Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
anita75

Re: Infertilitatea masculina

Post by anita75 » Sun Oct 16, 2011 10:09 pm

ar fi bine sa fie in fiecare an acest program pt FIV gratuit sau macar 1-2 ani sa mai tina, nu toate cuplurile au banii necesari pt analize, asa mai strangem bani si noi , ca acest FIV gratuit cica nu ar fi asa de gratuit, trebuie sa avem milioane bune in buzunar cand ne aleg :(

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 17, 2011 6:52 pm

Anita, toata lumea si-ar dori sa continue Subprogramul, iar SOS Infertilitatea prima. Dar nu tine doar de noi si nici chiar de MS, caci Banca Mondiala le impune sa finanteze doar programe de preventie.

Dar noi ne straduim, am scris Ministrului Sanatatii, transmitem mesaje ministrului si in intrevederi directe via Alianta pentru Sanatate, in care SOSI e membra fondatoare, facem totul pentru ca programul sa continue sa existe...

Noi inca speram in ce e mai bine, dar ne temem de ce e mai rau...

Cine are de gand, sa se grabeasca sa depuna dosarul, cat inca se mai poate...
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

OanaBlue

Post by OanaBlue » Mon Oct 17, 2011 8:59 pm

Raluca,
SOS-I face o treaba minunata, chiar daca la anul nu va mai fi subprogramul! :ymapplause:
P.S. Am vazut semnatura ta. Iti tin pumnii sa fie bine! :ymhug:

zoi

Post by zoi » Mon Oct 17, 2011 11:45 pm

Am si eu o nelamurire pentru cine ar putea sa-mi dea un raspuns. In luna iunie sotul a facut o spermograma la un laborator al unei clinici private iar nr. de spermatozoizi era 35,2 mil/ml, mobilitate 75% (val.normale 85%). Luna aceasta a repetat analiza la Giulesti si au iesit un nr. de 108 mil/ml , mobilitate 46% (val. normale min.50%). Intrebarea e : ce ar putea creste numarul de spermatozoizi in conditiile in care nu a urmat nici un tratament?
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Oct 18, 2011 10:31 am

Zoi, spermogramele pot fi foarte variabile, sunt multi factori care pot influenta, important e ca e normospermie de fiecare data. Mobilitate 46% e foarte-foarte bine.

Mult succes! [fecundare]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Oct 18, 2011 10:40 am

OanaBlue wrote:Raluca,
SOS-I face o treaba minunata, chiar daca la anul nu va mai fi subprogramul! :ymapplause:
Stiu. Dar problema care se pune este ca SOSI sa poata continua sa faca acesta treaba minunata si daca eu ma "autosuspend" (daca nu imi reuseste FIV-ul, in ianuarie vin in Romania sa adopt, va trebui sa iau totul de le zero acolo, un nou job etc., nu ma voi mai putea dedica campaniei). E vorba de bani, SOSI trebuie sa reuseasca sa aiba macar doi angajati, care asta sa faca: sa coordoneze campania.

Este enorm de multa munca in spate, SOSI nu este doar forumul, o jumatate de fraza pe forum gen
am scris Ministrului Sanatatii, transmitem mesaje ministrului si in intrevederi directe via Alianta pentru Sanatate, in care SOSI e membra fondatoare,
presupune de fapt ore de munca, telefoane, drumuri etc.

Toata lumea stie ca SOSI are un reprezentant in Comisia pentru Subprogram, nu stiu insa cati s-au intrebat cum s-a descurcat persoana respectiva sa se duca la MS cate o zi de dimineata pana seara, in cursul saptamanii, in conditiile in care are si ea job si probleme personale. Pai ...a lucrat sambetele, asa s-a descurcat. Inutil sa precizam ca participarea la Comisie nu este remunerata or something.

SOSI inseamna multa-multa energie si munca si ...suflet. Este nevoie insa de fonduri sa nu se piarda acest efort si aceasta reusita.

zoi

Post by zoi » Tue Oct 18, 2011 10:51 am

RalucaBonzi wrote:Zoi, spermogramele pot fi foarte variabile, sunt multi factori care pot influenta, important e ca e normospermie de fiecare data. Mobilitate 46% e foarte-foarte bine.

Mult succes! [fecundare]
Ralu, multumesc pentru raspuns. Eu mai glumeam cu sotul meu zicandu-i ca poate a dat altcineva proba sau domnii [sperm] probabil simt ca ne pregatim de FIV si se inmultesc. Sper sa aibe o asa spermograma si la punctie. Deocamdata astept data de 25 octombrie (ziua 21 a CM) sa mai fac o eco si sa primesc schema de tratament. Mai e o saptamana.
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

lauragar

Post by lauragar » Tue Oct 18, 2011 11:48 am

zoi te asteptam printre noi la ,,fiv in romania,,poate facem clubul burticilor de la giulesti!bafta multa! %%-
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Oct 19, 2011 9:55 am

RalucaBonzi wrote: Da, INCA se mai depun dosare in cadrul Subprogramului. Nu stim insa in ce masura acest Program va mai exista si la anul, Banca Mondiala impune realizarea de programe de preventie... Bune si alea, dar, in cazul nostru, ma intreb cum se poate preveni azoospermia sau PCOS... :|

Despre procedura de FIV insine poti citi mai mult aici: http://infertilitate.com/proceduri/" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; Ca sa raspund pe scurt, FIV-ul dureaza < o luna / un ciclu, deci cam la 2-3 saptamani de la inceperea tratamentului (in functie de tipul de protocol) are loc ET.

Raluca, iti multumim din nou pentru raspuns! (sunt sotia user-ului George). Noi ne-am impacat cu gandul ca singura noastra sansa este FIV (cu ICSI), insa am hotarat ca sotul meu sa urmeze si un tratament naturist, poate-poate obtinem ceva imbunatatiri astfel incat sa nu mai fie necesar si ICSI. Tratamentul consta in: L-carnitina + fructoza, Napraznic, Macca, Omega 3 Forte, Coenzima Q10, polen, laptisor de matca, tablete de spirulina si telina, zinc, seleniu, vit. C Cetebe. De asemenea, urologul i-a mai prescris 2 medicamente insa am gasit doar unul, Clomifen nu gasim nicaieri...

Pe 24.10 suntem programati la d-na doctor Cezara Muresan de la clinica Gynatal (TM) - clinica doctorului Dorneanu (din fericire am facut programarea in urma cu 3 saptamani). Eram hotarati sa mergem doar pentru a cere o parere despre FIV raportat la cazul nostru, convinsi fiind ca abia anul viitor vom demara aceasta procedura, cu atat mai mult cu cat tratamentul naturist trebuie tinut cel putin 3 luni. Raspunsul tau insa a tras un semnal de alarma, si aseara cand l-am citit am si hotarat ca pe 24.10 sa incepem toate demersurile necesare procedurii - in masura in care corespundem cerintelor pentru inscrierea in program (eu zic ca da :) ).

Iti doresc ca de aceasta data procedura sa se finalizeze cu o burtica! E extraordinar ceea ce faci, suportul pe care l-ai oferit oferit atator cupluri trebuie sa se concretizeze, si sunt convinsa ca iti vei tine bebele in brate, cat de curand...
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

littlegirl

Post by littlegirl » Wed Oct 19, 2011 1:11 pm

Swanheart,
Mult succes in demersurile voastre. Si sotul meu a luat Clomifen, in RO are denumirea de Clostylbegyt, se gaseste usor in farmacii, costa 15 ron 10 pastile. Sotul a luat timp de 50 zile, 1/zi, seara. Am postat un studiu despre efectul lui asupra productiei de spermatozoizi, daca rasfoiesti un pic acest capitol il vei gasi (sa vad cum stau cu timpul, poate gasesc eu); iti da curaj. Din pacate la noi nu au fost imbunatatiri, in mod sigur oligospermia tine de alte cauze, banuim genetice.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

OanaBlue

Post by OanaBlue » Wed Oct 19, 2011 10:52 pm

Swanheart wrote: Noi ne-am impacat cu gandul ca singura noastra sansa este FIV (cu ICSI), insa am hotarat ca sotul meu sa urmeze si un tratament naturist, poate-poate obtinem ceva imbunatatiri astfel incat sa nu mai fie necesar si ICSI. Tratamentul consta in: L-carnitina + fructoza, Napraznic, Macca, Omega 3 Forte, Coenzima Q10, polen, laptisor de matca, tablete de spirulina si telina, zinc, seleniu, vit. C Cetebe. De asemenea, urologul i-a mai prescris 2 medicamente insa am gasit doar unul, Clomifen nu gasim nicaieri...
Swanheart poti te rog sa-mi spui ce medic i-a prescris sotului tau acest tratament naturist? Sunt curioasa pt ca si al meu (se afla intr-o situatie similara cu George) a inceput un tratament. Insa vad la voi atatea elemente combinate si mi se foarte multe.
Vad, de asemenea, in schema de tratament laptisorul de matca. Din cate scria sotul tau pe forum, analizele hormonale i-au iesit bune, iar laptisorul de matca este un produs ce contine pre-hormoni, puternic estrogenic. Sotului meu i s-a spus clar ca atata vreme cat la capitolul hormoni sta bine, sa nu ia nimic care ar putea afecta echilibrul hormonal, iar multe dintre produsele apicole sunt periculoase in acest sens.
Sa nu te superi pe mine ca am scris aceste lucuri, insa automat fac o comparatie cu situatia noastra si imi rasar in minte tot felul de intrebari. De asmenea, sunt constienta ca tratamentele naturiste sunt strict personalizate - poate de aceea sunt diferite, desi aparent situatiile sotilor nostri sunt similare.
Va doresc din tot sufletul mult succes si sa aveti rezultate bune! [floare]

littlegirl

Post by littlegirl » Thu Oct 20, 2011 8:23 am

Link pt Clomifen
http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... ifen#p4854" onclick="window.open(this.href);return false;
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Oct 20, 2011 12:34 pm

littlegirl wrote:Link pt Clomifen
http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... ifen#p4854" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Mersi, este foarte utila informatia! Totusi, acum, dupa ce am citit cum functioneaza si pentru ce este administrat, nu inteleg de ce i l-a prescris medicul sotului meu. Cu testosteronul sta foarte bine , valoarea este la limita superioara, deci nu este necesara producerea de testosteron... Initial era vorba ca sotul meu sa isi faca analizele hormonala, si abia in situatia in care acestea ieseau prost, se incerca remedierea problemei. Toate analizele hormonale au iesit in grafic, deci nu stim ce trebuie remediat... Nu sunt medic, dar parca i-as spune sotului sa nu ia acest medicament.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Oct 20, 2011 12:47 pm

OanaBlue wrote:
Swanheart poti te rog sa-mi spui ce medic i-a prescris sotului tau acest tratament naturist? Sunt curioasa pt ca si al meu (se afla intr-o situatie similara cu George) a inceput un tratament. Insa vad la voi atatea elemente combinate si mi se foarte multe.
Vad, de asemenea, in schema de tratament laptisorul de matca. Din cate scria sotul tau pe forum, analizele hormonale i-au iesit bune, iar laptisorul de matca este un produs ce contine pre-hormoni, puternic estrogenic. Sotului meu i s-a spus clar ca atata vreme cat la capitolul hormoni sta bine, sa nu ia nimic care ar putea afecta echilibrul hormonal, iar multe dintre produsele apicole sunt periculoase in acest sens.
Sa nu te superi pe mine ca am scris aceste lucuri, insa automat fac o comparatie cu situatia noastra si imi rasar in minte tot felul de intrebari. De asmenea, sunt constienta ca tratamentele naturiste sunt strict personalizate - poate de aceea sunt diferite, desi aparent situatiile sotilor nostri sunt similare.
Va doresc din tot sufletul mult succes si sa aveti rezultate bune! [floare]
Oana, nu am pentru ce sa ma supar, am intrat pe acest forum tocmi pentru a invata din experientele celorlalte fete, si pentru a obtine pareri care noi consideram ca ne-ar fi utile. Si eu am cautat cazuri care se apropie de al nostru, desi asa cum zici, desi aparent sunt similare, totusi tratamentele si urmarile pot diferi.

Tratamentul naturist nu ne-a fost prescris de un medic, ci am cules noi informatii de pe net (si de la o cunostinta care a urmat un tratament naturist), si am combinat tratamentul lui Miki cu cel al cunostintei noastre si cu ce am mai gasit pe net, pe ideea ca fiind naturiste, nu pot dauna. Ni se par si noua cam multe, dar efectiv nu stiam ce sa alegem, pentru ca din cate am citit despre fiecare, toate isi aduc aportul intr-un fel sau altul in remedierea problemei sotului meu. I-am aratat lista cu ele urologului care ne-a prescris celelalte 2 medicamente, si zicea ca e ok, ca sotul le poate lua, insa totusi sa nu exageram si sa facem un coktail de medicamente. Nu stiu daca e ok sa le ia pe toate, nu stiu daca ar trebui sa renuntam la cateva, dar pe mine m-ai pus pe ganduri cu laptisorul de matca (in sensul bun, pentru ca nici nu am vrea sa dam dintr-o problema in alta)...
Va dorim si noi sa aveti rezultatele scontate, iar toate demersurile pe care le faceti sa culmineze cu vizita dumneaei [barza3] !

littlegirl

Post by littlegirl » Thu Oct 20, 2011 1:25 pm

Swanheart,
Sotul meu a primit trat cu Clomifen de la un endocrinolog de 80 ani, care la viata lui a fost seful clinicii de endocrinologie din CJ si seful catedrei de Endocrinologie de la UMF Cluj. Prima data i-a dat sa faca profilul hormonal, s-a asigurat ca toti hormonii (LH, prolactina, testosteron, FSH) au iesit in limite normale si apoi i l-a prescris. Acum e la latitudinea voastra...

silviacris

Post by silviacris » Thu Oct 20, 2011 3:15 pm

In legatura cu clomifen
sotul meu are clar un deficit hormonal adica FSH -ul e sub limita normala,si fsh contribuie la spermatogeneza
a primit tratament cu Gonal-F dar era foarte scump si dozele erau foarte ridicate si trebuia facut minim 3 luni,asa ca am renuntat pt ca era mai ieftin sa facem direct FIV
Totusi o luna am facut trat si am repetat analizele hormonale,FSH era putin mai bun adica a crescut de la 1,1 la 1,6 si nu am avut imbunatatiri semnificative la spermograma
Clomifenul face exact acelasi lucru,deci puteam sa faceam si acel tratament dar nu l-am facut pt ca are reactii averse destul de nasoale daca e administrat la barbati.(cresterea saniilor de exemplu)
concluzia este ca trat hormonal cu FSH recombinat sau Clomifen se face doar la barbatii care au un deficit clar de hormoni,pt deficitul de Testosteron se da altceva dupa cate stiu eu,nu e de jucat.

Laptisorul de matca este estrogenic,eu nu i-as da sotului meu,in schimb pt barbati este foarte bun Polenul care este partea masculina a floriilor si le insamanteaza pe celelalte.

pe langa Polen se mai poate administra seleniu (super antioxidant,protejeaza celulele adica si [sperm] ) zinc (e bun si pt testosteron ) vit.C (iarasi protectia celulelor) L-Carnitina (mobilitatea [sperm] ) si fructoza
sau cumparati PROFERTIL le cam contine pe toate de mai sus.A luat si sotul meu dar fara imbunatatiri spectaculoase,dar cum am spus la el este un deficit hormonal.
Mult succes va doresc,si merita incercate tratamente naturiste sau polivitaminice,fiecare organism reactioneaza diferit,si daca cauza este necunoscute se poate sa functioneze,cunosc mult cazuri,dar trebuie schimbat si stilul de viata,adica fara tigari,alcool etc si alimentatie naturala.
[floare]
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

silviacris

Post by silviacris » Thu Oct 20, 2011 3:35 pm

va pun un link und scrie mai in amanunt despre Fsh si tratamente naturiste,pt cine are nevoie...
http://natural-fertility-info.com/fsh-fertility.html" onclick="window.open(this.href);return false;

sper sa am voie sa pun link,daca nu rog un moderator sa stearga postul meu.
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Oct 20, 2011 6:07 pm

Fetelor, nu stiu cum sa fac... Pana la urma ar fi bine sau nu ca sotul meu sa ia Clomifen, avand valori foarte bune la analizele hormonale (de ex. testosteronul e 9.93, iar valorile normale sunt intre 3 si 10.6, deci e chiar la limita superioara)?

Littlegirl, si lui G. i-a fost prescris Clomifenul tot de medic. Eu nu am cunostinte medicale, nu stiu de ce i l-a prescris, ci doar am inteles ca administrarea lui ar ridica nivelul de testosteron, ceea ce la noi nu cred ca ar fi indicat (asa banuiesc eu). Sunt in ceata...

Silvia, mersi pentru informatii! Renuntam la laptisorul de matca. Eu am compus acest tratament (inca nu l-a inceput, probabil de saptamana viitoare, desi am cumparat deja toate produsele pentru 3 luni) pe ideea ca fiind produse naturiste nu pot face rau... Acum aflu altceva, si vom renunta la produsele de care nu are nevoie. Oare e ok daca ramanem la: L-carnitina, napraznic, Omega 3 forte, Q10, vit. C cetebe, zinc, tablete de telina, tablete de spirulina cu extract de catina, ulei de catina, Macca, polen, ApiPropPolen? O parte din produse am cumparat din farmacii, iar cealalta parte am comandat-o online. Sunt foarte multe, cateva zeci de cutii (fara cele 100 plicuri de L-carnitina)... Inainte de a incepe tratamentul, astept totusi o confirmare sau o infirmare...
In legatura cu stilul de viata al sotului nu sunt probleme: nu a consumat niciodata alcool, nu a fumat, nu a baut cafea, face sport de 2-3 ori pe saptamana (fotbal si mergem la cursuri de dans), mai avem putin de lucrat la alimentatie, si anume sa renunte la carnea de porc, la prajeli si la MAREA lui dragoste: dulciurile.
:ymhug:

silviacris

Post by silviacris » Thu Oct 20, 2011 7:17 pm

Swanheart ce ai luat e ok,sunt multe dar imi aduc aminte si de noi cand am fost la inceputuri cu oligoospermia,am avut un dulap plin cu naturiste si vitamine,si pe o coala A4 am scris programul dim:vit x,y,z pranz : napraznic etc seara :..... :))
si noi le-am incercat pe toate din disperare,si apoi repetam spermograme,dupa aceea le-am luat pe rand ca sa ne dam seama ce anume chiar functioneaza pt ca uneori era mai buna [sperm]
din pacate nimeni nu poate sa-ti spuna ce anume chiar functioneaza,e foarte diferit,dar important este sa nu fie reactii secundare,si la vitamine,telina,polen etc chiar nu sunt deci e ok de incercat

Cu Clomifenul nu stiu ce sa-ti zic,daca a fost prescris de medic luati-l ,stii cum e fiecare medic are propria experienta si zice altfel,eventual mai mergeti la altul pt a doua parere,cand e vb de hormoni e bine sa fie totul calculat,si daca analizele sunt ok nu stiu ce sa zic....eu nu vreau sa va influentez,eu ti-am spus cum a fost la noi si ce ne-a zis noua Dr,acolo unde este un deficit se poate trata,acolo unde nu este nici o cauza din pacate nu ai ce trata....cazul nostru de altfel este destul de rar, acest "deficit izolat de FSH" si merge tratat am citit si studii clinice,carti medicale etc ,doar ca din pacate trat lunar costa sute de milioane,si mai degraba fac un FIV pe luna si ies mai ieftin.

am vazut oanablue [floare] a primit aceeasi recomandare de la medic,adica sa nu dezechilibrezi balanta hormonala,cati medici atatea pareri....

OanaBlue

Post by OanaBlue » Thu Oct 20, 2011 11:10 pm

Swanheart wrote: Tratamentul naturist nu ne-a fost prescris de un medic, ci am cules noi informatii de pe net (si de la o cunostinta care a urmat un tratament naturist), si am combinat tratamentul lui Miki cu cel al cunostintei noastre si cu ce am mai gasit pe net, pe ideea ca fiind naturiste, nu pot dauna. Ni se par si noua cam multe, dar efectiv nu stiam ce sa alegem, pentru ca din cate am citit despre fiecare, toate isi aduc aportul intr-un fel sau altul in remedierea problemei sotului meu. I-am aratat lista cu ele urologului care ne-a prescris celelalte 2 medicamente, si zicea ca e ok, ca sotul le poate lua, insa totusi sa nu exageram si sa facem un coktail de medicamente. Nu stiu daca e ok sa le ia pe toate, nu stiu daca ar trebui sa renuntam la cateva, dar pe mine m-ai pus pe ganduri cu laptisorul de matca (in sensul bun, pentru ca nici nu am vrea sa dam dintr-o problema in alta)...
Va dorim si noi sa aveti rezultatele scontate, iar toate demersurile pe care le faceti sa culmineze cu vizita dumneaei [barza3] !
Swanheart,
Nu stiu la ce medic urolog ati fost voi. Ma intreb pentru ca, din pacate, nu toti urologii sunt specializati si pe infertilitate/andrologie - unii sunt medici foarte buni (nimic de comentat!) pe partea care tine strict de urologie. Cand vine vorba insa de infertilitate masculina, problema este mult mai delicata, lucrurile se complica foarte mult si este nevoie mai degraba de sfatul unui medic cu experienta in domeniu. Asadar, daca stiti ca medicul la care ati fost are experienta in infertilitate, OK, luati cu incredere tratamentul pe care vi l-a prescris (desi logica mea se bocheaza la partea cu clomifen in conditiile in care hormonal totul este in regula! :-? ). Daca insa ai dubii, poate ar fi bine sa mai cereti o parere, asa cum spunea si silviacris., sau sa vorbiti din nou cu doctorul respectiv si sa-i cereti lamuriri.

Din nou va rog sa nu va suparati pe mine daca spun lucrurile astea ^:)^ , dar de cand problema asta ne-a lovit atat de tare si pe noi, am inceput sa despic firul in 1000, sa-mi pun zeci de intrebari si sa fiu cat mai precauta! Comparand cu tratamentul vostru (poate ca nu fac bine ceea ce fac si poate ca n-ar trebui sa compar :-S ), incerc sa-mi dau mie niste raspunsuri.

Va doresc din tot sufletul numai bine si pana la urma sa ne viziteze doamna [barza3] pe toti :ymhug:

Post Reply