Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Isabella19

Re: Infertilitatea masculina

Mesajde Isabella19 » Mie Oct 17, 2018 12:47 pm

Dupa 1 an de incercari de bebe ne-am dat seama ca avem o problema. Am crezut ca eu... defapt avea el. Spermograma cu 0 - deci azoo. Cica varicocel bilateral, operat la Cluj si prescriptie de profertil. Inca imi vine sa rad ce credula am fost sa cred ca ceva se va schimba. Dupa 6 luni si analize refacute tot azoo, tot 0. Ne-am gandit sa nu mai pierdem vremea, sa facem micro-tese si icsi. Am contactat 2 clinici din Viena, nici una nu fac ambele proceduri in aceeasi clinica. Oare unde sa mergem? Ce sa facem? :(

Symonik

Mesajde Symonik » Lun Oct 22, 2018 10:29 pm

Gabi1987 scrie:Revin cu vesti proaste pt mine.am fost la dl dr voinea.sotul are azoospermie non-obstructiva.ne-a dat tratament cu arimidex in speranta ca va iesi ceva la spermograma pt fiv.sarcina pe cale naturala e imposibila.

Buna Gabi! A început sotul tratamentul cu Arimidex? Si sotul tot cu acest diagnostic a avut tratament cu arimidex 3 luni de la dr. Voinea si a dat rezultate.
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

Symonik

Mesajde Symonik » Lun Oct 22, 2018 10:41 pm

Isabella19 scrie:Dupa 1 an de incercari de bebe ne-am dat seama ca avem o problema. Am crezut ca eu... defapt avea el. Spermograma cu 0 - deci azoo. Cica varicocel bilateral, operat la Cluj si prescriptie de profertil. Inca imi vine sa rad ce credula am fost sa cred ca ceva se va schimba. Dupa 6 luni si analize refacute tot azoo, tot 0. Ne-am gandit sa nu mai pierdem vremea, sa facem micro-tese si icsi. Am contactat 2 clinici din Viena, nici una nu fac ambele proceduri in aceeasi clinica. Oare unde sa mergem? Ce sa facem? :(

Buna Isabella! Medicul ce v-a zis, este azoospermie non-obstructiva? La dr. Voinea in Bucuresti ati reusit sa ajungeți?
eu 28ani - AMH august 2017- 0.524 ,ovulatie normala
el 28ani- spermograma: azoospermie
FIV august 2017: 7 ovocite, 2 blasto,
ET:1 blasto ziua 5, beta negativ
ET2 27 nov: 1 blasto ziua 6, negativ
Analize trombofilie: MTHFR C677T heterozigot
PAI-1 4G/5G heterozigot
NK cells 15%; cariotip normal
AMH martie 2018- 0.99
Fiv2: 30 martie 2018 protocol lung
Doamne ajuta-ne sa reusim..... :YMPRAY:

nickstyle

Mesajde nickstyle » Mar Oct 23, 2018 7:21 pm

Buna
Si eu ma numar printre cei cu probleme,infertilitate masculina
La mine este vorba de mobilitate si forme
Din propria mea experienta pot sa va spun urmatoarele:
-tratamentele nu ajuta cu nimic la imbunatatirea formei,poate la cresterea numarului si mobilitate putin-asta mi-a fost spusa de un medic f bun
-daca morfologia este foarte proasta nici IVF-ul nu o sa fie un succes
Sfatul meu e sa va ganditi la donor unde sansele sunt mult mai mari pt IVF pt a nu mai pierde ani buni,bani si mult stres fara nici un rezultat
E doar un sfat,nu trebuie urmat ,doar ca de 5 ani traim si noi cu speranta si cu asta am ramas.
Sotia are deja 4 IVF-uri la activ si mai urmeaza unul care o sa fie cu donor iar daca si ala o sa fie esec ne indreptam spre adoptie.
DAca nu era platit deja urmatorul IVF cred ca ma gandeam la adoptie deja pt ca prea ma doar inima cand o vad prin ce trece.
Asta e,daca nu se poate,nu se poate iar daca o sa fie succes urmatorul tot o sa vrem sa infiem 1 copil :)
Eu va doresc succes si multa putere ca e nevoie

Lavender

Mesajde Lavender » Mie Oct 31, 2018 9:32 pm

Buna,

Soțul meu trebuie sa își refacă spermograma și as vrea sa ca cer un sfat legat de clinica unde ar fi cel mai bine sa o facă- in București. Anul trecut am făcut una la Gynera și una la Wellborn la interval de nici o luna si diferența a fost foarte mare.

Vrem sa facem la o clinica specializată pe infertilitate, care are biologi și embriologi specializați pe așa ceva.
Ceva sugestii?
Mulțumesc
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in Noiembrie 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. De atunci ovulez preponderent pe ovarul stâng. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali ce nu erau vizibili la ecografie transvaginala.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris la Clinica Wellborn București. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
Ne pregătim pentru FIV 2 la Columna in Ianuarie

Înapoi la “Infertilitate.”