FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
AndreeaM

Re: FIV in Romania

Post by AndreeaM » Tue Oct 02, 2012 2:03 pm

Swanheart wrote:Eu m-am trezit azi-dimineata cu durere de gat, desi aseara cand m-am bagat la somn nu aveam nimic. Am facut doar o scurta plimbare, pana la parinti... Nu am baut si nu am mancat nimic rece, nu mi-a fost nici frig. Acum simt ca incepe sa-mi curga nasul, ca sa fie tacamul complet. Fac niste raceli urate, cu nasul curgand ca un robinet indiferent ce as lua, si care nu ma slabesc 7 zile... De ce acum? :((
Incearca sa faci "inhalatii" doar cu apa fiarta. respira deasupra vasului. La mine ajuta cand curge nasul rau.
30 ani, infertilitate primara tubara
FIV 1 - Dacia - septembrie 2012 - esuat

Swanheart

Post by Swanheart » Tue Oct 02, 2012 2:22 pm

Andreea, tu cred ca deja poti face beta linistita... Am tot citit si eu ce povesteau fetele cu durerea ca de ciclu inainte de beta, si era de bine! :D La ce valoare ai la progesteron, eu cred ca sunteti cel putin 2. :)

O sa radeti, dar am renuntat la inhalatii: mi-am cumparat batista bebelusului! ;))
Am uitat sa spun, nu ma mai doare burta defel. :)

Edit: Mi-am luat temperatura: 38.1... :((
Last edited by Swanheart on Tue Oct 02, 2012 2:54 pm, edited 1 time in total.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

AndreeaM

Post by AndreeaM » Tue Oct 02, 2012 2:54 pm

Swanheart wrote:Andreea, tu cred ca deja poti face beta linistita... Am tot citit si eu ce povesteau fetele cu durerea ca de ciclu inainte de beta, si era de bine! :D La ce valoare ai la progesteron, eu cred ca sunteti cel putin 2. :)

O sa radeti, dar am renuntat la inhalatii: mi-am cumparat batista bebelusului! ;))
Am uitat sa spun, nu ma mai doare burta defel. :)
Am folosit si eu o data! :) foarte tare!
Ma bucur ca nu te mai doare burtica deloc.
Mersi mult de incurajari, dar astept ziua de vineri. Mai am putin.
Ls cata treaba am de la birou, vor trece foarte repede aceste zile.

Bafta! :ymhug:

diana popescu

Post by diana popescu » Tue Oct 02, 2012 3:48 pm

ceao fetelor!
abia am asteptat sa am acces la net sa vad ce faceti....
din cate observ destul de bine....
swan, poti lua baraka-este un medicament ptr. raceala si intareste sist,imunitar;ma ganndeam c-ar fi bine sa-ti faci si tu un progesteron...eu sa fiu in locul tau as face....
Andreea M. poate e un semn bun .... %%-
cred ca gina zicea de ceva firisoare maronii...la fel ca la mine; asta inseamna ca endo.este desstul de ingrosat si ca se produce un dezechilibru hormonal....adica...chiar dac val. prog. pare normala apare o scadere brusca nesemnificativa care determina petele maronii...assa mi-a explicat un endocrinolog si chiar si un dr. ginecolog; eu as face mai degraba un ex. de endometru adica o biopsie....ca uneori poate aparea si o displazie...la un ex. anatomopatologic ....
dar nu te speria nu cred ca e nimic grav....daca vrei sa stii eu nu as face fetul in locul tau daca as avea pete maroniii.oricum decizia iti apartine....
succes fetelor! si Doamne ajuta-ne!

gina

Post by gina » Tue Oct 02, 2012 4:10 pm

Diana eu m-am gandit sa mai reduc nr. de pastile de la 4/zi la 3 sa vad daca endometrul reactioneaza la fel. Eu il si simt ca s-a ingrosat. Pana vineri la eco nu am cu cine ma consulta! Crezi ca e bine?

diana popescu

Post by diana popescu » Tue Oct 02, 2012 5:03 pm

nu, eu zic, sa nu reduci nr.de pastile....
ar fi bine sa mai ceri o parere....
oricum daca mergi la un alt dr. sa nu-i zici ca faci stimulare decat spre sfarsitul consultatiei....ca altfel va zice ca-i de la clomifen...cred ca asta iei.,,,,NU?
eu as merge chiar si la urgenta pozand in speriata ..ca sunt obigati sa-ti fac lama mai ales dac esti draguta cu ei; intelegi nu?

Irina_

Post by Irina_ » Tue Oct 02, 2012 5:25 pm

Swanheart wrote: Mi-am luat temperatura: 38.1... :((
Ooofff, cu ce ai suparat norocul ala?!

Regula cand faci temperatura dupa ET pana la testul beta HCG e sa anunti medicul. Probabil iti va da Paracetamol pt febra, iar pentru simptomele de raceala se poate lua Oscillococcinum de la Boiron (granule homeopate). Dar cel mai bine e sa faci exact ce iti spune doctorita. Daca-i dai un SMS nu ma indoiesc ca iti va raspunde...

AndreeaM

Post by AndreeaM » Tue Oct 02, 2012 8:34 pm

Swanheart wrote:
Edit: Mi-am luat temperatura: 38.1... :((

Swan, ai vorbit cu doctorul? Esti mai bine?
Ai grija de tine si de puiuti sa nu te ia mai rau!!!

Swanheart

Post by Swanheart » Tue Oct 02, 2012 8:44 pm

Fetelor, n-am mai sunat-o pe d-na dr., pentru ca mi-a scazut. Am luat Oscillococcinum chiar de la primele simptome, dar aproape degeaba (singurul lucru bun e ca inca nu-mi curge ca robinetul)... Am baut mult ceai cu lamaie si miere, si mai mult de atat nu stiu ce sa fac.
Simt ca mi se intareste burta cand imi suflu nasul. Totusi, cred ca jocurile sunt facute, daca e sa ramana puii langa noi, deja s-au implantat. :YMPRAY:
Last edited by Swanheart on Tue Oct 02, 2012 10:12 pm, edited 1 time in total.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

OanaBlue

Post by OanaBlue » Tue Oct 02, 2012 8:46 pm

Irina_ wrote:Andreea, la asa valoare de progesteron cred ca s-au lipit de tot embrionasii tai... In cazul meu trecuse o luna de sarcina si abia era 40 :), apoi a continuat sa creasca... E foarte bine ca ai iesit din casa. Ideea era sa nu faci efort.

Eu zic sa lasi gandurile negre, ca nu ai de unde sa stii ce va arata testul! Trebuie sa crezi in (*) ta norocoasa.

Irina,
Eu la 7 zile de la ET am avut progesteronul 106,1 nmol/L (valori normale faza luteala 5,3-86), iar beta a fost <1,2 :(
Deci, din pacate, progesteronul nu are nicio relevanta daca e sarcina sau nu. Va spun asta, ca sa nu va imbatati cu apa rece fetelor, sa nu va faceti sperante si apoi sa cadeti de sus [floare]

Swan,
Multa sanatate!

Irina_

Post by Irina_ » Tue Oct 02, 2012 9:03 pm

OanaBlue, stiu asta, nu s-a inteles bine din postul respectiv ce vroiam sa spun. Am explicat ulterior, ca nu doream sa creez false sperante fara back-up. Era o glumita vis a vis de supradozarea progesteronului... Normal ca daca nu e mediu propice pentru implantare poti sa bagi si o tona de Utrogestan. In acest caz rezultatul poate fi cel mult autosedare. Si nimic in afara de testul de beta HCG in sine nu poate spune care va fi verdictul. Ca altfel nu ne-am perpeli toate 10-14 zile de la ET.

stefania55

Post by stefania55 » Tue Oct 02, 2012 9:19 pm

e un strop de bucurie pt mine,strop de bucurie care-mi incalzeste sufletul sfasiat de durere,sa stiu ca va ganditi la mine. va citesc mesajele aici si tanjesc si eu sa mai pot avea emotiile ce va coplesesc pe voi in asteptarea unui pui drag...

AndreeaM

Post by AndreeaM » Tue Oct 02, 2012 9:21 pm

Multumesc fetelor,

Stiu ca progesteronul nu are nicio relevanta, d-asta voi astepta cumintica pana vineri.

Va pup

Swanheart

Post by Swanheart » Tue Oct 02, 2012 9:56 pm

Stefania, nu am uitat de tine! O sa incerc sa gasesc o solutie (desi sincer, mai degraba te-as indemna sa-ti rezolvi cumva la spital sa-l treci direct pe numele tau - cu o hartie de la clinica din care sa rezulte ca prietena ta e de fapt mama purtatoare). Stiu, vorbesc prostii, dar cred ca mai multe sanse ai avea sa-ti rezolvi asa... :|

Oana, multumesc pentru urari! Voi in ce stadiu sunteti, ati hotarat ce faceti mai departe?

stefania55

Post by stefania55 » Wed Oct 03, 2012 8:05 am

Swan,in tipul sarcinii racisem si eu f tare,dureri de gat,nas infundat,etc. Am facut inhalatii cu apa cu sare(erau ca niste aerosoli) si gargara cu apa sarata,era tare neplacut dar mi-a fost de folos. Multa sanatate iti doresc! Legat de problema mea,cred ca mai degraba mi se inchid portitele decat sa gasesc vreuna,oricat de mica. Sunt cai irealizabile sau cu sanse infime de realizare. Poate candva,va exista si la noi o lege in acest sens,dar din pacate,timpul nu imi este favorabil. Am 39 de ani, si cu cat timpul trece,fiziologic,nici organismul nu va mai fi de partea mea. Ma simt pierduta.

AndreeaM

Post by AndreeaM » Wed Oct 03, 2012 8:22 am

Buna dimineata! Sa aveti o zi usoara si plina de ganduri bune !!! :ymhug: [floare]

Caress

Post by Caress » Wed Oct 03, 2012 10:18 am

Andreea tu fii cumintica, numai maine nu-i poimaine:))Azi in a cata zi de la Et esti?

Stefania, a big hug for you :ymhug:

Swan pe mine ma apucase raceala acum doua saptamani cu tot cu temperatura si alte 'accesorii' d'astea...I-am dat cu aerosoli, gargara cu apa cu sare (a facut minuni!!) si multe lichide.

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Oct 03, 2012 10:20 am

Stefania, Caress, multumesc de sfaturi!
Nu stiu cum ma simt azi...nu curge nasul foarte tare, mai degraba e infundat. Am transpirat toata noaptea, puteam sa storc pijamalele pe care le-am tot schimbat...

Am observat ceva: dupa punctie mi-au crescut mult sanii, erau umflati, destul de tari si durerosi (oare de la Pregnyl?). De ieri s-au dezumflat, azi au revenit la normal, doar ca dor ca inainte de ciclu. Probabil a disparut efectul Pregnylului. Am socotit ca mie ar trebui sa imi vina la 14 zile de la punctie, deci luni... Sa inteleg ca daca nu s-au prins copilasii, nu mai apuc sa fac beta (miercuri)?

Andreea, mai ai putin!!!! Cum te simti?
Emy, tu cum esti?
Lilu, mai scrie si pe-aici, acum ai timp! :D

necla

Post by necla » Wed Oct 03, 2012 10:31 am

Buna dimineata !Sa aveti o zi minunata!

AndreeaM

Post by AndreeaM » Wed Oct 03, 2012 10:37 am

Neata fetelor,

Eu cam am insomnii...Si ieri si azi m-am trezit pe la 5 si m-am tot foit...
Cred ca eu sunt putin "senila si cretina", nu am niciun fel de stare. Sunt ok.
Azi e ziua 10 de la ET (daca punem si ziua ET).
Daca socotim ca luna normala, trebuia sa-mi vina ieri, dar nu s-a intamplat nimic. Mai mult, m-au lasat durerile de burta, doar sanii ma mai dor si sunt greoi si cam umflati.
Eu "lucrez" de acasa, asa ca mi-au adus fetele de la birou sa-mi fac de lucru si sa nu ma ia gandurile :)

Deci Swan, eu zic sa stai linistita, ca oricum, hormonal, organismul e dat peste cap si mie mi-a intarziat si dupa histero, dar acum...; cu toate ca la mine poti sa potrivesti ceasul dupa el :)))

:ymhug:

Post Reply