Infertilitatea feminina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
diana popescu

Re: oare o fi prea tarziu?

Post by diana popescu » Wed Jun 12, 2013 1:45 pm

draga adri,
nu te lasa! incearca orice !
uite, andreea a venit cu o idee ! du-te si la murariu la odobescu!
eu sa stii, ca-s credincioaosa dar....intre a merge in israel si a merge la dr. eu zic sa alegi varianta 2;
gandeste-te ca timpul trece si mai tarziu va fi mai greu...aacum e bine ca n-ai nici 40 de ani;
si stii esti privita altfel cand zici ca ai sub 40;
chiar daca suna dur e un adevar si-l stii si tu ca noi toate;
uneori ai nevoie de o'' scuturare''
sa stii ca-s reusite si cu amh o.1 eu zic ca-i orientativ si nu numai eu;
asteptam sa ne dai vesti si te asteptam la o intalnire candva in oras la o cafa!
te imbratisez si fii tare!
suntem alaturi de tine!
Doame ajuta-ti!

Gargaritza02

Re: Infertilitatea feminina

Post by Gargaritza02 » Wed Jun 12, 2013 2:35 pm

Buna fetelor, vroiam sa spun ca ieri am fost si am facut o ecografie transvaginala si mi sa spus ca am ovarele foarte mici, sa fie acesta un motiv pentru anovulatia mea?
I'm in love with a child I haven't yet met!

adri

Post by adri » Thu Jun 13, 2013 8:33 am

Ce pot sa zic, va multumesc mult pentru raspunsuri, va pup si eu si va imbratisez, macar virtual, da, chiar am nevoie sa ma " scuture " putin cineva, in primul ra [bebeou] nd vreau sa o felicit pe cea care a reusit FIV-ul a saptea daca nu ma insel, felicitari, sa fie intr-un ceas bun, sanatate si un copil frumos si sanatos, din partea mea toata admiratia, pentru rabdarea si speranta ce ai avut-o, jos palaria., precum si pt. cea care are dosarul de adoptie, felicitari si mult noroc,(a si multumesc pentru invitatia la cafea, chiara mi-ar placea), mai vreau sa spun ca operatia de desfundare de trompe se recomanda doar in cazul in care obstructia este in partea exterioara(catre ovare), eu am avut ambele trompe infundate de sus pana jos, total, dar am facut tratamente peste tratamente, si naturiste, si instilatii, si histero, m-am rugat, slujbe, manastiri, acupunctura, etc, iar acum mai am un blocaj la ambele trompe in zona , cum am spus, catre ovare, si la mine , chiar ar fi o optiune operatia de desfundare, dar nu stiu daca mai rezist inca o taietura clasica, pt. ca stiu prin ce o sa trec, pe mine ma asteapta doctorul oricand saunt hotarata, pot sa vin , dar dupa operatie, am de facut inca instilatii, pentru permeabilizarea si refacerea cililor din interiorul trompei, si cum am zis, mi-i frica sa nu fortez lucrurile, sa fortez mana lui DUMNEZEU, chiar nu vreau sa va plictisesc, dar am sismtit nevoia sa spun toate astea , si faptul ca m-am intalnit ieri, cu o cunostiinta a mea f. credincioasa, si mi-a zis sa incerc si cu o dr. care are tratament homeopat(numa asta nu am incercat), cica ar fi ajutat multe cupluri sa aiba copii, cu conditia , asa mi-a zis sa ma rog mult si sa cred in tratament, nu stiu ce sa zic , dar nu prea imi vine sa cred, dar ma intalnesc sambata sau duminica cu ea, si poate merg si acolo, eu speranta inca nu mi-am pierdut-o dar parca nu mai am energie sa-mi doresc, chiar nu mai stiu ce sa fac, in fine nu vreau sa va deprim, eu va doresc mult SUCCES, in tot ce faceti, si SA NE AJUTE DUMNEZEU!, PUPICI pt. toate mamicile in devenire, si pt. cele care VOR fi MAME, cu ajutorul lui DUMNEZEU.

adri

Post by adri » Thu Jun 13, 2013 8:46 am

Andreea, vreau sa-ti spun ca eu acum vreo 3, 4 ani, cand am fost la preot, si i-am spus ca ma chinui de atat timp, el nu a inteles la inceput, exact ce am, si mi-a spus ca a mai auzit, asta ce zici tu, ca ai ca sunteti " alergici", unul la altul, ceva de genul, acum nu-mi vine in minte, cum ii spune, dar excitatia ta lichida( ca sa apun asa), omoara spermatozoizii, si a zis ca are un dr. ginecolog prieten si i-a recomnadat unei paciente care avea acelasi lucru, s faca : spalaturi vaginale, nu mai stiu, cu bicarbonat, parca, dar chiar inainte de contact, pt. ca zic ei ca ovulul este mai rezistent decat spermatozoidul, incearca nu ai nimic de pierdut, dar nu prea des ca distruge flora microbiana(bacil Dordelein), care ne apara de infectii, banuiesc ca stii tu, la ovulatie, inainte si dupa cu o zi doua , mult SUCCES. pupici, sper sa ne vedem la o cafea.

Andreea84

Post by Andreea84 » Thu Jun 13, 2013 10:44 am

adri wrote:Andreea, vreau sa-ti spun ca eu acum vreo 3, 4 ani, cand am fost la preot, si i-am spus ca ma chinui de atat timp, el nu a inteles la inceput, exact ce am, si mi-a spus ca a mai auzit, asta ce zici tu, ca ai ca sunteti " alergici", unul la altul, ceva de genul, acum nu-mi vine in minte, cum ii spune, dar excitatia ta lichida( ca sa apun asa), omoara spermatozoizii, si a zis ca are un dr. ginecolog prieten si i-a recomnadat unei paciente care avea acelasi lucru, s faca : spalaturi vaginale, nu mai stiu, cu bicarbonat, parca, dar chiar inainte de contact, pt. ca zic ei ca ovulul este mai rezistent decat spermatozoidul, incearca nu ai nimic de pierdut, dar nu prea des ca distruge flora microbiana(bacil Dordelein), care ne apara de infectii, banuiesc ca stii tu, la ovulatie, inainte si dupa cu o zi doua , mult SUCCES. pupici, sper sa ne vedem la o cafea.
Adri draga , tocmai asta e ca nu suntem alergici unul la altul . Analiza se numeste anticorpi anispermici . Nu asta e problema la noi , avem infertilitate inexplicabila pot sa zic '' doar atat '' avem.
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

andra_alexandra

Post by andra_alexandra » Thu Jun 13, 2013 11:37 am

Adri, imi pare rau de experienta neplacuta cu Dorneanu, eu pana acum nu am auzit nimic de rau despre el insa nu am o experienta a mea personala cu el si clinica respectiva ca sa-mi pot face o parere mai clara insa trecand peste asta raman la parerea ca este un bun profesionist judecand exclusiv dupa reusitele profesionale (nu-l cunosc deloc ca om)
In ceea ce priveste preturile de la clinica, din ce am citit eu pe net cred ca sunt cele mai mici preturi din tara intr-o clinica privata. Nu cred ca exista FIV mai ieftin decat la Gynatal in vreo alta clinica. Ma crezi ca eu chiar ma gandeam ca daca am nevoie de FIV sa vin la el la Timisoara? eu locuind in Bucuresti, unde sunt destule clinici si medici si tot ce vrei dar sunt si niste preturi de te cutremuri (cu banii dati pe un FIV la privat in Bucuresti cred ca pot face foarte bine FIV in alta tara, incluzand si deplasarea)

In ceea ce priveste trompele tale, nu stiu daca se mai poate face ceva pentru ele. Poate se pot desfunda teoretic printr-o noua operatie insa nu-ti garanteaza nimeni ca ele vor si functiona efectiv iar instilatiile din cate stiu eu mai mult distrug cilii decat ii refac. Cine ti-a zis ca facand instilatii refaci functionalitatea trompelor?
Din toate optinile pe care le aveti (inclusiv o noua operatie de desfundare a trompelor, tratament homeopat, rugaciuni etc.) sincer eu cred ca FIV-ul e cea mai buna optiune. Daca uterul este ok, daca din ovare inca se pot obtine ovocite sanatoase si daca aveti spermograma inca buna cred ca cel mai mare procent de reusita il aveti tot la FIV insa dupa cum ti-a zis si N.C.B, nu mai este timp de pierdut. Stiu ca FIV-ul reprezinta un efort financiar urias dar cand ne dorim ceva cu adevarat reusim sa facem si am testat asta pe propria piele din pacate.
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Image

adri

Post by adri » Fri Jun 14, 2013 11:06 am

Va multumesc ca mi-ati scris, Andra-Alexandra, s-ar putea sa ai dreptate, cu trompele si cu cilii,un dr. de la Odobescu mi-a zis, chiar doi dr. daca stau sa ma gandesc, sa stii ca m-am gandit, i-am scris un mail lui Dorneanu, sper sa ma duc saptamana viitoare la el la Gyanatal, si sa-l intreb, poate o mai scazut din pret (3.500 de euro era in 2011), ca atunci nu stiam ca am tiroidita cronica , anul trecut am aflat in februarie, poate s-o mai reglat putin lucrurile, si poate intru in program, si atunci m-ar costa 1000 de euro, o sa vedem saptamana viitoare, sper sa avem o veste buna , si sa primesc si eu o speranta, ca acum am nevoie mare de o speranta de oriunde. DOAMEN AJUTA-MA., SI AJUTA-NE PE TOATE CARE NE DORIM SA FIM MAME, DA-NE VOIE SA FIM SI NOI MAMAE, eu asa ma rog in fiecare seara, sa ne permita sa fim si noi parinti. Ok, gata cu pesimismu, eu va doresc mult succes in tot ce faceti, si un week-end placut la toata lumea, daca am timp mai intru, pupici la toate.

diana popescu

Post by diana popescu » Fri Jun 14, 2013 2:28 pm

adri, sa stii ca Dorneanu e tare fain!dar nu el fixeaza preturile!cred ca ti-a spus cu apoximativ.
e rau ca sunt tare scumpe injectiile de stimulare.alea te costa cel mai mult!
andra-alex. da, inearca si aici ca-ti spun sunt foarte de treaba cei de la gynatal
si cine stie poate aici e sa fie %%- norocul!
va imbratisez cu drag! :ymhug:

adri

Post by adri » Tue Jun 18, 2013 3:52 pm

Multumsec Diana pt. raspuns,o fi fain pt. cine are posibilitati, dar s-ar putea sa ai dreptate, dar oricine ar face preturile sunt prea mari dupa parerea mea, pt. salariile noastre, pe langa disconfortul psihic, pe care il avem cu toate, banuiesc, ca nu ni-i indiferent cand vedem un bb mic sau o femeie gravida, ex. o colega de servici, o vecina, prietena, o ruda sau o persoana apropiata, cel putin eu una sufar in mine. Am zis ca merg azi sau joi, dar azi nu pot ca sotul meu nu e acasa si vine mai tarziu, si vreau sa ma duc cu el la Dorneanu, sper sa mergem joi si noi sa vedem, ce o mai fi, cum am zis poate o scazut din preturi sau macar pot sa fac cu statul sau poate nu-mi trebuie atatea injectii, hormoni, si alte chestii. Eu va multumesc ca sunteti alaturi de mine, si eu sunt alaturi de voi, va pup si va imbratisez.

diana popescu

Post by diana popescu » Wed Jun 19, 2013 5:51 pm

adri,ai dreptate cu preturile!
si la mine tot problema banilor este!
dar, oricum nu ne lasam!
daca te apuci de procedura , vezi ca-s fete care merg la szeged si-ti aduci de-acolo injectiile ca-s la jumatate de pret!
daca nu, poate mergeti voi ca-s 120km in 2 ore esti acolo!
se dau cu reteta facuta de dr. din tara!
sa stii ca substanta activa ete aceiasi doar firma care le face difera....
si da, stiu cum este cand ma uit in jurul meu si vad bebelusi [cb]
si eu ma simt la fel...
te imbratisez si succes la dr!

adri

Post by adri » Fri Jun 21, 2013 8:22 pm

Buna Diana da din pacate am dreptate, nu cred ca o sa fac FIV, cum ti-am spus, din pricina banilor si nu numai, mai incerc cu metode alternative, si intre timp imi caut un job, sa mai strang niste bani, sa ma mai duc pe la dr. macar sa vad ce mai zic, daca s-a mai schimbat ceva, nu am apucat sa merg la Dorneanu, ca sotul meu lucreaza f. mult, si chiar nu vreau sa merg fara el, o sa vedem noi, oricum sper sa-mi gasesc mai un servici, ca e cam greu ca eu lucrez in 2 ture, o saptamana dimineata si o sapatamana dupa masa, asa ca e cam nasol, dar nu-mi pierd speranta . si eu te pup si te imbratisez, si multa bafta in tot ceea ce faci.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Sat Aug 24, 2013 5:13 pm

Gargaritza02 wrote:Buna fetelor, vroiam sa spun ca ieri am fost si am facut o ecografie transvaginala si mi sa spus ca am ovarele foarte mici, sa fie acesta un motiv pentru anovulatia mea?
Da, ar putea fi. Adica, ovarele foarte mici arata o subdezvoltare, o patologie... Nu doar dimensiunile, ci si morfologia / functionalitatea pot fi dereglate sever...

Stiti ce observ eu cu stupoare si teama, si pe forum, si pe e-mail, si in formularele 2% in care se vede CNP-ul? Din ce in ce mai multe femei foarte tinere, care au 26-27 de ani, ...fix generatia Cernobâl. Mi-e frica sa merg mai departe cu rationamentul, dar ma tem ca ce observam in prezent este doar partea vizibila a aisbergului, caci generatia respectiva inca nu se gandeste global la reproducere, risca sa afle de probleme abia peste cativa ani buni... Sper sa ma insel, sa fie o simpla speculatie!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

August

Post by August » Wed Aug 28, 2013 2:36 pm

Hello ladies,

La ultima ecografie doctorita mi-a descoperit un polip cervical. Am fost atat de bulversata ca nu am stiut ce sa o intreb. Mi-a spus doar ca poate sta in calea fericirii :(
As vrea sa va intreb, din ce stiti voi, cat de mult se reduc sansele de a ramane insarcinata cu aceasta problema?
De exemplu: problema foliculului nematurizat reduc sansele cu 100% clar, insa o problema de genul o trompa uterina permeabila tot iti mai lasa o sansa de a concepe. Zic si eu... sperand ca nu spun prostii.
Ma intreb cat de grava este acesta noua problema - polip cervical.
Desigur voi discuta cu medicul despre aceasta cu prima ocazie. Insa, stiti cum este, simt nevoia sa mai aflu pareri.
Eu 32, sotul 32
endometrioza
22 luni incercari pe cale naturala

Timi

Post by Timi » Thu Aug 29, 2013 4:57 pm

Buna fetelor!
am o intrebare: ma poate indruma cineva din Oradea la un ginecolog care e priceput si in domeniul infertilitatii? multumesc daca ma puteti ajuta!

Alla76

Post by Alla76 » Thu Aug 29, 2013 5:28 pm

Timi wrote:Buna fetelor!
am o intrebare: ma poate indruma cineva din Oradea la un ginecolog care e priceput si in domeniul infertilitatii? multumesc daca ma puteti ajuta!
la Oradea nu gasesti pe nimeni specializat pe infertilitate... din pacate. Maxim ce poti gasi aici e un medic care sa-ti faca monitorizarea ovulatiei si o mica stimulare eventual pt contact sexual dirijat. Inseminari in Oradea nu se fac...
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Sep 26, 2013 6:27 am

De ce nu mai reuşesc femeile să rămână însărcinate? Mii de specialişti lansează un semnal de alarmă

Multe femei din zilele noastre se întreabă „de ce nu reuşesc să rămân însărcinată?”. Acum, două organizaţii importante ce reunesc mii de doctori şi de cercetători lansează un semnal de alarmă, anunţând că abilitatea femeilor de a face copii este afectată de toxinele din mediu.

Două organizaţii importante, The American College of Obstetricians and Gynecologists şi The American Society for Reproductive Medicine, au publicat o opinie comună în care solicită guvernului american să schimbe politicile de mediu şi în care pledează pentru mai multe măsuri din partea doctorilor pentru a preveni expunerea la chimicale în timpul sarcinii.

„În ultimii 5-7 ani s-au adunat foarte multe dovezi care atestă că aceşti contaminanţi de mediu pot afecta în mod negativ sănătatea reproductivă”, afirmă dr. Linda Giudice, preşedintele American Society for Reproductive Medicine, o organizaţie ce reuneşte peste 7.000 de doctori şi cercetători.

Giudice afirmă că în cazul care pacienţii şi cadrele medicale devin mai conştiente de faptul că expunerea la aceste substanţe au un efect nociv, de durată, speranţa este că acestea vor putea fi evitate sau că expunerea poate fi minimizată.

„Prevenirea este un aspect important al sănătăţii reproductive de mediu”, spune Giudice, pentru că agenţii toxici pot fi transmişi mai departe generaţiilor viitoare.

Comitetul a analizat dovezile ştiinţifice pe tema toxinelor preţ de doi ani înainte de a elabora această opinie comună în care subliniază îngrijorările specialiştilor şi în care sugerează diferite acţiuni ce pot fi luate la nivel individual, de către medici şi de către guvern. Opinia comună va fi publicată în ediţia din octombrie a jurnalelor Fertility and Sterility şi Obstetrics and Gynecology.

„Ştim că sarcina este un moment de o vulnerabilitate deosebită, în care femeile trebuie să fie grijulii în ceea ce priveşte expunerea la factorii de mediu”, afirmă dr. Jeanne Conry, preşedintele The American College of Obstetricians and Gynecologists, un grup ce reprezintă aproximativ 57.000 de doctori.

Peste 84.000 de substanţe chimice sunt folosite acum în producere şi procesare, iar 700 de substanţe chimice noi sunt introduse în SUA în fiecare an, spune Conry. Acest lucru se întâmplă pe un fundal în care numărul afecţiunilor precum defectele la naştere, autismul şi cancerul de sân este în creştere.

„Nu putem spune că genele s-au schimbat în ultimii 30-40 de ani, deci e foarte probabil ca mediul să fie de vină”, afirmă Conry. Multe substanţe chimice sunt introduse în mediu fără să fie efectuate cercetări adecvate asupra efectelor lor asupra sănătăţii, spune Conry.

Pentru că aceste chimicale sunt în aer, apă, sol, alimente şi în produsele destinate publicului larg, este greu ca oamenii să-şi limiteze expunerea. Unele grupuri de persoane sunt mai vulnerabile la aceste riscuri toxice decât altele, cum ar fi oamenii cu slujbe care implică o expunere la pesticide şi la substanţe chimice industriale sau oamenii care trăiesc în zone cu un nivel mare al poluării aerului sau cu plumb în clădiri.

De asemenea, alte substanţe, precum mercurul din peşte, poate trece de placentă şi poate ajunge să se acumuleze în făt. Cercetătorii ştiu de mulţi ani că mercurul poate afecta comportamentul copiilor, spune Conry.

De aceea, femeile care iau în plan să devină mame şi cele ce sunt însărcinate sau care alăptează ar trebui să evite să consume peşte bogat în mercur, cum ar fi rechin, peşte-spadă sau macrou şi să aleagă peşti cu un conţinut mai mic de mercur.

De asemenea, femeile ar trebui să spele fructele şi legumele pentru a reduce expunerea la pesticide, ce au fost asociate unui risc sporit de cancer în copilăria noului născut.

Specialiştii recomandă totodată ca femeile să evite produsele cu Bisfenol A, o substanţă aflată în marginile de plastic ale unor alimente şi băuturi vândute la conservă şi care provoacă dereglări hormonale.

„Vrem să contribuim la cunoaşterea oamenilor fără a provoca panică”, afirmă Conry.

„Dacă vom reuşi să creştem nivelul de conştientizare pentru a minimiza expunerea la aceşti factori de mediu, îmbunătăţind astfel sănătatea reproductivă, cred că vom reuşi să îndeplinim un obiectiv major”, concluzionează Giudice.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Radu Alexandra St

Post by Radu Alexandra St » Tue Oct 01, 2013 12:56 pm

Buna, fetelor :ymhug: Eu incerc de 2 ani sa fac al doilea copil, am 29 de ani, am facut deja 3 luni de stimulare cu Closty, fara rezultat, desi eram extrem de optimista la inceputul tratamentului, auzisem multe lucruri frumoase despre stimularea cu acest medicament, eu imi facusem un set amplu de analize la inceputul tratamentului, dozari hormonale(in a 3-a zi de CM: Estradiol 60, LH 4,87, Progesteron 0,6, AMH 6,1, FSH 6,03), histero (totul ok)...sotul si el testat (spermograma normala). Acum voi incepe stimulare cu Menopur-injectii (din ziua a 3-a cate o injectie pe zi, timp de 5 zile, iar in a 3-a zi, trebuie sa-mi refac dozarile pentru LH, Estradiol si Progesteron)... Am tot incercat sa aflu mai multe detalii despre tratamentul cu Menopur, dar in zadar... Stiu ca este folosit si de fetele care fac FIV, dar eu il fac pentru stimulare ovariana... A mai facut cineva un astfel de tratament? Exista reusita? Imi este extrem de frica...stiu ca suna patetic, sunt fete aici care se chinuiesc de mult sa faca bebe, dar pe mine anul acesta de tratamente si zero rezultate m-a cam tuflit :(( Daca cineva stie mai multe despre Menopur, va rog mult sa-mi impartasiti si mie informatiile :-ss :YMPRAY:
Eu - 29 ani (dozari hormonale 2013, HSG - ok, trompe permeabile)
Sotul - 36 ani (Normospermie)
Infertilitate Secundara
Mamica - Ioana Anastasia (2003)
Incercam de 2 ani sa facem un bebe
Aprilie 2013 - 3 cicluri de stimulare cu CLOSTY fara rezultat
In Nov. 2013 - primul ciclu de stimulare FEMARA - endomentru 13 mm + ovulatie obtinuta prin tratament -
Rezultat Beta Hcg: 3188,27 - 18.12.2013

Image

lauragar

Post by lauragar » Mon Oct 28, 2013 4:34 pm

mi-a trebuit ceva timp sa ma hotarasc unde postez!cred ca aici e bine!Dupa 2 episoade de raceala zdravana cu intarzieri,dureri insuportabile si hemoragie am hotarat sa ma intorc la ,,prima mea dragoste,,dr socolov r.Dupa cateva analize la sange,urina,ekg si raza la plamani iata-ma pe masa de operatie dupa ce am hotarat cu d-nul dr,in care am incredere totala,ce e bun pastram,ce nu .....eliminam.d-nul dr stie tot istoricul meu asadar hotaraste sa faca histeroscopie,apoi celioscopie sa nu ma chinuie inutil cu 2 anestezii.operatia a decurs nesperat de bine,doar ameteala fireasca de la anestezie si ...blestemata de sonda.cum eram constienta cand m-au scos din sala am aflat si rezultatul.....totul este ok.cum?trompa dreapta permeabila,trompa stg mai lenesa,dar permeabila,ovarele in regula,o mica inflamatie a endometrului(a luat pt biopsie,iar rezultatul in 2 sapt),in rest nimic!ce sa fac; sa rad?sa plang?ce e acolo nu e pt fiv,asa mi-a spus dragul meu dr pe care imi venea sa-l iau la pupat pe loc!acum ma refac dupa operatie,sunt destul de slabita,iar dupa cm o sa urmez ceea ce dr meu crede ca e necesar!
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Mon Nov 04, 2013 7:06 am

Laura, felicitari pentru vestile bune.

Sper sa se repare totusi ceva in urma acestei interventii, sa ti se dea un tratament care sa schimbe datele problemei, caci, totusi, sunt ani de zile de cand incerci iar sarcina nu a aparut. Ia-o de la capat cu monitorizarea ovulatiei, incearca sa fii mai putin incordata / obsedata de idee (stiu ca nu e usor, dar te va ajuta si gandul la adoptie) si ...mult-mult noroc. %%-
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

lauragar

Post by lauragar » Tue Nov 05, 2013 2:04 pm

N.C.B. wrote:Laura, felicitari pentru vestile bune.

Sper sa se repare totusi ceva in urma acestei interventii, sa ti se dea un tratament care sa schimbe datele problemei, caci, totusi, sunt ani de zile de cand incerci iar sarcina nu a aparut. Ia-o de la capat cu monitorizarea ovulatiei, incearca sa fii mai putin incordata / obsedata de idee (stiu ca nu e usor, dar te va ajuta si gandul la adoptie) si ...mult-mult noroc. %%-
multumesc,nicole!recunosc ca ceea ce ,,m-a manat,, de la spate au fost durerile ingrozitoare pe care le-am avut la menstruatie.avand in antecedente ,,un chist endometriozic,, am gandit ca asta e cauza;o recidiva.dar sincer vorbind,am vrut sa-mi dau piticul jos de pe creier;am vrut un diagnostic clar al infertilitatii mele!si iata ca acum sunt si mai tare in ......ceata!tot acest proces al adoptiei m-a schimbat atat de mult,incat tot ce-mi doresc acum e un pui mic care sa-mi zica:MAMA,indiferent ca v-a creste in burtica mea sau in inima mea!un lucru stiu sigur:voi adopta cel putin un copil! [carutf] [carutb]
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Post Reply