Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
bog76

Re: Infertilitatea masculina

Post by bog76 » Wed Sep 28, 2011 8:49 am

multumes Ioana pentru raspuns.
am facut o ecografie testiculara si 2 controale urologice si se pare ca nu am varicocel. Am comandat profertil si voi face un tratament de 3 luni.
pe langa profertil mai iau omega 3 ,polen si napraznic.
sa dea Dumnezeu sa reusesc sa cresc numarul si sa putem avea si noi cat mai repede un bebe.

Zi frumoasa tuturor!

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Wed Sep 28, 2011 9:06 pm

Bog76 iti doresc mult noroc, sa ne anunti curand ca vine bebe!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Sep 30, 2011 7:52 am

Heiiii! Doar eu am remarcat semnatura Ioanei?! :x

FELICITARI, IOANA! @};- %%- @};- Sarcina perfecta si bebe sanatos!

Pentru cine nu stie lunga lupta a Ioanei cu infertilitatea, poate citi aici: http://www.unica.ro/detalii-articole/ar ... -3519.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Inca o data: felicitari, Ioana!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

funaruoana

Post by funaruoana » Fri Sep 30, 2011 8:53 am

Am remarcat si eu semnatura :) si m-am mai incarcat cu niste energie pozitiva (am citit povestea).

Sarcina usoara si la termen [carutf] [carutb]

Raluca, bine ai revenit cu forte noi! :ymhug:
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Fri Sep 30, 2011 4:36 pm

va multumesc mult pt felicitari si va astept cat de curand cu bebei in burtica! [gravi] [gravi]
:ymhug:
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Sep 30, 2011 5:50 pm

La origine este un articol publicitar pentru o clinica, dar redam inforamtiile generale, sunt de interes:

Bărbaţii care suferă de infertilitate trebuie să acorde o atenţie sporită acestei probleme, prin consultarea unor specialişti din domeniu.

Infertilitatea de cuplu a devenit una din problemele esenţiale în patologia umană, mai ales în condiţile în care multe ţări, printre care şi România, se confruntă din ce în ce mai mult cu problematica scăderii natalităţii şi a sporului natural negativ constatat an de an.

În principiu, investigarea infertilităţii de cuplu duce la concluzia că în aproximativ 50% dintre cazuri cauza o constituie infertilitatea masculină. Afectarea fertilităţii masculine poate avea la bază o multitudine de factori, cum ar fi anomaliile urogenitale înnăscute sau dobândite, boli endocrine, anomalii imune, infecţii ale tractului urogenital, anomalii genetice.

Cauză necunoscută în 60% din cazurile de infertilitate

În acelaşi timp, însă, între 60 şi 75% dintre cazuri vor fi declarate la finalul investigaţiilor uzuale ca şi infertilitate idiopatică, adică de cauză necunoscută. Diagnosticul cauzal, în cazul bărbaţilor cu subfertilitate sau infertilitate rămâne însă extrem de important din perspectiva terapiei care va fi aplicată ulterior (tratament hormonal, chirurgical, reproducere umană asistată, etc.). În funcţie de situaţia concretă a fiecărui caz, care rezultă în urma analizei lichidului seminal şi a altor investigaţii, putem discuta despre azoospermie (obstructivă sau non-obstructivă), oligozoospermie, sindrom OAT (oligoastenoteratozoospermie). În cazurile de azooospermie non-obstructivă, oligozoospermie (în special cea severă) sau sindrom OAT, după unele statistici, în aproximativ 20% dintre cazuri putem discuta despre cauze genetice de tipul anomaliilor cromosomiale sau anomalii ale cromosomului Y.

Importanţa investigării anomaliilor cromosomiale

Problema investigării acestor posibile anomalii care pot sta la baza infertilităţii masculine capătă o importanţă deosebită din perspectiva unui diagnostic complet şi corect al infertilităţii de cuplu de cauză masculină, dar mai ales atunci când discutăm despre iniţierea unor proceduri de reproducere umană asistată (IVF, ICSI), în urma cărora, uneori, se obţin sarcini în cazul acestor cupluri. În urma unor studii efectuate în cazul bărbaţilor cu probleme de fertilitate frecvenţa anomaliilor cromosomiale detectate prin analiza cariotipului la aceşti pacienţi este cuprinsă între 5 şi 7%, motiv suficient pentru ca actualmente, ghidurile de investigaţie şi tratament ale societăţilor profesionale europene şi americane să insiste pentru efectuarea analizei cariotipului la toti bărbaţii cu anomalii ale spermatogenezei şi mai ales la cei care urmează să facă proceduri de reproducere umana asistată.

Un sfat genetic corect, doar după analiza cariotipului

Trebuie ştiut că în cazurile în care există anomalii cromosomiale echilibrate, aspectul morfologic este normal, dar anomalia/anomaliile pot genera ca unic efect modificări ale spermatogenezei. În aceste cazuri, fără analiza cariotipului, cauza reală a problemelor de fertilitate rămâne necunoscută, nu se poate acorda un sfat genetic corect, ba mai mult dacă se recurge la tehnicile de reproducere asistată, există riscuri importante ca bebeluşul să moştenească anomalii cromosomiale neechilibrate de aceasta dată, caz în care, fie sarcina se va opri din evoluţie, fie dacă ajunge la termen, copilul poate să fie cu anomalii congenitale şi/sau retard mental.

Investigaţiile pentru infertilitate sunt tot mai accesibile

Ceea ce trebuie ştiut este că la ora actuală, între investigatiile „uzuale” efectuate de către medicii specialişti care consultă şi îndrumă bărbaţii cu probleme de fertilitate, cele care pot diagnostica eventuale cauze genetice, nu trebuie nicidecum să lipsească din protocoalele de diagnostic în aceste cazuri, cu atât mai mult cu cât aceste investigaţii încep să devină tot mai accesibile şi să aibă costuri din ce în ce mai reduse, odată cu introducerea lor pe scară largă în unele laboratoare şi servicii de specialitate. Fără astfel de teste, de multe ori, cauza rămâne necunoscută, evaluarea corectă şi eficientă a şanselor de reuşită a terapiei nu poate fi făcută, iar sfatul genetic privind eventuale riscuri din punct de vedere genetic pentru descendenţă nu poate fi efectuat.

Sursa: http://www.monitorulcj.ro/actualitate/7 ... -blue-life" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Sat Oct 01, 2011 6:08 am

Ma uitam si eu la semnatura Ioanei si ma gandeam, cand o fi spus ca e din nou insarcinata si eu nu am vazut? Apoi am vazut comentariul Ralucai si am inteles ca vestea e noua. Felicitari Ioana !!!
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

lucia_bk

Post by lucia_bk » Mon Oct 03, 2011 10:33 am

sa revin cu noutati... sotul meu a fost la doctor...i-a facut eco s-a uitat pe analize..si a zis doctorul ceva de genul.."pai sunteti un caz special, ca de obicei se ajunge la mine dupa ani de incercari"... ceva de genul eu is dusa cu pluta si vezi doamne trebuia sa incerc cativa ani... ma si gandeam cand mi-a zis sotul oare de ce nu m-am dus la doctor sa ii zic vreo doua...adica pe bani mei pot sa investigez ce vreau cand vreau...si i-a zis ca sa revina peste 2 luni daca nu raman si ii dea atunci tratament....mi se pare o pierdere de timp daca tot a mers putea sa ii dea ceva pt mobilitate...mai pierdem 2 luni aiurea ca sa ce???? [-x
Gynatal-Dorneanu
IA-12.2014 -NEREUSIT
IA-01.2015 -NEREUSIT

Kaali Budapesta-dr. Peter Kovacs
IA-05.2015-REUSIT sarcina oprita in evolutie
IA-08.2015-NEREUSIT
IA-10.2016 REUSIT sarcina oprita in evolutie
Diagnostic profil genetic:
MTHFR mutatia C677T Heterozigot
MTHFR mutatia A1298C Heterozigot

FIV-03.2016-reusit
12.06-18w suntem baietel [baietel]

mara80

Post by mara80 » Mon Oct 03, 2011 3:52 pm

felicitari,ioana!....o poveste emotionanta! @};-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Oct 05, 2011 3:26 pm

codrina_loredana wrote:si cum i-am putea face sa se miste mai repede, se poate,ajuta inseminarea artificiala?
Nu, in caz de deficit de mobilitate, nu prea "ajuta" inseminarea, in aceasta procedura doar se amplaseaza [sperm] [sperm] in cavitatea genitala feminina, tot singuri trebuie sa se descurce, deci trebuie sa fie miscaciosi.

Dar ce scrie exact la "mobilitate" pe spermograma voastra, cati de tip A, cati de tip B? Cati are in total? Ca ai spus doar concluzia generala.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Oct 05, 2011 3:28 pm

bog76 wrote: pe langa profertil mai iau omega 3 ,polen si napraznic.
Exact asta ia si sotul meu. Plus un complex de vitamine & antioxidanti pe care de fapt il iau eu, dar ii dau si lui, din solidaritate. :)

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Oct 05, 2011 3:43 pm

Noi am avut ieri dimineata intalnire cu embrioloaga. Mari noutati nu avem, ne-a spus si ea ceea ce stiam deja, ca spermograma e ok, nu pune probleme. Am stabilit sa transferam DOI embrioni la Z3 (eu de la nenorocire incoace nu am mai indraznit sa pun doi, am facut doar single embryo transfer).

Am profitat si am intrebat-o o chestie pe care nu o stiam, ce e cu acel "test de supravietuire dupa 24h" care exista pe spermograme, langa mobilitate.

Mi-a explicat ca atunci cand realizeaza o spermograma, analizeaza sperma in ziua respectiva, dupa centrifugare, dar se mai uita si a doua zi, sa vada cati A+B sunt vii. A zis ca acest aspect are mai degraba rol in a evalua daca exista o infectie, caci daca exista germeni in sperma dupa 24h valoarea la "test de survie" este zero.

anita75

Post by anita75 » Thu Oct 06, 2011 5:18 pm

buna fetelor, multe imi imi sunteti cunoscute de pe un alt forum, Ioana_76 cand ti-am citit povestea am plans de emotie, felicitari, deci se poate! :ymapplause: acum depinde si de diagnosticul pus, [floare] la toate aspirantele!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Oct 06, 2011 5:48 pm

Anita welcome! @};-

Nickname-ul imi suna cunoscut, voi parca va confuntati cu azoospermia? Ce planuri aveti?

OanaBlue

Post by OanaBlue » Thu Oct 06, 2011 9:22 pm

Buna!
Revin si eu cu vesti. Sotul meu a repetat spermograma - de data aceasta la dr Matei. Rezultatul a confirmat analiza anterioara :(( : volum 5 ml; concentratie 1.200 (o mie doua sute!!!)/ml; forme anormale 98%; imobili 90% . Am continuat investigatiile cu analize hormonale - toate au iesit foarte bune.
Apoi am mers la dr Voinea, la Fundeni (multumesc inca o data funaruoana si celor care m-au ajutat cu informatii!). Intr-adevar, s-a purtat foarte frumos cu noi. Am stat de vorba impreuna, i-a facut un prim control sotului meu, apoi ne-a chemat din nou pentru inca un control si o ecografie. Toate sunt in regula - nicio obstructie sau alta problema. In concluzie, sotul meu a fost diagnosticat cu infertilitate idiopatica - sindrom OAT extrem. Va trebui, in acest caz, sa facem si analize genetice. Daca totul va fi bine acolo, ni s-a recomadat FIV cu ICSI (ne asteptam la asa ceva dupa rezultatele deazstruoase ale spermogramelor).
Asadar... asta e povestea noastra pana acum. Mai departe - incercam sa ne linistim un pic si sa vedem incotro sa ne indreptam.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Oct 07, 2011 12:09 pm

Pffffffffft, Oana, deloc teribila aceasta spermograma... :|

Ai intrebat embriologul daca totusi pareau a fi cateva zeci de spermatozoizi normali, ultilizabili pentru ICSI? Caci inteleg ca-s sase mii de spermatozoizi in tot ejaculatul, dintre care doar vreo sase sute mobili. Iar 98% forme anormale... #-o

Nu vreau sa te descurajez, dar cred ca la voi ar fi nevoie mai degraba de IMSI http://infertilitate.com/proceduri/proc ... i-si-imsi/" onclick="window.open(this.href);return false; , care nu se face in Romania, din ce stiu eu...

OanaBlue

Post by OanaBlue » Fri Oct 07, 2011 12:32 pm

Raluca,
Pe buletinul de analiza scria asa: Spermatozoizi functionali WHO 75; Spermatozoizi functionali Kruger 60 (nu stiu ce inseamna WHO sau Kruger). Ma tem ca, din cate am citit eu pe net (nu mai retin unde) pentru IMSI sunt prea putini. Parca asa am inteles eu, ca pt IMSI e nevoie de un numar mai mare de spermatozoizi. Daca stiti voi mai multe, va rog corectati-ma si spuneti-mi si mie, caci sunt la inceput si nu stiu foarte multe despre asemenea probleme.
Deocamdata am hotarat sa incercam un tratament naturist timp de cateva luni, fara alte analize si stres, iar la anul, prin februarie-martie, sa reevaluam situatia si sa ne indreptam catre o clinica pt FIV. Acum sunt in faza de informare - stiu ca mai am o groaza de lucruri de aflat si de invatat. Asa ca ma pun pe citit forumuri si pe adunat informatii, pareri, idei....

anita75

Post by anita75 » Fri Oct 07, 2011 5:30 pm

Raluca Bonzi, ,vrem sa ajungem cat mai repede la dr. Voinea sa vedem ce ne zice si dansul,sotului meu cand a fost la ecko.i s-a spus de catre dr Iosub ca ar avea canalele strangulate si un inceput de varicocel,vrem sa auzim si parerea d-lui Voinea sa vedem ce zice

george

Post by george » Sat Oct 08, 2011 8:52 am

Salut tuturor!

Sunt nou cu acest site, despre care am aflat acum...la greu.
Sa incep cu inceputul. am 32 de ani, casatorit de 3 ani. Sotia mea are 29 de ani. Ea a luat anticonceptionale pana in urma cu un an si jumatate. Nu am incercat in mod intentionat sa avem copii, dar am inceput sa ne punem intrebari. Dupa ce sotia si-a facut analizele si au iesit foarte bine, medicul mi-a transmis ca trebuie sa imi fac si eu niste teste, in speta spermoograma si spermocultura. Mi-am zis: nici o problema, nu are cum sa mi se intample chiar MIE! Ei... s-a intamplat: Rezultatele sunt foarte proaste (citat dintr-un medic) sau proaste (al doilea medic).
Spermocultura:OK
Spermograma: Volum....3,5 ml
Ph.........7,2
Culoare : alb- galbui
Consistenta: normala
nr. spermatozoizi/ml: <2 milioane (valori normale: >20 milioane)
Concluzie: CRYPTOZOOSPERMIE
Mobilitate (a+b+c): >25
SMI=0 valoare normala: >80
MSC: 0,5 m/ml
Restul datelor din spermograma: Not Available....
Mentionez ca perioada de abstinenta inainte de recoltare a fost de 4 zile iar drumulparcurs pana la laborator a fost de maxim 15 minute.
Am fost la medicul ginecolog care ne-a transmis ca trebuie sa ne gandim la FIV cu sau fara ICSI.
Deprimat complet, am inceput sa caut pe net, asa gasindu-va pe voi. Am inceput sa sper ca am probleme urologice (varicocel, prostata inflamata sau infectata). Asa am ajuns la un urolog. Acesta a incercat sa ne incurajeze, zicandu-ne sa nu ne grabim cu FIV-ul, ci sa aflam cauzele pentru care nu functioneaza [sperm]. Nu am varicocel iar prostata e ok. Am facut analize hormonale, cu rezultate bune (cred):
TESTOSTERON: 9,93 NG/ML normal: 3,0-10,6 ng/ml
FSH 4,9 U/l normal: 1,13 - 12,51 U/l
LH 5,17 U/l normal 2- 12 U/l
Prolactina: 6,0 ng/ml normal 3,28 -19,68 ng/ml
Urmatorul pas este sa merg cu noile rezultate la medicul uro/androlog si sper intr-un tratament pentru imbunatirea calitatii spermei.
Stilul de viata este unul sedentar (in mare parte), cu doua zile de sport/ saptamana. Nu consum cafea, alcool sau tigari.
Orice sfat este bine primit.

zoi

Post by zoi » Sat Oct 08, 2011 10:06 am

Buna, george! Completeaza formularul tip de la Sfaturi medicale online. Adresati intrebari medicilor , raspunde la toate intrebarile din chestionar si sigur vei primi raspunsul unui medic specialist. Multa bafta!
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

Post Reply