FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
RaluM

Re: FIV in Romania

Post by RaluM » Thu Nov 10, 2011 10:24 pm

Silvia !!!Felicitari !eram sigura! La asa un beta cred ca ii ai pe amandoi acolo [gemeni] , va doresc sa fiti sanatosi cu totii si sarcina usoara pana la capat !!! Ai grija de tine !:ymhug:
In ce zi ai facut beta, ziua 11?
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

raluk

Post by raluk » Fri Nov 11, 2011 9:37 am

silviacris wrote:fetelor am facut testul astazi dimineata si acum 1 ora l-am primit pe email
388.64 mUI/ml

nu imi vina sa cred efectiv....dar se pare ca asteptam [barza5] sau poate [barza2] [barza1]
felicitari!!!!! Multa bafta...si 9 luni usoare %%- [gemeni]
In sfarsit o veste buna.....s-a spart gheata fetelor.....la mai multe [gravida] [gravida] [gravida]
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

amiruta

Post by amiruta » Fri Nov 11, 2011 10:04 am

felicitari silvia.doamne ajuta sa se molipseasca beta asta urias la toate fetele.ai [barza2] [barza1] grasunei la purtator, sa ai grija de ei.................si sa fugi urgent pe celalalt forum al [gravida] .doamne, ce ma bucur, lupta ta cu infertilitatea a luat sfarsit, sper sa mai ramana doar forumul, si atat, toate fetele sa se mute la viitoare mamici.
[majoreta] [majoreta] [majoreta]

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Fri Nov 11, 2011 10:07 am

FELICITARI, SILVIA!!! Ai spart gheata! Doamne ajuta sa vedem numai vesti din aste de acum incolo. [majoreta] [majoreta] [majoreta]
Eu azi ma duc sa-mi numar oualele sunt Z5 de stimulare.

Va poop. [floare]
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 11, 2011 10:26 am

SOS Infertilitatea wrote:Diseara are loc Gala Premiilor Participarii Publice. Vom fi acolo! %%-
Da! Campania SOS Infertilitatea a fost printre cele zece proiecte castigatoare! Si singurul proiect premiat pentru al doilea an, consecutiv!

Image

Image

Mai multe informatii si fotografii aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 244#p15232" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

mari g.

Post by mari g. » Fri Nov 11, 2011 10:29 am

Bubu wrote:Mara, Mari ce faceti? M-am gandit astazi la voi si la viata asta care ne joaca feste. Mari, ai repetat testul? Trebuie sa aveti incredere ca visul vostru se va implini....TREBUIE sa se implineasca.
Geany, cand faci transferul?
da, am repetat testul. de data aceasta a iesit 2... mi-am dorit sa fie pozitiv, insa cred ca ar fi trebuit sa imi doresc ca valoarea sa fie si mare.... :(

succes celorlalte fete!
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

mari g.

Post by mari g. » Fri Nov 11, 2011 10:30 am

silviacris wrote:fetelor am facut testul astazi dimineata si acum 1 ora l-am primit pe email
388.64 mUI/ml

nu imi vina sa cred efectiv....dar se pare ca asteptam [barza5] sau poate [barza2] [barza1]

felicitari silvia! ai spart gheata.... sarcina usoara si sa ai BB sanatos / sanatosi! :ymhug:
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

mirebo

Post by mirebo » Fri Nov 11, 2011 10:30 am

Felicitari Silvia [floare] ! Sa auzim numai de bine de acum incolo!
Nicolle, bafta,te asteptam cu vesti! :-w
Eu-30 ani,Sotul - 35 , incercam din 2007
Diagnostic :
Infertilitate primara - endometrioza ovariana bilaterala
- hiperprolactinemie tinuta sub control cu bromcriptin
2008-2011 investigatii : hsg ,histeroscopie,laparoscopie , 6 IA -fara succes
Dosar aprobat Giulesti- dr Andreea Veliscu
27.11.2011-inceput protocol scurt - gonal 150 iui,orgalutran,ovitrelle
08.12.2011 punctie -13 foliculi din care au rezultat 7 ovocite
09.12.2011 - 3 ovocite fertilizate
11.12.2011 - embriotransfer
22.12.2011 - beta = 0,1

laura iv

Post by laura iv » Fri Nov 11, 2011 10:48 am

388.64 mUI/ml

felicitari! [majoreta] sarcina usoara si te asteptam la [gravida]
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

laura iv

Post by laura iv » Fri Nov 11, 2011 10:52 am

geany m pe cand transferul?te asteptam cu vesti [majoreta]
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

mirebo

Post by mirebo » Fri Nov 11, 2011 11:00 am

laura iv,
Felicitari pentru sarcina [floare]!Am si eu o intrebare, ce fel de protocol ai urmat, lung sau scurt?
N-am reusit inca sa ma lamuresc care e mai bun in cazul endometriozei. Nu stiu.... am asa niste emotii din cauza diagnosticului astuia de endometrioza ca mi se pare totul mult mai greu.
Diagnostic :
22.12.2011 - beta = 0,1

Caress

Post by Caress » Fri Nov 11, 2011 4:12 pm

388.64 mUI/ml

Yuhuuu!!!! [majoreta] [majoreta] Super veste Silvia!!bucur foarte mult pentru voi si tin pumnii sa mearga totul bine in continuare!Sa nu ne uiti, sa mai treci pe aici sa ne ridici moralul;)
@};-

Caress

Post by Caress » Fri Nov 11, 2011 4:14 pm

Mara si Mary....chiar speram ca macar una din voi sa vina cu vestea buna..N-a fost sa fie din pacate, imi pare foarte rau, dar cum ziceam fivul e o loterie nu stii niciodata unde se afla lozul castigator, poti doar spera ca il poti gasi la urmatoarea incercare!Imi pare foarte rau fetelor! :ymsigh:

Caress

Post by Caress » Fri Nov 11, 2011 4:20 pm

mirebo wrote:laura iv,
Felicitari pentru sarcina [floare]!Am si eu o intrebare, ce fel de protocol ai urmat, lung sau scurt?
N-am reusit inca sa ma lamuresc care e mai bun in cazul endometriozei. Nu stiu.... am asa niste emotii din cauza diagnosticului astuia de endometrioza ca mi se pare totul mult mai greu.

Mirebo, mai intai de toate ce grad de endometrioza ai? Ti-au facut vreo laparoscopie sau nu?Referitor la protocoale Fiv in cazul celor cu endometrioza de obicei se opteaza pentru un protocol scurt pentru a nu pune prea multa presiune pe ovare. Experienta mea este urmatoarea (vb in nume propriu nu sunt doctor). Eu care am endo grad 3 am avut 3 protocoale scurte si 3 lungi . La cele scurte am raspuns cel mai bine cu cel mai mare numar de foliculi la cele lungi am raspuns prost. Insa la cele scurte (Puregon+Menopur+Cetrotide) am rapsuns bine cum spuneam dar de fiecare data m-am ales cu cate un chist endometriozic.
Endometrioza scade calitatea ovocitelor. Nu stiu cand ai tu programat Fivul insa incearca sa reduci cat poti dulciurile scoate din dieta tot ce inseamna zahar (endometrioza asta nemernica se hraneste cu cu asta). Mananca cat mai multe pere, prune si struguri.
Bafta @};-

Caress

Post by Caress » Fri Nov 11, 2011 4:25 pm

Geany draga, iti tin pumnii sa primesti vestile pe care le astepti si sa ai duminica un transfer reusit! %%-

Amiruta, m-ai distrat cu pipi testul ala:) Nu mai fa prostioare, ai rabdare pana cand faci beta ala e sfant !!

Stefana_m si Daniela19771210 voi sunteti urmatoarele daca nu ma insel, merge injectarea?...Nu e placut stiu dar sa speram ca rezultatele vor fi mai placute;) %%-

@};-

mirebo

Post by mirebo » Fri Nov 11, 2011 4:54 pm

Caress wrote:

Mirebo, mai intai de toate ce grad de endometrioza ai? Ti-au facut vreo laparoscopie sau nu?Referitor la protocoale Fiv in cazul celor cu endometrioza de obicei se opteaza pentru un protocol scurt pentru a nu pune prea multa presiune pe ovare. Experienta mea este urmatoarea (vb in nume propriu nu sunt doctor). Eu care am endo grad 3 am avut 3 protocoale scurte si 3 lungi . La cele scurte am raspuns cel mai bine cu cel mai mare numar de foliculi la cele lungi am raspuns prost. Insa la cele scurte (Puregon+Menopur+Cetrotide) am rapsuns bine cum spuneam dar de fiecare data m-am ales cu cate un chist endometriozic.
Endometrioza scade calitatea ovocitelor. Nu stiu cand ai tu programat Fivul insa incearca sa reduci cat poti dulciurile scoate din dieta tot ce inseamna zahar (endometrioza asta nemernica se hraneste cu cu asta). Mananca cat mai multe pere, prune si struguri.
Bafta @};-
Multumesc pentru raspuns Caress,
Am facut laparoscopie la inceputul acestui an in urma careia am primit urmatorul rezultat" ambele ovare cu numeroase puncte de endometrioza,ligamente uterosacrate subtiri, se procedeaza la electrocoagularea nodulilor endometriozici bilateral".Nu mi s-a specificat nici un grad ,nu mi s-a dat nici un tratament .Mai mult decat atat dr m-a lasat balta inainte de inceperea procedurii fiv(am povestit asta la sectia Subprogram)si am fost nevoita sa ma adresez unui alt dr pentru a face procedura.Cu acest nou dr voi discuta in detaliu vineri pe 18.11.In principiu a spus ca o sa mergem pe protocol scurt dar eu aveam niste nelamuriri deoarece citisem pe niste forumuri din afara ca in cazul celor cu endometrioza ar fi mai indicat protocolul lung .
Acum tot ce mi-a ramas este sa merg pe mana dr .........sper sa am noroc.
Diagnostic :
22.12.2011 - beta = 0,1

Giorgia

Post by Giorgia » Fri Nov 11, 2011 5:07 pm

Wow, Silvia, ce veste frumoasa! Felicitari tie si sotului si o sarcina cat mai linistita va doresc. Cred ca sunteti in al noualea cer. :)
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Post by Giorgia » Fri Nov 11, 2011 5:10 pm

Mara, Mari, capul sus! Ne luam de mana si o luam de la capat cat mai curand. Eu anul viitor voi avea cel putin un bebe. Cine mai e cu mine in echipa? :)
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

laura iv

Post by laura iv » Fri Nov 11, 2011 5:42 pm

multumim [floare] .protocol scurt: puregon si suprefact.dar inainte de asta am luat si ceva naturiste: ceaiuri, tinctura de zmeur, coacaz negru.

stefana-m

Post by stefana-m » Fri Nov 11, 2011 5:48 pm

Caress, [floare] da, sunt pe lista de asteptare.... :) Azi fac ultimul gonal, apoi maine merg la eco si mai vedem. Mai am putin si scap, dar abia apoi vine greul.

Mara, Mari si celelalte fete nu s-a terminat totul aici, nu va lasati batute. Trebuie s-o luati de la capat.
Geany :-BD te asteptam cu vesti bune dupa transfer. Doamne ajuta!
Infertilitate ideopatica, mai multe IUI fara rezultat, in prezent dosar FIV aprobat Polisano, amh 2,22, fsh 6,8, trompe permeabile.
Punctia: 15 ovocite, din care au rezultat 11 embrioni, FIV nereusit.
MTHFR C677T homozigot
Doamne ajuta toate fetele!

Post Reply