult succes!
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

codrina_loredana

Post by codrina_loredana » Sun Dec 02, 2012 9:06 pm

"blue eyes" poti sa imi spui mai multe despre aceste medicamente,si daca ai urmat si tu acest tratament si daca au crescut rezultatele.Multumesc mult, pentru sfat !

blue eyes

Post by blue eyes » Mon Dec 03, 2012 9:40 am

codrina,sotul meu ia tratament de la sfarsitul lui ianuarie.noi aveam teratozoospermie severa.ideea e ca formele normale cresc greu si am vrut sa facem ceva sa imbunatatim numarul,care era si el la limita inferioara.si la sfarsitul lui august nr a fost de 3 ori mai mare.mobilitatea a plus b mereu a oscilat intre 54% si 66%.sper sa ramana macar asa.voi cat aveti mobilitatea?tratamentul asta a fost permanent.dar a mai luat cetebe cu zinc,multimaca de la forever.polen dimineata.
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 2 nereusit

codrina_loredana

Post by codrina_loredana » Mon Dec 03, 2012 9:10 pm

varsta-35 ani
volum -3.3 ml
fluidificare -20 min
aspect -opalescent
nr/ml:31 mio/ml
mobilitate- 5% bine mobile
-30% mediu mobile
-65% imobile
-0%- non-progresivi
morfologie -normala
leucocite -rare
hematii-absente
celule epiteliale -absente
DIAG.-Normospermie cu hipokinezie
e vreo problema cu aceasta spermograma pentru FIV???

blue eyes

Post by blue eyes » Tue Dec 04, 2012 9:10 am

codrina,mobilitatea este intr-adevar mica.ceea ce mi-a atras atentia este mentiunea-morfologie normala.adica cat %?spermograma nu a fost lucrata intr-un centru RUAM,nu?adica lucrata de un embriolog.pt ca altfel...eu nu o consider relevanta.am avut si noi 3 spermograme f bune lucrate in laboratoare generaliste.si cand am facut-o intr-o clinica specializata-supriza!dar ...sa zicem ca este asa cum scrie acolo pe hartie,nu,nu pune problema pt FIV.

FIV 2 nereusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 10, 2012 5:27 pm

Semen concentration and quality fell in French men between 1989 and 2005

New research shows that the concentration of sperm in men’s semen has been in steady decline between 1989 and 2005 in France. In addition, there has been a decrease in the number of normally formed sperm. The study is published online today (Wednesday) in Europe’s leading reproductive medicine journal Human Reproduction [1].

The study is important because, with over 26,600 men involved, it is probably the largest studied sample in the world and although the results cannot be extrapolated to other countries, it does support other studies from elsewhere that show similar drops in semen concentration and quality in recent years.

The researchers used the French assisted reproduction technology (ART) database Fivnat, which collected data from 126 main ART centres in France. They examined semen samples provided by men who were the partners of women undergoing fertility treatment because their Fallopian tubes were blocked or missing – in other words, the couples’ infertility was due to these problems rather than to any problems with the men’s sperm.

They found that over the 17-year period there was a significant and continuous 32.2% decrease in semen concentration (millions of spermatozoa per millilitre of semen), at a rate of about 1.9% per year. The researchers calculated that in men of the average age of 35, semen concentrations declined from an average of 73.6 million/ml in 1989 to 49.9 million/ml in 2005.

In addition, there was a significant 33.4% decrease in the percentage of normally formed sperm over the same period. Changes in the way sperm shape (morphology) was measured during this time may partly explain this decrease and make it difficult to give an estimate for the general population. However, the researchers say that these changes do not account for the total decrease in the quality of sperm morphology observed over the study period.

In their paper, the researchers write: “To our knowledge, it is the first study concluding a severe and general decrease in sperm concentration and morphology at the scale of a whole country over a substantial period. This constitutes a serious public health warning. The link with the environment particularly needs to be determined.”

One of the authors, Dr Joëlle Le Moal, an environmental health epidemiologist at the Institut de Veille Sanitaire, Saint Maurice, France, said: “The decline in semen concentration shown in our study means that the average values we have for 2005 fall within the ‘fertile’ range for men according the definition of the World Health Organisation. However, this is just an average, and there were men in the study who fell beneath the WHO values. The 2005 values are lower than the 55 million/ml threshold, below which sperm concentration is expected to influence the time it takes to conceive.”

The researchers also looked at how well the sperm moved (motility) and found that the proportion of motile sperm increased slightly from 49.5% to 53.6% between 1989 and 2005.

Although they made adjustments for variables that could affect the results, such as the men’s ages, the season, the centre where they gave their sperm samples, and the technique (standard in vitro fertilisation or intra-cytoplasmic sperm injection), they were unable to control for socioeconomic factors, including smoking and weight, which can affect semen quality and concentration. However, the authors say that, even though ART is equally accessible to the whole population, it tends to be the better educated who undergo it in France and they are less likely to smoke and to be overweight. “Therefore, the real values for sperm parameters in the general population could be slightly lower than those that we present and the decreases could possibly be stronger,” they write.

The authors say that there needs to be more research into the possible causes for the decline in semen concentration and percentages of normally formed sperm, but other studies have pointed to the role played by environmental factors such as endocrine disruptors (chemicals that disturb the body’s normal hormonal balance). Furthermore, such factors could induce epigenetic changes (changes in the way genes and cells behave) that might be passed down the generations, and which could contribute to a longer process of decline in men’s fertility.

Dr Le Moal said: “Impairments in the quality of human gametes (male sperm and female eggs) can be considered as critical biomarkers of effects for environmental stresses, including endocrine disrupters. Firstly, this is because gametes are the very first cells from which human beings are built up during their lifetimes. According to the theories about the developmental origins of health and diseases, early (foetal, postnatal, but possibly also preconceptional) exposures may have an impact on adult health; the testicular dysgenesis syndrome hypothesis could be regarded as an example.

“Secondly, it has been shown in humans and animals that intergenerational effects may occur after foetal exposures, particularly via epigenetic changes. If such exposures and effects occur in successive generations, accumulated outcomes are plausible. So the observed trends could be the result of several generations’ changes.”

For this reason, the authors say they are concerned that there could be effects on the next generation’s health.

“Our public health warning may help health authorities to reinforce their actions on endocrine disruptors, hopefully at the European level, and to sustain research as well as monitoring systems,” said Dr Le Moal. “We plan to implement a national monitoring system with the French competent authority (the Biomedicine Agency), which now runs the national registry of ART. Our example could help other countries to implement their own systems. International monitoring systems could be a good idea to understand what is happening on human reproductive outcomes around the world, and evaluate public health actions in future,” she concluded.

Sursa: http://www.eshre.eu/page.aspx/1780
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Ani.G

Post by Ani.G » Sat Jan 19, 2013 9:07 am

Buna fetele Stiti cumva daca anticorpii antispermatici dau modificari ale spermogramei ? Sau poate arata ca si una normala si problemele sa fie doar la posibilitatea lor de penetrare ? Stiu ca AA se vad cu testul mar ca fiind legati de spermatozoizi, dar nu stiu daca se poate asta si cu o spermograma normala

Normala...insa se pare ca avem de furca , cu formele Anormale
Avem 20% forme normale
Merg sa citesc din urma, poate stiti vreun remediu :ymdaydream:

Post Reply