Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
OanaBlue

Re: Infertilitatea masculina

Post by OanaBlue » Tue Nov 26, 2013 9:14 pm

RIb,
Parerile sunt impartite. Noi am fost la Voinea, am fost la Matei, dar pe mana lui Tutunaru nu m-as fi dat - cel putin nu dupa ce m-am documentat pe net. Daca esti interesata, iti pot da pe PM un link unde fetele care au facut FIV cu acest medic isi povestesc experientele lor - poti citi, te poti informa si apoi... decizia iti apartine in totalitate @};-

Rib

Post by Rib » Wed Nov 27, 2013 10:17 am

Da. Da-mi link. Multumesc.

oana maria

Post by oana maria » Wed Nov 27, 2013 11:39 am

OK. Ziua 1. Mai am 3 embrioni congelati dupa fiv 2. sper la un embriotransfer in cu 2 embrioni in 2 saptamani si la 2 liniute peste 4 saptamani! Sa imi tineti punmii VA ROG VA ROG! :ymdaydream:

Rib

Post by Rib » Wed Nov 27, 2013 3:35 pm

Doamne ajuta Oana Maria. Cu cine faci FIV-ul?

OanaBlue

Post by OanaBlue » Wed Nov 27, 2013 11:29 pm

Rib ai PM.

Oana Maria - ai pumnii stransi din partea mea!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 29, 2013 12:14 pm

ATENŢIE! Staniolul duce la Alzheimer, senilitate, infertilitate şi Parkinson

Staniolul este folosit în toate gospodăriile pentru împachetarea sandvişurilor sau a mâncării păstrată la frigider, numai că acest obicei nu este deloc benefic organismului nostru, fiindcă este o bombă de aluminiu care ne distruge sănătatea, existând un risc foarte mare de a face Alzheimer.

“Staniolul conţine ioni toxici din aluminiu şi controversata substanţă Bisfenol A. Se ştie că ionii toxici pot conduce la cancer, iar Bisfenol A poate afecta fertilitatea, în special în cazul bărbaţilor. La microunde, substanţa toxică trece mult mai uşor în mâncare”, a declarat chimistul Daniel Bolgu, conform Adevărul.

Medicii insistă să atragă atenţia asupra pericolului împachetării mâncării în staniol: “Dacă aţi avut dureri de cap, senzaţii de balonare, piele uscată sau poftă redusă de mâncare şi nu vă puteaţi da seama care este cauza – cel mai probabil concentraţia de alumiuniu din organism este mult prea ridicată”, a declarat Corina Hogea, medic nutriţionist, conform Adevărul.

Mai mult decât atât, persoanele care se expun îmbolnăvirii din cauza aluminiului din organism pot dobândi Alzheimer, Parkinson şi senilitate.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Nov 30, 2013 12:15 pm

New Fertility Test for Men to Become Dads

When hurdles come your way, there is always, always the will to not give away. If any difficulties in conceiving have delayed your dreams of starting a family, there is a shining ray of hope. A new test has been developed to help men with zero sperm counts to father children through IVF.

How will it help men?

Men who don’t produce sperms could become biological fathers through fertility treatments that involved extracting healthy sperms through surgery. With current technology, the only way to find out if a man has viable sperm is to carry out surgery to look for sperm in the testes.

This test, that predicts whether men can become Dads, is a non-invasive method. Subsequently, you can prepare to welcome a baby through IVF.

How does it work?

The new test, developed by scientists in Canada, has identified two biomarkers in sperms, which can be used to predict whether sperm retrieval, or acquiring sperms through surgery, will be successful.

Dr Keith Jarvi of the Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute, Mount Sinai Hospital in Toronto, Canada, has elaborated that the holy grail of his research was to find a way to help men avoid unnecessary testicular biopsies.

Expert Speak

A UK fertility expert said the test, which will take at least a year to bring to the clinic, was "encouraging".

Indira Hinduja, a Mumbai-based infertility expert, shares, “Male infertility accounts for almost 50% of all infertility. There is a need to have the ideal biomarker that should identify the discrepancy at an early stage. It should be easy, cost-effective and accurate with minimum side effects. The discovery of such non-invasive, highly sensitive biomarker would be helpful in eliminating the need for invasive testing. Some of the good work on the same subject has been already published in Journal of Fertility Sterility in March 2013 which is definitely helpful.”

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

oana maria

Post by oana maria » Tue Dec 03, 2013 9:58 am

https://www.facebook.com/groups/4837334 ... 5/?fref=ts grupul pe Fb se numeste IMI DORESC COPII poate va ajuta

August

Post by August » Tue Dec 10, 2013 2:32 pm

Revin cu rezultate dupa tratament cu Resveratrol, polen+miere si controversatul Proxeed. A cazut "oligo" din diagnosticul de acum 2 luni si am ramas cu astenoteratozoosperime! Ura!! :D
Pentru mine este cea mai buna veste de cateva luni incoace!

Deci Proxeed da rezultate in unele cazuri - depinde de pacient.
Nu exista medicamente minune; poate ca si zilnica racire cu gheata a celor mici a ajutat :) Acum avem milioane!! (inainte nu aveam)
Eu 32, sotul 32
endometrioza
22 luni incercari pe cale naturala

Tiana

Post by Tiana » Tue Dec 10, 2013 2:56 pm

Si in cazul nostru a avut efecte Proxeed.Dupa trei saptamani de luat s-a imbunatatit un pic.De ka i sp. mobil pe tot campul la 2 sp. mobili.Noi il vom lua pana la FIV.Poate iese ceva ;)

oana maria

Post by oana maria » Wed Dec 11, 2013 9:27 am

ma bucur sa aud vesti bune fetelor! Doamne ajuta poate 2014 este anul nostru!

Tiana

Post by Tiana » Thu Dec 12, 2013 10:35 am

Da...sper sa fie mai bun 2014.
2013 s-a scurs asa printre analize,programari la medici,tratamente,documentari,suparari....foarte ciudat.
In schimb am avut parte de cateva vacante frumoase,am vizitat exact locurile pe care mi le doream de mult.....niste evadari din realitate.
Sper ca 2014 sa fie mai bun pentru toata lumea si sa auzim numai de bine.M-am saturat de vesti rele.

Camelian

Post by Camelian » Sun Dec 15, 2013 7:45 pm

Buna,

Donez o cutie intreaga si 6 plicuri de Proxeed Plus. Daca este cineva interesat, imi poate scrie la camelian28@yahoo.com.

oana maria

Post by oana maria » Fri Dec 27, 2013 9:28 am

si uite asa am mai pierdut 2 blastocisti. sangerarea a aparut in z 7 posttransfer si azi am facut betahcg dar la ce hemoragie am sansele sunt sub 0%. Infertilitatea e aiurea.........de data asta am reusit sa plang........mai am 1 blasto prezervat si ne pregatim apoi de fiv nr 3. Oare cat o sa mai dureze? oare cat mai pot? stiu ca multe dintre voi ati facut fiv si de 7 sau de 9 ori.....nu vreau sa renuntam, dar e greu. Daca plang sau scriu imi mai trece. Imi e frica sa nu intru intr-o depresie nasoala.......vreau sa mergem inainte si sa nu mai pierdem nici o luna...... O Doamne! ma tot intreb si ma tot condamn. Oi fi gresit eu cu ceva in viata asta de nu se leaga lucrurile........e chiar asa de rau sa iti doresti un copil? mergem inainte si mai departe si mai departe...

adriana1721

Post by adriana1721 » Mon Jan 13, 2014 12:23 pm

Buna,

Este prima data cand scriu de forum, dar trebuie sa recunosc ca ma cuprinde un pic disperarea, ca multe dintre voi, eu si sotul meu ne confrunta cu un diagnostic destul de greu de suportat Oligospermie si Teratospermie, i-a fost recomandat sa ia Profertil de 3 ori pe zi pana la aparitia sarcinii, dupa 3 luni a repetat spermograma de la 5,8m/ml am ajuns la 7m/ml, insa cu morfologia spermatozoizilor stam destul de rau cei rapizi sunt inexistenti, lent progresiv 61 % ..... Analiza am facut-o la Polisano(centru de fertilitate) Intrebarea nostra este daca s-a confruntat cineva cu aceasta situati, care sunt sansele sa obtinem o sarcina pe cale naturala? Pe data de 22 Ian. avem programare la medic, insa intrebarile astea chinuitoare nu prea ne dau pace.

Astept cu mare nerabdare o parere din partea voastra.

Va multumesc frumos!
Adriana

oana maria

Post by oana maria » Mon Jan 13, 2014 2:42 pm

adriana1721 wrote:Buna,

Este prima data cand scriu de forum, dar trebuie sa recunosc ca ma cuprinde un pic disperarea, ca multe dintre voi, eu si sotul meu ne confrunta cu un diagnostic destul de greu de suportat Oligospermie si Teratospermie, i-a fost recomandat sa ia Profertil de 3 ori pe zi pana la aparitia sarcinii, dupa 3 luni a repetat spermograma de la 5,8m/ml am ajuns la 7m/ml, insa cu morfologia spermatozoizilor stam destul de rau cei rapizi sunt inexistenti, lent progresiv 61 % ..... Analiza am facut-o la Polisano(centru de fertilitate) Intrebarea nostra este daca s-a confruntat cineva cu aceasta situati, care sunt sansele sa obtinem o sarcina pe cale naturala? Pe data de 22 Ian. avem programare la medic, insa intrebarile astea chinuitoare nu prea ne dau pace.

Astept cu mare nerabdare o parere din partea voastra.

Va multumesc frumos!
Adriana
draga mea, iti inteleg frustrarile si nelinistile. Ca sa iti raspund la intrebare..........cu un asemenea diagnostic sansele de a ramane pe cale naturala sunt extrem de mici aproape de domeniul magiei....... din pacate trebuie sa recurgeti la FIV insa asta zic eu totusi ca este o veste buna. FIV este o sansa pe care multe cupluri nu o au! Bafta multa! rabdare si speranta!

adriana1721

Post by adriana1721 » Mon Jan 13, 2014 3:12 pm

Iti multumesc frumos pentru raspuns, se pare ca trebuie sa ne pregatim pt eventualele interventii. Pe 22 am programare la ginecolog, am sa revin cu vesti poate ajuta pe cineva, cum m-au ajutat si pe mine experientele altora.

StarDust

Post by StarDust » Tue Jan 14, 2014 12:25 pm

Buna, fetelor!

Din pacate revin cu vesti tare proaste.Scriam de curand ca sotul a fost diagnosticat cu astenozoospermie.Ei bine, dupa tratamentul de o luna cu Profertil am ajuns la oligoastenozoospermie.Ieri cand am primit spermograma am avut un soc, numai cu extraveral m-am oprit din plans.Nu numai pentru ca stiu ce inseamna asta ci pentru regretul ca pastilelele au facut foarte mult rau.Abia reusisem sa crestem putin mobilitatea (23%) si acum suntem mult mai rau: 11%.Stam ok la numarul de spermatozoizi dar sunt nefunctionali.
Inainte de abstinenta de 2 zile pre-spermograma, am avut contacte o zi si o zi (pentru ca asa aflasem eu ca asa e recomandat in cazurile cu astenozoospermie) si in naivitatea mea sper ca si asta sa fie o cauza.Ba chiar sper sa fie gresita analiza, ca poate nu s-au apucat de ea la timp.Stiu ca suna nebuneste dar nu ma asteptam la asa ceva nici in cel mai negru cosmar. :(
EU:bine pana la punctul acesta, continui investigatiile.Dec 2013 eliminat histeroscopic polip endometrial
EL: OAS severa
12 luni de incercari pe cale naturala

oana maria

Post by oana maria » Wed Jan 15, 2014 11:19 am

Draga mea StarDust, iti inteleg disperarea. si eu trec prin ea. o luna de tratament nu te influenteaza cu nimic. trebuie evaluat dupa 3 luni minim apoi sunt zile si zile. 11% mobilitate e un nr bun. la noi mobilitatea dupa 2 ani de tratament este 2-3 %. Ori cu 11 ori cu 2 % ori cu oligo asteno ori cu teratozoo ori cu criptozoo etc...tramamentul este tot FIV + ICSI . noi cu procente mult mai mici decat tine m reusit sa obtinem 5 blastocisti de z 5 de 2 ori (la ambele FIV-uri ceea ce nu spera nimeni......). din pacate insa embrionii nu s-au prins si mai am doar 1 embrionas dar asta e alta poveste.
Nu mai plange si linisteste-te. Daca prindeti o spermograma buna sau mai buna cum a fost cea cu oligo.... puteti prezerva sperma. macar mai e o sansa si acolo. Nu dispera. Trebuie rabdare si sa avem mult noroc! Asadar vestile tale nu sunt chiar asa de proaste. Proaste inseamna 0% gigei............si si asa am o prietena care are un baietel minunat dupa punctie testiculara.
Bafta multa!

StarDust

Post by StarDust » Wed Jan 15, 2014 11:38 am

Multumesc mult de incurajari, Oana! :)
Stiu si eu ca numai dupa 3 luni se vad rezultatele unui tratament dar, cu toate astea, de ce i-a iesit acum atat de rau rezultatul?Nu pot sa imi explic...
Noi aveam doar problema mobilitatii, care nici macar nu era chiar tragica, iar acum s-a inrautatit...Spermograma a facut-o la insistentele mele dupa ce am citit pe alt forum ca si alti barbati au patit-o cu acest Profertil.Oricum, nu mai ia tratamentul pana nu ajunge la medic sa il lamureasca.Si daca nu ii da analize de sange, pentru ca hormonal nu stiu cum sta, o sa caut alt medic.

Edit: Eu inca am indoieli asupra laboratorului, si mi-e teama ca nu am bagat in lucru proba cand trebuia.Spun asta pentru ca pe rezultat scrie: ora receptiei 10.45, ora inregistrarii 11.01.Unde mai pui si 15 minute drumul sotului pana la laborator.
EU:bine pana la punctul acesta, continui investigatiile.Dec 2013 eliminat histeroscopic polip endometrial
EL: OAS severa
12 luni de incercari pe cale naturala

Post Reply