Infertilitatea feminina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Loredana

Re: Infertilitatea feminina

Post by Loredana » Tue Dec 15, 2009 6:43 pm

Buna fetelor!
Daca va amintiti, va spusesem ca urmeaza sa merg sa investighez situatia mea actuala..Dupa doua echo transvaginale doctora mea tot nu m-a lamurit..prima data a zis ca e prea dupa ovulatie(ziua 21 ) care pare sa nici nu fi avut loc..ma rog..a doua oara a zis ca deja ovulasem(ziua 10-a dintr-un ciclu aprox regulat de 25-28 zile. Ma cheama si a treia oara, imediat dupa ce se opreste sangerarea(probabil peste o sapt si ceva). Sper din tot sufletul ca acum sa se lamureasca daca ceea ce vede in uterul meu este ori fibromel cum a zis prima data, ori polip cum a zis a doua oara sau ori ovulez ori nu..si intre timp ma zbat sa obtin o programare la Giulesti in vederea unei histeroscopii pt inlaturarea posibilului polip si chiar laparoscopii daca merita, dupa o evaluare corecta si completa a trompei. Daca poate vreuna din voi sa ma ajute cu programarea mai rapid i-as fi recunoscatoare.Am inteles de la Aura (care mi-a promis ca incearca sa-mi obtina astazi o programare ) ca nu se fac programari pana pe la jumatatea lunii ianuarie si dureaza cateva luni pana iti vine randul. Mi-as dori sa pot ajunge mai repede la d-nul prof. Marinescu pt ca in Craiova simt ca innebunesc..merg la control cu speranta ca elucidez misterul si defapt plec mai bou decat m-am dus.
Va pup si astept sfaturile si sugestiile voastre.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Dec 16, 2009 7:38 pm

Loredana, eu nu stiu sa iti zic exact, dar da, histeroscopia e sfanta pentru a vedea starea uterului, ecografiile sunt superficiale. Sper sa te programezi curand. Hsc se face in primele 10-12 zile ale CM (inainte de ovulatie).
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Loredana

Post by Loredana » Wed Dec 16, 2009 10:08 pm

Raluca iti multumesc pentru raspuns si sper sa reusesc sa obtin programarea cat mai curand.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Dec 16, 2009 11:25 pm

Sfatul meu de patzita pentru persoanele care citesc aici: faceti din principiu o histeroscopie inainte de fiv, indiferent de context (chiar si cand e vorba de infertilitate masculina). Nu atat histerosalpingografie, care e si invaziva si verifica doar trompele (ceea ce pe noi, cele ajunse la fiv, nu prea ne mai intereseaza), ci histeroscopie, sa vedeti daca uterul este ok, ca sa nu aveti surpriza ca fiv-ul reuseste dar nu puteti duce sarcina.

Am pus pe blog si o prezentare generala a medicamentelor FIV http://infertilitate.com/glosar-inferti ... mente-fiv/" onclick="window.open(this.href);return false; - poate o sa detaliem in timp.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Dec 31, 2009 1:44 pm

buna,sunt nina de 34 ani si am 5 fiv facute. Am avut 4 fiv cu rezultat negativ,si 1 fiv cu rezultat pozitiv,iar dupa 6 saptamani am avut un avort spontan. sunt f disperata si in acelasi timp fff dezamagita. ce ma sfatuiti sa fac sa mai incerc sau sa mai astept, o perioada de timp? toate incercarile au avut loc in decursul ultimilor 2 ani. cauza infertilitatii mele este : trompe inchise. Am facut laparascopie si nu a reusit. va multumesc si astept un sfat.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Dec 31, 2009 1:45 pm

Loredana wrote:
Vizitator wrote:buna,sunt nina de 34 ani si am 5 fiv facute. Am avut 4 fiv cu rezultat negativ,si 1 fiv cu rezultat pozitiv,iar dupa 6 saptamani am avut un avort spontan. sunt f disperata si in acelasi timp fff dezamagita. ce ma sfatuiti sa fac sa mai incerc sau sa mai astept, o perioada de timp? toate incercarile au avut loc in decursul ultimilor 2 ani. cauza infertilitatii mele este : trompe inchise. Am facut laparascopie si nu a reusit. va multumesc si astept un sfat.
Draga Nina, iti inteleg dezamagirea si iti doresc ca pana la urma sa-ti implinesi visul.Probabil fetele o sa-ti mute comentariul la rubrica``sa ne cunoastem`` si daca o sa citesti cu atentie toate comentariile noastre pe forum precum si pe site o sa vezi ca nu esti singura care este dezamagita si disperata. Personal iti recomand sa citesti cu mare atentie rubricile ``probl imunologice si infertilitate feminina``si sa elimini toate cauzele avortului..mai nou am auzit fetele ca deficitul de b12 poate cauza avort spontan asa ca...tu trebuie sa citesti si sa tragi concluziile..sa investighezi uterul si imunologia f f bine in situatia ta. Succes si sper sa te mai ``vedem`` pe aici. La multi ani!!!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Jan 09, 2010 12:36 pm

Danyela wrote:Ma numesc Adriana, am 32 ani.In urma cu 4 ani am fost la medic...am aflat doar din reteta ceva legat de infertilitate.....abia acum inteleg de ce nu am avut copii pana in prezent.Am ramas insarcinata de 4 ori, dar am pierdut la scurt timp, aproximativ 2 luni.Am inceput un tratament cu DOSTINEX, urmat de BROCRIPTIN.Stiu ca acest tratament trebuie schimbat in momentul in care raman insarcinata....dar nu siu cu ce anume.Am uterul mic, nu e dezvoltat suficient.
Imi doresc un copil si nu mai stiu ce sa fac.Poate aici gasesc raspunsuri.Exista cineva care lupta pentru aceasta cauza...va multumesc tuturor.Un sfarsit de saptamana placut.Adriana
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Feb 03, 2010 7:12 pm

jeni wrote:Buna.
In primul rand vreau sa va urez din tot sufletul si voua si partenerului sa aveti noroc si sanatate, Dumnezeu sa va rasplateasca si sa vi se implineasca visul.
Si eu trec prin niste momente groaznice, stau si plang mereu.Imi doresc atat de mult un bebe dar din pacate nu cred ca am sanse. De la 12 ani am fost diagnosticata cu Sindrom Turner (cromozom X0), cu trecerea timpului sufar si mai mult.
Nu am cuvinte sa va descriu durerea mea.
Multumesc ca m-ati ascultat, si inca o data toate cele bune.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

jeni

Post by jeni » Sat Feb 06, 2010 3:22 pm

Am mai scris la alt subiect dar nu sh de ce sunt mai multe mesaje sterse si nici al meu nu mai apare.
Va rog din tot sufletul daca puteti sa ma ajutati, daca stiti despre sindrom Turner, daca exista persoane care se confrunta cu asa ceva.
Sunt disperata si imi doresc si eu din tot sufletul sa am posibilitatea sa imi cladesc o familie....fara bebe viata nu are sens si sunt distrusa.
Va multumesc din suflet si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
va dau si id-ul: jenjenic

felicioc

Post by felicioc » Sat Feb 06, 2010 10:39 pm

Jeni, nu am auzit pana acum de sindromul Turner, am citit acum cate ceva, imi pare tare rau ca ai asa ceva... am inteles ca singura sansa ar fi tratament de fertilitate, eu ma gandesc ca ar trebui sa faci direct fiv(daca va permiteti, financiar...) la o clinica unde se face PGD (Diagnosticul genetic al preimplantarii) - am inteles ca e risc mare ca sintromul sa fie transmis fiicei... Nu pot decat sa iti urez putere si rabdare!
nina , eu as zice ca 5 fiv-uri in 2 ani au cam solicitat organismul.. poate o pauza l-ar ajuta sa se reechilibreze, timp in care mai investighezi...

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Feb 07, 2010 3:00 pm

Jeni, postul ti-a fost mutat, pentru ca tu puneai intrebari, deci locul lui era mai degraba aici. Imi pare rau ca ai un astfel de sindrom, cred ca nu exista pe acest forum alte persoane care se confrunta cu o astfel de problema, deci este putin probabil sa stim mai multe decat tine despre subiect. Ceea ce stim insa este referitor la acea fraza:
Sunt disperata si imi doresc si eu din tot sufletul sa am posibilitatea sa imi cladesc o familie....fara bebe viata nu are sens si sunt distrusa.
Te intelegem, ca principiu. Toate persoanele cu probleme de fertilitate sunt afectate si sufera din aceasta cauza. Insa de aici pana la a fi "distrusa" si a simti ca "viata nu are sens" e cale lunga.

De acord, situatia nu-i roz deloc : sindromul Turner este o anomalie cromozomiala grava, ai practic un singur cromozom X, in loc de doi. Imi pare rau ca trebuie sa iti spun ceea ce stii deja: in enorma majoritate a cazurilor, purtatoarele de sindrom Turner nu sunt hipofertile sau infertile, ci sterile. :(

Nimeni nu a zis insa ca nu iti vei intemeia o familie si ca nu vei deveni mama. Exista multiple posibilitati de a deveni mama. De pilda, adoptia. Sau, daca doresti neaparat sa porti un copil si sa il nasti, exista posibilitatea unui fiv cu ovule donate. In felul acesta, vei sti ca bebelusul pe care il vei naste nu va fi supus riscului de a fi purtator al nenorocitului de sindrom.

Cine este medicul tau, el/ea ce ti-a sugerat?

jeni

Post by jeni » Sun Feb 07, 2010 9:57 pm

Multumesc mult pentru incurajari.
Inca nu sunt casatorita dar am deja o varsta si imi pun tot felul de intrebari, am tot felul de ganduri. Am o alta relatie de cateva luni....dar simt ca pierd foarte mult, ma simt pe jumatate, parca nu sunt femeie.
Medicul meu endocrinolog la care ma duc acum inca nu mi-a spus in legatura cu asta....bineinteles ca trebuie sa mai fac niste teste...
Nu stiu daca pot sa exprim prin cuvinte, dar odata cu trecerea timpului in loc sa ma obisnuiesc mai mult... sau ar fi trebuit deja sa ma consolez cu gandul...e tot mai greu si dureros.
Adoptia da..e o solutie...si nu zic ca nu l-as iubi...dar mereu va fi in suflet mania aceea, suspinul dupa un bebe al tau.
Nu stiu daca ma intelegeti...
Oricum va multumesc mult ca m-ati ascultat.
Sa dea dumnezeu sa aveti sanatate, familie fericita si sa se implineasca visul.

andri_popa2020

Post by andri_popa2020 » Tue Feb 09, 2010 8:27 pm

Buna ziua,

Problema noastra este endometrioza operata urmata de tratament cu Diphereline (4 fiole) si din pacate a recidivat pe ambele ovare. Am dori sa stim daca sunt sanse de a ramane insarcinata atat natural cat si cu FIV sau inseminare artificiala.
Multumim.

felicioc

Post by felicioc » Wed Feb 10, 2010 5:53 pm

andri_popa2020, din ce am citit eu despre endometrioza (nu am, din fericire), sansele sa ramai natural sunt mai mari imediat dupa tratamentul cu diphereline. Daca zici ca a recidivat deja, si ca e pe ambele ovare, nu stiu cate sanse mai aveti natural.. restul analizelor sunt bune? Spremograma e ok? Despre inseminare, eu stiu ca nu se recomanda: stimulare "hraneste" endometrioza, iar sansele la IA sunt destul de mici... de aceea se trece direct la FIV. Bineinteles ca nici stimularea de la fiv nu e buna pt endo, dar macar sansele teoretice sunt mai mari.

andri_popa2020

Post by andri_popa2020 » Wed Feb 10, 2010 9:17 pm

Multumim pentru raspuns.
Da, restul analizelor si spermograma sunt bune..... ai idee cumva branca ursului "hraneste" endometrioza ?.. macar sa stiu sa ma opresc. La FIV ai zis ca sunt sanse teoretice ceva mai mari , cam cat la suta?
Inca o data multumi mult de tot.

nemtanu daniela

Clamydia

Post by nemtanu daniela » Thu Feb 11, 2010 10:36 pm

Ma bucur enorm ca am aflat de acest blog, asta datorita dnei dr. Gabriela Cotarcea, invitata la emisiunea pe Antena 2 ,,Traieste sanatos,,
Dar cum orice bucurie e un pic umbrita de o nereusita, vin sa va rog a-mi da un sfat, de ce nu si o rezolvare a problemei mele.
Am 32 ani pe 1 Martie, un sot de 49 ani (nu isi arata varsta pe niciun plan ;;) cu analize f bune, [ovul] suntem casatoriti de 5 ani.Acum 2 ani am ramas insarcinata si am decis de comun acord intreruperea ei din n motive (nu era casa gata, nu imi terminasem facultatea etc, sincer niste prostii care ne costa acum). De la intrerupere si pana azi nu am mai ramas insarcinata. Anul trecut am fost diagnosticata cu CLAMYDIA, si medicul imi zice ca asta e cauza infertilitatii. Am facut tratament in 3 serii cu antibiotice si tot pozitiv e testul. Anul trecut in Noiembrie am urmat inca 2 luni tratament si iar pozitiv....si a aparut un nou diagnostic: INSUFICIENTA LUTEALA...

Sunt foarte DEZORIENTATA si as ruga pe domnii si doamnele doctoriicare se ocupa in a da raspunsuri la problemele femeilor ,,speriate,, si dornice de a deveni mamici sa imi recomande un tratement injectabil ptr Clamydia, nu mai pot inghiti pastile si ma si doare stomacul.

Si am citit ce mesaje sunt postate....sunt inrt-adevar femei care au mari probleme....Dumnezeu sa le ajute! Viata trebuie traita....putem face fericiti alti oameni (chiar daca noi nu suntem).

In speranta ca voi comunica cu persoane de pe acest forum, va urez numai bine!
[floare] Dana, Bacau

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: tratament injectabil clamydia

Post by SOS Infertilitatea » Thu Feb 11, 2010 11:27 pm

Daniela, ne pare rau ca si tu te confrunti cu infertilitatea. Vom adresa intrebarea ta medicilor care au amabilitatea de a ne raspunde la intrebari, dar va mai dura un pic, proiectul de consultatii online inca nu a demarat. Numai bine, pe curand!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

iulica

Re: tratament injectabil clamydia

Post by iulica » Thu Feb 11, 2010 11:38 pm

Acesta bacterie nenorocita, clamidya, mi-a infundat trompele si m-am si operat laparoscop.

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Clamydia

Post by SOS Infertilitatea » Fri Feb 12, 2010 12:36 pm

iulica wrote:Am 27 de ani si de sase ani de cand ma chinui sa raman insarcinata ,sotul meu nu are probleme dar eu am fost depistata acum doi ani cu clamydia ,am luat tratament 3 luni cu Azitroz si eu si sotul meu dar rezultatul tot pozitiv a iesit ,trompele le-am avut infundate tot din aceasta cauza si m-am operat laparoscop crezand ca voi reusi ,am un an de la operatie iar rezultatul se lasa asteptat .
Ce sa fac se scap de acesta bacterie care imi umbreste fericirea?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Clamydia

Post by SOS Infertilitatea » Fri Feb 12, 2010 12:38 pm

Iulica, am inregistrat si mesajul tau si o sa il adresam medicilor, vei primi raspuns (dar nu foarte rapid, va mai dura un pic pana reglam mecanismul, este inca nu proiect, nu a inceput oficial). Pana atunci, poate iti raspund userii obisnuiti ai forumului. Numai bine!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie