FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
simonette

Re: FIV in Romania

Mesajde simonette » Lun Iun 04, 2012 7:54 pm

Fetelor, eu sunt in ziua 7 de stimulare. Am mari emotii. Astazi, din cauza unui mucus mai abundent si a durerilor de ovare (asemanatoare celor de la ovulatie), am avut impresia ca s-au spart foliculii (cei mai grasuti).La ecografia de astazi dna dr. mi-a spus ca pana la punctie cei mai grasuti se mai pot sparge, dar nu e nicio problema,insa raspunsul nu m-a convins Sunt foarte speriata, vreuneia dintre voi vi s-a intamplat acest lucru? Ce pote insemna acest lucru?
Ca sa ma mai linistesc am citit povestile voastre de succes (mai ales ale fetelor care au facut FIV la Promed). Am mare incredere in personalul medical de la Promed, insa emotiile au cam pus stapanire pe mine!

simonette

Mesajde simonette » Lun Iun 04, 2012 8:04 pm

Cris nu am apucat sa iti urez multa bafta, insa m-am gandit la tine si sunt sigura ca Dzeu a avut grija de tine!
Asteptam vesti bune de la tine! [feed]

ela_ella

Mesajde ela_ella » Lun Iun 04, 2012 8:56 pm

simonette scrie:Fetelor, eu sunt in ziua 7 de stimulare. Am mari emotii. Astazi, din cauza unui mucus mai abundent si a durerilor de ovare (asemanatoare celor de la ovulatie), am avut impresia ca s-au spart foliculii (cei mai grasuti).La ecografia de astazi dna dr. mi-a spus ca pana la punctie cei mai grasuti se mai pot sparge, dar nu e nicio problema,insa raspunsul nu m-a convins Sunt foarte speriata, vreuneia dintre voi vi s-a intamplat acest lucru? Ce pote insemna acest lucru?
Ca sa ma mai linistesc am citit povestile voastre de succes (mai ales ale fetelor care au facut FIV la Promed). Am mare incredere in personalul medical de la Promed, insa emotiile au cam pus stapanire pe mine!

Eu am avut asa dupa vreo 10 ore de la injectia cu pregnyl, eram la fel de speriata ca s-au spart si ca nu o sa mai fac punctia, dar nu s-a intamplat. Eu zic sa stai linistita. Succes!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

cris8

Mesajde cris8 » Mar Iun 05, 2012 8:53 am

Buna dimineata,
blue eyes, alla, simonette, multumesc pt gandurile bune. :ymhug:
Intr-adevar Dumnezeu a avut grija de mine ieri, mi-am revenit imediat dupa punctie, m-a durut doar burtica (de fapt ovarele) f putin ca la menstruatie in rest nu am avut nimic, nici macar greata dupa anestezie, dna dr mi-a spus ca ei folosesc un anestezic care nu provoaca greata. Am avut 8 foliculi cu 8 ovocite (deci nu am avut foliculi goi) insa dna dr embriolog mi-a spus ca vom vedea cate sunt mature (nu se stie asta la momentul punctiei). Ma vor suna astazi sa imi spuna cati embrioni avem, insa momentan doar numarul lor nu si calitatea, deoarece azi vor fi doar de 2 celule, si vom vedea cum evolueaza in continuare.. ET va fi maine sau poimaine, depinde cum evolueaza embrionii.. Eu ziceam ca dupa punctie o sa ma linistesc total, dar de unde...pana acum am stat cu grija sa raspund bine la stimulare si sa nu se sparga foliculii inainte de punctie, acum stau cu grija sa se dezvolte bine puiutii mei, apoi o sa stau cu grija sa se prinda, apoi sa se mentina si sa fie sanatos/i...deci cred ca grijile abia au inceput.

Simonette, asta cu spargerea foliculilor a fost si grija mea, insa mie mi s-a spus ca nu se sparg pt ca fac injectii cu Cetrotide si asa ii tinem. Si eu am avut secretie de ovulatie abundenta cam din ziua 6 de stimulare si dureri de ovare, si astea ma ingrijorau, dar a fost bine la final, nu am pierdut niciun outz. :) Dupa ce am facut pregnyl mergeam incet de frica sa nu se sparga :)) sotul mi-a spus ca a observat ca mergeam de parca aveam niste oua in grija. Eu zic sa nu iti faci griji ca va fi bine, stiu ei ce fac...eu ma linisteam cand ma duceam la eco si vedeam ca sunt toti acolo intregi, banuiesc ca si tu te mai duci la eco asa ca te vei linisti atunci. Bafta multa!!!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

blue eyes

Mesajde blue eyes » Mar Iun 05, 2012 10:20 am

ma bucur,Cris! :-* Doamne ajuta in continuare!
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iun 05, 2012 10:42 am

Suntem pe locul trei ca numar de voturi, la categoria „asociatii de pacienti”... http://gala2012.cmr.ro/categorii/

Sugestie: la categoria „Internet medical” (penultima, jos) se afla si www.panaitsarbu.ro - pagina recent lansata a Giulestiului, noi le-am dat si lor click-uri.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Miri

Mesajde Miri » Mar Iun 05, 2012 12:58 pm

Cris- felicitari pt rezultatele de la stimlare!!!! :ymapplause: Ti-am tinut pumnii si m-am rugat pt tine. Un nr frumos. Incearca sa te mai si relaxezi, stiu cum este asteptarea, dar starea ta de spirit e importanta.
Simonete si eu am avut o glera abundenta destul de devreme comparativ cu momentul punctiei.Si nu mai spun ca in seara in care am facut Pregnyl am si facut efort si ma gindeam si eu in acele momente ca mi se sparg foliculii, dar au tinut bine toti.
Succes in continuare! [majoreta]
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

AncaBB

Mesajde AncaBB » Mar Iun 05, 2012 1:15 pm

FETELE AM AVUT PATRU TESTE DE SARCINA POZITIVE SI AM BETA 421 AZI !!!! AM AVUT PUNCTIA LUNI 21 MAI ! SUNT GRAVIDA !!!!!!!!!! [barza2] [barza1] [barza3] [barza4] [barza5]
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

cris8

Mesajde cris8 » Mar Iun 05, 2012 1:34 pm

Blue eyes multumesc :-*

Miri multumesc mult :-* da, e un rezultat bun avand in vedere ca am AMH 1. Sunt mai linistita acum, sper sa pot fi linistita si dupa ET. Si mai sper sa ne intalnim la Promed cu burticile la ecografii.

AncaBB felicitari din suflet!!! sarcina usoara si bebe/i sanatos/i !!! Asa...sa curga vestile bune !!!!!

M-au sunat de la clinica azi, avem 6 embrioni, sa vedem acum cum vor evolua...ET va fi maine sau poimaine, ma vor mai suna sa ma tina la curent. Am avut niste emotii cand m-au sunat....Eu sper din suflet sa avem si ce congela, dar acum...cu Dumnezeu inainte!

Gata m-au sunat iar, maine merg sa-mi iau bebeii acasa !!! Au zis ca e totul f bine, si ca vom avea o discutie cu dna dr embriolog inainte de transfer. Doamne ajuta!!!!

cris8

Mesajde cris8 » Mar Iun 05, 2012 1:55 pm

Fetelor stiti cumva care e diferenta intre ET de ziua 2 si cel de ziua 3? La mine ET va fi in ziua 2, sper ca e de bine...

Miri tu ai avut transfer de ziua 2 sau de ziua 3?
Ultima oară modificat Mar Iun 05, 2012 2:58 pm de către cris8, modificat 1 dată în total.

DUMI

Mesajde DUMI » Mar Iun 05, 2012 1:59 pm

AncaBB scrie:FETELE AM AVUT PATRU TESTE DE SARCINA POZITIVE SI AM BETA 421 AZI !!!! AM AVUT PUNCTIA LUNI 21 MAI ! SUNT GRAVIDA !!!!!!!!!! [barza2] [barza1] [barza3] [barza4] [barza5]

Felicitari Ancuta, bravoooo!!!!!! sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la capat! Cu cine ai facut fiv?
mamica unui baietel superb!

simonette

Mesajde simonette » Mar Iun 05, 2012 3:38 pm

Cris, ma bucur foarte tare pt tine! Faptul ca iti merge bine ma incurajeaza si pe mine! Doamne ajuta in continuare! [majoreta]
Ultima oară modificat Mar Iun 05, 2012 3:52 pm de către simonette, modificat 1 dată în total.

simonette

Mesajde simonette » Mar Iun 05, 2012 3:39 pm

AncaBB, felicitari! [floare]

simonette

Mesajde simonette » Mar Iun 05, 2012 3:51 pm

Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri! Oricum si personalul de la clinica a fost foarte dragut si m-a linistit!

cris8

Mesajde cris8 » Mar Iun 05, 2012 4:55 pm

Simonette, ma bucur ca te-ai linistit! fii increzatoare, esti pe maini bune. :ymhug:

Miri am gasit in urma, in ziua 3 ai avut ET-ul...ufff, oare de ce mie mi-a stabilit pt ziua 2? Ma apuca o mie de ganduri, abia astept maine sa vorbesc cu dna dr embriolog...

Miri

Mesajde Miri » Mar Iun 05, 2012 5:34 pm

AncaBB scrie:FETELE AM AVUT PATRU TESTE DE SARCINA POZITIVE SI AM BETA 421 AZI !!!! AM AVUT PUNCTIA LUNI 21 MAI ! SUNT GRAVIDA !!!!!!!!!! [barza2] [barza1] [barza3] [barza4] [barza5]

SUPER!!!!!!!!! Felicitari! :ymapplause: Numai vesti bune. Mi-a placut manifestarea ta de bucurie. Eu deabia acum dupa o saptamina pot pronunta "sunt gravida".
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.

Miri

Mesajde Miri » Mar Iun 05, 2012 5:37 pm

Cris la mine este o expicatie simpla si nestiintifica pt ziua 3 de transfer, ziua 2 era duminica si apoi in ziua 3 erau de 5 si 7 celule, cred ca in ziua 2 era prea devreme.

cris8

Mesajde cris8 » Mar Iun 05, 2012 5:54 pm

da Miri am vazut si eu apoi ca la tine ziua 2 era duminica...dna dr embriolog mi-a zis dupa punctie ca ET va fi miercuri sau joi, in functie de cum evolueaza embrionii...poate au evoluat chiar bine si de aceea ma cheama maine, si eu imi fac griji degeaba...
ma gandesc ca avem totusi 6 embrioni...macar 2 tot evolueaza cum trebuie...abia astept maine dimineata, apoi promit ca gata ma linistesc :)

ela_ella

Mesajde ela_ella » Mar Iun 05, 2012 6:40 pm

Anca, felicitari!!!! sa fiti sanatosi si bebei cuminti pana la termen!
Cris, bafta maine la ET, sa fie asa cum va doriti voi!!!!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

blue eyes

Mesajde blue eyes » Mar Iun 05, 2012 6:56 pm

Anca,felicitari! [floare]

Cris [majoreta] :-* [bebeou]
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Înapoi la “PROCEDURI”