FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Andreea_A

Re: FIV in Romania

Mesajde Andreea_A » Joi Dec 06, 2012 4:20 pm

Swan, eu cred ca poftele sunt doar in creieras. Toata sarcina am "poftit" doar la a bea lapte (as fi baut litri intregi daca m-ar fi tinut buzunarul si caloriile in plus) si as fi mancat smantana cu orice. Dar m-am abtinut si am mancat normal si n-a fost nicio chestie. Ba chiar m-am abtinut de la multe chestii ca stiam ca nu ii fac bine lui bebe. Dar sunt si fete care fara o cutie de ciocolatele pe zi nu se simteau bine, deci clar e creierasul de vina. :) Ca doar bebe n-are nevoie de zahar cu sutele de grame...nu il ajuta cu nimic.

In schimb ma spalam pe dinti cu pasta de dinti de copii ca pe cea cu mentol o uram brusc, sotul mirosea a ciocolata in zona fruntii (toata sarcina asa mi-a mirosit, sper sa se repete experienta) si uram pestele (eu care as manca zilnic daca ar avea cine sa mi-l curete de fiecare data).

Simptome n-am avut la prima sarcina decat din saptamana 6 si 1 zi. In rest absolut nimic in afara de absenta menstrei.

Acum, la cea de-a doua, din start au fost usoare greturi si sanii durerosi, adica de la prima zi de intarziere nu s-au mai oprit. Nici macar 2 sarcini nu poti compara la aceeasi femeie. Sa vedem la a treia ce-o sa simt. Cum era...positive thinking? :)

Orice ai decide referitor la momentul testarii, mai ai foarte putin timp ramas, trebuie sa faci asa cum consideri ca va veti simti cel mai bine tu si sotul tau.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

andra80

Mesajde andra80 » Vin Dec 07, 2012 7:32 am

Fetelor cu 2 inimioare, cand ati vazut prima data saculetii la eco erau de aceeasi marime? mi-a spus dr ca unul e cam mic si pozitionat prea jos dar eu aleg sa cred in el...
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Vin Dec 07, 2012 9:31 am

Pun o intrebare aici desi e referitor la inseminare pentru ca voi, fetele cu FIV sunteti mai in tema.

Asistenta dr mi-a transmis ca maine sa mergem fara sa fim parfumati. Am uitat sa intreb (oricum e cam prostuta intrebarea dar n-am ce face) daca avem voie sa ne dam cu deo stick. Si care este motivul?

A doua intrebare: eu de obicei la ovulatie nu am simptome, nici macar secretia crescuta, doar libidou mai mare dar o perioada mai indelungata, nu o singura zi. Acum am secretie transparenta abundenta de vreo 2 zile si dupa Pregnyl-ul de aseara parca si mai abundenta. Acum as avea 4 foliculi de spart (dar din care cel mai probabil doar 2 cu ovule mature). E posibil ca secretia sa fie de la faptul ca sunt mai multi foliculi? Mi-e frica sa nu ovulez deja pana maine. IA ar fi la fix 36 ore de la Pregnyl.

Dr mi-a explicat ca la injectia de spargere trebuie facut atat IA cat si punctia la maxim 36 ore caci a avut cazuri cand la punctie la 38 ore sau 42 avea o parte din foliculi deja sparti. Fiind multi foliculi e posibil sa se sparga mai devreme? 2 ar fi avut ieri la Pregnyl vreo 18 mm dupa calculele mele iar vreo 2 ar fi ajuns doar pe la vreo 15, hai 16 tras de par.

Incepe sa-mi fie frica...sa nu ratez momentul si sa fi bagat toata luna asta degeaba toti hormonii astia in mine. Si asa nu stiu ce-am avut de acum mi-am facut vreo 3 vanatai pe partea stanga a burtii, dreapta n-are nimic. Un Pregnyl aseara l-am stricat din cauza seringii si a trebuit sa-mi mai pregatesc pentru injectare inca unul. Imi vine sa-mi iau sotul si sa-i spun ca hai, e momentul. Imi cer scuze ca bat campii. Incepe sa ma prinda ingrijorarea din urma.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Dec 07, 2012 10:08 am

Andreea, nu te ingrijora! Si eu aveam secretia foarte abundenta inainte de punctie si imi puneam aceleasi intrebari. De 2 ori mi s-a intamplat, de 2 ori am avut mai multe ovocite decat nr. foliculilor care se vedeau la eco. :) Oricum, secretia apare cu 2-3 zile inainte de ovulatia propriu-zisa, din care am inteles eu.

In legatura cu parfumul, e bine ca ti-a spus asistenta (mie nu mi-a spus nimeni si m-am parfumat prima oara). Nu e indicat sa te parfumezi, machiezi, sa te dai cu creme de corp etc in ziua ET sau IA pentru ca embrionasii sunt sensibili la chimicalele continute de aceste produse (e aberant sa spunem la parfum asa cum tot citesc, ca doar nu au simtul mirosului inca). Eu m-am facut totusi cu deo-stick. Acum nu putem sa nu ne spalam cu sapun, sa nu ne spalam pe cap cu sampon, sa nu spalam hainele si mai ales chilotii cu detergent, sa nu facem dus decat cu apa (cel putin eu nu pot). Ar fi insa indicat sa eviti chimicalele, pe cat posibil.

Multa multa bafta maine, sa fie IA care sa-i aduca o surioara baietelului vostru! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Dec 07, 2012 10:10 am

Buna Andreea_A,

Motivul pentru care ti s-a spus sa nu folosesti deodorant/parfum este acela ca alcoolul din el (si probabil si o parte din chimicalele din compozitie) sunt toxice pentru gameti (in cazul IA) sau embrioni (in cazul embriotransferului la FIV). Teoretic poti folosi deodorant fara alcool. Insa personal te-as sfatui sa te duci si neparfumata, si nemachiata. E cel mai sanatos, si nu o sa patesti nimic jumatate de zi (si nici cei din jur nu vor fi grav afectati) daca renunti temporar la aceste atribute ale modernitatii pentru a asigura un mediu netoxic la inseminare.

Cat despre secretia specifica perioadei ovulatiei, este normal sa fie mult mai abundenta in urma stimularii. Asta nu inseamna ca foliculii s-au spart deja, secretia apare cu putin timp inainte. Sigur, mai ales daca nu s-a folosit inhibitor in doza corecta, e posibil ca ovulatia sa se declanseze putin mai devreme, insa probabilitatea e foarte mica. Nu are sens sa te stresezi cu acest aspect, mai ales ca daca faci IA si nu punctie de recoltare a ovocitelor, nu vad de ce te-ar interesa atat de mult. Ovocitele respective vor avea suficient timp sa fie fecundate dupa inseminare, ca doar nu mor instant :D, iar materialul seminal ajuge sigur si fara alte bariere in trompe.

Bafta, sa se lase cu embrionasi lipiciosi! %%-

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Vin Dec 07, 2012 10:46 am

Multumesc mult fetelor. Asa am sa fac, ma duc nemachiata,necremuita,fara deo 2-3 ore nu murim. De luni de zile tot vreau sa cumpar pietre de alaun (am o prietena care foloseste acum in sarcina) in loc de deo dar lenea este mare ca trebuie comandate pe internet. Sunt fana a produselor cat mai naturale, neprelucrate (uleuri, unuturi) in sarcina/ pt bebe. Am fost foarte relaxata pana ieri dar azi deja m-a apucat asa de dimineata. Or fi si hormonii astia care-si fac de cap. Pana pe 19 dec cand ar fi prima zi de intarziere a CM probabil o sa ma urc pe pereti.

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Dec 07, 2012 10:57 am

Ce dragut, pe Prima TV e ceva emisiune "Prima zi", si e de fapt povestea unui cuplu care asteapta un bebe de ani de zile si tocmai cand se resemnasera ca nu vor avea (pentru ca asa vrea D-zeu!!!), doamna ramane insarcinata si acum e in sala de nasteri, cu taticul emotionat asteptand la usa.
Tare ma sensibilizeaza, mai ales in perioada asta... Trebuie sa fie niste momente tare speciale. Sa fie oare un semn (daca tot n-am alte simptome)? ;))

Edit: era prea frumos sa cunosc peste 9 luni aceasta bucurie! Mi-a venit ciclul, curge deja roz... De dimineata m-am bucurat ca n-am mai avut defel pete, era perfect alb Lutinus-ul topit. Inca sunt in soc, nu vreau sa accept ca s-a terminat!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

blue eyes

Mesajde blue eyes » Vin Dec 07, 2012 11:23 am

Swanheart,iti tin pumnii stransi stransi sa fie bebica acolo la caldurica la tine in burtica! [bebeou]

Andreea,succes la IA! [barza3]

mult succes tuturor! [bebe]

L.E. swanheart,poate e doar roz.si ramane asa.nu se transforma in sange :ymhug:
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Mika

Mesajde Mika » Vin Dec 07, 2012 11:47 am

Swan, fii optimista... tinem pumnii sa fie bine!! [floare]
FIV1 august 2012 reusit, sarcina oprita in evolutie la 7 saptamani. FIV2, mai 2013 nereusit.

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Vin Dec 07, 2012 12:05 pm

Swan, daca nu e rosu tot e bine. Tin pumnii in continuare!

diana popescu

Mesajde diana popescu » Vin Dec 07, 2012 12:26 pm

swan, nu-ti pierde speranta! din 3 s-o fi prins unul ....
sa nu renunti la tratament
!n-ar fi mai bine sa nu mai folosesti aplicatorul ptr. lutinus si sa folosesti ceva oral?
optimism maxim !
andreea ,da sa nu folosesti nimic.....si eu stiu la fel!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Dec 07, 2012 5:06 pm

Swan, te-am citit pe Abroad. Imi pare tare rau.
Nu faci insa un beta luni, sa vezi daca nu a fost totusi ceva?
Oricum ar fi, continuati sa incercati atat cat puteti. Ai avut implantare, trebuie sa fie bine intr-un final. Te imbratisez.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Dec 07, 2012 5:12 pm

andra80 scrie:Fetelor cu 2 inimioare, cand ati vazut prima data saculetii la eco erau de aceeasi marime? mi-a spus dr ca unul e cam mic si pozitionat prea jos dar eu aleg sa cred in el...

Andra, saculetii nostri au fost de aceleasi dimensiuni, pozitionati oarecum paralel si la aceeasi inaltime pe verticala. Nu stiu sa-ti explic mai bine.
Fireste ca trebuie sa crezi in amandoi. Mult noroc mai departe!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Dec 07, 2012 5:13 pm

Giorgia, ce ti-am zis eu ca mergem pe drumul vostru? :| Bine ca macar la voi e totul perfect, acum...

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Dec 07, 2012 7:10 pm

Swanheart scrie:Giorgia, ce ti-am zis eu ca mergem pe drumul vostru? :| Bine ca macar la voi e totul perfect, acum...

Swan, drumul nostru a fost lipsit de sarcini pana la FIV3. Aici e diferenta. Stiu ca te gandesti la ce bun, ca nu s-a finalizat cu bebe, dar ai obtinut sarcina la prima incercare. Asta e un aspect deloc de de neglijat.
In plus, noi pana la Budapesta n-am avut embrioni congelati. Pana sa scrieti mail la Kaali, faceti un FET sau doua (nu am retinut cati embrioni aveti la rece) si aveti incredere ca va fi bine. Chiar functioneaza!
Dar ai oprit tratamentul? Nu mai testezi, sa vedeti ce-a fost?

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Dec 07, 2012 7:24 pm

Giorgia, am vazut un tabel tinut de o fata care si-a facut beta in fiecare zi dupa injectia cu Pregnyl. In Z1 avea beta 136 iar in Z8 era 13. La mine a fost 13,77 in Z9, dupa 10.000 UI Pregnyl. Stau si ma gandesc daca intr-adevar a fost sarcina sau un beta dat de ramasitele de Pregnyl... Acum am declansat cu Gonapeptyl, si probabil de aceea nu ma mai pot insela in privinta "implantarii"... Prima oara am transferat 3A perfecti, acum 2A si 1B, si daca nu a fost nicio implantare...nu e de bine...

ela_ella

Mesajde ela_ella » Vin Dec 07, 2012 7:56 pm

Andreea_A scrie:Multumesc mult fetelor. Asa am sa fac, ma duc nemachiata,necremuita,fara deo 2-3 ore nu murim. De luni de zile tot vreau sa cumpar pietre de alaun (am o prietena care foloseste acum in sarcina) in loc de deo dar lenea este mare ca trebuie comandate pe internet. Sunt fana a produselor cat mai naturale, neprelucrate (uleuri, unuturi) in sarcina/ pt bebe. Am fost foarte relaxata pana ieri dar azi deja m-a apucat asa de dimineata. Or fi si hormonii astia care-si fac de cap. Pana pe 19 dec cand ar fi prima zi de intarziere a CM probabil o sa ma urc pe pereti.

Buna Andreea, piatra de alaun se gaseste si la magazinele cu produse naturiste. Bafta la IA

Swan nu iti pierde speranta! Tin pumnii

Va citesc in continuare si traiesc emotiile alaturi de voi. Doamne ajuta sa deveniti cat mai curand mamici.
...si chiar aflu lucruri noi...neutilizarea deodorantelor sau chimicalelor inainte de o procedura, e bine de stiut pentru viitor.
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Dec 07, 2012 8:09 pm

Ella, tu ce planuri de viitor ai? Nu te-am mai citit de mult...

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Dec 07, 2012 9:08 pm

Sambata, de la 11h30, emisiunea "Verde in fata" de la Prima TV, moderata de Cristina Topescu, este dedicata adoptiei. Cu participarea ORA si a SOS Infertilitatea.

Maine la Verde-n Fata cu Cristina Topescu invitatii colegei noastre sunt actori principali intr-o mare drama a acestei tari.

Protagonisti sunt insa copii, copiii orfani ai Romaniei, carora le-am dedicat, de altfel o saptamana intreaga de reportaje la stirile Focus.

Maine presedintele Oficiului Roman pentru Adoptii, Bogdan Panait, impreuna cu Ramona Pop, psiholog in aceeasi institutie vor raspunde la intrebarile Cristinei Topescu, dar si la cele ale Nicoletei Cristea Brunel, coordonator al organizatiei non-guvernamentale "SOS Infertilitatea".

Prin telefon va fi si jurnalista Diana Marcu, o tanara care-si doreste din tot sufletul sa adopte un copil orfan si asteapta acest eveniment in viata ei de ceva cam mult timp...

Tema centrala a discutiei va fi noua lege a adoptiei, intrata in vigoare pe 7 aprilie anul acesta, o lege incontestabil mai buna decat cea anterioara, o lege care, in acelasi timp, mai are, insa, mult pana sa raspunda, cu adevarat eficient, rapid si corect, unor nevoi umane ale copiilor si celor care vor sa le ofere o sansa la iubire, iubirea de mama, iubirea de tata, devenindu-le parinti.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

ela_ella

Mesajde ela_ella » Vin Dec 07, 2012 10:38 pm

Swanheart scrie:Ella, tu ce planuri de viitor ai? Nu te-am mai citit de mult...

Deocamdata ma refac dupa laparoscopie. Am vrea sa mai incercam natural, avand in vedere ca acum am ambele trompe permeabile, in urma interventiei. 3 medici mi-au spus sa nu fac laparo ca nu se poate desfunda tr stg si uite ca am intalnit un dr extraordinar care a reusit. A revenit speranta si pe strada noastra :YMPRAY:
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

Înapoi la “PROCEDURI”