FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Irina_

Re: FIV in Romania

Post by Irina_ » Mon Oct 01, 2012 4:00 pm

Swanheart wrote:Emy, nu am facut nici efort (ma rog, am facut o prajitura, am gatit, am mai trebaluit prin bucatarie, insa sotul meu cum ma prinde, cum preia toate sarcinile si ma izgoneste sa ma odinhesc) si nici nu m-am omorat cu plimbatul.
Eu mananc foarte multe fructe, azi mi-am facut suc de struguri, deci simt si forfota prin burta (probabil de aici senzatia asemenatoare cu cea din apropierea ciclului)... Dar clar imi simt uterul, uneori parca m-ar ustura burta, iar alteori simt mici intepaturi de scurta durata. Durerile de dupa punctie mi-au trecut, dar acum simt acest discomfort de parca mi-ar fi umflat cineva intestinele cu pompa...
Auzi la ea, nu a facut efort, doar a gatit, a facut prajituri, a trebaluit... 100 de puncte pentru sotul tau care te izgoneste din bucatarie!

Intepaturile de scurta durata sunt specifice pentru ... ovare, si ele tot cam "umflate cu pompa". Iar pentru senzatia de balonare, pe langa ovarele inflamate, mai trebuie sa ii multumesti progesteronului, care probabil urca harnicut zilele astea. Strugurii, nu cred ca ajuta. Incearca Espumisan, testat de mine si aprobat de medic :).

Swanheart

Post by Swanheart » Mon Oct 01, 2012 4:26 pm

Irina, nu pot sa stau la pat nici moarta! Nu pot sa zic ca depun eforturi, imi mai fac de lucru prin casa. Incerc sa nu exagerez, sa nu ridic greutati mai mari de 2-3 kg, sa nu ma aplec foarte mult (desi mi-e greu sa il solicit pe sotul meu pentru orice, mai ales ca din 2008 de la inceputul casniciei contribuie in mod egal la toate activitatile casnice: spalat vase/haine, aspirat, sters praful, calcat, absolut orice).
A fost asa dragut mai devreme... De o saptamana doar el spala vasele (cu mana sau le baga si scoate de la masina), iar mai devreme cand eram la masa si tocmai terminam de mancat supica, imi zice: "Felul 2 il punem tot in farfuriile astea, nu mai murdarim altele :D ." :)) Stie ca urasc sa se intample chestia asta cand mergem in vizita la socrii, iar eu mereu primesc si farfurie intinsa. ;))

Cu constipatia nu am probleme absolut defel, doar cu balonarea. Am Espumisan, il voi incerca!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

diana popescu

Post by diana popescu » Mon Oct 01, 2012 6:06 pm

ceao fetelor!
lilu felicitari! [floare] sa fie cu'' superpicatura'' %%-
Albi,(e mai scurt asa) iti tinem pumnii! [majoreta]
Swan,draga,ma recunosc in hiperkinetismul tau .....Dar te rugam a stai in pat linistita...citeste,uita-te la tv....omoara-ti timpul cu ce vrei tu dar nu trebaluind!
Irina tu cum esti?
emy estiO.K.?
Andreea tu ce ne mai zici?
stefania suntem alaturi de tine!capul sus!
fetelor optimism maxim!

AndreeaM

Post by AndreeaM » Mon Oct 01, 2012 6:14 pm

Buna fetelor,

Swan, si eu am avut ceva dureri, dar nu le-am bagat in seama. Si eu am probleme cu constipatia, dar la mine asa e de cand ma stiu...cam o data pe saptamana, doar ca acum e mai rau.
Nici eu nu prea reusesc sa stau potolita. In acest weekend am fost pe stadion, la meci... la o petrecere. Nu am facut decat sa stau pe scaun, dar trebuia sa ies ca simteam ca o iau razna.
Azi m-am apucat sa lucrez (de acasa)... mi-a trecut ziua foarte repede.
Dimineata am fost la analize (progesteronul :) )
Nu prea stiu ce inseamna valoarea asta (85.44), dar dupa mi-au zis sa nu mai iau Utrogestanul intravaginal, ci doar oral.
Oare, acolo jos e totul ok? Oare e deja full si nu mai are nevoie de progestogen? :-?
La voi cum a fost?

AMR 4 zile pana la beta. :-ss
Sincer, sunt putin cam dezamagita si am o presimtire ca nu e nimic acolo.

Va :-* si va :ymhug: ! Aveti grija de bebici ! %%-
30 ani, infertilitate primara tubara
FIV 1 - Dacia - septembrie 2012 - esuat

Caress

Post by Caress » Mon Oct 01, 2012 7:43 pm

stefania55 wrote: Am nevoie de parerile si cunostintele voastre,de aceea am scris aici si v-am solicitat sprijinul. trebuie sa am grija si sa nu las ca visul meu,dorinta mea de-a avea un copil astfel,care poate ramane doar un vis,sa nu las sa domine rationalul,posibilul sau imposibilul.
M-am gandit toata ziua la tine Stefania, nu puteam sa las sa nu iti spun catm-a impresionat povestea ta si cat iti admir forta de lupta. Sper sa ai noroc pe drumul acesta nou catre propriul copil, drum pe care ti-l doresc cat mai scurt!

Caress

Post by Caress » Mon Oct 01, 2012 7:44 pm

lilu wrote:Astazi am avut ETul si am venit acasa cu un embrion. Din cei 5 doar unul a rezistat si este de calitate A/B. Noi speram si ne dorim sa ramana al nostru.

Sa fie cu noroc!! %%- %%- %%- %%-

Irina_

Post by Irina_ » Mon Oct 01, 2012 7:48 pm

Andreea, la asa valoare de progesteron cred ca s-au lipit de tot embrionasii tai... In cazul meu trecuse o luna de sarcina si abia era 40 :), apoi a continuat sa creasca... E foarte bine ca ai iesit din casa. Ideea era sa nu faci efort.

Eu zic sa lasi gandurile negre, ca nu ai de unde sa stii ce va arata testul! Trebuie sa crezi in (*) ta norocoasa.

lilu

Post by lilu » Mon Oct 01, 2012 7:53 pm

Va multumesc frumos!
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

simona79

Post by simona79 » Mon Oct 01, 2012 8:28 pm

Buna,
Stefania imi pare nespus de rau pentru ceea ce ti s-a intamplat, si ma bucur nespus cand vad ca mergi inainte pentru realizarea visului tau.
Albinutali, multumim si iti doresc si tie mult succes.
Lilu, sa fie intr-un ceas bun si sa fie lipicios embrionasul, %%- ,
Swanhart si eu am avut dureri de burtica si la mine au fost de bun augur, linisteste-te si fi optimista, %%- ,
Va pup pe toate chiar daca nu v-am mentionat aici. :ymhug: :-*
[gravi]
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

AndreeaM

Post by AndreeaM » Mon Oct 01, 2012 8:57 pm

Irina_ wrote:Andreea, la asa valoare de progesteron cred ca s-au lipit de tot embrionasii tai... In cazul meu trecuse o luna de sarcina si abia era 40 :), apoi a continuat sa creasca... E foarte bine ca ai iesit din casa. Ideea era sa nu faci efort.

Eu zic sa lasi gandurile negre, ca nu ai de unde sa stii ce va arata testul! Trebuie sa crezi in (*) ta norocoasa.

Crezi? Eu ma gandeam ca e de la Utrogestan ca iau 1000 mg pe zi.
Imi doresc extraordinar de mult sa fiu [gravi] , 1, 2 nu conteaza, sanatos/i sa fie!
Pe langa Utrogestan mai iau Aspenter, Cyclo-Progynova si Predinson.
Voi ce scheme de sustinere aveti?
:ymhug:

Irina_

Post by Irina_ » Mon Oct 01, 2012 9:10 pm

AndreeaM wrote: Crezi? Eu ma gandeam ca e de la Utrogestan ca iau 1000 mg pe zi.
Imi doresc extraordinar de mult sa fiu [gravi] , 1, 2 nu conteaza, sanatos/i sa fie!
Pe langa Utrogestan mai iau Aspenter, Cyclo-Progynova si Predinson.
Voi ce scheme de sustinere aveti?
:ymhug:
Andreea, normal ca e de la Utrogestan, ca doza pe care o iei e maricica! dar progesteronul de ce se da? Se da pentru sustinerea unei eventuale sarcini si prevenirea avortului spontan in primul trimestru, de asta ziceam ca la asa valoare s-au lipit de-a binelea :) . Nu ma intelege gresit, nu ma hazardez, ca nu stiu ce-o sa arate testul... Nimeni nu stie. Doar trebuie sa fii increzatoare.

Eu am luat 600 mg Utrogestan pe zi, Elevit, acid folic si Clexane 0,6. Si exact asta iau in continuare, a functionat pana acum.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

necla

Post by necla » Tue Oct 02, 2012 8:20 am

Buna dimineata fetelor!Sa aveti o zi minunata!va pup %%- @};-

AndreeaM

Post by AndreeaM » Tue Oct 02, 2012 8:29 am

Buna dimineata !!! Sa aveti o zi linistita, calma si plina de surprize frumoase !!! :ymhug:

ALBINUTALI

Post by ALBINUTALI » Tue Oct 02, 2012 9:13 am

Buna dimineata !
M-am intors aseara de la Sb , iar vestile nu prea stiu cum sunt . Medicul mi-a facut eco , mi-a masurat endometrul care era de 6.5 in ziua 8 si mi-a spus ca ne vedem joi , iar daca ajunge la 8 sau 9 o sa facem luni FET-ul .
Din experienta voastra e buna valoarea endometrului ?

Va doresc o zi buna !
35 ani, infertilitate feminina ( amble trompe extirpate ) , sarcina extrauterina 2004, sarcina extrauterina 2010 , FIV 1- subprogram, Brasov Noiembrie 2011 -esuat , FIV 2 Sibiu 2012 -esuat , 4 blasto congelati - pregatire FET.

Irina_

Post by Irina_ » Tue Oct 02, 2012 9:54 am

Albinutali, cam asa se programeaza, cum ti-a spus doctorul. Eu, spre exemplu, am avut ultima ecografie intr-o miercuri si era 9,5 in ziua 10 a CM, iar ET-ul a fost luni. Insa nu conteaza doar dimensiunea, conteaza si aspectul pe care il vede doctorul care te monitorizeaza.

Swanheart

Post by Swanheart » Tue Oct 02, 2012 1:02 pm

Eu m-am trezit azi-dimineata cu durere de gat, desi aseara cand m-am bagat la somn nu aveam nimic. Am facut doar o scurta plimbare, pana la parinti... Nu am baut si nu am mancat nimic rece, nu mi-a fost nici frig. Acum simt ca incepe sa-mi curga nasul, ca sa fie tacamul complet. Fac niste raceli urate, cu nasul curgand ca un robinet indiferent ce as lua, si care nu ma slabesc 7 zile... De ce acum? :((
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

gina

Post by gina » Tue Oct 02, 2012 1:39 pm

Fetelor am inceput si eu tratamentul de stimulare pt. FET. Pe 05 trebuie sa ajung la eco - este a 14 zi. Insa mi se intampla ceva ciudat, simt o jena ca la menstra si o scurgere maroniu deschis. Se intampla ceva cu endometrul, o fi prea gros???? Azi ziua 11. Iau cate 4 climen pe zi si beau cam 1 l si 1/2 ceai de cretisoara. Poate sa imi explice cineva ce se intampla?

sdmdi

Post by sdmdi » Tue Oct 02, 2012 1:50 pm

Swanheart wrote:Eu m-am trezit azi-dimineata cu durere de gat, desi aseara cand m-am bagat la somn nu aveam nimic. Am facut doar o scurta plimbare, pana la parinti... Nu am baut si nu am mancat nimic rece, nu mi-a fost nici frig. Acum simt ca incepe sa-mi curga nasul, ca sa fie tacamul complet. Fac niste raceli urate, cu nasul curgand ca un robinet indiferent ce as lua, si care nu ma slabesc 7 zile... De ce acum? :((
Asa m-am intrebat si eu cand fix cu o zi inainte de ET m-a apucat un acces de tuse pe care nu mai reuseam sa o potolesc cu nimic. In ziua ET-ului imi dadeau lacrimile ca ma abtineam sa nu tusesc prea des :D.

Stai linistita, trateaza-te cu ceaiuri, odihna, o sa fie bine :).

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Arcip Andreea

Post by Arcip Andreea » Tue Oct 02, 2012 1:55 pm

Swanheart wrote:Eu m-am trezit azi-dimineata cu durere de gat, desi aseara cand m-am bagat la somn nu aveam nimic. Am facut doar o scurta plimbare, pana la parinti... Nu am baut si nu am mancat nimic rece, nu mi-a fost nici frig. Acum simt ca incepe sa-mi curga nasul, ca sa fie tacamul complet. Fac niste raceli urate, cu nasul curgand ca un robinet indiferent ce as lua, si care nu ma slabesc 7 zile... De ce acum? :((
Asa m-am intrebat si eu cand am racit la plamani in prima saptamana de dupa ET. Si a trebuit sa iau antibiotice. Bine, acum stau si ma intreb daca nu cumva acea durere din piept nu era de la hiperstimulare si nu de la plamani. De-acum faptul e consumat, 8 zile am luat antibiotic. Stai calma, nu se intampla nimic daca mai tusesti sau stranuti din cand in cand. Insanatosire grabnica.
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

AndreeaM

Post by AndreeaM » Tue Oct 02, 2012 2:01 pm

Buna fetelor,

Azi e a 9a zi de la ET si a inceput sa ma doara burta ca la ciclu...rau.
Sanii...nu mai spun...pe langa faptul ca de vreo 3 zile nu mai pot purta sutien, azi e mai rau.

Oare sunt normale durerile astea de burtica? Sau v-a veni "pacostea"?

Post Reply