FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Irina_

Re: FIV in Romania

Post by Irina_ » Thu Nov 29, 2012 11:57 am

Gabriela, imi pare nespus de rau [parerau] . Te imbratisam... :ymhug:

diana popescu

Post by diana popescu » Thu Nov 29, 2012 12:27 pm

gabi, imi pare tare rau! te imbratisez !

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Nov 29, 2012 12:50 pm

Of, Gabriela... Imi pare tare rau! Sunt niste momente cumplite peste care vei trece insa, :ymhug: si vei gasi puterea sa iei acasa ceilalti pui de zapada.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

gabryelad

Post by gabryelad » Thu Nov 29, 2012 1:29 pm

Va multumesc tuturor de incurajari, din inima. Ma simt pietrificata. Ma enerveaza orice sunet in jur si sunt la servici si trebuie sa fiu ca la servici. Nu se pune problema sa pot pleca. Bafta voua celor care ati ramas pe baricade. Sper sa va urmam si noi.
Poate ma ajutati cu niste raspunsuri. Am vb cu dr si mi-a zis ca vrea neaparat sa repet analiza peste 2 zile, dar nu mi-a zis de ce. Mi-a raspuns simplu sa vedem ce s-a intamplat.
Stiti voi ceva legat de asta? La ce perioada de timp se poate incerca un alt embrio transfer dat ca am alti blastocisti congelati? Mi-a repetat sa nu intrerup tratamentul. Am intrebat-o de ce si iar nu mi-a raspuns. A zis sa vedem....
Va rog din inima cat mai multe informatii sa ma elucidez si eu.
Nu pot sa cred. nu pot. si am sperat Doamne cat am sperat.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Andreea_A

Post by Andreea_A » Thu Nov 29, 2012 1:48 pm

Gabriela - imi pare foarte foarte rau! Dar aveti o sansa pe care trebuie sa v-o fructificati cu puii care va asteapta sa-i luati acasa!

Eu n-am ajuns nici macar la inseminare caci am avut un singur folicul dezvoltat dar am avut sarcina - biochimica. In momentul in care bhcg a fost 4 (minim peste 5 pentru a fi sarcina) mie mi-a zis sa opresc tratamentul (Arefam 200mg seara vaginal) ca sa poata veni menstruatia. (Dar il avusesem 25 intr-o prima faza si apoi 45 la 48h, deci a fost sarcina care s-a dus).

Tie practic acum ti-a zis sa iei in continuare Utrogestanul de 3 ori pe zi?

Mai bine o asculti, cateva zile in plus sau in minus nu cred ca vor schimba nimic, in cat timp te intalnesti cu ea?
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

gabryelad

Post by gabryelad » Thu Nov 29, 2012 1:51 pm

Andreea care sansa ca sincer nu inteleg.
Nu e nici o problema cu 2 zile in plus sau in minus, dar nu inteleg de ce mai avea un test la o valoare de 2. Ce se mai poate intampla in 2 zile?
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Andreea_A

Post by Andreea_A » Thu Nov 29, 2012 2:01 pm

Gabriela - imi cer scuze in avans daca ma insel, nu am urmarit foarte bine acest subiect, ma refeream la sansa de a lua acasa embrionii ramasi acum la congelare/ vitrificare.

Mie la bhcg = 4 mi-a zis sa ma opresc (m-am dus la beta pentru ca brusc nu m-au mai durut sanii deloc deci...ceva era in neregula). Eu personal nu cred ca are ce sa se mai schimbe in bine continuand tratamentul si nu inteleg de ce ti-a spus asta dar poate dansa stie mai bine decat noi.
Daca ai colaborat atat de bine cu ea pana acum...mai bine ii acorzi acele 1-2 zile in plus. Cel mai probabil iti va explica.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

gabryelad

Post by gabryelad » Thu Nov 29, 2012 2:05 pm

Ms Andreea. Am colaborat exceptional. Nu am intalnit o dr asa pasionata, dedicata si cu atat de multa rabdare. Ca sa nu mai zic ca am terorizat-o cu msj si email-uri si de fiecare data a raspuns.
Puterea mea e Dumnezeu!

Bubu

Post by Bubu » Thu Nov 29, 2012 2:27 pm

Buna tuturor. V-am citit in fiecare zi, am trait impreuna cu voi emotiile unei reusite si am plans alaturi de cele care au ramas, ca si mine cu speranta....
Dupa FIV de anul trecut, a mai urmat una anul acesta, in octombtrie - noiembrie. Pe parcursul procedurii am fost extrem de optimisti (eu si sotul) si nici nu ne gandeam ca nu vom reusi. Din pacate totul s-a naruit dupa 10 zile de asteptare...cu un beta sub 1. Cauzele esuarii implantarii embrionilor ar putea fi imunologice, genetice. Din pacate, motivele financiare nu ne permit sa o luam de la capat cu analize si cu o noua procedura de FIV. Nici nu stiu daca am avea reusita, daca problema este la implantarea embrionului. Nu stiu ce sa cred... Daca printre voi exista cazuri asemanatoare cu al meu, va rog sa ma indrumati...ce sa fac.
M-am sfatuit cu sotul si cred ca linistea noastra va fi atunci cand vom adopta un copilut...
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Nov 29, 2012 3:32 pm

Gabriela, doctorita ta cred ca se gandeste ca poate ai o implantare mai tarzie, si ca e posibil sa fi prins chiar inceputul cresterii hcg-ului. Am mai auzit de astfel de cazuri, insa beta a inceput sa creasca dupa ce a fost detectat prima oara la valoarea 4. E o sansa infima, dar merita ca continui fara insa a spera prea mult, sa nu cazi din nou... In Z13 de la transfer si la mine a iesit val. 2,9,insa a fost clar in scadere de la 14,77 la 8 iar mai apoi la 2,9. Era clar...

Andreea, beta al tau era deja in scadere cand la 4 ti s-a spus sa opresti tramentul. La Gabriela nu se poate analiza rezultatul prin comparatie cu un altul, pentru a vedea daca scade sau creste. :)

Bubu, imi pare rau! Nu cred ca s-au putea sti cu siguranta motivele pentru care nu ai avut implantare, dar cred ca medicul te-ar putea indruma sa faci niste investigatii si poate depistati o cauza. Sper sa mergeti pe cea mai buna cale pentru voi, si intr-un fel sau altul sa va vedeti visul implinit!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

gabryelad

Post by gabryelad » Thu Nov 29, 2012 3:51 pm

Multumesc Swan, chiar nu stiam de ce imi cere sa mai fac o data. E bine de stiut.
Cand pot incerca un nou et dupa fiv nereusit? ca perioada de timp vorbesc.

Bubu nu sunt in masura sa iti dau sfaturi in momentele astea. Sper ca cineva de aici sa te ajute. Bafta iti doresc!
Puterea mea e Dumnezeu!

Anemari

Post by Anemari » Thu Nov 29, 2012 5:40 pm

Gaby imi pare tare rau :ymhug:
Cred ca un FET poti face dupa 2 cicluri menstruale,eu am facut fiv in oct fara ET,iar acum ma pregatesc de transfer de pinguini,aceasta fiind a doua menstruatie.FET-ul este diferit de Fiv pentru ca nu se mai face stimulare iar corpul nu mai este agresat.
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

gabryelad

Post by gabryelad » Thu Nov 29, 2012 5:45 pm

Multumesc Anemarie.
Adica trece primul si la al doilea deja poti incepe. Dc de ex mie imi vine ciclu zilele astea in ianurie pot incepe iar?
Bafta in schimb tie, iti tin pumnii sa ai mai mult noroc decat mine!
Puterea mea e Dumnezeu!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Nov 29, 2012 5:56 pm

Fotografia de grup de la dialogul medici - pacienti de aseara, cu o parte dintre participanti:

Image

Mai multe fotografii, aici.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Anemari

Post by Anemari » Thu Nov 29, 2012 6:53 pm

gabryelad wrote:Multumesc Anemarie.
Adica trece primul si la al doilea deja poti incepe. Dc de ex mie imi vine ciclu zilele astea in ianurie pot incepe iar?
Bafta in schimb tie, iti tin pumnii sa ai mai mult noroc decat mine!
Eu am avut menstruatia imediat dupa Fiv si acum a doua menstruatie si am inceput tratamentul in a3a zi .Poate medicul tau are o alta strategie si va face altfel,dar eu cred ca e ok a2a luna pentru ET.
Multumesc de urari,stiu sigur ca toate vom avea la un moment dat [bebe],trebuie!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

diana popescu

Post by diana popescu » Thu Nov 29, 2012 8:33 pm

Doamne, Gabi draga, te rugam sa fi tare! stim ce inseamna cred ca toate am trecut prin ce treci tu acum!
suntem alaturi de tine!mai asteapta inca 2 zile apoi vei repeta....gandeste-te ca se poate dubla si paote fi o implantare mai tarzie.....cat utro ai avut?
swan ,apropo de utro,tu cat iei acum?eu as zice sa-l monitorizezi..adica macar la 3 zile sa vi-l faceti ca eu cred ca asta-i cheia!

gabryelad

Post by gabryelad » Thu Nov 29, 2012 9:08 pm

diana popescu wrote:Doamne, Gabi draga, te rugam sa fi tare! stim ce inseamna cred ca toate am trecut prin ce treci tu acum!
suntem alaturi de tine!mai asteapta inca 2 zile apoi vei repeta....gandeste-te ca se poate dubla si paote fi o implantare mai tarzie.....cat utro ai avut?
swan ,apropo de utro,tu cat iei acum?eu as zice sa-l monitorizezi..adica macar la 3 zile sa vi-l faceti ca eu cred ca asta-i cheia!

Eu am avut utrogestan 3 pastile pe zi de 200 mg. La ce te referi? Fii mai explicita te rog ca eu sunt bulversata.
Tare e greu sa fii in astfel de momente.
Ati auzit pe cineva care sa ramana insarcinata la ET cu embrioni congelati? Pt ca eu sincer n-am auzit si asta ma sperie.
Puterea mea e Dumnezeu!

Irina_

Post by Irina_ » Thu Nov 29, 2012 9:38 pm

gabryelad wrote: Ati auzit pe cineva care sa ramana insarcinata la ET cu embrioni congelati? Pt ca eu sincer n-am auzit si asta ma sperie.
Da, Gabriela, stai linistita, sunt si cu FET reusite destule. Chiar dintre viitoarele mamici de la noi de pe forum avem exemple. Riscul principal e la decongelarea embrionilor. Dar daca rezista si evolueaza ok (se pot urmari putin sau chiar ii poti lasa la blastocist - cu ceva risc), nu e mare diferenta fata de un ciclu de FIV obisnuit, ba chiar sunt conditii mai bune, ca organismul tau nu e atat de bulversat ca dupa o stimulare puternica.

Tzuculina

Post by Tzuculina » Thu Nov 29, 2012 9:43 pm

Gaby imi pare tare rau. Am trecut prin astfel de momente si pot intelege ce simti. Intr-adevar sansele la transferul de embrioni congelati sunt mai mici decat in cazul celor proaspeti dar sunt sanse. Giorgia de aici de pe forum iti poate confirma. Ea a reusit cu blastocisti congelati.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Nov 29, 2012 10:26 pm

Gabriela, sigur ca au rezultat sarcini si in urma FET-urilor. Din cate am inteles, daca la un transfer de embrioni fresh sansele sunt cam de 30-35%, in cazul unui transfer cu embrioni congelati, sunt de 20-25%. Asa cum a spus si Irina, ideea e sa reziste la decongelare. Nu stii prin ce procedura au fost congelati? Cea clasica prin low freezing ii afecteaza mai mult decat cea prin vitrificare. Trebuie sa ai incredere ca vei reusi la FET, mai ales ca ai la rece blastocisti.

Diana, eu iau 3 Lutinus pe zi, si sincer ma indoiesc ca monitorizarea progesteronului la 3 zile ar fi cheia succesului. Bine ar fi sa fie asa, ne-am gravidi toate din prima...
Last edited by Swanheart on Fri Nov 30, 2012 9:32 am, edited 1 time in total.

Post Reply