FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
daniela19771210

Re: FIV in Romania

Post by daniela19771210 » Tue Nov 29, 2011 2:42 pm

Caress wrote:Daniela19771210 Daca te duci maine la eco nu ai cum sa faci punctia joi e imposibil!Probabil e maine ultima eco (avand in vedere ca deja ai foliculi de 17 mm) maine seara declansarea si vineri punctia. Foliculi de 17 mm inainte de ultima eco si de declansare e foarte bine nu vad unde este problema, pana ajungi pe masa la punctie se fac fix perfecti!
Totodata ce legatura are faptul ca ar trebui sa iti vina menstra pe 8 decembrie atata timp cat tu esti in plina procedura de stimulare? Cand termini stimularea dupa punctie te trec pe utrogestran (sau alta varianbta de progesteron) care oricum afecteaza mersul normal al menstrei ca sa zic asa....sa nu crezi ca tre sa fie totul gata pana pe 8 decembrie fix ca altfel vine cm chiar nu e asa, dupa punctie iei progesteron urmeaza transferul mai e de lucru!

Cioco_cioc ok,tin pumnii sa creasca incet dar sigur. Combinatia Puregon Menopur da de obicei rezultate bune chiar si in cazul poor responderilor(uneori combinata cu Orgalutran ori in zi 5 ori cand cel mai mare folicul are 14 mm), e ok ca te monitorizeaza si au crescut doza sa speram ca ajuta. Iti tin pumnii!!
va multumesc de incurajari e primul fiv si am mari emoti referitor la punctie maine merg la eco dar a zis medicl sa nu imi fac menopurul si gonapeptilul ci sami duc cu mine brevactid 500 mi ,doua fiole ori cum intru maine la rport va doresc la toate [gravida] [gravida]

miha73

Post by miha73 » Tue Nov 29, 2011 3:19 pm

Nicolle 88 - iti tin pumnii stransi, ai grija stai linistita si sa vii cu beta mare. Te pup. Miha
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

miha73

Post by miha73 » Tue Nov 29, 2011 3:40 pm

Bubu wrote:Maria38, suntem in aceeasi situatie. Eu am facut beta hcg a 10 a zi de la ET. Astazi este a 33 a zi a CM. Am scris si mai sus. Medicul mi-a recomandat sa intrerup tratamentul si daca pana vineri nu vine menstruatia, sa mai fac o data testul. Nu mai am lacrimi de cat am plans.....
sal, eu nu as intrerupe tratamentul de sustinere, poate cine stie ai facut beta prea repede sau pur si simplu au "gresit" analiza cei de la laborator. Se poate intampla din pacate. Eu sunt chimista si stiu ca nu este imposibil sa "gresesti" o proba - eroare umana. Deci, nu mai plange, roaga-te si poate cine stie... vii cu un beta mare vineri.
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 29, 2011 5:06 pm

Miha, medicul mi-a zis sa intrerup tratamentul. Am mai citit si pe net despre utrogestan si in unele cazuri, menstra a venit la 3-5 zile de la intreruperea tratamentului . Ne-am gandit si la o eroare a laboratorului. Daca ma ajuta Doamne Doamne si pana vineri nu vine menstruatia, vineri fac beta hcg la alt laborator.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

mara80

Post by mara80 » Tue Nov 29, 2011 5:13 pm

Bubu wrote:Ieri am facut beta hcg, dar din pacate a iesit sub 1.
Nu am scris, nu am intrat pe forum sapt. trecuta. Am avut o sapt groaznica, am trecut prin diverse stari de la speranta la disperare, de la lacrimi la bucurie. A fost cea mai grea saptamana. Pe 19 am facut ET, marti am avut dureri ca la menstruatie, joi au aparut niste pete rozalii, dar menstruatia nu a venit. Mi-am facut sperante, dar .......
Sansa mea a murit. Nu avem nici embrioni vitrificati, pentru ca doar unul a rezistat pana in ziua a 5 a. Credeam ca este cel norocos. M-am rugat la Doamne Doamne sa ma ajute sa am un Craciun fericit, dar....cred ca rugaciunile mele s-au oprit pe undeva, nu au ajuns la El.
Sotul incearca sa-mi ridice moralul, imi spune ca vom merge mai departe. Da, vom merge, dar financiar cu ce ? Cine ne ajuta ? Pentru acest program am imprumutat de la banca. Banca nu ne mai da nimic.
Nu am vrut sa va impovarez si pe voi cu problemele mele. Imi pare rau.
Viitoarelor mamici le urez sarcina usoara, iar celor care asteapta raspunsul, sa dea Domnul sa fie asa cum va doriti [gravida]

bubu,capul sus :ymhug: !iti spune cineva care a trecut prin asta,din pacate :( .............e greu,dar trebuie sa megem inainte!
eu mai am un blastocist si am sa merg in luna decembrie la FET,daca clinica va lucra intre Craciun si Revelion,insa sunt cam reticenta cu privire la rezultat,pentru ca desi se spune ca blastocistii au rata de reusita de aproximativ 50%,vad ca nu e asa!nu am auzit reusite pana acum decat cu embrioni de ziua3,nu si de ziua5......acum...asta e!noi in ianuarie oricum ne facem dosar de adoptie!
geany,asteptam vesti!pupici pe burtica!
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 29, 2011 5:14 pm

Multumesc tuturor pentru incurajari. Chiar daca nu stau prea bine cu moralul, sunt alaturi de voi si ma bucur pentru fiecare vis implinit.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 29, 2011 5:19 pm

Mara, sa dea Domnul ca omuletul de zapada sa se prinda. Nu stiu ce sa zic cu reusita. Si eu m-am gandit ca ar fi trebuit sa-mi faca ET in ziua a 3 a si din cei ramasi sa mearga pana la blastocist ( am avut 7 embrioni). Mi-am dorit foarte mult sa am embrioni pt vitrificare. Dar, acum sunt inutile comentariile. Iti doresc numai bine.

mara80

Post by mara80 » Tue Nov 29, 2011 5:27 pm

asa este,ai dreptate......comentariile sunt de prisos.......sa speram totusi ca va veni soarele si pe strada noastra......candva! @};-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6

larissa_personal

Post by larissa_personal » Tue Nov 29, 2011 6:11 pm

imi pare rau ptr vestile rele...ma intristeaza asemenea vesti si ma fac pesimista, dar totusi sper sa fie bine...eu azi am dat start intepaturilor, prima intepatura a fost un picutz dureroasa, dar maine va fi mai bine..dar cand ma gandesc ca diphereline am 28 de fiole de facut, adik 28 de zile, ma apuca groaza...
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

Alla76

Post by Alla76 » Tue Nov 29, 2011 6:38 pm

ela_ella wrote:
Alla76 wrote:
ela_ella wrote: Am si eu 2 intrebari si sper sa ma poti ajuta...
In ce zi a cm ai inceput tratamentul de stimulare si a doua, in ce zi a cm se face punctia?
multumesc
ella, la protocolul scurt eu am inceput inhibarea cu gonapeptyl din prima zi si din ziua 2 am adaugat stimularea cu gonal, am facut punctia in ziua 12. dar depinde de cum raspunzi la stimulare, poate prelungi stimularea cu cateva zile
Multam Alla, intrebam ca sa stiu cum stau pt fiv, pe 6 decembrie am programare la clinica si tot pe 6 s-ar putea sa fie 1 zi de cm (la 28 de zile), iar perioada de ovulatie este inainte de Craciun, daca imi mai prelungeste stimularea [jale!] , este perfect este tocmai in zi de sarbatoare... o sa incerc sa ii bat la cap sa ma vada mai devreme sa poata sa imi dea schema si sa imi procur din timp medicamentele...
La protoculul scurt se mai face inhibare? si daca da, in 1 zi - inhibare si din a 2 zi -stimulare?
ella, pe toata perioada stimularii am avut gonapeptyl
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Tue Nov 29, 2011 6:40 pm

Bubu wrote:Ieri am facut beta hcg, dar din pacate a iesit sub 1.
Nu am scris, nu am intrat pe forum sapt. trecuta. Am avut o sapt groaznica, am trecut prin diverse stari de la speranta la disperare, de la lacrimi la bucurie. A fost cea mai grea saptamana. Pe 19 am facut ET, marti am avut dureri ca la menstruatie, joi au aparut niste pete rozalii, dar menstruatia nu a venit. Mi-am facut sperante, dar .......
Sansa mea a murit. Nu avem nici embrioni vitrificati, pentru ca doar unul a rezistat pana in ziua a 5 a. Credeam ca este cel norocos. M-am rugat la Doamne Doamne sa ma ajute sa am un Craciun fericit, dar....cred ca rugaciunile mele s-au oprit pe undeva, nu au ajuns la El.
Sotul incearca sa-mi ridice moralul, imi spune ca vom merge mai departe. Da, vom merge, dar financiar cu ce ? Cine ne ajuta ? Pentru acest program am imprumutat de la banca. Banca nu ne mai da nimic.
Nu am vrut sa va impovarez si pe voi cu problemele mele. Imi pare rau.
Viitoarelor mamici le urez sarcina usoara, iar celor care asteapta raspunsul, sa dea Domnul sa fie asa cum va doriti [gravida]
imi pare rau...
si te inteleg si stiu prin ce stari treci.
iti promit ca in timp lucrurile se vor indrepta si incet incet veti gasi si putere si resurse sa mergeti mai departe.
important e sa nu va dati batuti si sa credeti in sansa voastra.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Post by Alla76 » Tue Nov 29, 2011 6:44 pm

Caress wrote:Bubu, imi pare sincer rau.....Sper sa reusesti pana la urma sa ai bebelusul tau, iti doresc din suflet!
Maria38, testul de sarcina mai greu se pozitiveaza atat de devreme, e insa semn bun ca nu ti-a venit Cm; bafta astazi la test! %%-
Ela-ella, exista si la protocolul scurt inhibare dar tine cel putin 3 zile o zi inhibare si apoi stimulare nu am auzit.

Cioco_cioc ce a zis medicul de ce cresc foliculii atat de greu? In zi 7 si la Menopur 2 fiole pe zi si Puregon 150 ar fi trebuit sa fie maricei. Cati foliculi ai in total?

Moniro, Puregonul are o rezerva in fiecare ampula nu sunt 900 sau 600 unitati fix ci sunt cu aprox 75 unitati mai mult pentru rezerva.

Feliciocmulta bafta!! %%-
eu am zis ca am inceput inhibarea in ziua 1 :)

Alla76

Post by Alla76 » Tue Nov 29, 2011 6:49 pm

daniela19771210 wrote: geany daca nu te superi ce marime au avut foliculi tai la recoltare ? sant foarte suparata ca ai mei au numai 17mm maine trebuie sa merg la eco joi crd ca o sa fac punctia dar nu stiu in data de 8 12 2011 ar trebui sa imi vina menstruatia si eu inca nu am foliculi mai mari de 17mm medicul a zis ca ar fi bine sa treaca de 20,21 mm voi ce stiti
Eu sunt sigura ca medicul tau stie putin mai bine decat noi. De ce nu il crezi si ii pui la indoiala afirmatiile?
De la 17 la 20, 21 cresc intr-o zi, max 2.

Cum adica trebuie sa-ti vina menstruatia in 8, daca tu in 1 abia ovulezi (Punctie= ovulatie)?
Mi-e greu sa te urmaresc si sa te inteleg din mesajul dinainte, pt ca nu prea ai semne de punctuatie...e totul intr-una si nu prea inteleg unde se termina o afirmatie si unde incepe alta afirmatie sau intrebarea....

Alla76

Post by Alla76 » Tue Nov 29, 2011 7:01 pm

larissa_personal wrote:imi pare rau ptr vestile rele...ma intristeaza asemenea vesti si ma fac pesimista, dar totusi sper sa fie bine...eu azi am dat start intepaturilor, prima intepatura a fost un picutz dureroasa, dar maine va fi mai bine..dar cand ma gandesc ca diphereline am 28 de fiole de facut, adik 28 de zile, ma apuca groaza...
lasa groaza larisa, ca e ca si intepatura de tantarel sau de puricel. cu incredere inainte! :)

monik

Post by monik » Tue Nov 29, 2011 7:43 pm

maine fac si eu embriotransferul - astazi am 5 embrioni si astept cu nerabdare sa aflam cum evolueaza in urm. 24 ore.doamne ajuta

maria38

Post by maria38 » Tue Nov 29, 2011 8:08 pm

Bubu wrote:Maria38, suntem in aceeasi situatie. Eu am facut beta hcg a 10 a zi de la ET. Astazi este a 33 a zi a CM. Am scris si mai sus. Medicul mi-a recomandat sa intrerup tratamentul si daca pana vineri nu vine menstruatia, sa mai fac o data testul. Nu mai am lacrimi de cat am plans.....
Astazi am luat rezultatul de la beta-HCG<1.2 :(( .Bubu si eu tot in ziua 33 a CM sunt.Voi intrerupe tratamentul cu Utrogestan,asa sper sa-mi vina CM.imi pare rau ca va dau vesti proaste.Bubu trebuie sa fim tari.Imi este f greu,ma gandesc ca avem o varsta (eu-38 ani,sotul-44 ani) iar sanse de un alt FIV nu mai avem.

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Tue Nov 29, 2011 8:14 pm

Cioco_cioc ok,tin pumnii sa creasca incet dar sigur. Combinatia Puregon Menopur da de obicei rezultate bune chiar si in cazul poor responderilor(uneori combinata cu Orgalutran ori in zi 5 ori cand cel mai mare folicul are 14 mm), e ok ca te monitorizeaza si au crescut doza sa speram ca ajuta. Iti tin pumnii!![/quote]

Caress, multumesc, esti o draguta :ymhug: ! Sper ca pana maine cand merg la eco , sa mai creasca. Crezi ca au sanse sa ajunga la 14? Oricum , astazi mi-a fost cam rau, am avut stari de greata, poate din cauza dozei duble de Puregon?

maria38

Post by maria38 » Tue Nov 29, 2011 8:18 pm

monik wrote:maine fac si eu embriotransferul - astazi am 5 embrioni si astept cu nerabdare sa aflam cum evolueaza in urm. 24 ore.doamne ajuta
Iti tin pumnii Monik,sper sa aveti cat mai multi embrionasi.

mara80

Post by mara80 » Tue Nov 29, 2011 8:55 pm

maria38 wrote:
Astazi am luat rezultatul de la beta-HCG<1.2 :(( .Bubu si eu tot in ziua 33 a CM sunt.Voi intrerupe tratamentul cu Utrogestan,asa sper sa-mi vina CM.imi pare rau ca va dau vesti proaste.Bubu trebuie sa fim tari.Imi este f greu,ma gandesc ca avem o varsta (eu-38 ani,sotul-44 ani) iar sanse de un alt FIV nu mai avem.
imi pare rau,maria! :ymhug: ai facut transfer de ziua3 sau ziua5?

maria38

Post by maria38 » Tue Nov 29, 2011 9:13 pm

mara80 wrote:
maria38 wrote:
imi pare rau,maria! :ymhug: ai facut transfer de ziua3 sau ziua5?
ziua 3:2 embrioni (unul de 4 celule si altul de 2 celule).am avut doar 2 foliculi dupa stimulare.

Post Reply