FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Alla76

Re: FIV in Romania

Post by Alla76 » Sat Nov 12, 2011 9:41 pm

Bubu wrote:Felicitari, Geany!Iti doresc sa ai embrioni lipiciosi, iar lunea viitoare sa se lase cu un beta urias.
Astazi a fost totul ok cu analizate si EEV. In seara asta declansez ovulatia cu pregnyl, iar luni la punctie... :-ss. Sper ca totul sa fie :-BD
sa fie intr-un ceas bun!
Te asteptam luni cu vesti bune
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Sat Nov 12, 2011 9:44 pm

mara80 wrote:noi ne gandim deja la FET!trebuie sa ne hotaram cand il facem.......apropo,stie cineva cam in ce zi a cm-ului se transfera un blastocist?am cautat pe net dar nu am gasit nimic concret......as vrea sa-l fac in decembrie,insa nu stiu pana in ce zi inainte de Craciun lucreaza cei de la clinica...atunci as fi in concediu si ar fi foarte bine!
ma bucur sa aud ca te mobilizezi! despre FET nu te pot ajuta ...never been there, dar sigur fetele care au facut o sa iti dea mai multe informatii. :ymhug:
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

RaluM

Post by RaluM » Sat Nov 12, 2011 11:17 pm

mara80 wrote:noi ne gandim deja la FET!trebuie sa ne hotaram cand il facem.......apropo,stie cineva cam in ce zi a cm-ului se transfera un blastocist?am cautat pe net dar nu am gasit nimic concret......as vrea sa-l fac in decembrie,insa nu stiu pana in ce zi inainte de Craciun lucreaza cei de la clinica...atunci as fi in concediu si ar fi foarte bine!
Depinde foarte mult ce iti va spune clinica.
Daca se face ET pe ciclu natural sau sustinut/controlat hormonal.
De ex. la medlife exista o schema cu pastilute de valerat de estradiol (cps albe din cycloprogynova) si unde va prin ziua 17 teoretic (dar depinde de endometru si de LH) poate avea loc transferul pt embrioni de ziua 3, dar asta dupa o luna pregatitoare (la fel ca cea cu ET ca si pastile). Dar la tine nu stiu cum va fi, dat fiind ca sunt de ziua 5, dar eu nu prea cred ca vor face FET acum pana in anul nou, ca e un pic cam din scurt. Suna-i ca exact nu poti sti altfel.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

felicioc

Post by felicioc » Sat Nov 12, 2011 11:22 pm

Buna tuturor, v-am citit din cand in cand, cu sperante mari pentru fiecare, cu durere in suflet pentru fiecare nereusita, stiu cum este....
Voiam sa va spun ca ma pregatesc sa intru si eu in cursa, astept sa imi vina CM si apoi incep stimularea cu menopur (protocolul scurt), Sunt la a 4-a tentativa, voi face fiv la Giulesti, cu prof Marinescu.
mara80, eu am facut un FET, blastocistii sunt embrioni de z5, asa ca i-am transferat a 5-a zi dupa ovulatie.
Bafta tuturor! Geany, tin pumnii!

maria38

Post by maria38 » Sun Nov 13, 2011 7:30 am

Buna!
astazi merg sa fac punctia ovariana la clinica Dacia.am raspuns prost la tratament,am doar 2 foliculi.bafta tuturor!

mara80

Post by mara80 » Sun Nov 13, 2011 9:41 am

maria38 wrote:Buna!
astazi merg sa fac punctia ovariana la clinica Dacia.am raspuns prost la tratament,am doar 2 foliculi.bafta tuturor!
sa dea dumnezeu sa fie cei 2 norocosi! %%-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

geany_m

Post by geany_m » Sun Nov 13, 2011 10:27 am

Bubu wrote:Felicitari, Geany!Iti doresc sa ai embrioni lipiciosi, iar lunea viitoare sa se lase cu un beta urias.
Astazi a fost totul ok cu analizate si EEV. In seara asta declansez ovulatia cu pregnyl, iar luni la punctie... :-ss. Sper ca totul sa fie :-BD
Bubu, mult succes la punctie! :-BD Va fi usor, vei vedea! Iti pune un cateter in vena (pe mana, nu sus la brat) si te adoarme imediat. Te trezesti peste cateva minute cu un tensiometru la mana si o perfuzie prin cateter. Nu simti nici o durere, nici un discomfort. Sa nu mananci nimic dimineata inaintea punctiei.
L-am auzit pe doctor (cand am facut transferul) spunand ca luni au 3 punctii de facut! :D
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

geany_m

Post by geany_m » Sun Nov 13, 2011 10:33 am

Eu am intrebat la clinica, in caz ca nu-mi reuseste FIV-ul, cand pot face transferul embrionilor congelati si cat ma costa, mi-au spus ca se poate face chiar si in urmatoarea luna, dar depinde si de valorile estradiolului, iar ca pret costa 700 euro. Sunt curioasa si eu cati blastocisti au mai rezistat pana azi, cei de la clinica mi-au spus ca ma suna maine si-mi spun.

Mara, iti urez mult succes la FET, trebuie sa fii increzatoare! :-*
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

laura iv

Post by laura iv » Sun Nov 13, 2011 10:45 am

geany_m wrote:
laura iv wrote:geany m pe cand transferul?te asteptam cu vesti [majoreta]
Fetelor, pe mine m-au chemat in seara asta la clinica, la ora 20 am facut embriotransferul.
Am transferat 3 embrioni de ziua 3, doi de 8 celule si unul de 6 celule. Ceilalti 3 care au ramas au sanse sa ajunga blastocisti si ii vom congela. Intre timp am aflat ca si al 7-lea (din 8 ovocite cate am avut initial) s-a fertilizat dar e in urma tare, are doar 3 sau 4 celule. Oricum, exista si-l tin sub observatie.
Sunt fericita si optimista, pe lunea viitoare voi face analiza de sange.

sa dea Domnu'sa se prinda si sa vorbim dincolo la [gravida]
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

geany_m

Post by geany_m » Sun Nov 13, 2011 10:48 am

Vorbeam de lup....tocmai m-au sunat de la clinica, a ramas un singur blastocist pana azi, vor sa stie daca sa-l congeleze sau nu. Mi-au spus ca sansele la decongelare sunt de aprox. 50% sa reziste (de obicei jumatate din embrioni nu rezista, dar nu e o regula universal valabila). Daca hotaram sa-l congelam, ar trebui sa platim inca 700 euro. Voi ce credeti, se merita? 8-|

nusha

Post by nusha » Sun Nov 13, 2011 11:30 am

Geany suma de 700 euro mi se pare enorma, poate sunt 700 lei. Mai intreaba inca o data.M-am uitat pe preturile celor de la viena si costa cam 180 euro. Cum sa coste in romania 700 euro?
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

geany_m

Post by geany_m » Sun Nov 13, 2011 11:32 am

nusha wrote:Geany suma de 700 euro mi se pare enorma, poate sunt 700 lei. Mai intreaba inca o data.M-am uitat pe preturile celor de la viena si costa cam 180 euro. Cum sa coste in romania 700 euro?
300 euro dezvoltarea pana la blastocisti (din ziua 3 in ziua 5) plus 400 euro vitrificarea.

nusha

Post by nusha » Sun Nov 13, 2011 11:46 am

dar cultura pana la blastocist nu era inclusa in pret????

Sfaturi e cam greu de dat in privinta asta, daca se merita sau nu congelarea. Eu, la nici un fiv nu am ajuns pana la congelare, dar sigur i-as fi congelat, dar parca suma nu era asa mare. Eu am facut un transfer ,desi stiam ca nu am nici o sansa, si puteam economisi multi bani, ca era nefinalizat, si tot am ales sa-l fac. Daca eu as fi in situatia ta, sigur l-as congela, daca as sti ca e bun, insa banii....E PREA MULT ce vor ei
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Bubu

Post by Bubu » Sun Nov 13, 2011 12:16 pm

Multumesc fetelor pt incurajari. Am emotii, dar sunt convinsa ca va trece totul cu bine. In legatura cu banii, azi dimineata am avut o discutie cu sotul, am facut calcule si am ajuns la concluzia ca trebuie sa mai facem rost de bani. M-a costat foarte mult tratamentul si ne-a dat peste cap calculele initiale. Daca rezulta mai multi embrioni (Doamne ajuta!) , as vrea sa-i vitrific pt a nu mai trece inca o data prin tratamentul de stimulare. M-am simtit bine pe parcursul tratamentului, dar ma gandesc sa nu aiba repercursiuni mai tarziu si sa am probleme de sanatate.
Mara, ma bucur ca ti-ai revenit si vrei sa incerci atat de repede FET. Poate acest embrion este cel norocos. Iti tin pumnii.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

maria38

Post by maria38 » Sun Nov 13, 2011 1:57 pm

Bubu wrote:Multumesc fetelor pt incurajari. Am emotii, dar sunt convinsa ca va trece totul cu bine. In legatura cu banii, azi dimineata am avut o discutie cu sotul, am facut calcule si am ajuns la concluzia ca trebuie sa mai facem rost de bani. M-a costat foarte mult tratamentul si ne-a dat peste cap calculele initiale. Daca rezulta mai multi embrioni (Doamne ajuta!) , as vrea sa-i vitrific pt a nu mai trece inca o data prin tratamentul de stimulare. M-am simtit bine pe parcursul tratamentului, dar ma gandesc sa nu aiba repercursiuni mai tarziu si sa am probleme de sanatate.
Mara, ma bucur ca ti-ai revenit si vrei sa incerci atat de repede FET. Poate acest embrion este cel norocos. Iti tin pumnii.
curaj Bubu.eu m-am intors acum 2 ore de la punctie,ma simt bine.nu e greu.iti tin pumnii.

mara80

Post by mara80 » Sun Nov 13, 2011 2:34 pm

geany_m wrote:Vorbeam de lup....tocmai m-au sunat de la clinica, a ramas un singur blastocist pana azi, vor sa stie daca sa-l congeleze sau nu. Mi-au spus ca sansele la decongelare sunt de aprox. 50% sa reziste (de obicei jumatate din embrioni nu rezista, dar nu e o regula universal valabila). Daca hotaram sa-l congelam, ar trebui sa platim inca 700 euro. Voi ce credeti, se merita? 8-|
400 ,geany!ai inteles gresit!700 este FET-UL!
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

geany_m

Post by geany_m » Sun Nov 13, 2011 4:45 pm

mara80 wrote:
geany_m wrote:Vorbeam de lup....tocmai m-au sunat de la clinica, a ramas un singur blastocist pana azi, vor sa stie daca sa-l congeleze sau nu. Mi-au spus ca sansele la decongelare sunt de aprox. 50% sa reziste (de obicei jumatate din embrioni nu rezista, dar nu e o regula universal valabila). Daca hotaram sa-l congelam, ar trebui sa platim inca 700 euro. Voi ce credeti, se merita? 8-|
400 ,geany!ai inteles gresit!700 este FET-UL!
Mara, tu ai platit doar 400 euro pt. vitrificarea embrionului, dar 300 euro nu ai platit cultura embrionilor de ziua 3 pana la blastocisti de ziua 5? Eu stiu ca asa mi-ai spus, iar tu ai platit inainte 300 euro pt. ca ai transferat blasto. Eu am transferat embrioni de ziua 3 si mi-au spus ca, daca se dezvolta pana la blasto, platesc la final cei 300+400.
Eu pana acum am platit la clinica doar 2800 ron.

Da, inca 700 euro FET.

geany_m

Post by geany_m » Sun Nov 13, 2011 5:12 pm

nusha wrote:dar cultura pana la blastocist nu era inclusa in pret????

Sfaturi e cam greu de dat in privinta asta, daca se merita sau nu congelarea. Eu, la nici un fiv nu am ajuns pana la congelare, dar sigur i-as fi congelat, dar parca suma nu era asa mare. Eu am facut un transfer ,desi stiam ca nu am nici o sansa, si puteam economisi multi bani, ca era nefinalizat, si tot am ales sa-l fac. Daca eu as fi in situatia ta, sigur l-as congela, daca as sti ca e bun, insa banii....E PREA MULT ce vor ei
Nusha, nu era inclusa in pret :) No comment!
Am ajuns la un compromis cu medicul: daca pana maine dimineata blastocistul meu e ok si embriologul spune ca s-a dezvoltat bine si se merita sa-l vitrificam, o facem. Desi sotul nu-si doreste mai mult de un copil, sansa ca acest FIV sa reuseasca e de cel mult 40%, poate folosim blastocistul data viitoare, daca rezista la decongelare.
Cei 400 euro platiti sunt pentru vitrificarea blastocistului pe o perioada de 3 luni, apoi daca mai doresti sa-l pastrezi mai platesti inca 60 euro/trimestru.

geany_m

Post by geany_m » Sun Nov 13, 2011 5:16 pm

maria38 wrote:curaj Bubu.eu m-am intors acum 2 ore de la punctie,ma simt bine.nu e greu.iti tin pumnii.
Maria, ai mai trecut de o etapa! Bravo, esti foarte aproape de-acum de final! [majoreta]
Succes mai departe! %%-
Last edited by geany_m on Sun Nov 13, 2011 5:18 pm, edited 1 time in total.

Caress

Post by Caress » Sun Nov 13, 2011 5:17 pm

felicioc wrote:Buna tuturor, v-am citit din cand in cand, cu sperante mari pentru fiecare, cu durere in suflet pentru fiecare nereusita, stiu cum este....
Voiam sa va spun ca ma pregatesc sa intru si eu in cursa, astept sa imi vina CM si apoi incep stimularea cu menopur (protocolul scurt), Sunt la a 4-a tentativa, voi face fiv la Giulesti, cu prof Marinescu.
Felicioc, bafta la tentativa numarul 4!Sper sa fie si ultima! %%-

Post Reply