FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Irina_

Re: FIV in Romania

Mesajde Irina_ » Mie Noi 28, 2012 6:30 pm

Andra, felicitari pentru beta! :ymapplause:

Swan, bafta multa si asteptare usoara. %%-

Gabriela, pai maine poimaine te asteptam cu beta mare. Daca ai transferat blasto nu cred ca e cazul sa te perpelesti atat de mult. Eu am testat la 12 zile de la punctie si valoarea era sa ma faca sa cad de pe scaun. Asa ca... go for it. Posibil ca acea sangerare de care spui tu sa fi fost de fapt sangerarea de nidare. Nu te demoraliza. Cat despre simptome, stii ca sunt irelevante in faza asta, nu?

gabryelad

Mesajde gabryelad » Mie Noi 28, 2012 6:34 pm

Irina,

iti multumesc din suflet pt incurajare. Nu ca ma perpelesc, mai am putin si iau foc. Te rog spune-mi cand sa merg sa fac beta, in ziua 12 dupa et sau in ziua 12 de la recoltarea ovocitelor?
Imi e frica sa nu fie sangerare de ciclu, nu ma doare burta deloc, nu am sanii umflati. Am luat medicamentele, am facut plimbari legere, am mancat supe si peste de o sa imi creasca solzi.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Noi 28, 2012 6:44 pm

Gabriela, ideal e cam la vreo 14 zile de la recoltarea ovocitelor, dar de obicei sunt rezultate concludente si mai devreme cu una-doua zile. Acum depinde cat de mult poti tu sa suporti emotia. Dupa cum spuneam, eu am asteptat doar 12 zile, si ma bucur ca nu am prelungit agonia. Daca asteptam cat mi-au spus medicii, gaseam beta de peste 1000 :).

diana popescu

Mesajde diana popescu » Mie Noi 28, 2012 6:47 pm

swan felicitari ptr. transfer!deci tot 3!
cati ai congelat?
andra, felicitari [majoreta] %%- !

va imbretisez si va doresc mult bine!

nusha

Mesajde nusha » Mie Noi 28, 2012 8:17 pm

Andra felicitari, sarcina usoara!!!!

Gabriela, din cate am inteles ai facut transfer cu blastocisti, acum 8 zile. Mergi maine la beta, fara nici o problema.
Eu in Z8 de la transfer am facut primul beta, tot din cauza unei sangerari si beta era 40. Bafta, eu n-as rezista pana marti!
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Noi 28, 2012 8:47 pm

Andra, felicitari!! Nu te ingrijora pentru beta, ai vazut ca nu e chiar relevant. Bine ca nu e prea mic!

Fetelor, scuze pentru mesajul anterior atat de scurt, dar scriam de la sora mea, imediat dupa ET si dintr-o pozitie incomoda. Asa cum ziceam, am transferat pana la urma 2 de 8 respectiv 9 celule clasa A si unul de 7 celule cu 5% fragmentari, clasa B. Am vitrificat 4 frumusei, clasa A.
Va multumesc pentru toate sfaturile, au contat enorm! :ymhug: [floare]

De astazi sunt graviduta! :YMPARTY:

Gabriela, eu cred ca poti testa fara probleme maine, mai ales ca ai transferat blastocisti. Multa bafta, sa iasa rezultatul mult asteptat! %%-
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

andra80

Mesajde andra80 » Mie Noi 28, 2012 8:49 pm

Gabry, eu nu am avut nici in fel de scurgere, nici macar o pata. Nu ti-a recomandat dr tratament pt fixare, progesteron? Sun-o pe dr sa te sfatuiasca cum sa faci, poate iti recomanda sa iei ceva care sa opreasca scurgerea.
Ai avut superembrioni daca 6 din 8 s-au facut blasto. Mie mi-au iesit atatia din 18, si se pare ca tot s-a fixat ceva.
Eu am avut rabdare si am facut beta exact la 14 zile dupa punctie, cf recomandare dr.
Fetele, multumesc pt incurajari, sper sa trecem cu bine cele 9 luni, Swan succes!
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Mika

Mesajde Mika » Mie Noi 28, 2012 9:11 pm

swan... de acum zen si sa fie lipiciosi!!!! [floare]
andra felicitaaaaaaari [majoreta] [majoreta] [majoreta] ... [barza3] e pe drum
FIV1 august 2012 reusit, sarcina oprita in evolutie la 7 saptamani. FIV2, mai 2013 nereusit.

Anemari

Mesajde Anemari » Mie Noi 28, 2012 9:52 pm

Andra felicitari si o sarcina frumoasa si bebe/bebei sanatos/sanatosi!
Swan esti graviduta asa ca ai grija de tine si de puiuti!Acum mai ramane sa vedem cati vor fi...2 sau 3?! :ymhug:
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

brandusa

Mesajde brandusa » Mie Noi 28, 2012 10:12 pm

Swan, sa-ti ajute Dumnezeu si sa te bucuri de cei 3 bebelusi (daca tot faci un efort, de ce sa nu fie 3?) [majoreta] [majoreta] [majoreta] .
Andra, felicitari pt. beta, asteptam sa vedem daca vei fi mamica de gemeni.
Gabriela, multa rabdare si optimism!Asa cum vezi,avem multe mamici ,deci si rezultatul tau va fi [gravida] .Cind citesc despre bucuriile si realizarile voastre, parca mai prind si eu incredere.Maine sunt programata la Omini, la prof. Onofriescu.Vom discuta despre ce a fost, si ce sanse am pt. un nou Fiv dar cu rezultat pozitiv.

andra80

Mesajde andra80 » Joi Noi 29, 2012 7:42 am

Buna dimineata fetelor! [barza2]
Gabry, ne aduci vesti azi?
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

gabryelad

Mesajde gabryelad » Joi Noi 29, 2012 7:52 am

Buna dimineata,

M-am trezit cu gandul la voi.
Swan sa iti ajute Dumnezeu si sa auzim vesti bune peste 14 zile,! :ymhug:
Andra dr mi-a dat utrogestan de 3 ori pe zi. AM vb cu saraca femeie pe care am stresat-o cu msj si a zis ca mai sunt scurgeri, depinde f mult de corp.
Nusha multumesc de sfat, am mari emotii. Sotul aseara m-a pus sa ii promit ca nu ma duc sa fac testul pana marti :(, a zis ca am mers pe mana dr pana acum si totul a iesit mai mult decat bine. El are mare icnredere in ea.
Bransusa sper sa urmez si eu si alte fete care frecventeaza acest forum. Cand aud vesti bune ma gandesc ca intr-o zi imi va venii si mie randul.
Acum nu stiu ce sa fac, sa respect promisiunea fata de sot? Sau sa ma duc sa fac analiza?
De obicei, nu imi place sa imi incalc promisiunile.
Astazi ziua 9 de la transfer, ziua 14 de la punctie si in continuare am o scurgere micuta maro. Nici o durere de ciclu. Voi in Buc unde ati facut Beta sa va dea rezultatul rpd?
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Joi Noi 29, 2012 9:01 am

Gabriela, in locul tau m-as duce clar sa fac testul (crede-ma, e cat se poate de relevant la 14 zile de la punctie). Avand acele scurgeri maronii, e mai bine sa te asiguri ca bebe e acolo, si macar stie medicul ce masuri sa ia (daca exista si altele in afara de ce ti-a recomandat). Maine, sambata si duminica sunt zile libere si in cazul in care scurgerile se transforma in sange, o sa ai mii de ganduri negre. Eu m-am trezit in a 8-a noapte de la transfer cu niste contractii urate (era vineri si eu testul trebuia sa il fac miercuri), dar am mers sambata sa fac testul de sange, pentru ca daca iesea negativ miercuri, n-as fi stiu niciodata daca era bebe acolo si l-am pierdut vineri noapte. A iesit valoarea mica dar pozitiva (14,77) , iar pana miercuri a scazut cu totul, deci n-as fi stiut niciodata ca am avut o sarcina biochimica.
Acum oricum nu mai poti influenta rezultatul (in sensul ca sunt facute cartile deja), daca e negativ ma tem ca asa va ramane pana marti, iar daca e pozitiv, afli mai repede cu cateva zile :YMPARTY: . Sper sa nu sune aiurea ce ti-am scris, e doar parerea mea, si pana la urma tu hotarasti cum vei face. Multa bafta!

Edit: am uitat sa va spun, spermograma sotului s-a imbunatatit la numar , a avut 10 mil/ml (de la 7-8 mil) insa a scazut mobilitatea de la 70% la 55%. I-am dat in timpul procedurii trecute Magne B6, L-carnitina si Fish Oil cu Omega 3 si probabil acum se resimt efectele. Toate ovocitele au fost fertilizate natural, nu s-a apelat la ICSI. :)
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

simona79

Mesajde simona79 » Joi Noi 29, 2012 10:09 am

Buna dimineata fetelor, Monalisa LA MULTI ANI sa fi sanatoasa si cat mai repede [gravida] :ymhug:

Andra felicitari, doamne cat ma bucur cand deschid calc si citesc vesti bune, acum ai mare grija de tine si de bebe sau bebelusi, odihnestele si mai ales sa nu ridici greutati sau sa faci efort mare.Doamne ajuta :ymhug: [floare]

Gabry daca nu mai rezisti eu zic sa mergi si sa faci testul, eu l-am facut la indicatia medicului dar nu am avut nici-o scurgere, asa ca linistestete si fa un test, eu cred ca sotul o sa inteleaga :ymhug: :YMPRAY:

Swan, ai grija de tine si de bebelusi, nu uita ca acum esti gravidutza, o sa ma rog pentru tine sa ai rezultatul dorit :ymhug:
eu 33 ani, sotul 33 ani, infertilitate necunoscuta, sarcina normala intrerupta din evolutie 2010, 4 IA nereusute , 1FIV reusit ,beta(24 sept) Z14 post ET 598.(totul facut in spania) AVEM DOUA INIMIOARE SI DOAMNE AJUTA PANA LA CAPAT.
22+

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Noi 29, 2012 10:59 am

Gabriela, barbatii au mereu nevoie de argumente rationale. Si ai doua foarte relevante, pentru a face testul azi:

- majoritatea medicilor recunosc ca la 14 zile de la punctie testul beta HCG e relevant;
- daca esti insarcinata si mai stai pana marti intr-un stres enorm (pentru ca, de ce sa nu recunoastem, asta e adevarul), risti sa iti faci rau si tie si mini-bebelusului :)
- daca nu esti insarcinata oricum nu e nicio diferenta daca il faci azi sau marti, doar ca cel mult mai prelungesti speranta si te deprimi si mai rau dupa aceea.

Succes si sa ne dai vesti bune!

gabryelad

Mesajde gabryelad » Joi Noi 29, 2012 11:26 am

Swan sper sa iti ajute Dumnezeu.
Monalisa la multi ani si din partea mea.
Irina, Simona si Swan am fost si am facut testul. Astept rezultatul..
Sangerarile sunt deja cheaguri de sange #:-s , asa ca nu am mai vazut rostul asteptarii. Sincer nu cred ca va iesii ceva pozitiv, mai am o speranta, dar se stinge incet incet...
Puterea mea e Dumnezeu!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Joi Noi 29, 2012 11:29 am

Gabriela, stai intinsa si nu depune niciun efort, pana nu primesti rezultatul! E foarte important sa stii rezultatul, pentru ca daca iese pozitiv, nu cred ca e bine pt bebe sa sangerezi si va trebui sa iti anunti medicul. Posibil sa se fi prins 2, iar unul sa se elimine (asa a patit sotia colegului meu de birou, iar acum au o fetita superba). Indiferent care va fi rezultatul, ai luat decizia buna sa faci testul azi. Eu iti tin pumnii! :ymhug:

gabryelad

Mesajde gabryelad » Joi Noi 29, 2012 11:32 am

Cuvintele sunt de prisos,cand simt ca sunteti alaturi de mine.
Am lacrimi in ochi si abia ma pot concetra la ce trebuie sa fac la servici. Sincer nu m-as fi suparat sa se prinda amandoi. E bine si unul, Doamne sa ne auzi rugaciunile.
Puterea mea e Dumnezeu!

gabryelad

Mesajde gabryelad » Joi Noi 29, 2012 11:39 am

Beta este 2
Puterea mea e Dumnezeu!

cris8

Mesajde cris8 » Joi Noi 29, 2012 11:49 am

Andra felicitari pt sarcina!!! Beta e perfecta chiar nu e mare, eu exact la 14 zile de la punctie (12 de la ET ca transferul meu a fost in ziua 2) am facut testul si beta era 196, deci chiar putin mai mare decat la tine.

Gabriela Doamne ajuta! speranta e acolo, trebuie sa fie...oricum, e f bine ca ai facut testul, pt ca la 14 zile de la punctie sigur e concludent.

Swan tinem pumnii stransi stransi !!!!

LE: offf Gabriela imi pare rau... :(
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Înapoi la “PROCEDURI”