FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
roxi25

Re: FIV in Romania

Post by roxi25 » Mon Dec 12, 2011 12:02 pm

danaalice, felicitari! sarcina usoara si multa sanatate!

Nicolle, nu te impacienta. Eu azi am 5 saptamani si la eco ma duc joi seara. La fel nu am simptome, doar sanii durerosi la atingere si somn seara. In rest, nimic.

Eu am facut beta si azi, valoarea e de 2.777, s-a triplat fata de vineri cand a fost 940. Ma speriasem putin deoarece vineri beta nu s-a dublat complet fata de valoarea de miercuri de 506. Dar dupa valoarea de azi, cred ca e totul ok. Asteptam vesti bune maine de la eco.

Multa bafta fetelor in focuri! Beta cat mai mari!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 12, 2011 1:08 pm

SOS Infertilitatea wrote:Noi avem adusa la zi lista cu persoanele cu dosar aprobat prin Subprogram, o sa punem si [gravida] acolo unde avem vesti:

Update listuta norocoasa %%- :

1. AnaAncuta – Dacia

2. Giorgia – Gynatal

3. Fabian – Cluj

4. Kosbor – Cluj

5. Mikaky – Giulesti

6. Alla76 – Cluj

7. Carmencita22 – Cluj

8. Vrabiuta - Dacia

9. Aruam - Giulesti

10. Adyrem - Promed [gravi]

11. FunaruOana - Omini

12. Geany_M - Omini [gravi]

13. Bubu - Omini

14. Mara80 - Omini

15. Nicolle88 - Dacia [gravi]

16. Clauditsa - Dacia

17. LauraGar - Giulesti

18. Zoi - Giulesti

19. Uta Monica - Giulesti

20. Roxi25 - Polisano Sibiu [gravi]

21. SilviaCris - Polisano Sibiu [gravi]

22. DanaD - Polisano Sibiu

23. Dirida - Polisano Sibiu

24. Anda86 - Polisano Sibiu

25. Gina - Dacia

26. Sorina_SZ - Gynatal

27. *X* (bestfriend Adyrem) - Promed

28. Valy27 - Promed [gravi]

29. Ariel21 - Promed

30. Ionelia - Promed

31. Teo - Omini

32. StefanaM - Polisano Sibiu

33. MariG - Dacia

34. Anaoi - Dacia

35. Catalina - Dacia

36. Anya - Dacia

37. Moni77 - Gynatal

38. Cioco-Cioc - Promed

39. LarissaPersonal - Cluj

40. Soniuca - Cluj

41. Iulia2011 - Giulesti

42. DanaGJ - Giulesti

43. Daniela19771210 - Cluj

44. Nicu_Bica - Dacia

45. Mirebo - Giulesti

46. Felicioc - Giulesti

47. Moniro - Promed

48. Veropmd - Polisano

49. Anabel79 - Dacia [gravi]

50. Ela_Ella – Dacia

51. Sucila Utica – Cluj

52. Elena Ciucur – Cluj

53. Csilla1 - Polisano

54. GxG - Promed [gravi]

55. DanaAlice - Giulesti [gravi]

56. Nusha - Polisano Sibiu

Daca am omis pe cineva, va rugam sa semnalati! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Danagj

Post by Danagj » Mon Dec 12, 2011 3:02 pm

Felicitari Danaalice,sarcina usoara.

Of fetelor... ieri am fost la punctie dar.... sperante mici ,5 ovocite.
Azi am sunat embrioloaga si mi-a spun ca este doar un ovocit sa mai revin si maine cu un tel sa vedem in ce stare se afla ovocitul,in salon pt ET am intalnit o pers care i-a transferat un ovocit ,sper si eu ca D-zeu tine si cu mine .(vedeti ce inseamna sperma congelata sanse mici mici)
32 de ani,spermograma astenoteratospermie gr 3 ;Protocol scurt 26.11. 11 la Giulesti , dr Andreea Veliscu;Et 14.11.11;
IN Z 12 fiv negativ mi-a venit menstruatia.

mara80

Post by mara80 » Mon Dec 12, 2011 3:08 pm

mari g. wrote:
mara80 wrote:planuri sunt multe.....mai intai FET !apoi,vom vedea!sa speram ca de data asta vom avea test pozitiv....pana una alta vad ca mi s-a dat organismul peste cap [jale!] ....maine sunt in z 32 de cm!am inteles ca intarzie si 40-50 de zile dupa fiv.....cred ca in ianuarie de-acum vom face FET-ul! (*)

apropo de planuri de viitor! cam la cat timp dupa un fiv nereusit as putea incerca o noua procedura?!
mie dr. mi-a zis sa fac pauza o luna si apoi sa fac FET!......numai ca nu ma mai incadrez cu intarzierea asta a cm-ului,pentru ca,la iasi clinica se inchide de sarbatori!asta e.....am facut si un test pentru orice eventualitate,pentru ca ma inteapa ovarul stang de cateva zile,dar......nimic :(
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

gabi74bel

Post by gabi74bel » Mon Dec 12, 2011 3:27 pm

Danagj wrote:Felicitari Danaalice,sarcina usoara.

Azi am sunat embrioloaga si mi-a spun ca este doar un ovocit sa mai revin si maine cu un tel sa vedem in ce stare se afla ovocitul,in salon pt ET am intalnit o pers care i-a transferat un ovocit ,sper si eu ca D-zeu tine si cu mine .(vedeti ce inseamna sperma congelata sanse mici mici)

Dana sunt alaturi de tine, cand iti face ET?
Cum te simti esti ok?
Infertilitate mixta

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Dec 12, 2011 3:50 pm

Alla76 wrote:
larissa_personal wrote:eu azi am fost la cluj, la eco s-au vazut multi foliculi si dr se teme de hiperstimulare asa ca voi incepe cu o doza mai mica de menopur decat cea preconizata...mi-a facut si o ”debridare”,adica mi-a verificat sub anestezie colul si altele pe jos..inainte de interventie am aflat ceva extrem de interesant, nu au aparatura ptr icsi si ptr congelare ptr ca cei care s-au ocupat cu renovarea au scapat pe scari aparatura aceasta...si mai dureaza pana vor avea alta...
acuma tu vorbesti de aparatura veche?
oricum mi se pare de domeniul fantasticului sa lasi aparatura pe mana muncitorilor care renoveaza...
larissa, foliculi antrali a verificat acum?
Rar am citit ceva atat de socant! :|
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Alla76

Post by Alla76 » Mon Dec 12, 2011 4:45 pm

iti doresc din suflet ca embrionul ala singurel sa fie un luptator !
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

zoi

Post by zoi » Mon Dec 12, 2011 5:01 pm

Azi am avut punctia, din 14 foliculi depistati vineri la eco s-au recoltat 10 ovocite. Acum asteptam vesti de cum vor fecunda. Pe 15.12 voi avea ET. :ymdaydream:
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

cris8

Post by cris8 » Mon Dec 12, 2011 6:01 pm

Buna fetelor,
In primul rand, felicitari noilor gravidute si multa bafta tuturor care sunt in plin proces de FIV.
Am si eu o intrebare, in special pt fetele care fac FIV la Promed prin Subprogram dar nu numai. Va rog frumos, spuneti-mi si mie, in cat timp vi s-a aprobat dosarul, mai exact cat timp a trecut de cand l-ati depus si pana ati putut demara procedura?
Multumesc anticipat!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

GIANINA

Post by GIANINA » Mon Dec 12, 2011 6:17 pm

salut.
azi avem trei zile de la punctie si 11 embrioni care s-au divizat dar cu note si de A si de B si am hotarat sa mergem cu totii pe blastocisti, dar sunt putin confuza pt ca nu stiu cat de bine am hotarat, ma mai gandesc daca voi mai avea si ceva de congelat, si in final ,daca vor fi si pt congelat ,cat de rezistenti sunt blastocistii la congelare/decongelare.
Oricum decizia a fost luata si mergem inainte cu incredere in Dumnezeu.
05.2008 laparoscopie-aderente multiple, 03.2009 IA1-sarcina oprita in evolutie,09.2009 IA2-nereusita, 06.2010 IA3-SEU, 08.2011 inceput protocol lung FIV-SEU natural, 11-12.2011 FIV 1- punctie 9.12.2011,13ovocite,ET14.12.2011 cu blastocisti, test 23.12.2011 - hiperstimulare ovariană gravă

Danagj

Post by Danagj » Mon Dec 12, 2011 6:24 pm

gabi74bel wrote:

Dana sunt alaturi de tine, cand iti face ET?
Cum te simti esti ok?
Multumesc,nici nu indraznesc sa te sun macar, pe 14.15.11 daca ovocitul traieste , fizic nu sunt prea bine , dar psihic sunt bine la mine speranta moare ultima si sunt optimista. Doar mai cunoscut pe cand sotul tuna si fulgera dar imi pastrez cumpatul si merg mai departe, nu este nici o problema macar am incercat :YMPRAY: . ne auzim miine la un tel dupa ora 11. :ymdaydream:
32 de ani,spermograma astenoteratospermie gr 3 ;Protocol scurt 26.11. 11 la Giulesti , dr Andreea Veliscu;Et 14.11.11;

Danagj

Post by Danagj » Mon Dec 12, 2011 6:26 pm

Alla76 wrote:

iti doresc din suflet ca embrionul ala singurel sa fie un luptator !
multumesc, asa sa fie luptator ca mine, Doamne ajuta [fecundare]

moniro

Post by moniro » Mon Dec 12, 2011 6:47 pm

Merci, SOS pentru informatie.
Eu inainte faceam antibiotic 1 la 12 ore si am ramas in minte cu aceeasi schema.
Am anuntat si la clinica si mi-a spus ca nu este foarte grav, dar sa respect schema in continuare.Acum sunt mai atenta.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

moniro

Post by moniro » Mon Dec 12, 2011 6:48 pm

zoi wrote:Azi am avut punctia, din 14 foliculi depistati vineri la eco s-au recoltat 10 ovocite. Acum asteptam vesti de cum vor fecunda. Pe 15.12 voi avea ET. :ymdaydream:
Bravo Zoi sa se fecundeze si sa ai cati mai multi de cal I.
35 ani eu, 34 ani sotul, initial sterilitate secundara, amenoree, 2 HSG-uri ambele cu trompe permeabile, la ultima in 2009 sinechie uterina cu debridare ulterior. Incercam din 2004. din 2010 infertilitate masculina OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIE 8 % forme normale din 3,08 mil. AMH 5,03; FSH 4,3. In prezent suntem acceptati in subprogramul FIV, clinica Promed. protocol scurt puregon 150ui , ET 09.12 transfer 2 embrioni Z2, cal. I, beta 282 Z13

moniro

Post by moniro » Mon Dec 12, 2011 6:55 pm

cris8 wrote:Buna fetelor,
In primul rand, felicitari noilor gravidute si multa bafta tuturor care sunt in plin proces de FIV.
Am si eu o intrebare, in special pt fetele care fac FIV la Promed prin Subprogram dar nu numai. Va rog frumos, spuneti-mi si mie, in cat timp vi s-a aprobat dosarul, mai exact cat timp a trecut de cand l-ati depus si pana ati putut demara procedura?
Multumesc anticipat!
Eu am depus dosarul la sf lunii sept si mi s-a aprobat la inceputul lunii oct. Dupa ce am fost anuntati telefonic ca dosarul ni s-a aprobat, am facut programare la consultatie pe 21.10 unde ni s-a spus ce analize trebuie sa mai facem inainte de FIV.

moni77

Post by moni77 » Mon Dec 12, 2011 7:14 pm

zoi wrote:Azi am avut punctia, din 14 foliculi depistati vineri la eco s-au recoltat 10 ovocite. Acum asteptam vesti de cum vor fecunda. Pe 15.12 voi avea ET. :ymdaydream:
Frumoasa productie. Doamne ajuta sa fie bine pana la final.

moniro

Re: fiv2 la Promed

Post by moniro » Mon Dec 12, 2011 7:29 pm

gxg wrote::YMPARTY:
dupa ore de asteptare a venit rezultatul hCG=201.5 mUI/mL in ziua 11-a
luni trebuie sa mergem la clinica Promed sa facem beta inclus in program (ziua 14-a)
ce bine ar fi sa fie cu bebitza livrat home ! poate [gemeni] ?
uram succes tuturor celor aflati in asteptare.
Felicitari tie si sotiei tale pt reusita.
A transferat embrioni de Z2 sau Z3.

moniro

Post by moniro » Mon Dec 12, 2011 7:36 pm

Dana, doamne ajuta sa fie un embrion voinic.

Geanina nu te mai gandi la decizia luata. Sigur a fost cea mai buna.

cris8

Post by cris8 » Mon Dec 12, 2011 7:39 pm

moniro wrote:
cris8 wrote:Buna fetelor,
Multumesc anticipat!
Eu am depus dosarul la sf lunii sept si mi s-a aprobat la inceputul lunii oct. Dupa ce am fost anuntati telefonic ca dosarul ni s-a aprobat, am facut programare la consultatie pe 21.10 unde ni s-a spus ce analize trebuie sa mai facem inainte de FIV.
Multumesc mult pt raspuns, deci merge foarte repede...
Eu am facut la Promed 2 IA nereusite cu dna dr Deliana Predoi si am fost foarte multumita de tot, ca nu am reusit asta e...insa consider ca echipa medicala nu a gresit cu nimic. Am luat o pauza mai mare dupa a doua IA pt ca am fost demoralizata rau, acum mi-am revenit si ma gandesc sa facem FIV decat sa cheltui banii pe IA.. Incercam sa facem un bebe de 4 ani..
V-am citit mereu dar nu am intervenit pt ca eu inca nu am inceput, dar m-am bucurat pt fiecare reusita si m-am intristat pt fiecare esec al tuturor fetelor de pe forum.
Bafta multa moniro, sa dea Dumnezeu sa primesti cea mai minunata veste inainte de Craciun. Ma rog pt fiecare dintre voi sa reusiti pt ca asa de bine va inteleg...
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

moniro

Post by moniro » Mon Dec 12, 2011 8:09 pm

Merci, Cris8 si iti doresc sa iti indeplinesti visul.
Eu am mers pe protocul scurt si de la inceperea investigatiilor pana la ET a durat mai putin de 2 luni.
Ai dreptate in legatura cu echipa de la Promed, si cu mine s-au comportat exemplar.

Post Reply