FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
gabryelad

Re: FIV in Romania

Post by gabryelad » Wed Dec 19, 2012 2:51 pm

Swan am inteles ce ai facut. Spuneam doar ca fiecare dupa puteri. Pe mine nu m-a durut una si m-a durut alta. Sper oricum sa te simti bine cat mai repede si sa nu mai fie nevoie sa treci niciodata prin astfel de dureri. De durerile nasterii cum zicea cineva nu stiu. Ma depaseste subiectul.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

diana popescu

Post by diana popescu » Wed Dec 19, 2012 3:05 pm

fetelor,speranta dormea :) si avea tel. pe silentios
e mai bine....aplicatorul de lutinus e curat....
ce parere aveti?

gabryelad

Post by gabryelad » Wed Dec 19, 2012 3:09 pm

eu zic ca e o veste minunata.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Giorgia

Post by Giorgia » Wed Dec 19, 2012 3:22 pm

Swanheart wrote:Ni s-a recomandat sa facem eventual cariotipul ambilor parteneri si am primit si o lista cu diverse analize (care mie nu imi spun nimic, dar recunosc termenii folositi de Irina - microdeletiile cromozomului Y de ex). Nu stiu cat ar costa asemenea analize, si nici ce relevanta ar putea avea... M-ar ajuta astfel de informatii, pentru ca nu am citit absolut nimic despre asta si nici medicul n-a stiut sa ne lamureasca.
Swan, imi pare rau ca a fost dureroasa procedura. Sper ca esti mai bine acum.
In legatura cu analizele genetice, noi am facut fiecare cariotipul, iar sotul microdeletiile inainte de prima incercare FIV (aprox. septembrie 2011). Le-am facut la laboratorul dr. Gug si ne-au costat 1300 RON, daca-mi amintesc bine. Ni s-a explicat ca mai e un centru unde le putem face, dar preturile sunt cam aceleasi, iar medicii la fel de buni. Din fericire, toate rezultatele au fost bune, deci nu a fost nevoie de multe alte discutii. Dar dna doctor a fost foarte comunicativa si a facut tot posibilul sa intelegem ce am testat.
N-as vrea sa iti dau informatii trunchiate, asa ca le las pe fetele mai in tema sa iti spuna ce se testeaza exact.

Ca fapt divers, am inteles ca aceleasi analize le putem face mai ieftin in Ungaria, dar n-as sti unde se ajunge cu costurile daca incluzi transportul, cazarea, etc..
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Andreea84

Post by Andreea84 » Wed Dec 19, 2012 3:26 pm

Of fetelor, sunteti dragute :ymhug: nu ma supar pe nici una dintre voi , doar ca acum nu cred ca pot sa mai fac ceva , stau prost cu psihicu [jale!]
iar de medicul homeopat de ce sa nu incerc , stiu ca unele plante poate sa iti faca rau altele bine , dar de aceea are diploma sa stie ce sa imi dea , nu vreau sa iau pastilute , tincturi si ceaiuri asa dupa urechi , chiar nu vreau.
iar de analizele invazive mie frica de mor mai ales de laparo dupa ce am auzit ca afecteaza rau AMH -ul si asa am 1.05 sa mai scada si sub 1 :(( . De histerosalpingografii a trebuit sa ma inpinga o prietena luni bune sa merg sa il fac , dapoi la laparo , nu mie frica de durere ( traiesc cu dureri de reumatism de la 12 ani si sunt deja atat de imuna ca nu le mai bag in seama ,( desi ma dor umeri in fiecare zi ), si iau ceva de durere cand chiar nu mai pot sa imi ridic mana )
Iar ce mi-au recomandat medicii .... nici medicul la care am fost inainte si la care mai merg din cand in cand Dr . Murariu si nici d-na Dr Muresan nu imi recomanda alte analize momentan ( cm regulat , ovulatie monitorizata , hormoni buni , spermograma - cultura ok ) deci ce sa fac sa le zic sa imi dea ceva analize de facut ?? :-?
si cu Sovata :) :) nu strica nici pt reumatismul meu , e bun si pt piele si macar ne relaxam putin . ( si mai cred in minuni ;)) poate apa de acolo e fermecata , nasul nostru de cununie e copil de Sovata :-P )
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

Andreea_A

Post by Andreea_A » Wed Dec 19, 2012 3:51 pm

gabryelad wrote:

Andreea am citit de cateva ori ce ai scris pentru ca cumva te inteleg perfect. Am 2 perechi de prieteni care sunt in situatia mea.
Prima pereche ea face curand 40 de ani, el nici macar o spermograma nu vrea sa faca. Ea are AMH sub 1, dar nu vor sa faca prea multe analize, spun ca e si din cauza banilor.
Perechea 2, el are ceva probl, spermograma destul de proasta, ea citeste f mult, e f documentata, dar face totul din pct meu de vedere dupa ureche. Adica ea citeste, si ea ii spune medicului cam ce nu a facut. Nu are un medic in Romania care sa o monitorizeze, a facut un fiv si un et la Budapesta nereusite.
Eu in schimb am facut totul dupa ce mi-a recomandat dr, numai analizele cerute, nimic din capul meu si am facut o laparol, 2 histerosalpingografii si o histeroscopie.
Intrebare cine a procedat bine?
Eu consider ca fiecare a procedat cum considera el de cuviinta, nimeni nu a facut ceva gresit.
Voi ce parere aveti?
Am si zis ca fiecare familie trebuie sa actioneze asa cum considera ca este mai bine pentru ea, ca asa este corect si cel mai bine in fond pentru ca relatia sa functioneze. Toate cele 3 exemple sunt corecte din punctul de vedere al fiecarei familii.

Adevarul este ca daca esti dispus sa faci analize dar nu esti dispus sa faci si tratamentele, analizele sunt egale cu 0 (daca descoperi ceva ce nu se poate rezolva natural, cu homeopate, acupunctura, bioenergie etc)

Am intalnit si eu o doamna cand am fost la IA care era deja la histeroscopie si sotul nu facuse nici macar spermograma si spermocultura. Adica femeia trecuse de hormonale, monitorizari ovulatie si acea histero cu brio iar ce putea fi foarte usor si mult mai putin costisitor din partea lui, nu fusese facut.

Dar sa speri (ca in cazul prietenilor mei) dupa 4 ani ca sigur se va intampla, ca sunt tineri si au timp sa incerce si ca "ne va ajuta Dumnezeu" nu o inteleg. Dumnezeu ajuta, bineinteles, dar doar daca te ajuti singur. Daca nu faci analize cand toate indiciile spune ca ceva nu e cum trebuie, inseamna ca te prefaci ca nu exista o potentiala problema. Atat. O tumoare nu dispare doar pentru ca, desi ai simptome, te prefaci ca nu exista si preferi sa nu afli. Sau poate se intampla si minuni de genul acesta, dar cu siguranta sunt mai multi oameni vindecati cu medicamente decat natural, fara nicio interventie.

Cunosc si un caz in extrema cealalta, cu 10 ani de tratamente, 7 in vitro, o pereche de gemeni perfecti intr-un final. Am admirat puterea de lupta si psihicul puternic al acelei femei dar recunosc ca nu as putea face la fel.

Atata timp cat ambii membri ai familiei sunt impacati cu alegerile facute fara sa existe o presiune din partea unuia asupra celuilalt (fie nici macar analize facute, fie lupta de foarte multi ani) e in regula.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

diana popescu

Post by diana popescu » Wed Dec 19, 2012 4:03 pm

draga andreea84,
parerea mea sincera.....legata de homeopati?
NICIODATA NU VOI SFATUI,INCURAJA PE NIMENI SA APELEZE LA EI. [-x
de ce?
la mine in neam a apelat o verisoara si i=a facut mai mult rau decat bine....(tiroida era problema ei);o alta prietena de-a mea la fel... [jale!]
gandeste-te ca daca erau nemaipomenite astea homeopate se bateau sacalii de la firmele astea mari de medicamente !
acum treci printr-o perioda grea;iesi si nu te izola;
noi suntem alaturi de tine......
apropo unde-ai facut analizA?ai primit repede rezultatul?
te imbratisez!Doamne ajuta!

DUMI

Post by DUMI » Wed Dec 19, 2012 4:06 pm

Andreea84 wrote:Buna fetelor,
nu vin cu vesti bune :( , beta a fost 3,47 si mi-a venit si cm , asa ca .......
Nu stiu cum mai departe.... adica asi vrea sa merg in ianuarie la un medic homeopat sa imi dea ceva tratament si sa vedem si asa ....
si cred ca o sa mergem o sapatamana in februarie la Sovata la bai.
Stiu ca poate va ganditi sa merg sa fac mai multe analize pt endrometrioze, trombofilii , laparo si a.s.m.d. ,dar nu vreau sa merg sa ma gauresc cu lasere si sa ma taie in fel si fel si alte minuni. Pur si simplu nu cred ca am starea psihica pt asa ceva :(
Sotul m-a rugat sa fiu mai optimista si sa nu vad raul tot timpul..... dar daca asa e firea mea ce asi putea sa fac ?am sa incerc si asta sa merg pe mana lui, am mare incredere in el si stiu ca o sa ma ajute sa ma schimb :).
Va pup :ymhug:
Buna Andreea, capul sus! stiu ca e fff greu, sotul tau are dreptate, ai incredere in Dumnezeu ca intr-o zi v-a fii bine! te imbratisez cu drag!
mamica unui baietel superb!

Andreea_A

Post by Andreea_A » Wed Dec 19, 2012 4:11 pm

gabryelad wrote:Swan am inteles ce ai facut. Spuneam doar ca fiecare dupa puteri. Pe mine nu m-a durut una si m-a durut alta. Sper oricum sa te simti bine cat mai repede si sa nu mai fie nevoie sa treci niciodata prin astfel de dureri. De durerile nasterii cum zicea cineva nu stiu. Ma depaseste subiectul.
De nastere va pot povesti eu pe scurt. Dupa ce se termina totul chiar nu mai doare nimic. Iar corpul, exact cum scrie prin carti, uita toata durerea ca si cum n-ar fi fost.

Dar....

Eu am facut anestezie epidurala (nu vreau sa o promovez pentru ca poate avea efecte negative atat asupra mamei cat si asupra bebelusului) care pur si simplu a facut ca durerile sa dispara complet pana am nascut. Inclusiv partea cu "coaserea taieturii". Insa am facut-o la dilatatie 6 dintr-o conjunctura putin nefericita asa ca vreo 15-30 minute in total m-a durut rau de tot. Adica atat de rau incat tipam. Nu sunt mandra de asta dar ...asta e, chiar era foarte neplacut. Restul a fost suportabil pentru nivelul meu de durere, in conditile in care am nascut in 4 ore de la ruperea apei si la dilatatia aia 6 eram cam dupa aproximativ 2 ore. Sunt femei care stau in travaliu 15-17 ore fara anestezie (de admirat din punctul meu de vedere sau cu un nivel al durerii extrem de bun) sau altele care nasc avand epidurala instalata de la dilatie foarte mica (ceea ce face ca tot procesul sa se prelungeasca).

Daca as fi primit anestezia cand trebuia (adica pe la dilatatie 4) ar fi fost totul perfect. Dar pentru mine varianta cezariana nu a existat pentru ca mi-e frica de operatii si mi-a fost frica de ea si de recuperarea de dupa.

Abia astept sa discutam cat mai multe (toate daca s-ar putea) dintre noi la subiectul "Experientele nasterii" si apoi la "Copilul de la N luni la X ani" :)
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Andreea84

Post by Andreea84 » Wed Dec 19, 2012 4:12 pm

Diana , la AMH te referi ?
am primit rezultatul dupa cateva zile , l-am facut la Bioclinica
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

gabryelad

Post by gabryelad » Wed Dec 19, 2012 4:23 pm

Diana eu cunosc pe cineva care a ramas insarcinta dupa ce a luat pastile de la homeopat.
Acum e cu dus si intors. Crezi ca, chimicalele din medicamentele pe care le luam din medicina clasica sunt chiar asa sanatoase? Ca eu am niste dubii si aici...
Puterea mea e Dumnezeu!

diana popescu

Post by diana popescu » Wed Dec 19, 2012 4:30 pm

nu, la beta...
o sa vezi va fi bine!!!!!
gabi,cred ca fiecare are o cruce....fiecare cu destinul %%- lui....

gabryelad

Post by gabryelad » Wed Dec 19, 2012 4:31 pm

Adevarul este ca daca esti dispus sa faci analize dar nu esti dispus sa faci si tratamentele, analizele sunt egale cu 0 (daca descoperi ceva ce nu se poate rezolva natural, cu homeopate, acupunctura, bioenergie etc)

Corect!

Am intalnit si eu o doamna cand am fost la IA care era deja la histeroscopie si sotul nu facuse nici macar spermograma si spermocultura. Adica femeia trecuse de hormonale, monitorizari ovulatie si acea histero cu brio iar ce putea fi foarte usor si mult mai putin costisitor din partea lui, nu fusese facut.
Nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar genul asta de barbat care nu vrea sa faca o amarata de spermograma eu sincer i-as trage una in fata sa ma tina minte. Ce pentru noi e usor sa ne urcam si sa coboram de pe masa aia de la ginecologie?
Nu inteleg cum poti fi atat de ingust la minte incat sa refuzi o analiza simpla pe tine in conditiile in care sotia face anestezii si cat de greu mi-am revenit eu dupa laparo. Deci nu doresc sa cunosc un astfel de barbat caci devin violenta.

Dar sa speri (ca in cazul prietenilor mei) dupa 4 ani ca sigur se va intampla, ca sunt tineri si au timp sa incerce si ca "ne va ajuta Dumnezeu" nu o inteleg. Dumnezeu ajuta, bineinteles, dar doar daca te ajuti singur. Daca nu faci analize cand toate indiciile spune ca ceva nu e cum trebuie, inseamna ca te prefaci ca nu exista o potentiala problema. Atat. O tumoare nu dispare doar pentru ca, desi ai simptome, te prefaci ca nu exista si preferi sa nu afli. Sau poate se intampla si minuni de genul acesta, dar cu siguranta sunt mai multi oameni vindecati cu medicamente decat natural, fara nicio interventie.
Dumnezeu face si minuni, e doar opinia mea. Parerea mea cumva este ca trebuie sa ai o mare credinta sa te lasi in voia Domnului. Din acatistele citite, Sf Ioan a venit dupa multe rugaciuni, la fel si Maicuta Domnului. Asa ca Doamne Ajuta!
E doar o chestiune de opnie aici, si eu indraznesc cumva ca ii admir pe acesti oameni.

Cunosc si un caz in extrema cealalta, cu 10 ani de tratamente, 7 in vitro, o pereche de gemeni perfecti intr-un final. Am admirat puterea de lupta si psihicul puternic al acelei femei dar recunosc ca nu as putea face la fel.
Nu zice niciodata asa ceva. Asta am zis si eu si dr mea mi-a zis a niciodata nu stii pana unde esti dispus sa ajungi (nu vb aici de resurse financiare care e cea mai mare problema a noastra), dar ca ideea de a fi mama e ceva ce cred ca e in firea oricarei femei.

Atata timp cat ambii membri ai familiei sunt impacati cu alegerile facute fara sa existe o presiune din partea unuia asupra celuilalt (fie nici macar analize facute, fie lupta de foarte multi ani) e in regula.[/quote]
Aici cred ca toate trebuie sa ajungem. Stiu ca e greu, dar trebuie.
Hai fetelor cu vesti bune de sarbatori!
Puterea mea e Dumnezeu!

gabryelad

Post by gabryelad » Wed Dec 19, 2012 4:32 pm

diana popescu wrote:nu, la beta...
o sa vezi va fi bine!!!!!
gabi,cred ca fiecare are o cruce....fiecare cu destinul %%- lui....

Sunt de acord. Dar ce te faci cand crucea ti se pare cam grea pentru fortele tale?
Puterea mea e Dumnezeu!

Andreea_A

Post by Andreea_A » Wed Dec 19, 2012 4:35 pm

Andreea84 wrote: Iar ce mi-au recomandat medicii .... nici medicul la care am fost inainte si la care mai merg din cand in cand Dr . Murariu si nici d-na Dr Muresan nu imi recomanda alte analize momentan ( cm regulat , ovulatie monitorizata , hormoni buni , spermograma - cultura ok ) deci ce sa fac sa le zic sa imi dea ceva analize de facut ?? :-?
si cu Sovata :) :) nu strica nici pt reumatismul meu , e bun si pt piele si macar ne relaxam putin . ( si mai cred in minuni ;)) poate apa de acolo e fermecata , nasul nostru de cununie e copil de Sovata :-P )

E bine sa-ti asculti medicii. Pana la urma noi nu avem studii sau experienta necesare si organismul fiecareia dintre noi este unic. Stabileste-ti o perioada (X luni) in care sa faci cum spun ei si apoi, daca tot nu se intampla minunea, sa soliciti/ sa intrebi si despre variante de analize mai aprofundate. Eu am facut niste acupunctura la un moment dat, dar nu neaparat pentru lipsa ovulatiei sau ovare polichistice ci pur si simplu pentru revigorarea organismului. Nu am ramas natural (evident) dar macar m-am simtit mai vioaie. :)

diana popescu

Post by diana popescu » Wed Dec 19, 2012 4:42 pm

incerci,gabi!
nu te lasi invins! [-x
sa nu uitam ca orice problema are una sau mai multe solutii.
imortant este sa incerci si sa nu te dai batut.
%%- o lupta-i viata deci te lupta
cu dragoste si dor de ea %%- (g.cosbuc)

eliza_maria

Post by eliza_maria » Wed Dec 19, 2012 5:19 pm

Swan, am facut si eu histerosonografie, acum vreo 2 ani. M-a durut ingrozitor - si eu sustin ca suport dureri destul de mari - si era o durere coplesitoare, aproape ca am lesinat in timpul procedurii, imi curgeau lacrimile pe obraji cand injecta substanta. Concluzia a fost ca am trompele permeabile, insa dupa 2 luni am avut sarcina extrauterina... Medicul mi-a zis ca probabil s-a desfundat trompa dreapta partial la histerosonografie si asa am ramas gravida...
Cat despre homeopatie, acupunctura etc., (ca vad ca s-a incins subiectul pe-aici :D ) pot sa spun ca am incercat pe rand multe din ele. Remediile homeopate nu m-au ajutat in reglarea tiroidei (am Basedow), insa m-au ajutat la scaderea pulsului si la ameliorarea anxietatii si atacurilor de panica, cu care m-am luptat 5 ani, incercand tot felul de medicamente si de terapii la psiholog. Iar la acupunctura, dr. la care am fost a incercat sa ma ajute in infertilitate, insa m-a intrebat de la inceput daca am trompele infundate. Eu am sustinut ca nu, pt ca facusem histerosonografia si stiam ca sunt in regula. In timpul sedintelor mi se facea rau... si n-ar fi trebuit sa imi fie. Si s-a dovedit ca de fapt aveam trompele infundate, iar terapia nu putea sa dea roade in cazul asta, deci dr. a avut dreptate. Si mai pot sa insir aici multe din experientele avute cu terapiile astea alternative, dar n-are rost, se pare ca fiecare reactioneaza in felul propriu, si ce merge la mine poate la altul nu functioneaza.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

gabryelad

Post by gabryelad » Wed Dec 19, 2012 5:31 pm

Pai Eliza asta sustin si eu ca fiecare dupa cum simte. Eu nu sustin ca face minuni, dar decat sa ramai cu gandul ca trebuia sa incerci si nu ai incercat...
Nici eu nu mi-am pus mari sperante, dar am simtit nevoia sa apelez si la asta.
Incep sa simt cum trece timpul in defavoarea mea.
Puterea mea e Dumnezeu!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Dec 19, 2012 5:33 pm

Aveti - voi personal sau cineva apropiat voua - o firma care a realizat in 2012 un profit, cat de mic? In curand (ianuarie) firma va trebui sa plateasca impozit pe acel profit. Aceasta poate beneficia de facilitati fiscale daca sponsorizeaza un ONG.

http://arcromania.ro/content/ro/program ... ti-fiscale
Codul Fiscal stabileste facilitatile fiscale de care beneficiaza sponsorii si in general tratamentul fiscal al sponsorizarii. Facilitatile fiscale ale sponsorului sunt prezentate la Art 21, Titlul II, Capitolul II in cadrul aliniatului (4) litera (p) care prevede faptul ca: daca sponsorizarea nu depaseste 0.3% din cifra de afaceri si 20% din impozitul datorat pe profit, poti deduce integral sponsorizarea din impozitul datorat pe profit.
Mai multe detalii in linkul de mai sus.

Daca doriti sa ne sprijiniti, intrebati in jur cunoscutii / prietenii care au firme, indiferent de domeniul de activitate. Noi detinem un draft de contract, nu e nimic birocratic / cronofag. Putem oferi in schimb, daca se doreste, publicitate / advertorial pe forum.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

gabryelad

Post by gabryelad » Wed Dec 19, 2012 5:35 pm

diana popescu wrote:incerci,gabi!
nu te lasi invins! [-x
sa nu uitam ca orice problema are una sau mai multe solutii.
imortant este sa incerci si sa nu te dai batut.
%%- o lupta-i viata deci te lupta
cu dragoste si dor de ea %%- (g.cosbuc)

Of Diana,
Usor de zis, greu cateodata. Acum sunt bine, dar totusi sunt putin demoralizata ca nu am reusit. Am mare incredere in doctoritele mele minunate si ca sa fiu sincera ma bazez ca vor rezolva problema mea. Mie imi tot reproseaza ca sunt prea stresata si ca am nevoie de liniste ca sa se rezolve situatia. Dc stiti de unde pot cumpara un sac de liniste as aprecia. Firea mea nu e linistita, bine nici f agitata, dar cand e vb de subiectul asta, cand imi zice dr la ora 7 faceti asta eu la 6.50 ma apuc de treaba. Nu zic ca exista si 10% sanse sa mai uit, dar in general fac ca la carte.
Cu dragoste de viata fac, Diana si dor de un bebe. Sotul imi spune ca sunt eroina la cate am facut si asta ma mobilizeaza, stiu ca sunteti multe care m-ati depasit, dar noi facem comparatie cu problemele noastre.
Deci dragele mele eroine hai sa ne rezolvam problema curand.
Puterea mea e Dumnezeu!

Post Reply