FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Giorgia

Re: FIV in Romania

Post by Giorgia » Fri Nov 02, 2012 3:25 pm

gina wrote:Fetelor mi-a venit ciclul si cred ca am eliminat si embrionul, am gasit pe hartie un globulet gelatinos. care sa fi fost motivul acestui esec. Va rog sa-mi spuneti. sa-l duc oare la laborator? Ce sa fac? Sa fac un eco pt endometru? va rog....
Gina, ia de urgenta legatura cu medicul tau, daca nu ai facut-o deja, si fa ce-ti spune. Imi dau seama ce e in sufletul tau acum, dar nu intrerupe tratamentul.
Au mai fost fete care au sangerat in primul trimestru si cu tratament s-a oprit sangerarea, iar sarcina a evoluat. Iti doresc sa fie si cazul tau! Pana la proba contrarie incearca sa ramai (atat cat poti) linistita. Stresul mai rau iti face.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Fri Nov 02, 2012 3:42 pm

Of, Gina, imi pare rau ca treci prin astfel de momente. Sper sa fie doar o falsa alarma. Da, incearca sa ramai calma dar du-te urgent la medic.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Nov 02, 2012 3:43 pm

corynacoryna wrote: Beta ziua 10 -189,24 Yupiiiiiiii o sa fiu mamica [gravida] :YMPARTY: :YMPARTY: :YMPARTY:

Felicitari, Coryna! Iarta-ma ca nu am urmarit in ultimul timp - iar in semnatura nu scrie, unde ai facut FIV?

Sarcina perfecta iti urez!

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Nov 02, 2012 3:46 pm

Mika wrote:Buna dimineata, desi va citesc de ceva vreme ... m-am hotarat abea acum sa devin activa.
Am avut un FIV in august reusit ... dar din pacate sarcina s-a oprit in evolutie prin saptamana 6-7. Desi nu pot spune ca am depasit inca trauma incerc sa privesc cu optimism spre viitor si ma gandesc la o noua incercare ... stiti cam cand e indicat sa se inceapa o noua procedura dupa chiuretaj?
Mika, imi pare rau de sarcina oprita din evolutie.

Data fiind varsta ta, cred ca e destul de mare urgenta, eu n-as lasa sa treaca mai mult de trei luni daca nu au fost complicatii la chiuretaj. Daca se merge pe protocol scurt, as alege luna si in functie de numarul antralilor care se vad pe ovare in ciclul respectiv (la vasta ta, numarul acestora poate varia mult, de la simplu la triplu, poti sa ai intr-o luna doi si in luna urmatoare sase).

Mult noroc iti urez!

* * *

albinuali

Post by albinuali » Fri Nov 02, 2012 4:11 pm

Tzuculina

as vrea sa-mi zici daca medicul cu care urma sa faci FET ti-a propus sa faci endometrial injury . Eu am auzit despre interventia asta doar pe diferite forumuri , ma intereseaza pentru ca mai am si eu 2 embrioni congelati la Sibiu si as vrea sa fac totul cat mai bine de data asta .
Va pup .
36 ani si su si sotul - Infertilitate feminina ( 2 SEU cu extirpare de trompe )
Fiv 1 Nov. 2011 Brasov - nereusit
Fiv 2 Sibiu August 2012- nereusit
Fet Sibiu Oct.2012- nereusit

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Nov 02, 2012 4:15 pm

N.C.B. wrote:Doua pagini in editia print a Evenimentului zilei de astazi:

Image
Pe mine ma revolta mesajele scrise sub articol... Ajung sa ma si mir de rezultatul pe care l-ati obtinut, avand in vedere inversunarea acelor frustrati ca DIN BANII LOR fac eu FIV...
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

corynacoryna

Post by corynacoryna » Fri Nov 02, 2012 5:38 pm

N.C.B. wrote:
corynacoryna wrote: Beta ziua 10 -189,24 Yupiiiiiiii o sa fiu mamica [gravida] :YMPARTY: :YMPARTY: :YMPARTY:

Felicitari, Coryna! Iarta-ma ca nu am urmarit in ultimul timp - iar in semnatura nu scrie, unde ai facut FIV?

Sarcina perfecta iti urez!
Multumesc, fet-ul l-am facut la Polisano Sibiu cu cei 2 embrioni criopreservati din august.
Este oare obligatoriu sa merg tot la ei pentru primul ecograf?
Ma gandeam sa ma programez la eco in Bv sa vad daca e totul ok ptr ca ma cam doare burta,am luat No spa dar nu trece,nu este durere ca de ciclu este ceva mai ascutit nu stiu cum sa explic.
Oare sa ma duc?
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Nov 02, 2012 5:40 pm

Nu, nu este obligatoriu. Mai ales daca esti la distanta, mergi linistita la eco la alta clinica. Dar tine legatura cu echipa FIV pentru tratamentul de sustinere. Mult noroc, sarcina perfecta!

Fotografii de la conferinta de presa, aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi ... 7&start=20

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Nov 02, 2012 5:46 pm

Swanheart wrote:
Pe mine ma revolta mesajele scrise sub articol... Ajung sa ma si mir de rezultatul pe care l-ati obtinut, avand in vedere inversunarea acelor frustrati ca DIN BANII LOR fac eu FIV...
Protejati-va neuronii si nu mai cititi comentariile de pe site-urile ziarelor.

Noi am renuntat prin 2009, dupa ce am pierdut timp pretios cu imbecilii de pe net. De atunci citim doar comentariile de pe propria noastra platforma web. Asta dupa ce ne-am certat, de pilda, cu niste unii care ne ziceau ca suntem prea bine imbracate in poze ca sa meritam FIV compensat (ne voiau in zdrente - ca apoi sa ne spuna ca de ce vrem copii, ca oricum nu avem cu ce-i creste). Si, desigur, vidanje de comentarii cu referire la calitatea viatii sexuale, caci pentru ei de acolo provine infertilitatea, nu pot merge mai departe cu conexiunile.

Atat ii duce pe ei capul, sa nu coboram intr-atat.

Dar da, intre noi fie vorba, e de mirare ce am obtinut si te asigur ca, vazand stirile la TV, multi dintre romanii lambda exact asa au gandit.

* * *

Anemari

Post by Anemari » Fri Nov 02, 2012 5:52 pm

Felicitari pentru ceea ce faceti!
Dumnezeule cata ura,mai bine nu citeam.Nu-mi imaginam asa comentarii.La noi e greu sa faci un bine.
Va pup si va felicit pentru puterea si curajul de a schimba ceva!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 02, 2012 6:00 pm

Maine, prima sambata din luna, inca una din Intalnirile VREM COPII! Cine mai vine? @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 02, 2012 8:45 pm

Am primit urmatorul apel de la o televiziune:
Buna ziua!

Ma numesc Alexandra Danciu si sunt reporter la televiziunea Transilvania L!VE!
Intentionez sa fac un material despre fertilizarea in vitro si as avea nevoie de un cuplu din Cluj-Napoca, caruia sa ii conturez povestea.
M-ar ajuta contactul unui astfel de cuplu, daca puteti sa ma ajutati.

Cu multumiri,
Alexandra Danciu
reporter Transilvania L!VE
Poate cineva din Cluj sa ne ajute? Nu trebuie sa apara la TV, i se poate oferi confidentialitate, dar macar sa ii ofere jurnalistei "povestea", sa ii explice in ce consta FIV si ce implicatii emotionale are.

Clujencele? @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

littlegirl

Post by littlegirl » Fri Nov 02, 2012 9:40 pm

Eu clujeanca cu draga inima, dar n-am ajuns sa fac FIV...doar inseminari....
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 02, 2012 9:43 pm

Oho, dar stii (din pacate) mai multe despre FIV decat multe dintre persoanele care au facut deja. Ai vrea sa vorbesti cu jurnalista? Nu cred ca o intereseaza FIV in sine, ci infertilitatea.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

simona79

Post by simona79 » Sat Nov 03, 2012 11:17 am

Gina ce faci? Cum esti? Sa sti ca noi suntem alaturi de tine indiferent ce se intampla :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug:
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

Lavinia29

Histeroscopie interventionala

Post by Lavinia29 » Sat Nov 03, 2012 2:48 pm

Buna. Sunt noua pe acest forum si a-si vrea sa incep prin a va impartasii povestea mea. Am 21 de ani si de vreun an am aflat ca am un polip uterin (mentionez ca nu am avut nicio sarcina si niciun avort)..luna trecuta am fost la control pentru a vedea care este situatia acestui polip si SURPRIZA ..am un polip endometrial..acusat in col si un fibrom uterin. Saptamana viitoare sunt programata pentru histeroscopie interventioanala..de aceea va rog pe cele care au trecut prin aceasta experienta sa-mi da-ti cat mai multe detalii despre aceasta interventie pentru ca mi-e foarte frica. Va multumesc!

Caress

Post by Caress » Sat Nov 03, 2012 4:19 pm

Swanheart wrote:
N.C.B. wrote:Doua pagini in editia print a Evenimentului zilei de astazi:

Image

Am citit si eu comentariile, wow, cata ignoranta la unii oameni......

Caress

Re: Histeroscopie interventionala

Post by Caress » Sat Nov 03, 2012 4:24 pm

Lavinia29 wrote:Buna. Sunt noua pe acest forum si a-si vrea sa incep prin a va impartasii povestea mea. Am 21 de ani si de vreun an am aflat ca am un polip uterin (mentionez ca nu am avut nicio sarcina si niciun avort)..luna trecuta am fost la control pentru a vedea care este situatia acestui polip si SURPRIZA ..am un polip endometrial..acusat in col si un fibrom uterin. Saptamana viitoare sunt programata pentru histeroscopie interventioanala..de aceea va rog pe cele care au trecut prin aceasta experienta sa-mi da-ti cat mai multe detalii despre aceasta interventie pentru ca mi-e foarte frica. Va multumesc!
Lavinia eu am trecut printr-o interventie de genul asta in februarie 2010. Dimineata am fost la spital dupa-amiaza eram acasa. A fost sub anestezie generala, nu am avut dureri dupa.Dupa am avut 3 zile repaus la pat si o perioada am evitat sa car greutati sau efortul fizic. Iti inteleg emotiile dar in principiu nu este o procedura dureroasa. Tin pumnii!

gina

Post by gina » Sat Nov 03, 2012 5:58 pm

Multumesc ca v-ati gandit la mine. Am ajuns de urgenta la spital pentru ca aveam o sangerare puternica. M-au internat, mi-au facut un eco si s-a vazut ca eliminasem un embrion dar mai se vedea un punctulet. Beta a iesit 2117. Au oprit sangerarea, am oprit si clexane. Sper sa fie bine cel de-al doilea bebe. Luni fac un eco iar si repet beta. Acum va scriu din spital. Vin cu vesti noi luni daca pot, sper sa fie bine totul pana la capat. Va rog sa-mi tineti pumnii.
Pup

Lavinia29

Re: Histeroscopie interventionala

Post by Lavinia29 » Sat Nov 03, 2012 7:13 pm

Caress wrote:
Lavinia29 wrote:Buna. Sunt noua pe acest forum si a-si vrea sa incep prin a va impartasii povestea mea. Am 21 de ani si de vreun an am aflat ca am un polip uterin (mentionez ca nu am avut nicio sarcina si niciun avort)..luna trecuta am fost la control pentru a vedea care este situatia acestui polip si SURPRIZA ..am un polip endometrial..acusat in col si un fibrom uterin. Saptamana viitoare sunt programata pentru histeroscopie interventioanala..de aceea va rog pe cele care au trecut prin aceasta experienta sa-mi da-ti cat mai multe detalii despre aceasta interventie pentru ca mi-e foarte frica. Va multumesc!
Lavinia eu am trecut printr-o interventie de genul asta in februarie 2010. Dimineata am fost la spital dupa-amiaza eram acasa. A fost sub anestezie generala, nu am avut dureri dupa.Dupa am avut 3 zile repaus la pat si o perioada am evitat sa car greutati sau efortul fizic. Iti inteleg emotiile dar in principiu nu este o procedura dureroasa. Tin pumnii!

Post Reply