FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Giorgia

Re: FIV in Romania

Post by Giorgia » Tue Oct 25, 2011 1:34 pm

lauragar wrote:eu de dimineata m-am trezit cu dureri ca cele premenstruale.tinand cont ca pe 1 a fost ultima zi de menstra,cam astazi,maine ar fi trebuit sa vina rusii,dar cum am facut fiv.....nu stiu,nici nu vreau sa ma gandesc.am sunat la spital mi-au spus sa stau linistita in pat sa i-au nospa si uscosin,ca astea sunt contractii uterine,probabil de la implantare.sunt la pamant cu moralul,nici nu am inceput bine si ......of! [jale!]
Durerile de burta pot fi de bun augur, Laura. Ai uitat ca Adyrem a trecut prin aceleasi nelamuriri cu cateva zile in urma? Hai inainte cu optimism si curaj! Abate-ti gandurile din directia asta si gaseste-ti alte preocupari care-ti fac placere. E greu, dar nu imposibil. Tu si sotul tau ati facut tot ce tinea de voi, acum totul depinde de embrionasi. Sa dea D-zeu sa se prinda si sa fii cea de-a doua mamica de octombrie. [majoreta]
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

adyrem

Post by adyrem » Tue Oct 25, 2011 2:09 pm

lauragar wrote:eu de dimineata m-am trezit cu dureri ca cele premenstruale.tinand cont ca pe 1 a fost ultima zi de menstra,cam astazi,maine ar fi trebuit sa vina rusii,dar cum am facut fiv.....nu stiu,nici nu vreau sa ma gandesc.am sunat la spital mi-au spus sa stau linistita in pat sa i-au nospa si uscosin,ca astea sunt contractii uterine,probabil de la implantare.sunt la pamant cu moralul,nici nu am inceput bine si ......of! [jale!]
Laura draga mea, pe mine si acum ma doare burta si inca mi-e teama sa ma duc la toaleta sa nu care cumva sa vad rosu in fata ochilor :D. Nu am nici un semn de gravideala, nici sani nici greata nada de nada. Tu ai avut o productie foarte bune de oua, ai avut 9 embrioni nu? Embrionii transferati au fost de calitate 1 la fel ca la mine deci eu cred ca te dor doar oaverele care se resimt in urma stimularii. Nu am retinut cate zile ai de la ET si cate zile aveau embrionii dar eu zic sa stai linistita, stiu ca e mai usor sa zici decat sa faci, dar nu te ajuta la nimic (ia uite cine vorbeste :))). Stai acasa, relaxata in pat si gandeste pozitiv. Ca tine eram si eu acum cateva zile si acum nu mai pot de fericire. Imi doresc din toata inima sa vii cu vesti bune atat tu cat si celelalte fete, nu utati ca am tarait piciorul da???
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

lauragar

Post by lauragar » Tue Oct 25, 2011 2:44 pm

durterile nu sunt de ovare.eu am avut mici intepaturi in ziua punctiei si atat.sigur nu e in urma stimularii.sunt in a 4-a zi de la et tocmai asta ma pune pe ganduri. #:-s
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

mara80

Post by mara80 » Tue Oct 25, 2011 4:12 pm

Bubu wrote:FELICITARI, adyrem!!!! Ma bucur enorm de mult pentru tine. Sa ai o sarcina usoara, sa duci puiutii pana in luna a 9-a , sa fie sanatosi si tu pe langa ei. Sa ne stresezi in continuare cu nelamuririle tale...nu ne suparam.
Multa bafta celor ce urmeaza ca saptamana asta sa faca punctia si sa fie dragoste la prima vedere [fecundare] .
cu siguranta va fi dragoste la prima vedere...eu sunt foarte hotarata.....daca pana acum nici un [sperm] nu a patruns ovulul meu,stai sa vezi ce le va face ovulul cand ii va prinde la inghesuiala......... [fecundare] o sa fie batalie mare;si abia astept sa vad rezultatul acestei lupte: [fetita] sau [baietel] ;am mari emotii....maine la 9 am punctia!!!!!!!!
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

mara80

Post by mara80 » Tue Oct 25, 2011 4:17 pm

lauragar wrote:durterile nu sunt de ovare.eu am avut mici intepaturi in ziua punctiei si atat.sigur nu e in urma stimularii.sunt in a 4-a zi de la et tocmai asta ma pune pe ganduri. #:-s

lauragar,trebuie sa fii optimista!gandurile astea nu fac bine pentru bebe!hai,capul sus.....n-am spus eu ca se deschide sezonul de [gravi] ......pai,ce facem??????asa ramane,da?sa auzim numai de bine %%-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6

Giorgia

Post by Giorgia » Tue Oct 25, 2011 4:20 pm

Mult noroc, Mara! %%-
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

mara80

Post by mara80 » Tue Oct 25, 2011 4:26 pm

Giorgia wrote:Mult noroc, Mara! %%-
multumesc,Giorgia! :ymhug:

ionelia

Post by ionelia » Tue Oct 25, 2011 5:24 pm

Felicitări Adyrem se pare ca esti prima graviduţă a Clinicii Promed.Tot acolo am facut si eu FIV dar mai am de asteptat pana la ET care va fi pe data de 4 noiembrie.

ionelia

Post by ionelia » Tue Oct 25, 2011 5:28 pm

lauragar wrote:durterile nu sunt de ovare.eu am avut mici intepaturi in ziua punctiei si atat.sigur nu e in urma stimularii.sunt in a 4-a zi de la et tocmai asta ma pune pe ganduri. #:-s
Bună Laura!acelaşi lucru mi se întâmplă si mie eu am facut ET vineri pe 21 şi de atunci am dureri de cm.plus că am sânii foarte dureroşi.poate aceste dureri să fie din cauza la Clexane,nu ştiu ce să mai cred.

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Tue Oct 25, 2011 5:30 pm

Adyrem, felicitari! Are dreptate Raluca si eu cred ca sunt tot 2! Doamne ajuta [barza2] [barza1] si iti doresc o sarcina usoara 9 luni.

Laugar, eu la primul FIV tot asa simteam mici intepaturi si nu aveam nici un semn de sarcina (am stat la pat 1 sapt de ma saturasem si de Tv si de camera si de tot) + 1 sapt tot acasa dar macar ma miscam de colo colo si cand m-a sunat asistenta nu o sa uit niciodata, nu a zis nici "Buna ziua", nimic, direct "Felicitari!" dupa care m-am pus pe jelit de fericire insa din pacate a crescut pana la 300 dupa care a cazut in cap!

Asa ca nu te mai lua dupa simptome, crede-ma sunt atat de inseletoare!!! Trebuie doar sa gandesti pozitiv, mie mi-a spus dr. ca simplul fapt ca sunt asa optimista (eu nici nu incepusem stimularea si ziceam: eu o sa raman, va spun eu, Dl Doctor!) iti mareste sansa cu 5%!!!!!!! Asa ca: think positive, please! O sa fie bine, simt eu asta :ymhug:

Despre mine: ziua 2 de cycloprogynova
Multa bafta tuturor, astept numai vesti bune! ;)
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

CODRA

Post by CODRA » Tue Oct 25, 2011 5:39 pm

Adyrem felicitari si sarcina usoara sa ai! :ymhug: [floare]
Mara multa bafta la punctie! :ymhug:

Bubu

Post by Bubu » Tue Oct 25, 2011 5:42 pm

Mara, iti tin pumnii maine. Sa vii cu vesti foarte bune.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

mara80

Post by mara80 » Tue Oct 25, 2011 6:15 pm

sper sa vin cu vesti bune...........uffff,tocmai am mancat si burta mea e imensa......cred ca ovocitele mele fac scandal sa iasa [bebeou] !pupici la toata lumea;vb maine dupa-amiaza!!!!!! :ymhug:

lauragar

Post by lauragar » Tue Oct 25, 2011 6:20 pm

mara80 wrote:
cu siguranta va fi dragoste la prima vedere...eu sunt foarte hotarata.....daca pana acum nici un [sperm] nu a patruns ovulul meu,stai sa vezi ce le va face ovulul cand ii va prinde la inghesuiala......... [fecundare] o sa fie batalie mare;si abia astept sa vad rezultatul acestei lupte: [fetita] sau [baietel] ;am mari emotii....maine la 9 am punctia!!!!!!!!
facem galerie!!!! [majoreta] [majoreta] .trebuie sa ai productie mare [bebeou] [bebeou] [bebeou] .ai grija ce vorbesti in sala la punctie :)) nu o sa simti nimic,decat o stare de moleseala(asa am simtit eu).
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

mari g.

Post by mari g. » Tue Oct 25, 2011 7:08 pm

mara80 wrote:sper sa vin cu vesti bune...........uffff,tocmai am mancat si burta mea e imensa......cred ca ovocitele mele fac scandal sa iasa [bebeou] !pupici la toata lumea;vb maine dupa-amiaza!!!!!! :ymhug:
bafta mara pentru maine! eu tocmai imi revin dupa punctie. ma bucur ca nu am fost constienta ca imi era o frica de interventie .... insa totul a fost foarte bine. nu am simtit nimic si intreaga procedura a durat o jumatate de ora. mai mult a durat pregatirea si revenirea de dupa (adica somnul de frumusete) ;))
am dormit mult dupa si acum sunt cu laptopul in brate si navighez pe net... mai am un hop: daca totul e bine si cele 8 ovocite se vor comporta frumos [gemeni] vineri voi avea de-a face cu ET... %%-
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Oct 25, 2011 7:47 pm

iulia2011 wrote:M-a cam nedumerit "dilatarea", inteleg ca nu este in regula, va trebui sa fac o histerometrie si ma sperie faptul ca deja a intervenit "ceva", mai ales ca pana acum nici nu fusese vorba de probleme de genul asta. Multumesc pentru primire, este mult mai bine cand poti comunica cu cineva care te intelege @};-

Iulia, sincer - eu nu am inteles despre ce dilatare e vorba, nu cred ca am auzit pana acum de asa ceva. Spune mai in detaliu ce a zis medicul.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Oct 25, 2011 7:50 pm

RalucaBonzi wrote:
o-lume-de-vise wrote:Raluca la mine primul diagnostic este de sarcina biochimica, inca tin tratamentul si vad peste o saptamana care-i raspunsul final. Succes celorlalte fete de pe listuta!

Imi pare tare rau... Adica - nici nu stiu daca asta trebuie sa zic, caci nu prea am inteles. E sarcina biochimica? Adica ai avut un prim beta ok si al doilea in cadere libera? Sau cum? Si de ce abia peste o saptamana afli raspunsul, de ce nu faci un nou beta mai repede, sa vezi cum evolueaza?

Sarcina biochimica este o sarcina confirmata doar prin analizele de laborator, dar una cert "incheiata", oprita din evolutie.

Sarcina in care beta creste, dar nu corect, si nu se ajunge la activitate cardiaca a embrionului este sarcina cu ou clar.

Ce zi de la punctie esti si ce valori ai avut la beta?

Eu iti urez sa fie bine si sa afli cum stai cat mai repede, sa nu stai pe puntea suspinelor o saptamana, stiu cat de oribil este....

Te imbratisez si sa speram intr-o veste buna!
O-lume-de-vise, a cam trecut saptamana, ai vesti...? :YMPRAY:
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Oct 25, 2011 7:53 pm

MariG, opt ovocite este perfect! Sa fie iubarete! [fecundare]

Mara, succes la punctie maine!

Fetele in plina procedura si cele in asteptarea beta: rabdare si speranta! %%-

Giorgia, stiu ca e greu... :ymhug:

silviacris

Post by silviacris » Tue Oct 25, 2011 9:06 pm

mara 80 mult succes maine,o sa ma gandesc la tine !!! si eu am emotii o sa fac punctia poimaine :-S ,mi-e cam frica,offf ce sa fac daca sunt asa fricoasa,dar si azi la clinica erau niste fete si m-au linistit,ca nu se simte nimic si doar pregatirea te face sa crezi ca e ceva asa naspa,deci succes si sa ai foliculi grasi .
marig bravo pt productia buna ! [floare] vineri o sa fii cu [gemeni] la purtator,abia astept si eu momentul acesta....:ymdaydream:

laura te rog sa nu te gandesti la prostii,e muuult prea devreme sa iti faci griji,fii optimista si fericita ca ai [gemeni] in burtica....te pup

adyrem sa stai alaturi de noi sa ne tii la curent cu evolutia gemeniilor !!! suntem foarte curioase toate cum este sa fii [gravida] ,multa sanatate si sa nu uiti ca ai cu noi pe forum multe nase virtuale !

:ymhug: toate fetele
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

iulia2011

Post by iulia2011 » Tue Oct 25, 2011 9:17 pm

RalucaBonzi wrote:
iulia2011 wrote:M-a cam nedumerit "dilatarea", inteleg ca nu este in regula, va trebui sa fac o histerometrie si ma sperie faptul ca deja a intervenit "ceva", mai ales ca pana acum nici nu fusese vorba de probleme de genul asta. Multumesc pentru primire, este mult mai bine cand poti comunica cu cineva care te intelege @};-

Iulia, sincer - eu nu am inteles despre ce dilatare e vorba, nu cred ca am auzit pana acum de asa ceva. Spune mai in detaliu ce a zis medicul.
Dupa ce mi-a zis ca e bine si ma linistisem, am aflat ca sunt "dilatata" si ca trebuie sa fac o histerometrie. Pe moment, nici nu am inteles despre ce e vorba, abia cand am iesit am reluat cuvintele medicului in minte. Este vina mea ca nu am scos un cuvant. Ma gandesc ca este vorba de o dilatatie a colului...
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

Post Reply