Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Rib

Re: Infertilitatea masculina

Post by Rib » Wed Sep 04, 2013 11:27 am

Are cineva o adresa de contact, email a dlui dr Voinea Sebastian? Cum e dl doctor. A fost cineva la el. E un doctor profesionist cu rabdare sau unul care iti tranteste in fata vreo doua asa ca la Bucuresti ca esti din provincie.Sotul meu se descurajeaza repede . As vrea un doctor care sa incerce sa se lamureasca de unde vine problema ca nimeni nu ne-a lamurit. Nu sa zica din prima ca asta este. nu avem ce face.Am vrea sa stim totusi ce nu e in regula.Daca aveti o adresa de email va rog frumos sa mi-o comunicati si mie. Am gasit un dar se pare ca nu e buna. Merci mult si bafta tuturor .

OanaBlue

Post by OanaBlue » Wed Sep 04, 2013 1:17 pm

Rib, eu nu te pot ajuta cu o adresa de mail a dr Voinea pt ca nu o stiu. Despre experienta noastra cu el ti-am mai povestit pe forum de cateva ori (ai mai intrebat si anul trecut, reciteste din urma daca vrei).

Trebuie sa-ti spun insa (ca sa fii pregatita psihic, si tu si sotul) ca e foarte posibil ca medicii sa nu descopere cauza infertilitatii sotului tau in ciuda tuturor investigatiilor pe care le veti face si pe care vi le vor propune.
Si iti spun asta din proprie experienta: si sotul meu e perfect sanatos, are toate analizele (de la bacteriologice, hormonale, inclusiv genetice) foarte bune, a facut nu stiu cate ecografii (testiculara, prostatica), nu stiu cate controale urologice si totusi... nimeni nu poate spune de ce i se intampla asa ceva: a fost diagnosticat cu infertilitate idiopatica si nu exista solutie pentru asta.

Parerea mea sincera e sa nu va mai concentrati pe a descoperi cauza infertilitatii (e posibil, chiar daca o descoperiti la un moment dat, sa nu se poata face nimic in sensul asta, si atunci ati pierdut timp pretios si bani), ci mai degraba sa va canalizati eforturile (mai ales financiare) catre FIV. @};-

mirelas

Post by mirelas » Thu Sep 05, 2013 12:02 am

Buna seara!
Multumesc foarte mult pentru raspuns Oana.
Sotul a facut spermograma dupa 4-5 zile de abstinenta la centrul de diagnostic si tratament Victor Babes si FSH 2.3 (0.95-11.95); LH4.69 (0.57- 12.07).
Eu am facut analize hormonale ( aveam prolactina mare - pt care am luat Dostinex);apoi histerosalpingografie inde mi-a iesit ca am amandoua trompele infundate; apoi laparoscopie exploratorie unde s-a doveit ca trompa dreapta era foarte bine si avea doar cateva aderente (deci nu era infundata) iar trompa stanga este obstructionata de un fibrom intramural pe peretele posterior al uterului de 4 cm (nu a trecut nici substanta de contrast).
Dupa operatie am trecut la tratament de stimulare ovariana cu clostilbegyt si duphaston pentru trei luni( prima luna o pastila closti, a doua doua si a treia trei).
Luna trecuta am avut in ziua 11 doi foliculi de 17.5 si 17.3 pe ovarul drept am facut injectia cu pregnil in ziua 13 iar in ziua 14 am avut ovulatia si tot nimic.
In momentul in care au am avut histero nasoala el nu a mai facut nici un fel de analiza si din cauza asta ma gandesc sa nu fie totusi o problema si la el. Cam asta este povestea noastra.
Un centru specializat in Bucuresti care ar fi ? Mergem si repetam spermograma. Medicul meu ginecolog a spus(dupa ce a vazut rezultatul de la spermograma) sa mearga si sotul la un androlog pentru investigatii mai amanuntite.
Va multumesc!
O seara frumoasa!

alina.ic

Post by alina.ic » Sat Sep 07, 2013 3:14 pm

Buna tuturor,

Povestea mea incepete bineinteles cu imensa dorinta de a avea un ingeras, insa la varsta de 26 ani, dupa cativa de incercari fara succes de a ramane insarcinata, la recomandarea doct mi-am facut analizele... si surpriza (neplacuta ) AMH 0.36 ng/ml, fsh 7.01mIU/ml.
Am incercat tratament cu branca ursului.. dar minunea nu s-a produs.
Sotul meu si-a facut si el analizele, spermocultura si spermograma val au iesit normale cu exceptia:
Morfologie: forme tipice 13, forme atipice 87
Descriere frotiu: - la nivelul capului: forme conice, piriforme, vacuolizate, cu modificari la nivelul acrozomului
- la nivelul piesei intermediare: piesa intermediara inserata asimetric, ingrosata
- la nivelul cozii: coada scurta incolacita.

Intrebarile mele sunt: Este ok rezultatul sotului? Sunt sanse de reusita la FIV cu aceste analize?

Melinda

Post by Melinda » Thu Sep 12, 2013 8:39 pm

Rib,
Sotul meu se afla in aceeasi situatie cu al tau: azoospermie. Noi nu am facut absolut nicio investigatie in ceea ce priveste cauza, am cautat direct solutii pentru a concepe. La Athena Hospital Timisoara i s-a facut biopsie testiculara, s-a gasit material viabil cu care s-a facut ICSI. Procedura a avut loc la sfarsitul lunii iulie iar acum sunt insarcina in 8 saptamani. La prima discutie cu Dr Giatras ni s-a dat o sansa de 80% ca se vor gasi spematozoizi viabili. Procedura dureaza foarte putin si ca sa-l linistesti pe sotul tau poti sa-i spui ca nu doare. Exista un mic discomfort, dar sub nicio forma nu e durere (mail ales daca vreo trei zile ia calmante).

OanaBlue

Post by OanaBlue » Thu Sep 12, 2013 10:39 pm

mirelas,
In legatura cu trompele - nu-i suficient sa fie permeabile, ci trebuie ca si cilii din interiorul lor sa fie functionali. Iar asta nu se poate vedea nici la HSG, nici la laparo. Ma gandesc la trompa ta dreapta, care desi a parut permeabila la laparo (nu la HSG :-\ ), a avut aderente, si ma gandesc la stimularile pe care le-ai facut: daca trompa respectiva nu functioneaza cum trebuie, le-ai cam facut degeaba.
Despre centre specializate unde puteti face spermograma - se gasesc la fiecare clinica RUAM. O lista cu clinicile acreditate (in toata tara) o poti gasi aici:
http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=155
Last edited by OanaBlue on Thu Sep 12, 2013 10:56 pm, edited 1 time in total.

OanaBlue

Post by OanaBlue » Thu Sep 12, 2013 10:56 pm

alina.ic wrote:Buna tuturor,

Povestea mea incepete bineinteles cu imensa dorinta de a avea un ingeras, insa la varsta de 26 ani, dupa cativa de incercari fara succes de a ramane insarcinata, la recomandarea doct mi-am facut analizele... si surpriza (neplacuta ) AMH 0.36 ng/ml, fsh 7.01mIU/ml.
Am incercat tratament cu branca ursului.. dar minunea nu s-a produs.
Sotul meu si-a facut si el analizele, spermocultura si spermograma val au iesit normale cu exceptia:
Morfologie: forme tipice 13, forme atipice 87
Descriere frotiu: - la nivelul capului: forme conice, piriforme, vacuolizate, cu modificari la nivelul acrozomului
- la nivelul piesei intermediare: piesa intermediara inserata asimetric, ingrosata
- la nivelul cozii: coada scurta incolacita.

Intrebarile mele sunt: Este ok rezultatul sotului? Sunt sanse de reusita la FIV cu aceste analize?

Buna alina.ic,
In primul rand, asa cum le-am mai sfatuit pe fete, nu stiu daca spermograma sotului tau a fost facuta la un laborator specializat; daca nu... nu stiu cat de mult reflecta situatia reala.
In al doilea rand, dai cam putine detalii spunand ca valorile au iesit "normale" cu exceptia morfologiei (nici macar la acest parametru nu ai specificat limitele laboratorului respectiv, deci n-am idee cat de departe de "normalitate" este morfologia). Dar... daca doar aici sunt nereguli, inseamna ca n-ai de ce sa-ti faci probleme cu sansele de reusita la FIV (ma rog... strict din punctul de vedere al cantitatii materialului biologic). Altfel, rezultatul sotului tau se poate incadra la teratozoospermie, intrucat spui ca morfologia nu este in intervalul valorilor standard ale laboratorului respectiv.
Ah, si inca ceva: sper ca cifrele (13, respectiv 87) reprezinta de fapt procente. Sau macar exista mentiunea ca s-au analizat 100 de spermatozoizi pentru determinarea morfologiei ;)

OanaBlue

Post by OanaBlue » Thu Sep 12, 2013 10:59 pm

Melinda wrote:Rib,
Sotul meu se afla in aceeasi situatie cu al tau: azoospermie. Noi nu am facut absolut nicio investigatie in ceea ce priveste cauza, am cautat direct solutii pentru a concepe. La Athena Hospital Timisoara i s-a facut biopsie testiculara, s-a gasit material viabil cu care s-a facut ICSI. Procedura a avut loc la sfarsitul lunii iulie iar acum sunt insarcina in 8 saptamani. La prima discutie cu Dr Giatras ni s-a dat o sansa de 80% ca se vor gasi spematozoizi viabili. Procedura dureaza foarte putin si ca sa-l linistesti pe sotul tau poti sa-i spui ca nu doare. Exista un mic discomfort, dar sub nicio forma nu e durere (mail ales daca vreo trei zile ia calmante).
Melinda, felicitari ! Sa ai o sarcina fara probleme si, la vremea potrivita, sa-ti tii in brate copilasul sanatos si mancacios! [bebepatut]
Multumim ca ne aduci vesti bune si ne incurajezi, in felul asta, ca se poate! [floare]

Rib

Post by Rib » Sat Sep 14, 2013 9:17 am

Multumesc mult de raspuns Melinda.ma bucur ca mai exista si cineva fericit care a scapat de acest cosmar al infertilitatii. Poti sa imi dai mai multe detalii. Cat te-a costat toata procedura, cat timp ai asteptat pana ai obtinut programare, cum a decurs totul la Timisoara? Noi suntem de foarte departe de Timisoara si nu stim ce sa facem. Nu e peste mana sa mergi la controlul lunar de sarcina la ei ? Poate tu esti din zona.
Spune-mi mai multe detalii si despre cum a decurs la sot procedura ca al meu este foarte inspaimantat de chestia asta.Te-ai simtit rau de la tratamentul cu hormoni. Tu faci tratamentul intai si apoii i se face procedura sotului? Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai da mai multe detalii. Nu stim incotro sa apucam , fie la dr Giatras la clinica fie la Voinea la Bucuresti nu stim cum e mai bine si ne-ar prinde bine un sfat ceva.Multam mult si sa iti dea Dumnezeu sarcina sanatoasa si usoara.merci mult de incurajare oricum. Face mult ca in situatii de astea sa vorbesti cu cineva care trece prin aceleasi trairi. :((

Melinda

Post by Melinda » Sun Sep 15, 2013 10:36 am

Neatza Rib,
In primul rand am inteles ca dr. Giatras va incepe sa faca si in Bucuresti consultatii (poate e mai aproape pentru tine). Noi suntem din Arad si ajungem la TM foarte repede. In al 2-lea rand costurile poate sunt un pic mari, dar si serviciile lor sunt pe masura. Eu pot sa-ti spun ca pe noi ne-a costat 2600 euro FIV, 500 eur biopsia testiculara, medicamentele au fost destul de scumpe (aprox 800 euro) dar eu nu am raspuns foarte bine la stimulare si mi-au marit doza. E posibil ca pe tine sa nu te coste la fel de mult... In afara de o usoara balonare nu m-am simtit deloc rau de la medicamente, nici greata, nici depresii. Biopsia dureaza max 10 minute, sotul tau va ;fi adormit total. Dupa ce se trezeste inca I se va administra ceva analgezic. I se va recomanda sa ia 3-4 calmante pe zi. E un pic deranjant dupa operatie (cand se aseaza, daca il strang pantalonii :) etc).Sotul meu la cateva ore dupa operatie a condus, deci chiar nu e atat de rau pe cat ne aseptam.
Referitor la procedura: tu vei incepe sa iei injectiile si toata medicamentatia asa cum iti vor indica doctorii, sotul tau nu cred ca va trebui sa faca nimic (al meu in afara de cateva analize nu a facut nimic, niciun tratment), in ziua punctiei (cand ti se recolteaza ovocitele) se va face si biopsia testiculara. Noua ni s-a recomandat sa avem pregatita si o proba de la un donator (tot ei ne-au ajutat s-o cumparam) in cazul in care nu se gasesc spermatozoizi viabili. Noi am fost norocosi. S-au gasit soldatei viabili si chiar au reusit sa si congeleze cativa. Dupa ce va treziti din anestezie trebuie sa beti un suc dulce si eventual sa mancati ceva si veti astepta sa vi se comunice rezultatele: cate ovocite s-au gasit si daca s-au gasit spermatozoizi.Dupa aflarea rezultatelor puteti pleca.Dupa 2-3 zile te vor chema inpoi pentru embriotransfer. Dupa 2 saptamani de la punctie trebuie sa faci testul de sange Bhcg care iti va spune daca ai ramas insarcinata.
Iti multumesc foarte frumos pentru urari si iti stau la dispozitie pentru orice alte detalii. Cred ca daca intri site-ul clinicii Athena Timisoara gasesti si preturi si date de contact.

Rib

Post by Rib » Sun Sep 15, 2013 4:46 pm

Multumesc de raspuns Melinda. Proba de donator nu imi trebuie, mie personal. Prea mari sunt riscrurile emotionale . Mai bine iau un copil infiat decat sa fac fiv cu donator. Parerea mea, poate parea invechita dar asta cred eu despre chestia asta. Cat despre restul pare ok si sper sa mearga totul bine si la noi cand o sa se hotarasca si sotul meu ca are curaj si cand o fi sa reusim sa strangem asa de multi bani. Merci tare mult , e incurajator ce mi-ai povestit.

Denisa

Post by Denisa » Sun Sep 15, 2013 8:05 pm

Salutare tuturor! Recunosc ca nu am mai scris deoarece nu am date noi de impartasit. Insa va citesc fiecare mesaj postat. As dori sa o felicit din toata inima pe Melinda si sa o rog, daca detine aceasta informatie, sa-mi spuna la ce clinica din Bucuresti face (sau va face) Dr. Giatras consultatii? Din pacate trebuie sa ma indrept catre FIV si este tare greu de decis la ce clinica si cu ce medic sa fac aceasta procedura.... Inca nu am banii necesari (din pacate nu mai am nici loc de munca momentan) dar, as vrea sa ma interesez pentru ca atunci cand voi dispune de bani sa stiu exact unde voi face FIV-ul. Felicitari inca o data Melinda si ma bucur ca ai impartasit bucuria ta cu noi. Astfel, ne dai si noua curaj si speranta. :)

Melinda

Post by Melinda » Sun Sep 15, 2013 9:48 pm

Despre consultatiile prof. Giatras in Bucuresti eu am citit aici pe site: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 435#p35717
http://infertilitate.com/clinici-pretur ... s-giatras/.
Sa aveti mult, mult noroc si spor la adunat banuti.
Sunt convinsa ca pana la urma veti avea un bebelus al vostru.

Denisa

Post by Denisa » Sun Sep 15, 2013 10:27 pm

Melinda, multumesc mult pentru raspuns, promptitudine si incurajarile tale. Conteaza mult mai ales venind din parte unei persoane care a trecut prin aceasta experienta neplacuta. Asa sa ne ajute Dumnezeu tuturor celor care ne dorim un ingeras al nostru dar, din pacate, intampinam probleme. :)

alina.ic

Post by alina.ic » Mon Sep 16, 2013 6:33 pm

Multumesc Oana

Analizele au fost facute la un laborator specializat la NPA din cadrul Euromaterna Cta.
Formele sunt exprimate in procente.

zsuzsinka

Post by zsuzsinka » Wed Sep 25, 2013 5:51 pm

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatelor spermogramei sotului?
Mi se pare ca valorile sunt ok, cu exceptia "resturi citoplasmatice", insa nu stiu ce inseamna acest lucru si daca este important dpdv al fertilitatii.

Multumesc pentru ajutor!

SPERMOGRAMA

Volum................ 3,4 ml
Ph................... 7,8
Perioada de abstinenta: 4 zile
(Valori normale: 2-7 zile)
Aspectul:
- normal, omogen, gri opalescent
Lichefierea:
- normala
Consistenta (vascozitatea):
- normala
Aglutinare:
- lipsa aglutinarii
(Valori normale: lipsa aglutinarii)
Concentratia spermei: 102.2 mil/ml
(Valori normale: >= 15 mil/ml)
Morfologie:
- forme normale 69 %
- anomalii 31 %
Anomaliile capului 7 %
- cap fara acrozom 0 %
- cap mare 2 %
- cap mic 1 %
- cap ascutit 1 %
- cap piriform 1 %
- cap rotund 0 %
- cap amorf 0 %
- cap vacuolat 0 %
- cap cu acrozom mic 0 %
- cap dublu 2 %
Anomaliile gatului si ale piesei intermediare: 7 %
- gat indoit 5 %
- piesa intermediara inserata asimetric 0 %
- piesa intermediara groasa 2 %
- piesa intermediara neregulata 0 %
- piesa intermediara subtire 0 %
Anomaliile cozii: 13 %
- coada scurta 3 %
- cozi multiple 0 %
- coada efilata 1 %
- coada rupta 0 %
- coada indoita 2 %
- coada de grosimi diferite 0 %
- coada incurbata 7 %
Resturi citoplasmatice: 4 %
(Valori normale: > 30% forme normale)
Leucocite:0.8 mil/ml
(Valori normale: < 1 mil/ml)
Alte celule decat spermatozoizi (celule rotunde):0.5 mil/ml
(Valori normale: < 1 mil/ml)
Mobilitate la 1 h
Mobili : 48 %
- progresiva 39 %
- nonprogresiva 9 %
Imobili : 52 %
( Valori normale : >= 32 % spermatozoizi cu mobilitate
progresiva sau >= 40 % spermatozoizi mobili )
Numar spermatozoizi functionali / ml :9.9 milioane
( Valori normale : > 7 milioane / ml )
Viteza medie :12 micrometri / secunda
( Valori normale : >= 5 micrometri / secunda)
Numar de spermatozoizi / ejaculat:347.5 milioane
( Valori normale : >= 39 milioane )
Numar de spermatozoizi functionali / ejaculat :33.7 milioane
( Valori normale : > 14 milioane )
Volum........... 3.4
( Valori normale.........1.5 - 6 ml )
Ph.............. 7.8
( Valori normale.........7.2 - 8 )

Concluzie : normozoospermie

Tiana

Post by Tiana » Mon Sep 30, 2013 1:07 pm

Buna fetelor,
In urma cu cateva luni va scriam despre rezultatul sotului:criptozoospermie.Intre timp a facut analizele genetice recomandate de dr.androlog,au fost bune si ne-a dat ok pentru Fiv.Am avut si o mica vacanta,ne-am mai linistit.Acum avem programare la Dr.Albu pentru consult apoi FIV.Pana atunci o sa rasfoiesc paginile forumului pentru informatii.Incercam sa nu ne punem prea multe sperante in acest fiv..mi-e teama sa ne ne loveasca depresia in cazul unui esec.Mai ales ca am tot citit ca primul fiv nu prea reuseste.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Oct 02, 2013 8:25 am

Male Infertility ‘as important as global warming’

Leading Irish fertility clinic, ReproMed warns that male infertility continues to be a growing problem.

A study from the European Science Foundation (ESF) has revealed a rapid increase in male infertility over the past few decades.

Whilst 1 in 6 people in Ireland are affected by infertility, and traditionally it was believed that 90% of infertility issues lay with women, contemporary statistics reveal that in fact, 40% of infertility issues lie with women, 40% with men, 10% with both and 10% unexplained.

Declan Keane, Senior Embryologist and Director of ReproMed Clinics says, “we are seeing more and more Irish males coming to our clinics. Advances in technology have allowed us to offer greater insight into male fertility issues and we see men of all ages attending here to avail of our services. It’s important that couples seek advice to ensure that unnecessary tests are not carried out on women purely because satisfactory interest is not being taken in male issues.’’

Keane continues, ’’Many males attending our ReproMed clinics have expressed feelings of failure at not being able to provide healthy sperm to their partner to conceive their child naturally. This feeling of a loss of “masculinity”, while unwarranted, can lead to stress and strain on the relationship and in some cases depression.“

Gordon Ramsay talks about his infertility and his low sperm count. Hugh Jackman, Dennis Quaid and Robert De Niro are also vocal about their experiences of infertility. Keane believes that the stigma attached to infertility is preventing men talking about this hidden problem.

Neils Skakkebaek, a professor at the University of Copenhagen and co-author of the report says, ‘’The important impact of men’s reproductive health on a couple’s fertility is often overlooked’’.

The ESF study uncovered that 1 in 5 males aged 18-25 are affected by sub fertility – low semen quality and quantity. This can be caused by issues they are born with, such as undescended testes which later can be linked to testicular cancer in young males. Infertility can lead to stress; strain on relationships; and particularly in men, a feeling of failure. In the sub fertile general population, the majority of couples will eventually successfully become pregnant within a year with little or no intervention. This can come about through changes in lifestyle, diet and more often than not, a consultation with a fertility expert, which can help a couple to relax, leading to natural conception.

Fertility issues in men come in different forms:

· 15% of males are affected by a varicocele – an enlarged vein located in the scrotum which, if temperatures rise, can decrease the quantity and quality of sperm

· Undescended testicles is a common defect that males can be born with and can lead to fertility issues in the future

· Orchitis – inflammation in the testicles/genital tract is also a common cause of male infertility

· Unhealthy diet and lifestyle can also damage or interrupt sperm production

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Oct 09, 2013 3:11 pm

Daily sex helps to reduce sperm DNA damage and improve fertility

Daily sex (or ejaculating daily) for seven days improves men’s sperm quality by reducing the amount of DNA damage, according to an Australian study presented today (Tuesday) to the 25th annual meeting of the European Society of Human Reproduction and Embryology in Amsterdam.

Until now there has been no evidence-based consensus amongst fertility specialists as to whether or not men should refrain from sex for a few days before attempting to conceive with their partner, either spontaneously or via assisted reproduction.

Dr David Greening, an obstetrician and gynaecologist with sub specialist training in reproductive endocrinology and infertility at Sydney IVF, Wollongong, Australia, said: “All that we knew was that intercourse on the day of ovulation offered the highest chance of pregnancy, but we did not know what was the best advice for the period leading up to ovulation or egg retrieval for IVF.

“I thought that frequent ejaculation might be a physiological mechanism to improve sperm DNA damage, while maintaining semen levels within the normal, fertile range.”

To investigate this hypothesis, Dr Greening studied 118 men who had higher than normal sperm DNA damage as indicated by a DNA Fragmentation Index (DFI). Men who had a more than 15% of their sperm (DFI >15%) damaged were eligible for the trial. At Sydney IVF, sperm DNA damage is defined as less than 15% DFI for excellent quality sperm, 15-24% DFI for good, 25-29% DFI for fair and more than 29% DFI for poor quality; but other laboratories can have slightly different ranges.

The men were instructed to ejaculate daily for seven days, and no other treatment or lifestyle changes were suggested. Before they started, levels of DNA damage ranged between 15% and 98% DFI, with an average 34% DFI when measured after three days’ abstinence. When the men’s sperm was re-assessed on the seventh day, Dr Greening found that 96 men (81%) had an average 12% decrease in their sperm DNA damage, while 22 men (19%) and an average increase in damage of nearly 10%. The average for the whole group dropped to 26% DFI.

Dr Greening said: “Although the mean average was 26% which is in the ‘fair’ range for sperm quality, this included 18% of men whose sperm DNA damage increased as well as those whose DNA damage decreased. Amongst the men whose damage decreased, their average dropped by 12% to just under 23% DFI, which puts them in the ‘good’ range. Also, more men moved into the ‘good’ range and out of the ‘poor’ or ‘fair’ range. These changes were substantial and statistically highly significant.

“In addition, we found that although frequent ejaculation decreased semen volume and sperm concentrations, it did not compromise sperm motility and, in fact, this rose slightly but significantly.

“Further research is required to see whether the improvement in these men’s sperm quality translates into better pregnancy rates, but other, previous studies have shown the relationship between sperm DNA damage and pregnancy rates.

“The optimal number of days of ejaculation might be more or less than seven days, but a week appears manageable and favourable. It seems safe to conclude that couples with relatively normal semen parameters should have sex daily for up to a week before the ovulation date. In the context of assisted reproduction, this simple treatment may assist in improving sperm quality and ultimately achieving a pregnancy. In addition, these results may mean that men play a greater role in infertility than previously suspected, and that ejaculatory frequency is important for improving sperm quality, especially as men age and during assisted reproduction cycles.”

Dr Greening said he thought the reason why sperm quality improved with frequent ejaculation was because the sperm had a shorter exposure in the testicular ducts and epididymis to reactive oxygen species – very small molecules, high levels of which can damage cells. “The remainder of the men who had an increase in DFI might have a different explanation for their sperm DNA damage,” he concluded.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

ioanaa

Post by ioanaa » Fri Oct 11, 2013 11:16 am

Melinda wrote:Rib,
felicitari Melinda [majoreta] si noi suntem in aceasi situatie ca si voi ,tot biopsie ii trebuie sotului dar nu prea sunt bani pt un fic\is,icsi (costa enorm) [jale!] ,dr voinea i-a dat sotului sansa de 95% ca se v-a gasi gigei ,dar i s-a zis ca ne trebuie cam 4000 euro, cu tratament cu tot [jale!] ,mor de ciuda ca n-am banii necesari pt a avea un copil offfffffff,bine ca ti-a iesit din prima, ai grija de tine si bb :ymhug:

Post Reply