FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Mesajde Lorelei » Mie Ian 09, 2019 10:17 pm

Miha_80 scrie:
CrissPatri scrie:
Miha_80 scrie:Fetelor, va spuneam ca in Decembrie am recoltat pt analize hormonale și nu numai, m-am investigat maxim. Ce nu îmi este clar ca și rezultat este valoarea AMH. Eram curioasa cât mai e după fiv 4 și surpriza...este 2.8. Este mai mare decât in 2017 și 2018, ceea ce nu e posibil. Ma intreb, citind post-utile lui Lorelei și Criss, dacă au apărut ceva chisturi ovariene ( nu cred ca,medical, asta sta in picioare) sau e doar o eroare de laborator? Analiza e făcută la Medlife, ce de fiecare data.
Printre altele, am verificat și colesterolul pt ca Intralipidul, pe care intenționez sa îl fac la et următor, nu se poate administra decât dacă esti Ok cu colesterolul.

Miha eu ce pot sa iti zic este ca Amh ul meu este mai bun in 2018 comparativ cu 2016, facut tot la Medlife insa tot subunitar mi-a iesit, ca e 0.77 sau 0.88 nu e diferenta mare, si rezultatul corelat cu FSH cat si cu ecografia care confirma foliculii antrali, indica in cazul meu o rezerva ovariana scazuta, si cred eu ca si slab calitativa deopotriva.
In ceea ce priveste chisturile....am mai avut si in trecut, tot dupa o stimulare, vizualizat si confirmat ecografic. Apropo am repetat ATPO pt. tiroida si mi-a scazut de la 120 la 40....am urmat o luna si un pic dieta keto, sau low carb cand am putut, am eliminat glutenul si vad ca m a ajutat, insa a crescut TSH ul daca am intrerupt Eutirox, este acum 3.32, am inceput sa iau iar Eutirox de 25,ca sa il scad sub 2 pt urmatorul FIV. Acum ca gata s-au terminat sarbatorile ma apuc iar de dieta si sport.

Criss, ATPO a scăzut frumos...ar trebui sa ma apuc și eu de keto, mai ales ca am exemplul tău (plus Lore) ca funcționează și ca am Atpo 700.
Legat de AMH, in cazul meu, diferența de la ultima determinare e mare, de 1.2. Tare mi-e teama ca și analizele se fac uneori după ureche. Nu cred ca apariția unor chisturi mi-ar putea creste așa mult AMH, cred ca vb prostii $-) o sa văd la primul Echo.

Amh-ul nu creste. Daca analiza Amh este mai buna acum sunt doar 2 posibilitati: prima a fost gresita sau cea de acum e gresita. Mie, de exemplu, mi-a scazut Amh-ul de la 6 la 4. Diferente intre cele 2 analize de 2 ani jum si 5 stimulari ( una cu contact dirijat, 3IA si 2 FIV).
Legat de keto sau low carbs va incurajez sa tineti dieta cu mentiunea sa adoptati varianta sanatoasa adica fara prajeli, mezeluri, fast food ( da, exista mancare fast food low carb, maioneza e keto de ex) etc. Grasimi bune din ulei masline de ex adaugat dupa preparare la abur sau cuptor, nuci, seminte crude de tot felul etc.
Nu stiu cat de reale sunt studiile dar cica l astfel de dieta ar ajuta f mult la calitatea ovocitului. Un pic acolo cat e, e important! Eu ma gandesc ca poate ma ajuta si Pergoveris la calitate, dar vom vedea!

Criss eu pt ASSMB tb sa ma duc sa semnez actul aditional la primarie altfel nu imi pot lua medicatia. Din ce am aflat cica trebuie sa facem fiv-ul pana la 30.04. Sper sa se rezolve toate pana atunci si sa prindem toate un ciclu ovulator de cea mai buna calitate!

Si nu uitati de vitamine! Nu stiu daca e coincidenta sau nu dar sotul meu de cand baga zinc, seleniu, omega, folat etc etc are in final normospermie cu rezultat pe morfologie pt prima data de 10%. Aici mereu am fost sub procentul standard! Din pacate, inca nu avem nimic la A ci doar la B -60% dar eu sper ca pana la fiv sa se mai schimbe lucrurile!
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS. Spermograma cu probleme.
2016-2017-3 IUI Columna. Toate beta negativ.
2017 (iulie) FIV1 Columna-17 ovo/10 fertilizate->4 blasto:2XAA+2XCC.
FET1-transferat un blasto, cel care a rezistat! Beta negativ!
FET2 nu a avut loc, cei 2 blasto CC nu au rezistat.
(decembrie) Histeroscopie diagnostica - ok.
2018 (ianuarie) FIV2 Unica Praga-22ovo/22 fertilizate->2XZ3 si 6 blasto AA.
ET3 - 2 embrioni Z3. Beta pozitiv. SOE 8 sapt.
FET4-2 blasto AA . Beta negativ!
(iunie) Histeroscopie- extirpat polip;
FET5-2 blasto AA. Beta pozitiv. SOE 9 sapt. Mai avem 2 blasto.
2019 (ianuarie) FIV3 Columna prin ASSMB. 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2XAB si 3xBB!
(februarie) Histeroscopie diagnostica - ok
FET 6 - urmeaza... Doamne Ajuta! :YMPRAY:

gabriella80

Mesajde gabriella80 » Mie Ian 09, 2019 11:54 pm

Deci eu ma duc la Biotexcom pentru fiv cu ovocite donate pachetul dublu pretul este de 6900 euro pentru 2 proceduri,se pare ca pachetul economic de 4900 euro a fost scos pana in anul 2020,eu am sunat la ei si m-au programat pe 26 ianuarie,pachetul include ovule proaspete,gama larga de donatoare sa alegi 3 dintre ele,este inclusa cazarea si masa + analize pentru fiv,exista si pachetul de 9900 euro 5 fiv si daca nu ramai insarcinata se dau banii inapoi,eu am cautat foarte mult in ultimele doua luni si m-am razgandit si tot razgandit pana am ajuns la concluzia ca este cea mai buna clinica ca pret cu ovule proaspete pentru ca au pachete bine gandite,am citit pe forumuri si am gasit numai cuvinte de lauda de la fetele care au fost acolo,intial voiam sa fac la genesys in grecia dar am citit numai lucruri rele...se pare ca la prima vizita se sta doar doua zile se face dosarul si se plateste jumatate din suma,apoi se alege donatoarea...in prima faza m-au enervat rau ca nu raspundeau nici la mail nici la telefon,dar se pare ca dupa ce le-am trimis biletele de avion si sunt siguri ca fac cu ei,acum imi raspund la mail in 5 minute si la telefon..va voi spune absolut tot cum decurge totul pentru ca si eu mi-as fi dorit sa pot gasi mult mai multe informatii despre aceasta clinica....Cat despre mama surogat se face la ei dar se pare ca timpul de asteptare este si de 6 luni...se gasesc multe informatii pe forum cum decurge aceasta procedura...pentru ca eu nu stiu asa multe despre asta,dar puteti suna la ei ,exista un nr pe siteul lor de romania..acolo va raspunde o coordonatoare care vb romana si va explica totul....daca mai aveti intrebari si pot sa ajut ..va ajut cu mare drag cu ce stiu si eu...si mai cer si analizele de tiroida si profilul trombofolitic 2 ,desi pe siteul lor nu pomenesc de asta,dar am intrebat si au spus ca sa le fac ca este una din cauze sa nu poti tine sarcina si ca mai bine le fac,pentru ca la ei nu se fac....asta m-a enervat la inceput pt ca pe site nu pomeneau de asta ..eu am deja toate analizele deci nu stiu ce analize mai imi pot face ei.. va povestesc cum a decurs prim vizita acolo...
Amh 0,01,fsh 35,suspect menopauza precoce,am 38 de ani si sotul 37 el fara probleme,ma lupt cu infertilitatea de 8 ani,sunt in curs de procedura cu clinica Biotexcom din Ukraina cu ovocite donate.

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Joi Ian 10, 2019 12:44 am

Lorelei scrie:
Miha_80 scrie:
CrissPatri scrie:Miha eu ce pot sa iti zic este ca Amh ul meu este mai bun in 2018 comparativ cu 2016, facut tot la Medlife insa tot subunitar mi-a iesit, ca e 0.77 sau 0.88 nu e diferenta mare, si rezultatul corelat cu FSH cat si cu ecografia care confirma foliculii antrali, indica in cazul meu o rezerva ovariana scazuta, si cred eu ca si slab calitativa deopotriva.
In ceea ce priveste chisturile....am mai avut si in trecut, tot dupa o stimulare, vizualizat si confirmat ecografic. Apropo am repetat ATPO pt. tiroida si mi-a scazut de la 120 la 40....am urmat o luna si un pic dieta keto, sau low carb cand am putut, am eliminat glutenul si vad ca m a ajutat, insa a crescut TSH ul daca am intrerupt Eutirox, este acum 3.32, am inceput sa iau iar Eutirox de 25,ca sa il scad sub 2 pt urmatorul FIV. Acum ca gata s-au terminat sarbatorile ma apuc iar de dieta si sport.

Criss, ATPO a scăzut frumos...ar trebui sa ma apuc și eu de keto, mai ales ca am exemplul tău (plus Lore) ca funcționează și ca am Atpo 700.
Legat de AMH, in cazul meu, diferența de la ultima determinare e mare, de 1.2. Tare mi-e teama ca și analizele se fac uneori după ureche. Nu cred ca apariția unor chisturi mi-ar putea creste așa mult AMH, cred ca vb prostii $-) o sa văd la primul Echo.

Amh-ul nu creste. Daca analiza Amh este mai buna acum sunt doar 2 posibilitati: prima a fost gresita sau cea de acum e gresita. Mie, de exemplu, mi-a scazut Amh-ul de la 6 la 4. Diferente intre cele 2 analize de 2 ani jum si 5 stimulari ( una cu contact dirijat, 3IA si 2 FIV).
Legat de keto sau low carbs va incurajez sa tineti dieta cu mentiunea sa adoptati varianta sanatoasa adica fara prajeli, mezeluri, fast food ( da, exista mancare fast food low carb, maioneza e keto de ex) etc. Grasimi bune din ulei masline de ex adaugat dupa preparare la abur sau cuptor, nuci, seminte crude de tot felul etc.
Nu stiu cat de reale sunt studiile dar cica l astfel de dieta ar ajuta f mult la calitatea ovocitului. Un pic acolo cat e, e important! Eu ma gandesc ca poate ma ajuta si Pergoveris la calitate, dar vom vedea!

Criss eu pt ASSMB tb sa ma duc sa semnez actul aditional la primarie altfel nu imi pot lua medicatia. Din ce am aflat cica trebuie sa facem fiv-ul pana la 30.04. Sper sa se rezolve toate pana atunci si sa prindem toate un ciclu ovulator de cea mai buna calitate!

Si nu uitati de vitamine! Nu stiu daca e coincidenta sau nu dar sotul meu de cand baga zinc, seleniu, omega, folat etc etc are in final normospermie cu rezultat pe morfologie pt prima data de 10%. Aici mereu am fost sub procentul standard! Din pacate, inca nu avem nimic la A ci doar la B -60% dar eu sper ca pana la fiv sa se mai schimbe lucrurile!

Dap Lore nici eu nu sunt adepta grasimilor, mi se face greata numai daca ma gandesc , practic ce am facut a fost sa elimin zaharul(inclusiv fructele), fainoasele, orezul si cartofii. Am mancat oua, carne, branzeturi, legume, salate, uleiuri sanatoase, avocado....mi a fost greu sa renunt la painea de dimineata.
Am semnat actele la ASSMB pentru prelungirea valabilitatii voucherelor din momentul in care le-am ridicat, pe 20 decembrie, din ce am inteles, trebuie folosit cel pentru medicamente pana in 30 aprilie 2019, nu imi aduc aminte sa fi zis ceva legat de cel pentru clinica.
Momentan am reluat vitaminele, si partenerul meu a avut o spermograma foarte buna, si ne a ajutat de la prima proba sa obtinem parametrii necesari in volum, motilitate progresiva in vederea congelarii, el orcum avea normospermie, dar de data asta dupa ce a luat folat, vitam d3, omega 3, resveratrol, se pare ca l-a ajutat.
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 morule-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB
10.2018: Et 2 blasto: beta:4.6

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Ian 10, 2019 5:33 pm

Miha_80 scrie:Fetelor, va spuneam ca in Decembrie am recoltat pt analize hormonale și nu numai, m-am investigat maxim. Ce nu îmi este clar ca și rezultat este valoarea AMH. Eram curioasa cât mai e după fiv 4 și surpriza...este 2.8. Este mai mare decât in 2017 și 2018, ceea ce nu e posibil. Ma intreb, citind post-utile lui Lorelei și Criss, dacă au apărut ceva chisturi ovariene ( nu cred ca,medical, asta sta in picioare) sau e doar o eroare de laborator? Analiza e făcută la Medlife, ce de fiecare data.
Printre altele, am verificat și colesterolul pt ca Intralipidul, pe care intenționez sa îl fac la et următor, nu se poate administra decât dacă esti Ok cu colesterolul.

Miha numai baga inseama AMH-ul pt mine nu conteaza. Eu am 3 analize de AMH foarte diferite ultimile 2 chiar la o zi distanta una de alta.Pt mine conteaza activitatea ovarelor, ala e AMH ul nostru.
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5

nik

Mesajde nik » Joi Ian 10, 2019 8:39 pm

Bună fetelor, revin și eu cu ultimele noutăți, azi am avut morfologia de trim 1, bebe este ok la toate măsurătorile. Am tot stat cu frica pt ca pana la 11 sapt am tot avut sangereri reduse cantitativ dar totul este bine. Se pare ca este băiețel. [baietel]
Eu 30 ani, soțul 37 infertilitate masculina.
Fiv 1- iulie 2017 Turcia (Acibadem) 12 ovocite 7 mature, 7 fertilizate IMSI, 1 blastocist - sarcina biochimica
Iulie 2018 cariotip și microdeletii soț - normal
Fiv 2 - octombrie 2018(gynera) :YMPRAY: 10 ovocite 8 mature, 7 fertilizate P-ICSI Ziua 3 avem 6 embrioni 4 calitatea A și B, 2 în stadiul de 2,3 celule. Ziua 5 - 3 blasto, unul calitate AB și 2 de calitate BB.
TEC 1 - 01.11.2018 - 1 embrion Z5 3BB
Beta 1 z10-201 Beta 2 z12 - 465 Beta 3 z22 - 21 743 :YMPRAY:
28.11.2018 - Am auzit [heart] cel mai emoționant moment din viata noastră.
10.01.2019-Morfologie trim 1 ok. Este [baietel]
11.03.2019-Morfologie trim 2 ok

Ana-Maria G

Mesajde Ana-Maria G » Joi Ian 10, 2019 8:50 pm

nik scrie:Bună fetelor, revin și eu cu ultimele noutăți, azi am avut morfologia de trim 1, bebe este ok la toate măsurătorile. Am tot stat cu frica pt ca pana la 11 sapt am tot avut sangereri reduse cantitativ dar totul este bine. Se pare ca este băiețel. [baietel]

Felicitari! Doamne ajuta sa fie bine si in continuare. [baby dust]
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x

nik

Mesajde nik » Joi Ian 10, 2019 9:03 pm

Ana-Maria G scrie:
nik scrie:Bună fetelor, revin și eu cu ultimele noutăți, azi am avut morfologia de trim 1, bebe este ok la toate măsurătorile. Am tot stat cu frica pt ca pana la 11 sapt am tot avut sangereri reduse cantitativ dar totul este bine. Se pare ca este băiețel. [baietel]

Felicitari! Doamne ajuta sa fie bine si in continuare. [baby dust]

Mulțumesc mult! Doamne ajuta! Felicitari si tie vad ca e fetita, sa fie sănătoasă, totul sa fie bine pana la capăt și sa ne ținem minunile în brate. :ymhug:
Fiv 1- iulie 2017 Turcia (Acibadem) 12 ovocite 7 mature, 7 fertilizate IMSI, 1 blastocist - sarcina biochimica
Fiv 2 - octombrie 2018(gynera) :YMPRAY: 10 ovocite 8 mature, 7 fertilizate P-ICSI Ziua 3 avem 6 embrioni 4 calitatea A și B, 2 în stadiul de 2,3 celule. Ziua 5 - 3 blasto, unul calitate AB și 2 de calitate BB.

Ileana Ana Maria

Mesajde Ileana Ana Maria » Vin Ian 11, 2019 12:27 am

Buna seara!
Felicitari fetelor pentru sarcini.
Nik, ai putea te rog sa-mi spui la ce medic ai mers la Gynera?

nik

Mesajde nik » Vin Ian 11, 2019 6:11 am

Ileana Ana Maria scrie:Buna seara!
Felicitari fetelor pentru sarcini.
Nik, ai putea te rog sa-mi spui la ce medic ai mers la Gynera?

Buna, Ileana Ana Maria, eu am făcut procedura și transferul cu domna doctor Dorina Codreanu.

Ileana Ana Maria

Mesajde Ileana Ana Maria » Vin Ian 11, 2019 7:07 am

Buna dimineata!
Imi poti spune te rog cate ceva despre dna doctor? Ai fost multumita de cum s-a comportat cu tine, de cum ti-a vorbit, de schema de tratament?
Multumesc mult pentru amabilitate

nik

Mesajde nik » Vin Ian 11, 2019 9:57 am

Ileana Ana Maria scrie:Buna dimineata!
Imi poti spune te rog cate ceva despre dna doctor? Ai fost multumita de cum s-a comportat cu tine, de cum ti-a vorbit, de schema de tratament?
Multumesc mult pentru amabilitate

Eu am fost mulțumită, este zâmbitoare, vorbește frumos, nu este foarte comunicativa dar dacă ai întrebări îți răspunde. Eu am răspuns foarte bine la tratament, dozele nu au fost foarte mari , m-am simțit foarte bine pe perioada stimulării. M-am lăsat pe mana doamnei și bine am făcut, doar ca la fertilizarea embrionilor am insistat cu P-ICSI chiar dacă poate embriolog ul nu credea ca este necesar. Acum depinde de fiecare în parte cum răspunde la tratament și de problemele pe care le are. Iti urez mult succes, sa faci alegerea potrivita și sa vine bebe :YMPRAY:

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Vin Ian 11, 2019 5:04 pm

Pfff gata și la mine cu analizele ,mareeee fobie am de ele :ymsigh: ..nu ca nu era cv ok,doar ca nu îmi place sa le fac,stres maxim,mai ales Ca acum le am făcut aici unde locuiesc și nu in țara ,sapt viitoare cred ca incep stimularea,Doamne ajuta ^:)^ .cam at s ar preconiza cm ,fetelor va urez succes la toate și va multumesc mult celor care m ați încurajat ,va pop și va imbratisez ,fie ca anul asta sa fie cu noroc pt toate :ymhug:
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY:

Cucilina25

Mesajde Cucilina25 » Vin Ian 11, 2019 11:47 pm

Lorelei scrie:
Miha_80 scrie:
CrissPatri scrie:Miha eu ce pot sa iti zic este ca Amh ul meu este mai bun in 2018 comparativ cu 2016, facut tot la Medlife insa tot subunitar mi-a iesit, ca e 0.77 sau 0.88 nu e diferenta mare, si rezultatul corelat cu FSH cat si cu ecografia care confirma foliculii antrali, indica in cazul meu o rezerva ovariana scazuta, si cred eu ca si slab calitativa deopotriva.

Bună Lore, am fost eu la ASSMB sa ridic actul adițional, o zăpăceală maxima, mi-au spus că eu nu trebuia să merg, pentru că voucherul pentru farmacie deja a fost folosit și cel de proceduri este deja la clinică, deci de prelungea automat.. dar totuși pentru a nu se aglomera cu acte mi-au dat actul adițional. Merge totul foarte repede.
Eu 34, el 34 - perfect
Eu: Endometrioza grad 3 operat la Wellborn in Mai 2016, Amh inainte 1.5, dupa 0.87 , Mutatii: MTHFR , PAI - 4G/5G , FSHR .
IUI martie 2016 - nereusit
Fiv 1 : mai 2017 - Gynera, 8 folicului, 7 fertilizati , ziua 3 - 5 embrioni , ziua 5 -1 blasto calitate 2BC , beta negativ
FIV 2 - Gynera - in curs ziua 9 - 8 folicului mari si 4 mici, Progesteron 1.45, am obtinut 5 ovocit- 5 fertilizate,ziua 3 - 5 embrioni, am decis sa ii lasam pana in ziua 5. - 2 blasto !!!
ET - 22.02.2018- 1 blasto 3BB - beta 1.2 [parerau]
ET 2 - 7.11.2018 - 1 blasto 2AB - beta 1.2 :((
FIV 3 - Februarie 2019 - 2 embrioni A8 si B4 - Beta 3.18 [parerau] :((
Doamne, te rog întoarceți fata către noi !!! Sunt pregătită să fiu mamă!

Lorelei

Mesajde Lorelei » Sâm Ian 12, 2019 2:31 pm

Cucilina25 scrie:
Lorelei scrie:
Miha_80 scrie:

Bună Lore, am fost eu la ASSMB sa ridic actul adițional, o zăpăceală maxima, mi-au spus că eu nu trebuia să merg, pentru că voucherul pentru farmacie deja a fost folosit și cel de proceduri este deja la clinică, deci de prelungea automat.. dar totuși pentru a nu se aglomera cu acte mi-au dat actul adițional. Merge totul foarte repede.

Cucilina am fost si noi vineri dimineata. Eu fara actul aditional nu puteam sa cheltui voucherul de medicamente. Mi-l cereau la farmacie. Concret, prin actul aditional ambele vouchere trebuie cheltuite pana la data de 30.04. Acum pot sa imi ridic medicatia. Va las si voua preturile de la Catena de unde le achizitionez, sunt usor mai ieftine decat cele de la Tei: Gonal UI 900 -1125 ron ( eu iau 2), Pergoveris 900 UI -2045 lei, Cetrodite 7 buc -775 lei, Ovitrelle -119 lei, Diphereline 7 fiole-100 lei ( iau 3 cutii).
2019 (ianuarie) FIV3 Columna prin ASSMB. 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2XAB si 3xBB!

monyy

Mesajde monyy » Sâm Ian 12, 2019 4:26 pm

Buna ! Au suplimentat cu încă 2000 de cupluri cei de la primărie? Si pana cand, tot anul? An inteles ca treb unul dintre parteneri sa aiba buletin . Trebuie sa-l aiba tot de 6 luni ca viza?
Sarcina usoara celor care au reușit, și răbdare pentru cele care urmeaza, printre care sunt si eu. La noi s-a term cu SOE la 9 sapt. Acum ast ciclul .La cate sapt v-a venit dupa ? Cine a trecut prin asta.
Eu, el 32 OATS, AMH 2,12, Factor XIII Val34Leu-hetero,Pai-1(4G/4G)-homo,MTHFR C677T-hetero.Histerosalpino ok. Cariotip Ok.
FIV1-7 ovocite, FET 1- 1 embrion ziua 3 BFN;
FIV2- 12 ovocite, FET 2- 2 embrioni ziua 5, sarcina biochimica;
Histeroscopie Ok, extirpare un mic polip.AMH 1,92.
FIV3- 20 ovocite, FET 3- 2 embrioni ziua 5, BFN;
FIV4- 16 ovocite, 3 embrioni congelati.FET4 pe natural- 1 embrion 3BB, BFP, SOE 9s, av.medicam.
Urm. FET5 in 2019.
Doamne ajuta!

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Sâm Ian 12, 2019 6:11 pm

Buna ,îmi Spune-ți și mie va rog cât durează pana ies rezultatele la analiza pt trombofilie?ca cei de aici nu au avut echipament special pt așa cv in ziua când mi au recoltat pt analize.si pt carotip cuplu as vrea sa știu ,cei de aici mi au spus ca analiza asta durează și este cam complicata ...poate apuc când vine soțul înainte de punctie la sfr lunii, sa avem timp sa le facem amand ,treb recoltat de la ambii normal .
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY:

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Sâm Ian 12, 2019 8:19 pm

Declar si eu ziua 1 de cm, am sunat la clinica sa anunt si am avut ceva emotii pentru ca pana marti nu mai era la clinica domnul doctor.Am avut noroc si medicul vrea sa vina de acasa luni pentru mine. Deci sper sa fac transfer luna asta.
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5

Lorelei

Mesajde Lorelei » Sâm Ian 12, 2019 8:21 pm

monyy scrie:Buna ! Au suplimentat cu încă 2000 de cupluri cei de la primărie? Si pana cand, tot anul? An inteles ca treb unul dintre parteneri sa aiba buletin . Trebuie sa-l aiba tot de 6 luni ca viza?
Sarcina usoara celor care au reușit, și răbdare pentru cele care urmeaza, printre care sunt si eu. La noi s-a term cu SOE la 9 sapt. Acum ast ciclul .La cate sapt v-a venit dupa ? Cine a trecut prin asta.

Monyy stiu ca s-au aprobat cele 2000 de locuri dar inca nu au startat programul pe 2019 si vor anunta ei cand incep. Detalii legate de eligibilitate sunt postate pe site-ul ASSMB la FIV. Nu stiu exact partea legata de CI de Bucuresti dar parca unul dintre parteneri trebuie sa aiba buletin.
Imi pare rau de pierderea sarcinii [parerau] . Trebuie sa te mentii puternica si sa continui! Menstruatia de ex la mine a venit aproximativ dupa 5 -6 saptamani la ambele SOE de anul trecut. Am calculat din momentul in care dr a confirmat eco ca am eliminat sarcina. Avortul medicamentos a durat cam 3-5 zile.

Lorelei

Mesajde Lorelei » Sâm Ian 12, 2019 8:23 pm

Georgiana Mihai scrie:Declar si eu ziua 1 de cm, am sunat la clinica sa anunt si am avut ceva emotii pentru ca pana marti nu mai era la clinica domnul doctor.Am avut noroc si medicul vrea sa vina de acasa luni pentru mine. Deci sper sa fac transfer luna asta.

Doamne Ajuta Georgi! Hai ca pana la urma ai avut dreptate! ;) tu esti prima care urmeaza dupa Jurnalut! Sper sa ai gura aurita pana la capat! [heart]

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Sâm Ian 12, 2019 11:08 pm

Lorelei scrie:
Georgiana Mihai scrie:Declar si eu ziua 1 de cm, am sunat la clinica sa anunt si am avut ceva emotii pentru ca pana marti nu mai era la clinica domnul doctor.Am avut noroc si medicul vrea sa vina de acasa luni pentru mine. Deci sper sa fac transfer luna asta.

Doamne Ajuta Georgi! Hai ca pana la urma ai avut dreptate! ;) tu esti prima care urmeaza dupa Jurnalut! Sper sa ai gura aurita pana la capat! [heart]

Multumesc Lore!Apoi sa ma urmati toate! Dupa histeroscopia trecuta si dupa tratamentul lung cu antibiotic vad ca cm este mai abundent si este iar ca inainte de stimulari. Dupa prima stimulare am inceput sa am cm foarte putin cantitativ si ma tinea doar 2 zile. Sper ca medicul meu a banuit bine o endometrita care nu se vede la histeroscopie.
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK