FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Krisz

Re: FIV in Romania

Mesajde Krisz » Dum Feb 10, 2019 7:10 pm

Mersi mult Minodora, deci să inteleg ca voi ati optat pentru Columna, acolo ar fi sanse mai mari, e mai renumita clinica? :-?
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5

Lorelei

Mesajde Lorelei » Dum Feb 10, 2019 7:13 pm

Krisz scrie:Lorelei, te rog sa-mi spui daca am inteles bine, deci voucherul de 9 200 de lei nu ne ajunge, si mai trebuie sa completam noi cu 800 de E, asa cum ai scris , iar in legatura cu primul voucher de 4600 de lei, aici difera de la persoana la alta in functie de tratanent?Care clinica recomandati din Bucuresti si ce medic, sincer nu m-am gandit ca ajung si la varianta asta.Mersi :(

Da Krisz ai inteles bine. E posibil sa nu depasesti valoarea voucherului insa de ex eu am avut doze destul de mari. Am consumat Gonal 2 penuri de 900 si un pen de 450, 1 pen Pergoveris 900, 7 Cetrodite, 3 diphereline si un Ovitrelle. Am uitat sa pun 350 lei perfuzia cu albumina pe care am facut-o dupa punctie.

Pe langa asta adaugi intocmirea dosarului de Fiv care sincer eu nu stiu cat costa pt ca aveam dosar la ei de la FIvul din 2017 dar te pot ajuta fetele care au facut recent.
Legat de clinici nu stiu ce sa recomand. Eu am mers dupa doctora mea , Lara Andronescu care colaboreaza cu Columna. Am auzit ca la Iasi e o clinica cu laborator cu embryoscope si timelapse si assisted hatching si embryoglue etc. despre care in Buc nu am auzit sa existe. O mentionez in eventualitatea in care iti e mai usor sa ajungi la Iasi decat la Bucuresti.
Columna e cotata ca fiind cea mai buna din tara din ce am citit in presa, pe pagina de fb a sosi ( de la membrele grupului) dar aici subiectul e controversat pt ca nu e clar ce se reporteaza, nr de proceduri cu sarcina obtinuta vs paciente sau cu sarcina cu nastere de copil sanatos, pe ce range de varsta, ce probleme de infertilitate etc si mai ca zic asta cu jumatate de gura!
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS. Sotul probleme cu spermograma.
2016-2017-3IA Columna Toate BFN!
Iulie 2017 FIV1 Columna -17 ovocite/10 fertilizate ->2 blasto AA si 2CC. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
2017: FET1 - 1 blasto AA;celalalt AA nu a rezistat! BFN! FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
Ianuarie 2018 FIV2 Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate->2 embrioni Z3 si 6 blasto AA. Hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
2018: ET3 - 2 embrioni Z3- BFP! SOE 8 sapt. FET4 - 2 blasto- BFN!
2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip. FET5 - 2 blasto - BFP! SOE 9 sapt. Mai avem 2 blasto cehesti.
Ianuarie 2019 FIV3 Columna prin ASSMB. 19 ovocite/16 fertilizate->5 blasto AB si BB!
Urmeaza: februarie histeroscopie si martie transfer! :YMPRAY:

Krisz

Mesajde Krisz » Dum Feb 10, 2019 7:22 pm

Eu am inteles, ca daca vrem sa optam pentru programul acesta ASSMB, clinica trebuie sa fie din Buc., cele care sunt pe lista .Deci chiar daca in Iasi se fac alte proceduri, iese din ecuatie.
34 de ani ovare polichistice-AMH-11, 27 /el 39 oligozoospermie-tetrazoospermie FIV 1- Sibiu 5 blasto, trasfer 1-2-2 nereusit, Fiv 2 Szeged 5 embrioni- 2 blasto transferati -SOE., un blasto congelat, ceilalti 2 n-au supravietuit, au fost tinuti pana in ziua a 7 -a.Fiv 3 Szeged, un embrion morula transferat impreuna cu cel inghetat- nereusit.Fiv 4-Chisinau, 7 embrioni ( 4 si 3), FET cu un blasto si 2 mai slabuti, 1 n-a supravietuit la dezghetare-nereusit, avem 3 embrioni congelati mai slabuti.Caritip ok, celule NK ok, ne pregatim de FIV 5

Lorelei

Mesajde Lorelei » Dum Feb 10, 2019 7:31 pm

Krisz scrie:Eu am inteles, ca daca vrem sa optam pentru programul acesta ASSMB, clinica trebuie sa fie din Buc., cele care sunt pe lista .Deci chiar daca in Iasi se fac alte proceduri, iese din ecuatie.

Doar sa nu alegi pe Vy de la Genesis Medsana... dar ne intrebi daca ai dubii.
Iulie 2017 FIV1 Columna -17 ovocite/10 fertilizate ->2 blasto AA si 2CC. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
2017: FET1 - 1 blasto AA;celalalt AA nu a rezistat! BFN! FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
Ianuarie 2018 FIV2 Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate->2 embrioni Z3 si 6 blasto AA. Hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip. FET5 - 2 blasto - BFP! SOE 9 sapt. Mai avem 2 blasto cehesti.
Ianuarie 2019 FIV3 Columna prin ASSMB. 19 ovocite/16 fertilizate->5 blasto AB si BB!

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Dum Feb 10, 2019 7:41 pm

Lorelei scrie:
Krisz scrie:Lorelei, te rog sa-mi spui daca am inteles bine, deci voucherul de 9 200 de lei nu ne ajunge, si mai trebuie sa completam noi cu 800 de E, asa cum ai scris , iar in legatura cu primul voucher de 4600 de lei, aici difera de la persoana la alta in functie de tratanent?Care clinica recomandati din Bucuresti si ce medic, sincer nu m-am gandit ca ajung si la varianta asta.Mersi :(

Da Krisz ai inteles bine. E posibil sa nu depasesti valoarea voucherului insa de ex eu am avut doze destul de mari. Am consumat Gonal 2 penuri de 900 si un pen de 450, 1 pen Pergoveris 900, 7 Cetrodite, 3 diphereline si un Ovitrelle. Am uitat sa pun 350 lei perfuzia cu albumina pe care am facut-o dupa punctie.

Pe langa asta adaugi intocmirea dosarului de Fiv care sincer eu nu stiu cat costa pt ca aveam dosar la ei de la FIvul din 2017 dar te pot ajuta fetele care au facut recent.
Legat de clinici nu stiu ce sa recomand. Eu am mers dupa doctora mea , Lara Andronescu care colaboreaza cu Columna. Am auzit ca la Iasi e o clinica cu laborator cu embryoscope si timelapse si assisted hatching si embryoglue etc. despre care in Buc nu am auzit sa existe. O mentionez in eventualitatea in care iti e mai usor sa ajungi la Iasi decat la Bucuresti.
Columna e cotata ca fiind cea mai buna din tara din ce am citit in presa, pe pagina de fb a sosi ( de la membrele grupului) dar aici subiectul e controversat pt ca nu e clar ce se reporteaza, nr de proceduri cu sarcina obtinuta vs paciente sau cu sarcina cu nastere de copil sanatos, pe ce range de varsta, ce probleme de infertilitate etc si mai ca zic asta cu jumatate de gura!

Costul de constituire a dosarului pentru pacientele care fac pentru prima oara o procedura FIV la Columna este de 200 de lei (sau atat era in Octombrie cand am facut eu dosarul), acestia se platesc atunci cand mergi cu toate analizele pe care ei ti le cer pt procedurile FIV.
Acesti 200 se aplica inclusiv la dosarele prin program ASSMB.
Ultima oară modificat Dum Feb 10, 2019 9:45 pm de către jurnaldefiv, modificat 1 dată în total.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

Yminodora

Mesajde Yminodora » Dum Feb 10, 2019 7:42 pm

Krisz scrie:Mersi mult Minodora, deci să inteleg ca voi ati optat pentru Columna, acolo ar fi sanse mai mari, e mai renumita clinica? :-?

Sincer nu stiu daca sunt sanse mai mari, eu am mai facut fiv la gynera si nu mai vreau sa merg acolo. Merg la columna pt ca acolo am citit fff mult de bine de dr Lara Andronescu si Andrea Veliscu. Inca nu sunt hotărâtă 100% cu care dintre ele voi face fiv ( daca reusesc sa accesez programul primariei) . Încă mă documentez si fac calcule, pt ca nu speram sa mai fac un fiv asa repede, sincer inca mi se pare ca visez, desi sunt inca departe. Speram sa pot face cu dr Lara dar nu stiu inca daca lucreaza si la un spital de stat unde sa pot face histeroscopie cu bilet de trimitere, adică să nu mai plătesc 1300-1500 lei cat costa la privat. O sa mai vb pe parcurs.
Eu 31 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:
Eram pregatita sa fiu mamica, chiar eram :( .

Krisz

Mesajde Krisz » Dum Feb 10, 2019 8:04 pm

Mulțumesc mult fetelor pentru sfaturi, cred ca la Columna ma duc si eu, dar nu stiu cum sa procedez, să-mi fac mai intai domiciliul stabil pe Buc.si sa ma duc la cosultatie, sau mai intai sa vorbesc cu medicul sa vad daca imi elibereaza acea adeverinta, care sa ateste ca ne includem in program, si dupa aceea sa-mi schimb domiciliul.Mie teama sa nu-mi schimb adresa degeaba si ma trezesc si cu un refuz.Ce -mi sugerati sa fac, sau poate daca n-am domiciliul pe Bucuresti de la bun inceput nici nu ma baga in seama.

Lorelei

Mesajde Lorelei » Dum Feb 10, 2019 8:52 pm

Yminodora scrie:
Krisz scrie:Mersi mult Minodora, deci să inteleg ca voi ati optat pentru Columna, acolo ar fi sanse mai mari, e mai renumita clinica? :-?

Sincer nu stiu daca sunt sanse mai mari, eu am mai facut fiv la gynera si nu mai vreau sa merg acolo. Merg la columna pt ca acolo am citit fff mult de bine de dr Lara Andronescu si Andrea Veliscu. Inca nu sunt hotărâtă 100% cu care dintre ele voi face fiv ( daca reusesc sa accesez programul primariei) . Încă mă documentez si fac calcule, pt ca nu speram sa mai fac un fiv asa repede, sincer inca mi se pare ca visez, desi sunt inca departe. Speram sa pot face cu dr Lara dar nu stiu inca daca lucreaza si la un spital de stat unde sa pot face histeroscopie cu bilet de trimitere, adică să nu mai plătesc 1300-1500 lei cat costa la privat. O sa mai vb pe parcurs.

Veliscu e si la Giulesti! Andronescu este doar in sistem privat RM si Columna.

Maryanne

Mesajde Maryanne » Lun Feb 11, 2019 4:16 am

cristi_per scrie:
cristi_per scrie:
Maryanne scrie:Eu 35 ani, sotul 36. Eu AMH 0,6, sotul diagnosticat cu oligoastenoteratozoospermie severa. Incercam FIV la Wellborn. Stimularea ovariana se face cu pergoveris, 300 UI/seara timp de zece zile. Obtinem un singur folicul matur cu punctie pe 23 ianuarie. Pe 24 ianuarie avem embrion in evolutie. Pe 25 ianuarie are loc transferul cu embrion de categoria 1. Pe 26 ianuarie plecam din tara, iar astazi testul Hcg este <1. Sunt distrusa si nu reusesc sa ma adun. Ce fac mai departe? Ma intorc in tara si incerc la aceeasi clinica (Wellborn, doctor Deliana Predoi)? Schimb clinica? E una dintre cele mai negre zile din viata mea.

Buna Maryanne,
Eu am avut acum cativa ani, când abia apăruse la noi pergoveris un protocol cu el pt prima data la wellborn și am reactionat ft prost. Un singur ovocit matur, un singur embrion, fără sarcina. Dna dr la care mergeam zicea ca sunt poor respinse, amh in jur de 1 la 36 de ani. Totusi mi-a plăcut dr si am ramas la ea. Si mi-a făcut un protocol lung special și am avut vreo 13 ovocite din care am avut vreo 8 blasto. Deci se poate si mai bine, dar cred ca trebuie schimbat protocolul și la tine.

Încă ceva, și mie atunci când am avut un singur embrion tot in ziua 2 mi l-au pus dar au spus că arată ft bine, probabil asa e protocolul când e doar un embrion.

Multumesc pentru incurajari! Am reusit sa asimilez esecul primului FIV si imi fac deja planuri pentru urmatorul. Probabil speranta ca data viitoare va fi bine ma ajuta in aceste momente. In ce consta protocol lung de stimulare? Nu locuiesc in tara si unica perioada cand pot veni in tara este iarna si nu mai mult de o luna si jumatate. Ma intereseaza daca ar fi suficient timp pentru un astfel de protocol lung.

Maryanne

Mesajde Maryanne » Lun Feb 11, 2019 4:40 am

Miha_80 scrie:
Maryanne scrie:Eu 35 ani, sotul 36. Eu AMH 0,6, sotul diagnosticat cu oligoastenoteratozoospermie severa. Incercam FIV la Wellborn. Stimularea ovariana se face cu pergoveris, 300 UI/seara timp de zece zile. Obtinem un singur folicul matur cu punctie pe 23 ianuarie. Pe 24 ianuarie avem embrion in evolutie. Pe 25 ianuarie are loc transferul cu embrion de categoria 1. Pe 26 ianuarie plecam din tara, iar astazi testul Hcg este <1. Sunt distrusa si nu reusesc sa ma adun. Ce fac mai departe? Ma intorc in tara si incerc la aceeasi clinica (Wellborn, doctor Deliana Predoi)? Schimb clinica? E una dintre cele mai negre zile din viata mea.

Maryanne, cunoaștem prea bine prin ce treci. Eu am de ex 4 fiv, iar cel mai groaznic a fost la fiv 3 când in ziua 2 toți cei 4 embrioni obținuți s-au oprit din evoluție.
In cazul tău, dacă e primul Fiv și dacă financiar poți, ca sa te simți împăcată, ar fi bine sa mai încerci, poate prinzi un ciclu mai bun, deși AMH e micuț. Poate o idee buna e sa faci mai multe puncții, eventual cu stimulare ușoară și sa strângi mai mulți embrioni și abia apoi sa transferi.
Bănuiesc ca embrionul tău nu era F Ok ca și grading, de aceea s-a transferat in ziua 2?
Legat de dr și clinici, fetele din Buc se pricep mai bine.
Faptul ca ai 35 ani înseamnă ca nu trebuie sa pierzi deloc timpul, nu știu, poate începi sa iei ( si soțul) și niște suplimente pt calitate ovocite vreo 2-3 luni, a scris Lorelei niște sugestii acum vreo săptămâna. Apoi pe parte de laborator -ICSI, PICSI, având in vedere spermograma soțului.
Încet încet o sa îți revii, important este sa nu renunți.
După doar 1 fiv, nu cred ca e cazul sa îți spun despre donate, embrioadoptie, nu e ceva ce oricine poate accepta, dar eu, după 4 fiv, acum sunt in așteptare beta după embrioadoptie.
Îți doresc sa depășești eșecul asta și sa reusesti curând! :ymhug:

Miha_80 sper ca acum sa primesti vesti bune si toate dezamagirile din trecut sa fie sterse cu o reusita. In cazul meu este putin cam dificil ca nu locuiesc in tara si am fost foarte stresata ca nu ma incadrez in timp cu procedura. Nu pot sa vin in tara mai mult de o luna si jumatate, iar asta doar in perioada de iarna. La acest FIV eu nu am stiut mai nimic despre procedura si cum am ajuns in tara mi-a inceput menstruatia. Am asteptat mai bine de trei saptamani urmatoarea menstruatie ca sa putem incepe stimularea ovariana si mi-era teama ca nu ne mai incadram in timp. Pe 23 ianuarie am avut punctia, pe 25 transferul, iar pe 26, la ora 4 dimineata eu eram in aeroport pentru ca la 6 aveam zborul. Aici am aflat ca Lufthansa mi-a schimbat zborul si in loc de o escala voi avea doua. Am facut pana la destinatie 25 ore, am trecut la un fus orar de 7 ore in urma Romaniei si pe 28 ianuarie am inceput munca dupa o “vacanta” de o luna jumatate si la numai 3 zile dupa transfer. Eu cred ca toate aceste emotii negative, oboseala si stres au influentat esecul pe care urma sa-l traiesc.

Maryanne

Mesajde Maryanne » Lun Feb 11, 2019 4:48 am

Lorelei scrie:

Maryanne stiu ca in primul FIV ne punem f multe sperante! De aceea un esec ne doare f mult si ne demoralizeaza! Sa stii ca din ce am citit sansele de reusita la primul FIV nu sunt atat de mari cum am spera. Eu personal am ajuns la concluzia ca daca reusesti la primul FIV chiar ai noroc. Totusi corpul reactioneaza mai bine de la FIV2 si are legatura cu stimularile repetate.
Nu trebuie neaparat sa schimbi clinica sau dr. Mie dna dr Predoi mi s-a parut f buna ( a fost parerea 2 la noi) iar clinica e f ok ( am facut niste eco acolo si sotul testul halosperm).
Totusi niciodata nu strica sa ai pe masa o alta parere. Apoi decizi ce sa faci mai departe!
De asemenea, intreaba de daca nu e cazul sa iei suplimente gen proxeed pt tine si sot! Sotul meu a avut toate formele de spermograma posibile si tratamentul cu proxeed sau cu suplimente luate inainte cu cel putin 3 luni de punctie l-au ajutat sa aiba o spermograma f buna! De asemenea, nu face bai cu apa calda, sauna etc! Nu e bine pt voinici!
Nu dispera, reusite cu un astfel de amh s-au vazut! Important e sa te mobilizezi si sa o iei de la capat!

Multumesc pentru incurajari, Lorelei! Deja i-am trimis un e-mail doamnei doctor Deliana Predoi in care am intrebat-o despre un eventual tratament inaintea urmatorului FIV pentru a mari rata de succes, despre schimbarea schemei de stimulare ovariana, etc... Astept raspuns acum.

Maryanne

Mesajde Maryanne » Lun Feb 11, 2019 4:55 am

Georgiana Mihai scrie:

Buna Maryanne! Imi pare rau pentru testul negativ! Daca nu esti multumita de clinica schimbo, nu sta intr un loc unde nu ai incredere. Din pacate lupta asta de multe ori poate fi lunga si trebuie sa nu o luam razna de la prima nereusita pentru ca avem de luptat.
In locul tau as incerca clar o alta procedura, nu as pierde timpul mai ales ca varsta nu iarta si nu da inapoi!
Fi increzatoare!!

Georgiana Mihai felicitari pentru cele doua liniute! Voi mai incerca un FIV, dar din pacate trebuie sa astept pana in decembrie. Pana atunci ma refugiez in povestile de aici. Sper ca maine sa revi cu un beta mare!

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Lun Feb 11, 2019 7:54 am

Maryanne scrie:
Georgiana Mihai scrie:

Buna Maryanne! Imi pare rau pentru testul negativ! Daca nu esti multumita de clinica schimbo, nu sta intr un loc unde nu ai incredere. Din pacate lupta asta de multe ori poate fi lunga si trebuie sa nu o luam razna de la prima nereusita pentru ca avem de luptat.
In locul tau as incerca clar o alta procedura, nu as pierde timpul mai ales ca varsta nu iarta si nu da inapoi!
Fi increzatoare!!

Georgiana Mihai felicitari pentru cele doua liniute! Voi mai incerca un FIV, dar din pacate trebuie sa astept pana in decembrie. Pana atunci ma refugiez in povestile de aici. Sper ca maine sa revi cu un beta mare!

Multumesc frumos!
Nu poti incerca fiv in tara in care esti sa nu astepti un an? Depinde acuma varsta si AMH ul pe il ai? Din pacate timpul nu iarta...
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5

cristi_per

Mesajde cristi_per » Lun Feb 11, 2019 9:27 am

Maryanne scrie:
cristi_per scrie:
cristi_per scrie:Buna Maryanne,
Eu am avut acum cativa ani, când abia apăruse la noi pergoveris un protocol cu el pt prima data la wellborn și am reactionat ft prost. Un singur ovocit matur, un singur embrion, fără sarcina. Dna dr la care mergeam zicea ca sunt poor respinse, amh in jur de 1 la 36 de ani. Totusi mi-a plăcut dr si am ramas la ea. Si mi-a făcut un protocol lung special și am avut vreo 13 ovocite din care am avut vreo 8 blasto. Deci se poate si mai bine, dar cred ca trebuie schimbat protocolul și la tine.

Încă ceva, și mie atunci când am avut un singur embrion tot in ziua 2 mi l-au pus dar au spus că arată ft bine, probabil asa e protocolul când e doar un embrion.

Multumesc pentru incurajari! Am reusit sa asimilez esecul primului FIV si imi fac deja planuri pentru urmatorul. Probabil speranta ca data viitoare va fi bine ma ajuta in aceste momente. In ce consta protocol lung de stimulare? Nu locuiesc in tara si unica perioada cand pot veni in tara este iarna si nu mai mult de o luna si jumatate. Ma intereseaza daca ar fi suficient timp pentru un astfel de protocol lung.

Doamna doctor la vremea respectivă mi-a zis ca e un protocol sandviș adica l-am început parca in ziua 22 a ciclului anterior, apoi a venit menstra și am intrat pe protocol normal. Ideea e ca schema asta am avut-o de 2 ori și de 2 ori am obținut 13 ovocite și respectiv 7-8 blasto. Acum o sa iti spun cum am făcut eu când am făcut fiv in alta tara. Am vorbit cu dr. meu de aici de la wellborn și cu cel din grecia și au fost de acord să colaboreze, asa au facut și fetele care au facut afara. Gen s-au dus la o consultație acolo, au primit protocolul si au venit acasa, au așteptat menstra si au inceput tratamentul. S-au dus aici la monitorizare și au trimis rezultatele dr de fiv și au plecat afara doar pt punctie și transfer. Dacă vrei să faci fiv in tara, ai putea face la fel daca dna dr predoi accepta. Gen sa vii înainte de ciclu daca iti permiti sa discutati, stiu ca au program si sambata. Apoi te intorci acasa, te duci la dr acasa si faci monitorizarea acasa si vii aici doar pt punctie și transfer. Gen maxim o săptămână, daca obții mai mulți embrioni și îi lași la blasto. Dacă e mai convenabil pt tine, poti sa iti întrebi dr. de posibilitatea asta.

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Lun Feb 11, 2019 1:46 pm

Lore ai vazut pe grupul Sosi numai teste pozitive!
Ai avut dreptate cu anul porcului @-)
Miha, Lili va tin pumniii :-*
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

Liliana christmann1

Mesajde Liliana christmann1 » Lun Feb 11, 2019 2:12 pm

Georgiana Mihai scrie:Lore ai vazut pe grupul Sosi numai teste pozitive!

Georgi eu miercuri testez,feeling prea ok nu am sincer ,Nici un simptom nmk ,desi nu Ar treb sa ne luam dupa asta ,ai Testat azi iar ?poate te prindem din urma :ymhug: .Miha bafta
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY:

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Lun Feb 11, 2019 2:16 pm

Liliana christmann1 scrie:

Georgi eu miercuri testez,feeling prea ok nu am sincer ,Nici un simptom nmk ,desi nu Ar treb sa ne luam dupa asta ,ai Testat azi iar ?poate te prindem din urma :ymhug: .Miha bafta

Am testat Lili, probabil diseara o sa primesc rezultatul....
Eu-AMH august 2016 6,51
Cariotip cuplu-OK
AMH octombrie 2018-1,63

Yminodora

Mesajde Yminodora » Lun Feb 11, 2019 2:36 pm

Am văzut si eu Georgiana si m-am pus sa citesc sa vad ce e cu porcul asta si surpriza sotul meu este in zodia ,,porcului" ;)) ( fără nici o aluzie, el este un suflet de om) si mai scria ca o sa aiba un an excelent in care o sa aiba parte de un miracol al vieți la care nu mai spera, speram sa se si adevereasca.
Baftă sa ai evoluție corecta la beta.
Eu 31 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:
Eram pregatita sa fiu mamica, chiar eram :( .

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Lun Feb 11, 2019 2:45 pm

Georgi, eu abia rezist de la o la zi la alta sa nu fac pipitest, noroc ca nu am cumpărat. De azi pana joi sunt in delegație Poiana Brașov, deci nu am de unde cumpara, din fericire. Azi sunt ziua 7. Sper sa rezist pana joi. Am uneori dureri menstruale, dar după cazul tău, nu le mai interpretez. Doar ma rog sa fie bine! Beta perfect sa vina deseară.
Eu 38 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă (nu au obs de la început ca soțul e cu hepatita...apoi au refuzat sa continuam fiv, nu au carantina...deci no comment [-x despre Kaali Szeghed)
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
Iulie 2018 - fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.
Septembrie 2018 - fiv 4 protocol lung, Gynatal Timisoara, din ziua 21 a ciclului anterior fiv Gonapeptyl/zi, apoi din z3, zilnic, 150 Gonal, 150 Pergoveris, 1/2 fiola Gonapeptyl.
Transfer fresh pe progesteron mărit 2.5, 2 embrioni ziua 3 cu fragmentări. Beta 1.2

Andreea.B

Mesajde Andreea.B » Lun Feb 11, 2019 3:02 pm

Fetelor , o intrebarica :) . Are rost sa fac celulele NK , fara sa fi avut vreo pierdere de sarcina ? Tot am vazut ca sunt fete care au facut dipa fiv sau soe si ca au primit si tratament . Dar daca o fac inainte de fiv ? Ma ajuta cu ceva ... joi ajung la hematolog sa mai vb cu ea despre trombofia mea si sa stiu ce sa mai intreb . Va multumesc

Înapoi la “PROCEDURI”