FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
geany_m

Re: FIV in Romania

Post by geany_m » Wed Nov 16, 2011 8:10 pm

Nicolle88 wrote:Maria38, tin pumnii stansi, sa ai 2 supermani lipiciosi si sa stea la mami in burtica 9 luni! Si eu tot la Dacia fac!
Amiruta, imi pare tare rau! Capul sus si Doamne ajuta sa gasiti putere sa mergeti mai departe.
Geany, ai avut mare dreptate! Mai spune-mi de bine ca vad ca ai avut gura aurita: 20 de FOLICULI! E, ce zici? Bine nu au dimensiuni egale, insa dr a zis ca vreo 12-15 tot or sa fie buni! Doamne ajuta! Vineri am punctia si in functie de cati embioni o sa am vom decide ce facem: dublu ET, 2 de ziua 3 si 1 de ziua 5 sau congelam! Sincer, nu stiu ce sa fac?! 8-|
Caress, cred ca si tu mi-ai urat ceva de bine vreo 2 pagini mai in spate, cum v-au auzit foliculii mei..... Multumesc si sa auzim numai vesti bune.
Bubu, buna productie si la tine. Tin pumnii stransi. [floare]
Alla76, am inceput clexane din Z6 de stimulare/Z8 de CM si cu o sapt ianinte de punctie. Insa cred ca e prea mult la mine, clexane de 0.4 in fiecare seara, asa ca am vb si cu dr care mi-a zis sa fac alternativ, azi clexane, maine iau asprenter si tot asa.

Am cam ramas in urma cu cititul, trag tare sa termin ce am pe la birou, ca de vineri intru in CO pana pe 28.11, dar promit sa scriu dupa punctie.
Poop toate fetele! [floare]
Nicolle, vezi ca-ti faci ganduri negre degeaba? :ymsmug: Hai ca mai vorbim noi si dupa punctie, cand va avea medicul suficiente ovocite sa-ti recolteze pentru a face si dublu ET si sa-ti ramana omuleti de zapada! ;) Eu personal as fi optat pentru dublu transfer, daca nu transferam 3 embrioni in ziua 3. Eh, asta e... nu vreau sa spun "o sa stiu data viitoare" pentru ca nu-mi doresc sa vina alta data :D
Spor la treaba si concediu placut! [floare] Te asteptam cu vesti dupa punctie! [majoreta]
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

geany_m

Post by geany_m » Wed Nov 16, 2011 8:15 pm

Bubu wrote:Fetelor, sunt foarte fericita. M-a sunat dr. si mi-a zis ca am 7 bubulini ( embrioni) de calitate foarte buna. Maine se va decide daca fac ET sau lasam pt stadiul de blastocisti.
Bravo Bubu! :YMPARTY: O sa ai si tu de pus la pastrat ;))
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

mara80

Post by mara80 » Wed Nov 16, 2011 8:42 pm

geany_m wrote:
mara80 wrote:felicitari,bubu pentru embronasi!mult succes la ET!va fi bine,ai incredere! :ymhug:
geany,si eu am avut dureri de sani de la punctie,dar stii tu.......fiecare organism e unic,asa ca poate fi un semn de sarcina! %%- iti tin pumnii,sa fie cu noroc!eu trebuie sa vb cu dr. vineri sa vad daca fac luna asta sau luna viitoare FET-ul!
mult succes celor care sunt in asteptarea celor 2 liniute! ;)
Mara, eu iti urez mult, mult, mult succes la FET %%- %%- %%- sa dea Domnul sa fie cu ochisori de data asta! Si eu ma gandesc sa fac FET pana in Craciun daca nu-mi reuseste FIV-ul.
Ai grija de tine si ai incredere! :ymhug:
multumesc,geany! :ymhug: sa dea dumnezeu la toata lumea numai reusite! %%-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

moniro

Post by moniro » Wed Nov 16, 2011 9:09 pm

maria38 sa dea d-zeu sa fie lipiciosi; [its a girl] [its a boy]
bubu, bravo ai avut productie buna b-)
mari si geany mersi pentru gandurile voastre si sa auzim numai de bine. :ymhug:
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

Alla76

Post by Alla76 » Thu Nov 17, 2011 1:02 am

amiruta imi pare tare rau pt rezultat...
trebuie sa va mobilizati, chiar daca, asa cum ai spus...v-ati inhamat la un credit pe 5 ani. asa am facut si noi, si anul trecut si anul asta...si traim dintr-o refinantare in alta... de la o procedura la alta. stiu ca la un moment dat o sa zicem stop joc... dar crede-ma ca in timp situatia se poate inbunatati. platiti 1 an, 2, mai refinantati, mai reanalizati posibilitatile.

totusi nu inteleg de ce vorbesti de atentii...atata vreme cat platesti serviciile nu vad rostul atentiilor. nu le vad nici cand e totul inclus in asigurarea medicala, dar nu redeschid discutia asta.

raluM, vesti? :ymhug:

Bubu, felicitari pentru embrioni! Vad ca Iasul are o afinitate pt piticul al 7-lea care vine mereu din urma...
Ai grija sa te hidratezi bine. Si e sigur constipatia? Burta imensa sigur e de la constipatie si nu de la o hiperstimulare? Ca daca ai folosit si supozitor nu vad cum ai mai ramane tensionata de la constipatie. Da asta tu simti mai bine.

Danaj, asa gandesc si eu. Si daca am gandi mai multi asa ar fi mai usor pt noi ca si pacienti

Silvia, frumos scor la beta nr 2. te asteptam cu vesti!

maria38, sa fie lipiciosi embrionii vostri! te asteptam cu vesti bune peste vreo 10 zile! [barza1] [barza2]

Nicolle, ai vazut ca s-au imblanzit si foliculii tai? te asteptam cu vesti vineri, dupa punctie! De ce spui ca e prea mult clexanul de 0,4...e doza de preventie, nu e mare... eu am facut din ziua 2 de CM, prima de stimulare, am oprit doar pt punctie. Tu ai totusi 3 mutatii...plus ca doza de clexane acopera max 24 de ore... nu 48 cum ti-a recomandat tie acum... intreaba-o pe U sa vezi ce parere are...
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

RaluM

Post by RaluM » Thu Nov 17, 2011 8:36 am

Alla :-* :ymhug: multumesc de intrebare !
Pana in ziua 7 nu am avut nimic, apoi din ziua 7-8 dpt si pana azi z 10 am avut niste crampe nasoale rau de tot, puteam sa jur ca vine rosu... am luat nospa 4/zi plus supozitoare uscosin (cum imi scria in fisa cu instructiuni sa fac in astfel de cazuri) si aproape doar in pat am stat. Acum mi-e si teama sa testez ... vroiam azi dar nu stiu ...
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

valy27

Post by valy27 » Thu Nov 17, 2011 9:57 am

buna fetelor.
sambata am punctia la PROMED. si luni E.T.Deja am emotii PRIVIND NUMARUL OVOCITELOR......SI CALITATEA
Mai am vreo colega ????
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

Bubu

Post by Bubu » Thu Nov 17, 2011 10:58 am

Multa bafta, Valy37. Sa ai parte de foliculi plini si de embrioni de calitate, cu lipici.

Am fost sunata azi dimineata ca va avea lor transferul sambata, deci in stadiul de blastocisti. Sper sa fie totul ok, sa se desfasoare fara probleme si puiutii sa se simta bine la mama lor in burtica.
Am scapat partial de constipatie azi dimineata, dupa combinatii de fructe, iaurt si apa calda pe stomacul gol.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

Bubu

Post by Bubu » Thu Nov 17, 2011 11:08 am

Multumesc Alla 76. Multa bafta si sa dea Domnul sa fie cu final fericit de aceasta data... [gravida]
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

miha73

Post by miha73 » Thu Nov 17, 2011 11:46 am

geany_m wrote:
Bubu wrote:Fetelor, sunt foarte fericita. M-a sunat dr. si mi-a zis ca am 7 bubulini ( embrioni) de calitate foarte buna. Maine se va decide daca fac ET sau lasam pt stadiul de blastocisti.
Bravo Bubu! :YMPARTY: O sa ai si tu de pus la pastrat ;))
Bravo geany_m, iti doresc si eu succes ... sa fie niste embrioni lipiciosi. te pup. miha
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

miha73

Post by miha73 » Thu Nov 17, 2011 11:48 am

Bubu wrote:Multa bafta, Valy37. Sa ai parte de foliculi plini si de embrioni de calitate, cu lipici.

Am fost sunata azi dimineata ca va avea lor transferul sambata, deci in stadiul de blastocisti. Sper sa fie totul ok, sa se desfasoare fara probleme si puiutii sa se simta bine la mama lor in burtica.
Am scapat partial de constipatie azi dimineata, dupa combinatii de fructe, iaurt si apa calda pe stomacul gol.
bubu mult succes sambata. Iti tin pumnii stransi. Bafta!!! Miha
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

valy27

Post by valy27 » Thu Nov 17, 2011 11:49 am

MULTUMESC DE INCURAJARI. SA DEA DOMNUL SA FIE CU.. [gravida]
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA

miha73

Post by miha73 » Thu Nov 17, 2011 11:51 am

valy27 wrote:buna fetelor.
sambata am punctia la PROMED. si luni E.T.Deja am emotii PRIVIND NUMARUL OVOCITELOR......SI CALITATEA
Mai am vreo colega ????
valy 27 - mult mult succes. Sa stii ca prima conditie de reusita este "stapanirea emotiilor". Aceste FIV-uri sunt niste incercari foarte dure pentru noi iar pentru a putea face fata cu success acestor incercari, trebuie sa invatam sa ne stapanim emotiile. Nu iti spun acest lucru pentru ca as dori sa iti dau un sfat, pur si simplul imi impartasesc experienta unui FIV nereusit ... sunt convisa ca daca psihicul este OK embrionasii au mai multe sanse de implantare. Bafta. Miha

miha73

Post by miha73 » Thu Nov 17, 2011 11:54 am

Ralu M cum esti? asteptam vesti foarte bune de la tine, stai linistita si totul o sa fie bine ... Iti tin pumnii.. Miha

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Thu Nov 17, 2011 12:16 pm

Valy si Bubu bafta sambata si sa dea Dumnezeu sa se termine cu [gravida] .
Valy , eu si moniro , suntem tot la Promed , dar inca nu am inceput tratamentul . Tu ce protocol ai avut ?

valy27

Post by valy27 » Thu Nov 17, 2011 1:28 pm

PROTOCOL LUNG.

raluk

Post by raluk » Thu Nov 17, 2011 2:46 pm

valy27 wrote:buna fetelor.
Mai am vreo colega ????
Buna Valy. Si eu sunt tot la Promed. incep pe 20 Dyphereline, merg pe protocol lung. In decembrie o sa fie punctia si ET. Bafta. Iti tin pumnii %%- %%- %%-
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

DUMI

Post by DUMI » Thu Nov 17, 2011 3:07 pm

Bubu wrote:Multumesc Alla 76. Multa bafta si sa dea Domnul sa fie cu final fericit de aceasta data... [gravida]
felicitari bubuuuu [majoreta] [majoreta] [majoreta]
mamica unui baietel superb!

RaluM

Post by RaluM » Thu Nov 17, 2011 3:34 pm

miha73 wrote:Ralu M cum esti? asteptam vesti foarte bune de la tine, stai linistita si totul o sa fie bine ... Iti tin pumnii.. Miha
Multumesc, Miha, nu ma mai doare nimic azi, si astept un rezultat...

later edit: si eu beta <1.2, Mergem mai departe
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

Alla76

Post by Alla76 » Thu Nov 17, 2011 8:00 pm

RaluM wrote:
miha73 wrote:Ralu M cum esti? asteptam vesti foarte bune de la tine, stai linistita si totul o sa fie bine ... Iti tin pumnii.. Miha
Multumesc, Miha, nu ma mai doare nimic azi, si astept un rezultat...

later edit: si eu beta <1.2, Mergem mai departe
ralu... :( [parerau]
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Post Reply