Endometrioza

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
gina

Re: Endometrioza

Post by gina » Fri Jul 27, 2012 1:23 pm

Doamne Irina cat de documentata esti! Felicitari!
Eu am crezut ca injectia cu pregnyl ajuta la implantare, din moment ce unii doctori o prescriu dupa ET, probabil sa pacaleasca organismul cu o eventuala sarcina..... Daca ai putea sa-l intrebi pe dr. tau legat de acesta injectie, please....
Referitor la medicul care m-a operat, exact asa s-a exprimat, si abia acum am descoperit ca ar fi trebuit sa fac trei luni inj. cu dipherelin. El nu mi-a prescris absolut nimic, mi-a spus sa astept 2 luni ca sunt sanse sa raman natural, dupa care sa fac FIV. Zis si facut, in august 2011 am facut laparoscopia si in nov. am inceput protocol lung pt. FIV. Cam asta e povestea mea. Nu stiu daca acum as mai putea acum sa fac acele inj.

cristina_16

Post by cristina_16 » Fri Jul 27, 2012 1:30 pm

laura iv wrote:Buna fetelor,

De curand am devenit mamica desi acum 1 an de zile nu m-as fi gandit ca se poate intampla vreodata.Stiu ce inseamna sa te uiti pe strada la toti copiii si sa le invidiezi parintii si sa te intrebi de ce tocmai tie ti se intampla asta.
Am fost diagnosticata cu endometrioza acum 7 ani (dupa ce am umblat pe la mai multi dr si tot imi dadeau contraceptive pt ovare micropolichistice -eu ajunsesem la dr pt ca aveam dureri insuportabile in primele zile ale menstruatiei si nu puteam sa ma dau jos din pat decat cand ma duceam sa vomit), confirmata prin laparoscopie in acelasi an: grad 3, adica invadase cam tot abdomenul: de la ovare, intestine, ...pana la diafragma.Mi-au scos atunci un chist dar restul au lasat acolo pt ca erau focare mici si multe. Dr care m-a operat mi-a propus sa intru intr-un program nou de tratament cu o doza unica de Cetrorelix, m-a monitorizat vreo 8 luni dar eu n-am simtit nici o ameliorare.Am facut apoi trei stimulari usoare cu Clostilbelgyt, fara monitorizare, nici un rezultat.Nici nu stiam daca ovulez.
Am schimbat medicul, iar stimulare usoara, de data data asta cu monitorizare.Mi s-a propus o noua laparascopie - nu prea credea dr ca e endometrioza desi eu aveam toate simptomele, plus confirmarea de la alta operatie.
Incepusem sa ne gandim la adoptie.
Am fugit la alt dr care m-a pus sa fac analize amanuntite ( de data asta chiar aveam incredere ca o sa se intample ceva).Totul parea normal, in afara de dureri,chisturi si mai nou hiperprolactinemie si mastoza chistica.Dupa ce mi-a pus ovarele pe repaus, am incercat prima stimulare mai puternica cu Cetrotide, urmata de IUI, apoi a doua (mi s-a propus sa fac vreo 6 stimulari + IUI in total si apoi sa ma gandesc la FIV - spermograma sotului era OK).
Dupa a doua IUI mi-a pierit toata increderea si am virat catre FIV.Am luat legatura cu o clinica din Viena, ne-au pus sa facem analize (acum spermograma iesise proasta) si am facut FIV-ul...si am reusit.
Mai tot timpul am baut tot felul de ceaiuri (cum citeam ceva ca ar fi bun, luam si eu), am tinut si un regim dat de un naturist cu produse apicole, am incercat si terapii ayurveda,am luat mai mereu extract din frunze de zmeur si coacaz negru.Si m-am rugat in fiecare seara :YMPRAY: . Ideea e ca poate toate astea au contat...sau poate pentru ca nu am fost deloc stresata in saptamana de dinainte si dupa si ca am facut acupunctura inainte si dupa Fiv. Habar n-am.
Oricum, un raspuns clar nu iti poate da nimeni.Si nimeni nu intelege prin ce treci, doar tu si sotul.
Eu va doresc din toata inima sa va reuseasca din prima, sa nu disperati...o minune se poate intampla cand te astepti mai putin. [majoreta]
Felicitari, Laura!
Bine ca mai vine si cate o veste buna pe aici.
Bafta multa, Irina!
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Irina_

Post by Irina_ » Fri Jul 27, 2012 1:55 pm

Gina,

Fiecare medic trebuie sa ia decizii de tratament in functie de propria experienta, de patologia si de contraindicatiile fiecarei paciente. Ambele medicamente mentionate de tine au anumite contraindicatii, de aceea e bine ca orice decizie legata de ele sa fie luata de doctorul tau. Din cate stiu eu medicul meu nu prescrie Pregnyl decat pentru maturarea foliculilor inainte de punctie, nu si dupa ET (ramane de vazut). Insa voi lua suplimente de progesteron pentru mentinerea unei eventuale sarcini.

Referitor la intrebarea de ce medicul tau nu ti-a recomandat tratament hormonal pentru endometrioza dupa laparoscopie nu stiu, dar poate a avut motive. Medicamentele respective au contraindicatii serioase si numai medicul tau poate lua decizia daca sa-ti recomande sau nu tratamentul respectiv. E posibil ca endometrioza ta sa nu fie atat de sevara si sa nu fi considerat ca acest tratament ar aduce un beneficiu suficient de mare pt tine raportat la riscuri (e si aici o discutie tehnica). Sau poate a avut in vedere alte variabile: varsta, rezerva ovariana si a presupus ca mai ai timp...Din cate stiu eu tratamentul e recomandabil sa fie dupa laparoscopie, dar nu cred ca nu il poti face si mai tarziu pentru a creste sansele la un FIV reusit.

gina

Post by gina » Fri Jul 27, 2012 2:37 pm

Adevarul este ca acum eu nu am nici o durere la menstra. Singurele dureri pe care le aveam inainte de laparo erau la defecatie.
Cand eram mai tanara 18-28 ani (acum am 34), inainte de a-mi incepe viata sexuala si dupa, cativa anisori, aveam dureri puternice la menstra (un fel de junghiuri puternice ca nu puteam sa ma mai misc), insa s-au oprit, nu stiu exact cand. Poate ca asta sa fie motivul pt care nu mi-a prescris nimic.
La FET voi face o inj. cu dipherelin de 3.75 in ziua 21 a CM. Sa intreb daca mai pot face inca 2 inj. inainte si apoi FET? Oare se poate?

cristina_16

Post by cristina_16 » Fri Jul 27, 2012 2:51 pm

Pana la urma are vreo semnificatia analiza CA125? Eu am facut-o recent si a iesit normal. (11.93 referinta <35)
Eu am avut si ceva pb cu medicii.
Am facut o eco de control (acum vreun an jumate) si mi-a spus ca s-ar vedea un chist de 1cm...dar niciun tratament, doar sa revin la control.
Am facut o eco (acum vreun an) la un aparat f performant (la alt doctor) si mi-a zis sa sunt plina de chisturi si aderente. (tot cu CA125 normal) si ca daca vreau copii sa repet operatia. Atunci nu voiam asa ca nici nu m-am gandit.
La un alt medic, alt aparat, acum 6 luni, dupa o eco abdominala mi-a spus sa am chisturi endometriozice.
Imediat dupa asta, la medicul meu care m-a operat (primul) mi-a spus ca e un chist functional, ca nu e endometriozic. Si ca ala pe care il vazuse acum un an jumate probabil nu era endometriozic, pentru ca altfel ar fi crescut. (asa e??)
Precizez ca ambii ginecologi sunt recunoscuti ca fiind foarte buni. Asa ca cea mai grea decizie este unde sa merg de acum inainte....
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Irina_

Post by Irina_ » Fri Jul 27, 2012 2:54 pm

Gina, tratamentul pentru endometrioza si protocolul FIV sunt doua aspecte diferite, nu trebuie sa le amesteci. Daca faci tratament de 3-6 luni pentru endometrioza, asta inseamna pseudo-menopauza si apoi trebuie sa astepti cat are nevoie organismul tau ca sa-si revina (pana reapare prima menstruatie). Nu e o regula, fiecare pacient raspunde altfel, poate sa dureze luni intregi, chiar si peste 1 an in cazuri rare. Abia apoi poti sa-ti pui problema de FIV.

De asemenea, este deja demonstrat statistic ca intre gravitatea simptomelor date de endometrioza (inclusiv dismenoreea) si gravitatea afectiunii in sine nu exista o relatie directa. Poti sa ai endometrioza grad IV si aproape niciun simptom. Sau invers, endometrioza incipienta si dureri cumplite. Afectarea aparatului digestiv in cazul tau, Gina, poate sa tina de localizarea focarelor de endometrioza.

Irina_

Post by Irina_ » Fri Jul 27, 2012 2:59 pm

Cristina, imi pare tare rau ca ai mers la mai multi medici si ti-au oferit informatii contradictorii. De obicei in cazul asta singura optiune realista e inca o opinie, daca amandoi ti se par la fel de buni.

Ce pot sa iti spun eu este ca din cand in cand mai apar chisturi functionale, care dispar de la sine in max 1-3 luni. Uneori chiar si tratamentele de stimulare duc la formarea de chisturi hemoragice. Despre cele endometriozice nu stiu sa dispara.

Markerul CA 125 poate ridica o suspiciune de endometrioza in lipsa altor indicii, dar cu siguranta nu e concludent. Laparoscopia ramane singura metoda de diagnostic.

cristina_16

Post by cristina_16 » Sat Jul 28, 2012 7:46 pm

Buna din nou,
Voiam sa va intreb cum aveti voi analizele generale. Eu de cativa ani am procentul de monocite mai mare decat normal..oare e legat de endometrioza? Ori tre sa ma apuc de umblat pe la medici sa vad care e cauza? Stiti de asa ceva?
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Irina_

Post by Irina_ » Sat Jul 28, 2012 7:52 pm

cristina_16 wrote:Buna din nou,
Voiam sa va intreb cum aveti voi analizele generale. Eu de cativa ani am procentul de monocite mai mare decat normal..oare e legat de endometrioza? Ori tre sa ma apuc de umblat pe la medici sa vad care e cauza? Stiti de asa ceva?
Cristina, mici abateri pot sa existe in hemoleucograma, insa ele se interpreteaza de catre un medic in corelatie cu celelalte analize. Altfel, multe pot sa nu fie, luate in sine, semnificative. Cel mai bine e sa rogi medicul de familie sau un hematolog sa se pronunte, zic eu.

mihaelaoprea

Post by mihaelaoprea » Mon Jul 30, 2012 12:58 pm

buna... :) sunt si eu una din victimele acestei boli :ymblushing: :( si de 2 ani citesc despre aceasta boala si nu reusesc sa gasesc raspunsuri sigure.In 2010 am facut prima operatie si am avut un chist mare de 8cm pe uter si aderente....binenteles a recidivat...si acum 3 sap.m am operat iar...insa de data aceasta am avut chist de 5cm care apasa pe ovarul sting si trompa....trompa era lipita de intestin...si binenteles sa extins si pe intestin :( :(( spre disperarea mea tin sa spun ca trompa stinga mi-au legat o si tot ce a ramas bun mai este partea dreapta neafectata....mi-au dat 4 luni tratament cu dephereline...si dupa sa incerc sa fac [bebe] ...nu stiu ce sa mai cred..sunt confuza...si vreau sa stiu daca mai sunt fete care au reusit dupa aceste injectii.pupici :ymhug:

Irina_

Post by Irina_ » Mon Jul 30, 2012 1:13 pm

Buna Mihaela, daca citesti posturile de mai sus gasesti cel putin doua raspunsuri indirecte la intrebarea ta...al meu si al Dianei.

Cred ca oricare dintre noi doua, daca ar putea da timpul inapoi si ar avea informatiile pe care le avem acum, ar fi facut FIV cat de curand dupa tratamentul cu Diphereline. Din ce scrii tu la tine endometrioza pare sa fie cel putin medie spre severa, ceea ce inseamna ca si sansele de a concepe natural sunt poate ceva mai micute decat in cazul altor paciente cu endometrioza.

Eu una am dat o sansa timpului, sperand ca nu va trebui sa ajung la FIV...am fost foarte optimista dupa cate citisem vis a vis de numarul mare de reusite de dupa laparoscopie urmata de tratament hormonal. Nu iti poate spune nimeni cu certitudine daca la tine se va intampla sau nu minunea fara FIV, va trebui sa hotarasti in functie de ce crezi tu (impreuna cu partenerul tau) si de sfatul medicului. Eu una, daca as fi in locul tau, m-as orienta direct catre FIV dupa cel mult alte doua luni de incercari de a ramane insarcinata natural de la incetarea tratamentului (presupunand ca esti in situatia in care, cu ceva efort, procedura FIV e accesibila d.p.d.v. financiar pentru tine). Si merita sa iei in considerare varsta si rezerva ovariana ca factori care te pot ajuta sa decizi.

Anemari

Post by Anemari » Tue Jul 31, 2012 10:55 pm

Fetelor care suferiti de endo...dupa laparo v-au mai aparut simptome,si daca da la cat timp?
Eu sunt in a 4a zi de cm care a fost foarte slab(la mine era foarte abundent si dura mult) si am niste dureri destul de mari in zona ovarelor si spre picioare pana la genunchi,exact ca inainte de op
Mi-e teama ca revine chiar acum cand astept sa incep procedura FIV
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

Irina_

Post by Irina_ » Wed Aug 01, 2012 6:59 am

Anemari wrote:Fetelor care suferiti de endo...dupa laparo v-au mai aparut simptome,si daca da la cat timp?
Eu sunt in a 4a zi de cm care a fost foarte slab(la mine era foarte abundent si dura mult) si am niste dureri destul de mari in zona ovarelor si spre picioare pana la genunchi,exact ca inainte de op
Mi-e teama ca revine chiar acum cand astept sa incep procedura FIV
Anemari, la mine dupa laparo s-au mentinut menstruatiile abundente (ba chiar s-au accentuat putin in ziua 2), singura diferenta este ca au inceput sa dureze mai putin, doar vreo 3 zile. Dismenoreea nu mi-a disparut, ci a ramas chiar si dupa tratamentul cu Diphereline, usor ameliorata. Pe de alta parte a devenit controlabila cu calmante (ceea ce nu pot spune ca ar fi fost cazul dintotdeauna, in istoric nu ceda nici macar la injectia combinata cu Algocalmin, Scobutil si Papaverina).

Pe de alta parte durerile pe care le descrii tu pot fi cauzate de multe lucruri, de aceea cred ca cel mai bine e sa te duci la ginecolog, sa ii povestesti, si sa il rogi sa iti faca o ecografie si sa vada daca nu exista un alt motiv. Se poate fara probleme chiar daca esti la ciclu, totul e sa gasesti posibilitatea de programare (sau intelegerea de a te baga printre ele).

Oricum, din punct de vedere functional, stii ca laparoscopia "nu repara" stricaciunile deja facute de endometrioza, nu? Doar face putin "curatenie" ca sa aiba FIV-ul sanse ceva mai mari. Asta pentru ca prin laparoscopie sunt vizibile doar leziunile macroscopice si nu doar ele sunt problema.
Last edited by Irina_ on Wed Aug 01, 2012 11:54 am, edited 1 time in total.

Anemari

Post by Anemari » Wed Aug 01, 2012 8:42 am

Da, Irina, stiu ca din pacate endometrioza nu se vindeca dar pana luna asta ma simteam chiar foarte bine.Dupa opertie chiar am observat mari imbunatatiri in ceea ce priveste durerea.O sa incerc sa obtin o programare mai repede la medicul meu gine(ieri am sunat si avea liber pe 14 sept!!!!
Merci frumos de raspuns :ymhug:
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

cristina_16

Post by cristina_16 » Mon Aug 06, 2012 4:54 pm

Uf, inca o ecografie, inca o necunoscuta. Am fost la o eco abdominala pentru ca in urma unui efort m-a durut in stanga de m-a spart, aproape plangeam. Am crezut ca am o piatra la rinichi ca chipurile astea dau dureri asa si asa am ajuns la eco. Acolo cica nu, de la un chist ovarian ar fi (acu de de 30/40)...chestia e ca asta care facea, fiind generalista, nu prea stia cu ce se mananca endometrioza noastra. A zis ca am ceva lichid in jurul uterului, probabil ca ar fi sangerat chistul...e posibil asa ceva? Eu maine ma duc la ginecolog, dar mi-a zis ca poate sa ma vada de-abia la 5 dupa-amiaza si pana atunci cam fierb. Ce ziceti? E posibil asa se fi spart? Ce-o sa se intample cu lichidul ala?
Hai ca va scriu ce a scris pe rezultat "Parauterin stang se deceleaza formatiune expansiva chistica dimensiuni 30/40/47mm cu perete de grosime max 4mm, vascularizati, continut neomogen prin prezenta unor ecouri decliv. Lama de lichid liber in sp. Douglas de grosime 12mm, aspect neomogen prin septuri fine, flotante."
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Irina_

Post by Irina_ » Mon Aug 06, 2012 5:11 pm

Buna Cristina. Imi pare tare rau sa aud ca mai ai si necazuri din astea. De chist nu stiu ce sa zic, chiar nu ma pricep pentru ca eu una am avut doar chisturi functionale pana acum si acelea se vindeca de la sine in 1-2 luni. Ma gandesc insa ca nu trebuie sa te ingrijorezi foarte tare pana maine dupa-amiza, daca era urgenta absoluta cred ca nu te lasau sa pleci, te-ar fi internat. Macar te-a mai lasat durerea? Ti-a dat ceva calmant si antiinflamator dr. care a facut ecografia?

Sa iti revii repede! Sper sa fii bine si sa nu ai nevoie de vreo interventie.

cristina_16

Post by cristina_16 » Mon Aug 06, 2012 5:22 pm

Pai durerea a fost acu vreo 3 zile si a cedat (cu greu) la antiinflamatoare. Azi am fost sa vad daca chiar o fi ceva la rinichi si daca o fi, sa iau ceva masuri in sensul asta. Durerea nu mai e, doar o intepatura asa, destul de rar. Deci deja eram bine cand am fost la eco...n-am povestit eu bine prima data....
Da tu totusi daca nu ai chisuturi, cum ti-ai descoperit endometrioza?
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Irina_

Post by Irina_ » Mon Aug 06, 2012 6:03 pm

Eu endometrioza am descoperit-o prin laparoscopie facuta strict cu scop de investigare. Da, eu am fost pacienta nebuna care, cu un teanc de analize perfecte, a zis: Taiati-ma, intrucat eu sunt convinsa ca exista totusi un motiv pentru ceea ce mi se intampla! Si nu am regretat niciun moment decizia. Daca ezitam si mai asteptam, as fi pierdut timp inutil si nu as fi stiut care imi sunt sansele si ce aveam de facut.

E bine daca macar nu te mai doare rau.

cristina_16

Post by cristina_16 » Tue Aug 07, 2012 6:02 pm

Mda, se pare ca nu e nimic. E un chist de 2 cm si ceva pe care cica sa-l lasam in pace. Si lichidul din jurul uterului e normal dupa ovulatie.
Dar mi-e ciuda ca, in viteza in care m-a luat fiind in spital am uitat sa ii zic doua chestii, 1. ca durerea a aparut in urma unui efort si 2. am un pic de febra (asta mi se mai intampla mie cand e f cald afara, nu e neaparat legat). Mi-e asa de ciuda...da ma consolez cu ideea ca s-ar fi vazut daca era ceva rau. Uf, de-acu ma duc cu un biletel cu intrebari, ca prea ma pierd asa...
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Irina_

Post by Irina_ » Tue Aug 07, 2012 6:43 pm

Cristina, oricum presupun ca te vei mai duce la un control ecografic dupa maxim 1-2 luni. Ti-a spus sa revii dupa o perioada, nu? Din ce povestesti tu, daca esti dupa faza foliculara, poate e chiar un chist din acela functional, eventual rupt sau torsionat daca spui ca te-a durut. Vezi si tu atunci daca se rezolva in timp, iar daca nu mai da-i detalii doctorului. Si daca vezi ca totusi continui sa ai febra, sa mergi la medic. Poate nici nu are legatura cu chistul.

Uite, citeste putin aici despre chisturi functionale. Se pare ca doar de la o dimensiune de 7,6 cm in sus se recomanda investigatii suplimentare.
http://www.sfatulmedicului.ro/Chisturi- ... ional_1103

Post Reply