Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
claudia10

dr uscatescu valentina

Post by claudia10 » Sun Nov 20, 2011 12:16 am

am nevoie urgent de o adresa de e-mail a d-nei dr.uscatescu. Vreau sa stiu daca cineva a trimis analize pe e-mail d-nei dr. si i s-a raspuns.

dianaelena

Re: Mutatiile trombofiliei

Post by dianaelena » Mon Nov 21, 2011 9:30 pm

Buna seara!
am o rugaminte la cine poate sa imi dea un sfat:
am facut o inseminare artificiala in urma careia nu am ramas insarcinata.
Am mutatiile MTHFR-1298 A>C heterozigota si mutatiile PAI -1 - 675 4G heterozigota si 844 G heterozigota.
Din prima zi de inseminare am facut Clexane 0.4.
Intrebarea mea este urmatoarea: pana la urmatoarea inseminare trebuie sa iau Aspenter? doctorul meu mi-a prescris doar Elevit si Acid folic.
Ma numesc Diana si am 31 de ani. De 3 ani ne chinuim sa avem un bebe. Am ovare polichistice, am probleme de coagulare a sangelui: MTHFR-1298 A>C heterozigota si mutatiile PAI -1 - 675 4G heterozigota si 844 G heterozigota.
Am facut anul acesta inseminare artificiala cu doua proceduri dar bebe inca nu vrea sa vina.

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Nov 23, 2011 10:05 am

Dianaelena, tu ti-ai facut analizele banale de coagulare a sangelui, APTT, INR si Timp Quick?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

valy27

Post by valy27 » Wed Nov 23, 2011 11:28 am

buna fetelor.sunt puratatoare a 3 embrionasi,care ar trebui sa fie lipiciosi
in timul stimularii nu am avut anticoagulant
dr U m-a chemat la fundeni sa-mi prescrie doza de anticoagulant,dar tinand cont ca trebuie sa stau la pat,nu ma pot duce.
GINECOLOAGA mi-a prescris FRAXIPARINA 0.3-ca sunt slabuta.
FACETI VREUNA FRAXI???MI-A SPUS S-O FAC CAND VREAU EU LA ACEEASI ORA.M-AM GANDIT S-O FAC PE LA 5-SA FIU ACASA,IN LINISTE.
AM FACUT SI GENA PAI DE CAPUL MEU..DAR REZULTATUL IESE IN ZIUA CAND TREBUIE SA FAC BETA....
DUPA ET IAU: 4 UTROGESTANE,2 CLIMEN,2 CETEBE,ACID FOLIC,FEMIBION,OMEGA3,ASPENTER,DE AZI FRAXIPARINA0.3,MEDROL,
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

dianaelena

Post by dianaelena » Wed Nov 23, 2011 11:49 am

littlegirl wrote:Dianaelena, tu ti-ai facut analizele banale de coagulare a sangelui, APTT, INR si Timp Quick?
Da, am facut analize: APTT 39.2sec; anticoagulantul lupic(LA), proteina c reactiva 5,5mg/L; toxoplasma gondi IgG <3 U/mL ; ac anti-tiroglobulina 0.84 UI/mL; AT III - 77%; proteina C- 105%, proteina S 101%.
Dar INR nu stiu ce inseamna.?
Ma numesc Diana si am 31 de ani. De 3 ani ne chinuim sa avem un bebe. Am ovare polichistice, am probleme de coagulare a sangelui: MTHFR-1298 A>C heterozigota si mutatiile PAI -1 - 675 4G heterozigota si 844 G heterozigota.
Am facut anul acesta inseminare artificiala cu doua proceduri dar bebe inca nu vrea sa vina.

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Nov 23, 2011 1:56 pm

Dianaelena, si care dintre aceste analize are valori anormale? APTT cumva? Te intreb in ideea in care eu ar trebui sa fac profilul de trombofilie-si tot ezit- si am constat ca fetele la care au iesit mutatii si analizele simple de coagulare a sangelului au prezentat valori anormale. As face doar APTT si timpul Quick-INR cica e ceva raport-si in functie de rezultat..mai vad eu...
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

mihaele

Post by mihaele » Wed Nov 23, 2011 2:07 pm

Dragele mele eu am facut toate analizele pentru coagulare analize banale care au iesit in parametri normali si am zis ca nu mai are rost sa fac si analiza MTHFR atat timp cat toate analizele sunt bune. Dar la indicatia medicului meu ginecolog am facut si MTHFR si surpriza ambele gene sunt heterozigote.Va dau un sfat mergeti si faceti si MTHFR sa stiti cum stati.
Va pup si va doresc ca visul vostru sa devina realitate cat mai repede cu putinta!
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

dianaelena

Post by dianaelena » Wed Nov 23, 2011 2:32 pm

littlegirl wrote:Dianaelena, si care dintre aceste analize are valori anormale? APTT cumva? Te intreb in ideea in care eu ar trebui sa fac profilul de trombofilie-si tot ezit- si am constat ca fetele la care au iesit mutatii si analizele simple de coagulare a sangelului au prezentat valori anormale. As face doar APTT si timpul Quick-INR cica e ceva raport-si in functie de rezultat..mai vad eu...

am avut APTT valoare mare dar si celelalte au valori anormale.
Zic sa faci toate analizele de coagulare a sangelui.

Alla76

Post by Alla76 » Sun Nov 27, 2011 7:15 pm

valy27 wrote:buna fetelor.sunt puratatoare a 3 embrionasi,care ar trebui sa fie lipiciosi
in timul stimularii nu am avut anticoagulant
dr U m-a chemat la fundeni sa-mi prescrie doza de anticoagulant,dar tinand cont ca trebuie sa stau la pat,nu ma pot duce.
GINECOLOAGA mi-a prescris FRAXIPARINA 0.3-ca sunt slabuta.
FACETI VREUNA FRAXI???MI-A SPUS S-O FAC CAND VREAU EU LA ACEEASI ORA.M-AM GANDIT S-O FAC PE LA 5-SA FIU ACASA,IN LINISTE.
AM FACUT SI GENA PAI DE CAPUL MEU..DAR REZULTATUL IESE IN ZIUA CAND TREBUIE SA FAC BETA....
DUPA ET IAU: 4 UTROGESTANE,2 CLIMEN,2 CETEBE,ACID FOLIC,FEMIBION,OMEGA3,ASPENTER,DE AZI FRAXIPARINA0.3,MEDROL,
tu esti din bucuresti? ca nu inteleg cum nu te poti duce pana la fundeni, ca nu cred ca ti-a recomandat medicul sa stai strict la pat dupa ET.
cate zile ti-a dat medrolul in schema?
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Sun Nov 27, 2011 7:17 pm

littlegirl wrote:Dianaelena, si care dintre aceste analize are valori anormale? APTT cumva? Te intreb in ideea in care eu ar trebui sa fac profilul de trombofilie-si tot ezit- si am constat ca fetele la care au iesit mutatii si analizele simple de coagulare a sangelului au prezentat valori anormale. As face doar APTT si timpul Quick-INR cica e ceva raport-si in functie de rezultat..mai vad eu...
mie si la recoltarea cu 5 zile inainte sa mi se opreasca din evolutie a doua sarcina, Aptt, timpul quick si INR-ul erau in valori normale...
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

miriam_3233

Post by miriam_3233 » Tue Nov 29, 2011 3:34 pm

Buna,

Sunt nou venita printre voi si i-mi doresc foarte mult sa fac parte din gasca voastra de "luptatoare". Va admir pentru curajul vostru si pentru sfaturile pe care le dati celor care au nevoie de informatii. Pe cateva dintre voi le cunosc de pe un alt forum si le salut pe aceasta cale. Sa va povestesc printre randuri povestea mea. Am avut 3 sarcini oprite in evolutie doua la 7-9 saptamani iar una in trimiestrul doi. Trombofilia a fost cauza pierderii sarcinii avansate. Cat despre sarcinile op. in ev. in primul trimestru se stie ca pot avea cauza de defect cromozomial. Dupa trei proceduri de fertilizare esuate, incep sa-mi pun tot mai des intrebarea daca trombofilia e de vina sau o alta problema face ca embrionii obtinuti sa aiba fragmentatii. Fiv am facut in Ungaria, deoarece de doi ani un test pozitiv intarzie sa mai apara. Ma intreb daca probleme cum sunt astheno, azoo, oligo, sunt cele care datorita prezentei lor fiv este un esec.
Va doresc cat mai multe reusite si teste pozitive [floare] .
....................................................................
FVL heterozigot, MTHFR 1298 si PAI -heterozigot.

monicae

Post by monicae » Thu Dec 01, 2011 5:18 pm

salut!
am doua sarcini oprite in ev. la 6-7 saptamani.
acum sunt insarcinata in 6 sapt.
am luat clexan de la confirmare sarcina pana acum o saptamana cand doct. hematolog a zis sa trec pe apirin cardio 100 mg.
analize: mutatia a1298c genotip heterozigot si pai 1 675 4g/5g heterozigot.
homocisteina a iesit ok, d-dimeri ok.
fara alte mutatii.
acum am tratament cu: aspirincardio 100 mg, acid folic, femibion, medyn forte, utrogestan.
am luat clexane din proprie initiativa de cand am aflat ca sunt gravida. programarea la doctor nu s-a putut face decat mai tarziu - 1 saptaman - si nu am avut cu cine sa vorbesc. apoi am avut o programare la dr. hematolog si ea a recomandat sa intrerup clexane si sa iau aspirincardio.
am aflat de mutatia de pai 1 abia ieri seara. pana atunci stiam doar de a1298c genotip heterozigot .
daia eram curioasa daca a mai trecut cineva prin asa ceva.

a mai avut cineva asa ceva si cum a decurs sarcina si ce tratament a urmat?
multumesc.

gabi74bel

Post by gabi74bel » Sat Dec 10, 2011 9:48 am

Buna fetelor, am descoperit si eu aseara, si nu ma asteptam, MTHFR C677T heterozigot, PAI 675 homozigot 4g/4g, anticoagulat lupic met. automata 50.40 sec - normal 35.8-47.80 si LA confirmare 40.80 sec - normal 33.3-39.30, facute la Matei Basarab, am moralul la pamant, homocisteina 6.68 - val normale 3.7-13.9, facuta la Fundeni, ce credeti despre aceste rezultate?
Infertilitate mixta

littlegirl

Post by littlegirl » Sat Dec 10, 2011 2:14 pm

Fetelor cu mutatii si sarcini oprite, am o curiozitate: voua a apucat sa vi se formeze si sa se vizualizeze embrionul?

Alla76

Post by Alla76 » Sat Dec 10, 2011 7:12 pm

littlegirl wrote:Fetelor cu mutatii si sarcini oprite, am o curiozitate: voua a apucat sa vi se formeze si sa se vizualizeze embrionul?
la prima sarcina nu, la a doua da, dar inca era sacul vitelin mai mare decat embrionul.
De ce intrebi? ca nu-i relevant. In trombofilie se fierd si sarcini la termen...

littlegirl

Post by littlegirl » Sat Dec 10, 2011 10:04 pm

Intreb pt ca incerc sa-mi fac o idee daca ale mele au fost oprite din cauza unei presupuse trombofilii sau a fost, asa cum zic medicii, eroare genetica...pt ca in nici unul din cazuri la mine nu se formase embrionul, nu se vedea, desi era cazul (sapt 5/6). Oua clare.

Felicia Hunedoara

Post by Felicia Hunedoara » Sat Dec 17, 2011 8:20 pm

Salut, dupa o alta tura de analize se pare ca fac si eu parte din gasca voastra ( MTHFR - le heterozigote ). Am primit Aspenter si Femibion pana la urmatoare sarcina ( 2 le-am pierdut in primele sapt ) iar apoi am inteles ca trecem pe Clexane.Sunt de langa Hunedoara si am fost la Cluj ptr investigatii, am gasit o Dr foarte ok . Vreau sa va intreb pe cele care au nascut sau care stiu, cum decurge sarcina? ai nevoie de conditii speciale acasa sau la munca ? ( nu ma refer la medicamente si injectii), este o sarcina normala? dar bebele ?, exista riscuri mai mari sa nu se dezvolte sau nasca ok? .
Scuze ptr atatea intrebari, dar nu am cu cine vb pe aceasta tema. Cei care nu se confrunta cu aceasta problema, nu inteleg, iar cu familia mai usor sa nu intre in panica .
Va pup.
Felicia
Last edited by Felicia Hunedoara on Sun Dec 18, 2011 8:32 pm, edited 1 time in total.
MTHFR C677T si MTHFR A1298C heterozigote , 2 sarcini oprite in evolutie...

littlegirl

Post by littlegirl » Sun Dec 18, 2011 4:38 pm

Felicia, imi pare rau sa aud de mutatii. Ai fost la Dr Militaru din CJ? Printre alte analize, ti-ai facut cumva si APTT? Daca da, cum ti-a iesit?

Felicia Hunedoara

Post by Felicia Hunedoara » Sun Dec 18, 2011 8:55 pm

Salut Littlegirl , am fost in Cluj la Daniela Rotar, mi-a facut o buna impresie.In legatura cu APTT , am facut si aceasta analiza si a iesit in valori normale.
La cele 2 sarcini pierdute s-a confirmat formarea embrionului.

Am citit atatea informatii pe net ca am ametit, m-am incurcat si mai tare. Daca am mutatii heterozigote la amandoua MTHFR, inseamna o combinatie sanatoasa? sau mai putin agresive ?
MTHFR C677T si MTHFR A1298C heterozigote , 2 sarcini oprite in evolutie...

OanaBlue

Post by OanaBlue » Sun Dec 18, 2011 9:38 pm

Felicia,
MTHFR-urile sunt mutatii mai putin agresive decat factor V sau II, mai ales ca tu le ai in forma heterozigota (adica mai putin periculoasa decat homozigota). E posibil sa duci sarcina doar cu Aspenter, Femibion si alte cateva vitamine (Cetebe, MagneB6), dar in functie de cum evolueaza lucrurile - si tinand cont ca, desi sunt in forma heterozigota, sunt totusi doua mutatii - medicul hematolog ar putea sa-ti recomande anticoagulant. O sarcina decurge normal, doar ca trebuie supravegheata cu mai multa atentie (cu ecografii mai dese si masurarea IR-urilor pe arterele uterine). Exista insa destule mamici fericite care au dus cu bine pana la capat totul si care au copii perfect sanatosi. Riscul de malformatii nu e deloc mai crescut decat la o sarcina normala. Asa ca nu e cazul sa te sperii :) Cu grija si tratament potrivit, se poate! Multa bafta!

Post Reply