FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: FIV in Romania

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 13, 2012 8:24 pm

Andrei. Il cheama Andrei pentru ca asa i-a spus personalul medical, parintii biologici nici macar nume nu i-au dat:

Imagine

Andrei priveste prin gratiile patutului, Alina leagana un leagan gol:

Imagine

Detalii despre campania de la Observator, aici.

Nu avem dreptul sa ne oprim, vom continua campania mediatica.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mar Noi 13, 2012 10:36 pm

Am uitat sa scriu, stimularea o voi face probabil cu Gonal F. Stiti daca sunt diferente de calitate intre pen si cel pulbere (nu ma deranjeaza sa amestec pulberea cu solventul, din contra)? Inca nu suntem 100% hotarati daca incepe de maine, dar in mare procent, da...
Am emotii mai mari decat la prima procedura. Ma tem sa nu ne pripim si apoi sa regretam. Si ma mai tem sa nu ma afecteze o noua procedura atat de repede...
Sper ca decizia pe care o vom lua sa fie cea buna!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

nusha

Mesajde nusha » Mie Noi 14, 2012 10:26 am

Swan, nu credcaexiste diferente la calitate intre cele 2
Dar cred ca e mai avantajos penul, acul e mult mai fin, solventul e mult mai putin, e mai rapid decat sa stai sa combini tu fiolele,plus ca penurile mai au ceva rezerva, spre exemplu la penul de 300 unitati, este in plus cam 75 unitati.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Noi 14, 2012 11:02 am

Swanheart, bafta multa la a lua decizia cea mai buna! Doar tu stii cum te simti si daca esti pregatita pentru o noua incercare.

Caress

Mesajde Caress » Mie Noi 14, 2012 11:43 am

Swanheart scrie:Am uitat sa scriu, stimularea o voi face probabil cu Gonal F. Stiti daca sunt diferente de calitate intre pen si cel pulbere (nu ma deranjeaza sa amestec pulberea cu solventul, din contra)? Inca nu suntem 100% hotarati daca incepe de maine, dar in mare procent, da...
Am emotii mai mari decat la prima procedura. Ma tem sa nu ne pripim si apoi sa regretam. Si ma mai tem sa nu ma afecteze o noua procedura atat de repede...
Sper ca decizia pe care o vom lua sa fie cea buna!

Daca e sa fie luna asta, sa fie atunci cu noroc si cu un test pozitiv sub bradutz:) %%-

diana popescu

Mesajde diana popescu » Mie Noi 14, 2012 11:44 am

swan sper sa iei o decizie buna!
lilu, tu ce mai faci? cum mai esti?
nu prea te vedem .....
numai bine !

monalisa

Mesajde monalisa » Mie Noi 14, 2012 1:42 pm

coryna am o intrebare pt tine .la fet embrionii au fost decongelati cu o zi inainte ?ai facut histeroscopie inainte de fet?

albinuali

Mesajde albinuali » Mie Noi 14, 2012 2:03 pm

monalisa , o sa-ti raspund eu .
am facut si eu fet in oct , eu am avut embrioni de ziua 5 congelati si au fost dezghetati cu 5 minute de embriotransafer .
36 ani si su si sotul - Infertilitate feminina ( 2 SEU cu extirpare de trompe )
Fiv 1 Nov. 2011 Brasov - nereusit
Fiv 2 Sibiu August 2012- nereusit
Fet Sibiu Oct.2012- nereusit

carla_cluj

Mesajde carla_cluj » Mie Noi 14, 2012 3:01 pm

Swan, de ce te grabesti? Eu am dosar aprobat si dupa primul FIV anulat din cauza raspunsului slab sunt obligata sa mai fac o incercare in decembrie(altfel pierd finantarea). Altfel as fi lasat cateva luni de pauza intre stimulari. Sfatul meu ar fi sa stai pana in primavara [floare]
PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina,dosar FIV aprobat la Polisano Sibiu, procedura inceputa in septembrie 2012 dar oprita din cauza raspunsului slab la stimulare, decembrie 2012- FIV nereusit tot la Polisano, martie 2013 - FET nereusit

monalisa

Mesajde monalisa » Mie Noi 14, 2012 4:00 pm

multumesc albinuali!eu am facut endometrialy injury pe 9 acu ma gandeam ca nu stiu daca mai am timp de fet pana de sarbatori.in 5 minute cred ca nu a avut timp sa vada daca embrionii sunt viabili nu?

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Noi 14, 2012 6:31 pm

Andreea84 scrie:am o intrebare ..... "cu testul de sarcina la barbati" am o pritena la care ii vine cm cam la 60 de zile cu mare chin la 30 cu tratamente , luna trecuta a facut cam 10 teste de sarcina (din urina )pozitive si unu din sange negativ... medicul a zis ca nu e gravida sau e prea mic si nu se vede ..... dar nu poate sa aiba ceva legatura cu articolul asta nu????

Nu, nu are legatura cu articolul. Dar e ciudat sa aiba 10 teste pipi pozitive si beta negativ. Analiza din sange cauta exact acelasi hormon si e mult mai sensibila decat testul din urina. Sa repete beta, la alt laborator. Ii urez sa fie pozitiv.

Si tie iti urez sa fie inseminarea norocoasa si sa nu mai fie nevoie de FIV! %%-
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Noi 14, 2012 6:35 pm

monalisa scrie:multumesc albinuali!eu am facut endometrialy injury pe 9 acu ma gandeam ca nu stiu daca mai am timp de fet pana de sarbatori.in 5 minute cred ca nu a avut timp sa vada daca embrionii sunt viabili nu?

Endometrial injury are efect (daca are) doar imediat inainte de procedura, apoi se vindeca zgarietura aia. FET-ul nu necesita foarte mult timp/pregatire, e mult mai soft ca procedura.

Se vede intr-un minut - doua de la decongelare daca embrionul a rezistat sau nu. "E ca o floare, ori se deschide si e gata sa infloreasca, ori s-a ofilit deja", mi-a explicat mie plastic embriologul.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Noi 14, 2012 6:40 pm

Swahheart, sa iei cea mai buna si mai norocoasa decizie! %%-

Girls, mult noroc tuturor, in orice stadii v-ati afla! Va rog mult sa va actualizati semnaturile, puneti si clinicile si alte detalii, caci eu va "localizez" mai greu. [floare]

Si eu ma intreb ce mai face Gina, ultima data ne-a scris din spital. Sa ne rugam sa fie bine!

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Noi 14, 2012 6:44 pm

Ah! Anecdota. Azi am sunat la o institutie a statului, in legatura cu campania pe adoptii. M-am prezentat, am zis numele meu si al asociatiei, la care tipa de la celalalt capat al firului: "...Raluca?!" *-:)

Ne stie inca de pe vremea cand eram pe desprecopii, e si ea "din secta".

I-am spus ca as fi preferat pentru ea sa nu fi auzit de noi.

* * *

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Mie Noi 14, 2012 7:18 pm

monalisa scrie:coryna am o intrebare pt tine .la fet embrionii au fost decongelati cu o zi inainte ?ai facut histeroscopie inainte de fet?

Buna ,
Embrioni au fost decongelati cu 5 min inainte de procedura,iar inaite de transfer am putut sa ii vad,eu am avut noroc de mi-au rezistat amandoi.
Nu am facut nimic inainte de fet numai tratament cu femoston 2/10 3 pe zi.
Swanheart multa bafta %%- si te asteptam cu beta mare %%- [majoreta] .
Parerea mea este ca e bine ca faci acum,sa ai liniste dupa embriotransfer, la mine a contat foarte mult ca am stat la pat .
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

Anda30

Mesajde Anda30 » Mie Noi 14, 2012 10:11 pm

Fetele si eu m-am apucat de procedura, protocol lung, sper si ma rog sa fie bine de data asta pana la capat. Ieri a fost prima zi de inhibare. Doamne ajuta!
32 ani, mutatia MTHFR C677T homozigota, PAI heterozigota, tiroidita cronica autoimuna, 3 inseminari nereusite, un FIV 1 reusit- avort spontan la 8 sapt. Sotul 30 de ani astenozoospermie. FIV 2 noiembrie-decembrie 2012. Punctie 03.12, ET 08.12, 2 blastocisti. Beta Z9: 146, Beta Z11: 367. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat! Din 17.08.2013 mamica fericita de fetita dragalasa!

monalisa

Mesajde monalisa » Joi Noi 15, 2012 8:28 am

multumesc N.C.B !m-au chemat dupa 21 zile si ne preg pe cm urmator daca va fi totul bine sa mearga fara trat in prealabil.si eu sunt curioasa ce face gina.multa sanatate gina si vino cu vesti bune sa fie bine bebele!

monalisa

Mesajde monalisa » Joi Noi 15, 2012 8:37 am

coryna multumesc sa fii bine pana la capat.succes.!

albinuali

Mesajde albinuali » Joi Noi 15, 2012 8:47 am

monalisa tu unde ai facut endometrialy injury , eu cred ca o sa vb. cu medicul meu de la Sb ,sa vad ce parere are despre asta , in dicutia cu mine nu a pomenit despre procedura . Ma gandesc sa fac orinde , daca ajuta , dar nu stiu unde si cum sa procedez cu medicul meu .
Eu la fet-ul din octombrie am avut probleme cu endometrul .
36 ani si su si sotul - Infertilitate feminina ( 2 SEU cu extirpare de trompe )
Fiv 1 Nov. 2011 Brasov - nereusit
Fiv 2 Sibiu August 2012- nereusit
Fet Sibiu Oct.2012- nereusit

Mika

Mesajde Mika » Joi Noi 15, 2012 10:52 am

am stabilit impreuna cu dr. sa incepem urmatoarea procedura in ianuarie. Dar inainte, mi-a zis sa facem cariotip-ul (atat eu cat si sotiorul) si ca o sa fac o histeroscopie inainte de ET. Faza cu histeroscopia a aparut dupa ce i-am zis ca inainte de a se opri din evolutie sarcina am fost la eco la 2 dr. diferiti: unul a vazut 1 fibrom intracavitar, altul la 2 saptamani distanta a vazut 3 fibroame intramurale. Mi-a zis ca daca era intracavitar: unul, nu mi-ar fi facut FIV-ul, iar in al doilea rand daca localizarea fibromului i-ar fi permis realizarea ET-ului nu s-ar fi prins sarcina, dar pentru linistea mea vom face histeroscopia.
FIV1 august 2012 reusit, sarcina oprita in evolutie la 7 saptamani. FIV2, mai 2013 nereusit.

Înapoi la “PROCEDURI”