FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Liliana christmann1

Re: FIV in Romania

Post by Liliana christmann1 » Tue May 14, 2019 4:08 pm

Adinuta30 wrote:Buna.Sunt in 13 saptamani si 4 zile,doctora mi a zis sa opresc tratamentul cu progesteron(2 arefam seara si un crinone gel dimineata).
Imi este frica,am tot citit ca progesteronul este foarte important pt sustinere,analiza de progesteron mi a zis ca nh are rost sa fac,inainte de sarcina stateam bn cu ptogesteronul recoltat in ziua 21.
Și eu am oprit la sfr primului trimestru crinone gel care îl aveam de dimi ,însă Dna Dr mi a spus ca in loc de crinone dimi sa iau un utrogestan de 200 și seara 200 ,înainte aveam 400 utrogestan seara ,acum l am împărțit ,normal Dr decide pt tine,sincer și mie mi ar fi teama sa nu mai iau deloc ,te înțeleg ,totuși eate bn ca ai trecut de primul trimestru ceea ce înseamnă ca sarcina este prinsă foarte bine .sarcina ușoară și cred ca sg pers este Dr care te ar putea lămuri cel msi bn ,noi de pe forum ne dam cu părerea ,totuși sa își spună și celelalte fete părerea ,dar repet ,parerea Dr este cea mai importantă
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Natalie7

Post by Natalie7 » Tue May 14, 2019 4:18 pm

Adinuta30 wrote:Buna.Sunt in 13 saptamani si 4 zile,doctora mi a zis sa opresc tratamentul cu progesteron(2 arefam seara si un crinone gel dimineata).
Imi este frica,am tot citit ca progesteronul este foarte important pt sustinere,analiza de progesteron mi a zis ca nh are rost sa fac,inainte de sarcina stateam bn cu ptogesteronul recoltat in ziua 21.
Buna, Adinuta! SI eu sunt in 13s3z, poate mai stii ca eram apropiate ca ET/beta/sarcina. Eu de o saptamana iau doar un ovul de 200mg de utrogestan seara. Doctorita cred ca ar fi vrut sa mi-l scoata de tot, dar saptamana trecuta am avut dureri de ciclu destul de intense, asa ca mi-a lasat doar 1 ovul deocamdata.
Cred ca din faza asta e destul de safe sa renuntam la progesteron deja, pentru ca placenta isi intra in rol si preia ea secretia de progesteron pt sustinerea sarcinii. Sper sa nu zic prostii. :)
EU 32 ani, AMH 0.95, un ovar bun si o trompa buna, dar pe diagonala
EL, 38 ani, spermograma f buna, halosperm bun
Endometrioza ovar stang (chist 6 cm inlaturat laparoscopic), ramas cu un sfert de ovar
Trompa stanga functionala, trompa dreapta nefunctionala confirmat laparoscopic
1 FIV august 2018 prin ASSMB (Columna), 10 ovocite, doar 4 mature, 3 blasto, 1 calitate buna transferat, Beta 1.2
2 blasto calitate f slaba congelati
1 histeroscopie Sept 2018, endometru cu aspect polipoid, scratching
FIV 2 (Columna) - 8 ovocite, 6 mature, 3 blasto congelati si transfer amanat din cauza progesteronului mare . Blasto sunt 5AA,4BB, 3AA.
FET 27.02.2019 cu blasto 5AA
Beta 9zpt - 303, beta 12 zpt - 768, eco pe 27.03 - Doamne Ajuta!!!! [heart]
Morfologie trimestrul 1 ok, Neobona Verify Plus ok.
Vom avea un baietel. [bebe] [carutb] [heart]

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Tue May 14, 2019 5:35 pm

Liliana christmann1 wrote:
Și eu am oprit la sfr primului trimestru crinone gel care îl aveam de dimi ,însă Dna Dr mi a spus ca in loc de crinone dimi sa iau un utrogestan de 200 și seara 200 ,înainte aveam 400 utrogestan seara ,acum l am împărțit ,normal Dr decide pt tine,sincer și mie mi ar fi teama sa nu mai iau deloc ,te înțeleg ,totuși eate bn ca ai trecut de primul trimestru ceea ce înseamnă ca sarcina este prinsă foarte bine .sarcina ușoară și cred ca sg pers este Dr care te ar putea lămuri cel msi bn ,noi de pe forum ne dam cu părerea ,totuși sa își spună și celelalte fete părerea ,dar repet ,parerea Dr este cea mai importantă
Multumesc,doamna doctor a zis sa opresc,mie imi este teama pt ca am citit atatea...
Eu 31 el 31
Diagnostic -infertilitate masculina
Fiv la Gynera cu dna doctor Codreanu:
Pe 24.05.2018 am congelat 3 embrioni de ziua 5
Pe 14.06 am transferat un embrion calitate 4AA
(am mai ramas cu doi embrioni de calitate 2AA si 4BC)
23.06-rezultat FET -beta 2,26 nereusit
22.10 laparascopie exploratorie cu dna doctor Andreea Veliscu-concluzia=trompe permeabile,extirpat chist paratubar
26.02.2019 am transferat 2 embrioni de ziua 5 de calitate 4BC si 2 AB,astept pe 07.03 rezultatul DOAMNE AJUTA SA FIE POZITIV!!!! :YMPRAY:
Ziua 10-beta 147 [bfp] Doamne ajuta sa fie totul bine!
Ziua 12-beta 331,67 Doamne ajuta sa fie totul bine!
O sa avem un baietel! [baietel]
Doamne ajuta sa fie totul bine!

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Tue May 14, 2019 5:37 pm

Natalie7 wrote:
Buna, Adinuta! SI eu sunt in 13s3z, poate mai stii ca eram apropiate ca ET/beta/sarcina. Eu de o saptamana iau doar un ovul de 200mg de utrogestan seara. Doctorita cred ca ar fi vrut sa mi-l scoata de tot, dar saptamana trecuta am avut dureri de ciclu destul de intense, asa ca mi-a lasat doar 1 ovul deocamdata.
Cred ca din faza asta e destul de safe sa renuntam la progesteron deja, pentru ca placenta isi intra in rol si preia ea secretia de progesteron pt sustinerea sarcinii. Sper sa nu zic prostii. :)
Imi amintesc de tine,eram la o zi diferenta,o sa vad si eu cum ma simt fara,e doar teama asta care nu mi da pace.
Eu 31 el 31
22.10 laparascopie exploratorie cu dna doctor Andreea Veliscu-concluzia=trompe permeabile,extirpat chist paratubar
26.02.2019 am transferat 2 embrioni de ziua 5 de calitate 4BC si 2 AB,astept pe 07.03 rezultatul DOAMNE AJUTA SA FIE POZITIV!!!! :YMPRAY:

RAlina

Re: 9FIV in Romania

Post by RAlina » Tue May 14, 2019 5:55 pm

Miha_80 wrote:
RAlina wrote:
Miha_80 wrote:Lore,

Eu după et cu embrioadoptie din Februarie, am demarat in Martie procedurile pt adopție. Probabil la sfârșit de Iunie primim atestatul. In paralel cu asta, am demarat pt IUI cu sperma donata. Asta a durat cam o luna, a fost prin Cryos, am ales 2 donatori, fiecare cu câte o proba, ori vom face 2 Iui, ori 1 IUI și 1 FIV. Și azi e ziua 1 de menstruație, mâine merg la consult, nu știu in ce consta pregătirea pt Iui, bănuiesc ca endometru, știu doar ca luna asta va fi cu emoții. Din nou...!
Buna,
Poti sa.mi spui te rog cat a costat fiecare proba,ce conditii de calitate trebuie sa indeplineasca aceste probe si cat a durat pana au ajuns probele?
RAlina,
Îți pot spune ca prețul probelor variază in funcție de donatorul ales cam între 270-800 euro/proba. Variația se datorează calității spermei, noi am ales “MOT 10” la indicația dr, ceea ce înseamnă aproximativ 20 mil spermatozoizi/ml, proba acceptata și pt FIV, și pt IUI.
Dacă donatorul este mai arătos, are sarcini raportate in baza de date a Băncii Cryos, are calitatea F buna a probei de sperma, prețul merge spre 800 euro.
Noi am ales 2 donatori, de la fiecare câte 1 proba a câte 300 euro, la asta se mai Adaugă transportul 270 euro și 25% o taxa a danezilor gen TVA. Am luat 2 probe ca sa fie una de rezerva și sa nu plătim încă 274 euro pe transport in caz de eșec. Ideal sa comanzi mai multe probe ca sa nu plătești transportul dacă va fi cazul de încercarea 2.
Ca timp a durat aproximativ 1 luna, de la selectarea donatorilor pana când au ajuns probele la clinica.
Te poți uita pe Cryos ca sa îți faci o idee ( ai nevoie sa îți creezi un cont).
Multumesc pentru informatii si succes in continuare.
Eu 33, El 39.
Trompe infundate fara hidrosalpinx si microadenom hipofizar secretant de prolactina(nivelul prolactinei e ok dupa tratament cu dostinex).
Amh 2,44
Spermograma- normozoospermie
Iunie 2017- FIV 1 protocol lung cu gonapeptyl+menopur 150ui+puregon 75ui -5 ovocite recoltate fara membrana
Cariotip genetic ok-august 2017
August- decembrie 2017- 3 FIV-uri pe ciclu natural -fara ovocite
Ianuarie 2018- FIV 2-protocol scurt cu Rekovelle 12 mcg/zi+Orgalutran 4 fiole de 0,25 mg- fara recoltare de ovocite
Mai 2018-FIV 3-protocol lung cu Elonva 150 ui si Menopur 225 ui- fara recoltare de ovocite
Suspecta de sindromul foliculului gol
Pasul următor- ovodonatie

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue May 14, 2019 6:13 pm

Adinuta opreste-l linistita. Si eu tot prin s13 l-am scos de tot, progresiv in 4-5 zile, la modul ca puneam 5 ovule pe zi si dna doctor a zis sa incep sa scot cate unul pe zi, deci am pus in ziua urmatoare 4, in ziua urmatoare 3 si tot asa pana am renuntat de tot.
Intr-adevar, progesteronul are rol esential in sustinerea sarcinii insa deja bebele e marisor de-acum, placenta formata bine si ea preia rolul important al secretiei de progesteron, de aceea nu mai este necesara suplimentarea cu ovule (sau alt tip).
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Tue May 14, 2019 6:14 pm

Oanaoana wrote:
jurnaldefiv wrote:
Oanaoana wrote:

Multumesc in data de 21 o sa fac dublu test... intre timp am făcut si harmony astept rezultatele... cei de la fiv au spus sa merg la hematolog ....
Dublu-testul si Harmony nu exclud morfologia si din cate stiu testele astea nu prea au de-a face direct cu aspecte legate de ce e influentat de anticoagulant. Nu faci si morfologia de trimestrul intai?
Nu mi-a spus medicul ginecolog..... doar dublu test si eu am hotarat sa fac si harmony
Nu se poate sa nu faci morfologia, la ce medic esti?
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Tue May 14, 2019 6:31 pm

jurnaldefiv wrote:
Adinuta opreste-l linistita. Si eu tot prin s13 l-am scos de tot, progresiv in 4-5 zile, la modul ca puneam 5 ovule pe zi si dna doctor a zis sa incep sa scot cate unul pe zi, deci am pus in ziua urmatoare 4, in ziua urmatoare 3 si tot asa pana am renuntat de tot.
Intr-adevar, progesteronul are rol esential in sustinerea sarcinii insa deja bebele e marisor de-acum, placenta formata bine si ea preia rolul important al secretiei de progesteron, de aceea nu mai este necesara suplimentarea cu ovule (sau alt tip).
Multumesc,sarcina usoara in continuare!
Eu 31 el 31

Oanaoana

Post by Oanaoana » Wed May 15, 2019 7:30 am

jurnaldefiv wrote:
Oanaoana wrote:
jurnaldefiv wrote: Dublu-testul si Harmony nu exclud morfologia si din cate stiu testele astea nu prea au de-a face direct cu aspecte legate de ce e influentat de anticoagulant. Nu faci si morfologia de trimestrul intai?
Nu mi-a spus medicul ginecolog..... doar dublu test si eu am hotarat sa fac si harmony
Am inteles ca dublu test consta in analize de sange si eco .... o sa intreb dar asa mi-a zis ....
Eu 28 perfect sanatoasa. El 31 azoospermie
Fiv 1 cu 4 embrioni in 2017 la sibiu polisano cu donor
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...
Iui in 3.05 2018 la tg mures astept rez negativ
Fiv 2 tg mures cu donor...... 11 embrionii de ziua 3
Et 1 2 embrionii in 28.06.2018.. astept rezultatul
Beta 2.23... beta 5.5... beta 17... beta 98... beta 201...in scadere 67 ...... beta 6.2......
Et 2 : in data de 15 .09 2018. ... 2 embrioni de ziua 3 Doamne ajuta
Beta in ziua 11 de la Et este 432
Beta in ziua 13 de la Et este 1078
SOE la 6 sapt
In 4.02.2019 transfer cu embrioni de ziua a 3 .... beta ziua 11 .. 17 ...... beta ziua 14 ... 9
Doamne ajuta-ne :YMPRAY:
Et in 11.03.2019 cu embrioni de ziua 3 .... beta ziua 11 390 [heart]..... Beta ziua 14 ... 1194 [gravida]
O sa avem o fetita [fetita]
Harmony :ok

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Wed May 15, 2019 8:12 am

Oanaoana wrote:
jurnaldefiv wrote:
Oanaoana wrote:
Am inteles ca dublu test consta in analize de sange si eco .... o sa intreb dar asa mi-a zis ....
Daca include si eco e ok, doar sa fie eco morfologica, nu din'aia simpla, normala.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Wed May 15, 2019 10:37 am

Se pare ca și mie mi-a spus dr sa opresc utrogestanul ,sa nu mai iau deloc progesteron ,deci treb sa l opresc și eu ,bebe e bine ,deci fără teama .sarcina ușoară
Eu 33-soțul 30 perfect sănătoși .de 2 ani vrem un bebe,începem investigațiile 2016.eu dozări hormonale bune,ovulatie f Buna ,soțul spermograma buna.incercam natural dar fără rezultat.2017 histeroscopie diagnosticata cu trompe impermeabile:soluție fiv.septembrie 2017 start FIV Genesys fertility ,analizele mele cât și ale soțului f bune,începem procedura din care la punctie avem 13 ovocite ,din care rezulta 6 embrioni ziua 5 ,4 calitate A din care 2 calitate B.et pe fresh Octombrie cu 2 embrioni rezultat negativ .Fet decembrie rezultat negativ .august 2018 laparoscopie:hidrisalpinx bilateral-clipare ambele trompe .fet Septembrie rezultat negativ .Incepem FIV2 ianuarie 2019 Columna ,analizele bune ,sotul tetrazoospermie usoara ,Protocol lung din care rezulta 20 ovocite ,16 fertilizate natural ,ziua 5 avem 5 ,
Blasto frumusei ,et fresh cu 2 embrioni calitate buna ,3 puiuti congelati .crunta asteptare....Doamne ajuta ne sa devenim Parinti :YMPRAY: Test Harmony ok.o sa avem un băiețel [baietel] [great] .Doamne îți mulțumim pentru aceasta binecuvântare

Adinuta30

Post by Adinuta30 » Wed May 15, 2019 3:54 pm

Se pare ca și mie mi-a spus dr sa opresc utrogestanul ,sa nu mai iau deloc progesteron ,deci treb sa l opresc și eu ,bebe e bine ,deci fără
Sarcina usoara!
Eu 31 el 31

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Wed May 15, 2019 5:22 pm

Am și eu nevoie de o părere de a voastră sau eventual as avea nevoie de niște Răspunsuri din experiența voastră celor care deja ati obitinut sarcina FIV.nu știu dacă este site ul potrivit ,o întrebare poate stupida ,dar cu Rușine va întreb,de când am început fiv eu cu soțul nu am avut deloc relații intime,azi Dr mi a spus ca sunt femei care nu au nici o prob in a avea contact ,iar altele sunt un pic mai temătoare vizavi de sarcina ,dar ca lasa sa decid eu dacă vreau sau nu,Dr mi a spus pana la sfr primului trimestru totuși sa nu fac nmk ,azi am 17 săptămâni ,progesteronul treb sa l opresc de tot ,voi cum a ți procedat ??? :ymblushing: ,îmi cer scz dacă este cea mai stupida întrebare dar as vrea sa știu și din experiența voastră cele care a ți obținut sarcina .mie sincer îmi este teama ,f teama ,ar trebui ?sarcina este ok,totul perfect .va multumesc frumos și sper ca nu v am plictisit cu așa mesaj lung ce am scris ,sper ca nu par prea stupida cu întrebarea asta :ymblushing:

Yminodora

Post by Yminodora » Wed May 15, 2019 6:57 pm

irisana wrote:
Yminodora wrote:Hello, la mine histeroscopia a fost facuta in luna premergatoare fiv, scratchingul a fost alegerea medicului, probabil asta e protocolul.
Anestezia a fost locala si am avut calmante inainte si dupa procedura.
Eu nu am facut anestezie generala pana acum ever, nici sedare, si si eu aveam temeri legate de cum ma voi simti. Sunt multe fete aici care insa au facut histero cu sedare si s-au simtit f bine dupa.
Conteaza si cum face medicul tau de obicei, conteaza evident si corpul fiecareia pt ca reactionam diferit si conteaza cel mai mult sa alegi tu varianta care crezi ca va fi buna pt tine.
Eu daca ma uit retrospectiv, ma bucur ca am putut face locala, dar e o chestie de alegere personala, recunosc ca am o problema cu ideea de a fi sedata/anesteziata general...problema pe care va trebui sa o rezolv cumva in maxim 1 luna pana vine procedura

Tu cand ai facut recoltarea de ovocite nu ai avut sedare?
Tin pumnii pt procedura, o sa vezi ca va fi ok
Multumesc, ba da am avut si de fiecare dată ma chinuie vomitatul după trezire care îmi trece cam greu.
Offf, inteleg...la vomat nu gandisem ca side effect...nu il aveam pe radar...m-am panicat si eu acum @-)
Cam dupa cate ore te linistesti?[/quote]

Depinde de anestezie, cat de puternică e. La anestezia de la operatia de apendicită fără nici o exagerare, o săptămână, cum ridicam capul vomam, s-au speriat și doctori dar asa reacționează organismul meu :( .
La anesteziile de la punctii cam după 4-5 ore imi trece starea de voma.
Dar nu trebuie sa te speri pt ca sunt rare cazurile de acest gen si eu mai ghinionista de fel fac parte din acele cazuri.
Baftă sa reușești si sa scapi de proceduri cat mai repede.
Eu 31 ani, tiroidita autoimuna , restul analizelor ok. El 48 OATS.
Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62.
Fiv 1 -2013 Gynera et cu 3 blasto beta 7,47 nereusit.
2018 AMH 2,83.
MTHFR A1298C mutant homozigot
Factor XIII V34L mutant homozigot
PAI-1 4G/4G homozigot.
FIV 2 -2018 Kaali Budapesta, et cu 2 embrioni de ziua a 3 a. Beta 0,15 negativ.
2019 AMH 3,81 :-?
FSHR N680S: pozitiv heterozigot N/S
Iulie 2019 histeroscopie exploratorie: petesii (suspecta de infectie @-) ) tratament cu antibiotic 14 zile si repetăm pe 5 august.

Oanaoana

Post by Oanaoana » Thu May 16, 2019 7:54 am

jurnaldefiv wrote:
Oanaoana wrote:
jurnaldefiv wrote: Nu se poate sa nu faci morfologia, la ce medic esti?
Daca include si eco e ok, doar sa fie eco morfologica, nu din'aia simpla, normala.

Asa au zis ca o sa fie eco morfologica....
Eu 28 perfect sanatoasa. El 31 azoospermie
Fiv 1 cu 4 embrioni in 2017 la sibiu polisano cu donor
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...
Iui in 3.05 2018 la tg mures astept rez negativ
Fiv 2 tg mures cu donor...... 11 embrionii de ziua 3
Et 1 2 embrionii in 28.06.2018.. astept rezultatul
Beta 2.23... beta 5.5... beta 17... beta 98... beta 201...in scadere 67 ...... beta 6.2......
Et 2 : in data de 15 .09 2018. ... 2 embrioni de ziua 3 Doamne ajuta
Beta in ziua 11 de la Et este 432
Beta in ziua 13 de la Et este 1078
SOE la 6 sapt
In 4.02.2019 transfer cu embrioni de ziua a 3 .... beta ziua 11 .. 17 ...... beta ziua 14 ... 9
Doamne ajuta-ne :YMPRAY:
Et in 11.03.2019 cu embrioni de ziua 3 .... beta ziua 11 390 [heart]..... Beta ziua 14 ... 1194 [gravida]
O sa avem o fetita [fetita]
Harmony :ok

Anniux

Post by Anniux » Fri May 17, 2019 9:14 am

Lavender wrote:
Anniux wrote:Buna fetelor!
Nu am intrat de ceva vreme. Pe cand credeam ca totul e in regulă, s-a intamplat ceva imprevizibil.
In saptamana 29, in 20 aprilie, fara nici un preaviz am avut o dezlipire de placenta. Am fost operată de urgență. Am o minune de fetiță, de doar 1,200.
Sambata avem 3 saptamani. Minunea mea e o mica luptătoare! Am ajuns la 1440g. :x :YMPRAY:
Nimeni nu gaseste explicatii pentru ce mi s-a intamplat.totul decurcand perfect pana atunci.
Se pare ca lupta cu infertilitatea nu a fost indeajuns...
Buna! Felicitări pentru fetita! Sa fie sănătoasă!
Ai avut cumva preeclampsie? Tensiune arterială mare?
Unde ai născut? Ești cu bebe in spital?
Te întreb căci ma gândesc și eu dacă voi avea risc de preeclampsie ce decizie sa iau legat de naștere.
Voiam sa nasc in Regina Maria, dar cred ca mi-ar trebui un plan b, un caz ca ma voi confrunta cu naștere prematura.
Momentan vreau sa îmi fac niște teste de sânge peste câteva săptămâni, care ar prezice riscul. Multă putere îți doresc!
Multumim frumos! Scuze de raspunsul intarziat, dar nu prea mai apuc sa intru...din 3in 3 ore merg sa ii dau lapte.
Suntem mai bine. Am născut in arad si fetita a fost transferată la timișoara.
Nu am avut absolut nimic, nici tensiune mare si nici preeclampsie. A fost o sarcina cate a decurs perfect pana atunci. Nimeni nu isi explica ce s-a intamplat. Suntem in spital deja de o luna..si probabil mai urmează o luna sau poate un pic mai mult. Trebuie sa ajunga la 2,5kg.
Eu 30, El 33
Fiv 1, iunie 2018 -1 embrion z5 transferat. Beta 27,2, Sarcina biochimica :(
octombrie 2018- 1 embrion z5 transferat, Beta 1 (z12dt5z): 272.5; Beta 2(z15dt5z): 1002
Din 20 aprilie, mamica fericită a unei fetițe minunate! [heart] [its a girl]

Iuliav

Post by Iuliav » Fri May 17, 2019 9:31 am

Anniux wrote:
Lavender wrote:
Nu am intrat de ceva vreme. Pe cand credeam ca totul e in regulă, s-a intamplat ceva imprevizibil.
In saptamana 29, in 20 aprilie, fara nici un preaviz am avut o dezlipire de placenta. Am fost operată de urgență. Am o minune de fetiță, de doar 1,200.
Sambata avem 3 saptamani. Minunea mea e o mica luptătoare! Am ajuns la 1440g. :x :YMPRAY:
Nimeni nu gaseste explicatii pentru ce mi s-a intamplat.totul decurcand perfect pana atunci.
Te întreb căci ma gândesc și eu dacă voi avea risc de preeclampsie ce decizie sa iau legat de naștere.
Voiam sa nasc in Regina Maria, dar cred ca mi-ar trebui un plan b, un caz ca ma voi confrunta cu naștere prematura.
Momentan vreau sa îmi fac niște teste de sânge peste câteva săptămâni, care ar prezice riscul. Multă putere îți doresc!
Multumim frumos! Scuze de raspunsul intarziat, dar nu prea mai apuc sa intru...din 3in 3 ore merg sa ii dau lapte.
Nu am avut absolut nimic, nici tensiune mare si nici preeclampsie. A fost o sarcina cate a decurs perfect pana atunci. Nimeni nu isi explica ce s-a intamplat. Suntem in spital deja de o luna..si probabil mai urmează o luna sau poate un pic mai mult. Trebuie sa ajunga la 2,5kg.

Anniux, multa sanatate si putere si rabdare! Va fi bine! Nepotul meu s-a nascut prematur cu 1500 g si acum la 5 ani este sanatos, frumos si destept. :)
Probabil ca timpul trece greu, insa Doamne iti va da putere si va va ajuta sa fie bine!
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Fri May 17, 2019 11:08 am

Adinuta30 wrote:
jurnaldefiv wrote:
Multumesc,sarcina usoara in continuare!
Hey, si eu am oprit progesteronul progresiv, la fel la jurnalut, insa am avut niste dureri groaznice dupa vreo 2 saptamani si in urma controlului mi-a dat un utrogestan 200 seara si unul dimineata. In cateva zile, cand fac 34 de saptamani, renunt din nou.
Am o prietena care in saptamana 21 a renuntat la utrogestan pentru ca analizele hepatice nu le avea perfecte si doctorul i-a zis ca trebuie sa monitorizeze colul mai bine, sa nu se deschida. Nu stiu daca are legatura sau nu, insa cu impresia asta a ramas ea.
Poti sa il opresti linistita si daca apar modificari, iti va spune medicul ce sa faci ;)
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Ana-Maria G

Post by Ana-Maria G » Fri May 17, 2019 11:13 am

Anniux wrote:
Lavender wrote:
Anniux, nu pot sa cred ca ai nascut deja. Bine ca sunteti bine si cea mica ia in greutate. Sper ca nu are probleme de sanatate, ci doar e micuta. Iti doresc tot binele din lume si sa ajungeti sanatoase acasa. :ymhug:
Eu 29, El 38. Ovare polichistice, o conizatie mai veche si trompte partial infundate.
Martie 2018 - FIV 1 protocol lung;
Aprilie 2018 - Punctia - 17 ovocite recoltate din care 9 embrioni de ziua 3 congelati. Dupa punctie, am fost internata de urgenta la spital timp de 4 zile din cauza hiperstimulatii ovariele cu 4-6 litri de lichid in cavitatea abdominala si toracica (nu puteam respira).
Mai 2018 - Iulie 2018 - pregatire endometru pentru transfer - nu crestea suficient;
4 August 2018 - ET cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AA si AB. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 36; Beta 2(z16dt3z): 28 - sarcina biochimica.
Septembrie 2018 - diagnostic trombofilie ereditara
10 Octombrie 2018 - ET2 cu 2 embrioni de ziua 3 de calitate AB si B. 2 saptamani lucrat de acasa.
Beta 1 (z14dt3z): 330.35; Beta 2(z16dt3z): 887.71 :YMPRAY:
Eco 09 Nov 2018: am auzit o inimioara [heart]
Morfologie trim 1 - 21 Dec 2018: Este fetita [fetita]
Harmony: Totul ok.
Cerclaj: 04 Feb 2019, stat in pat pana la nastere :-l
Morfologie trim 2 - 01 Mar 2019: Totul ok :x
Morfologie trim 3 - 07 Mai 2019: Totul ok.
27 Mai 2019 - Nastere prematura la 35 Sapt.

Liliana christmann1

Post by Liliana christmann1 » Fri May 17, 2019 12:15 pm

Cred ca am pus o întrebare nu tocmai ok și îmi cer scz dacă a deranjat :( ,adevarul e ca nu avem de unde esti dacă va fi ok sau nu pt ca fie are organism reacționează in felul lui,ma simt și prost ca v am cerut părerea pt ca fetele de pe acest site se chinuie cum și noi ne-am chinuit pt a avea un bebe iar eu vin cu o întrebare nu tocmai de afișat aici ,scz ,vroiam un pic din experiența voastră ,asta pt ca babrbatii au o mentalitate aparte in Per asta fata de noi,poate mai puțin înțelegători sau prea înțelegători câte unii .eu totuși vreau din nou sa va urez noroc la toate sa va împliniți visul de a avea un bebe :ymhug.

Post Reply