FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Maria Nicoleta

Re: FIV in Romania

Post by Maria Nicoleta » Thu Nov 18, 2021 11:11 am

Buna fetelor🤗

Revin si eu cu noutati🥰
Ieri am implinit 12 saptamani, am o minune in burtica, suntem bine, emotii cat cuprinde fiind la prima sarcina.
N’am mai avut episoade de sangerari inafara de cele doua din sap 5 si 6, am avut insa o perioada cu muuulte greturi, vomitat si tensiune foarte scazuta, insa de o saptamana s’au diminuat destul de mult.
Am fost si la hematolog, o sa fie nevoie sa fac clexane 0,4 pe toata perioada sarcinii (asta daca nu depasesc 90 kg, urmand a fi crescuta doza) si 6 saptamani dupa nastere.
Analizele de primul trimestru au iesit foarte bune, iar alte teste nu am mai facut, o sa fac la urmatorul eco, peste 3 saptamani triplu test.

Va pup si va imbratisez.
Celor care aveti minuni in burtica, sarcina usoara, iar celor care incercati, Dumnezeu sa va ajute❤️
Eu 30 de ani, el 35 de ani
Eu Tiroidita Hashimoto, Trombofilie, el oligospermie severa

FIV Martie 2021: hiperstimulare ovariana usoara, 10 ovocite, 7 fecundate, 5 embrioni de z5

ET1 Aprilie 2021: se transfera 1 embrion z5, beta HCG negativ

ET2 Iunie 2021: dupa 10 zile de tratament pe ciclu controlat, chist la ovarul drept dezvoltat in urma tratamentului, se anuleaza ET.

ET3 August 2021:organismul reactioneaza pozitiv la tratament, in 13 septembrie se transfera 2 embrioni z5.

Z8 ET: Beta HCG 136,12; Progesteron 19,53.
Z10 ET: Beta HCG 336,64; Progesteron 18,96.
Z14 ET: Beta HCG 2335,19; Progesteron 18,32.

Doamne ajuta mai departe🙏🏼

anad

Post by anad » Thu Nov 18, 2021 2:26 pm

Chiar ma intrebam la un moment dat ce mai faci si cum mai esti. Ma bucur ca au trecut acele episoade urate si ca sunteti bine. Sa ai sarcina usoara in continoare!

irisana

Post by irisana » Sat Nov 20, 2021 5:44 pm

CrissPatri wrote:
Thu Nov 11, 2021 2:54 pm
irisana wrote:
Thu Oct 28, 2021 6:52 pm
Dana2020 wrote:
Mon Oct 25, 2021 7:55 pm

Ma bucur enorm pentru tine.
Sarcina usoara si nastere cat mai aproape de termen!!! [gemeni]
Multumesc din suflet, speram.sa mearga bine totul si sa le tin cat mai mult in burtica!
Uaaa ce ma bucur pentru tine Irisana! Felicitări și sarcina usoara. Eu cu Georgi am mai vorbit off-line, dar nu știam ca ai reușit și tu. [heart] Nu am mai intrat pe forum de foarte mult timp.
Te pupa o mami de gemeni minunați [gemeni]
Multumesc mult de tot! poate iti mai scriu sa te mai intreb cum te descurci cu gemeni...la mine emotii cat cuprinde!
Eu 42 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista
FIV2 - dec 2020; ET 1 - transferat 2 embrioni - negativ
FIV3 - mai 2021 - fiv 3 anulat, raspuns slab la stimulare
FIV4 - iunie 2021- incep ultimul meu FIV... si pe 02 iulie...cand nu mai speram...beta pozitiv [bfp]

anad

Post by anad » Sat Nov 20, 2021 6:28 pm

Irisana si noi tot gemeni vom avea , 2 fetite. Sarcina usoara , emotii cred ca o sa avem pana o sa ne vedem copii sanatosi.

corneliacornelia

Post by corneliacornelia » Sun Nov 21, 2021 10:41 am

jurnaldefiv wrote:
Thu Nov 18, 2021 10:05 am
corneliacornelia wrote:
Fri Nov 12, 2021 6:57 am
Buna tuturor,

Am revenit pe forum :). In Mai am pierdut o sarcina la 2 luni, lucru care m-a afectat foarte tare. Facusem fiv, cu 3 blastocisti. Mai aveam 4 morule la concgelator, dintre care 2 - care s-au transformat intre timp in blastocisti de tip B, le-am implantat pe data de 3 nov - miercurea trecuta. inepand cu vinerea trecuta, am avut crampe la burta - ma simteam de parca in fiecare zi trebuia sa imi vina menstruatia. ma rog, inca simt asa. Practicc, menstruatia ar trebui sa vina duminica. alte simptome nu am. nici nu mai stiu ce sa cred. ar trebui sa fac beta duminica, dar ma gandesc sa ma duc de maine - as vrea sa se termine o data asteptarea asta.:( am vrut sa ma duc de azi la beta, dar de la clinica mi-a spus ca este mult prea devreme si sa mai astept. Nici nu stiu daca am vreo intrebare :). cred ca mai mult voiam sa las cateva cuvinte celor care inteleg prin ce trec :)
Cum e beta?
foarte negativ. Mai am 2 embrioni si voi incerca inca o data luna viitoare.

Iuliav

Post by Iuliav » Sun Nov 21, 2021 7:52 pm

Georgiana Mihai wrote:
Fri Oct 15, 2021 7:55 am
irisana wrote:
Thu Oct 14, 2021 6:16 am
Georgiana Mihai wrote:
Thu Oct 07, 2021 4:54 pm
Buna fetelor! Revin si eu cu un updates. Sambata facem 14 saptamani si suntem bine, morfologia a iesit bine. Se pare ca vom cumpara rochite. Astept si testul Panorama extins sa ma mai calmez. Cele care inca nu ati reusit sa nu va lasati, eu nu credeam ca voi mai reusii vrodata. Va pup!
Uraaaaaa! Bravo Georgi! Asa ce ma bucur! A scris Radu Maftei despre tine? Tare vreau sa citesc cand scrie si sa savurez momentul reusitei... esti un exemplu de ambitie si perseverenta cum rar am intalnit. Si iata ca luptele tale nu au fost zadarnice. Te imbratisez!
Cred ca o sa scrie cand nasc 🤣🤣
Sa stii ca mereu imi da mesaje sa ma intrebe ce fac. Are foarte multe cazuri dar el isi aminteste de orice caz al lui. Nu mi sa intamplat niciodata sa primeasc mesaje de la un medic constant care vrea detalii.
Mi a iesit si Panorama extins. A iesit totul perfect, o sa avem o fetita cu funtita 😍. Ieri am fost si la control, totul bine, col inchis de 4 cm, placenta are lichid suficient, am placenta anterioara, o sa simt mai tarziu miscariile bebelinei. Ma rog pentru toate care inca nu ati reusiti sa simtiti si voi bucuria asta. Nu va lasati, eu sunt un exemplu ca se poate. 🙏🏽🙏🏽
Nu stii cat ma bucur pentru tine si cred ca sunt multe fete care simt la fel. Iti stiu situatia de dinainte de a face eu fiv...
Sarcina usoara in continuare! :YMPRAY:
Eu 29, Sotul 33 (in 2016 de cand incercam).

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok - baiat :YMPRAY:
Morfologie II - ok :YMPRAY:
Morfologie III - ok :YMPRAY:
Ian 2020 a aparut puiul :YMPRAY:

Post Reply