Endometrioza

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
cristina_16

Re: Endometrioza

Post by cristina_16 » Tue Aug 07, 2012 6:46 pm

Esti foarte prompta si iti multumesc mult pentru asta, Irina. Tu cum stai cu FIV-ul...se apropie, nu? E vreun topic unde scrii ce pasi mai faci?
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Irina_

Post by Irina_ » Tue Aug 07, 2012 6:55 pm

Da, Cristina, multumesc. La inceputul saptamanii viitoare voi afla cu siguranta verdictul privind confirmarea chimica sau nu a sarcinii. Am scris despre experientele mele pe topicul "FIV in Romania", acolo ne reunim noi, pacientele FIV de pe la noi.

cristina_16

Post by cristina_16 » Tue Aug 07, 2012 7:55 pm

Iti tin pumnii!!!
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Aug 09, 2012 12:54 pm

Noutati:

Image

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Caress

Post by Caress » Thu Aug 09, 2012 4:18 pm

Vin si eu cu neste lucruri referitoare la razboiul meu cu endometrioza. Si eu am endo severa grad 3 operata laparoscopica in 2009, un AMH de toata jena (0.4) si anticorpi antifosfolipidici mariti (16). Dupa cum se vede si la semnatura eu am 8 Fivuri la activ in prezent sunt insarcinata in 16 saptamani jumatate.
La mine protocolul lung nu a dat niciodata rezultate, am avut cu ale mele ovocite doar 2 Et-uri ambele obtinute dupa procedeu scurt cu antagonisti.Ca sa fac o istorie scurta dintr-o poveste foarte lunga, am incercat in 6 Fivuri cu stimulare tot ce se putea incerca, toate medicamentele, in doze de la medii la enorme. Dupa laparoscopia din 2009 au urmat cateva saptamani pe Ac apoi un fiv cu protocol scurt care nu a fost decat un alt esec.
Fivul reusit a fost reusit, cu siguranta pentru ca nu am mai apelat la ovocitele mele ci ne-am concentrat in a pregati organismul pentru primirea embrionului si sutinerea unei eventuale sarcini. Eu nu am luat niciodata produse naturiste, nu am incredere.Si 'pe vremea mea' se vehiculau diverse produse, vitamine etc. Nu m-a convins nici unul. Singurul lucru luat a fost DHEA (si asta luat cu acordul medicului) cu care am obtinut un rezultat bun la al 6-lea Fiv, la al 7-lea luasem prea multa DHEA si mi-am dereglat progesteronul (care marit influenteaza asupra calitatii ovocitelor la inceputul stimularii) Prin decembrie am vorbit cu un acupuncturist (desi la acupunctura renuntasem dupa ce nu daduse in vreo 3 in vitro nici un rezultat). Mi-a spus sa incerc sa imi schimb metabolismul, pentru asta am stat 2 saptamani numai pe apa, dramatic stiu si nebunesc dar inclin sa cred ca a dat rezultate.Cand am reinceput sa mananc am mancat numai legume si fructe cat mai sarace in fructoza ( prune, strugurii, perele, rosii, kiwii) si am baut foarte multa apa.
Tot de atunci am excluz tottal zaharul din dieta adio sucuri, adio bomboane si prajituri (zaharul hraneste endometrioza!).

Pe 16 martie in ziua 21 am inceput pregatirea pentru Fiv cu ovocite donate concentrandu-ne cum spuneam pe 'combaterea' endometriozei. Am urmat o luna un tratament cu Suprefact (la clinica mea nu se da Dipherelin) sub forma de spray nazal de 6 ori pe zi la fiecare 3 ore intrand asadar intr-o menopauza indusa.
Dupa o luna am continuat cu Suprefact combinat cu Progynova iar in ultimele 3 zile inainte de Et am inceput cu Utrogestan. Au fost transferati doi embrioni si nu mi s-a dat nici o injectie de implantare (din nou am facut presiuni si pentru asta dar la Brussel stie lumea ce face:) Mi s-a spus ca nu este demonstrat stiintific ca injectia de implantare' chiar are un efect pozitiv asupra implantarii. Embrionii au fost de 10 celule fiecare in zi 3 (aceeasi calitate ca cel din propriul material genetic transferat cu un an inainte) si din doi unul a fost cel mai luptator si acum misca vesel cat e ziua de lunga (mai ales daca ii dau un bombon ca acum am voie si un bombon nu strica nici la mama nici la bebe;).
Pana la 16 saptamani sarcina a fost sustinuta medicamentos puternic, la asta adaugandu-se si cate o aspirina baby pe zi (contra antifosfolipidele pe care spuneam ca le detin).
Privind in urma as fi vrut sa stiu mai dinainte cat de rau imi facea zaharul pe care il mancam zilnic, mi-as fi testat mai devreme anticardiolipinele si as fi incercat cele doua saptamani de 'detoxifiere' cu mai mult timp in urma.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Thu Aug 09, 2012 4:23 pm

Ai avut doua saptamani in care nu ai mancat nimic, ai baut doar apa?!?!?! @-)
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Caress

Post by Caress » Thu Aug 09, 2012 4:25 pm

da apa si seara doua trei felii de paine atat, a fost f greu

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Thu Aug 09, 2012 4:30 pm

Sincer, eu nu cred in chestii atat de radicale, ca principiu. Totodata, stiu ca daca as avea, ca tine, o afectiune care sa explice infertilitatea si un medic / terapeut m-ar convinge ca un astfel de regim drastic mi-ar da sanse sa o inving / atenuez semnificativ, as sta si eu doua saptamani doar pe paine si apa (si in cap as sta!).

Felicitari pentru determinare!

Pupici pentru gâgâlicea miscacioasa! Baga bomboane. :)
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Caress

Post by Caress » Thu Aug 09, 2012 4:53 pm

Pai fix stat in cap a fost. Stii ca nici eu nu-s cu chestii din astea dar de data asta am luat-o logic. 1. asta cu 'postul' / detoxifierea se tine mii si mii de ani, daca nu exagerezi si o faci suprevegheat nu are ce strica. Apoi dieta si mai ales prajituri/ bomboane din alea moi stii cum sunt aici, pasta de ciocolata, praline etc scapasera de sub control eram dependenta si nici macar nu stiam ca eu imi hranesc prin ele cel mai mare dusman. Asta m-a ambitionat, nu mai vroiam sa imi hranesc endometrioza asta nemernica. Repet nu stiu daca m-a ajutat sau nu, habar nu am, nu dau sfaturi si nu zic nimanui faceti ca mine ci doar spun eu am facut asa.Sa nu uitam menopauza indusa si medicamentele luate si faptul ca eu am fost monitorizata zi de zi timp de 4 luni de medici ;)

Irina_

Post by Irina_ » Thu Aug 09, 2012 5:06 pm

Caress, poti sa imi indici si mie sursa de unde ai aflat ca "zaharul hraneste endometrioza"? Sincer eu am citit o gramada de lucrari, dar chestia asta e total noua, nu am citit nicaieri asa ceva. Sigur, am inteles ca nu e bine sa exagerezi cu dulciurile, si asta e valabila in multe alte domenii, dar cand glicemia e vesnic 60, nu vad logica. In plus, eu am tinut regim oarecum fara zaharuri vreo 8 luni (inclusiv pentru detoxifiere progresiva), iar asta nu m-a ajutat de fel sa raman insarcinata.

Caress

Post by Caress » Thu Aug 09, 2012 6:37 pm

Irina, intr-o zi acum mult timp sa fie cativa ani m-am trezit ca tot cautand informatii despre endometrioza si ovocite de proasta calitate ajunsesem intr-un punct mort. In plina disperare m-am dus la farmacie si l-am intrebat pe nenea respectiv daca stie de vreun medicament care imbunatateste calitatea ovocitelor. Mi-a spus ca nu a auzit in viata lui dar ca daca vreau am dreptul sa fac un memoriiu catre asociatia farmacistilor si acestia au o echipa care se ocupa cu cercetarea a tot felul de subiecte primite de la public. Zis si facut, le-am cerut ajutorul prin intermediul farmacistului respectiv acre le-a scris o epistola oficiala semnata de el si de mine.E vorba de o echipa care cauta in bilblioteci informatii despre subiectele primite si auta oamenii intr-o directie sau alta, mai ales in cazuri limite/disperate/rare. Le-am cerut si eu ajutorul in cazul imbunatatirii ovocitelor de slaba calitate(nu puteam crede ca pe lumea asta Nu exista nimic care sa le poata imbunatati calitatea, ajunsesem la un punct mort si cu cercetarile despre melatonina, eram, ca de obicei disperata). le-am cerut si informatii in legatura intre zahar si endometrioza (asta pentru ca poeste tot unde citeam se vorbea de reducerea pana la eliminarea zaharului din dieta perosanelor cu endometrioza).Tocmai pentru ca nu intelegeam logic. Dupa vreo luna am primit raspunsul ca pentru ovocite nu exista nici un remediu etc. Referitor la endometrioza era specificata legatura dintre fluctuatiile zaharului din organism (deci nu glicemie constanta) ci upsurile si downurile zilnice provocate de consumurile de zahar care determina cresteri ale nivelului adrenalinei care opreste eliminarea de progesteron. Cu cat mai multe zaharuri in portii diferite pe zi cu atat mai mult fluctueaza nivelurile hormonale (progesteron-estrogen) care influenteaza endometrioza. Nu e vorba de hranire directa ci deviata hormonal sa ii zicem.

ellen

Post by ellen » Fri Aug 10, 2012 5:02 pm

Buna,
si eu sunt posesoarea acestei..BOLI..endometrioza am avut pana acum 2 interventii si as vrea sa va impartasesc si voua un nou tratament naturist pe care il urmez eu acum. Nu va pot spune inca cat de bun este , eu il am de la o alta fata care a avut acceasi pb..si spune ea a reusit sa se trateze astfel, de la un chist de 5 cm pe care a refuzat sa il opereze si a inceput acest tratament cu care spune ea a reusit sa scape de chist si sa tina endo sub control. Tratamentul este acesta:Anghinare
Troscot
Pelin
Patlagina
Sunatoare
Galbenele
Câte 50g fiecare se fierb in 5 l de apa ,pana rămâne un litru,care se fierbe cu 800g miere salcam pana rămâne 1 l!
Se bea câte 50g/zi, timp de 20 zile dimineața pe stomacul gol
Se ia o luna,apoi o luna pauza!
Se păstrează la frigider după ce se raceste!

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 10, 2012 5:42 pm

Ellen, probabil prietena ta a avut un chist functional, care a disparut de la sine, fara vreo legatura cu plantutele astea si tratamentul naturist. Si din cate stiu eu, chisturile atat de mici nu prea se opereaza, se tin sub observatie.

Si daca ceaiul de plante precum sunatoarea sau galbenelele sunt relativ inofensive si chiar utile, consumul de ceai de frunze de pelin, spre exemplu, poate avea riscuri serioase:

Ceaiul din frunze de pelin nu ar trebui sa fie consumat pentru mai mult de patru saptamani. Consumul poate duce la insomnie, ameteala şi stari de voma, precum şi tremurat, convulsii. In cazul unei persoane insarcinate, nu este indicat consumul, deoarece poate produce contractii. Nici in cazul unei femei care alapteaza nu este recomandat. De asemenea, trebuie tinut cont ca poate cauza şi afectiuni ale rinichilor. Datorita toxicitatii sale relative, multi doctori nu il recomanda pentru uz intern, de aceea, chiar daca se prepara usor, nu este recomandat consumul sau. Acest ceai de pelin poate fi folosit şi pe baza de pesticid.

Parerea mea este, ca intotdeauna, ca orice fel de tratamente trebuie sa plece de la recomandarea unui medic (exista inclusiv medici calificati in domeniul tratamentelor homeopate).

Ani.G

Post by Ani.G » Fri Aug 10, 2012 6:21 pm

Buna fetelor si bine v-am gasit
Am asteptat cu sufletul la gura activarea contului pe care l-am facut imediat ce am citit postarile voastre

Pe scurt : am 38 de ani maine, poimaine...ei nu chiar...peste 10 zile ;)) , infertilitate inexplicabila, cum o numesc ei, insa eu sunt sigura acum mai mult ca niciodata, dupa ce am citit mesajul Irinei ca am endometrioza
Daca va spun de cati ani ne dorim un copil, o sa spuneti : ce-ai asteptat atat ?!

Imi pare bine sa va cunosc si sper ca ma primiti si pe mine printre voi
Ma bucur ca va vad active si bine documentate [floare]

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 10, 2012 6:29 pm

Buna Ani.G,

Ne bucuram ca te-ai hotarat sa scrii pe forum. Sa stii ca aici nu e un loc unde trebuie sa te astepti, asa cum esti obisnuita, ca lumea sa te judece. Ba din contra, as zice ca descurajam orice astfel de tentative.

Sa inteleg ca ai simptomele clasice ale endometriozei dar inca nu te-ai incumetat sa faci laparoscopie? De cat timp incercati sa aveti un copil?

Si sa nu uit... nu e niciodata prea tarziu, decat daca esti la menopauza (si asta e posibil sa se schimbe curand, dupa ultimele descoperiri :))).

Ani.G

Post by Ani.G » Fri Aug 10, 2012 7:26 pm

Irina ca si tine(ca asta a fost picatura care a umplut paharul) am menstruatie de la 10 ani jumate si inca din prima zi durerile au fost crunte ~X(

cicluri haotice la 55, 60, 30 de zile cu menstra de 7,8 zile
dureri ce ma aduc in pragul lesinului(cedeaza NUMAI la ketonal,deci AINS,tipic inteleg...)
spotting si cu 5,6 zile inainte de menstruatie

in 2007 am avut in vreo doua randuri metroragie, pur si simplu a curs 2 saptamani, fara dureri insa

cu toate astea ovulatie este-monitorizata ecografic
HSG arata trompe permeabile
sot cu spermograma ok(pana de curand) :(
hormonale bune, raport FSH/LH 1:1, la anii mei zic ca e bine
doar o usoara insuficienta tiroidiana ce nu necesita tratament

ani de zile am asteptat fara sa fac nimic sa se intample minunea, nici nu stiam cate stiu acum, copil prost
apoi m-am lasat pe mana lor : am facut stimulari degeaba, unii spun ca sunt ovare polichistice, altii...nu :-O
dupa 30 de ani am inceput si eu sa ma agit, sa fiu mai atenta la semne, insa pe un cm total aiurea nu ai cum
abia pe la 33 de ani am inceput sa cercetez pe internet, gaseam despre endometrioza si treceam cu vederea, ignorand semnele toate
apoi au aparut alte probleme de sanatate : operatie de colecist acum 3 ani, de hernie de disc acum 2 ani
asa ca am mai stat degeaba 2 ani, ca nu aveam voie [gravida] [jale!]

totusi ce a schimbat complet ciclul meu a fost dostinexul, am prolactina mare, singura hormonala aiurea
de 8 luni de zile am ciclu de 28,29,30 de zile, in functie de cand e ovulatia(faza mea luteala e de 13, 14 zile, ok si asta)
tot de atunci simt intens ovulatia, uneori am arsuri
mai nou odata cu albusul fertil(cu 2, 3 zile inainte de ovulatie) vin si firisoare de sange, care nu prea au ce cauta pt. inca nu am ovulat
posibil ciclurile mai dese acum sa "hraneasca" si mai mult o eventuala endometrioza ?

ce nu s-a schimbat sunt durerile...aceleasi [jale!]
hai ca m-am intins...
ce sa zic ? peste o luna implinim 18 ani de casatorie, timp in care am folosit 4 prezervative...and no comment...

INSA tot de cand am ciclu asta regulat sotul meu s-a pricopsit cu prostatita, de unde am zis si eu, cum mai zicea cineva aici, ca poate chiar nu trebuie sa avem copii...

ce ziceti ? vi se pare a fi endometrioza ?
o sa aflu cat de curand, in toamna asta fac laparo

multumesc de primire [floare]

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 10, 2012 7:45 pm

Ani.G, pai sa incerc sa le iau pe rand si sa-ti zic ce stiu eu si ce cred:

- durerile specifice dismenoreei pe care le descrii cu siguranta nu sunt normale si pot fi un bun indiciu pentru prezenta endometriozei;

- ciclurile neregulate si menstruatiile prelungile, uneori dand in metroragie sunt de asemenea comune pacientelor cu endometrioza. Singura diferenta la mine fata de tine era ca eu aveam initial ciclurile mai dese, de doar 21 de zile (niste ani buni in adolescenta, ceea ce a condus la o frumoasa spasmofilie cu urmari vizibile si acum). Si e mai frecvent sa fie mai scurte decat mai lungi de 28 de zile. Bine ca acum s-a mai redresat situatia si la tine;

- chiar si o usoara insuficienta tiroidiana poate fi problematica in infertilitate; se asociaza de multe ori cu endometrioza si e specifica si in prezenta altor afectiuni de natura imunologica (si eu am avut hipotiroidism usor, tratat vreo 3 ani cu Euthyrox). Toate se leaga intre ele. Poate si aici mai merita sa faci niste investigatii mai amanuntite, pe partea de imunologie;

- ovarele polichistice ori le ai, ori nu le ai. Trebuie sa gasesti un medic bun, care sa te lamureasca. Sa nu fie de fapt endometrioame ce vad medicii la tine?!

- durerile la ovulatie sunt oarecum ok daca nu sunt foarte intense, insa sangerarile nu prea;

- prolactina marita este in sine o cauza distincta de infertilitate, insa se trateaza. Vorbeste cu ginecologul si cere-i tratament daca nu ti-a dat deja.

- ciclurile de 28 - 30 zile sunt normale, asa ar fi trebuit sa fie tot timpul.

Ma bucur ca te-ai hotarat sa faci laparoscopia, cred ca e o decizie buna. Si operatia in sine nu e un capat de lume, trebuie sa iti faci curaj. Nu raman cine stie ce semne, singura perioada mai nasoala e dupa operatie, cand se elimina din organism CO2-ul folosit. Dar trece in 2-3 zile. Si trebuie sa incerci sa te odihnesti 1-2 saptamani dupa operatie, ca sa se refaca frumos organismul si sa poti redeveni activa in scurt timp.

Bafta multa si sa ne mai scrii!

Ani.G

Post by Ani.G » Fri Aug 10, 2012 8:32 pm

cu operatiile sunt obisnuita v-am spus ca am la activ
la niciuna din ele nu am avut nevoie de calmante :D , calita deh...cu durerile lunare [jale!]
posibil dupa laparo sa am dureri insa pt ca si dupa HSG am avut
zona e extrem de sensibila

mda...cu ovarele polichistice e un mare semn de intrebare, pentru ca eu ma indoiesc ca as avea ovulatie si menstruatie ceas in fiecare luna cu ele
nu prea se leaga polichisticele cu ovulatia lunara, eu una nu prea am auzit
posibil ce a vazut acel medic atunci sa fi fost chisturi endometriozice, daca nu cumva le zicea la foliculi chisturi, ca am mai auzit si de-astea :))
tiroida am tratat-o ani de zile cu euthyrox de la care faceam tahicardie
am schimbat medicul si mi-a spus ca nu mai necesita tratament

Irina dar tu in adolescenta ai descoperit ca aveai endometrioza sau a fost doar o banuiala pe baza simptomatologiei ?
pentru ca din cate spui te-ai dus de buna :D la taiat cu toate analizele ok...

ei...eu mi le-am luat asa pe rand, cum medicii nu prea au fost de folos
multa vreme am crezut ca am sindromul foliculului nerupt; nici vorba !

caress de ce studiai despre melatonina ? ai gasit vreo legatura cu endometrioza ? 8-|
pe mine ma cam apuca si 4 dimineata, adica eu nu numai vara NU dorm, ci mai mereu :))

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 10, 2012 8:43 pm

Dupa cum am mai povestit, in copilarie desi m-am plimbat pe la nu stiu cati ginecologi si le-am tot povestit de simptomatologie, nici macar unul nu a avut interesul sa ma diagnosticheze corect. Toti au facut cel mult recomandari in legatura cu tratarea simptomelor, si acolo de multe ori total neavizat. Imi tot prescriau calmante pe baza de Ibuprofen, care cel mult imi deranjeaza stomacul dar la dismenoree nu ajuta catusi de putin. Iau cate doua comprimate de Piafen la 6 ore in prima zi de ciclu, e singurul care merge cat de cat. E rau, stiu, nu e bine nici cu inlocuitori de anlgezice de tip morfinic, dar asta e. Asa am supravietuit ca sa mai scap de chemat Salvarea lunar.

Altfel, clinic paream perfect sanatoasa (la ecografie la mine totul arata splendid, inclusiv ovarele si endometrul), laparoscopia am facut-o in lipsa de alt diagnostic si plecand de la o simpla supozitie.

Ani.G

Post by Ani.G » Fri Aug 10, 2012 9:19 pm

ei, uite asa fac si eu
imi dau seama singura ca nu are ce sa fie altceva
altfel m-as fi prostit si acum cu stimulari si duphaston din Z14(alta poveste si asta care ma termina cu nervii)

si la mine totul e bine la eco
endometrul e absolut perfect pentru implantare, asa a fost mereu, chiar si pe ciclurile neregulate

aaa...am uitat sa zic ceva : imediat dupa ovulatie la mine si incep durerile de burta
cam la 3 zile dupa...asa, ceea ce mi se pare perfect "normal" avand in vedere ca endometrul creste...oriunde ar fi el [jale!]
si ma tot impunge timp de 13 zile, ca sa stiu sigur ca nici luna respectiva nu s-a intamplat nimic
probabil durerile mele alea de dinainte, unele fete le au LA menstruatie

voi aveti si inainte ?

Post Reply