FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Alla76

Re: FIV in Romania

Post by Alla76 » Fri Dec 02, 2011 7:23 pm

Fetelor!Felicitari pt beta si pupici pe burtix! Sarcini usoare si la termen si copilasi sanatosi
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Dec 02, 2011 9:37 pm

Felicitari, Nicolle si BBCC!! Sarcini perfecte! Asteptam in continuare vesti bune! [barza2] [barza1]

Va reamintim ca va puteti conecta si ne puteti urmari activitatea si prin intermediul retelelor sociale, indeosebi pe Facebook:

- pagina oficiala, asociativa, a SOS Infertilitatea pe FB este aici: http://www.facebook.com/SOSInfertilitatea" onclick="window.open(this.href);return false; - daca doriti, va rugam sa ne acordati un "like"

- grupul FB este aici: http://www.facebook.com/groups/sustinSOSInfertilitatea/" onclick="window.open(this.href);return false; - puteti cere sa va alaturati grupului

- contul colectiv "Voluntarii SOS Infertilitatea": http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 91&sk=wall" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

moniro

Post by moniro » Fri Dec 02, 2011 10:09 pm

Bravo, Nicolle si BBCC. Sa aveti sarcini usoare si la termen. [majoreta] [majoreta] [majoreta]
Astept si eu sa intru in randul vostru.
[gravicarte]
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

moniro

Post by moniro » Fri Dec 02, 2011 10:14 pm

Buna cioco_cioc.
Eu merg si maine la ecografie si analize pt a se decide d-na doctor daca voi face punctia marti sau miercuri.

Valy cred ca tu este urmatoarea la beta URIAS. Doamne ajuta.

Monik ce mai faci? Mersi pentru pregnil si sper sa fie cu noroc pt amandoua.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

bbcc

Post by bbcc » Sat Dec 03, 2011 12:05 am

multumiri pentru mesaje , vreau sa le intoarcem inzecit. Inca nu realizam si nici nu stim sa ne bucuram. Deja ne facem alte griji acum, sa fie bine zilele urmatoare, saptamanile urmatoare, etc. Teama e mai mare decat bucuria, probabil e normal. Vom astepta sa mai apara si alte semne si confirmari (sa treaca si spottingul maroniu care are deja vreo 3 zile) si dupa ce mai dispar din emotii si teama, o sa recapitulez totul si povestesc mai multe despre acest fiv. Numai sa fie bine.
PS- in zilele de asteptare, ca o luam razna tot gandind la toate cele, am pus cap la cap o lista cu cateva puncte critice, pasi necesari ziceam ca sa ajungi de la un fiv la nastere cu bine..... m-am ingrozit cate trebuie bifate cu succes pe traseu. O sa pun si lista asta.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Sat Dec 03, 2011 10:11 am

moniro wrote:Buna cioco_cioc.
Eu merg si maine la ecografie si analize pt a se decide d-na doctor daca voi face punctia marti sau miercuri.

Valy cred ca tu este urmatoarea la beta URIAS. Doamne ajuta.

Monik ce mai faci? Mersi pentru pregnil si sper sa fie cu noroc pt amandoua.

Bafta azi, Moniro! Te astept cu vesti!

AliaS

Post by AliaS » Sat Dec 03, 2011 11:28 am

Felicitari gravidutelor!! :x [gravi] [great]

AliaS

Post by AliaS » Sat Dec 03, 2011 11:30 am

bbcc wrote:multumiri pentru mesaje , vreau sa le intoarcem inzecit. Inca nu realizam si nici nu stim sa ne bucuram. Deja ne facem alte griji acum, sa fie bine zilele urmatoare, saptamanile urmatoare, etc. Teama e mai mare decat bucuria, probabil e normal. Vom astepta sa mai apara si alte semne si confirmari (sa treaca si spottingul maroniu care are deja vreo 3 zile) si dupa ce mai dispar din emotii si teama, o sa recapitulez totul si povestesc mai multe despre acest fiv. Numai sa fie bine.
PS- in zilele de asteptare, ca o luam razna tot gandind la toate cele, am pus cap la cap o lista cu cateva puncte critice, pasi necesari ziceam ca sa ajungi de la un fiv la nastere cu bine..... m-am ingrozit cate trebuie bifate cu succes pe traseu. O sa pun si lista asta.
La ce clinica ai facut fiv? Esti foarte norocoasa daca ai reusit cu un singur embrion! Cate ovocite ai avut? Vei ramane norocoasa pana la capat, sarcina linistita! [barza4]

anabel79

Post by anabel79 » Sat Dec 03, 2011 3:22 pm

buna fetelor, ma bucur pentru toate reusitele voastre, dar sunt alaturi si de cele care inca sufera in asteptarea unei sarcini.
sunt una din fetele care citeste din umbra...am postat doar cand mi a fost initial respins dosarul pe motiv de prolactina marita...au fost ceva comentarii la momentul acela pe forum...cert este ca am facut contestatie si dosarul a fost acceptat la Dacia Medical Center.
am facut in noiembrie punctia si transferul a 3 embrioni, de fapt tot ce mi a ramas si se pare ca am reusit...o minune...trebuie sa recunosc ca am luat si iau in continuare multe medicamente, dar a meritat sper din tot sufletul sa se dubleze valoarea...... [gravi]

multumesc SOS infertilitatea pentru tot ce ati facut, am vrut sa va anunt pentru ca este si o parte a succesului muncii voastre!!!!!
sper sa ajung sa fac si eu ceva pentru societate asa cum faceti voi!
32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, prolactina mare, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot nicio sarcina in 8 ani, 2 inseminari nereusite cu dr Anca Moisa, probleme autoimune si trombofilie, Fiv 1 dr Dragos Albu Med Life in mai 2010 anulat TSH mare, FIV 2 reusit Dacia Medical Center program fiv gratuit ET 20.11 3 embrioni de 2 si 4 celule la 48 h,test bhcg 145 z14 de la punctie

mara80

Post by mara80 » Sat Dec 03, 2011 3:46 pm

felicitari tuturor gravidutelor!sa fiti sanatoase si sa aveti o sarcina usoara fara probleme! :ymhug:
geany,ai fost la eco???cum e????sunt [gemeni] ?asteptam vesti!
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

bbcc

Post by bbcc » Sat Dec 03, 2011 3:47 pm

Ura Anabel. Sa fie bine pana la capat ! Bravo, un nou rezultat pozitiv.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

moniro

Post by moniro » Sat Dec 03, 2011 9:29 pm

Am fost azi la eco si mai trebuie lasati foliculii de pe ovarul stang sa creasca un pic. Sunt 10 dar nu vor ajunge toti la maturitate, iar pe ovarul drept am 6 foliculi mai mari. Mai merg si luni, iar miercuri voi avea punctia.
Doamne ajuta.

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Sat Dec 03, 2011 9:41 pm

Doamne-ajuta Moniro. Ne intalnim luni.la ce ora ai programare? Cat are cel mai mare folicul?

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Sat Dec 03, 2011 9:48 pm

anabel79 wrote:buna fetelor, ma bucur pentru toate reusitele voastre, dar sunt alaturi si de cele care inca sufera in asteptarea unei sarcini.
sunt una din fetele care citeste din umbra...am postat doar cand mi a fost initial respins dosarul pe motiv de prolactina marita...au fost ceva comentarii la momentul acela pe forum...cert este ca am facut contestatie si dosarul a fost acceptat la Dacia Medical Center.
am facut in noiembrie punctia si transferul a 3 embrioni, de fapt tot ce mi a ramas si se pare ca am reusit...o minune...trebuie sa recunosc ca am luat si iau in continuare multe medicamente, dar a meritat sper din tot sufletul sa se dubleze valoarea...... [gravi]

multumesc SOS infertilitatea pentru tot ce ati facut, am vrut sa va anunt pentru ca este si o parte a succesului muncii voastre!!!!!
Felicitari, Anabel! [majoreta] Sarcina usoara si la termen. Ai facut ET cu o zi inaintea mea! AM si eu o curiozitate: de ce nu ai facut ET in 21.11 cu embrioni de 8 celule? Cand ai facut punctia si cu cine? Poate ne-am intersectat :)
Iti doresc tot binele din lume si sa ai parte de 9 luni minunate! [floare]
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

Nicolle88

Post by Nicolle88 » Sat Dec 03, 2011 9:51 pm

MULTUMESC SOS INFERTILITATEA!
Ma plec in fata voastra si va doresc numai bine caci fara voi nu am fi reusit!
Mult succes in tot ceea ce veti inteprinde de acum incolo!
:ymapplause:
33 ani, sotul 37 ani - infertilitate masculina, incercam din 2008
4 IA - fara rezultat, 1 FIV in Martie 2011 - sarcina oprita din evolutie la 6 sapt
MTHFR A1298C pozitiv-heterozigot, PAI - pozitiv-heterozigot, Factorul XIII-pozitiv - in prezent in tratament dat de DR. Uscatescu
Laparoscopie exploratorie - Iunie 2011
In prezent dosar aprobat, FIV 2 la Dacia Medical Center in Nov;CM-04.11, prima injectie Gonal 225 ui-06.11, punctia 18.11, 19 ovocite, 11 embrioni, ET1: 21 nov - 1 A8, ET2: 23 nov - 2 blasto, avem 4 blasto vitrificati,
Z 11 = BHCG 173.3
Z 14 = BHCG 550.4Z 16 = BHCG 1125, avem gemeni!

ela_ella

Post by ela_ella » Sun Dec 04, 2011 12:33 am

anabel79 wrote:buna fetelor, ma bucur pentru toate reusitele voastre, dar sunt alaturi si de cele care inca sufera in asteptarea unei sarcini.

Felicitari Anabel pentru sarcina si pentru faptul ca esti o luptatoare. Doamne ajuta la beta dublat si peste 8 luni sa iti tii puiutul/puiutii in brate [feed2] !
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

anabel79

Post by anabel79 » Sun Dec 04, 2011 11:31 am

Multumesc fetelorpentru urari....inca sunt euforica si ma rogla Dzeu camaine beta sa se dubleze.
Nicolle te am urmarit din umbra si am ramas uimita de productia ta, eu am stat mai prost cumulat si cu sotul care am uitat sa mentionez aresi el probleme destul de mari.
Eu am facut FIV cu dr Cezara Bucur am avut punctia pe 20.11 iar la 48 h mi au pus embrionii ptr dansa pleca si nu a vrut sa ma lase.
Din 7 ovocite mature am decis sa las natul sa se fertilizeze 4 iar 3 cu ICSI, mi au ramas la 48 h doar 3 embrioni 2 natulral si 1 ICSI.Sincer comparand cu tine am crezut ca nu reusesc dar se pare ca am reusit sa castig prima batalie....abia acum incepe greul sa reusesc sa pastrez sarcina.......vom vedea

va pup pe toate.....daca lucrurile merg bine va dau detalii si despre tratamentele de sustinere pe care le iau de 1 luna de zile.....sunt convisa ca nu reuseam fara astea..... [gravi]
32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, prolactina mare, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot nicio sarcina in 8 ani, 2 inseminari nereusite cu dr Anca Moisa, probleme autoimune si trombofilie, Fiv 1 dr Dragos Albu Med Life in mai 2010 anulat TSH mare, FIV 2 reusit Dacia Medical Center program fiv gratuit ET 20.11 3 embrioni de 2 si 4 celule la 48 h,test bhcg 145 z14 de la punctie

felicioc

Post by felicioc » Sun Dec 04, 2011 4:23 pm

Anabel79, Nicolle, Bbcc, felicitari! Tare ma bucur pentru voi!
Reusitele voastre ne dau sperante! Eu stau cuminte si astept, bineinteles ca nu am niciun semn (nici nu caut, sunt baba cu experienta intr-ale fiv-ului...).

geany_m

Post by geany_m » Sun Dec 04, 2011 6:34 pm

mara80 wrote:felicitari tuturor gravidutelor!sa fiti sanatoase si sa aveti o sarcina usoara fara probleme! :ymhug:
Da, am fost. Din pacate sunt [baietel] [baietel] [baietel] s-au prins toti embrionii pusi. Spun "din pacate" pentru ca nu ne asteptam la asa ceva, ne doream doar un copil sau maxim 2, nu suntem pregatiti psihic pentru trei. Nu ma tem atat de sarcina in sine (care am inteles de la profesor ca e destul de dificila), ci de cum o sa ma descurc apoi cu toti, nu am parintii aproape sa ma ajute (sunt in alt judet), cei ai sotului au servici...e foarte greu. Ma gandesc apoi ca nu ma voi putea intoare la servici prea repede, iar salariul sotului e insuficient pentru a creste un singur copil, daramite 3.
Am ajuns la vorba Ralucai, care se temea de sarcina multipla 8-|
Nu a fost decizia noastra sa punem 3, noi doar am fost de acord cu medicul, care mi-a explicat sansele de reusita a unui FIV. Au fost si ei surprinsi cand i-au vazut pe toti, dar acum asta e. Inca sunt micuti, nu le batea inima, se vedeau ca niste punctulete. Ma duc din nou peste o saptamana jumatate sa vedem cum se dezvolta. Medicul a spus ca daca sunt acum 3 nu inseamna ca voi si naste tot atatia, ca exista posibilitatea opririi din evolutie a unuia. Offffff...chiar nu-mi doream sa ajungem aici :(
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

mara80

Post by mara80 » Sun Dec 04, 2011 8:11 pm

geany_m wrote:
mara80 wrote:felicitari tuturor gravidutelor!sa fiti sanatoase si sa aveti o sarcina usoara fara probleme! :ymhug:
Da, am fost. Din pacate sunt [baietel] [baietel] [baietel] s-au prins toti embrionii pusi. Spun "din pacate" pentru ca nu ne asteptam la asa ceva, ne doream doar un copil sau maxim 2, nu suntem pregatiti psihic pentru trei. Nu ma tem atat de sarcina in sine (care am inteles de la profesor ca e destul de dificila), ci de cum o sa ma descurc apoi cu toti, nu am parintii aproape sa ma ajute (sunt in alt judet), cei ai sotului au servici...e foarte greu. Ma gandesc apoi ca nu ma voi putea intoare la servici prea repede, iar salariul sotului e insuficient pentru a creste un singur copil, daramite 3.
Am ajuns la vorba Ralucai, care se temea de sarcina multipla 8-|
Nu a fost decizia noastra sa punem 3, noi doar am fost de acord cu medicul, care mi-a explicat sansele de reusita a unui FIV. Au fost si ei surprinsi cand i-au vazut pe toti, dar acum asta e. Inca sunt micuti, nu le batea inima, se vedeau ca niste punctulete. Ma duc din nou peste o saptamana jumatate sa vedem cum se dezvolta. Medicul a spus ca daca sunt acum 3 nu inseamna ca voi si naste tot atatia, ca exista posibilitatea opririi din evolutie a unuia. Offffff...chiar nu-mi doream sa ajungem aici :(

geany,nu fi dezamagita :ymhug: stai cumintica si totul va fi bine!asta e.....Dumnezeu a vrut sa se prinda toti si tot el te va ajuta si de-acum incolo! :-* daca vor fi 2 sau 3,sunt ai tai si te vei descurca!fii optimista! %%-
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

Post Reply