Infertilitatea feminina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
miki74

Re: ovar extirpat la 20 de ani, ca urmari.insuficienta ovari

Post by miki74 » Fri Feb 10, 2012 8:41 pm

Da, e posibil. Oricum, cred ca nu e timp de pierdut. Poti sa mergi la Dr. Surcel, dar intre timp eu zic sa-i ceri un sfat si Dr. Kovacs, in Budapesta. Daca ii scrii un mail, iti raspunde. E un om care stie foarte bine despre ce vorbeste. Homeopatia se poate incerca, dar nu-ti rezolva problema (eu nu cred in ea :-S ). Daca vrei, iti pot trimite adresa unde poti sa-i scrii Dr. Kovacs.

cristina-ioana

Re: Infertilitatea feminina

Post by cristina-ioana » Sat Feb 11, 2012 8:48 am

Trimite-mi te rog adresa !!! poate nu e buna homeopatia dar sunt dispusa sa incerc orice desi in situatia mea nu ma prea ajuta...cateodata nu imi vine menstruatia nici cu duphaston asa ca nu stiu ce putere ar avea homeopatia daca corpul meu nu raspunde la medicamente ce sa mai zic de plante....trimite-mi te rog si spune-mi daca trebuie sa ii scriu in romana sau maghiara ???? mersi fain !!! :-*

littlegirl

Post by littlegirl » Sun Feb 12, 2012 3:58 pm

Uneori homeopatia sau trat naturiste dau rezultate acolo unde medicina alopata da gres. Ca un exemplu concret, din martie 2011 ciclu meu a devenit brusc la 21-22 zile; am asteptat cel putin 3 luni sa ma duc la doctor; am inceput cu duphaston; trebuia sa iau 10 buc dupa ovulatie; stupoare: mi-a venit CM in timpul administrarii, cand mai aveam de luat 2 pastile; m-am consultat si cu Peter Kovacs, mi-a propus o stimulare ovariana cu Clomifen, Pregnyl si duphaston, sa putem acoperi toate cauzele care ar determina deficitul de faza luteala; CM mi-a venit la 22 zile!!! Atunci am inceput sa iau extras de mladite de zmeur, cantitate infima, 30 picuri pe zi. Soc: inca din prima luna de administrare mi-a venit CM la 26 z; a 2 luna de admin: tot 26 zile!! mai iua luna asta si apoi fac pauza. Nu cred ca e o intamplare, o coincidenta.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Feb 26, 2012 10:54 pm

Un amplu articol despre endometrioza: http://www.adevarul.ro/life/sanatate/me ... 35031.html" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 20, 2012 10:20 am

Infertilitatea poate fi atât de cauză tubară cât şi ovariană, dar poate surveni şi în urma unor afecţiuni specifice femeii. Una dintre aceste boli este endometrioza. Deşi cauza apariţiei acestei afecţiuni nu este cunoscută cu exactitate, totuşi boala în sine este asociată cu o incidenţă destul de mare a infertilităţii.

“Endometrioza este o boală care se întâlneşte în populaţia generală cu o frecvenţă de aproximativ 15-20%. Mecanismul este necunoscut. Se bănuieşte că ar fi legat de menstruaţia retrogradă, adică de refluxul sângelui menstrual din uter în trompe şi în cavitatea abdominală. Celulele care sunt conţinute în sângele menstrual ajungând în cavitatea abdominală realizează un fel de cultură de celule în abdomen şi reproduce mucoasă uterină. Aceasta din urmă, la rândul ei, creşte şi sângerează exact ca şi mucoasa uterului. Dacă aproape 90% din femei au menstruaţie retrogradă, numai 15-20% fac endometrioză. Acest lucru îi face pe mulţi cercetători să considere că endometrioza este o boală imunologică, reacţiile de formare a endometriozei şi de formare a cicatricilor postendometriotice fiind prezente la femeile cu un sistem imun hiperactiv. La alte femei, endometrioza este descoperită accidental cu ocazia unor intervenţii chirurgicale pentru alte afecţiuni sau, uneori, chiar postmortem, cu ocazia unor examene anatomopatologice. Endometrioza este o cauză importantă de infertilitate şi mecanismul prin care ea produce infertilitatea poate fi multiplu. Unul este obstructiv, când realizează aderenţe şi în aceste aderenţe sunt prinse şi trompele care sunt înfundate. Alteori endometrioza realizează o formă superficială la nivelul peritoneului. Nu realizează mecanisme obstructive la nivelul trompelor şi totuşi fertilitatea este sensibil scăzută faţă de femeile sănătoase. Cauza se pare că este imunologică şi afectează atât mişcarea normală a trompelor de captare a ovulului, cât şi procesul de captare a ovulului şi apoi migraţia în interiorul trompei”, a declarat pentru Sănătatea TV, prof. univ. dr. Gheorghe Peltecu, managerul Spitalului de Obstetrică şi Ginecologie Filantropia din Bucureşti.

În cazul în care o femeie cu endometrioză întâmpină dificultăţi în obţinerea unei sarcini, atunci se poate recurge la fertilizarea prin metode alternative, cum ar fi fertilizarea in vitro.

Sursa: http://www.sanatateatv.ro/stiri-medical ... rtilitate/" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

fmichelle

Post by fmichelle » Tue Mar 20, 2012 5:56 pm

o sa va spun pe scurt despre infertilitatea mea...
am si postat valorile mele ... cazul meu a fost studiat de multi medici si toti se intrebau..."oare de ce sunt valorile astea?"...am fost internata si la Parhon, pentru investigatii, am fost si in Ungaria...nimeni nu a stiu sa-si dea un raspuns...
valorile erau cam asa: analiza AMH- era ok
insa problema mea era LH-ul < 0.1mUI/mL si FSH-ul 0.501mUI/mL, culmea si prolactina sub limita 109.3 μUI/mL (valori normale 127 - 637)
cu aceste valori ma incadram la fetite 1-10 ani....daca-mi aduc bine aminte.
am fact multe tratamente pentru infertilitate...na...probabil stiti cum e...STRES...
in dec. 2011 am facut o IA...care nu s-a prins...am reinceput tratamentul...si in ian.2012 cand am fost la monitorizare mi s-a zis ca nu a mai avut celasi efect ca in luna dec. ....sa astept menstruatia si sa incep alt tratament....iar cu injectii in burt... #-o
am fost f suparata....si am zis "gata"...cateva luni pauza pt ca altfel ma internez la balamuc....
eram relaxata...nu-mi pasat daca-mi vine sau nu menstruatia...in sinea mea ma gandeam ca o sa-mi vina peste catevea luni...prin feb. imi zice sotul meu ca as putea sa-mi fac cate un test de sarcina asa pt verificare...na...oricum la cate teste facusem...unu' in plus sau un minus...mi-am luat un test, l-am facut dimineata...si surpriza 2 linute...nu mi-a venit sa cred [great] ....Doamne ce minune!!!...
sunt insarcinata in 10 sapt. (dupa masuratori, dupa data menstruatiei ar fi mai mult)...chiar este o minune...pana acum nu am avut nici o problema, totul este bine...astept ecografia morf. de trim 1 ...
am vrut sa va scriu...as vrea sa credeti si in minuni...
va tin pumnii...
pupici

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Wed Mar 21, 2012 5:48 am

Michelle, e a treia oara in dimineata asta cand spun "e exceptional ce ti s-a intamplat!" (dupa o sarcina gemelara evolutiva cu AMH 0,3 si o alta gravida care avea doar un ovar si doar o trompa, dar plasate in diagonala)

Sunteti, voi toate, dovada ca medicina nu e o stiinta exacta si ca minuni exista!

Chiar imi amintesc de tine, cu LH-ul tau de 0,1, ca n-am auzit in viata mea de asa ceva - si inteleg ca nici medicii.

FOARTE TARE!

Sa ai o sarcina perfecta, la termen, si un bebelus sanatos!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Dannya

Post by Dannya » Wed Mar 21, 2012 4:37 pm

fmichelle wrote:o sa va spun pe scurt despre infertilitatea mea...
am si postat valorile mele ... cazul meu a fost studiat de multi medici si toti se intrebau..."oare de ce sunt valorile astea?"...am fost internata si la Parhon, pentru investigatii, am fost si in Ungaria...nimeni nu a stiu sa-si dea un raspuns...
valorile erau cam asa: analiza AMH- era ok
insa problema mea era LH-ul < 0.1mUI/mL si FSH-ul 0.501mUI/mL, culmea si prolactina sub limita 109.3 μUI/mL (valori normale 127 - 637)
cu aceste valori ma incadram la fetite 1-10 ani....daca-mi aduc bine aminte.
am fact multe tratamente pentru infertilitate...na...probabil stiti cum e...STRES...
in dec. 2011 am facut o IA...care nu s-a prins...am reinceput tratamentul...si in ian.2012 cand am fost la monitorizare mi s-a zis ca nu a mai avut celasi efect ca in luna dec. ....sa astept menstruatia si sa incep alt tratament....iar cu injectii in burt... #-o
am fost f suparata....si am zis "gata"...cateva luni pauza pt ca altfel ma internez la balamuc....
eram relaxata...nu-mi pasat daca-mi vine sau nu menstruatia...in sinea mea ma gandeam ca o sa-mi vina peste catevea luni...prin feb. imi zice sotul meu ca as putea sa-mi fac cate un test de sarcina asa pt verificare...na...oricum la cate teste facusem...unu' in plus sau un minus...mi-am luat un test, l-am facut dimineata...si surpriza 2 linute...nu mi-a venit sa cred [great] ....Doamne ce minune!!!...
sunt insarcinata in 10 sapt. (dupa masuratori, dupa data menstruatiei ar fi mai mult)...chiar este o minune...pana acum nu am avut nici o problema, totul este bine...astept ecografia morf. de trim 1 ...
am vrut sa va scriu...as vrea sa credeti si in minuni...
va tin pumnii...
pupici
Doamne, cat de frumos este sa auzim asemenea minuni, este ca o gura de oxigen pentru noi cei care inca luptam cu aceasta boala crunta.
Iti doresc o sarcina usoara si un bebelus sanatos!
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

adipan79

infertilitate?

Post by adipan79 » Sun Apr 01, 2012 7:55 pm

BUNA MA NUMESC ADRIANA SUNT DIN FOCSANI AM 32 ANI SI AM O DILEMA.AM AVUT O SARCINA EXTRA UTERINA CU COMPLICATII SI ATREBUIT SA MA OPEREZ. MI SA SCOS TROMPA STANGA .CE SANSE REALE MAI SUNT DE A AVEA UN BEBE?DOCTORUL MIA SPUS 50/50.ESTE REAL? VA MULTUMESC. :ymdaydream:

Dannya

Re: infertilitate?

Post by Dannya » Sun Apr 01, 2012 8:44 pm

adipan79 wrote:BUNA MA NUMESC ADRIANA SUNT DIN FOCSANI AM 32 ANI SI AM O DILEMA.AM AVUT O SARCINA EXTRA UTERINA CU COMPLICATII SI ATREBUIT SA MA OPEREZ. MI SA SCOS TROMPA STANGA .CE SANSE REALE MAI SUNT DE A AVEA UN BEBE?DOCTORUL MIA SPUS 50/50.ESTE REAL? VA MULTUMESC. :ymdaydream:
Da, teoretic asa este, totusi trebuie verificata trompa ramasa, in ce stare este si dupa aceea sa incercati pentru 1 an (daca timpul si varsta va permite, ca un sfat, faceti analiza AMH pentru a vedea rezerva ovocitara si daca este mic ganditi-va direct la o procedura asistata medical), sa aveti contact sexual neprotejat in perioada ta lunara fertila si daca nu se intampla nimic sa mergeti catre un medic RUAM.

Numai bine!
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

Ancutel

Post by Ancutel » Sun Apr 29, 2012 10:52 pm

Buna tuturor,

In primul rand vreau sa va spun bun gasit, deoarece scriu pentru prima data pe acest forum.
Povestea mea este suficient de lunga , insa voi incerca sa nu va zapacesc cu amanunte. Pe scurt sunt o o tipa de 28 de ani care isi doreste extraordinar de mult un copilas, la fel ca voi toate, de altfel. Am aproape 4 ani de cand am renuntat la anticonceptionale, in vederea obtinerii unei sarcini. In acel moment au inceput si problemele. Am fost suspecta de endometrioza, dat fiind faptul ca, in urma unui control de rutina mi-a fost descoperit un chist pe ovarul drept, ovar ce era turtit si avea forma modificata. mi-a fost recomadata operatia laparoscopica, pe care am si acceptat-o dupa confirmarile mai multor medici. La operatie s-a descoperit faptul ca, in urma unei operatii de apendicita (din urma cu aprox 10 ani), ovarul drept, o bucatica din uter si trompa dreapta erau lipite de operatie (tin sa amintesc faptul ca am avut complicatii in urma operatiei de apendicita). Mi-au fost indepartate aderentele, mi-a fost indepartat chistul, mi-au fost verificate trompele cu albastru de metil (ok) asa ca sperantele ca voi avea un bebe au crescut si ele. Dupa 3 luni de tratament cu antibiotice (Sumamed 5 zile/ luna), am incercat timp de 6 luni sa raman insarcinata doar cu ajutorul testelor de ovulatie, a calendarului , acid folic, branca ursului, insa fara nici un rezultat. Au urmat analizele sotului care au iesit cat de cat ok. A urmat tratamentul cu clomifen timp de 3 luni, fara rezultat, dupa care un sir intreg de analize si de monitorizari echografice, precum si o noua spermograma (care, datorita faptului ca sotul meu s-a lasat de fumat a iesit super). La mine rezultatele nu au fost atat de bune: endometru mic (pana in 6-7 mm in perioada fertila), PCOS. Analizele, in schimb au iesit destul de bune,ziua 2: FSH 5.14/ LH 6.95/ Estradiol 145.
Am incercat chiar si o cura de tratament la sovata, care mi-au fost benefice, zic eu, avand in vedere faptul ca in sfarsit am avut un folicul de 20 mm si un endomnetru de 12.1 in ziua 17, prin ovulatie spontana, la fel fara rezultat.
A urmat apoi o histeroscopie, in care trompa dreapta s-a dovedit a fi cilindrica, in loc de forma unei palnii si larga de la un capat la celalalt. Asta e, un impediment in plus. Apoi alte analize: anticorpi antispermatozoizi si eu si sotul , papanicolau, fsh, lh, estradiol, test de toleranta la glucoza, clamidia, ureaplasma, micoplasma (toate ok). Asa ca am inceput tratamentul cu puregon pentru stimulare ovariana, in vederea efectuarii IUI, insa din cauza faptului ca estradioul o luase razna (a crescut brusc la 1144 in ziua 9, apoi a scazut brusc la 112.4 in ziua 12), am renuntat la IUI. A urmat o noua operatie laparoscopica, deoarece, ovarul meu drept era rotund si turiti si plin de foliculi nefecundati.
dupa drilling ovarian, a urmat o noua stimulare cu puregon, ajungand la o luna dupa laparo sa am din nou multi foliculi (3 pe un ovar si 6 pe celelalt) si un endomentru de 8.1 mm. A urmat pregnyl de 5000, deoarece exista si riscul de hiperstimulare, dupa care IUI, fara nici un rezultat.
apoi alte analize: timp de tromboplastina, anticorpi cardiolipinici (ok).
Am ajuns in momentul de fata cu mai multe cauze de infertilitate: PCOS, endometru mic, risc de hiperstimulare si posibile aderente din nou (din acest motiv nu am stiut la ce sectiune sa imi expun povestea).
Asa ca m-am decis sa incerc o noua varianta: FIV, de preferinta nu in Romania. Sper sa reusesc sa fac si acest lucru si ma rog la Dumnezeu sa fie cu rezultat de data aceasta , pentru ca este foarte greu de suportat aceasta nefericire si oricat de puternica incerc sa par, nu sunt.
Va doresc tuturor sa ajungeti parinti pentru ca este, din punctul meu de vedere, cea mai mare fericire si implinire!
4 ani de tratamente, 2 laparoscopii (Sdr. aderential pelvin, drilling ovarian), 1 histeroscopie (trompe permeabile, insa dreapta e defecta) PCOS sever, cu risc de hiperstimulare
Decembrie 2011- IA nereusit;
Iulie 2012- FIV1 reusit Clinica New Med Life Chisinau, Fericita mamica de baietel de 8 luni si 3 saptamani, Gabriel Doamne ajuta in continuare!

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu May 03, 2012 6:39 am

Ancutel, iti urez sa depasesti infertilitatea cat de curand. Informatii despre clinici gasesti pe forumuri in general, dar trebuie sa iei in calcul faptul ca sunt inevitabil subiective.

Avem si noi pe forum o baza de date cu clinici abroad, poti avea acolo un punct de plecare http://infertilitate.com/clinici-pretur ... iv-abroad/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu stiu ce sa zic despre scaderea masiva a estradiolului in conditiile in care tu bagai puregon, e prima data cand aud asa ceva. Doctorul ti-a oferit o explicatie?

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

ellen

Re: >170 de raspunsuri ale medicilor la intrebarile de pe fo

Post by ellen » Sat May 05, 2012 1:55 pm

Buna,
Sunt noua pe site...este f greu sa vorbesc dar simt ca aici sunt persoane care ma vor intelege. Sufar de endometrioza. Luna aceasta am avut a doua operatie de endometrioza...si sunt in asteptarea raspunsului de la biopsie s...Dupa aceasta a2a interventie nu am primit vestile pe care le asteptam..mi s-a spus ca este posibil sa nu mai am rezerva ovariana,astfel incat nu voi putea spera nici macar la un FIV. Cu toate acestea incerc sa fiu increzatoare,in urma cu 6 luni mi-am facut ultimele analize printre care FSH ZIUA 3 7,7 mUI/mL vaori normale erau 3.5-12.5, estradiol 165.2 valori normale faza folic. 46-607 si AMH 1.59 valori normale intre 1-8 ug/L. Credeti ca sunt sanse ca in 6 luni lucrurile sa se fi schimbat atat de mult?

cris8

Post by cris8 » Sat May 05, 2012 5:03 pm

ellen, bine ai venit pe forum, aici eu am primit mereu un raspuns... :)
deci, daca in urma cu 6 luni AMH-ul ti-a iesit 1,59 eu zic ca e imposibil ca acum sa nu ai cu ce sa faci FIV...mi se pare absurd ca un medic sa-ti spuna asa ceva. Pt linistea ta poti repeta AMH-ul, sa vezi cat iti iese acum. Menstruatia o ai regulata? Iti poti monitoriza si tu ovulatia, eu simt mereu cand sunt in perioada fertila pt ca am simptome: dureri usoare de ovare, secretie mai abundenta gen albus de ou...si astea tin cam 2-3 zile, exact la mijlocul perioadei. In plus, poti face si teste de ovulatie...
Eu am AMH-ul mai mic decat tine, e 1,1 si voi face FIV luna viitoare. Intr-adevar valoarea AMH-ului nu e extraordinara nici la tine dar nici de disperat nu e, stiu FIV reusit cu AMH de 0,2 deci...orice e posibil. Insa nu pierde timpul, sfatul meu e sa treci la FIV cat mai curand, in masura in care se poate...
Bafta multa! %%- %%-
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

ellen

Post by ellen » Sat May 05, 2012 5:37 pm

Buna Cris8:)
ma bucur ca am gasit aici fete cu care sa pot discuta despre asta pt ca este intradevar o perioada f grea si simt ca nu pot vb despre asta cu oricine.
Eu am un ciclu regulat28 - 30 zile, mi-am monitorizat ovulatia pana acum 6 luni si testele ieseau pozitive,cum ca as avea ovulatie...insa dr care m-a operat a insinuat ca nu as mai avea rezerva ovariana deoarece data trecuta am fost operata de un alt dr si mi-a taiat din ambele ovare iar de data aceasta a fost f dezamagitde ce a gasit in burta( foarte mare inflamatie, chisturi,trompele invelite intro membrana)o mare nebunie in burta mea si ii este teama ca ovarele sa nu fi fost afectate de inflamatie..trompele oricum sunt compromise nu se mai pune problema de ramas natural insa speram totusi sa am sanse prin vitro. Nu vreau sa cred ca voi primi un raspuns care sa imi ia si ultima speranta... :(( ...dar nu vreau sa cred ca in 6 luni s-a produs asa un dezastru inauntrul meu :ymsigh

cris8

Post by cris8 » Sat May 05, 2012 7:40 pm

offf ellen....asa este, e tare greu sa trecem prin asa ceva si din pacate stiu...nu putem vorbi cu oricine, de obicei nici macar mamele nu ne inteleg..
in privinta problemei tale, e clar ca de la un AMH de 1,56 nu aveai cum sa ramai fara ovule in 6 luni in mod natural...daca insa vor fi probleme pt ca ti le-a creat un doctor incompetent in urma unei operatii, asta e altceva si e f grav... :( eu iti doresc din suflet sa nu se fi intamplat asta [floare]
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sun May 06, 2012 10:02 am

Ellen, uneori interventiile chirurgicale afecteaza intr-adevar rezerva ovariana. Daca s-a si taiat din ovare, devine si mai plauzibil. Dar asta doar in teorie. Refa AMH-ul. Sper din suflet sa ai vesti bune si sa poti trece rapid la FIV! %%-

* * *

ellen

Post by ellen » Sun May 06, 2012 12:33 pm

Asta am citit si eu, dar acest rezultat la AMH si FSH a fost in urma cu 6 luni cand trecusera mai bine de un an de la prima interventie unde mi se taiase si din ovare. Acum ma gandesc.. acest rezultat putea fi influentat in vreun fel de inflamatia care exista in burta mea, adica putea sa fie eronat din cauza asta? ~X(

N.C.B.

Post by N.C.B. » Tue May 08, 2012 9:41 am

Ellen, te rog sa intrebi medicul, dar eu nu cred ca inflamatiile afecteaza AMH-ul. In schimb, da, afecteaza sansele de a avea un copil, respectiv implantarea. :( Pe de o parte pot cauza aderente --> hidrosalpinx, care este toxic pentru embrion. Pe de alta parte, inflamatiile determina o reactie imunologica a organismului, care se mobilizeaza si lupta in plan local, ceea ce determina o concentratie crescuta de celule de tip NK - natural killers (dar probabil ca nu numai) care se lupta cu inflamatiile, dar din pacate vor identifica si eventualul embrion ca pe un "inamic". :(

* * *

SabihaS

Sonosalpingografia

Post by SabihaS » Sun May 13, 2012 10:36 am

Unde se poate face sonosalpingografie? Mentionez ca nu pot face histerosalpingografie deoarece iau euthyrox. A facut cineva aceasta investigatie in Craiova? Daca nu, unde se poate face, cat costa, in ce perioada a CM este recomandat sa se faca ?
Multumesc! @};-

Post Reply