Despre rezerva ovariana (FSH si AMH)

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Mitzzza

Re: Despre rezerva ovariana (FSH si AMH)

Mesajde Mitzzza » Vin Sep 12, 2014 11:04 am

clauiamandi scrie:Buna seara.
Sunt si eu o aspiranta la un bebic. Anul trecut,dupa numeroase investigatii, am facut si AMHul, care din pacate la 28 ani este 0,1. Medicul gineco la care merg acum, mi-a recomandat HSG,am facut ieri si este f buna. :-) Cat de aici inainte, ce ar trebui sa fac? Trompe bune,AmH mic....
Va pup

Claudia cu tot respectul, fata draga ce mai astepti? Crezi ca-ti pica din cer vre-o barza ratacita? Ei bine nu cred, sincer, este dureros dar sansele sunt infime. Urmatorul pas este sa te adresezi unui medic care este specializat in RUAM. La un AMH asa mic sansele scad de la luna la alta, rezerva ovariana se duce la vale fie ca vrei fie ca nu. Ca sa nu punem in discutie si calitatea ovocitelor. Daca mai aveti si alte probleme afara de acest AMH atunci cu atat mai grav!

Johny am vazut ca ai postat pe alt topic in legatura cu ecografia mamara. Eu zic ca abordare medicului este super! Bravo lui! Spun asta pentru ca am intalnit multe femei care au avut probleme cu noduli de la sani din cauza stimularii. Vorba aia mai bine prevenim decat sa tratam. Chiar daca este un efort material in plus si de stres numai vorbesc eu zic sa mergi cu incredere!
Bafta maxim! Te astept numai cu vesti bune
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-(4G/5G) heterozigot
SOP; Anovulatie
Ian - Feb 2014 FIV 1 - esuat, beta ziua 14 ET < 0.5
FET ciclu natural Mai 2014 , beta 15 zile post FET 1840.07!
Imagine

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Vin Sep 12, 2014 2:27 pm

Mitzzza scrie:
clauiamandi scrie:Buna seara.
Sunt si eu o aspiranta la un bebic. Anul trecut,dupa numeroase investigatii, am facut si AMHul, care din pacate la 28 ani este 0,1. Medicul gineco la care merg acum, mi-a recomandat HSG,am facut ieri si este f buna. :-) Cat de aici inainte, ce ar trebui sa fac? Trompe bune,AmH mic....
Va pup

Claudia cu tot respectul, fata draga ce mai astepti? Crezi ca-ti pica din cer vre-o barza ratacita? Ei bine nu cred, sincer, este dureros dar sansele sunt infime. Urmatorul pas este sa te adresezi unui medic care este specializat in RUAM. La un AMH asa mic sansele scad de la luna la alta, rezerva ovariana se duce la vale fie ca vrei fie ca nu. Ca sa nu punem in discutie si calitatea ovocitelor. Daca mai aveti si alte probleme afara de acest AMH atunci cu atat mai grav!

Johny am vazut ca ai postat pe alt topic in legatura cu ecografia mamara. Eu zic ca abordare medicului este super! Bravo lui! Spun asta pentru ca am intalnit multe femei care au avut probleme cu noduli de la sani din cauza stimularii. Vorba aia mai bine prevenim decat sa tratam. Chiar daca este un efort material in plus si de stres numai vorbesc eu zic sa mergi cu incredere!
Bafta maxim! Te astept numai cu vesti bune

Mersi mult de incurajari, Mitzzza!
da si eu ma hotarasem sa fac si sonoelastografia, pt ca in prezent cei de la Wellborn au acum un pachet cu sono + ecografie de tiorida la 265 ron, si cum am facut si platit ecografia, ei au ingaduit sa fac sono cu diferenta de pret, si nu la pret intreg pt ca sunt pacienta lor, si aici au un mare plus de la mine. Deocamdata sunt pe euthyrox pt scaderea tsh-ului, dupa ce termin tratamentul repet tsh si fre t4 si ma reantorc la endocrinolog si atunci facem si sono; de data asta chiar dr mei se pare ca fac tot posibilul si sper sa fie bine pana la capat.
Sarcina usoara [premom]

ancuta1917

Tehnologie pentru dozarea hormonala

Mesajde ancuta1917 » Vin Sep 19, 2014 9:11 am

am inteles ca exista o tehnologie sau mai multe tehnologii pe computer cu ajutorul carora poate fi dozata exact cantitatea de estrogen si progesteron. Acest lucru ar fi foarte bun pentru ca noi, femeile, suntem diferite din punct de vedere hormonal.

carmen 10

Mesajde carmen 10 » Lun Sep 22, 2014 8:45 am

Unde pot lasa si eu un mesaj?

carmen 10

Mesajde carmen 10 » Lun Sep 22, 2014 8:51 am

Buna ziua,de 2 ani de cand ma chinui sa am un copil dar in zadar.Am AMH 0,66,FSH 8,1,LH 7,7.De ceva timp mi-au descoperit asta pt ca inainte acum un an am mai avut o sarcina dar nu sa dezvoltat,iar alta la un efor am eliminato.De atunci nimic,am tot asteptat,iar acum am mers la o clinica speciala si sper sa reusesc.Ce credeti am sanse sa raman insarcinata natural?nu am fost decat o data la ei la control,iar acum sunt sub monitorizarea lor,urmeaza sa ma duc la a 3 a zi a ciclului,dupa o serie de analize de sange.Sper sa reusesc.

rahela

Mesajde rahela » Lun Sep 22, 2014 11:44 am

Buna. Tin sa precizez ca am 25 de ani. Sunt impreuna cu sotul meu de 9 ani dintre care 4 am luat anticonceptionale.de trei ani nu m-am mai protejat in niciun fel,fapt pentru care am inceput sa imi pun un semn de intrebare ca nu am ramas niciodata insarcinata.Am mers la endocrinolog si de acolo mi-a dat un set de analize si o trimitere la eco-endovaginala.Toate analizele mi-au iesit bine numai amh-ul cam mic 1.9.La ecografie mi-a gasit doi polipiendometriali de dimensiuni 1.1 cm si 7.5 mm spunandu-mi ca aia ar fi cauza faptului ca nu am ramas insarcinata pana acum.Doctora mi-a recomandat o histeroscopie la un domn doctor...la care urmeaza sa merg...[b].In final am mers cu toate rezultatele la endocrine si doamna doctor imi spune ca am amh-ul mic si ca este posibil ca si daca am sa fac histeroscopia, sa recurg la inseminare artificiala....SUNT FFF SPERIATA!!!!! Voi ce spuneti??? Amh-ul de 1.9 este chiar asa de mic??[/b]

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Lun Sep 22, 2014 12:21 pm

rahela scrie:Buna. Tin sa precizez ca am 25 de ani. Sunt impreuna cu sotul meu de 9 ani dintre care 4 am luat anticonceptionale.de trei ani nu m-am mai protejat in niciun fel,fapt pentru care am inceput sa imi pun un semn de intrebare ca nu am ramas niciodata insarcinata.Am mers la endocrinolog si de acolo mi-a dat un set de analize si o trimitere la eco-endovaginala.Toate analizele mi-au iesit bine numai amh-ul cam mic 1.9.La ecografie mi-a gasit doi polipiendometriali de dimensiuni 1.1 cm si 7.5 mm spunandu-mi ca aia ar fi cauza faptului ca nu am ramas insarcinata pana acum.Doctora mi-a recomandat o histeroscopie la un domn doctor...la care urmeaza sa merg...[b].In final am mers cu toate rezultatele la endocrine si doamna doctor imi spune ca am amh-ul mic si ca este posibil ca si daca am sa fac histeroscopia, sa recurg la inseminare artificiala....SUNT FFF SPERIATA!!!!! Voi ce spuneti??? Amh-ul de 1.9 este chiar asa de mic??[/b]

Buna, rahela!
In primul rand nu te speria, inseminarea asrtificiala nu e o procedura dureroasa (si eu sunt fricoasa de felul meu si nu prea suport durerea), sunt fete care au reusit de la prima incercare, sau a -2 a, sau ... deloc; dar daca ai trompe permeabile si o spermogragrama bunuta ... go for it.
Cat priveste cei 2 polipi, mie mi se par de dimensiuni mici, eu cred ca e cam mult spus ca ei provoaca infertilitate, mai cere o parere.
Legat de AMH, e in parametrii (nu stiu unde l-ai recoltat), la Synevo - limita inferioara e 1,7, dar intr-adevar corelat cu varsta ta e micut; vestea buna e ca ai aflat la timp, si stii aprox. cat timp mai ai; profita de asta.
Nu ai specificat, sotul cumn sta cu spermograma.
Dar, curaj, cauta un dr specializat si sunt sigura ca o sa gasiti o solutie.

miti

Mesajde miti » Lun Sep 22, 2014 2:13 pm

jonhy, eu numai nu intelegeam si nu-mi placea de ce la tine in semnatura scrie: ea: rezerva ovariana scazuta - 1,7 .
Acum am inteles. Eu am facut la Bioclinica amh-ul si limita inferioara pt perioada in care am facut eu era 0.46....
Eu am avut 0.4, deci sub limita si la o simpla stimulare cu closty si inseminare am ramas insarcinata. Scriu asta pentru cele care is primesc rezultatul scazut la amh si se panicheaza si incep sa caute cazuri similare cu ale lor crezand ca e sfarsitul lumii. Desi suntem pe fundul sacului/pe ultima suta de metri...SE POATE!
Rahela, linistita mergi la inseminare. E aproape ca si la un control normal la gine!
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
aprilie 2013-teratospermie- Pro-fertil
nov 2013- teratospermie Naprastic
martie 2014-normospermie la limita inferioara.
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
MTHFR C677T- heterozigot.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
iunie 2014 IA pe ciclu natural-nereusit
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366
Doamne ajuta pana la final!
Am reusit! Suntem parintii unui copil "pretios"!

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Lun Sep 22, 2014 7:18 pm

miti scrie:jonhy, eu numai nu intelegeam si nu-mi placea de ce la tine in semnatura scrie: ea: rezerva ovariana scazuta - 1,7 .
Acum am inteles. Eu am facut la Bioclinica amh-ul si limita inferioara pt perioada in care am facut eu era 0.46....
Eu am avut 0.4, deci sub limita si la o simpla stimulare cu closty si inseminare am ramas insarcinata. Scriu asta pentru cele care is primesc rezultatul scazut la amh si se panicheaza si incep sa caute cazuri similare cu ale lor crezand ca e sfarsitul lumii. Desi suntem pe fundul sacului/pe ultima suta de metri...SE POATE!
Rahela, linistita mergi la inseminare. E aproape ca si la un control normal la gine!

Da, miti asa e - conteaza intervalul clinicii, dupa cum am spus eu am facut amh-ul la Synevo, si intervalul de referinta era la femei fertile: 1,7 - nu mai stiu cat era limita superioara, teoretic inca sunt fertila, dar la limita inferioara, si de aici doar in jos va merge.
Deci, rahela, miti are dreptate, tre sa te uiti in buletinul analizei, sa vezi care sunt referintele clinicii.
Si, da inseminarea nu doare, si da poate avea rezultate, mai trebuie sa investighezi si permeabilitatea trompelor si spermograma (asta in caz ca nu ai facut-o).
Mult curaj, si in plus tu ai varsta de partea ta: esti ff tanara, asa ca si timp si solutii sunt.

rahela

Mesajde rahela » Mar Sep 23, 2014 12:00 pm

Buna johnnybravo7!
Multumesc de raspuns.

La Synevo am facut amh-ul. Luna viitoare merg sa imi scot polipii si vom vedea ce se intampla dupa. Sotului meu i-a iesit spermograma fff buna. Sper ca totul se va rezolva.

ancuta1917

Mesajde ancuta1917 » Lun Sep 29, 2014 11:19 am

La Synevo au acest tip de tehnologie pentru amh?
Bine ca mi-ai spus!

rahela

Mesajde rahela » Lun Sep 29, 2014 1:22 pm

ancuta1917 scrie:La Synevo au acest tip de tehnologie pentru amh?
Bine ca mi-ai spus!

Buna ancuta1917,

da la Synevo mi-a recomandat doctorul sa merg.Eu vreau sa repet amh-ul ca mi se pare totusi cam mic...

o zi frumoasa!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Oct 11, 2014 12:20 am

Despre crioprezervarea ovocitelor:

Dr. Laura Drăcea: "Ovocitele pot fi păstrate maximum 10 ani"

Ce presupune procedura de crioconservare a ovocitelor?

Crioconservarea ovocitelor este o tehnică ce permite păstrarea, timp de ani de zile, a celulelor reproductive feminine. Ele sunt prelevate din ovare prin puncţie ghidată ecografic, iar embriologul le prelucrează, le deshidratează progresiv, în asociere cu unele substanţe crioprotectoare, şi apoi îngheaţă ovocitele până la -198 grade C şi le depozitează în azot lichid. Majoritatea ovocitelor rezistă bine la aceste proceduri de prezervare şi pot fi fertilizate ulterior. Rezultatele sunt cu atât mai bune cu cât femeia este mai tânără.

Păstrarea acestora se face după un protocol standard sau în condiţiile solicitate de pacientă?

Crioprezervarea ovocitelor se realizează la solicitarea pacientei şi a fost dezvoltată pentru prezervarea fertilităţii înaintea unor tratamente care ar putea-o distruge - cum ar fi cele pentru cancer. Femeile tinere care nu au copii şi descoperă că suferă de cancer pot lua măsuri înainte de începerea tratamentului: îşi pot conserva ovocitele pentru a-şi păstra posibilitatea de a avea copii biologici în viitor.

Cât timp pot fi păstrate acestea? Se plăteşte o taxă lunară/anuală pentru păstrarea lor?

Ovocitele pot fi păstrate pe termen lung. Reglementările internaţionale, la care ne raportăm şi noi (Gynera Fertility Center), recomandă păstrarea pentru maximum 10 ani, dar nu există o limită obligatorie. Se plăteşte un cost iniţial pentru realizarea prelevării şi criocongelării, iar ulterior, există taxe anuale mai mici pentru stocare.

După cât timp pot fi fertilizate şi implantate ovocitele crioconservate?

Din datele existente până în prezent, nu există o influenţă a perioadei de stocare asupra rezultatului final. Ovocitele pot fi dezgheţate atunci când pacienta îşi doreşte să aibă copii. Fie că acest lucru se întâmplă după câteva luni, fie după câţiva ani, şansele de reuşită sunt similare. Ovocitele dezgheţate sunt fertilizate in vitro în vederea obţinerii de embrioni. După câteva zile, embrionii cu şansele cele mai mari de viabilitate sunt transferaţi în uter, pentru a se implanta.

Articolul integral.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

rainyday

Mesajde rainyday » Mie Noi 12, 2014 12:19 am

Tocmai
Ultima oară modificat Vin Apr 24, 2015 1:29 pm de către rainyday, modificat 1 dată în total.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Noi 13, 2014 3:41 am

0,8 nu e minuscul, e doar semnal de alarma. Cel mai mult conteaza calitatea ovocitara, iar acolo varsta e cea reala, un 0,8 la 33 de ani e departe de a fi acelasi lucru ca un 0,8 la 38 de ani. Tu obtii sarcini in mod natural, dar foarte-foarte rar, clar este o subfertilitate la mijloc. Careia i s-a adaugat, din nefericire, si nepermis de mult ghinion.

Eu m-as gandi la FIV, dar sunt sigura ca deja te gandesti si tu.

Ce este AFC si care e legatura cu rezerva ovocitara?
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Joi Noi 13, 2014 10:13 am

N.C.B. scrie:0,8 nu e minuscul, e doar semnal de alarma. Cel mai mult conteaza calitatea ovocitara, iar acolo varsta e cea reala, un 0,8 la 33 de ani e departe de a fi acelasi lucru ca un 0,8 la 38 de ani. Tu obtii sarcini in mod natural, dar foarte-foarte rar, clar este o subfertilitate la mijloc. Careia i s-a adaugat, din nefericire, si nepermis de mult ghinion.

Eu m-as gandi la FIV, dar sunt sigura ca deja te gandesti si tu.

Ce este AFC si care e legatura cu rezerva ovocitara?

Nicole, daca imi permiti, AFC-ul este in principiu o eco, in care ti se numara si masoara foliculii, se spune ca sunt legati de AMh pt ca de ex. AFC-ul minim pt o femeie fertila este 15; eu de ex. am AMH-ul de 1.7 (valori normale: 1.7 - 7 park), si AFC - 14 ceea ce dr mi-a zis ca suntem binisor, dar in scadere, asta si pt ca pe unul din ovare am 2 endometrioame mici - pe care am avut doar 5 foliculi. Ah, si acest AFC se face in primele zile ale CM. Ceea ce ori eu nu am inteles, ori dr nu au stiut sa explice - cat de vertiginos va scadea rezerva mea ovariana? in cateva saptamani? in cateva luni? in cativa ani?

sdmdi

Mesajde sdmdi » Joi Noi 13, 2014 10:53 am

johnnybravo7 scrie:Nicole, daca imi permiti, AFC-ul este in principiu o eco, in care ti se numara si masoara foliculii, se spune ca sunt legati de AMh pt ca de ex. AFC-ul minim pt o femeie fertila este 15; eu de ex. am AMH-ul de 1.7 (valori normale: 1.7 - 7 park), si AFC - 14 ceea ce dr mi-a zis ca suntem binisor, dar in scadere, asta si pt ca pe unul din ovare am 2 endometrioame mici - pe care am avut doar 5 foliculi. Ah, si acest AFC se face in primele zile ale CM. Ceea ce ori eu nu am inteles, ori dr nu au stiut sa explice - cat de vertiginos va scadea rezerva mea ovariana? in cateva saptamani? in cateva luni? in cativa ani?

Nu cred ca se stie in cat timp va scadea rezerva ovariana. AMH-ul este o analiza destul de noua, iar eu nu am gasit date in care sa fie corelat cu varsta ca sa iti poti da seama, spre exemplu, de rata de scadere. In plus, in cazul femeilor cu insuficienta ovariana precoce vorbim clar despre o patologie si probabil ca depinde de la caz la caz si de patologia existenta care este viteza de scadere a rezervei ovariene. Cel mai probabil vorbim totusi de ani :) (sau cel putin asa sper).

Eu aveam acum 3 ani un AMH de 0.8 si AFC de 4 per ovar. Nu am mai repetat AMH de atunci, dar numarul de foliculi antrali l-am mai masurat si a oscilat undeva intre 4-8 per ovar. Dupa fiecare FIV esuat se regleaza totul foarte bine cateva luni (cel mai mult a durat dupa sarcina oprita in evolutie) si ovulez cand trebuie (adica in jur de z 14, ciclul de 28 zile). Dupa cateva luni o ia iar razna, ciclul se scurteaza la 24-26 (scurtarea ciclului fiind un alt semn de reducere a rezervei) si ovulez chiar si in ziua 8.
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Noi 13, 2014 11:32 am

Aaa, antral follicle count. Nu eram familiarizata cu abrevierea.

Sa stiti ca in luna de dinainte de FIV-ul norocos eu am avut sase foliculi vizibili ecografic (in conditii de AMH peste 2, la 35 de ani), iar la punctie 12 ovocite, dintre care opt mature. Pot exista si luni slabe.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

rainyday

Mesajde rainyday » Joi Noi 13, 2014 9:48 pm

N.C.B. scrie:Aaa, antral follicle count. Nu eram familiarizata cu abrevierea.

Sa stiti ca in luna de dinainte de FIV-ul norocos eu am avut sase foliculi vizibili ecografic (in conditii de AMH peste 2, la 35 de ani), iar la punctie 12 ovocite, dintre care opt mature. Pot exista si luni slabe.

Zilele trecute am gasit un studiu in legatura cu AMH-ul si intrarea la menopauza. Concluzia mi s-a parut interesanta:

Among women with a baseline AMH level below 0.20 ng/ml, the median time to menopause was 5.99 yr in the 45- to 48-yr age group and 9.94 yr in the 35- to 39-yr age group (pentru detalii, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3339896/).

De asemenea am gasit in alta parte ca in medie AMH-ul scade cu 0.2 pe an pana in 35 de ani si cu 0.1 pe an dupa 35. Presupun ca variatiile individuale sunt mari si nu se poate trage o concluzie definitiva.
Ultima oară modificat Vin Apr 24, 2015 1:31 pm de către rainyday, modificat 1 dată în total.

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Vin Noi 14, 2014 9:56 am

Multumesc Rainyday de clarificari, uneori ma cuprinde panica ca in timp ce sunt pe tratament sa scad tsh-ul, sau cat mi-am tratat candidoza nu am putut apela la RUAM eu am ovulat, deci am pierdut oute pretioase. E clar ca la tine AMH-ul nu pune probleme, pt ca ai ramas insarcinata de 3 ori.

Înapoi la “Infertilitate.”