FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
danad

Re: FIV in Romania

Post by danad » Fri Nov 18, 2011 5:44 pm

buna !
Sunt una dintre fetele care au avut norocul de a face FIv cu ajutorul statului, dar din pacete nu am reusit. Am facut FIV la Sibiu, totul a decurs normal, tratamentul a dat roade, mi s-au recoltat 16 ovocite din care au rezultat 8 embioni si s-au implantat 2 (in z5), dar se pare ca nu am avut noroc.Multe multumiri celor de la SOS Infertilitatea si tot respectul pentru toti angajatii clinicii.
Multa bafta fetelor care acum fac tratament!

Bubu

Post by Bubu » Fri Nov 18, 2011 6:00 pm

Geany trebuie sa fii optimista, sa gandesti pozitiv ca beta va fi urias si [gravida]
Nicolle 88 si bbcc bafta multa la ET si sa aveti parte de embrioni lipiciosi.

Si eu fac maine ET de blastocisti. Am avut 7 puiuti de calitate foarte buna si dr. a hotarat sa transfere blastocisti. Din ce am mai citit sansele de reusita sunt de 50 % la transferul de blastocisti, fata de 20-30 % la transferul de embrioni de z3. Imi doresc din tot sufletul ca toate sa reusim sa [mama&bebe] indiferent de stadiul embrionilor transferati.

Nici eu nu stiu maine cati voi transfera. Ma voi consulta cu dr. Doamne ajuta!
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

Bubu

Post by Bubu » Fri Nov 18, 2011 6:02 pm

Danad imi pare rau ca nu a reusit procedura , dar poate ai vitrificat cativa embrioni si data viitoare Doamne Doamne te va ajuta sa-i iei acasa si [gravida] .
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.

Bubu

Post by Bubu » Fri Nov 18, 2011 6:04 pm

Silvia cat ma bucur pt gemenii tai. Sa fie sanatosi si tu pe langa ei. [carutf] [carutf]

geany_m

Post by geany_m » Fri Nov 18, 2011 6:31 pm

Alla76 wrote:Geany, asa scot eu sucitoarea la tine!!! si dau, ca dau si in gravide cand merita! Alunga gandurile negative si ai incredere in puiutii tai!
Alla, dar nu simt nimic!! :(( Nu ma simt altfel, nu-i nici o diferenta....n-am nici un feeling :ymsigh:
As vrea sa nu vina niciodata ziua de luni, sa nu-mi spulbere si ultima farama de speranta din suflet! :-S
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

silviacris

Post by silviacris » Fri Nov 18, 2011 7:19 pm

geany te rog nu dispera,o sa fie bine ai sa vezi !!! ai incredere,nici eu nu am simtit nimic nu am avut niciun feeling si uite sunt [gravi] cand am vazut negru pe alb tot nu am realizat, nici acum nu simt mare lucru...ma simt absolut normal cu toate ca imi si doresc sa inceapa simptomele ca sa stiu ca e totul ok si chiar sunt gravida :D
nu mai cautati simptome sunt inselatoare si majoritatea sunt de la utrogestan,e muuult prea devreme pt simptome abia de la 5 sapt+ o sa inceapa :D
danad imi pare rau :YMPRAY:

bubu super productie ai avut,doamne ajuta sa fie cu noroc,mai ales ca pui si blasto sunt sansele de reusita mai mari.Tin pumnii la ET
si voua fetelor stefana _m, nicolle si bbcc sa veniti toate [gravi]

va urmaresc cu interes zilnic si sper sa fie cat mai multe reusite

va multumesc tuturor pt gandurile bune si va doresc numai [bebeou]
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

nusha

Post by nusha » Fri Nov 18, 2011 8:06 pm

Silviacris, felicitari pt gemanasi.
Va multumesc fetelor pt precizari. Poate nu stia asistenta, sau poate incearca si ei si la care le merge e bine.
O alta intrebare pt fetele care sunt pacientele domnului Isparoiu: ii pot trimite un email in care sa-i cer niste lamuriri, legate de protocol? Are vreo una dintre voi o adresa de email a lui?

Geany, bafta pe luni cand faci testul.Stiu ca perioada asta de asteptare e cea mai grea, dar va trece si asta si luni vei fi fericita
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

geany_m

Post by geany_m » Fri Nov 18, 2011 8:52 pm

silviacris wrote:geany te rog nu dispera,o sa fie bine ai sa vezi !!! ai incredere,nici eu nu am simtit nimic nu am avut niciun feeling si uite sunt [gravi] cand am vazut negru pe alb tot nu am realizat, nici acum nu simt mare lucru...ma simt absolut normal cu toate ca imi si doresc sa inceapa simptomele ca sa stiu ca e totul ok si chiar sunt gravida :D
nu mai cautati simptome sunt inselatoare si majoritatea sunt de la utrogestan,e muuult prea devreme pt simptome abia de la 5 sapt+ o sa inceapa :D
Pai tocmai asta e, nu-mi caut simptome pentru ca nu le am. Nu mi se pare ca......sau ca..... (nici sanii nu ma mai dor acum).
Nici utrogestanul nu-mi da simptome! ~X(
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

stefana-m

Post by stefana-m » Fri Nov 18, 2011 8:55 pm

Nusha, poti sa-i scrii dr pe adresa fertilitate@polisano.ro, iti raspunde garantat.
Silvia [majoreta] felicitari pt gemeni, iti doresc sa ai o sarcina usoara pana la capat.Te urmez si eu imediat. :-BD
Geany, nu mai fi asa pesimista ca nu e bine, asteapta si tu pana luni, trebuie sa crezi ca va fi bine.
Danad :ymhug: e greu dar trebuie sa te mobilizezi si sa o iei de la capat.
Nicolle 88 si bbcc tinem pumnii stransi, sa fie cat mai lipiciosi si sa se molipseasca la toata lumea. [floare]
Mariaa 38 [floare] e o minune ce ti se intampla, Doamne ajuta pana la capat.
Infertilitate ideopatica, mai multe IUI fara rezultat, in prezent dosar FIV aprobat Polisano, amh 2,22, fsh 6,8, trompe permeabile.
Punctia: 15 ovocite, din care au rezultat 11 embrioni, FIV nereusit.
MTHFR C677T homozigot
Doamne ajuta toate fetele!

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Fri Nov 18, 2011 9:27 pm

Da , dar asta pentru ca eu sunt dispusa sa platesc intreg procedeul FIV daca nu se aproba dosarul. :D In conditiile in care comisia s-ar intruni in dec, cum spuneau pana pe 5-7 max, raspunsul l-as fi avut pana pe 10 dec , cand urmeaza ET, asta in cele mai bune vise.... daca nu...eu nu mai pot astepta, am avut prea multe piedici... :((
Doamne-ajuta ! Sa auzim numai de bine! [bebeou]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 18, 2011 9:36 pm

Asociatia SOS Infertilitatea a fost nevoita, avand de cateva luni bune peste 5000 de friends, sa migreze spre o pagina asociativa, altfel nu mai putea adauga noi contacte, sistemul Facebook nu mai permitea.

Cu ocazia migrarii, s-au pierdut arhivele de pe contul individual (iarasi sistemul FB - doar asa permite), dar vom reconstrui totul.

Continuam deci aici: https://www.facebook.com/SOSInfertilitatea" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

mari g.

Post by mari g. » Sat Nov 19, 2011 8:38 am

geany_m wrote:
Alla76 wrote:Geany, asa scot eu sucitoarea la tine!!! si dau, ca dau si in gravide cand merita! Alunga gandurile negative si ai incredere in puiutii tai!
Alla, dar nu simt nimic!! :(( Nu ma simt altfel, nu-i nici o diferenta....n-am nici un feeling :ymsigh:
As vrea sa nu vina niciodata ziua de luni, sa nu-mi spulbere si ultima farama de speranta din suflet! :-S

geany iti tin pumnii... sa fie o zi de luni norocoasa si cu un beta cat mai mare :ymhug:
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

soniuca

Post by soniuca » Sat Nov 19, 2011 9:34 am

Buna fetelor feliciari tuturor celor care au reusit pana acuma eu incep prima injectie cu dipherile pe 25.11 sunt f emotionata insa sper sa decurga totul ok si sa avem un final fericit.Vreau sa va intreb cum se pastreaza aceste injectii pe prospect scrie sub 25grade iar de la farmacie mi-au zis sa le tin la rece insa nu in frigider va rog sa ma lamuriti si pe mine daca a facut cineva tratament cu dipherine multumesc si va doresc multa putere si o zi frumoasa sa ne auzim cu bine va imbratisez

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Sat Nov 19, 2011 11:18 am

Tocmai ce m-au sunat de la clinica, am vb chiar cu Dr. embriolog, avem 8 embrioni (7 pe standard si 1 cu ICSI) cu posibilitatea ca pana maine sa mai fie inca 3! Yupiiiii! Va poop si va doresc numai bine. Doamne ajuta!
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

stefana-m

Post by stefana-m » Sat Nov 19, 2011 12:36 pm

Nicolle :-BD super bine, frumoasa productie, o sa se lase cu [feed2] cu siguranta.
Soniuca, diphelerine nu se tine la frigider, dar temperatura sa nu fie mai mare de 25 de grade.
Si eu azi, in ziua 3, am 8 embrioni de 8 celule si 3 de 7. Sunt f emotionata. Sper sa fie bine pana la final. Saracutii de ei au rezistat eroic pana azi.
Infertilitate ideopatica, mai multe IUI fara rezultat, in prezent dosar FIV aprobat Polisano, amh 2,22, fsh 6,8, trompe permeabile.
Punctia: 15 ovocite, din care au rezultat 11 embrioni, FIV nereusit.
MTHFR C677T homozigot
Doamne ajuta toate fetele!

mara80

Post by mara80 » Sat Nov 19, 2011 1:32 pm

Nicolle88 wrote:Tocmai ce m-au sunat de la clinica, am vb chiar cu Dr. embriolog, avem 8 embrioni (7 pe standard si 1 cu ICSI) cu posibilitatea ca pana maine sa mai fie inca 3! Yupiiiii! Va poop si va doresc numai bine. Doamne ajuta!
felicitari,Nicolle88!este foarte bine!mult noroc pe luni! %%-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

mara80

Post by mara80 » Sat Nov 19, 2011 1:34 pm

stefana-m wrote:Nicolle :-BD super bine, frumoasa productie, o sa se lase cu [feed2] cu siguranta.
Soniuca, diphelerine nu se tine la frigider, dar temperatura sa nu fie mai mare de 25 de grade.
Si eu azi, in ziua 3, am 8 embrioni de 8 celule si 3 de 7. Sunt f emotionata. Sper sa fie bine pana la final. Saracutii de ei au rezistat eroic pana azi.
sa inteleg ca vei face ET cu blastocisti?asta e foarte bine!mult succes! @};-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6

mara80

Post by mara80 » Sat Nov 19, 2011 1:38 pm

eu am vb aseara cu dl. dr. si voi face pauza in aceasta luna!daca vine cm-ul la timp si endometrul va fi ok,atunci voi face FET-ul in decembrie chiar inainte de Craciun(asta daca ma incadrez pana pe 23)....daca nu ramane pe ianuarie! :ymdaydream:
eu sunt optimista si cred ca buburuza mea vitrificata va fi cea norocoasa! %%-

Alla76

Post by Alla76 » Sat Nov 19, 2011 2:31 pm

geany_m wrote:
geanny, ascult=o pe silvia! are perfecta dreptate...chiar n-ai ce sa simti acum, tot ce simti e de la progesteron. nu-ti pierde increderea in puiutii tai (stiu...ma repet si ti-am mai zis de vreo 3 ori despre incredere, dar crede-ma...e un atu!)
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Sat Nov 19, 2011 2:35 pm

danad wrote:buna !
Sunt una dintre fetele care au avut norocul de a face FIv cu ajutorul statului, dar din pacete nu am reusit. Am facut FIV la Sibiu, totul a decurs normal, tratamentul a dat roade, mi s-au recoltat 16 ovocite din care au rezultat 8 embioni si s-au implantat 2 (in z5), dar se pare ca nu am avut noroc.Multe multumiri celor de la SOS Infertilitatea si tot respectul pentru toti angajatii clinicii.
Multa bafta fetelor care acum fac tratament!
imi pare tare rau pentru nereusita... mi se rupe sufletul pt fiecare cuplu care trece prin asta fara succes...

ai si puiuti la rece?
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Post Reply