FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Irina_

Re: FIV in Romania

Post by Irina_ » Sat Oct 27, 2012 10:46 am

Nicole, restul de 1 minut era probabil pentru cautatul portofelului prin geanta... ca sa avem acces la numarul de card. Acum stii bine, mai depinde si de cate chestii are fiecare in geanta :D

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Sat Oct 27, 2012 10:51 am

monalisa wrote:si eu m,am gndid la donat cat de putin chiar daca suntem bugetari cu sal mediu dar am ajuns la fundul sacului si nu stiu daca am sa am cand ajung la fet. sos infertiitatea iertati#ma si am sa fiu recunoscatoare.nu uit niciodata ce faceti pt noi.va multumesc si dzeu sa aiba grija de voi!
Monalisa, nu ma face sa ma simt vinovata. [floare] Bineinteles ca daca nu ai, iesi din target-ul apelului meu. Nu trebuie sa te "iertam", totul e absolut ok, nu celor in situatia ta ma adresam. Iti urez sa te redresezi financiar cat de curand si sa ai vesti excelente dupa FET. Mult noroc!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 27, 2012 11:00 pm

Sunt brusc 80 de useri online, ceea ce nu s-a intamplat niciodata. Stie cineva care e explicatia, s-a vorbit pe la TV sau ceva?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Swanheart

Post by Swanheart » Sat Oct 27, 2012 11:14 pm

Wow! Sigur ceva a dat startul, mai ales ca pana acum activitatea pe forum era "moarta" in weekend-uri. Abia acum realizez ca tot ce am scris e public si la discretia oricui. Ma simt aici ca intr-o gasca de prieteni cu care pot impartasi orice legat de problema comuna - infertilitatea, si parca nu-mi place ideea ca as putea fi identificata de eventuali cunoscuti... :-S
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 27, 2012 11:45 pm

Am fost sabotate in actiunea de pregatire a conferintei de catre cel mai tanar voluntar al nostru!! http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=347

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sun Oct 28, 2012 9:15 am

Swanheart wrote:Wow! Sigur ceva a dat startul, mai ales ca pana acum activitatea pe forum era "moarta" in weekend-uri. Abia acum realizez ca tot ce am scris e public si la discretia oricui. Ma simt aici ca intr-o gasca de prieteni cu care pot impartasi orice legat de problema comuna - infertilitatea, si parca nu-mi place ideea ca as putea fi identificata de eventuali cunoscuti... :-S
Swanheart, riscurile legate de prezenta in lumea virtuala si expunerea vietii private exista si trebuie sa fim constienti de ele.

Eu sunt "pă net" din mileniul trecut, primul blog l-am avut in 2002, cand habar n-avea lumea ce e aia, atunci era mai de inteles ca lumea nu constientiza riscurile expunerii publice a vietii private. Si am asistat la drame cauzate de asta, gen cupluri care chiar s-au despartit in urma celor publicate online.

Trebuie sa fim pe deplin constienti de asta, sa delimitam clar mental ce spunem si ce nu spunem despre noi pe un forum public.

De aceea, cat am fost la distanta de chestiile fizice ale campaniei si nu conta, eu am ales sa fiu initial Raluca Bonzi, iar abia cand m-am intors in Romania am ales sa apar in campanie/asociatie cu numele meu real.

Sunt 100% constienta ca tot istoricul meu medical, in detaliu, este accesibil pe forum si poate fi acum corelat cu identitatea mea reala, dar am ales sa nu imi pese. Este o alegere - constienta, asumata. Infertilitatea nu este un tabu pentru mine, nu sunt mandra dar nici rusine nu imi este cu neputintele mele care tin de medical, nu de vointa mea. In schimb, sunt destul de atenta cu ceea ce spun pe forum in privinta mea (aia reala, nu doar pacienta sau activista) sau a familiei mele.

Parerea mea este ca nimeni nu a spus excesiv de mult despre sine pe forumul asta, pentru simplul motiv ca asta nu e forum de chat, discutiile chiar se concentreaza pe aspectele medicale.

Dar ar fi surprinse multe persoane care spun clar ca nu vor sa afle apropiatii despre problemele lor de infertilitate sa constientizeze cate au ajuns sa spuna in timp despre ei, cei reali (nu doar pacienti), in celebrele discutii offtopic, printre pupici cu sclipici.

Deci, pentru cei care doresc sa pastreze discretia: atentie si moderatie privind detaliile despre viata privata (non-medicale), acelea sunt singurele prin care, daca sunt furnizate in exces, se poate face corelatia intre nickname-ul unui pacient si persoana reala.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sun Oct 28, 2012 9:26 am

Altfel, referitor la conferinta, am vesti groaznice: am racit! [jale!]

Am racit aseara cand am iesit in parc cu tanarul sabotor si cu mama lui, iar la lasarea intunericului, in noiembrie practic, eu eram imbracata in maneca scurta. Cap sec ce sunt, ma cred inca in sudul Frantei!!!

Ma doare in gat, imi curge nasul, tot tacamul!

Bag ceai cu miere si lamaie si paracetamoale, rugati-va sa nu se accentueze!

Eu nu sunt deloc bolnavicioasa, nu imi mai amintesc cand am fost racita ultima data, probabil acum 2-3 ani. Si iata-ma-s acum, la momentul oportun! [jale!]

Mi-am luat o zi de concediu de odihna pentru maine, se pare ca trebuia sa imi iau o zi de concediu medical. Sper din suflet sa nu se accentueze.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Sun Oct 28, 2012 9:31 am

Tot n-am aflat ce-a fost cu valul de 80 de useri online aseara. Pentru cateva minute ne-a picat si serverul de la aflux, pe blog au fost inca si mai multi (au statistici separate blogul si forumul). Clar cineva a spus numele Asociatiei si / sau platformei web undeva la TV, dar nu stim cine si unde.

* * *

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Oct 28, 2012 9:39 am

Infertilitatea nu e un subiect tabu nici pentru mine, insa ce ma deranjeaza la persoanele care afla despre boala cu care ne confruntam e insistenta cu care se "intereseaza" despre soarta noastra... Au stiut doar apropiatii ca luna trecuta am facut procedura, iar dupa ce am aflat rezultatul, au inceput sa ma deranjeze telefoanele pe care le primeam, si ma durea sa repet aceeasi poveste, care imi rasucea cutitul in rana de fiecare data.
Oricum, dupa ce m-am intors la job, m-au compatimit 2 clienti (cu care imi dau doar buna-ziua pe strada) si mi-au urat sa vina barza cat mai repede, ca le-a spus colegul meu care e motivul pentru care am lipsit de la birou, si ca sunt in tratament. Am ramas "masca"... Mi se pare revoltator, si voi avea o discutie cu el pe aceasta tema!

Ce vroiam sa spun aseara e ca mereu am simtit ca sunt pe un grup privat, pentru ca aici postam aproximativ aceleasi persoane. E clar insa ca suntem pe un forum public si trebuie sa ne asumam tot ceea ce scriem. Sper ca cele 80 de pers. sa fi vizitat si topicul despre donatii! ;))

Edit: stiti ca am fost racita in timpul procedurii, iar miercuri m-a luat raceala din nou, la nici 3 saptamani... Cu stranuturi, cu nasul curgand, cu ochii lacrimandu-mi si cu furnicaturi in nas. Pe mine ma tine starea asta o saptamana. De data aceasta insa s-a intamplat ceva, pentru ca boala s-a oprit dupa o zi de la declansare. Am baut pentru prima oara ceai de echinaceea (intareste sistemul imunitar) si pentru ca nu se mai fabrica Olynth, farmacista mi-a recomandat picaturi pentru nas Vibrocil. Probabil mi-au vindecat mucoasa, sau probabil ceaiul sa aiba un efect atat de spectaculos, insa de joi singurele simptome de raceala sunt ca am nasul putin infundat si trebuie sa mi-l suflu (f. rar insa). Nici urma de furnicaturi sau de curs ca robinetul, asa cum s-ar fi intamplat in mod normal. :D
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

simona79

Post by simona79 » Sun Oct 28, 2012 10:12 am

Buna fetelor, imi cer scuze ca nu am mai intrat dar, am avut ceva probleme cu internetul.
Monalisa, Diana Popescu, Corynacoryna, multumesc din suflet de urari.
Gina felicitari pentru valoarea beta [majoreta] .
Corynacoryna mult succes iti doresc si te asteptam cu vesti bune.
Va pup si va imbratisez pe toate.
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

monalisa

Post by monalisa » Sun Oct 28, 2012 4:01 pm

N.C.B.multa sanatate ma rog sa te faci bine si iti recomand si 6tb pe zi de septilin.e f bun si naturist.o sa te ajute.sunt viroze de toamna.ne rugam sa te faci bine sa ajutati si pe restul ca sunt f.multi care au nevoie de voi.multumim ca existati.va pup! :x ^:)^

iulia2011

Post by iulia2011 » Sun Oct 28, 2012 7:37 pm

monalisa wrote:buna fetelor.am fost la iasi.sunt ziua 2 cm si ziceam ca ma pregatesc de fet darr se pare ca nu.am un endometru de 7mm in partea de jos si trebuie sa fac histeroscopie sapt.viitoare pt.a chiureta zona de endom.ingrosata sau sa nu fie un polip sa treb.extirpat.au zis medicii ca trebuie sa fac duoa o pierdere fiv e f. indicat.a trecut cineva prin asa ceva inainte de fet?sunt f.suparata!oare nu era endometru ingrosat si inainte de stimulare?nu au vazut oare sau?am nevoie de voi de un raspuns.va multumesc.va pup!si eu m,am gndid la donat cat de putin chiar daca suntem bugetari cu sal mediu dar am ajuns la fundul sacului si nu stiu daca am sa am cand ajung la fet.sos infertiitatea iertati#ma si am sa fiu recunoscatoare.nu uit niciodata ce faceti pt noi.va multumesc si dzeu sa aiba grija de voi!
Buna, si eu ma pregatesc de transfer de embrioni congelati, am facut endometrial injury (medicul mi-a spus ca ajuta la fixare) si astept o valoare de progesteron mai mica ca sa fie endometrul mai primitor. Sunt frustrata de asteptare, te inteleg. Succes!
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

Irina_

Post by Irina_ » Sun Oct 28, 2012 8:01 pm

Nicole, insanatosire grabnica! Sper ca maine la conferinta sa fii deja mai bine, daca e doar de la frig.

Vis a vis de subiectul intimitate pe forum, cred ca asta e un teren unde pot fi foarte multe perspective diferite. Depinde desigur in cea mai mare parte de optiunea fiecaruia la anonimat.

Pentru cineva care intr-adevar nu resimte infertilitatea ca pe un tabu, cred ca problemele apar doar atunci cand persoana respectiva beneficiaza de destul de multa expunere publica (prin natura meseriei si a localitatii de domiciliu, ca Swanheart, sau daca, eu stiu, se gandeste la o cariera viitoare in politica, televiziune, muzica etc.) pentru ca ori de cate ori apar vanatorii de senzational interesati de viata ta, atunci apar si problemele.

Una e sa ai diverse persoane din anturajul mai mult sau mai putin apropiat care sa te judece si alta e sa mai fie putin si sa se scrie la gazeta judeteana despre tragedia ta personala. Iar daca diverse persoane cu care ai o relatie strict profesionala incep sa-ti transmita mesaje de compatimire cand in mod normal tu ar trebui sa te bucuri de o anumita autoritate in fata lor, atunci imi imaginez ca e frustrant. Eu am avut noroc si am scapat, mediul profesional in care ma invarteam eu era destul de sigur. Desi am vorbit cu multi, au stiut totusi sa barfeasca doar in limite rezonabile :), nu a ajuns nimic la clienti.

Si cum nu intentionez sa devin vedeta in viitor, nici nu m-am chinuit prea tare sa imi conserv anonimatul. Dovada ca am fost usor de gasit si de contactat :D, plecand de la detalii personale, asa cum spunea si Nicole. Dar sunt ok cu asta, a fost un fapt asumat. Exista doar o singura categorie de bagatori de seama cu care nu cred ca ma voi acomoda vreodata, si aceea este din categoria RadioSant Familial (spre exemplu, mama varei de-a treia a matusii vitrege de-a doua din partea sotului pe care poate nici nu am cunoscut-o mai mult de 5 min cu ocazia vreunui eveniment familial gen nunta/botez - pur ipotetic). Imi e greu sa-mi explic de ce astfel de persoane par sa aiba ca unic subiect de conversatie statutul nostru familial, de parca am fi confidenti zilnici. Nu stiu voi ce experiente ati avut...

Monalisa, Iulia, bafta cu demersurile pentru proceduri. Sa ajungeti cat de curand pe drumul cel bun catre un beta pozitiv!

gina

Post by gina » Mon Oct 29, 2012 8:08 am

Multumesc dragele mele pentru urarile de bine.
Am testat vineri beta nr. 2 = 310 !!!!!! Deci creste!!!! Cred ca am un bebe ;)) Peste doua saptamani m-a programat la primul eco.
Irina noi va trebui sa facem clexane toata sarcina???? Ce tratament de sustinere ai tu?
PUP

simona79

Post by simona79 » Mon Oct 29, 2012 10:37 am

Gina felicitari [majoreta] [majoreta] [majoreta] , se pare ca ai spart gheata, iti doresc bebe sanatos si lipicios pana la termen. :ymhug: :-* .
[gravi] 9+
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

Irina_

Post by Irina_ » Mon Oct 29, 2012 2:55 pm

gina wrote:Multumesc dragele mele pentru urarile de bine.
Am testat vineri beta nr. 2 = 310 !!!!!! Deci creste!!!! Cred ca am un bebe ;)) Peste doua saptamani m-a programat la primul eco.
Irina noi va trebui sa facem clexane toata sarcina???? Ce tratament de sustinere ai tu?
PUP
Gina, bravo! ma bucur ca premisele par bune. Bafta multa, te asteptam cu vesti bune de la ecografie.

Eu Clexane am facut pana in saptamana a 13-a, dupa care am trecut pe Aspirin cardio. Depinde de cum evolueaza sarcina, va trebui sa discuti pe parcurs cu medicii tai (ginecolog, hematolog) si sa luati cea mai buna decizie privind oportunitatea continuarii sau nu a tratamentului cu heparina.

Altfel, in primul trimestru am avut constant 600 mg de progesteron/zi (utrogestan), 1 Elevit/zi si acid folic 5 mg o data la doua zile. In rest tratamentul s-a mai suplimentat dupa caz si in functie de nevoile punctuale (pentru dureri, contractii, sangerari, dureri de cap, viroze, reflux gastric, constipatie) cu No Spa, Duphaston, Uscosin, Espumisan, Duphalac, Paracetamol, Oscillococcinum, Cetebe, picaturi de nas, Maalox :D . Daca te uiti la toate, zici ca m-am drogat de-a binelea, dar per ansamblu nu am facut exces.

Acum sunt bine, am intrat in saptamana a 16-a si sper sa continue asa...

gina

Post by gina » Mon Oct 29, 2012 3:42 pm

Oauuuu Irina deja saptamana 16.... Ce repede trece timpul. Ai facut alte analize pentru mutatii cand ai eliminat clexanul sau pur si simplu a fost decizia medicului? Prednisonul sau medrolul cand l-ai oprit?
Multam (te-am zapacit cu atatea intrebari, dar te rog sa ma intelegi....)

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Oct 29, 2012 3:45 pm

ProTV, Antena1, B1TV, PrimaTV, RomaniaTV, DigiTV, Mediafax, Agerpres, Radio Romania Actualitati, Radio EuropaFM, EvZ, Gandul.info s.a.m.d.

Eveniment global?

Da, conferinta de presa organizata (in timpul liber) de Voluntarii Sos Infertilitatea. [great]

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Irina_

Post by Irina_ » Mon Oct 29, 2012 3:52 pm

gina wrote:Oauuuu Irina deja saptamana 16.... Ce repede trece timpul. Ai facut alte analize pentru mutatii cand ai eliminat clexanul sau pur si simplu a fost decizia medicului? Prednisonul sau medrolul cand l-ai oprit?
Multam (te-am zapacit cu atatea intrebari, dar te rog sa ma intelegi....)
Gina, stiam mutatiile de dinainte de FIV: PAI-1 homozigota (singura potential problematica), MTHFR heterozigota. Nu am insa istoric de sarcini pierdute/trombofilie. Conform protocolului profilaxic, nu am recomandare pentru continuarea heparinei injectabile, insa sarcina urmeaza sa fie supravegheata cu atentie de ginecolog si daca avem semne ca ar fi probleme, reintroducem Clexane. Nu am luat nici Prednison, nici Medrol.

Nicio problema de intrebari, raspund cu placere ori de cate ori pot/stiu.

albinuali

Post by albinuali » Mon Oct 29, 2012 4:53 pm

Servus , vin si eu sa va spun ca am ratat si primul meu FIV facut la Sibiu, am facut embriotransferul pe 13 Oct. am facut analiza de sange si dupa cum va spuneam rezultatul 0.1 , asta e .
Acum am hotarat sa luam o mica pauza, sa nu ma mai gandesc la nimic , mai am 2 embrioni congelati , dar nu vreau nimic. Ma tot gandesc sa-mi fac mutatiile si sa nu ma mai gandesc la nimic altceva .
Cat despre inferilitate subiect tabu sau nu .......... la mine nu este , nu ma tem ca cei cunoscuti ar putea afla cine sunt , toti cei din jurul meu stiu ca exista o problema . Este adevarat ca nu imi place sa spun ce si cum fac la clinica ma tem de intrebari, adica: cum a fost ? si cand aflam ? si cand mai mergi ?
36 ani si su si sotul - Infertilitate feminina ( 2 SEU cu extirpare de trompe )
Fiv 1 Nov. 2011 Brasov - nereusit
Fiv 2 Sibiu August 2012- nereusit
Fet Sibiu Oct.2012- nereusit

Post Reply