FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Andreea84

Re: FIV in Romania

Mesajde Andreea84 » Sâm Oct 06, 2012 2:29 pm

Buna fetelor ,
multumesc pt sustinere :* e de mare ajutor :ymhug:
Iarna trecta a fost un domn la noi la lucru din Alexandria care a venit pt grec la Athena, pana la urma nevasta-sa a dat nastere la doua fetite si un baietel, dar au cheltuit o gramada de bani, mai mult decat o gramada . Dar din povestile lui asa am inteles si eu, ca acolo se face fiv pe loturi, cumva '' pe banda rulanta'', dar ce sa zic: are reusite :| .
Fetelor capul sus si multa putere , tot iese cu noroc! :ymhug:
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

AndreeaM

Mesajde AndreeaM » Sâm Oct 06, 2012 2:58 pm

Laura, imi pare foarte rau, dar viata merge inainte! Capul sus!!! :ymhug:

Swanheart, felicitari! Sunt sigura ca totul va fi bine pana la capat! [majoreta]
30 ani, infertilitate primara tubara
FIV 1 - Dacia - septembrie 2012 - esuat

Anda30

Mesajde Anda30 » Sâm Oct 06, 2012 3:05 pm

Swanheart eu zic ca esti pe drumul cel bun :). Iti tin pumii in continuare.
32 ani, mutatia MTHFR C677T homozigota, PAI heterozigota, tiroidita cronica autoimuna, 3 inseminari nereusite, un FIV 1 reusit- avort spontan la 8 sapt. Sotul 30 de ani astenozoospermie. FIV 2 noiembrie-decembrie 2012. Punctie 03.12, ET 08.12, 2 blastocisti. Beta Z9: 146, Beta Z11: 367. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat! Din 17.08.2013 mamica fericita de fetita dragalasa!

Anemari

Mesajde Anemari » Sâm Oct 06, 2012 3:38 pm

Laura imi pare rau :ymhug:

Swan eu cred ca esti [gravi] ,asteptam beta de luni [majoreta]
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

Alla76

Mesajde Alla76 » Sâm Oct 06, 2012 3:54 pm

N.C.B. scrie:
Swanheart scrie:O sa fie bine, toate se intampla cu un scop! Probabil n-a fost acum momentul... :ymhug:

Eu am vrut sa cred ca e asa, Swanheart.

Cand am ramas insarcinata, chiar am crezut atunci ca era momentul, dintotdeauna mi-am dorit sa fiu mama tanara, nu prea-mi iesise, dar scoteam parleala cu gemenasii, aveam doi copii la 30 de ani, eram in grafic.
...Dar aveam sa constat ca „probabil n-a fost momentul”.

Ca sa nu o iau razna, am incercat sa gasesc o (auto)motivatie, sa zic ca exista un scop, ca poate intr-adevar n-a fost momentul, ca o sa fie mai bine data viitoare.

Daca as fi avut doi copii in 2008, astazi ei ar fi fost la gradinita dar Asociatia, cel putin in forma asta, nu ar fi existat si nici bebelusii Subprogramului. Poate asa a fost scris, totul se intampla cu un scop, nu? Mi-am zis.

La FIV-ul de asta-toamna imi ziceam ca totul se intampla cu un scop, ca sa vezi ca mie imi era scris sa nasc o data cu prima serie de mamici din subprogram, poate de-asta a trebuit sa se intample asa cum s-a intamplat, atunci era momentul. Dar nu.

La unul din FIV-urile din Strasbourg imi ziceam ca sigur totul mi se intampla cu un scop, ca mi-o fi scris sa fiu gravida in timp ce fac ENA, atunci era momentul, mi se parea mie foarte cool sa ii spun copilului candva ca a facut ENA in viata intrauterina. Dar nu. La finalul scolaritatii, in exact ultimele saptamani, cand am dat cele mai complexe examene din viata mea, am ramas insarcinata. Aha, deci acum era momentul! Trebuia sa se intample acum, ca sa fiu luminoasa in poza de grup finala, cu mana pe burtica. In ziua in care s-au afisat rezultatele finale si m-a sunat colegul meu canadian sa imi spuna ca am magna cum laude, eu zaceam in pat tetanizata, beta o luase deja razna. A venit sotul pentru decernarea diplomelor, am mers dimineata impreuna la eco, am simtit cum mor acolo - nu se putea decela activitate cardiaca. De gura / mila sotului, m-am tarat totusi la scoala sa imi iau diploma, toata lumea era foarte fericita, ma prinsesera si pe mine in sarabanda felicitarilor si despartirii, in capul meu simteam un amestec de absurd, neputinta si greata. Nici nu am mai deschis de atunci folderul cu foto de la ceremonia de absolvire. Foarte multe foldere nu le mai pot deschide.

Revederea, dupa patru ani, a sezlongului alb hiperflexibil pe care mi l-a cumparat in timpul sarcinii imi face subit sotul sa planga. Si pe mine sa plang cand il vad pe el plangand. Dar totul se intampla cu un scop, probabil n-a fost atunci momentul, nu?

Si care pana mea e scopul ala??

iubita... ai fost incercata pana-n panzele albe! eu mereu te-am admirat pentru puterea cu care ai reusit sa te mobilizezi si pt altruismul nemarginit care te caracterizeaza. Ma rog pt tine sa gasesti si de data asta puterea de a te reconstrui, stiu ca ti-e sufletul tandari dar vreau sa cred ca vei avea parte de implinire si fericire in viitorul cat de apropiat posibil ... :ymhug:
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Mesajde Alla76 » Sâm Oct 06, 2012 3:55 pm

lauragar scrie:beta-0,1-negativ.nu m-am inselat!am incheiat si cu fet-ul asta.ce sa facem?mergem mai departe!

imi pare tare rau :(
multa putere si sper sa reusiti la urmatorul FET ( mai aveti omuleti de zapada din cate am inteles eu)
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Mesajde Alla76 » Sâm Oct 06, 2012 3:57 pm

Swanheart scrie:
Nici eu nu stiu exact care e situatia: azi, Z9 de la ET am B-hCG-ul 13,77 mIU/ml... :|

tin pumnii pentru luni. se pare ca sangerarile au fost de la nidare. Calm si cu incredere in puiutii tai zilele astea.

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Oct 06, 2012 5:41 pm

Swanheart, asteapta beta HCG-ul de luni. Poate ca a fost o nidare mai tarzie si asa se explica (e posibil ca sarcina sa aiba doar 3-4 zile - vezi si datele postate mai sus). In principiu orice valoare peste 5 e pozitiva. Menajeaza-te si tu pe cat posibil zilele urmatoare si baga progesteron cu insistenta.

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Oct 06, 2012 5:43 pm

Laura, imi pare nespus de rau... [parerau]

Vad totusi ca esti hotarata deja sa mergi mai departe si asta e de admirat. :ymhug:

simona79

Mesajde simona79 » Sâm Oct 06, 2012 6:25 pm

Laura, imi pare foarte rau,sper ca vei trece peste asta si o vei lua de la capat cu forte proaspete :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug:

Swanheart, iti doresc muuuuuult noroc si bebe sa fie acolo in burtica %%- %%- %%- te asteptam luni cu beta mareeeee :ymhug:
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

Swanheart

Mesajde Swanheart » Sâm Oct 06, 2012 7:37 pm

Fetelor, asa cum ziceti si voi, voi astepta pana luni sa vad cum evolueaza beta. Sper sa fie totul bine si bebe sa ramana acolo in burtica!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

nusha

Mesajde nusha » Sâm Oct 06, 2012 7:51 pm

Laura, imi pare nespus de rau. Sper ca data viitoare sa fie bine.

Swanheart, fii optimista si spera ca va fi bine. Sangerari ai avut o singura zi, nu? Si la mine, la ultimul transfer, in Z8 am avut ceva sangerari si am fugit la beta si era pozitiv,nu foarte mare, si uite ,cu greu, am ajuns in sapamana 12. Iti doresc ca luni beta sa fie mare si sa mearga bine sarcina
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Swanheart

Mesajde Swanheart » Sâm Oct 06, 2012 8:00 pm

Nusha, nu am avut sangerari. Vineri seara cand am pus progesteronul s-a scurs o picatura de sange pe aplicator. Atat. Aseara am vazut 2 pete f . mici maronii, dar pe hartia igienica, iar azi dimineata era totul curat. De dupa-masa de cand am venit de la beta nu pot sa spun ca am scurgeri maronii, dar parca e usor mai inchisa la culoare hartia cand ma sterg prima oara, iar apoi e perfect curata.
Sarcina usoara iti doresc, dusa pana la termen! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

emy76

Mesajde emy76 » Sâm Oct 06, 2012 8:18 pm

lauragar scrie:beta-0,1-negativ.nu m-am inselat!am incheiat si cu fet-ul asta.ce sa facem?mergem mai departe!

Laura, fii tare. Te imbratisez cu drag. Esti o luptatoare si vei reusi cu siguranta. :ymhug:
FIV 1 - Clinica Giulesti. Test negativ.
FIV 2 - Clinica Giulesti. 10 ovocite - 10 embrioni ziua 3. beta 14.02.2013 = 95, beta 16.02. - 340. Doamne ajuta in continuare!
Fericita mamica de [baietel] din 21.10.2013.

emy76

Mesajde emy76 » Sâm Oct 06, 2012 8:26 pm

Swanheart, iti doresc week-end rapid (ce a mai ramas din el) si luni te astept cu un beta cel putin triplu.

Hai, ca va fi bine. :-* :ymhug:
FIV 1 - Clinica Giulesti. Test negativ.
FIV 2 - Clinica Giulesti. 10 ovocite - 10 embrioni ziua 3. beta 14.02.2013 = 95, beta 16.02. - 340. Doamne ajuta in continuare!
Fericita mamica de [baietel] din 21.10.2013.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Oct 06, 2012 9:36 pm

O parte din participantii la Intalnirile VREM COPII - octombrie 2012:

Imagine

Empatie, comunicare, hlizeala. MAI VREM!

Intalnirile sunt "deschise", toata lumea poate veni. In poze aparem mai mereu aceleasi, dar asta doar din motive de confidentialitate ale unora dintre participanti (respectam asta, intotdeauna!)

Va asteptam alaturi de noi. NU MUSCAM!! :)

Ne revedem in prima sambata din noiembrie! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Sâm Oct 06, 2012 9:41 pm

Swanheart nu te panica asteapta beta-ul de luni ...in burtica la tine se intampla ceva si mai mult ca sigur vei avea o surpriza placuta.
Multa bafta luni , ma rog pentru tine si astept sa te felicit %%-
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

diana popescu

Mesajde diana popescu » Dum Oct 07, 2012 3:29 pm

Swan FELICITARI! E pozitiv! [barza5] @};- Te asteptam aici cu burtica cat mai mare!
felicitari! ma bucur din tot sufletul! abia astept sa ne povestesti toate trairile! [gravida] eu am fost plecata din tara dar m-a sunat o prietena sa-mi zica ca ti-a iesit beta pozitiv!

laura, imi pare tare rau! stiu cum este si stim toate...
daca numai ai la congelat, poate incearci aici la noi, unde a facut si swan!
poate aici este cu noroc! %%-

voi fetelor ce faceti?
va doresc o seara placuta!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Dum Oct 07, 2012 7:26 pm

Of! [parerau] Imi pare nespus de rau, Laura! Stiu cat de greu smulgi din tine acel "mergem mai departe"... Te imbratisez, multa putere in saptamanile urmatoare.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Dum Oct 07, 2012 7:37 pm

AndreeaM scrie:Eu deja sunt ok...am gandit-o la rece si sincer ma asteptam sa fie asa :(
Ma asteptam pentru ca embrionii mei au "murit" sistematic: din 10 au ramas 7, din 7 au ramas 4, din 4 au ramas 3.

Nu era justificat pesimismul tau, e normal ca o parte (chiar importanta, pana la 2/3) dintre embrioni sa nu reziste, tocmai de-aia e nevoie de multe ovocite. Trei embrioni de buna calitate la un FIV este un rezultat bun, care da sperante.

Imi pare rau ca nu a fost sa fie. [parerau]

Pe viitor, voi incerca sa vad ce fac cu trompele...poate gasesc pe cineva care sa le desfunde...

Stii ca aceasta presupune un risc semnificativ de sarcina extrauterina, da? Se pot desfunda, dar cilii risca sa fie afectati, deci sa nu fie si functionale. Se merge din ce in ce mai putin pe desfundarea trompelor o data cu dezvoltarea si "democratizarea" FIV.

Dupa ce voi epuiza aceasta chestiune, e posibil sa mai incerc un FIV....sincer, pentru mine, nu a fost foarte mare chinuiala....ok: ceva durere de ovare, injectiile, chiar daca initial nu vroiam sa aud de ele...nu au durut, un pumn de pastile luate zilnic, dar pana la urma a fost ok.

Exact. O gramajoara de pastile si de injectii autoadministrate bebevol. Mie FIV-urile in sine nu mi se par greu de suportat. Asteptarea de dupa ma destabilizeaza. Si, desigur, rezultatele negative. La care se adauga uneori imposibilitatea de a continua, adesea din motive financiare. Alea sunt partile grele ale FIV-ului.

Sotul deja a facut "planul" pentru urmatoarea etapa, cu toate ca i-am zis sa ma mai lase anul asta.
Anul asta vreau sa ma recuperez si sa ma relaxez, deja caut sa rezerv ceva sa mergem doar noi doi cateva zile.

Bravo. Asta e calea. Vacanta frumoasa, sa veniti cu forte proaspete.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Înapoi la “PROCEDURI”