Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Lumiflori

Re: Mutatiile trombofiliei

Post by Lumiflori » Thu Jan 17, 2013 9:37 am

Buna! Ma puteti ajuta si pe mine cu informatii va rog? Mi-am facut mutatiile si am primit rezultatele avand:
MTHR - 677C heterozigota si PAI - 844A homozigota (Genotip GG).Restul de analize sunt ok. va multumesc anticipat!
Infertilitate primara, incercam de 2,5 ani. Eu 29 ani - analize - HSG, histeroscopie - ok, dozari hormonale, anticorpi antisp.etc,-ok, MTHR - 677C heterozigota si PAI - 844A homozigota, stimulare 2 luni cu Puregon 300ui si Pregnyl.
Sotul 30 ani - spermograme (normozoospermie)- ok.
Stimulare cu Puregon 300 ui si Ovitrell, 1 IUI - nereusita. FIV cu 2 embrioni de Z2, cal. A transferati, test beta pozitiv - avem gemeni 23+

Irina_

Post by Irina_ » Thu Jan 17, 2013 11:28 am

Lumiflori,

S-a scris deja foarte mult deja pe acest topic in legatura cu cele doua mutatii. MTHFR heterozigota are o incidenta foarte crescuta, fiind prezenta la aproape 25% din populatie. Se tine sub control cu suplimente de acid folic. Cat despre PAI homozigota, in unele cazuri poate ridica probleme (insa nu e printre cele mai grave mutatii), prevenirea oricaror complicatii va tine cont de istoricul tau medical - in principiu se gestioneaza cu aspirina in doze mici pre si post-conceptie, iar in unele cazuri se poate prescrie si tratament cu anticoagulant (in functie si de protocolul de RUAM la care vrei sa apelezi). Trebuie sa te consulti desigur atat cu ginecologul, cat si cu un medic hematolog.

Ani.G

Post by Ani.G » Fri Jan 18, 2013 9:40 pm

lumiflori eu stiu ca PAI 844 nu e atat de grava ca 675
Asocierea mutatiilor de obicei da gravitate, de exemplu PAI 675 homozigot+v34leu

677 cred ca o am si eu, insa zau daca ma mai obosesc sa o fac si pe aia ;))

Lumiflori

Post by Lumiflori » Sat Jan 19, 2013 8:10 am

Ani.G wrote:lumiflori eu stiu ca PAI 844 nu e atat de grava ca 675
Asocierea mutatiilor de obicei da gravitate, de exemplu PAI 675 homozigot+v34leu

677 cred ca o am si eu, insa zau daca ma mai obosesc sa o fac si pe aia ;))

Multumesc pentru raspuns! Voi vedea ce imi zice ginec., am programare pe 22 ian. (eu o consider primul meu pas spre marele FIV). Multa sanatate tuturor!
Infertilitate primara, incercam de 2,5 ani. Eu 29 ani - analize - HSG, histeroscopie - ok, dozari hormonale, anticorpi antisp.etc,-ok, MTHR - 677C heterozigota si PAI - 844A homozigota, stimulare 2 luni cu Puregon 300ui si Pregnyl.
Sotul 30 ani - spermograme (normozoospermie)- ok.
Stimulare cu Puregon 300 ui si Ovitrell, 1 IUI - nereusita. FIV cu 2 embrioni de Z2, cal. A transferati, test beta pozitiv - avem gemeni 23+

kati01982

Post by kati01982 » Tue Jan 22, 2013 1:34 pm

Buna ziua!

Urmaresc forumul de ceva timp. M-am tot interesat de problemele legate de trombofilie deoarece am avut 2 sarcini oprite in evolutie (una in 2006 una 2012) la 4-5 saptamana. De curand am primit rezultatele analizelor de trombofilie si am PAI 1 POZITIV -GENOTIP HETEROZIGOT SI MTHFR -HOMOZIGOT (MUTATIA C677T).
Am primit recomandarea sa iau acid folic de 10 mg si aspenter atat inaintea cat si dupa sarcina. Ma intreb daca nu ar trebui sa-mi dea Clexane avand in vedere faptul ca am pierdut deja doua sarcini. La a doua sarcina am luat aspenter din saptamana 4 si acid folic si tot s-a oprit in evolutie.
Mentionez ca atat eu cat si sotul meu avem cariotip normal.

Va multumesc.
Mutatia PAI-1 genotip heterozigot
Mutatia MTHFR C667T- genotip homozigot
2007 sarcina oprita in evolutie la 5 sapt
2012-noiembrie sarcina oprita in evolutie la 5 sapt
2013- martie avort menstrual

2013- septembrie sarcina ectopica

url=http://www.fertilityfriend.com/home/12a13f/]My Ovulation Chart
Image[/url]

Anda30

Post by Anda30 » Tue Jan 22, 2013 6:45 pm

Kati si eu am exact aceleasi mutatii ca si tine. Am avut o sarcina oprita din evolutie la7 saptamani, la care luat aspenter si acid folic. La recomandarea hematologului si a ginecologului am luat aspenter si acid folic preconceptional si acum la a doua sarcina fac Clexane zilnic. Pana acum se pare ca totul este bine, sunt in saptamana 9.
Nu stiu ce sa zic, eu am intrebat 2 hematologi si mi-au spus ca la combinatia asta de mutatii si avand in istoric sarcina oprita in evolutie, trebuie CLexane.
Incearca sa mai ceri si parerea altui medic.
32 ani, mutatia MTHFR C677T homozigota, PAI heterozigota, tiroidita cronica autoimuna, 3 inseminari nereusite, un FIV 1 reusit- avort spontan la 8 sapt. Sotul 30 de ani astenozoospermie. FIV 2 noiembrie-decembrie 2012. Punctie 03.12, ET 08.12, 2 blastocisti. Beta Z9: 146, Beta Z11: 367. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat! Din 17.08.2013 mamica fericita de fetita dragalasa!

kati01982

Post by kati01982 » Tue Jan 22, 2013 7:08 pm

Buna seara!
iti multumesc pentru raspuns. Ma gandesc la acelasi lucru, sa mai cer o parere. I-am scris dnei. dr. Uscatescu si mi-a raspuns ca schema de tratament este mai complicata si ca la a treia sarcina este mai riscant sa mergi doar cu acid folic si aspenter.
Daca stie cineva dr. hematologi in Timisoara,va rog sa-mi recomadati.
Eu sunt din Timisoara si nu stiu daca voi putea ajunge in Bucuresti la spitalul Fundeni.

Anda, numai bine! O sarcina frumoasa su usoara!
Multumesc.

Image[/url]

Anda30

Post by Anda30 » Wed Jan 23, 2013 8:46 pm

Kati si eu sunt din Timisoara :).
Eu am fost la dna dr Mihaescu, o gasesti la Oncohelp, pe strada Brancoveanu. Ai si site si acolo gasesti nr de telefon. Iti trebuie trimitere de la dr de familie catre hematologie si nu platesti nimic.
32 ani, mutatia MTHFR C677T homozigota, PAI heterozigota, tiroidita cronica autoimuna, 3 inseminari nereusite, un FIV 1 reusit- avort spontan la 8 sapt. Sotul 30 de ani astenozoospermie. FIV 2 noiembrie-decembrie 2012. Punctie 03.12, ET 08.12, 2 blastocisti. Beta Z9: 146, Beta Z11: 367. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat! Din 17.08.2013 mamica fericita de fetita dragalasa!

kati01982

Post by kati01982 » Thu Jan 24, 2013 3:19 pm

Multumesc mult Anda. La Rodica Mihaescu mi-am facut programare. Nici nu am stiut ca daca am trimitere pot sa nu platesc consultatia. Ea ti-a recomadat Clexane? De cand ai inceput sa iei Clexane? Iti dai seama ca daca sarcina mea s-a oprit la 4 saptamani...eu nici nu mai ajung bine sa fac testul de sarcina ca deja poate fi prea tarziu. :(
La ce Ginecolog mergi? Citeam tot pe internet ca nu toti ginecologii au experienta in supravegherea sarcinilor cu trombofilie...Of poate exagerez, dar as face orice sa preintampin o noua suferinta.

Image[/url]

Anda30

Post by Anda30 » Thu Jan 24, 2013 8:01 pm

Da, ea mi-a recomandat Clexane. Eu il fac de cand mi-a iesit testul de sange beta hcg pozitiv, deci din saptamana 3 si un pic. La ginecolog merg la dl Dorneanu Florin, il recomand din toata inima. Tu la cine mergi?

kati01982

Post by kati01982 » Fri Jan 25, 2013 8:17 am

:). Si eu tot la el merg. Si mie mi s-a parut un doctor bun. Multumesc mult pentru sfaturi si mai ales pentru ca m-ai "ascultat". Revin luni dupa ce vin de la doctor.

Image[/url]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jan 25, 2013 10:04 am

O familie greu incercata, care a pierdut o sarcina avansata din cauza complicatiilor generate de trombofilie, a creat un site cu informatii din acest domeniu: http://www.trombofilie.ro/informatii/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

kati01982

Post by kati01982 » Sun Jan 27, 2013 9:07 am

Buna dimineata!
Multumim pentru articol.
Am o intrebare pentru fetele cu care iau tratament de pregatire a sarcinii cu aspenter. Voi ati luat si in perioada menstruala? Eu am observat o schimbare semnificativa a fluxului si ma intrebam daca nu cumva trebuia sa fi intrerupt cateva zile.
Multumesc.

Image[/url]

anca22

Post by anca22 » Mon Jan 28, 2013 10:18 am

Buna fetelor,

citesc de ceva vreme acest forum si m-am hotarat sa scri si eu in sfarsit dupa cele 3 esecuri devastatoare prin care am trecut. Am sa va scriu pe scurt povestea mea in speranta ca cineva ma va putea ajuta cu un sfat.

In 2008 am nascut (prin cezariana) o fetita perfect sanatoasa...o sarcina fara probleme. Apoi dupa 3 ani de pauza, dupa cum mi s-a recomandat, am incercat sa mai avem un copil. In decembrie 2011 am pierdut prima sarcina oprita in evolutie, descoperita la 5w 6d in urma unei sangerari...nici nu am apucat sa fac prima ecografie...socul a fost mare. Medicul mi-a spus ca era oprita in evolutie de ceva vreme si era o sarcina foarte mica, cel mai probabil defect cromozomial. Apoi in martie 2012 am ramas din nou insarcinata, am facut ecografie la 4w4d, apoi la 5w4d, totul parea bine, am primit tratament cu acid folic si aspenter. Urma sa fac urmatoare ecografie la 8 w, dar cu o zi inainte am sangerat din nou...sarcina oprita in evolutie pe la 6w. Atunci medicul mi-a recomdata sa fac analizele de trombofilie in urma carora am aflat ca sunt posesoarea a PAI in stare homozigota
Acum in ianuarie 2013 am aflat ca sunt din nou insarcinata. Am fost imediat la hematolog si am inceput sa fac Clexane de 0,4 de la testul pozitiv (dupa o zi de inarziere a cm), am mai luat arefam, acid folic, femibion si aspenter. La 4 w 4 d am avut o durere cumplita de spate(lombar) si am fugit la urgenta unde mi-au facut consul si eco, dar evident nu se vedea nimic. La 5w 6d cu o zi inaite de prima ecografie oficiala am sangerat...din nou sarcina oprita in evolutie, cand am facu eco sacul era gol plus ca unul dintre medicii la care am fost (am fost la vreo 3) imi pusese diagnostic de suspiciune de sarcina extrauterina...din fericire nu a fost SEU.
Acum nu stiu ce mai fac...va rog din suflet daca stiti un medic bun in Cluj, specializat in sarcini cu risc, sa imi spuneti si mie. Nu stiu ce analize sa mai fac...am facut si anticoagulant lupic, ac anti-beta2 glicoproteina IgG, ac anti-beta2 glicoproteina IgM, ac anti-cardiopinici IgC, ac anti-cardiopinici IgM toate sunt negative. Anticoagulantul lupic cand nu sunt insarcinata este 45,1,iar intervalul de referinta incepe de la 45,6.

Va multumesc din suflet...orice sfat si sugestie e binevenita. :)

kati01982

Post by kati01982 » Tue Jan 29, 2013 10:52 am

Anca, imi pare rau pentru ce ti se intampla….Nu am foarte multa “experienta” in mutatii, dar iti pot spune parerea mea dupa ce am citit o gramada de pareri pe tema aceasta. Intr-adevar PAI este responsabil pentru SOE la o varsta foarte mica insa faptul ca ai avut o sarcina fara probleme (desi aveai aceasta mutatie) precum si faptul ca ai facut tratament cu Clexane de 0.4 inca de la 4w1d…si tot a fost SOE ma face sa ma gandesc ca poate ai o afectiune uterina…vreun sept, o sinechie. Nu ai scris ce alte analize ai facut si daca cele trei sarcini s-au eliminat natural sau a fost nevoie de chiuretaj. Poate ar trebui sa ceri sa faci investigatii ginecologice mai complexe…
Ai investigat toate mutatiile de trombofilie?

Despre vizita mea la Hematolog...prefer sa nu mai zic nimic... :( ..concluzia pe scurt: clexane sau fragmin de la confirmarea sarcinii.

Image[/url]

anca22

Post by anca22 » Tue Jan 29, 2013 12:40 pm

Multumesc de raspuns.
Da, am facut toate mutatiile de trombofilie si doar PAI a iesit pozitiv.Pentru toate cele 3 SOE mi-au facut chiretaj. Medicul zice ca uterul, ovarele, endometru (inainte de chiretaj) erau toate ok. Vineri am fost la control dupa utimul chiretaj si a zis ca totul este in ordine.
Acum am sa mai stau un pic si am sa merg la un endocrinolog. Ce alte analize sa mai fac?
Am facute mutatiile ( si credeam ca doar PAI e buba), analizele uzuale sunt toate ok le-am facut acum la utilma sarcina la cererea hematologului.
Acum nu stiu daca asta poate fi o explicatie, dar ultima sarcina se poate sa o fi pierdut din cauza ca spermatozoidul era batran si defect? De ce spun asta...am avut contact neprotejat in z10 si in z 13 am ovulat. Utimul contact fusese in z10, apoi sotul plecase in delegatie...nici nu m-am gandit ca voi ramane insarcinata...planul era sa bebelim din luna asta...sarcina asta s-a oprit foarte repede desi eram cred eu acoperita de medicamente.
As vrea din tot sufletul sa mai am un copilas sanatos, dar asa imi este de frica acum...credeam ca clexane imi va rezolva problemele. Ce e mai trist ca medicii tot zic ca sunt selectii naturale, ca eu nu am nimic din moment ce am un copil santos. Cand am zis de clexane medicul mi-a zis ca imi va da clexane, dar sa vada un embrion sau macar un beta de 1000...ceea ce la mine la utilma sarcina nu s-a intamplat.

kati01982

Post by kati01982 » Tue Jan 29, 2013 1:41 pm

Buna Anca!
Cand spuneam de investigatii ginecologice mai complexe ma refeream la o histeroscopie. De exemplu o sinechie, un sept, ce poate sa fi survenit in urma unuia dintre chiuretaje, s-ar fi putut depista in urma histeroscopiei.
Ideea ta cu spermatozoidul batran nu este gresita. Am citit undeva ca sarcinile obtinute cu ovul sau spermatozoid batran au mari sanse sa se opreasca in evolutie. Deci este posibil sa fi fost vorba despre o anomalie cromozomiala.
Nu inteleg de ce sa-ti dea Clexane abia la beta 1000…Mutatia pe care o ai afecteaza sarcinile foarte mici, deci este posibil ca din cauza lui sa nici nu ajungi la 1000 ca se si opreste. Stiu de la fetele care fac FIV ca unele primesc Clexane imediat dupa procedura. Eu intentionez sa iau Clexane imediat ce am beta pozitiv…i-am sugerat hematologului si a fost de acord…Mi-a spus sa iau cateva fiole fara reteta in momentul in care am un beta pozitiv. Eu am pierdut sarcinile (SOE) la varste foarte mici: 4-5 saptamani. Deci eu nu mai ajung nici sa confirm sarcina ca deja e prea tarziu pentru tratament.
Eu am doua sarcini oprita in evolutie. Nu am copii. Te inteleg si daca as fi in locul tau nu as mai incerca pana nu as face si o histeroscopie, sa stiu ca uterul este ok. Ti-a facut biopsia la materialul chiuretat? Este important de stiut daca nu cumva a fost o sarcina molara.

Image[/url]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jan 31, 2013 9:19 am

Anticoncepţionale retrase de pe piaţă, după ce patru femei au murit

Un tratament antiacnee, produs de laboratorul german Bayer şi utilizat pe larg ca măsură de contracepţie, va fi retras de pe piaţă în următoarele trei luni în Franţa, după ce patru persoane au murit, a anunţat miercuri Agenţia naţională pentru siguranţa medicamentelor (ANSM).

Interdicţia vizează pilulele "Diane 35", ca urmare a unei "proceduri de suspendare a autorizaţiei de punere pe piaţă", a precizat profesorul Dominique Maraninchi, directorul general al ANSM, organism de control al medicamentelor care aparţine de Ministerul Sănătăţii.

"Toate loturile vor fi retrase de pe piaţă", a adăugat el, invitând pacienţii să nu întrerupă tratamentul imediat şi să-şi contacteze medicul.

Aceste noi avertizări intervin după acuzaţiile potrivit cărora pilulele de a treia şi a patra generaţie produse de laboratorul Bayer cresc riscurile de formare a unor cheaguri de sânge.

ANSM a anunţat, duminică, 125 de cazuri de tromboze şi patru decese "imputabile unei tromboze venoase cauzate de Diane 35" în cursul ultimilor 25 de ani.

Prescrise în prezent pentru 315.000 de femei în Franţa, pilulele "Diane 35" au primit autorizaţia de punere pe piaţa franceză în 1987 ca tratament împotriva acneei, dar utilizarea iniţială a fost deturnată, fiind administrată oral drept contraceptiv.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

miki70

Post by miki70 » Mon Feb 11, 2013 1:50 pm

http://www.gds.ro/Eveniment/2013-02-11/ ... cu+moartea

Din articolul citit mai sus deduc ca pacienta avea trombofilie, facuse embolie pulmonara dupa cezariana. Probabil nu i s-a administrat clexane si avea mare nevoie de el nestiind ca are trombofilie. 2 fetite au ramas orfane de mama :(

Am auzit ca este iar criza de clexane, asa este?

brandusa

Post by brandusa » Fri Feb 15, 2013 11:55 pm

Buna seara, nu am intrat de mult timp pe forum, dar am urmarit povestile voastre , unele cu final fericit,altele nu(e si cazul meu).Deci, dupa un FIV nereusit in noiembrie 2012 la Omini,am crezut ca lupta mea pt a avea un copil a luat sfarsit. Timpul a trecut si iata_ma din nou pe baricade.La indicatiile prof. Onofriescu,mi-am facut analize medicala,profil trombofileII, iar rezultatele sunt: Antitrombina III, proteina S si mutatia factorului II sunt normale.Proteina C>130, Mutatia factorului V Leiden pozitiv heterozigot,Gena MTHFR -mutatia C677T=NEGATIV, mutatia A1298C=pozitiv homozigot.Urmeaza sa fac luna aceasta si histeroscopie, si vom discuta si despre rez. analizelor.Ma puteti ajuta si pe mine cu privire la aceste mutatii?Va rog!

Post Reply