FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
ela_ella

Re: FIV in Romania

Mesajde ela_ella » Vin Mai 25, 2012 5:02 pm

donat 2% pentru o asociatie draga mie, multumesc SOSI
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

nusha

Mesajde nusha » Vin Mai 25, 2012 5:11 pm

Felicitari, Alla
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Alla76

Mesajde Alla76 » Vin Mai 25, 2012 7:03 pm

va multumesc din suflet pt felicitari.
RaluM @};- si pupici [gemeni] stiam de ei, te-am urmarit din cand in cand dincolo, dimineata pe tren in drum spre monitorizari dar m-am tinut tare sa nu citesc mult pe perioada procedurii (o sa iti explic mai tarziu motivele). Si o sa te mai iau la niste intrebari zilele urmatoare (cand o sa ma mai linistesc nitel...)
Larisa, abia astept sa va mobilizati!

Caress? noutati?
Ralu [floare]

Beta z13 de la ET 337.
Progesteron 80, ...
Ne rugam in continuare pentru puiutii mult doriti!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

geany_m

Mesajde geany_m » Vin Mai 25, 2012 7:47 pm

Alla76 scrie:Beta z13 de la ET 337.
Progesteron 80, ...
Ne rugam in continuare pentru puiutii mult doriti!

Felicitari inca o data, draga mea!! :YMPARTY: :x :-* si mult noroc in continuare! %%- [gravida]
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

RaluM

Mesajde RaluM » Sâm Mai 26, 2012 7:39 am

Alla :ymhug: poti sa ma intrebi orice oricand, dar sper ca de bine, ca de rele stiu cum e si sper ca la tine sa mearga bine, fara peripetii totul.
Stiu cum e cu cititul/scrisul ... eu am citit de acolo pt ca ma plictiseam ingrozitor fiind singura si plouand.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 26, 2012 1:56 pm

Invitatie catre bucurestence: cine vrea sa mearga cu noi la Gala Societatii Civile, luni seara de la 19h30, la Opera Romana? Mai avem doua locuri, scrieti-ne la contact@vremcopii.ro, va rugam.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

simonette

Mesajde simonette » Dum Mai 27, 2012 8:48 pm

Cris,sunt din Braila. Daca nu gasesti Pregnyl, ti-l pot achizitiona eu si ti-l aduc cand vin in Bucuresti.
Am vazut ca esti purtatoarea aceleiasi mutatii ca si mine. NU stiu ce sa fac....deja trebuie sa incep stimularea si nu mai am timp sa ajung la dr. Uscatescu, iar de la clinica mi-au recomandat Clexane dupa ET, insa am inteles ca ar fi indicat sa-l incep mai repede (insotit de alte medicamente).
Cris si celelate fete, ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!
Succes tuturor! [majoreta]

DUMI

Mesajde DUMI » Lun Mai 28, 2012 9:00 am

DUMI - iti doresc mult, mult succes!!

Si mie mi s-a propus un embritransfer pe ciclul natural, ciclu spontan si monitorizari cateva luni. Aceste "cateva luni" au fost in total 10 luni. Au fost 10 luni in care am tot sperat ca "luna asta" se va intampla, voi fi gravida. 10 luni in care te invoiesti constant de la servici, stai la coada la cabinet, platesti monitorizarile, astepti sa fii monitorizata, etc.
Apoi hodoronc-tronc, mi-au spus sa iau anticonceptionale (ca sa pot fi introdusa in"turma"), a urmat o menstra de 16 zile (am uter fibromatos care raspunde foarte nashpa la anticonceptionale), dupa 16 zile de menstra au considerar ei ziua 17 ca fiind ziua 1 de menstra, am inceput tratamentul cu progesteron si cycloproginova, apoi a urmat un ET pe un uter cam contractat (cca 8 zile dupa ET mi-am simtit uterul f contractat). In final acest ET a fost un esec total.

Iti multumesc frumos pentru ca te gandesti la mine si sa iti impartasesti ,,povestioara" ta trista [parerau] cu noi, ce sa zic .....cu Dumnezeu inainte! trebuie sa incerc, eu dupa cate am mai spus am foarte mare incredere in dr. Veliscu. MULT SUCCES ITI DORESC! te pup!
mamica unui baietel superb!

Elena Ciucur

Mesajde Elena Ciucur » Lun Mai 28, 2012 9:17 am

A mai urmat cineva tratament cu Gonapeptyl si Menopur? Puteti sa-mi spuneti daca dupa cele 14 zile de Gonapeptyl se face numai Menopur sau se continua si Gonapeptylul ?

cris8

Mesajde cris8 » Lun Mai 28, 2012 9:26 am

simonette scrie:Cris,sunt din Braila. Daca nu gasesti Pregnyl, ti-l pot achizitiona eu si ti-l aduc cand vin in Bucuresti.
Am vazut ca esti purtatoarea aceleiasi mutatii ca si mine. NU stiu ce sa fac....deja trebuie sa incep stimularea si nu mai am timp sa ajung la dr. Uscatescu, iar de la clinica mi-au recomandat Clexane dupa ET, insa am inteles ca ar fi indicat sa-l incep mai repede (insotit de alte medicamente).
Cris si celelate fete, ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc!
Succes tuturor! [majoreta]

Simonette, off..esti departe. Ma gandeam ca daca stai printr-un oras mai aproape dadeam o fuga...multumesc mult pt intentia de a ma ajuta, :ymhug: dar nu stiu daca pregnylul se pastreaza la frigider, caci in cazul asta nu trebuie tinut mai mult de 2 ore afara...si daca mi-l aduci tu clar s-ar depasi 2 ore... Lasa ca am vorbit la Sensiblue si mi-au promis ca il aduc si ma suna, ma duc azi iar sa mai intreb...
Referitor la Clexane, nu stiu ce sa iti zic...si eu am fost in aceeasi situatie insa am fost la dna dr U care mi-a dat reteta, si apoi am dat mail la clinica, iar dna dr cu care fac fiv a fost de acord sa fac Clexane inainte (desi initial imi prescrisese tot dupa ET). Sincer eu cred ca a fost de acord pt linistea mea :) , stiu ca la toate pacientele prescrie anticoagulant de la ET si tot au atatea reusite...deci nu stiu daca e chiar ff mare diferenta daca faci dinainte sau dupa ET...eu oricum am zis sa fac tot ce pot si tine de mine , dar sincer daca dna dr Predoi nu ar fi fost de acord sa fac clexane de acum, nu as fi facut...am mare incredere in dansa si as fi mers clar pe mana ei. Si in niciun caz nu as fi luat nimic fara sa stie.. Tu la ce medic esti la Promed? Nu poti sa vorbesti cumva cu medicul (pe mail macar) si sa ii spui ce te framanta?
In alta ordine de idei, eu azi dimineata am fost la eco (sunt in ziua 5 de stimulare) si am 9 foliculi maricei, intre 8 - 11 mm si 4 foliculi mai mititei de cca 6 mm (la AMH 1,1). Dna dr a zis ca e ff bine pt AMH-ul meu, sunt ff bucuroasa acum, Doamne ajuta in contiuare!!! :YMPRAY: Si uitasem, endometrul este aproape 7 mm trilaminar.
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

larissa_personal

Mesajde larissa_personal » Lun Mai 28, 2012 12:14 pm

Elena Ciucur scrie:A mai urmat cineva tratament cu Gonapeptyl si Menopur? Puteti sa-mi spuneti daca dupa cele 14 zile de Gonapeptyl se face numai Menopur sau se continua si Gonapeptylul ?

din cate stiu Gonapeptylu e pe acelasi principiu cu Dipherelinu si deci vei face o zi da, o zi nu si in timpu stimularii cu Menopur..dar asta iti va spune si dr...
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Lun Mai 28, 2012 3:48 pm

Miri, e 28.05! :-ss %%-
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Mai 28, 2012 3:49 pm

In alta ordine de idei, eu azi dimineata am fost la eco (sunt in ziua 5 de stimulare) si am 9 foliculi maricei, intre 8 - 11 mm si 4 foliculi mai mititei de cca 6 mm (la AMH 1,1). Dna dr a zis ca e ff bine pt AMH-ul meu, sunt ff bucuroasa acum, Doamne ajuta in contiuare!!! :YMPRAY: Si uitasem, endometrul este aproape 7 mm trilaminar.

Stai excelent, Cris, mult noroc in continuare! %%-

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

Miri

Mesajde Miri » Lun Mai 28, 2012 3:53 pm

ZIUA 14 DE LA ET BETAHCG 239!!!!!!!!!
Nu imi vine sa cred!!! Si toata dimineata ca sa nu dezamagesc ma gindeam la beta mic. Imi tremura picioarele de emotii si cred ca atunci cind ajung acasa bocesc.
Fetelor, nu va pierdeti speranta si credinta, DUMNEZEU ESTE MARE si face minuni.
Ma voi ruga in continuare pt bebe al meu/bebeii mei si pt voi toate.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Mai 28, 2012 3:57 pm

Excelent, Miri! [barza1] [barza2]

Bravo! Sa fie bine pana la capat! Felicitari si taticului.

Deci se poate si cu AMH mic, daaaaaaa? :ymapplause:

* * *

Miri

Mesajde Miri » Lun Mai 28, 2012 4:00 pm

N.C.B. scrie:Miri, e 28.05! :-ss %%-

Ce telepatie! Imi puneai intrebarea in timp ce eu scriam mesajul.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

cris8

Mesajde cris8 » Lun Mai 28, 2012 4:05 pm

NCB, multumesc, am asa un sentiment ca o sa fie bine si pt noi. :) Beau apa 2 l pe zi luna asta vrand nevrand, am inteles ca face bine la stimulare.

Miriiii felicitari din toata inima, [majoreta] vai ce o fi in sufletul tau...o sarcina usoara iti doresc si bebei sanatosi!!! :ymhug: Stiu ca ai facut la Promed, acolo merg si eu, nici nu-ti dai seama cat de mult ma incurajeaza reusita ta, simt ca mi-ai dat aripi de acum! :) te pup si ai grija de voi
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Mai 28, 2012 4:12 pm

Miri scrie:
N.C.B. scrie:Miri, e 28.05! :-ss %%-

Ce telepatie! Imi puneai intrebarea in timp ce eu scriam mesajul.

Pai am tinut minte, Miri, de cand am crezut ca ai valoarea 28. Bine ca e semnificativ mai mare! [barza4]

Eu nu prea sunt obisnuita cu teste la 14 zile de la ET :), pe-alea de Z10-11 le estimez fara ezitare, dar la tine a trebuit sa calculez sa-mi dau seama daca ai valoare de gemeni. As zice mai degraba ca nu, cred ca ai un singur [bebe] .

Uite aici valorile medii (sunt calculate in raport cu conceptia, unde ziua punctiei = Z0) ale betHcG-ului in primele zile de sarcina: viewtopic.php?f=2&t=153&start=80#p14004

Felicitari inca o data, trage-o si pe Cris de manutza! %%-

* * *

ela_ella

Mesajde ela_ella » Lun Mai 28, 2012 4:39 pm

Miri scrie:ZIUA 14 DE LA ET BETAHCG 239!!!!!!!!!
Nu imi vine sa cred!!! Si toata dimineata ca sa nu dezamagesc ma gindeam la beta mic. Imi tremura picioarele de emotii si cred ca atunci cind ajung acasa bocesc.
Fetelor, nu va pierdeti speranta si credinta, DUMNEZEU ESTE MARE si face minuni.
Ma voi ruga in continuare pt bebe al meu/bebeii mei si pt voi toate.

Felicitari Miri!!!!! Sarcina usoara si bebe sanatos/sanatosi!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Mai 28, 2012 4:47 pm

RaluM scrie:"Nu-mi pasa" e atat de simplu de spus ... nici eu nu ma refeream doar la bani, asta e o parte foarte mica, dar totusi necesara pentru eforturile deosebite pe care le faceti toate, si stiu sa apreciez ce faceti ca stiu ca eu nu as fi in stare, si daca as avea o tona de bani, pentru ca e nevoie de bani, dar fara pasiune si dedicare nu se poate face nimic.

Si eu as fi zis probabil la fel in urma cu cinci ani. Eu credeam ca le ajut pe fetele din Romania sa scrie niste petitii si ca, in mare, cam asta va fi. Nu ca nu m-as fi crezut in stare de pasiune si dedicare, dar nu pe termen atat de lung.

Pe atunci, poate mai cinica si mai self-oriented, nu m-as fi crezut in stare de implicare totala in ceva care sa nu fie in interesul personal sau al celor de care sunt personal atasata.

Asa ca ...never say never. Nu stii incotro te duce viata si in ce te transforma.

* * *

Înapoi la “PROCEDURI”