FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Irina_

Re: FIV in Romania

Mesajde Irina_ » Mar Dec 04, 2012 6:38 pm

monalisa scrie:din cauza legilor unele mame isi abandoneaza copiii la margine de drum,de frica,ar trebui sa dispara aceasta frica!

Cum vine asta, "din cauza legilor" mamele isi abandoneaza copiii?!? Cum, intr-o tara in care conceptul juridic de "abandon" nici nu exista in legislatie?! Nu se impun niciun fel de sanctiuni pentru brutele iresponsabile care fac asa ceva, ca "mame" cu siguranta nu se pot numi. Stiai ca in Romania chiar si parintii decazuti din drepturile parintesti (in cazuri extreme, mai ales in urma unor violente incredibile) au in continuare dreptul de a se opune adoptiei?

Cine nu isi doreste un copil are optiunea de a nu-l aduce pe lume, insa nu are nicio scuza pentru un gest cum este cel de mai sus, in care isi lasa bebelusul sa moara in chinuri groaznice, de foame, de frig sau chiar mancat de animale!!! Eu cred ca frica este un sentiment normal ce poate fi depasit de o persoana rationala si nu are nimic de-a face cu aceste monstruozitati. Poate lipsa de creier si de suflet! Nu am niciun fel de sentiment de compasiune pentru aceste asa-zise "mame", mi se pare ca sunt o jignire la adresa termenului de parinte.

Iertati-ma, dar m-am enervat.

gabryelad

Mesajde gabryelad » Mar Dec 04, 2012 6:46 pm

Monalisa scuza-ma dar ce legatura are histeroscopia in conditiile date? Eu am facut histeroscopie acum 15 octombrie. De ce ar trebui sa o refac?

Irina ai mare dreptate. Nu e de la nervi, e spus cu pertinenta ce ai spus. Bravo! Eu sunt la servici si nu am cum sa urmaresc emisiunea.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Dec 05, 2012 8:21 am

Buna fetelor, as avea nevoie de un sfat! De ieri seara ma dore burta destul de rau. Peste noapte mi-a trecut, dar cum m-am trezit, a revenit durerea. Nu-mi dau seama exact unde ma doare, dar simt la nivelul uterului intepaturi (in zone diferite), imi simt burta foarte tare de parca as incorda-o continuu si intestinele parca mi-ar fi pline si cineva ar incerca sa le stranga in pumn. In zona uterului parca s-ar face valuri, cand si cand, iar durerea e mai mult ca o usturatura... Nici nu pot sa mananc ceva, parca am senzatie de greata, si daca as manca mi-ar veni sa vars. Petele au disparut, dupa ce aseara am mai avut urme vagi pe hartie.
Mi-am trimis sotul sa-mi ia niste supozitoare Uscosin, dar n-a gasit decat Indometacin. Parca ma tem sa-l iau, dupa ce am citit pe prospect... V-a fost recomandat de medic in situatii similare? D-na dr. mi-a zis dupa punctie ca pot sa iau, daca am dureri, insa nu stiu cat de indicat ar fi sa iau acum, dupa ET. Si nici nu vreau sa sun la ora asta, stiu ca are program doar de dupa-masa, azi. Multumesc!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

gabryelad

Mesajde gabryelad » Mie Dec 05, 2012 8:36 am

Swantheart imi pare rau ca ai dureri. Nu stiu ce inseamna, dar totusi ar trebui sa duni medicul.
Mie la Giulesti mi-au recomandat numai No-spa si Scopantil sau Uscosin. Altceva au zis ca nu am voie sa iau. Sper sa fie utile informatiile. Ma gandesc la tine...
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Dec 05, 2012 8:37 am

Swan, Uscosinul e antiinflamator, se poate lua in sarcina la indicatia medicului. Nu stiu insa daca te ajuta la ce simptome ai tu, cel mult sa mai micsoreze putin ovarele inflamate care preseaza pe restul. Insa nu face minuni. De Indometacin nu stiu sa iti spun, nu am luat in sarcina...

Cu NoSpa pentru durerea de uter (cel mai probabil sunt contractii usoare) si Espumisan pentru reducerea balonarii abdominale ai incercat?

Andreea84

Mesajde Andreea84 » Mie Dec 05, 2012 8:41 am

Swan , eu spun sa o suni pe d-na Dr. o fi 8 dimineata dar e dr. tau , ce conteaza ca doar dupamasa are program , mai bine stai stresata pana dupamasa decat sa suni acum ?
Ea poate sa iti spuna sigur ce sa faci , ce poti sa iei si ce nu . :ymhug:
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

nusha

Mesajde nusha » Mie Dec 05, 2012 8:42 am

Swanheart, la inceputul sarcinii am luat indometacin supozitoare, la recomandarea doctoritei.
Multa bafa
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Dec 05, 2012 8:47 am

Va multumesc mult! Am luat No Spa si parca e mai ok, in sensul ca a mai cedat durerea, insa burta tot intepenita mi-o simt. O sa iau si Espumisan. Pe d-na dr. o sun mai tarziu (asa sunt eu, daca nu e urgent - sper ca nu e!, prefer sa nu deranjez).

La noi ninge frumos, deja totul e alb. :D E fain sa stai in casa la caldurica si sa vezi cum ninge...
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

Andreea84

Mesajde Andreea84 » Mie Dec 05, 2012 9:10 am

La Tm a fost lapovita de dimineata la 6 :) , dar nu ninge :( am vrea si noi un pic de zapada ca sa vina Mosu cu sania deseara . Ne trimiti si noua un pic de zapada ? ;)) :ymdaydream: :ymhug:
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

gabryelad

Mesajde gabryelad » Mie Dec 05, 2012 10:17 am

Fetelor la Bucuresti nu ninge, dar sper ca Mosul sa va aduca tot ce va doriti!
Puterea mea e Dumnezeu!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Dec 05, 2012 10:48 am

gabryelad scrie:Irina ai mare dreptate. Nu e de la nervi, e spus cu pertinenta ce ai spus. Bravo! Eu sunt la servici si nu am cum sa urmaresc emisiunea.

Inregistrarea reportajului de aseara:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

gabryelad

Mesajde gabryelad » Mie Dec 05, 2012 10:58 am

Trist de adevarat.
Puterea mea e Dumnezeu!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Dec 05, 2012 12:42 pm

Am vb cu d-na dr., si i-am explicat ce simt: burta mare, tare ca si cum ar fi incordata, parca respir putin greu si am senzatie usoara de greata (inca n-am putut manca nimic). Urinez des, urina e multa deschisa la culoare, spre incolor. A zis ca vrea sa ma vada, desi nu suna neaparat a simptome de HS ce descriu eu. Adevarul e ca ieri n-am baut lichide aproape defel, pentru ca am mancat portocale si mere si n-am mai putut bea apa. Niciodata nu m-am impacat cu lichidele, e un chin sa le beau. De o ora am baut cam 1 l de apa si am mers la toaleta de 5 ori...

Mi-au aparut iar 2 pete portocalii-rozalii pe absorbant, desi hartia e curata. D-na dr. zice ca probabil sunt de la aplicator, cum imi pun ovulul de Lutinus. Nu m-as pune acum pe un drum de 2 ore cu masina, pe zapada, fara cauciucuri de iarna, cu sotul in imposibilitatea de a lipsi saptamana asta de la job... A ramas sa o sun mai tarziu sa o anunt daca merg azi sau maine. O simt ca e suparata pentru ca am "negociat" ziua transferului si nr. embrionilor... Pe de alta parte ma tem sa nu fie ceva grav sau care se poate agrava si eu sa stau asa. Nu stiu cum imi periclitez mai mult sansele: punandu-ma la drum (oare e indicat sa imi faca eco?) sau asteptand sa vad ce se intampla?

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Dec 05, 2012 12:57 pm

Swanheart, e greu de spus. Cel mai probabil ea te cheama la eco ca sa fie sigura ca nu ai ascita care sa necesite supraveghere mai atenta. Ca senzatia de umflare si usoarele dificultati de respiratie cam a asta suna (iar portocalele si merele in loc de apa si regim proteic nu prea ajuta). Ecografia in sine nu ridica probleme, nu cred ca trebuie sa iti faci griji ca zgandari colul si ai putea afecta o eventuala sarcina... Plus ca la mine ascita medicul a verificat-o cu sonda pe abdomen, cred ca ecografia transvaginala nici macar nu e musai necesara.

Dar da, e cam departe pe zapada... Nu ai putea sa mergi cu un taxi, ca sa nu te stresezi tu si sa nu ai probleme in lipsa cauciucurilor de iarna? Ma gandesc ca s-ar putea sa fie putin cam scump, dar pentru linistea ta...

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Dec 05, 2012 1:14 pm

Irina, nu am cum sa merg cu taxi (la noi in orasel nu exista) si sa chem unul de la 60 km, ca apoi sa ma duca peste 200 dus-intors (cu tarif mai mare, ca e in afara localitatii) si sa se intoarca 60 km in orasul din care vine...cred ca m-ar costa enorm (imi amintesc ca anul trecut vroiam sa vin acasa de la Arad- 60 km si a cerut in jur de 150 lei).
Numai la problema asta nu m-am asteptat... O sa vad cum fac, dupa ce-mi vine si sotul acasa (diseara) si ma consult si cu el.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Dec 05, 2012 1:30 pm

Swan, cred ca oricum nu e musai sa ajungi azi, vezi si tu cum evolueaza pana maine. Din ce spui tu deocamdata si daca e hiperstimulare e inca intr-o faza usoara, cel mult moderata. Poate pana maine gasesti si solutii de transport :) .

Cu taximetrul, da, cred ca depinde de zona. Eu aveam experienta Pitestiului, de unde gasesti relativ usor taximetristi care sa te duca pana la Bucuresti dus intors (deci ceva mai mult decat distanta de care spui tu) contra unui tarif negociat rezonabil. Diferenta e ca merg pe autostrada...

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mie Dec 05, 2012 1:50 pm

Swanheart si eu am avut burta mare si tare si incordata si senzatia ca nu pot respira dar imediat dupa punctie. Mergeam cocosata, pur si simplu nu ma puteam indrepta de spate, mi-a fost un pic frica de hiperstimulare.
Dar tu ai simptomele astea la atatea zile dupa punctie. Mai poate aparea acum hiperstimularea?! Stiu ca e o problema daca bei apa si nu urinezi dar daca urinezi des dupa ce ai baut atata apa cred ca e normal, nu cred ca e o problema...Asa era si la mine urina imediat dupa punctie pentru ca incercam sa beau cat mai multa apa si mergeam foarte des la toaleta.
Burta mare si balonata o am si acum mai ales dupa ce mananc...si simt si intepaturi in ovare din cand in cand.
Nu stiu ce sa zic cu pusul pe drum mai ales pe o vreme neprietenoasa. Mi se pare mai periculos sa faci chestia asta, mai bine stai acasa cumintica in pat, mai iei 1-2 nospa ca astea sunt safe si poti sa iei oricate si relaxeaza uterul si mai vezi pana maine eventual cum evolueaza situatia.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Dec 05, 2012 2:00 pm

Tzuculina scrie:Nu stiu ce sa zic cu pusul pe drum mai ales pe o vreme neprietenoasa. Mi se pare mai periculos sa faci chestia asta, mai bine stai acasa cumintica in pat, mai iei 1-2 nospa ca astea sunt safe si poti sa iei oricate si relaxeaza uterul si mai vezi pana maine eventual cum evolueaza situatia.

Eh, da, No Spa e ok in sarcina, dar doza maxima din cate stiu eu e de 1 cp No Spa forte la 4 ore, si mai degraba recomandabil la 6-8 ore daca nu arde rau. Mai ajuta si progesteronul pe langa.

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mie Dec 05, 2012 2:24 pm

Irina_ scrie:
Tzuculina scrie:Nu stiu ce sa zic cu pusul pe drum mai ales pe o vreme neprietenoasa. Mi se pare mai periculos sa faci chestia asta, mai bine stai acasa cumintica in pat, mai iei 1-2 nospa ca astea sunt safe si poti sa iei oricate si relaxeaza uterul si mai vezi pana maine eventual cum evolueaza situatia.

Eh, da, No Spa e ok in sarcina, dar doza maxima din cate stiu eu e de 1 cp No Spa forte la 4 ore, si mai degraba recomandabil la 6-8 ore daca nu arde rau. Mai ajuta si progesteronul pe langa.

Precizare corecta, m-am exprimat eu gresit, acum am vazut ca am scris "oricate". Scuze. Ideea pe care am vrut sa o transmit este ca sunt safe de luat in sarcina, nu este nevoie si nici nu este recomandat sa stai cu durere, bineinteles nu trebuie sa iei cu pumnul. Cum ai scris tu Irina cam asa stiu si eu ca e recomandat. Multumesc de corectie, nu vreau sa transmit mesaje gresite...
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Caress

Mesajde Caress » Mie Dec 05, 2012 2:47 pm

Swanheart scrie:Buna fetelor, as avea nevoie de un sfat! De ieri seara ma dore burta destul de rau. Peste noapte mi-a trecut, dar cum m-am trezit, a revenit durerea. Nu-mi dau seama exact unde ma doare, dar simt la nivelul uterului intepaturi (in zone diferite), imi simt burta foarte tare de parca as incorda-o continuu si intestinele parca mi-ar fi pline si cineva ar incerca sa le stranga in pumn. In zona uterului parca s-ar face valuri, cand si cand, iar durerea e mai mult ca o usturatura... Nici nu pot sa mananc ceva, parca am senzatie de greata, si daca as manca mi-ar veni sa vars. Petele au disparut, dupa ce aseara am mai avut urme vagi pe hartie.
Mi-am trimis sotul sa-mi ia niste supozitoare Uscosin, dar n-a gasit decat Indometacin. Parca ma tem sa-l iau, dupa ce am citit pe prospect... V-a fost recomandat de medic in situatii similare? D-na dr. mi-a zis dupa punctie ca pot sa iau, daca am dureri, insa nu stiu cat de indicat ar fi sa iau acum, dupa ET. Si nici nu vreau sa sun la ora asta, stiu ca are program doar de dupa-masa, azi. Multumesc!

Stii ce sa faci tu...sa te relaxezi si sa nu te mai concentrezi atat asupra corpului!Si nu mai pune raul inainte!Si eu intre Et si punctie urinam frecvent si am avut stari de greata de prin ziua 7 post ET, burta o simtzeam ciudat, parca imi simtzeam uterul..nu ma gandeam ca e de la hs ca nu fusesem stimulata. Inca o chestie, nu stiu si nu pricep de ce in Romania unu doua se iau medicamente...stai asteapta vezi cum evolueaza durerea...eu am 34 saptamani de sarcina si nu am luat nici un non spa (aici nu se recomanda din contra chiar dar nu ii dau pe astia de aici model)..am avut si eu dureri dar sau am asteptat sa vad cum evolueaza sau am incercat inainte cu altceva si nu cu medicamente (de la a ma hidrata ca lumea la a face o baie calda ca sa treaca contractiile-asta cand e sarcina mai evoluata nu e cazul tau acum inca Swan cand inca sarcina e in stadiu incipient ). Un film, in pat, bea lichide, pune gandurile deoparte ce se intampla acum in corpul tau e oricum mai presus de controlul tau. Hai ca nu mai ai mult si testezi, te urci in rollercoaster si sa te tii!

Înapoi la “PROCEDURI”