FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: FIV in Romania

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iun 11, 2012 1:12 pm

Avem detalii concrete: conferinta despre infertilitate va avea loc la Casa Universitarilor joi, 14 iunie, la 13h30.

Vor sustine prezentari prof. dr. Bogdan Marinescu, Asociatia SOS Infertilitatea, precum si alti invitati, despre care vom reveni cu amanunte.

Daca doriti sa veniti, scrieti-ne la contact@vremcopii.ro
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iun 11, 2012 10:32 pm

Mult succes aspirantelor pe val, va asteptam cu vesti bune! %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iun 11, 2012 10:32 pm

Reprezentanta SOS Infertilitatea in dialog cu ministrul Sanatatii, dl. Vasile Cepoi, pe tema continuarii Subprogramului, in aceasta seara la Gala Medica:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Alla76

Mesajde Alla76 » Mar Iun 12, 2012 4:42 pm

Miri scrie:Cris ma bucur ca esti bine si nu ne-ai parasit.Eu am avut dureri abd f usoare la inceput, cam la 5 zile de la ET, apoi inainte de beta credeam ca imi vine menstruatia. Acum cred ca depinde de la persoana la persoana.
Simonette si eu am avut antibiotic si dupa cum am observat si in turcia a recomandat antibiotic. Sa nu uiti de vezica plina(nici f plina), eu nu am stiut amanuntul asta dar pina am ajuns in sala am baut.Si eu merg maine la clinica pt eco de confirmare sarcina. Mult succes!!!

Miri te asteptam cu vesti!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Miri

Mesajde Miri » Mar Iun 12, 2012 8:08 pm

Vestile sunt bune si mai putin bune. AVEM O INIMIOARA!! [bebe] E asa de frumos puiutul meu!!! :D

Dar problema este ca exista o mica decolare a sacului si am un hematom intrauterin maricel care imi pune in pericol sarcina.... :-ss D-na dr mi-a scos din tratament Clexane si Aspenter pt a inlatura orice motiv de singerare si trebuie sa stau pironita in pat; imi este f greu acest lucru dar m-am speriat si fac orice pt puiutul meu. Ciudat este ca nu am nicio exteriorizare a singerarii, dureri f putine (col f lung si inchis). Asta e, incerc sa ma tin tare si sa lupt!!
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

Anemari

Mesajde Anemari » Mar Iun 12, 2012 10:38 pm

Miri, felicitari pentru inimioara!

Trebuie sa fie bine pana la capat asa ca stai linistita si fa exact ce ti-a zis dr. Iti urez multa sanatate. :ymhug:
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Iun 13, 2012 6:41 am

Va invitam JOI de la 13h30 la conferinta despre infertilitate la care participa medici (printre care profesorul Bogdan Marinescu), pacienti (o reprezentanta SOS Infertilitatea este speaker) si psihologi cu experienta in domeniul hipofertilitatii. viewtopic.php?f=2&t=317
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

cris8

Mesajde cris8 » Joi Iun 14, 2012 7:51 am

Buna fetelor,

eu sunt inca in asteptare, pana acum am fost cat de cat linistita si chiar optimista dar acum gata...m-am demoralizat rau. Am tot citit ca toate fetele care au reusit au avut dureri de burtica, eu nu am nimic...am avut zilele trecute ceva jena la burtica dar mai degraba cred ca era de la ovare pt ca au fost stimulate...
Sanii ma dor ca in fiecare luna, nu e nimic deosebit...colul e jos si tare, deci nu prea am sperante. Luni va fi ziua 12 de la ET, m-am gandit sa fac beta atunci daca mai apuc si nu apare menstra intre timp...
Imi e groaznic de greu sa ma gandesc ca nu am reusit, nu stiu ce altceva as mai putea face pt ca totul a mers exact cum trebuia...am transferat 2 embrioni cal.I , endometrul era perfect...nu vad de ce as reusi altadata daca nu voi reusi acum.
Credeti ca mai e vreo sansa sa fie bebe la mine? E cineva care a reusit si nu a simtit nimic, niciun fel de durere de burta, nimic?
Si inca o intrebare daca stie cineva sa raspunda.. in caz de sarcina, cand se ridica colul oare?

Miri, felicitari pt inimioara si sa te ajute Dumnezeu sa fie bine pana la capat. te pup
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Miri

Mesajde Miri » Joi Iun 14, 2012 8:49 am

Cris calmeazate!! Din tot ce am citit pina acum pe forum trebuie sa intelegem ca fiecare reactioneaza altfel, fiecare e unica.Te rog nu mai compara toate simptomele. As crede mai repede ca prezenta colului tare e un semn bun.
Iti doresc din tot sufletul sa fie cu bebe fiv-ul acesta!
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.

cris8

Mesajde cris8 » Joi Iun 14, 2012 9:35 am

Miri multumesc pt incurajare. :ymhug: Colul tare sigur nu indica o sarcina dar ma gandesc ca poate e prea devreme si mai are timp sa se modifice..
Na, oricat am zis eu ca voi fi tare, tot m-au apucat toate gandurile acum spre final... dar n-am ce face decat sa astept si sa ma rog sa fie bine...macar ma mai linisteste gandul ca avem si 3 puiuti congelati...offf ce greu e..

adyrem

Mesajde adyrem » Joi Iun 14, 2012 9:44 am

Miri scrie:Vestile sunt bune si mai putin bune. AVEM O INIMIOARA!! [bebe] E asa de frumos puiutul meu!!! :D

Dar problema este ca exista o mica decolare a sacului si am un hematom intrauterin maricel care imi pune in pericol sarcina.... :-ss D-na dr mi-a scos din tratament Clexane si Aspenter pt a inlatura orice motiv de singerare si trebuie sa stau pironita in pat; imi este f greu acest lucru dar m-am speriat si fac orice pt puiutul meu. Ciudat este ca nu am nicio exteriorizare a singerarii, dureri f putine (col f lung si inchis). Asta e, incerc sa ma tin tare si sa lupt!!

Draga Miri, am vazut postul tau si nu m-am putut abtine sa nu postez. Exact in aceeasi situatie ca a ta m-am aflat si eu in Noiembrie anul trecut cand am crezut ca totul se va narui in jurul meu. La inceput a trebuit sa ma obisnuiesc cu ideea ca intre testul de sarcina pozitiv si eco de confirmare doar unul din puiutzii mei, Nasturel si Samburel cum ii botezasem eu, a rezistat, ca mai apoi sa cunosc ce inseamna cu adevarat disperarea si spaima de a-l pierde si pe cel de al doilea. Am avut norocul si sansa ca bebe meu sa fie puternic si luptator, si impreuna am depasit toate clipele grele. Nimic nu este mai groaznic, din punctul meu de vedere, decat sa traiesti bucuria ca ai reusit, ca ai ramas insarcinata, ca mai apoi sa se spulbere totul intr-o clipita.
Totul a inceput cu un mic cheag de sange si cu confirmarea ecografica a iminentei de avort. Cu ajutorul doctorului din orasul meu cat si cu suportul dnei dr Predoi de la clinica Promed, am reusit sa trecem cu bine de acest "mic" impas. Ca masura de precautie am intrerupt si eu la indicatia dnei dr administrarea Clexane-ului si a Aspenterului timp de 3 zile, am fost spitalizata timp de 3 saptamani perioada in care mi s-a administrat amestec litic pentru relaxarea uterului care era foarte contractat si hematomul impingea sacul embrionar afara. Nici eu nu am avut sangerari, doar scurgeri maronii, dar am avut o colega de salon care se internase cu sangerari masive si totusi a reusit cu tratament si repaus la pat sa duca sarcina la bun sfarsit si acum isi tine deja fetita in brate.
Trebuie sa ai incredere in dna dr si sa faci exact asa cum iti spune ea. Si mie la inceput, in prima saptamana, mi-a venit extraordinar de greu sa stau la pat in spital fara sa fac nimic, dar pentru puiutzi trebuie sa fim in stare sa facem orice atata timp cat este bine pentru ei. Noi nu contam in astfel de momente. Mereu ma gandeam la postarea Ralucai in care povestea ca ea a stat imobilizata la pat si nu isi misca decat ochii in cap si mainile si ma simteam mai bine caci eu puteam macar sa merg la toaleta pe picioarele mele.
Ai incredere in puiul tau, urmeaza tratamentul ca la carte si stai cat poti de mult in pat. Noi am ajuns in 37 de saptamani si pe 25 Iunie ne vom cunoaste in sfarsit fata in fata, iar cand bebitza va creste mare ii voi spune cat de luptatoare a fost si cum ne-am agatat una de cealalta.
Iti doresc sa treci cu bine peste acest impas si acest hematom sa fie singurul motiv de stres pe toata perioada sarcinii, sa nu mai fie si alte probleme, sa poti duce sarcina la termen cu bebe sanatos iar la final sa plangi de fericire.

Te pup cu drag pe tine si pe toate fetele de pe forum. Eu v-am citit din umbra, nu v-am parasit de tot doar ca am evitat sa postez ... pana astazi cand am citit mesajul tau, m-am regasit in el si am simtit nevoia sa te incurajez. Fii puternica pentru bebe.
Pupici de la mami si bebe Sofia Ioana [floare]
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

adyrem

Mesajde adyrem » Joi Iun 14, 2012 9:51 am

cris8 scrie:Credeti ca mai e vreo sansa sa fie bebe la mine? E cineva care a reusit si nu a simtit nimic, niciun fel de durere de burta, nimic?
Si inca o intrebare daca stie cineva sa raspunda.. in caz de sarcina, cand se ridica colul oare?

Cris8, pana cand nu ai un test de ange care sa indice clar lipsa sarcinii ai toate sansele sa fii insarcinata.
Stiu ca fiecare reactioneaza in alt mod, dar eu am observat ridicarea colului si schimbarea consistentei lui cam la 8-9 zile dupa ET si cat despre dureri ... eu am avut dureri de burta toata sarcina .... chiar si acum la 37 de saptamani, dureri ca la menstruatie

Nu-ti pierde speranta. Sa fie intr-un ceas bun!
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

Miri

Mesajde Miri » Joi Iun 14, 2012 9:57 am

ADY nici nu stii cit de mult ma bucur ca ai revenit pe forum, chiar si din acest motiv de ingrijorare.
Multumesc mult pt incurajari si pt ca mi-ai povestit despre situatia prin care si tu ai trecut. Eu nu am niciun fel de scurgeri,poate era bine sa se elimine , hematomul este sub bebe,spre col si uterul nu este contractat.Si eu merg la toaleta si la masa si mai fac plimbari prin casa ca sa nu amortesc de tot.Bine ca nu sunt internata ca era si mai de nesuportat dar... cum spui, pt minunea mea fac orice.
Iti doresc nastere usora, sa fiti bine si tu si fetita ta. :ymhug:

cris8

Mesajde cris8 » Joi Iun 14, 2012 9:59 am

adyrem multumesc de raspuns..am citit cam tot topicul asta, stiu ca tu ai observat schimbarea colului la tine...intr-adevar ar mai fi timp sa se schimbe si la mine dar...vom vedea..
Asta e momentan, oricum nu am ce sa fac altceva decat sa astept...
multa sanatate tie si micutei tale care urmeaza sa vina pe lume curand [floare]

Miri, va fi bine puiul tau, Doamne ajuta!!! :YMPRAY:

carmina19us

Mesajde carmina19us » Joi Iun 14, 2012 4:58 pm

Buna,
am si eu o intrebare: stie cineva daca s-au dat rezultatele dosarelor pentru FIV depuse in luna mai? Mie mi s-a spus cand l-am depus ca rezultatele se vor sti pana la mijlocul lunii iunie. Eu am depus dosarul la Cluj.
Daca stie cineva ceva rog sa ma anunte si pe mine, merci.
Eu 31 - endometrioza descoperita in 2009, sotul 31 ok. 2 operatii pe endometriom ovar stang.
FIV 1 Cluj - beta HCG1 ziua 9 de la ETF 131,1; beta HCG2 la 48 de ore 272,1; eco 7 saptamani - avem 2 inimioare

Miri

Mesajde Miri » Joi Iun 14, 2012 5:32 pm

Astazi este ziua cea mare pt Ela.

Ela te asteptam cu nerabdare, cu vesti minunate! [majoreta]

ela_ella

Mesajde ela_ella » Joi Iun 14, 2012 9:05 pm

Negativ, va multumesc pentru sustinere.

Va doresc din tot sufletul sa reusiti! :x
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

nusha

Mesajde nusha » Joi Iun 14, 2012 9:18 pm

Ela,imi pare rau. Multa putere, sa-ti revii cat mai repede
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 14, 2012 9:22 pm

Ella, imi pare nespus de rau... [jale!] Multa putere iti urez.......
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 14, 2012 9:24 pm

adyrem scrie: eu am avut dureri de burta toata sarcina .... chiar si acum la 37 de saptamani, dureri ca la menstruatie

Oh, Adyrem, stai sa nasti. E primul bebe prin Subprogram de pe forum! Nastere usoara si bebe sanatos!! [mami] Sa ne dai vesti!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Înapoi la “PROCEDURI”