FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
gabi74bel

Re: FIV in Romania

Post by gabi74bel » Mon Dec 05, 2011 4:27 pm

valy27 wrote:FETELOR BETA 378-ZIUA 14.

Superrr, felicitari, sarcina usoara .....
Infertilitate mixta

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Mon Dec 05, 2011 4:35 pm

F E L I C I T A R I I I I I ! Doamne-ajuta in continuare !!!!!!

AncaBB

Post by AncaBB » Mon Dec 05, 2011 5:07 pm

Felicitari tuturor gravidutelor !!! [great]
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

mara80

Post by mara80 » Mon Dec 05, 2011 5:34 pm

roxi25 wrote:fetelor, vin si eu cu o veste buna, azi ziua 9 de la et cu embrioni de z5, beta este de 171.03; am pus 3 embrioni, din care doar 1 era de calitate f buna, ceilalti 2 mai putini buni, nu am avut ce congela

Dumnezeu ne-a ajutat si ne-ad daruit o minune, ma rog sa fie bine in continuare

felicitari proaspetelor gravidute si multa bafta si putere celor in focuri!

oau!!!bravo!!!!! [majoreta] in sfarsit aud o reusita cu embrioni de ziua 5......parca mai am si eu o speranta pentru FET :ymdaydream: .........
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

mara80

Post by mara80 » Mon Dec 05, 2011 5:38 pm

oauuuuuuuuu!!!!!!!!!!!suuuuperrrrrrr!felicitari!!!!!! [majoreta] [majoreta] [majoreta] :ymhug: ai [gemeni] sigur!sarcina usoara iti doresc........ai vazut ca testul a fost facut prea devreme????????????
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6

felicioc

Post by felicioc » Mon Dec 05, 2011 6:11 pm

Heeey.... roxi25, valy27, felicitari!!!!! Ma bucur pentru voi, si ma bucur ca parca se inmultesc reusitele!
Geany... nu stiu ce sa zic, da cred ca e destul de greu sa te acomodezi cu ideea ca sunt 3... off, macar daca n-ar fi asa riscante sarcinile cu tripleti.. Incearca sa stai cat mai calma, sa iei fiecare zi asa cum este, sa te preocupi deocamdata de sanatatea ta si a bb-ilor. [floare]
Caress, eu fac testul joi.

felicioc

Post by felicioc » Mon Dec 05, 2011 6:18 pm

gabi74bel wrote:gabi74bel scrie:
Fetelor, ce stiti de punctia care se face la Giulesti?
(...) internare, anestezie, in cazul meu o sa platesc 1100 euro, alte atentii, cat stai acolo ???

Nici nu stiu ce sa intreb.....
Ti se va explica exact de ce ai nevoie cand mergi la punctie: acte: trimitere de la medicul de fam + adev de la serv + buletin. Haine de spital (o pijama, papuci). Trebuie sa fii acolo la 7, impreuna cu sotul. Pe tine te va conduce in salon, el o sa astepte sa fie trimis sa dea proba. Tu o sa astepti in salon (poate veni si el sa stea cu tine, dupa ce termina ce are de facut :P). Punctiile incep cam pe la 9,30 - 10, daca esti la prof Marinescu, daca esti la altcineva, s-ar putea sa intri mai repede. Vei fi sunata cand sa mergi la punctie, cam dupa o jumate de ora te intorci in salon, unde mai stai pana crezi ca ti-ai revenit stuficient. Cand ti-ai revenit, astepti iar la cabinetul de infertilitate, asistenta iti va da tratamentul de sustinere si vei vb si cu d-na embriolog, care iti va spune cate ovocite ai avut si iti va da nr de tel, sa o suni in zilele urmatoare.
Cam asta e procedura, pleci cam pe la 12-13 de acolo.
Bafta!

Alla76

Post by Alla76 » Mon Dec 05, 2011 6:49 pm

roxi25 wrote:fetelor, vin si eu cu o veste buna, azi ziua 9 de la et cu embrioni de z5, beta este de 171.03; am pus 3 embrioni, din care doar 1 era de calitate f buna, ceilalti 2 mai putini buni, nu am avut ce congela

Dumnezeu ne-a ajutat si ne-ad daruit o minune, ma rog sa fie bine in continuare

felicitari proaspetelor gravidute si multa bafta si putere celor in focuri!
Bravo fetelor!!!
Felicitari si sarcini usoare si la termen! [gravida] [gravida]
moniro wrote:Am fost azi la eco si mai trebuie lasati foliculii de pe ovarul stang sa creasca un pic. Sunt 10 dar nu vor ajunge toti la maturitate, iar pe ovarul drept am 6 foliculi mai mari. Mai merg si luni, iar miercuri voi avea punctia.
Doamne ajuta.
Tinem pumnii sa ai parte de cat mai multe ovocite mature! Miercuri te asteptam cu vesti bune!

Geany, capul sus! (decizia finala la transfer, pana la urma e a pacientului, ca medicul influenteaza decizia nu-i corect, dar toate explicatiile trebuie trecute prin filtrul personal). Iubita, lupta pentru puiutii tai!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

valy27

Post by valy27 » Mon Dec 05, 2011 6:56 pm

MULTAM DE URARI.imi doresc sa vi se scoale si voua parul in cap..(de bucurie)cum mi s-a intamplat mie cand m-au sunat de la clinica.
eu eram trista in urma testului...deja ...ma cosolam ...si bucuria a fost mai mare.
bafta tuturor in continuare.
sa dea domnul sa fie bine in continuare-cursa de abia a inceput.primul prag l-am trecut.
tot umflata-balonata sunt..zise dr ca e semn de sarcina.... [gravida] [gravida] [gravida]
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

Caress

Post by Caress » Mon Dec 05, 2011 7:27 pm

Yuhu Vali!!Felicitari!!! %%- %%- O tiunem tot asa, da?!Cu vesti bune! :YMPARTY:

Caress

Post by Caress » Mon Dec 05, 2011 7:44 pm

Alla76 wrote:
moniro wrote:Am fost azi la eco si mai trebuie lasati foliculii de pe ovarul stang sa creasca un pic. Sunt 10 dar nu vor ajunge toti la maturitate, iar pe ovarul drept am 6 foliculi mai mari. Mai merg si luni, iar miercuri voi avea punctia.
Doamne ajuta.
Tinem pumnii sa ai parte de cat mai multe ovocite mature! Miercuri te asteptam cu vesti bune!

Geany, capul sus! (decizia finala la transfer, pana la urma e a pacientului, ca medicul influenteaza decizia nu-i corect, dar toate explicatiile trebuie trecute prin filtrul personal). Iubita, lupta pentru puiutii tai!

Alla, eu cred ca buba este alta. Da, evident ca toate deciziile trebuiesc trecute prin filtrul propriei constiinte dar in cazul unui in vitro, cu atat mai mult in cazul primei incercari cand nu stii ce te loveste si de unde te loveste si cand rationalismul paleste in fata sentimentalismului te cam lasi pe mana doctorului.Care din pacate in multe din cazuri alege sa actioneze dupa lectiile de manegement date de directie care spune avem nevoie de multe sarcini deci de reusite ca sa atragem pacienti sa tragem bani.... Si atunci poate ca intervine o dilema profesionala si umana in cazul unora dintre medici. In cazul altora nu. Unii realizeaza ca supun femeia si viitorii copii unor riscuri nu neaparat necesare si se limiteaza la 1+2 embrioni, altii nu. Din pacate asa se intampla cand nu exista un cadru legal bine consituit si cand nimeni nu pazeste 'granitele' , foarte multi penduleaza chiar la limita dintre stiinta si loterie. In momentul in care va exista o lege care va spune ca in restul tarilor din lumea asta (ma refer aici la tari cu traditii in ale reproducerii umane asistate) ca la primele 2-3 in vitro se transfera DOAR un embrion femeilor sub 35 de ani , de la in vitro 3 se transfera 2 si de la a 5-6 a incercare in cazuri ff speciale se transfera 3. De abia atunci se va termina cu haosul asta. Romania e de abia la inceput de drum....
Eu care ma apropii de al 8lea in vitro si care am endometrioza de gradul 3 (care reduce sansele de implantare ale unui embrion)si 2 ET-uri nereusite inca am pe lista transfer cu 2 embrioni (desi legea imi da dreptul la maximum 3 ). Acum vineri sunt invitata la negocieri (printre care sa vedem exact cati punem). Am dreptul legal la 3 si repet am nemernica asta de endometrioza care are grija sa imi faca sansele si mai mici decat sunt Insa am aproape 34 de ani dupa cartile lor sunt tanara si probabil ca ma vor convinge sa punem 2 ajutati de Assited hatching, fac tot ce pot sa ma fereasca de 3. Asta este si dilema mea zilele astea, sa semnez pentru 3 (bine trebuie sa ii si am sper sa ii am) sau pentru doi si date fiind toate problemele mele sa risc iar??!
@};-

Insa Geany, vestea ca sunt trei sufelete in burtica ta este o alta poveste. Iar vestea asta nu poate decat sa ne bucure. Important acum este sa ai o sarcina cat se poate de frumoasa si usoara cu bebei la termen, sa te bucuri de zilele astea cand ai aflat ca esti insarcinata pentru ca asa cum spuneam nu poti schimba si nu mai poti alege acum, concentreaza-te pe viitor inceraca de pe acums a aranjezi anumite lucruri astfel incat dupa nastere sa iti fie cat mai usor posibil! Si sa nu pleci de aici sa ne tii la curent cu vesti! %%-

PS am editat mesajul asta de 4 ori pt ca vad ca incep sa nu mai stiu sa scriu in romana:(Scuze , of unde-i Raluca ea intelegea pana si asta:((((
@};- @};- Ralu, I miss u!!!! @};- @};- Hai inapoi ca uite ma apropii de a 8-a incercare imi pun iar streangul de gat am nevoie sa vorbim!!!
Last edited by Caress on Mon Dec 05, 2011 9:43 pm, edited 4 times in total.

mara80

Post by mara80 » Mon Dec 05, 2011 7:47 pm

oare daca endometrul e peste 8,as putea sa fac FET in ziua 15 de cm? :ymdaydream:

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Mon Dec 05, 2011 8:54 pm

Astazi am fost din nou la eco. Se pare ca foliculii mei cresc, incet, dar sigur . ;) Vineri am punctia.
Moniro, ce ai facut azi ?
Raluk ne intalnim miercuri, din nou. La ce ora esti programata?

ela_ella

Post by ela_ella » Mon Dec 05, 2011 9:57 pm

geany_m wrote:
mara80 wrote:felicitari tuturor gravidutelor!sa fiti sanatoase si sa aveti o sarcina usoara fara probleme! :ymhug:
geany,ai fost la eco???cum e????sunt [gemeni] ?asteptam vesti!
Da, am fost. Din pacate sunt [baietel] [baietel] [baietel] s-au prins toti embrionii pusi. Spun "din pacate" pentru ca nu ne asteptam la asa ceva, ne doream doar un copil sau maxim 2, nu suntem pregatiti psihic pentru trei. Nu ma tem atat de sarcina in sine (care am inteles de la profesor ca e destul de dificila), ci de cum o sa ma descurc apoi cu toti, nu am parintii aproape sa ma ajute (sunt in alt judet), cei ai sotului au servici...e foarte greu. Ma gandesc apoi ca nu ma voi putea intoare la servici prea repede, iar salariul sotului e insuficient pentru a creste un singur copil, daramite 3.
Am ajuns la vorba Ralucai, care se temea de sarcina multipla 8-|
Nu a fost decizia noastra sa punem 3, noi doar am fost de acord cu medicul, care mi-a explicat sansele de reusita a unui FIV. Au fost si ei surprinsi cand i-au vazut pe toti, dar acum asta e. Inca sunt micuti, nu le batea inima, se vedeau ca niste punctulete. Ma duc din nou peste o saptamana jumatate sa vedem cum se dezvolta. Medicul a spus ca daca sunt acum 3 nu inseamna ca voi si naste tot atatia, ca exista posibilitatea opririi din evolutie a unuia. Offffff...chiar nu-mi doream sa ajungem aici :(
Geany fi tare draguta, DD stie ce drum a ales pentru voi si va avea grija de voi in continuare. Te rog nu te speria, trebuie sa fi calma si impreuna cu al tau sot sa luati cele mai bune decizii. Te imbratisez cu drag
valy27 wrote:felicitari proaspetelor mamici.sa dea domnul ssa tineti puii in burtica 9 luni.eu sunt foarte umflata in burta.
alaltaieri am facut un test de sarcina-negativ.
ciclul inca nu mi-a venit.
maine-ziua 14 voi face beta.....sa vedem...mai am o speranta....numai una.
Felicitari Valy pentru rezultatul super de la beta, Doamne ajuta sa se dubleze si sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

moniro

Post by moniro » Mon Dec 05, 2011 10:23 pm

Buna fetelor,
Felicitari pentru valy si roxi. Sa aveti sarcini usoare.

Geany fii optimista si totul va fi bine pana la capat.

Merci monik si te astept cu vesti bune.

Caress si cioco_cioc azi la ultima ecografie aveam cate 10 foliculi pe fiecare ovar, dar unii nu vor fi maturi. Ca diametru sunt intre 11 si 20 mm.
Cioco_cioc nu ne-am intalnit astazi. Eu am avut programare la ora 10. Poate ne intalnim miercuri cand am punctia la 11,30. Bafta vineri.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

Alla76

Post by Alla76 » Mon Dec 05, 2011 11:18 pm

Caress wrote: Alla, eu cred ca buba este alta. Da, evident ca toate deciziile trebuiesc trecute prin filtrul propriei constiinte dar in cazul unui in vitro, cu atat mai mult in cazul primei incercari cand nu stii ce te loveste si de unde te loveste si cand rationalismul paleste in fata sentimentalismului te cam lasi pe mana doctorului.Care din pacate in multe din cazuri alege sa actioneze dupa lectiile de manegement date de directie care spune avem nevoie de multe sarcini deci de reusite ca sa atragem pacienti sa tragem bani.... Si atunci poate ca intervine o dilema profesionala si umana in cazul unora dintre medici. In cazul altora nu. Unii realizeaza ca supun femeia si viitorii copii unor riscuri nu neaparat necesare si se limiteaza la 1+2 embrioni, altii nu. Din pacate asa se intampla cand nu exista un cadru legal bine consituit si cand nimeni nu pazeste 'granitele' , foarte multi penduleaza chiar la limita dintre stiinta si loterie. In momentul in care va exista o lege care va spune ca in restul tarilor din lumea asta (ma refer aici la tari cu traditii in ale reproducerii umane asistate) ca la primele 2-3 in vitro se transfera DOAR un embrion femeilor sub 35 de ani , de la in vitro 3 se transfera 2 si de la a 5-6 a incercare in cazuri ff speciale se transfera 3. De abia atunci se va termina cu haosul asta. Romania e de abia la inceput de drum....
Eu care ma apropii de al 8lea in vitro si care am endometrioza de gradul 3 (care reduce sansele de implantare ale unui embrion)si 2 ET-uri nereusite inca am pe lista transfer cu 2 embrioni (desi legea imi da dreptul la maximum 3 ). Acum vineri sunt invitata la negocieri (printre care sa vedem exact cati punem). Am dreptul legal la 3 si repet am nemernica asta de endometrioza care are grija sa imi faca sansele si mai mici decat sunt Insa am aproape 34 de ani dupa cartile lor sunt tanara si probabil ca ma vor convinge sa punem 2 ajutati de Assited hatching, fac tot ce pot sa ma fereasca de 3. Asta este si dilema mea zilele astea, sa semnez pentru 3 (bine trebuie sa ii si am sper sa ii am) sau pentru doi si date fiind toate problemele mele sa risc iar??!
@};-

Insa Geany, vestea ca sunt trei sufelete in burtica ta este o alta poveste. Iar vestea asta nu poate decat sa ne bucure. Important acum este sa ai o sarcina cat se poate de frumoasa si usoara cu bebei la termen, sa te bucuri de zilele astea cand ai aflat ca esti insarcinata pentru ca asa cum spuneam nu poti schimba si nu mai poti alege acum, concentreaza-te pe viitor inceraca de pe acums a aranjezi anumite lucruri astfel incat dupa nastere sa iti fie cat mai usor posibil! Si sa nu pleci de aici sa ne tii la curent cu vesti! %%-

PS am editat mesajul asta de 4 ori pt ca vad ca incep sa nu mai stiu sa scriu in romana:(Scuze , of unde-i Raluca ea intelegea pana si asta:((((
@};- @};- Ralu, I miss u!!!! @};- @};- Hai inapoi ca uite ma apropii de a 8-a incercare imi pun iar streangul de gat am nevoie sa vorbim!!!
Caress, perfect de acord, nu intru sa te combat :)
eu la primul FIV as fi pus 3 ca stiam ca al treilea e mititel si fara sanse. Dar nr 3 s-a oprit in ziua ET-ului. SI aveam deja 34 de ani si o sarcina pierduta si si si.
Si la urmatorul as pune 3 (daca as avea, bineinteles) pentru ca am gandit de mai bine de 1 an la riscul pe care il implica. Si in primul rand pentru ca ne simtim pregatiti sufleteste si pentru varianta asta. As pune 3 cu cateva conditii: sa reziste pana la transfer doar 3... atunci clar i-as pune pe toti, daca am mai multi, sa zicem 5, din care unul mai mititel si fara mari sperante, atunci clar as merge cu 3 la transfer si 2 buni pentru congelare.
Medical sunt in dilema, vazand ca n-am reusit sa pastrez 2 sarcini unice, pe care le-am pierdut la varste mici, dar incep sa cred tot mai mult ca trombofilia am tinut-o in frau si problema a fost mai mult de calitate a embrionilor (motiv pt care acum vreau sa incerc si clasic si ICSI in aceeasi procedura)

Si sunt langa tine si cand o chemi pe Ralu! Miss her 2! @};-
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

bbcc

Post by bbcc » Tue Dec 06, 2011 1:11 am

Caress wrote:Din pacate asa se intampla cand nu exista un cadru legal bine consituit si cand nimeni nu pazeste 'granitele' , foarte multi penduleaza chiar la limita dintre stiinta si loterie. In momentul in care va exista o lege care va spune ca in restul tarilor din lumea asta (ma refer aici la tari cu traditii in ale reproducerii umane asistate) ca la primele 2-3 in vitro se transfera DOAR un embrion femeilor sub 35 de ani , de la in vitro 3 se transfera 2 si de la a 5-6 a incercare in cazuri ff speciale se transfera 3. De abia atunci se va termina cu haosul asta. Romania e de abia la inceput de drum....
@};-
Caress, desi corect pana la cel mai de principiu fundament ce zici tu, te contrazic respectuos cu un singur argument. Cand va da statul roman 3, 4, 5 fiv-uri complet gratuite (nu circul asta de acum), cu medicamentatie subventionata prin asigurari, atunci da, sa limiteze riscul de "abuzuri".
Tie ti-e si usor sa vorbesti, pentru ca traiesti intrun stat normal cu legi normale. Cand insa la noi platesti de-ti sar capacele doar pentru un fiv (undeva la 4000 de euro de la prima analiza pana la bHCG, asta daca nu ai ceva probleme de investigat mai in amanunt) si nu stii daca mai ai vreo sansa financiara pentru al doilea, ......nici vorba sa ajungi la al 8-lea ca tine, atunci nimeni nu are dreptul sa hotarasca pentru mine. Da sunt de acord ca trebuie reglementat cumva, in sensul unei etici profesionale clare, dar, NU inainte de a reglementa ce arde si ce doare intai si intai.
Sa nu punem carul inaintea boilor, da?
O inteleg pe Geanny, ii inteleg motivatia si ce mult si-a dorit sa aiba sperante maxime in ACEST fiv, pentru ca poate stia ca al doilea va fi mult mai greu sau imposibil. Nu e nimic de criticat la decizia ei de a avea 3 si cred ca nici a medicului (mai ales daca nici calitatea nu a fost excelenta la toti 3), pentru ca ACESTA era fiv-ul, "the one". La Geanny si la foarte multii altii, nu se stie daca mai exista fiv2, fiv3 sau... fiv8.
E doar un punct de vedere, al meu.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

bbcc

Post by bbcc » Tue Dec 06, 2011 1:29 am

Am si o curiozitate mai veche si n-am vazut-o dezbatuta aici, poate mi-a scapat. Cat e de in acord cu Drepturile Omului prevederea (pentru dosarele de FiV subventionat de stat) cu privire la indicele de masa corporala? Acea femeie, nu plateste si ea aceleasi taxe la stat si are aceiasi dorinta ca toata lumea? Daca e mai plinuta pentru inaltimea ei, o condamnam si o punem la colt sa nu poata avea nici copil? Chiar daca are 20 , 30, sau x ani si la fel ca noi toti? De ce, pentru ca nu se incadreaza intrun tipar universal , intrun sablon, intro statistica rece?
E scandalos.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

Caress

Post by Caress » Tue Dec 06, 2011 8:28 am

bbcc wrote:
Caress wrote:Din pacate asa se intampla cand nu exista un cadru legal bine consituit si cand nimeni nu pazeste 'granitele' , foarte multi penduleaza chiar la limita dintre stiinta si loterie. In momentul in care va exista o lege care va spune ca in restul tarilor din lumea asta (ma refer aici la tari cu traditii in ale reproducerii umane asistate) ca la primele 2-3 in vitro se transfera DOAR un embrion femeilor sub 35 de ani , de la in vitro 3 se transfera 2 si de la a 5-6 a incercare in cazuri ff speciale se transfera 3. De abia atunci se va termina cu haosul asta. Romania e de abia la inceput de drum....
@};-
Caress, desi corect pana la cel mai de principiu fundament ce zici tu, te contrazic respectuos cu un singur argument. Cand va da statul roman 3, 4, 5 fiv-uri complet gratuite (nu circul asta de acum), cu medicamentatie subventionata prin asigurari, atunci da, sa limiteze riscul de "abuzuri".
Tie ti-e si usor sa vorbesti, pentru ca traiesti intrun stat normal cu legi normale. Cand insa la noi platesti de-ti sar capacele doar pentru un fiv (undeva la 4000 de euro de la prima analiza pana la bHCG, asta daca nu ai ceva probleme de investigat mai in amanunt) si nu stii daca mai ai vreo sansa financiara pentru al doilea, ......nici vorba sa ajungi la al 8-lea ca tine, atunci nimeni nu are dreptul sa hotarasca pentru mine. Da sunt de acord ca trebuie reglementat cumva, in sensul unei etici profesionale clare, dar, NU inainte de a reglementa ce arde si ce doare intai si intai.
Sa nu punem carul inaintea boilor, da?
O inteleg pe Geanny, ii inteleg motivatia si ce mult si-a dorit sa aiba sperante maxime in ACEST fiv, pentru ca poate stia ca al doilea va fi mult mai greu sau imposibil. Nu e nimic de criticat la decizia ei de a avea 3 si cred ca nici a medicului (mai ales daca nici calitatea nu a fost excelenta la toti 3), pentru ca ACESTA era fiv-ul, "the one". La Geanny si la foarte multii altii, nu se stie daca mai exista fiv2, fiv3 sau... fiv8.
E doar un punct de vedere, al meu.

Bbcc @};- , cu la fel de mult respect iti raspund si eu.

Evident ca este o lipsa a unei sustineri din partea statului in ceea ce priveste reproducerea umana asistata de aceea ne si aflam pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea: pentru ca sustinem toate ca cetatenii romani sa aiba dreptul la MACAR 1-2 incercari platite integral de asigurare. Am stabilit asta.

Faptul ca eu nu traiesc in Romania nu inseamna ca nu trebuie sa imi pese de ce se intampla in Romania :ymdaydream: . Cand privesti situatia din afara da asa este, simplu, in afara ai dreptul la 3 (de ex Ungaria), 4 sau 5 nu mai stiu (Franta) sau 6 (Belgia) fertilizari platite intergral de mutualitate. Privind simplist asa este.

Ceea ce trebuie sa se inteleaga este ca noua nu ni se dau toate astea pentru ca suntem noi mai cu mot!Nu! Mie de exemplu mi se iau 1000 (da da o mie) de euro din salariu pe luna bani care se duc la impozite si asigurari medicale. Barbatemiu de exemplu palteste de 25 de ani la stat impozite si nu l-a durut nici o masea in toti anii astia ca sa trebuiasca sa intervina asigurarea. Acum, cand intr-adevar avem nevoie i se pare corect ca asigurarea sa plateasca incercarile noastre..pentru ca noi la randul nostru le-am platit in timp.

Din nou eu nu am ajuns la 8 in vitro pentru ca am avut 6 gratuite ca nu asa sta treaba.Din astea 6, la prima am fost bagati in grup de studiu! #-o
OBLIGATORIU! Pentru faptul ca asigurarea plateste statul se foloseste de asta pentru a testa noi medicamente si a gasi noi metode de tratament de care mai apoi beneficiaza milioane de alti pacienti. Studiu cu embrioni de zi 5- a inceput la Brussel, eu am fost bagata in el (evident nu ama juns la zi 5). [gemeni] [gemeni] Acum se merge in mai toata lumea cu embrioni de zi 5..... Studii pe ovocite vitrificate tot la fel efectuate aici pe incercarile noastre asa zis gratuite (pentru ca asa cum spuneam sunt platite in timp)

Insa un studiu ramane un studiu.Din punctul emu de vedere prima mea incercare a fost apa de ploaie nu am avut nici o sansa de la inceput. insa sute de alte fete au reusit atunci...eu am avut ghinion..
:| In vitro 4 a fost 75% platit de mine (pentru ca am avut ghinionul sa am la 30 de ani ovocite de proasta calitate ). In vitro 7, in vitro 8 sunt si au fost platite integral de mine sa nu se inteleaga ca eu fac in vitro pentru ca 'imi permit'. Mie abia deci ABIA la in vitro 7 mi-au pus un diagnostic!!!

Am 'tras' si suferit 4 ani ca sa aflu ce e gresit cu mine.................. nu ca sa adun fertilizari in vitro uin loc de timbre!! :(
Asta m-a facut sa continuui pe mine faptul ca am vrut sa mi se puna un diagnostic si macar asta am reusit!
In septembrie 2007 mi s-a spus ca trebuie sa ajung la ICSi din cauze de infertilitate masculina (eu neavand chipurile nimic) si in octombrie 2011 am primit adevaratul doagnostic.

Asadar in anumite cazuri este nevoie de mai multe incercari, este nevoie sa se incerce diferite medicamente sau scheme de tratament. Asta e valabil si aici la noi si in Romania si peste tot in lume.
Nu marind numarul de embrioni cresti sansele unui copil nascut la termen!!! [-x Ci prin numarul de incercari executate corect. S-a mai scris pe aici si peste tot de nenumarate ori: sarcina multipla nu este un succes FIV!!!

Tocmai de asta este nevoie de un cadrul legal si de suport din partea statului roman aici suntem toti pe aceeasi lungime de unda.

De aia ma doare sufletul ca stiu ca in Romania sunt fete care au sau vor avea aceeasi problema cu a mea si sunt lasate de izbeliste. De aia sunt aici pe forumul asta. Pentru ca este important sa se vada ca suntem multe care ne confruntam cu problema asta. Pentru ca nu mi se pare corect sa iti vinzi casa sau sa faci datorii pentru urmatorii 5 ani ca sa faci 1 in vitro!!!!

Nu e vorba de Giani sau alte fete de aici ! Discutia era:cadrul legislativ trebuie schimbat (atat in ceea ce priveste nr de embrioni transferati cat si in ceea ce priveste numarul de incercari platite de asigurare)!
@};-
Last edited by Caress on Tue Dec 06, 2011 1:48 pm, edited 1 time in total.

Danagj

Post by Danagj » Tue Dec 06, 2011 9:03 am

gabi74bel wrote:Dana, te sun miercuri dimineata, ce ai facut cu pregnylul?
Off...,L-am gasit la 1 Mai Turda il primisera chiar atunci (3.11)numai peripeti am patit parca mi se pune bariera sa nu mai pot trece dar le trec.La eco am plecat plangand, aveam foliculii micuti fata de cum se astepta dr.,mi-a dat sa continu-i tratamentul si sa revin pe (5.11),am revenit dar endometru in z 10 era de 11mm,aveam foliculi de 6,8,10,14, nu a fost multumita dar din z 7 mi-a dublat unitatile de gonal la 150,m-a chemat din nou in z12 adica pe( 7.11)la eco si sotul pt recoltare dar s-o inghete,noi eram programati la punctie pe 7.11,dar foliculii se incapataneaza sa creasca mai repede asa ca sotul a luat liber pt 7.11 si in alta zi nu mai poate lua liber (asa este la patron),m-am saturat sincer,la inceput cand am semnat contractul mi-au spus ca este tratamentul intre 500-1000 euro dar eu am depasit cu mult,pergoveris la 386 ron pt 12 zile este 4632 ron plus orgalutran 174,80 pt 7 zile este 1223 ron,plus gonalul care l-am cumparat eu gomal de 300 si 75(mai multe doze) total 1682,total 7537,este exagerat de mult nu mai spun drumul la care ma costa 100 ron defiecare data, cartela de metrou 4 ron lejer am ajuns cu tratamentul si drumul (ba la clinica bios diagnostic ,etc)ating suta lejer,NU MAI AM BANI,m-am inhamat la drum stiind in jurul carei sume ma voi invarti dar nu eram pregatita sa fie dublu si ceva.....,trist
Ieri cand am auzi sa continu-i tratamentul am plins, nu-mi venea sa cred cand am ajuns la metrou nu mai realizam in ce metrou sa ma urc sau la coborare toata lumea a coborat doar eu ramasesem inlemnita linga o bara: acum la final plang,nu se poate,de ce ,imposibil,nu mai avem putere sa mergem mai departe suntem cu moralu la pamant,sotul tipa si urla ,il cred,are draptate.Dar am atins o suma pre mare. Aatept telefonul tau Gabi
Last edited by Danagj on Wed Dec 07, 2011 5:16 pm, edited 1 time in total.
32 de ani,spermograma astenoteratospermie gr 3 ;Protocol scurt 26.11. 11 la Giulesti , dr Andreea Veliscu;Et 14.11.11;
IN Z 12 fiv negativ mi-a venit menstruatia.

Post Reply