FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
mari g.

Re: FIV in Romania

Post by mari g. » Thu Nov 17, 2011 8:26 pm

RaluM wrote:
miha73 wrote:Ralu M cum esti? asteptam vesti foarte bune de la tine, stai linistita si totul o sa fie bine ... Iti tin pumnii.. Miha
Multumesc, Miha, nu ma mai doare nimic azi, si astept un rezultat...

later edit: si eu beta <1.2, Mergem mai departe
imi pare tare rau.... :(
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

nusha

Post by nusha » Thu Nov 17, 2011 9:29 pm

Buna fetelor,
Am fost azi la Sibiu, dosarul mi l-a primit. Au zis ca le trimit sapt. viitoare la minister, si ei nu au alte informatii,daca se mai intruneste comisia.
Nu am stabilit inca protocolul. Mi-a zis ca va face recomandare de icsi.
Acum am intrebare Silviacris: tu ai facut icsi, parca, la ei? Cat ai platit 3000 sau 3000+1540 icsi?
Am intrebat asistenta si ea a zis ca se plateste 3000+1450.Dar ma gandesc ca nu e ea informata bine.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

geany_m

Post by geany_m » Thu Nov 17, 2011 9:53 pm

RaluM wrote:
miha73 wrote:Ralu M cum esti? asteptam vesti foarte bune de la tine, stai linistita si totul o sa fie bine ... Iti tin pumnii.. Miha

Imi pare rau, RaluM! [parerau] [parerau] [parerau] Doamne, cred ca eu urmez la beta, presimt un rezultat asemanator ~X(
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

mara80

Post by mara80 » Thu Nov 17, 2011 10:28 pm

geany_m wrote:
RaluM wrote:

Imi pare rau, RaluM! [parerau] [parerau] [parerau] Doamne, cred ca eu urmez la beta, presimt un rezultat asemanator ~X(
nu este adevarat geany!!!imi pare tare rau pentru ralu :ymhug: ............imi pare rau si pentru mine.....si pentru celelalte fete care n-au reusit.insa,tu trebuie sa fii optimista pana la capat! %%- cu siguranta vei reusi!eu iti fac galerie!!!!! [majoreta]
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

mara80

Post by mara80 » Thu Nov 17, 2011 10:30 pm

raluca a facut FET-ul in luna imediat urmatoare FIV-ului?.....nu mai retin.....cate celule aveau embrionii ei?
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6

mara80

Post by mara80 » Thu Nov 17, 2011 10:35 pm

RaluM,stiu ca este cumplit de greu,insa......nici nu stiu ce sa-ti spun.....imi aduc aminte de mine acum cateva zile cand am aflat rezultatul.......nimic nu mai conta......te imbratisez :ymhug:

RaluM

Post by RaluM » Thu Nov 17, 2011 10:38 pm

Fetele, multumesc, asta e, nu sunt daramata, nu e atat de greu acum, ca m-am obisnuit cu greul si esecul, parca nu stiu cum e altceva. Oricum fiecare trebuie sa creada in sansa sa, Geany ! Iti tin pumnii !!
Mara, eu am avut menstruatia dupa fivul nereusit (12 ovocite/9 mature/9 embrioni/2 embrioni transferati si 4 congelati) pe 6 august. Apoi mi-au luat 46 de zile sa imi vina din nou, si apoi in luna aceea am intrat in luna pregatitoare pt fet, si apoi in luna de fet si pe 7 nov a fost et cu 4 embrioni de ziua 3: unul cal 1 de 10 celule, si 3 cal 1-2 de 7 si 6 cel.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

mara80

Post by mara80 » Thu Nov 17, 2011 10:45 pm

am inteles,raluca!greu......eu ar trebui sa fac FET-ul luna asta sau luna viitoare,daca facem rost de bani.....nu stiu si nici nu indraznesc sa-mi fac sperante!am fost tare daramata si eu si sotul,dupa prima incercare! #-o

Alla76

Post by Alla76 » Fri Nov 18, 2011 7:09 am

geany_m wrote:
RaluM wrote:

Geany, asa scot eu sucitoarea la tine!!! si dau, ca dau si in gravide cand merita! Alunga gandurile negative si ai incredere in puiutii tai!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

stefana-m

Post by stefana-m » Fri Nov 18, 2011 8:07 am

Nusha, nu este adevarat. Tocmai am facut punctia la Sibiu si sunt in asteptarea ET-ului. Si eu sunt inclusa in program si am PLATIT 3000 LEI; tot ICSI ni s-a facut. Nu stiu ce asistenta ti-a putut spune asta, da NU ESTE ASA. Inaintea mea a facut Dirida FIV si tot cu ICSI, la fel a platit si ea. Deci ai intredere. Doamne ajuta sa ti se aprobe dosarul si sa treci si tu prin emotiile prin care trecem noi :ymhug: .
Infertilitate ideopatica, mai multe IUI fara rezultat, in prezent dosar FIV aprobat Polisano, amh 2,22, fsh 6,8, trompe permeabile.
Punctia: 15 ovocite, din care au rezultat 11 embrioni, FIV nereusit.
MTHFR C677T homozigot
Doamne ajuta toate fetele!

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Fri Nov 18, 2011 9:32 am

raluk wrote:
valy27 wrote:buna fetelor.
sambata am punctia la PROMED. si luni E.T.Deja am emotii PRIVIND NUMARUL OVOCITELOR......SI CALITATEA
Mai am vreo colega ????
Buna Valy. Si eu sunt tot la Promed. incep pe 20 Dyphereline, merg pe protocol lung. In decembrie o sa fie punctia si ET. Bafta. Iti tin pumnii %%- %%- %%-
Raluk , tu ai depus dosarul pe 01.11, iar pe 20 incepi tratamentul? felicitari ! Inseamna ca s-au miscat fffff repede!

silviacris

Post by silviacris » Fri Nov 18, 2011 10:11 am

nusha tin pumnii sa ti se aprobe dosarul !!! %%- Da am facut ICSI si am platit 3000 ron ,trebuia sa facem si tranfer de blastocisti si iarasi nu plateam nimic in plus doar ca am avut doar 5 embrioni si era riscant.Oricum avem 2 blasto congelati si nu am platit nimic,este gratis cultura de blasto si cryogenarea pt primul an.

Va tin pumnii sa ramaneti toate [gravida] ,cele care nu ati reusiti sa va dea Dumnezeu putere si sa nu va pierdeti speranta !
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

Danagj

Post by Danagj » Fri Nov 18, 2011 10:20 am

silviacris wrote:
Va tin pumnii sa ramaneti toate [gravida] ,cele care nu ati reusiti sa va dea Dumnezeu putere si sa nu va pierdeti speranta !
Felicitari Silviacris pt gemenii tai,sa ai sarcina usoara,ma bucur enorm pt reusita ta. [fetita] [baietel]
Maria 38 , mult noroc si tie si.... sa fie rezultat BUN ,sa bem sampanie de copii.Doamne ajuta.
[gravida]
32 de ani,spermograma astenoteratospermie gr 3 ;Protocol scurt 26.11. 11 la Giulesti , dr Andreea Veliscu;Et 14.11.11;
IN Z 12 fiv negativ mi-a venit menstruatia.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 18, 2011 10:37 am

Pentru iesence:

Anuntam initierea Grupului de Suport SOS Infertilitatea la Iasi!

Intrunirile vor avea loc, sub coordonarea unui psiholog, la Casa Corpului Didactic din Iasi, in urmatoarele sambete:

3 decembrie, 10h30 - 12h30
17 decembrie, 10h30 - 12h30
14 ianuarie, 10h30 - 12h30
28 ianuarie, 10h30 - 12h30
11 februarie, 10h30 - 12h30
25 februarie, 10h30 - 12h30

Persoanele interesate sunt rugate sa se inscrie la contact@infertilitate.com - din motive de usurinta a comunicarii si interactiunii, locurile sunt limitate.

Sunteti incurajati sa participati la Grupul de Suport in cuplu, intrucat infertilitatea este o problema de cuplu; totusi, inscrierea este deschisa si persoanelor care vin neinsotite de partener, dar va rugam sa ne precizati acest aspect in e-mailul de inscriere.

Participarea la Grupul de Suport SOS Infertilitatea este gratuita, toate cheltuielile (inchiriere sala, plata psiholog, protocol & cheltuieli conexe) fiind suportate integral din bugetul Asociatiei SOS Infertilitatea.

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

raluk

Post by raluk » Fri Nov 18, 2011 11:51 am

cioco_cioc wrote:
raluk wrote:
valy27 wrote:buna fetelor.
sambata am punctia la PROMED. si luni E.T.Deja am emotii PRIVIND NUMARUL OVOCITELOR......SI CALITATEA
Mai am vreo colega ????
Buna Valy. Si eu sunt tot la Promed. incep pe 20 Dyphereline, merg pe protocol lung. In decembrie o sa fie punctia si ET. Bafta. Iti tin pumnii %%- %%- %%-
Raluk , tu ai depus dosarul pe 01.11, iar pe 20 incepi tratamentul? felicitari ! Inseamna ca s-au miscat fffff repede!
Da , dar asta pentru ca eu sunt dispusa sa platesc intreg procedeul FIV daca nu se aproba dosarul. :D In conditiile in care comisia s-ar intruni in dec, cum spuneau pana pe 5-7 max, raspunsul l-as fi avut pana pe 10 dec , cand urmeaza ET, asta in cele mai bune vise.... daca nu...eu nu mai pot astepta, am avut prea multe piedici... :((
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

Caress

Post by Caress » Fri Nov 18, 2011 12:29 pm

Silvia Felicitari din suflet si sarcina usoara!!!!!!Si sa ne impartasesti cand o sa afli ce se ascunde in ouletele surpirza:fetite, baietei sau o fetita si un baietel:)!

Maria38 Nu ai idee cat m-am bucurat citind vestea ta!Din doua ovocite doi embrioni transferati este o mica minune!Sa dea DD sa se prinda!

moni77

Post by moni77 » Fri Nov 18, 2011 12:47 pm

Silvia, ma bucur pentru tine. Doamne ajuta ca toate fetele care sunt in asteptare si care vor incepe procedura sa aibe rezultat pozitiv.
Ai grija de tine si de puiutii tai!

daniela19771210

Post by daniela19771210 » Fri Nov 18, 2011 12:52 pm

moni77 wrote:Silvia, ma bucur pentru tine. Doamne ajuta ca toate fetele care sunt in asteptare si care vor incepe procedura sa aibe rezultat pozitiv.
Ai grija de tine si de puiutii tai!
buna tocmai am ajuns de la cj mia dat sa fac 3 injecti cu menopur pe zi si un gonapeptil pana miercuri cand trbuie sa merg anapoi pt eco sper sa fie bine va doresc la toate [gravida] [gravida] [gravida] [gravida]

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Fri Nov 18, 2011 4:26 pm

Silvia, FELICITARI pentru gemelasi! Si eu tot gemeni imi doresc, Doamne ajuta! Sa stai cumintica si sa ne spui si noua cand o sa afli ce ai in burica!
Tocmai ce am ajuns de la punctie: 19 ovocite, insa din pacate nu a putut sa-mi spuna cate sunt mature si cate imature pentru ca era foarte mare aglomeratie! Ca o concluzie, dr a fost foarte multumita atat de mine cat si de sot! Se vede ca s-a lasat de fumat, a spus dr., "colcaie" de spermatozoizi, ba mai mult dr embriolog a iesit pe hol si l-a intrebat daca a luat ceva tratament. Al meu a crezut ca e ceva de rau, s-a fastacit tot si a zis NU (dar el luase trat) Dupa ce i-a zis dr embriolog ca sta foarte bine si ca nu mai e nevoie de o alta proba, s-a linistit. Eram curioasa cati [sperm] o fi avand, insa v-am spus la ce nebunie era... Astept sa ma sune maine si sa-mi spuna cati embrioni avem. Dr. zicea ca mai bine nu face ICSI, i-ar lasa la liber ca ar fi mai bine! La chestii de laborator nu prea ma pricep, i-am spus sa faca tot posibilul sa se fecundeze cati mai multi ca as vrea sa si congelez. Luni ET.
Va intreb pe voi pt ca nu stiu ce sa fac:
- sa transfer 3 embrioni de Z3 (asa am transferat si in primavara si s-a prins unul) si restul sa-i congelez?! sau
- sa transfer 2 embrioni in Z3 si restul sa-i las la blastocist si sa mai transfer unul in Z5, si daca mai raman cu blasto sa-i congelez?!
pe de alta parte e mai bine sa congelez in Z3 sau in Z5? Mentionez ca sotul meu are o inversiune pericentrica pe cromozomul 9: CARIOTIP 46, XY, inv(9)(p1;q1)
Multumesc mult pt ajutor [floare]
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

bbcc

Post by bbcc » Fri Nov 18, 2011 5:29 pm

Nicolle88 wrote: Va intreb pe voi pt ca nu stiu ce sa fac:
- sa transfer 3 embrioni de Z3 (asa am transferat si in primavara si s-a prins unul) si restul sa-i congelez?! sau
- sa transfer 2 embrioni in Z3 si restul sa-i las la blastocist si sa mai transfer unul in Z5, si daca mai raman cu blasto sa-i congelez?!
pe de alta parte e mai bine sa congelez in Z3 sau in Z5? Mentionez ca sotul meu are o inversiune pericentrica pe cromozomul 9: CARIOTIP 46, XY, inv(9)(p1;q1)
Multumesc mult pt ajutor [floare]
si noi suntem in acelasi loc, asteptam acum munca de laborator pentru ET, asa ca cine a mai trecut prin asa ceva, poate ne poate lamuri cu ceva date statistice pe intrebarile de mai sus. Stiu ca s-a tot discutat si sunt multe informatii imprastiate prin topicuri, dar stie cineva niste cifre oficiale la un loc.....
- Pana la urma e mai bine in Z3 sau Z5? Sau si Z3 si Z5 cum se pare ca ar fi cel mai bine? Statistica ce zice?
-In cazul vitrificarii, care e rata de supravietuire dupa dezghetare la Z3 comparat cu Z5?
-Care ar fi rata de succes cu embrio congelati fata de aprox 20% cu embrio proaspeti?

Multumesc.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

Post Reply