FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Irina_

Re: FIV in Romania

Post by Irina_ » Tue Aug 21, 2012 3:50 pm

Coryna, daca procedura reuseste si ramai insarcinata NU ar trebui sa iti mai vina ciclul in perioada urmatoare, dupa ET, desigur. Vezi insa ca pot exista si sangerari care sunt asociate sarcinii, inclusiv sangerarea de nidatie (cel mai probabil la 3-6 zile dupa ET). In mod normal medicul ar fi trebuit sa iti spuna ce trebuie sa faci daca apare o astfel de sangerare in perioada urmatoare, de pana la testul beta HCG. In mod normal, se suplimenteaza progesteronul...

Asteptare usoara si beta HCG pozitiv pe 30 august!

Anemari

Post by Anemari » Tue Aug 21, 2012 4:57 pm

Coryna,asteptare usoara si embrioni lipiciosi!
Cati ai pus la caldurica?
Succes [gravi] !
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

corynacoryna

Post by corynacoryna » Tue Aug 21, 2012 6:50 pm

Multumesc Anemari,am transferat 2 si 2 am crioconservat.
Azi am fost anuntata ca restul de 8 s-au oprit din evolutie ieri :(
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Image

eliza_maria

Post by eliza_maria » Tue Aug 21, 2012 7:12 pm

Coryna, mult succes iti doresc! [floare]
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

corynacoryna

Post by corynacoryna » Tue Aug 21, 2012 7:17 pm

Multumesc Eliza_Maria :ymhug:
Infertilitate tubara.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.

Image

corynacoryna

Post by corynacoryna » Wed Aug 22, 2012 8:56 am

HELP
Cand m-am dus la toaleta acum cateva min am observat ca scurgerea nu mai este alba ci usor maronie ...este normal asa ceva :-ss
Infertilitate tubara.

Image

Irina_

Post by Irina_ » Wed Aug 22, 2012 11:39 am

Coryna, uite ce scrie pe biletul meu de externare de dupa ET:

"In caz de sangerare pana la beta HCG:
Este posibil sa apara sangerari si crampe abdominale destul de accentuate. Nu trebuie sa le considerati ca un semn de menstruatie, pentru ca pot fi suprapuse sarcinii. La primele semne de sangerare, trebuie sa administrati:
- Duphastone - 4 cp odata, apoi cate 2 cp la 6 ore (oral);
- No-Spa Forte - 1 cp la 8 ore (oral);
- Uscosin - 1 supozitor la 12 ore (intrarectal)
alaturi de toata medicatia primita la embriotransfer. Dupa ce sangerarea se opreste, nu mai luati No-Spa Forte si Uscosin, dar continuati Duphastone cate 2 cp la 6 ore. Duphastone nu se intrerupe decat la indicatia medicului". In tot acest timp mi s-a spus sa continui cu progesteronul (Utrogestan) intravaginal, chiar daca sangerarile ar fi relativ abundente. De asemenea, daca constat febra mi s-a spus sa anunt medicul.

Astea sunt in principal indicatiile pentru sangerari, insa ele vizeaza mai ales sangerarile de nidatie. La tine pare destul de devreme, cu exceptia cazului in care ai transferat blastocisti. Daca nu, cel mai probabil e o usoara sangerare de dupa interventia de ieri. Eu zic totusi sa nu te alarmezi, mai ales daca nu e o sangerare abundenta.

Daca totusi esti ingrijorata, cel mai bine ar fi sa suni medicul...
Last edited by Irina_ on Wed Aug 22, 2012 12:06 pm, edited 1 time in total.

corynacoryna

Post by corynacoryna » Wed Aug 22, 2012 11:56 am

Buna Irina,
Am trensferat doi blasocisti frumosi,din pacate mie nu mi-a zis doctorul la ce sa ma astept dupa ET nici acid folic nu mi-a prescris :(( .
Singurul tratament pe care il iau este lutinus de 100 de 3 ori pe zi intravaginal.
Infertilitate tubara.

Image

Irina_

Post by Irina_ » Wed Aug 22, 2012 12:04 pm

Pai poti sa iei o pastiluta de acid folic de 5 mg o data la 2 zile, nu ai nevoie de reteta. Cu siguranta nu iti face rau, iar bine mai mult ca sigur. Eu iau suplimente de acid folic cu vitamine B de ani de zile (aproape 5 ani), analizele de folati arata perfect si toti medicii la care am fost mi-au spus ca e foarte bine... In statele civilizate pacientele sunt incurajate sa ia pe toata durata de viata fertila. In cel mai rau caz sunt utile pentru sistemul tau nervos, daca nu pentru o eventuala sarcina.

Si iau si Elevit (1 cp/zi), care sunt vitamine recomandate in sarcina. Iar in afara de asta doar progesteron...

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Aug 22, 2012 12:07 pm

Coryna, nu te necaji! Daca ai transferat blasto, e timpul ca azi, maine sa nideze deja. Si eu am primit Lutinus dupa IA, pentru ca are acel aplicator cu care impingi cat mai sus comprimatul, si astfel se absoarbe mai bine progesteronul decat din Utrogestan (eu am observat ca Lutinus nici nu se scurge foarte tare). Bine, e si diferenta semnificativa de pret, dar eu zic ca se merita!

Parerea mea e ca ar trebui sa iei acid folic, si eventual niste Magne B6, Thrombo Ass pentru vascularizarea uterului. Dar repet, e parerea mea, nu vreau sa ma substitui medicului. Nu stiu care e motivul pentru care nu ti-a prescris nici un supliment adjuvant dupa ET, probabil ar fi mai bine sa il intrebi acest lucru.

Asteptare cat mai usoara, finalizata cu un beta grasan! :ymhug: Nu de mult am vb la tel., nu stiam niciuna ce va urma si incotro sa o luam, si iata-te asteptand sa faci testul de sange, iar pe mine inainte cu o saptamana de demararea procedurii. :) Se aranjeaza toate, incet-incet...
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

corynacoryna

Post by corynacoryna » Wed Aug 22, 2012 12:14 pm

Asa este Swanheart nu demult ne intrebam cum o sa fie....am incercat sa iau legatura cu medicul dar cum numai mie mi se poate intampla postul telefonci este deranjat :(( .
Acum ma pregatesc sa dau fuga la farmacie sa imi procur niste acid folic si magne B6 ptr ca asa cum ai zis si tu nu cred ca poate sa imi faca ceva rau.Sper sa va auda D-zeu si sa fie doar spotul de nidatie.
Infertilitate tubara.

Image

gina

Post by gina » Thu Aug 23, 2012 10:46 am

Irina, te rog daca poti sa-mi spui ce parere ai de analizele mele (am postat si la mutatii trombofilie):
factor V haplotip R2 (H1299R) - pozitiv heterozigot
MTHFR (A1298C) - pozitiv - homozigot
PAI-1 (4G/5G) - rezultat 4G/5G.

Sunt grave????? urmeaza sa ajung la dr. Uscatescu. Tu la cine ai fost pt mutatii?
Te pup. Astept raspunsul tau

Irina_

Post by Irina_ » Thu Aug 23, 2012 12:16 pm

Gina, ti-am raspuns pe topicul cu mutatiile trombofiliei. Nu e cazul sa te ingrijorezi, poti face tratament pentru aceste mutatii, acum ca ai aflat de ele si totul va fi bine din punctul asta de vedere. E mult mai grav sa ai risc de trombofilie si sa nu stii despre el. Atunci apar probleme. Asa ca stai linistita si mergi la dr. Uscatescu. Va sti ce sa iti prescrie ca sa duci la termen orice sarcina.

larissa_personal

Post by larissa_personal » Thu Aug 23, 2012 8:56 pm

buna seara...stie cineva dupa cat timp de la o celioscopie se poate face fiv? mi s-a recomandat o laparoscopie deoarece aderentele de pe trompa stanga au atacat si ovaru si il trage in spatele uterului si astfel devine imposibil de punctionat...si am omis sa-l intreb pe dr cat dureaza refacerea dupa aceasta interventie..
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

corynacoryna

Post by corynacoryna » Fri Aug 24, 2012 7:08 am

Buna Larisa,
Eu am facut Fiv la patru luni dupa laparoscopie.
Infertilitate tubara.

Image

larissa_personal

Post by larissa_personal » Fri Aug 24, 2012 9:35 am

corynacoryna wrote:Buna Larisa,
Eu am facut Fiv la patru luni dupa laparoscopie.
mersi de raspuns..dar atat ti s-a recomandat sa astepti sau atat s-a nimerit?
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit

carla_cluj

Post by carla_cluj » Fri Aug 24, 2012 11:00 am

Larissa, vad ca esti din Cluj.
Cu cine ai facut primul FIV? Si urmatorul tot la Cluj?
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

raluk

Post by raluk » Fri Aug 24, 2012 11:31 am

larissa_personal wrote:buna seara...stie cineva dupa cat timp de la o celioscopie se poate face fiv? mi s-a recomandat o laparoscopie deoarece aderentele de pe trompa stanga au atacat si ovaru si il trage in spatele uterului si astfel devine imposibil de punctionat...si am omis sa-l intreb pe dr cat dureaza refacerea dupa aceasta interventie..
Buna Larissa . Eu am avut o laparoscopie pentru clamparea tompelor, iar fiv-ul l-am facut la urmatorul ciclu menstrual. ET a fost exact la 1 luna de la data interventiei. nu stiu daca este acelasi lucru ca la tine...dar sper sa-ti ajute informatia. %%-
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 24, 2012 12:33 pm

Refacerea dupa laparoscopie dureaza diferit in functie de raspunsul fiecarui organism si de scopul interventiei. Larissa, daca in cazul tau se indeparteaza aderente sau se cauterizeaza leziuni e posibil ca inflamatia ulterioara sa persiste mai mult si refacerea sa dureze mai mult decat in medie. Ca regula generala, dupa orice interventie chirurgicala, organismul se reface in circa trei luni.

E bine ca in momentul in care faci FIV sa nu pre-existe un fond inflamator, pentru ca asta scade sansele de reusita ale implantarii embrionului. Asta trebuie cantarita cu posibilitatea ca aderentele sa se refaca in timp, in cazul in care exista o afectiune care poate recidiva (e.g. endometrioza). Ca urmare, cel mai bine e sa urmezi indrumarea medicului. Experienta altora, in unele cazuri, poate fi destul de putin relevanta pentru tine.

larissa_personal

Post by larissa_personal » Fri Aug 24, 2012 2:08 pm

Ptr Carla - Cluj: primul FIV l-am facut la Cluj cu dr Surcel, eu fiind din Suceava...urmatorul vreau sa-l fac la Iasi.

ms de raspuns Raluk si Irina..eu am intrebat informativ acum de perioada post laparoscopie..sincer, nu mi-a zis dr daca aderentele astea sunt o forma de endometrioza..eu deja am o experienta neplacuta cu operatiile astea...am fost operata ptr un chist si cand m-am trezit din operatie am aflat ca a trebuit sa scoata trompa dreapta..acum mi-e un pic frica...dar stiu ca aderentele alea nu fac bine la un eventual FiV

Post Reply