Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
silvia84

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde silvia84 » Joi Ian 11, 2018 2:32 pm

Buna, fetelor

Eu sunt noua pe acest forum, sper sa postez unde trebuie :)
Pe data de 28.12.2017, am facut prima inseminare artificiala - din pacate, nereusita. Astazi mi-am facut HCG, in a 11 zi de la inseminare. Asa mi-a recomandat doctorul, desi citesc pe forum de un termen de 14-15 zile de la inseminare. Aveti idee daca se mai poate modifica ceva in acest interval de 3-4 zile? Mentionez ca acum am HCG < 0.1.
Referitor la asta, am urmatoarele intrebari:
- cand se face Ovitrelle? Intreb deoarcece eu am facut injectia cu Ovitrelle in aceeasi zi cu inseminarea.
- observ aici ca trebuie indeplinita o conditie ref la TSH, respectiv sa fie <2. Eu nu am facut aceasta analiza, are o importanta majora pentru inseminare?
- inseminarea am facut-o la Euromaterna (Constanta), cu dr Balasa Daniela. Ce parere aveti de ea? Puteti recomanda si un alt dr pentru inseminare in Constanta.

Astept sfaturile voastre :)
Multumesc!
Eu 33, el 34
Eu ovare micropolichistice, el spermatozoizi 2-7% forme tipice.
IA 1 - 28.12.2017, Euromaterna Constanta, nereusit
IA 2 - 23.02.2018, Euromaterna Constanta, nereusit

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Ian 11, 2018 3:19 pm

silvia84 scrie:Buna, fetelor

Eu sunt noua pe acest forum, sper sa postez unde trebuie :)
Pe data de 28.12.2017, am facut prima inseminare artificiala - din pacate, nereusita. Astazi mi-am facut HCG, in a 11 zi de la inseminare. Asa mi-a recomandat doctorul, desi citesc pe forum de un termen de 14-15 zile de la inseminare. Aveti idee daca se mai poate modifica ceva in acest interval de 3-4 zile? Mentionez ca acum am HCG < 0.1.
Referitor la asta, am urmatoarele intrebari:
- cand se face Ovitrelle? Intreb deoarcece eu am facut injectia cu Ovitrelle in aceeasi zi cu inseminarea.
- observ aici ca trebuie indeplinita o conditie ref la TSH, respectiv sa fie <2. Eu nu am facut aceasta analiza, are o importanta majora pentru inseminare?
- inseminarea am facut-o la Euromaterna (Constanta), cu dr Balasa Daniela. Ce parere aveti de ea? Puteti recomanda si un alt dr pentru inseminare in Constanta.

Astept sfaturile voastre :)
Multumesc!

Buna Silvia. Este putin cam devreme intr-adevar pentru beta in ziua 11 de la inseminare insa din pacate eu cred totusi ca daca ar fi sarcina, ar fi iesit o valoare putintel mai mare, in orice caz altceva decat 0.1.
Legat de Ovitrelle, eu stiu ca injectia declanseaza ovulatia la 36 de ore de la administrare. Nu ai facut si inainte de inseminare? e ok ca ai facut si in ziua inseminarii dar mi se pare putin ciudat daca asta e singura injectie, pentru ca ovulatia nu se declanseaza imediat cu Ovitrelle.
Ai facut pe ciclu controlat (ai luat estrogen, progesteron?) sau pe natural?
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2, 3 Mar-Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip cuplu.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec.) Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

silvia84

Mesajde silvia84 » Joi Ian 11, 2018 4:18 pm

Iau progesteron de 3 luni de zile, 10 capsule din a 16 zi a cm. De asemenea, din a 2 zi a cm iau si clostylbegit, 2cp/zi timp de 7 zile.
Ce-i drept, prima inseminare s-a "potrivit" si cu sarbatorile de Craciun si poate de-aia a fost "pe fuga" cu Ovitrelle, fiind atatea zile nelucratoare.
Inainte de inseminare trebuiesc facute anumite analize hormonale etc? Precizez ca nu am facut nicio analiza de sange acum.
Ultima oară modificat Joi Ian 11, 2018 4:33 pm de către silvia84, modificat de 2 ori în total.
Eu 33, el 34

silvia84

Mesajde silvia84 » Joi Ian 11, 2018 4:25 pm

jurnaldefiv scrie:
silvia84 scrie:
Buna Silvia. Este putin cam devreme intr-adevar pentru beta in ziua 11 de la inseminare insa din pacate eu cred totusi ca daca ar fi sarcina, ar fi iesit o valoare putintel mai mare, in orice caz altceva decat 0.1.
Legat de Ovitrelle, eu stiu ca injectia declanseaza ovulatia la 36 de ore de la administrare. Nu ai facut si inainte de inseminare? e ok ca ai facut si in ziua inseminarii dar mi se pare putin ciudat daca asta e singura injectie, pentru ca ovulatia nu se declanseaza imediat cu Ovitrelle.
Ai facut pe ciclu controlat (ai luat estrogen, progesteron?) sau pe natural?

Iau progesteron de 3 luni de zile, 10 capsule din a 16 zi a cm. De asemenea, din a 2 zi a cm iau si clostylbegit, 2cp/zi timp de 7 zile.
Ce-i drept, prima inseminare s-a "potrivit" si cu sarbatorile de Craciun si poate de-aia a fost "pe fuga" cu Ovitrelle, fiind atatea zile nelucratoare.
Inainte de inseminare trebuiesc facute anumite analize hormonale etc? Precizez ca nu am facut nicio analiza de sange acum.
Eu 33, el 34

Mădălina28

Mesajde Mădălina28 » Joi Ian 11, 2018 6:59 pm

Buna silvia84! Si eu sunt din constanta ..
Am făcut si eu inseminare cu el naggar usama din pacate tot nereușită si injectia cu ovitrelle am facut o cu 36 de ora inainte de inseminare ..
Parerea mea e sa încerci mai bine la bucurești ai sanse mult mai mari!
Eu 28 totul bine
Sot 36 oligoastenozoospermie
I A nereusit 2017
FIV GYNERA -Decembrie reusit -Dr.Anghelescu Ionela
Sa ne ajute Dumnezeu sa fie totul ok

dianamonica

Mesajde dianamonica » Joi Ian 11, 2018 8:58 pm

jurnaldefiv scrie:
dianamonica scrie:
jurnaldefiv scrie:
Buna, eu nu stiu sa existe varianta de compensare pentru medicamentatia de stimulare ovariana.
Exista compensare doar pentru tratamentul de sustinere sarcina, si numai DUPA confirmarea sarcinii (progesteronul este redus 50% si din cate stiu si Clexane).

Am gasit in baza de date a Ministerului, cred. Am introdus Gonal-F 75 UI si am primit acolo atat pretul intreg (124 lei, aprox o fiola), cat si cel redus daca esti angajat, salariat, asigurat la CNAS. Pretul dat de program era de 84 lei pe fiola.
Si din cate stiu, Gonal face parte din categoria hormonilor de stimulare, nu de sustinere. Voi intreba si medicul de familie. Revin cu noutati.

Asta ar fi o mega-veste, sa fie Gonalul compensat, ar fi o economie semnificativa care ajuta mult. Asa e, Gonal e medicament de stimulare, nu de sustinere, de aceea nu m-as fi gandit ca poate fi compensat.
O sa intreb si eu medicul de familie si va scriu ce imi zice. Si tu sa faci la fel [floare]

Pana sa intreb medicul, am intrebat Google-ul..uf! Ar fi fost prea frumos sa fie adevarat ceea ce am zis eu :(
Exista o procedura CNAS legata de compensarea unor injectii pt stimulare dar se dau numai in cazul femeilor cu cicluri anovulatorii!!! In plus, e nevoie de un dosar incredibil pt a reusi acest lucru [jale!]
Sincer, m-am oprit din citit pt ca nu am putere in seara asta sa ma mai agit..informatiile sunt tot de pe acest forum, postate mai demult, ultimul mesaj e din sept 2017. E de gasit in lista de subiecte si e intitulat Procedura CNAS-anumite medicamente compensate 50%...
Asa ca, fara sperante la acest aspect... ~X(
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

silvia84

Mesajde silvia84 » Vin Ian 12, 2018 9:58 am

Mădălina28 scrie:Buna silvia84! Si eu sunt din constanta ..
Am făcut si eu inseminare cu el naggar usama din pacate tot nereușită si injectia cu ovitrelle am facut o cu 36 de ora inainte de inseminare ..
Parerea mea e sa încerci mai bine la bucurești ai sanse mult mai mari!

Buna, Madalina si multumesc pentru sfaturi :)
Din pacate timpul nu este de partea mea, deoarece in luna feb sotul meu va pleca in voiaj. Asadar, voi mai incerca inca o inseminare la sf lui ianuarie, tot la dr Balasa Daniela, neavand timp sa merg la alt doctor... Intre timp ma voi documenta spre FIV, probabil Romania, dar nu sunt sigura.

Asadar, astept orice recomandare din partea voastra :)
Eu 33, el 34

Mădălina28

Mesajde Mădălina28 » Vin Ian 12, 2018 10:34 am

Poate nu o sa fie nevoie de fiv..mult succes la următoarea inseminare !! asteptam vesti
Eu 28 totul bine
Sot 36 oligoastenozoospermie
I A nereusit 2017
FIV GYNERA -Decembrie reusit -Dr.Anghelescu Ionela
Sa ne ajute Dumnezeu sa fie totul ok

Mellymel

Mesajde Mellymel » Sâm Ian 13, 2018 11:14 pm

Buna din nou,
Am inceput noua serie de analize. Inca nu mi-au venit toate dar, din ce mi-a venit pana acum am RH negativ :(( si mai am ceva ce nu inteleg. Poate cineva care citeste reuseste sa ma lamureasca ce inseamna unde am insemnat eu cu rosu in atasament. E grav? Nu cred ca rezist pana joi cand merg la consultatie :YMPRAY:
Am gresit unde am marcat cu rosu prima data. Ma intereseaza acel Mutant Homozigot.
Multumesc!
Fişiere ataşate
2018-01-13 23.14.12.png
2018-01-13 23.14.12.png (190.02 KiB) Vizualizat de 515 ori
Eu: 36; El:41
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8 :(
Sper sa pot sa-mi tin si eu copilasul in brate cat mai curand :ymdaydream:

Mellymel

Mesajde Mellymel » Dum Ian 14, 2018 12:36 pm

Mellymel scrie:Buna din nou,
Am inceput noua serie de analize. Inca nu mi-au venit toate dar, din ce mi-a venit pana acum am RH negativ :(( si mai am ceva ce nu inteleg. Poate cineva care citeste reuseste sa ma lamureasca ce inseamna unde am insemnat eu cu rosu in atasament. E grav? Nu cred ca rezist pana joi cand merg la consultatie :YMPRAY:
Am gresit unde am marcat cu rosu prima data. Ma intereseaza acel Mutant Homozigot.
Multumesc!

Traiasca Internetul!!! Dupa multe articole am descoperit ce e cu gena asta pacatoasa... Nu e o veste prea placuta si sper ca doctorul sa ma mai lamureasca si sa imi spuna cam cat e de mare sansa de a naste un copil fara probleme.
Oricum, fetelor vreau sa va spun ca acesta e primul doctor care mi-a cerut sa fac aceste analize. Ceilalti mi-au facut ''verificarea standard'', deci daca esti ca restul faci copil si e sanatos, iar daca esti diferita, in cel mai bun caz nu ramai gravida.
Stiti ca in cazul meu Nu Se Ia Acid Folic!? Dr Surcel si dr. Mironiuc m-au indopat cu el.
Nu numai ca nu se ia acid folic, dar se evita total alumentele care au asa ceva in compozitie.

Deci, inca o data, faceti-va toate analizele si cereti sfaturi de la mai multi doctori...

Multa sanatate!
Incercam din 2014.
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.

dianamonica

Mesajde dianamonica » Dum Ian 14, 2018 1:02 pm

Mellymel scrie:
Mellymel scrie:Buna din nou,
Multumesc!

Traiasca Internetul!!! Dupa multe articole am descoperit ce e cu gena asta pacatoasa... Nu e o veste prea placuta si sper ca doctorul sa ma mai lamureasca si sa imi spuna cam cat e de mare sansa de a naste un copil fara probleme.
Oricum, fetelor vreau sa va spun ca acesta e primul doctor care mi-a cerut sa fac aceste analize. Ceilalti mi-au facut ''verificarea standard'', deci daca esti ca restul faci copil si e sanatos, iar daca esti diferita, in cel mai bun caz nu ramai gravida.
Stiti ca in cazul meu Nu Se Ia Acid Folic!? Dr Surcel si dr. Mironiuc m-au indopat cu el.
Nu numai ca nu se ia acid folic, dar se evita total alumentele care au asa ceva in compozitie.

Deci, inca o data, faceti-va toate analizele si cereti sfaturi de la mai multi doctori...

Multa sanatate!

Sa ramai optimista! Joi vei afla de la dr ce regim trebuie sa urmezi, daca va fi cazul..
Oricum, nu iti pierde speranta! Stiinta a evoluat atat de mult, incat aproape orice e posibil..daca vrea Doamne-Doamne ^:)^ . Stii cazul embrionului adus la viata dupa 24 de ani, parca, de stat "la rece"? E o fetita, Emma. A vuit netul de vestea asta la finalul lui 2017.Ce minune mai mare??

Multa sanatate si tie!
Imbratisari :*

Claudia1907

Mesajde Claudia1907 » Mie Ian 17, 2018 4:30 pm

Buna fetelor.
un pic pe scurt povestea mea.
mai bine de 2 ani incerc sa raman insarcinata.
in mai 2017 am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor micropolichistice. aveam menstruatii, dar fara ovulatie.
am luat 3 luni anticonceptionale Yasmin, medicul spunandu-mi ca am sanse mari in urmatoarele 3 luni sa raman insarcinata, ceea ce nu s-a intamplat.
am inceput stimularea ovariana cu clomifen, dar nu am avut raspuns doar la medicamente.
am inceput luna trecuta stimulare cu clomifen + menopur (din 23.12.2017).
am avut in urma stimularii 4 foliculi (2 de 19 mm, si 2 de 14 respectiv 15 mm) in 03.01.2018
am facut injectia pentru declansare (ovitrelle) in 04.01.2018.
ca si tratament mi-a dat magne b6 = 3*2/zi, utrogestan 200 1*2/zi si inofolic 1/ zi
sunt putin ingrijorata deoarece medicul meu nu mi-a facut alte verificari : rezerva ovariana, verficare trompe sau analize hormonale.
dupa calculele mele menstruatia ar trebui sa imi vina duminica, dar imi e groaza sa imi fac test de sarcina inainte, imi e frica de mor sa va rezultat negativ. sunt cu moralul la pamant.
mi-a spus ca sansele mele nu cresc cu o viitoare inseminare sau fertilizare deoarece problema mea cea mare e ovulatia, pe care nu o am fara stimulare.
va rog spuneti-mi ce sa fac?
vreau ca data viitoare cand merg la medic sa fiu pregatita cu toate intrebarile.. deoarece eu nu stiu ce sa o intreb, am tot citit pe forum, dar nu prea stiu pasii.
mentionez ca sunt din oradea si am 26 de ani, sotul meu 32 ani - spermograma - normozoospermie
Eu : 26 ani, El : 32 ani
El : normospermie
Eu : ovare micropolichistice, fara ovulatie, trompe permeabile
Incercam din 2015
nov 2017 : Stimulare cu clomifen - fara rezultat
dec 2017 : Stimulare cu clomifen + menopur - un folicul + injectie ovitrelle - fara rezultat
ian 2018 : Stimulare cu clomifen + menopur - 4 foliculi + injectie ovitrelle - fara rezultat

Doamne ajuta sa avem si noi o minune in viata.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Ian 17, 2018 4:47 pm

Claudia1907 scrie:Buna fetelor.
un pic pe scurt povestea mea.
mai bine de 2 ani incerc sa raman insarcinata.
in mai 2017 am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor micropolichistice. aveam menstruatii, dar fara ovulatie.
am luat 3 luni anticonceptionale Yasmin, medicul spunandu-mi ca am sanse mari in urmatoarele 3 luni sa raman insarcinata, ceea ce nu s-a intamplat.
am inceput stimularea ovariana cu clomifen, dar nu am avut raspuns doar la medicamente.
am inceput luna trecuta stimulare cu clomifen + menopur (din 23.12.2017).
am avut in urma stimularii 4 foliculi (2 de 19 mm, si 2 de 14 respectiv 15 mm) in 03.01.2018
am facut injectia pentru declansare (ovitrelle) in 04.01.2018.
ca si tratament mi-a dat magne b6 = 3*2/zi, utrogestan 200 1*2/zi si inofolic 1/ zi
sunt putin ingrijorata deoarece medicul meu nu mi-a facut alte verificari : rezerva ovariana, verficare trompe sau analize hormonale.
dupa calculele mele menstruatia ar trebui sa imi vina duminica, dar imi e groaza sa imi fac test de sarcina inainte, imi e frica de mor sa va rezultat negativ. sunt cu moralul la pamant.
mi-a spus ca sansele mele nu cresc cu o viitoare inseminare sau fertilizare deoarece problema mea cea mare e ovulatia, pe care nu o am fara stimulare.
va rog spuneti-mi ce sa fac?
vreau ca data viitoare cand merg la medic sa fiu pregatita cu toate intrebarile.. deoarece eu nu stiu ce sa o intreb, am tot citit pe forum, dar nu prea stiu pasii.
mentionez ca sunt din oradea si am 26 de ani, sotul meu 32 ani - spermograma - normozoospermie

Buna Claudia. Inteleg ca nu ai facut inseminare, doar ati mers pe contact sexual dirijat.
Deocamdata nu te gandi la proceduri ulterioare sau ceva complicat, sa ne rezumam la prezent. Cred ca e important sa iti verifici trompele, pentru ca daca sunt obturate sau au lichid, aceasta poate fi o cauza clara pentru care nu ramai insarcinata, si indiferent ce tratament de stimulare faci, daca ovulul si spermatozoizii nu trec prin trompe si nu se intalnesc, fecundarea nu are cum sa se produca. Valabil si pentru inseminare artificiala - inutila daca problema e la trompe.
Si mai e ceva - nu am vazut sa fi scris ceva de endometru; stiu ca au mai scris fete ca pe Clomifen au avut probleme cu grosimea endometrului. Medicul tau ar fi trebuit sa ti-l masoare, sa se asigure ca are grosimea potrivita si structura trilaminara si deci e pregatit pentru o posibila implantare.
Nu stiu toate datele dar iarasi mi se pare gresit spus ca daca problema cea mai mare a ta e cu ovulatia, sansele NU cresc cu o inseminare... daca problema ovulatiei este rezolvata medicamentos, si deci se obtine ovulatia, atunci o inseminare poate fi facuta cu destul de multe sanse, cu sanse normale adica, DAR atata timp cat nu sunt probleme cu trompele, asta e foarte important.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 Ian 2018 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip cuplu - OK. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

Claudia1907

Mesajde Claudia1907 » Joi Ian 18, 2018 8:02 am

Endometrul era 5,5 in ziua dinaintea injecției cu ovitrelle.
Mi-am făcut curaj si de dimineața mi-am făcut un test, negativ din păcate.
Eu : 26 ani, El : 32 ani
El : normospermie
Eu : ovare micropolichistice, fara ovulatie, trompe permeabile
Incercam din 2015
nov 2017 : Stimulare cu clomifen - fara rezultat
dec 2017 : Stimulare cu clomifen + menopur - un folicul + injectie ovitrelle - fara rezultat
ian 2018 : Stimulare cu clomifen + menopur - 4 foliculi + injectie ovitrelle - fara rezultat

Doamne ajuta sa avem si noi o minune in viata.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Ian 18, 2018 10:07 am

Claudia1907 scrie:Endometrul era 5,5 in ziua dinaintea injecției cu ovitrelle.
Mi-am făcut curaj si de dimineața mi-am făcut un test, negativ din păcate.

Imi pare rau. Destul de subtirel si endometrul cu 2 zile inainte de ovulatie, dar el creste oricum pana la ovulatie si apoi inca vreo 5 zile pana cand embrionul ajunge din trompe in uter. Dar e bine sa il mai monitorizezi, sa vezi cati mm are imediat dupa ovulatie sau in zilele imediat urmatoare (4-5). Si, sa fie trilaminar.
Parerea mea, verifica-ti trompele.

Mellymel

Mesajde Mellymel » Joi Ian 18, 2018 1:23 pm

Azi am fost la ecograf si dr. mi-a spus ca am un folicul dominant (am avut asa niste emotii ca am uitat cat e de mare). Cert e ca azi la 11.30 am facut injectia cu ovitrelle iar maine la ora 8 sotul e programat la recoltare. Asta inseamna ca pe la orele 9-10 voi face inseminarea.
Intrebare: Nu e prea repede la ora 9? Am citit ca Ovitrelle declanseaza ovulatia la 36 de ore. La ora 9 vor fi doar 22 de ore.
Sa nu-i spun doctorului sa mai astepte si sa fac inseminarea pe la orele 13-14 (insemnand 26 de ore de la injectie)sau chiar mai tarziu? Mi-e frica sa nu moara ''gigeii'' inainte de ovulatie...
Incercam din 2014.

dianamonica

Mesajde dianamonica » Joi Ian 18, 2018 9:52 pm

Mellymel scrie:Azi am fost la ecograf si dr. mi-a spus ca am un folicul dominant (am avut asa niste emotii ca am uitat cat e de mare). Cert e ca azi la 11.30 am facut injectia cu ovitrelle iar maine la ora 8 sotul e programat la recoltare. Asta inseamna ca pe la orele 9-10 voi face inseminarea.
Intrebare: Nu e prea repede la ora 9? Am citit ca Ovitrelle declanseaza ovulatia la 36 de ore. La ora 9 vor fi doar 22 de ore.
Sa nu-i spun doctorului sa mai astepte si sa fac inseminarea pe la orele 13-14 (insemnand 26 de ore de la injectie)sau chiar mai tarziu? Mi-e frica sa nu moara ''gigeii'' inainte de ovulatie...

Nimeni nu moare asa de repede, stai linistita :))). E ok cum a planificat inseminarea, mai ales ca va va spune sa aveti contact si in ziua/seara inseminarii si a doua zi. Asta apare si la ei pe site in prezentare. Asa ca, nu ii zice nimic, parerea mea pt ca acest dr chiar stie ce face.
Luni cat asteptam sa intru la consultatie, a aparut o mamica sa ii prezinte dlui dr minunea ei. Era cu baietelul de cateva luni. Deeeci, eu te sfatuiesc sa ai incredere in medic si sa te relaxezi.
Va tin pumnii.

Mellymel

Mesajde Mellymel » Vin Ian 19, 2018 8:18 am

dianamonica scrie:
Mellymel scrie:Azi am fost la ecograf si dr. mi-a spus ca am un folicul dominant (am avut asa niste emotii ca am uitat cat e de mare). Cert e ca azi la 11.30 am facut injectia cu ovitrelle iar maine la ora 8 sotul e programat la recoltare. Asta inseamna ca pe la orele 9-10 voi face inseminarea.

Nimeni nu moare asa de repede, stai linistita :))). E ok cum a planificat inseminarea, mai ales ca va va spune sa aveti contact si in ziua/seara inseminarii si a doua zi. Asta apare si la ei pe site in prezentare. Asa ca, nu ii zice nimic, parerea mea pt ca acest dr chiar stie ce face.
Luni cat asteptam sa intru la consultatie, a aparut o mamica sa ii prezinte dlui dr minunea ei. Era cu baietelul de cateva luni. Deeeci, eu te sfatuiesc sa ai incredere in medic si sa te relaxezi.
Va tin pumnii.

Multumesc, m-ai linistit! :ymhug:
Suntem pe drum spre clinica. Vaaai ce ninge, e ca in povesti! E asa de frumos afara... sotul bombane ca e greu drumul dar eu ma bucur ca un copil mic :)) Doamne da sa ne intoarcem 3!
Incercam din 2014.

silvia84

Mesajde silvia84 » Mar Ian 23, 2018 1:58 pm

Buna, fetelor

Luna aceasta urmeaza sa fac a doua procedura de IA cu stimulare ovariana. Prima nu a reusit, acum am schimbat si doctorul, poveste lunga :)
Ideea e ca actualul doctor nu mi-a dat nicio lista de analize hormonale, a spus ca nu este cazul...
Oricum ar fi, eu vreau sa le fac, doar ca nu stiu care ar fi acelea. Ma puteti ajuta voi cu o lista? Aveti idee si pentru barbati care ar fi aceste analize, exceptand spermograma?

Multumesc!
Eu 33, el 34

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mar Ian 23, 2018 2:13 pm

silvia84 scrie:Buna, fetelor

Luna aceasta urmeaza sa fac a doua procedura de IA cu stimulare ovariana. Prima nu a reusit, acum am schimbat si doctorul, poveste lunga :)
Ideea e ca actualul doctor nu mi-a dat nicio lista de analize hormonale, a spus ca nu este cazul...
Oricum ar fi, eu vreau sa le fac, doar ca nu stiu care ar fi acelea. Ma puteti ajuta voi cu o lista? Aveti idee si pentru barbati care ar fi aceste analize, exceptand spermograma?

Multumesc!

La sot chiar nu e cazul de analize hormonale. In general dintr-un milion de chestii care trebuie sa se alinieze, la ei conteaza doar spermograma, iar la noi restul de 999,999 de lucruri.
Iar la tine ar trebui urmariti hormonii - progesteron, estradiol, LH. Defapt fiind pe stimulare ovariana, LH-ul cred ca nu mai e asa important, ci estradiolul, care e in legatura direct proportionala cu numarul de foliculi cu ovocit matur care se dezvolta. Banuiesc ca iti va declansa ovulatia cu Pregnyl sau Ovitrelle, progesteronul e important dupa ovulatie sa te asiguri ca e suficient si creste, ca sa poata sustine sarcina in cazul unei implantari, ceea ce iti doresc. Daca iti va da supliment de progesteron dupa inseminare si e bine de stiut daca il asimilezi cum trebuie, daca nu oricum ar fi bine sa il testezi macar o data dupa inseminare sa stii ca e la cote bune..

Înapoi la “PROCEDURI”