FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
larissa_personal

Re: FIV in Romania

Post by larissa_personal » Thu Dec 08, 2011 5:12 pm

Danagj wrote: Sansele pt sperma proaspata ,rata de succes este de 70%, pt congelare sansele sunt mai mici,dara daca este sa fie dat de D-zeu vom reusi.
mersi de raspuns...acum depinde si de Doamne Doamne, si de sansa...orisicum spermograma sotului nu e excelenta, deci cred ca as apela doar sa fie chiar o urgenta..dar pana la punctie mai am timp...
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

monik

Post by monik » Thu Dec 08, 2011 5:16 pm

moniro ai avut destule ovocite
cand faci embriotransferul ? multa bafta

Alla76

Post by Alla76 » Thu Dec 08, 2011 7:52 pm

Caress wrote:
Alla76 wrote:
Inadmisibil ori nu... realitatea vietii mele in ultimii 3 ani sunt ratele imense pe care le platesc lunar(timp in care platesc la greu toate impozitele si asigurarile medicale...) , doar incercand sa-mi fac un copil... si mai am inca 5 ani si inca nu-s in linie dreapta pt fiv 2...
Alla,
ai atat de multa dreptate!!

de vro 5 ani de cand tot stau pe forumurile de fertilitate 90 la suta din persoanele cu care am vorbit erau in aceeasi situatie. De nu stiu cate ori am trimis medicamentele ramase mie fetelor care in plin tratament nu mai aveau bani sa isi ia de ex Pregylul sau ultima Cetrotida etc.

Faptul ca romanii platesc asigurarile medicale este un motiv in plus si de asemeni motivul principal pentru care trebuie sa primeasca servicii pentru banii primiti! Ca nu este asa, este alta poveste.

Tin minte acum cativa ani erau aceleasi discutii...in fiecare zi citeam cu tristete cum oamenii fac un Fiv si platesc 5 ani (pe vremea aia nu era nici macar vorba de o incercare gratuita).

Si tin minte vorbele pe care o fata romanca din Franta i le-a spus lui mihaele [floare] aflata pe atunci la primul Fiv 'Iti dau cuvantul meu de onoare ca am sa fac tot posibilul sa schimb situatia asta. Tu acum nu ma cunosti dar crede-ma pe cuvant ca eu cand spun ceva asa fac'. Si restul e istorie datorita ei, datorita elenei si datorita restului de fete care au inceput SOSI si pe care eu una nu le cunosc dar le apreciez f mult munca :ymhug: A fost si este un proces lung, anevoios, pana a ajunge sa faci o lege trebuie sa schimbi o mentalitate.

Tocmai de aia discutia asta. E ca si cum intr-o situatie de razboi unuii spun asa e in lupta exista mereu victime colaterale (asta apropo de transferul de embrioni fara numar fara numar), iar altii spun mai, daca anuntam oamenii dintr-un sat 'fratilor vedeti ca maine intre 7 si 8 arunca astia bomba, luati masuri' tot reusesti sa salvezi macar cateva vieti...
Caress, BBc, ideea e ca dupa ce expunem argumentele si tragem linie... nu putem decat sa constatam ca toate trei (si nu numai, dar cum discutia acum s-a cam plimbat intre noi 3 ) gandim la fel, suntem revoltate de aceleasi nedreptati si injustitii...

Apropo de revolta...
sa nu ma dau cu capul de pereti cand aflu,AZI, dupa 5 luni de stand by in ce priveste dosarul, ca CLujul nu numai ca nu are microprocesoare pt ICSI... dar n-are nici posibilitate de criopreservare pt embrioni. Nimeni, absolut nimeni nu ne-a informat... si sincer nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb cand am depus dosarul "mai, dar voi chiar aveti tot ce e nevoie pt proceduri?". De ICSI stiam ca practica ca aveau afisate preturi...de criopreservare embrioni nici nu-mi trecea prin cap ca nu au aparatura (nu-mi vine sa cred ca au fost zeci, poate sute de cupluri care au apelat la clinica si s-au vazut nevoiti sa renunte la embrioni probabil viabili...)CUm sa ma treaca inspiratia sa intreb asa ceva, cand ei au primit girul si autorizarea de a intra in proiect din partea Ministerului?? CUM SE POATE INTAMPLA ASA CEVA???
De eram informati, optam pt alta clinica, pt ca sincer nu-mi permit (nici din punct de vedere al varstei si psihic, financiar si nici medical), in varianta optimista ca as ramane si cu embrioni de conservat, sa ii arunc pur si simplu?
--- si totusi ma repet: CUM SE POATE INTAMPLA ASA CEVA???
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Dec 08, 2011 7:58 pm

@-) Dar Clujul face FIV de cel putin cativa ani!?!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Alla76

Post by Alla76 » Thu Dec 08, 2011 8:08 pm

SOS Infertilitatea wrote:@-) Dar Clujul face FIV de cel putin cativa ani!?!
exact asta ma intreb si eu...
n-am aflat direct de la clinica ci de la o pacienta de Cluj cu dosar depus in noiembrie pt comisia de decembrie, care a sunat azi in departament si a ramas socata de informatia asta...
nici mie nu mi-a zis medicul desi am fost la consultatie in vederea stabilirii detaliilor pt FIV, am discutat despre abordari... si totusi mie "detaliul" ca nu pot criopreserva mi se pare super-esential cand decizi abordarea pt un FIV...
maine sun si eu, sa aud si cu urechile mele aberatia asta...cu riscul sa mi-i intorc impotriva din cauza telefoanelor. si totusi, vreo 5 telefoane in 5 luni de asteptare nu mi se pare asa mare abuz...
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

cioco_cioc

Post by cioco_cioc » Thu Dec 08, 2011 8:26 pm

Maine la 8:30 am punctia . Sper ca cei trei foliculi pe care ne bazam sa fie de calitate buna . Doamne-ajuta!

Raluk bafta , ne intalnim maine.

Moniro vii maine la ET? La ce ora?

larissa_personal

Post by larissa_personal » Thu Dec 08, 2011 8:27 pm

Alla76 wrote: exact asta ma intreb si eu...
n-am aflat direct de la clinica ci de la o pacienta de Cluj cu dosar depus in noiembrie pt comisia de decembrie, care a sunat azi in departament si a ramas socata de informatia asta...
nici mie nu mi-a zis medicul desi am fost la consultatie in vederea stabilirii detaliilor pt FIV, am discutat despre abordari... si totusi mie "detaliul" ca nu pot criopreserva mi se pare super-esential cand decizi abordarea pt un FIV...
maine sun si eu, sa aud si cu urechile mele aberatia asta...cu riscul sa mi-i intorc impotriva din cauza telefoanelor. si totusi, vreo 5 telefoane in 5 luni de asteptare nu mi se pare asa mare abuz...
mai auzisem ca de obicei la cluj ies atatia embrioni cat se transfera, dar nu mi-am pus niciodata problema de ce..deci ei nu pot criopreserva..nici nu mai stiu de cate ori am vb cu dr de fiv si niciodata nu mi-a zis acest ”mic amanunt”..sa le fie rusine!! dar nici nu avem ce face, dosaru nu se poate transfera, traim cu speranta ca vom reusi din prima...
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

Alla76

Post by Alla76 » Thu Dec 08, 2011 8:29 pm

cioco_cioc wrote:Maine la 8:30 am punctia . Sper ca cei trei foliculi pe care ne bazam sa fie de calitate buna . Doamne-ajuta!

Raluk bafta , ne intalnim maine.

Moniro vii maine la ET? La ce ora?
Sa fie intr-un ceas bun!

Alla76

Post by Alla76 » Thu Dec 08, 2011 8:31 pm

larissa_personal wrote:
Alla76 wrote: exact asta ma intreb si eu...
mai auzisem ca de obicei la cluj ies atatia embrioni cat se transfera, dar nu mi-am pus niciodata problema de ce..deci ei nu pot criopreserva..nici nu mai stiu de cate ori am vb cu dr de fiv si niciodata nu mi-a zis acest ”mic amanunt”..sa le fie rusine!! dar nici nu avem ce face, dosaru nu se poate transfera, traim cu speranta ca vom reusi din prima...
Larisa, intreaba-l direct pe S.
Trebuie sa-ti raspunda...
mi se pare tare aiurea sa nu informeze pacientii de ceva atat de important!

felicioc

Post by felicioc » Thu Dec 08, 2011 9:17 pm

cioco_cioc, raluk, bafta maine la punctie, sa aveti ovocite mature si de calitate!
Din pacate eu trebuie sa va anunt: fiv 4 nereusit, valoare 0, deci nici macar o tentativa de implantare. Nu am absolut nimic de reprosat medicilor si personalului de la Giulesti, toti au fost foarte amabili si sunt convinsa ca si-au facut treba cu profesionalism. Nu am platit nimic in afara medicamentelor, am ales sa nu ofer "atentii" dar nu mi-au dat impresia ca ar astepta sa le dau ceva.
Cam asta a fost experienta mea, voua va doresc din tot sufletul mai multa bafta!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Dec 08, 2011 9:21 pm

Felicioc, ne pare extrem de rau...... [parerau]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

zoi

Post by zoi » Thu Dec 08, 2011 9:32 pm

felicioc wrote:cioco_cioc, raluk, bafta maine la punctie, sa aveti ovocite mature si de calitate!
Din pacate eu trebuie sa va anunt: fiv 4 nereusit, valoare 0, deci nici macar o tentativa de implantare. Nu am absolut nimic de reprosat medicilor si personalului de la Giulesti, toti au fost foarte amabili si sunt convinsa ca si-au facut treba cu profesionalism. Nu am platit nimic in afara medicamentelor, am ales sa nu ofer "atentii" dar nu mi-au dat impresia ca ar astepta sa le dau ceva.
Cam asta a fost experienta mea, voua va doresc din tot sufletul mai multa bafta!
Felicioc, :ymhug: imi pare rau... Nimeni de la Giulesti nu vine cu vesti bune?! :-ss
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

moniro

Post by moniro » Thu Dec 08, 2011 9:34 pm

Multumesc fetelor pentru incurajare (Caress, Moni77)
Din cele 12 ovocite, azi erau fecundate 8. Sper sa reziste cat mai multe ca sa am si ce congela.
Maine am ET.
Cioco_cioc nu cred ca ne vom intalni, eu ajung la clinica la ora 13 si am ET la ora 14. Bafta la punctie.

Felicitari Nicolle88 si sper ca peste 14 zile sa te urmez si eu.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

zoi

Post by zoi » Thu Dec 08, 2011 9:57 pm

moniro wrote:Multumesc fetelor pentru incurajare (Caress, Moni77)
Din cele 12 ovocite, azi erau fecundate 8. Sper sa reziste cat mai multe ca sa am si ce congela.
Maine am ET.
Cioco_cioc nu cred ca ne vom intalni, eu ajung la clinica la ora 13 si am ET la ora 14. Bafta la punctie.

Felicitari Nicolle88 si sper ca peste 14 zile sa te urmez si eu.
Bafta, moniro! Sa ai embrioni de calitate si dornici sa stea in burtica. [gravi]
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

ela_ella

Post by ela_ella » Thu Dec 08, 2011 10:08 pm

moniro wrote:Buna fetelor,
Azi am avut punctia. Din cei 20 de foliculi au fost maturi 12, restul au fost goi sau imaturi. Sotul a fost nevoit sa dea si a doua proba sa aiba de unde alege.
Astept cu nerabdare telefonul de maine sa vad cati s-au fecundat [fecundare] [fecundare] [fecundare].
Vineri cred ca voi avea ET.
Doamne ajuta Moniro!!!!!

Vineri e zi mare pentru voi fetelor si va doresc multi foliculi si ET cu succes [gravida]
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

ela_ella

Post by ela_ella » Thu Dec 08, 2011 10:25 pm

felicioc wrote:cioco_cioc, raluk, bafta maine la punctie, sa aveti ovocite mature si de calitate!
Feli imi pare tare rau!!!!
zoi wrote:
Felicioc, :ymhug: imi pare rau... Nimeni de la Giulesti nu vine cu vesti bune?! :-ss
Mie mi-a lasat un gust amar o dna dr de la Giulesti care mi-a ratat ecografic inseminarea....imi pare rau ca nu am o veste buna pentru tine, dar nu inseamna ca noi daca nu am avut noroc, tu nu o sa ai! Nu te mai gandi la asta si mergi pana la capat cu speranta...
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

moniro

Post by moniro » Thu Dec 08, 2011 10:51 pm

Multumesc mult Zoi si Ella.
Sa dea Dumnezeu sa fie lipiciosi.
Zoi spor la intepaturi.
Ella cand incepi stimularea?
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

bbcc

Post by bbcc » Thu Dec 08, 2011 11:35 pm

Daca e adevarat la Cluj, halal morala crestina, sa arunci embrioni viabili la gunoi, cand sunt singura dorinta a multora.... Si dincolo de asta, mai pragmatic privind, alti bani, alta stimulare si alt stres emotional, pentru un alt fiv. Sper totusi ca nu se confirma, ar fi vuit forumul pana acum.
infertilitate primara, 5 ani de incercari si investigari intense: Permeabilitatea tubara este problema, interventii chirurgicale, analize peste analize si tratamente. 4 IA-uri nereusite, spermograma acceptabila in limita de jos, urmeaza fiv. Am avut din 12 ovocite unul singur A8 si l-am transferat, iar pana la Z5 nu a mai ramas nimic viabil.... Dar AM REUSIT!

DanaAlice

Post by DanaAlice » Fri Dec 09, 2011 12:00 am

felicioc wrote: Din pacate eu trebuie sa va anunt: fiv 4 nereusit, valoare 0, deci nici macar o tentativa de implantare. Nu am absolut nimic de reprosat medicilor si personalului de la Giulesti, toti au fost foarte amabili si sunt convinsa ca si-au facut treba cu profesionalism. Nu am platit nimic in afara medicamentelor, am ales sa nu ofer "atentii" dar nu mi-au dat impresia ca ar astepta sa le dau ceva.
Felicioc m-am intristat rau ! [jale!]
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

Mami de [baietel] Vladimir Ioachim!

Alla76

Post by Alla76 » Fri Dec 09, 2011 1:11 am

Felicioc, imi pare rau....

Post Reply