FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: FIV in Romania

Post by SOS Infertilitatea » Sat Nov 26, 2011 10:48 am

teo wrote:As avea o rugaminte pentru fetele care au terminat procedura, sa ne spuna din experienta lor ce e bine si ce nu e bine sa faci in intervalul dintre punctie si analiza finala (beta..).
E nevoie de repaus total dupa embriotransfer? Daca da, cat timp?
Dupa cat timp iti poti relua activitatea?
Ce alimente sunt recomandate? etc. :-\
Exista subiect dedicat exclusiv acestui subiect: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=244" onclick="window.open(this.href);return false;

Mult succes, sa fie cu noroc! [barza5]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Nov 26, 2011 11:02 am

teo wrote:
Ca si Geany_m, am ramas si eu cu Gonal (in pen mai sunt 300 IU)... daca are cineva nevoie sunt bucuroasa sa va ajut... e pacat de el sa stea degeaba in frigider.
Anunta te rugam si aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... &start=120" onclick="window.open(this.href);return false; precizand orasul si cand a fost desfacut pen-ul.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Nov 26, 2011 11:58 am

Sa mentionam intre timp o alta mediatizare a campaniei si a cauzei luptei cu infertilitatea, un reportaj in revista "Libertatea pentru femei", in care apar Mihaele @};- si Elena @};-

Image

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

teo

Post by teo » Sat Nov 26, 2011 12:27 pm

SOS Infertilitatea wrote:
teo wrote:As avea o rugaminte pentru fetele care au terminat procedura, sa ne spuna din experienta lor ce e bine si ce nu e bine sa faci in intervalul dintre punctie si analiza finala (beta..).
Exista subiect dedicat exclusiv acestui subiect: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=244" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Mult succes, sa fie cu noroc! [barza5]
Multumesc [floare]

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Sat Nov 26, 2011 3:31 pm

Teo, multumesc pentru incurajare :ymhug: . Sunt constienta ca trebuie sa fiu calma , linistita si sa nu-mi fac griji... dar de la a spune pana la a face...
Am mare incredere in doctorita mea si sper ca la final sa fiu o [gravida] fericita! La mine, in ziua 4 de stimulare cel mai mare folicul avea 4.3 .... Sper sa mai creasca pana luni...
Bafta multa iti doresc in continuare %%- %%- %%- !!!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Nov 26, 2011 4:20 pm

Avem inregistrarea radioreportajului, unde, pe langa Raluca si Geany, vorbesc dna Oana Grigore, purtator de cuvant MS, si dr. Anca Moisa - Giulesti.

Reportajul Radio Romania Actualitati.

Sunt excelente astfel de mediatizari, constituie pârghii pentru a convinge MS sa perpetueze Subprogramul. Totodata, se spun niste realitati mai putin stiute de catre publicul generalist: costurile aditionale, durata procedurii s.a.m.d.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Danagj

Post by Danagj » Sun Nov 27, 2011 9:48 am

Ca si Geany_m, am ramas si eu cu Gonal (in pen mai sunt 300 IU)... daca are cineva nevoie sunt bucuroasa sa va ajut... e pacat de el sa stea degeaba in frigider.
[majoreta] [floare]
Last edited by Danagj on Tue Nov 29, 2011 12:04 pm, edited 1 time in total.
32 de ani,spermograma astenoteratospermie gr 3 ;Protocol scurt 26.11. 11 la Giulesti , dr Andreea Veliscu;Et 14.11.11;
IN Z 12 fiv negativ mi-a venit menstruatia.

Danagj

Post by Danagj » Sun Nov 27, 2011 10:19 am

Multumesc ZOI,de ieri fetelor am inceput si eu stimularea DAR sa va povestesc peripetiile prin care am trecut ,am colindat Bucurestiul de m-au trecut apele fiind din provincie nu cunosteam locatia unde fusesem trimisa la o clinica pt un mic test am ajuns de la Giulesti in Dorobanti am asteptat 2 ore rezultatul la urgente si in final.....am plins biata de mine se stricase aparatul lor care trebuia sa de-a rezultatul am plins de nervi aveam un timp scurt in care trebuia sa ma incadrez sa prind si transportul spre destinatia de acasa.(ora 15. 15)Sotul acasa ma ghida prin telefon pe unde s-o iau el era la calculator si vedea traseul prin satelit, la ora diminetii 9 imi primisem si reteta care trebuia s-o cumpar urgent ca trebuia sa le fac la orele dominetii exista acel dar......,Am gasit si farmacia care avea Pergovis(cica este un medicament mai nou) si Gonal de 300 ui,nu aveau seringi de unica folosinta ca acelea de insulina si nici ace suptiri pt Pergovis,am plecat repede la metou si am coborat la Grozavesti, am mers rapid la farmacia de la Carrefour si am luat seringa,era ceasul 14.25,am alergat cum alergasem toata ziua inapoi la Giulesti ,asis. Flori mi-a facut doza si am fugit iar la metrou trebuia sa ajung in Militari la Autogara ,am ajuns la 15.8 min . Mentionez: de la Giulesti mi-au dat reteta din a doua zi de menstruatie cu card de reducere cum ai zis si tu Zoi de 12% red si un pliant cum sa ajungi la farm sensiblu dar eu daca treb sa fac analiza de laborator inde mi-au zis in Doroanti am gasit si medicamentele (cu ajutorul sotului) pe 30.11 merg la eco si imi treb alt gonal de 900ui,orgalutran si pregnyl, sper sa merite alergatura.Asta a fost prima mea peripetie fetelor.Eram fericita ca mi se sparsese foliculul de 24mm,altfel nema tratament.
32 de ani,spermograma astenoteratospermie gr 3 ;Protocol scurt 26.11. 11 la Giulesti , dr Andreea Veliscu;Et 14.11.11;
IN Z 12 fiv negativ mi-a venit menstruatia.

georgyy16

Post by georgyy16 » Sun Nov 27, 2011 1:22 pm

eu iau acid folic de ceva vreme se ia inainte de fiv si dupa se ia in continuare daca cititi prospectul veti vedea la ce ajuta!
si eu am facut protocolul lung cu diphereline si menopur si le am cumparat de la farmaciile sensi blu din bucuresti si au si un pret foarte bun

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Nov 27, 2011 5:24 pm

Fotografii de la masa rotunda medici-pacienti de vineri seara, aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 963#p15960" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

felicioc

Post by felicioc » Sun Nov 27, 2011 6:51 pm

Nicolle88 wrote:Felicioc, daca am retinu bine maine ai punctia, iti tin pumnii, Doamne ajuta sa gaseasca cat mai multe ovocite mature si sa obtii cati mai multi embrionasi care sa fie lipiciosi si sa stea la mami in burtica 9 luni!

Sa va spun si despre mine: luni am transferat un embrio A8 si rstul de 10 embrio i-am lasat la blasto. Ieri cand am fost la al doilea ET, am mai ramas cu 5 blasto si o morula. Blasto aratau fff bine, am avut 4 blasto 3AA si un blasto 4AA. Prin urmare am mai transferat 2 blasto 3AA si restul, inclusiv morula, i-am vitrificat. Doamne ajuta sa [gravida] !
[floare]

PS: Geany, presimt ca te urmez! ;) :-*
Nicolle88, si eu zic ca o urmezi pe Geany cea [gravi] !
Eu am avut vineri punctia, am avut 6 ovocite, decoamdata avem tot atatia embrioni. Maine facem transferul! :)

ela_ella

Post by ela_ella » Sun Nov 27, 2011 8:08 pm

felicioc wrote:
Nicolle88, si eu zic ca o urmezi pe Geany cea [gravi] !
Eu am avut vineri punctia, am avut 6 ovocite, decoamdata avem tot atatia embrioni. Maine facem transferul! :)
Doamne ajuta la bebei lipiciosi si cu pofta de viata!!!!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

moniro

Post by moniro » Sun Nov 27, 2011 11:59 pm

Buna, fetelor.
Vineri am inceput si eu protocolul scurt cu puregon 150 ui.
La prima eco in ziua 3 aveam 6 foliculi pe OD si 10 pe OS.
Am totusi o problema, si ieri, dar si azi am avut dureri abdominale si senzatia de greata. Imi puteti spune daca a mai avut cineva aceste simptome si daca este vreo problema?
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

ela_ella

Post by ela_ella » Mon Nov 28, 2011 11:10 am

moniro wrote:Buna, fetelor.
Vineri am inceput si eu protocolul scurt cu puregon 150 ui.
La prima eco in ziua 3 aveam 6 foliculi pe OD si 10 pe OS.
Am totusi o problema, si ieri, dar si azi am avut dureri abdominale si senzatia de greata. Imi puteti spune daca a mai avut cineva aceste simptome si daca este vreo problema?
Am si eu 2 intrebari si sper sa ma poti ajuta...
In ce zi a cm ai inceput tratamentul de stimulare si a doua, in ce zi a cm se face punctia?
multumesc
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)

georgyy16

Post by georgyy16 » Mon Nov 28, 2011 11:52 am

SUCCES ELA-ELA SA DEA BUNUL DUMNEZEU SI MAICA DOMNULUI SA FIE CU FFFF MARE SUCCES SI SA SE LIPEASCA UN BEBE CARE SA STEA ACOLO LA MANI IN BURTICA [bebeou]

georgyy16

Post by georgyy16 » Mon Nov 28, 2011 11:54 am

EU AM FACUT PROTOCOL LUNG CU DIPHERELIN DIN ZIUA 3 A MENSTREI SI DUPA AM FACUT MENOPUR 1 PE ZI ,AM CRESCUT LA 2 PE ZI SI TOT CRESTEAU FOARTE INCET SI AM FACUT IN FINAL 3 MENOPUR PE ZI SI ATUNCI AM AVUT SUCCES

ela_ella

Post by ela_ella » Mon Nov 28, 2011 1:22 pm

multumesc

daniela19771210

Post by daniela19771210 » Mon Nov 28, 2011 2:03 pm

ela_ella wrote:multumesc
buna am fost azi la cj la eco nu am o veste prea buna pe miercuri trebuia sa fac puctia dar am amanat pe joi sa mai creasca foliculi azi e ziua a 11 de stimulare si cel mai mare folicul are numai 17 mm cred ca nu e prea bine voi ce stiti ,la ce dimenami ar trebui sa ajunga :(( :(( [jale!] sper sa mai creasca pana miercuri cand trebuie sa merg din nou la eco va doresc la toate [gravida] [gravida]

valy27

Post by valy27 » Mon Nov 28, 2011 2:16 pm

SUNT IN ZIUA 7 D ELA E.T....PARCA MAI ERAU 2-3 FETE CU ET PE 21 NOIEMBRIE.CE FACETI?CUM SUNTETI?
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Mon Nov 28, 2011 2:30 pm

georgyy16 wrote:EU AM FACUT PROTOCOL LUNG CU DIPHERELIN DIN ZIUA 3 A MENSTREI SI DUPA AM FACUT MENOPUR 1 PE ZI ,AM CRESCUT LA 2 PE ZI SI TOT CRESTEAU FOARTE INCET SI AM FACUT IN FINAL 3 MENOPUR PE ZI SI ATUNCI AM AVUT SUCCES
Cate zile de menopur ai facut? De la cat la cat ti-au crescut?

Post Reply