FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
cristina_16

Re: FIV in Romania

Post by cristina_16 » Fri Jan 25, 2013 12:44 pm

Dupa ciclul trecut, de 23 de zile acu am o sangerare in ziua 10. Oare ce s-a intamplat ca inainte eram ceas.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

larissa_personal

Post by larissa_personal » Fri Jan 25, 2013 1:23 pm

Cristina, stiu ca toti hormonii care sunt bagati in noi in timpul stimularii ne deregleaza..poate fi o sangerare mica la ovulatie sau poate ptr ca ai fost la consult si a umblat pe acolo...dar daca e ciclu, trebuie sa vorbesti cu doctorul...din pacate, azi am fost anuntata ca dr Dosoftei nu va ajunge la Suceava weekendu asta din cauza vremii si ma vor suna ei ptr a reprograma consultatia...simt ca am inceput cu stangu al doilea fiv...:(
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

cristina_16

Post by cristina_16 » Fri Jan 25, 2013 2:52 pm

N-a umblat cu nimic, a fost doar o discutie.
Astept sa vad cum evolueaza.
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

diana popescu

Post by diana popescu » Sat Jan 26, 2013 10:08 am

cristina, nu te speria! [majoreta]
si prietena mea care a facut fiv in dec a patit la fel...adica dupa esecul fiv luna urmatoare din z 14 pana in z. 30 i-a tot curs cate un pic de maroniu...
dr. i-a zis ca e din cauza progesteronului care e mic si i-a dat din ziua 14 utro. una seara;
tu, du-te la dr si spune-i ! o sa te consulte si o sa vezi ca-ti va da un tratament;
fetelor ;) ce mai faceti? :ymdaydream:
swan, cand te hotarasti sa faci din nou?
anda30, cum merge sarcina? [gravida]
nu ne povestesti nimic? [bebeou]
Andreea84 tu ce mai faci?

va imbratisez ! :ymhug:

Andreea84

Post by Andreea84 » Sun Jan 27, 2013 11:26 am

Buna fetelor,

sincer ... eu sunt cam dezamagita .... adica am vrut sa merg sa discut cu dr. de mai multe ( de boli autoimmune , de trombofilie , de Sovata , de endiometroza ) sa faca un eco , sa fac un papa nicolau , dar am primit raspunsul ca nu are timp acum de mine ca e plina doar in 11-12 februarie in conditiile in care eu vreau sa merg 2 saptamani la Sovata pt tratament.

Dupa Craciun ne-am intalnit cu o pereche care au avut aceasi probleme , isi doreau copii dar nimic.... dupa 2 saptamani de tratament la Sovata si relax maxim au doi copii minunati. nu imediat dupa ce au venit inapoi ci dupa 5 luni , nu ma astept la reusite din prima luna , dar am speranta . Raspunsul dr la Sovata a fost ca e ca ''apa sfintita '' sincer nu ma asteptam la asta .....Apa aia sfintita a dat copii la multa lume , si v-a da in continuare. Stiu ca unii medici nu sunt adepti a tratamentelor alternative dar nici nu poti sa zici asa ceva cand acolo sunt dovedite clinic de 40 de ani reusitele , deci .... acum la control merg la fostul medic sa vad ce zice si el, ...... si mergem la Sovata 2 saptamani si vedem ce se intampla dupa. Eventual dupa ce venim o sa merg sa imi dea el stimulare si sa avem contact controlat ( el a mai reusit asa sa ajute o pereche sa aiba o pereche de gemeni frumosi recent ) Acum ma gandesc sa caut alt medic sau habar nu am ...... ca sa merg la Szeged la Dr Zadori ar trebui sa imi refac toate analizele de sange , dar vreu sa merg sa vb si cu un hematolog de trombofilie . Deci acum suntem in asteptare ...... sper sa fie bine.

va pup :ymhug:
eu 30 de ani - analizele de sange ok , trompe ok, amh 1,05 :(
sotul 32 de ani - spermograma ok , analize sange ok , ''alergici '' unul la altul :) nu
IA in august si septembrie-negativ , pe cm natural fara stimulate
pregatiri pt IA nov-dec - stimulare cu clostilbegyt 5 zile - od 1 floicul , os 2 foliculi - IA in 4 decembrie-beta in 18.12.12- negativ
FIV-Budapesta iunie 2013............. doar IA - negativ

Swanheart

Post by Swanheart » Sun Jan 27, 2013 11:37 am

Diana, nu stiu cand voi face FET... Simt ca nu sunt pregatita. Am fost daramata dupa esecul din decembrie, si am inceput sa imi revin putin. Mi-e teama ca un nou esec m-ar pune la pamant si de aceea nu pot sa incerc inca. Imediat dupa esec am zis ca voi transfera cat se poate de repede, eram in stare sa transfer a 2-a zi. Acum insa, nu ma simt pregatita.
M-am intalnit aseara cu d-na dr. si mi-a zis sa o sun in luna cand voi vrea sa fac FET-ul. Eu deja imi calculez ca am platit pastrarea celor 4 embrioni pana in luna Mai, si cum sa fac sa pot transfera de 2 ori - deci iti dai seama cat de optimista sunt... Mi-a mai zis d-na dr. ca nu voi lua niciun tratament inainte de FET, ci direct Pregnyl-ul. Aici am citit ca fetele au luat Femoston, Aspenter, etc inainte de FET-uri. :ymsigh:
Marti voi merge la Budapesta, la PK. Eu initial m-am programat pentru histeroscopie, insa mi-a raspuns in mail ca nu e necesara. Deci nu stiu exact pentru ce merg marti... Sunt debusolata si parca mi-am pierdut orice speranta...

Cristina, cum e cu petele acelea, s-au oprit?

Andreea, colegul meu a fost cu sotia 3 saptamani la Sovata in 2006, dupa ce au incercat ani de zile sa aiba un copil. Mi-a povestit sotia lui ca s-a simtit ca vita la abator, erau duse dimineata la ceva control, iar ustensilele cu care se facea controlul erau aruncate jos pe ciment, unde era o scurgere si acolo le spalau cu jetul de apa. A zis ca a cuprins-o o scarba de nedescris si ca regreta ca a mers acolo. A regretat ca a mers. Acum au o fetita de aproape 5 anisori, obtinuta in urma unui FIV la Szeged.
Eu cred ca depinde si de problemele cuplului... Adica nu cred ca Sovata face minuni. Probabil ajuta daca esti stresat... La voi intr-adevar nu s-au descoperit cauze ale infertilitatii, deci puteti incerca daca crezi ca v-ar ajuta. :)
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

cristina_16

Post by cristina_16 » Sun Jan 27, 2013 11:51 am

Petele mele sunt acum o menstruatie in toata regula. Acum 11 zile cand imi venise a fost mai putin decat de obicei, iar acum e ..chiar prea mult. Nici nu prea stiu cum sa procedez, ca la medicul asta nou cand faci programare te cheama peste o saptamana. Acu depinde si cum mai e maine, ca la mine de obicei in ziua 4 e ff putin si apoi mai vine un pic in ziua 5. Daca si maine e mult, tre sa iau ceva masuri. Sa insist sa ma cheme mai repede sau cum sa fac?
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

lazar-veronica

Post by lazar-veronica » Sun Jan 27, 2013 6:29 pm

Si eu am fost la Sovata in 2009. Am facut 3 proceduri cu namol si apa din lacul Ursu. N-au fost de nici un folos poate si pt ca am probleme cu tiroida, despre care n-am stiut atunci si care am aflat dupa aceea ca ar interfera cu tratamentele lor. Dar eu am fost multumita de cum am fost tratata.
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Mon Jan 28, 2013 10:10 am

Girls, Sovata is so has been!! Sovata era o „solutie” in anii '80 - '90, cand chiar nu existau alternative medicale. Bineinteles ca unele femei au reusit dupa ce au fost la Sovata, dar e ca la femeile care obtin o sarcina la 43 de ani, se vorbeste doar despre cele 1% care au reusit, nu si despre miile de alte femei care NU au reusit.

Acum, depinde si ce afectiuni ai. Daca e vorba de boala inflamatorie pelvina, poate si ceva dereglari ale ovulatiei - probabil astea pot fi reglate prin balneoterapie si ce se mai face acolo (nu luati de bun ce scriu, sunt doar niste exemple). Dar daca e vorba de dereglari tiroidiene sau de endometrioza severa sau alte afectiuni grave, la care se adauga si o varsta care ticăie - nu pierdeti timpul si banii!! Tot RUAM scrie pe voi. Ca sa nu mai vorbesc de cazurile unde se adauga o spermograma slaba - ca tot era bancul acela ca tratamentele de la Sovata nu mai dau rezultate de cand nu mai este unitate militara in oras.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

diana popescu

Post by diana popescu » Mon Jan 28, 2013 2:36 pm

swan,ai fi putut sa faci histeroscopie la noi in timisoara-la odobescu....eu aici am facut cu ceva ani in urma si da la mine era o trompa infundata.....acume bine... :ymdaydream:
dar degeaba............ :(
daca te hotarasti vreodata sa faci altceva ginecologic da-mi un semn ca te trimit la cineva care e de la tine din oras.....
sunt curioasa ce-ti vor zice cei de la budapesta......
cristina 16, schimba dr!
nu sta numai dupa unul singur!mergi la altcineva...ca doar nu e singurul din oras...e bine uneori sa auzi si o alta parere... [floare]
Andreea 84, eu nu-s deacord cu Sovata...lumea a evoluat la fel si stiinta....
nu te lasa de nimeni si de nimic influentata si fa cum simti.... %%-
va imbratisez cu drag !
Dumnezeu sa ne ajute!

Swanheart

Post by Swanheart » Mon Jan 28, 2013 2:53 pm

Diana, nu m-as lasa nici moarta pe mana cuiva din orasul meu... Am fost in 2010 la o ecografie (pe atunci nu stiam ca avem probleme, si cum mi-a intarziat CM 2 sapt, am crezut ca sunt gravida, desi testele imi ieseau negative). Mi-a zis medicul acela ca am chisturi si uter retrovers (nu mi-a mai zis niciun medic asa ceva), si ca el nu vede sa fie sarcina, dar sa fac si in acea seara un pipi-test iar daca iese pozitiv, sa revin a 2-a zi (probabil a 2-a zi vedea sarcina... #-o).
Apropo, n-am scris niciodata din ce oras sunt (si nici nu voi scrie, desi cunoscutii m-ar putea identifica dupa multe alte detalii pe care le-am dat pe forum). Tu de unde stii din ce oras sunt? :-?
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

Chocolate

Post by Chocolate » Mon Jan 28, 2013 2:58 pm

N., am ras de m-au durut falcile! Tare bancul! :D

Swan, probabil esti din Timisoara sau din apropiere. Eu am dedus dupa semnatura, Gynatal e in Timisoara si numai cei din zona (Tm - Arad) au venit aici sa faca FIV in cadrul Subprogramului.
Eu nu sunt de acord cu ce ai spus tu, daca te refereai la Tm, cu toate ca sunt din Bucuresti si mutata aici. Doctorul meu e foarte bun pe partea de gineco - obstetrica - ecografie si sunt foarte multumita de el. E-adevarat, la cabinetul lui particular, nu la spitalele de profil din oras care sunt horror din cauza vechimii si altor probleme inerente (ca venise vorba de Odobescu).
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Swanheart

Post by Swanheart » Mon Jan 28, 2013 3:18 pm

Nu sunt din TM, sunt dintr-un orasel situat la 120 km de TM. (as fi vrut eu sa nu bat atatea zeci de drumuri de TM, pe caldura sau zapada) :) Si crede-ma, nu te-ai lasa pe mana ginecologilor de aici (1 sau 2 la numar, de altfel). La Gynatal merg cupluri din TM, Arad, Satu-Mare, Bihor, Caras-Severin, Hunedoara.

As fi vrut sa fac histeroscopia la Budapesta din mai multe motive: in primul rand, costa pe jumatate cat aici (150 euro). Deci, in cei 300 euro pe care ii plateam la TM sau Arad, beneficiez si de o consultatie la Kaali, in vederea efectuarii unui nou FIV acolo. Deplasarea pana la TM oricum ma costa cel putin 100 lei, iar pentru inca 100 lei prefer sa merg la Budapesta. Plus ca, la dr. care mi-a facut sonohisterografia, nu mai am incredere sa merg...

gabryelad

Post by gabryelad » Mon Jan 28, 2013 4:57 pm

Swanheart, fruntea sus. Nu ne putem lasa doborate de atatea. Noi am facut cam in acceasi perioada fiv, asa ca eu vreau sa ma pregatesc de ET. Maine merg sa fac analize, asa ca in perioada urm nu voi mai fi asa activa pe forum. Vreau sa ma detasez, sa vedem dc asa functioneaza.
Andreea 84, nu spun sa faci ce zic eu, dar parerea mea e ca Sovata sunt bani aruncati pe geam. Pe mine una nu ma tenteaza deloc. Decizia iti apartine, dar la 2000 de euro, mai bine faci un FIV. M-a tentat si pe mine la un moment dat ideea, am vb cu dr mea care m-a convins ca nu e chiar asa...
In rest, nu aud si eu vesti bune deloc?
Va pup!

Am uitat sa va intreb, la un ET cam ce tratament se ia si cam in ce sume de bani ne incadram?
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

Irina_

Post by Irina_ » Mon Jan 28, 2013 6:28 pm

Andreea84 wrote: Dupa Craciun ne-am intalnit cu o pereche care au avut aceasi probleme , isi doreau copii dar nimic.... dupa 2 saptamani de tratament la Sovata si relax maxim au doi copii minunati. nu imediat dupa ce au venit inapoi ci dupa 5 luni , nu ma astept la reusite din prima luna , dar am speranta . Raspunsul dr la Sovata a fost ca e ca ''apa sfintita '' sincer nu ma asteptam la asta .....Apa aia sfintita a dat copii la multa lume , si v-a da in continuare. Stiu ca unii medici nu sunt adepti a tratamentelor alternative dar nici nu poti sa zici asa ceva cand acolo sunt dovedite clinic de 40 de ani reusitele , deci .... acum la control merg la fostul medic sa vad ce zice si el, ...... si mergem la Sovata 2 saptamani si vedem ce se intampla dupa.
Andreea, in opinia mea asta seamana un pic prea mult cu abordarile stereotipice de genul: "mergeti la biserica, rugati-va, si veti vedea ca se rezolva" sau "doar relaxati-va si se va intampla minunea pe care o asteptati". Si da, uneori se intampla- eventual fara vreo legatura, insa de cele mai multe ori nu se schimba nimic.

Eu nu spun ca prietenii tai nu au reusit sa conceapa natural la 5 luni dupa ce au fost la Sovata, dar intuiesc ca a fost doar o banala coincidenta. Coincidentele sunt reale... se intampla de multe ori in viata. Unii le accepta ca atare, iar altii simt nevoia sa le gaseasca explicatii aparent plauzibile. Cat despre raspunsul doctorului, mi se pare oarecum "nemedical"... Eu nu am auzit de vreun studiu clinic pertinent privind beneficiile terapeutice ale turismului balnear in tratarea afectiunilor specifice infertilitatii, in ciuda acelor ani de experienta invocati. Cel mult daca ar avea cauze inflamatorii sau ar fi cauzata de boli de metabolism sau cardiovasculare as putea gasi o minima logica. Altfel nu, cred ca e cel mult o politica de marketing si ma intristeaza sa aud ca este promovata la nivelul cadrelor medicale.

Iar in cazul tau as spune ca AMH-ul acela mic e un indiciu suficient privind motivul pentru care sarcina se lasa asteptata. Decizia este in totalitate a ta, dar mie mi s-ar parea mult mai intelept, in aceste conditii, sa optezi pentru o prima tentativa de FIV in viitorul apropiat. Sigur, un concediu la Sovata nu strica, dar poate consuma timp si resurse pretioase. Vezi ce-ti spune si al doilea medic.

Swanheart

Post by Swanheart » Mon Jan 28, 2013 7:58 pm

Gabryela, din cate am vb eu cu d-na dr., voi face FET-ul pe ciclu spontan. Nu voi lua absolut niciun tratament, ci direct Pregnyl si FET la 5 zile de la declansare. Am inteles ca asa se procedeaza si in anumite clinici din strainatate (Kaali Budapesta de ex.), si ca organismul ar fi mai pregatit pt. o eventuala sarcina. Vorbeste cu medicul tau sa vezi cum procedeaza. Costurile cred ca se ridica undeva la 350 Euro. Eu m-am ingrijorat, citind pe forum ca fetele primesc in luna cu FET-ul tot felul de pastilute... Dar nu am ce face decat sa ma las pe mana medicului. Oricum sunt intr-o depresie care nu ma mai lasa sa ma bucur de nimic, ma tem ca voi ramane cu o stare generala de lehamite...

Irina, cred ca ai inteles gresit. :) D-na dr. nu o incurajeaza pe Andreea sa mearga la Sovata, si tocmai de aceea era Andreea dezamagita. Eu mi-am scris mai sus parerea despre Sovata, iar tu ai punctat-o mai bine. Important e ca Andreea sa fie impacata cu decizia pe care o va lua.

Irina_

Post by Irina_ » Mon Jan 28, 2013 8:14 pm

Swanheart wrote: Irina, cred ca ai inteles gresit. :) D-na dr. nu o incurajeaza pe Andreea sa mearga la Sovata, si tocmai de aceea era Andreea dezamagita. Eu mi-am scris mai sus parerea despre Sovata, iar tu ai punctat-o mai bine. Important e ca Andreea sa fie impacata cu decizia pe care o va lua.
Eu ma refeream la ce a scris Andreea, respectiv: <<Raspunsul dr la Sovata a fost ca e ca ''apa sfintita ''>>, am presupus ca "dr." e o prescurtare pt doctor??. M-as bucura sa fi inteles gresit, as avea indoieli serioase privind competenta profesionala a unor cadre medicale care fac astfel de afirmatii.

Sunt de acord cu tine, decizia este a ei si trebuie sa fie impacata cu ea. Noi doar ne spunem parerea in incercarea de a ajuta, nu dam cu parul. Si in plus nimeni nu poate afirma cu certitudine daca nu cumva, din cand in cand, efectul "placebo" nu functioneaza si in cazul pacientilor afectati de infertilitate. Desi ar fi prea frumos sa fie asa...

Bafta multa la FET! Gandeste-te ca e o sansa in plus si ca cel putin de data asta nu iti mai sacrifici sanatatea bombardandu-ti organismul cu hormoni. Poate va fi luna norocoasa %%- Think positive I I !

Swanheart

Post by Swanheart » Mon Jan 28, 2013 8:28 pm

Dr. cred ca e dr. mea (adica m-am intalnit cu Andreea o data la cabinet, cand am mers la un consult), si cunoscand-o, mai cred ca s-a referit ca Sovata e ca "apa sfintita" in sensul ca toti oamenii se asteapta sa faca minuni. Andreea e oarecum dezamagita pentru ca ar fi sperat ca dr. sa o incurajeze sa mearga la Sovata, iar asta sa fie o solutie pentru problema lor. Din pacate, eu nu cred ca e o solutie, dar totodata nici nu stim care e cauza infertilitatii lor, atata timp cat nu a fost identificata. Asa cum am spus si ieri, cred ca poate face bine doar pentru relaxare... Andreea, gandeste-te ca sunt cupluri care au reusit natural dupa ani de zile de incercari, si fara sa mearga la Sovata. Dar daca ar fi mers, sigur ar fi fost convinsi ca a functionat terapia de acolo. :)

Irina_

Post by Irina_ » Mon Jan 28, 2013 8:38 pm

Swanheart wrote:Dr. cred ca e dr. mea (adica m-am intalnit cu Andreea o data la cabinet, cand am mers la un consult), si cunoscand-o, mai cred ca s-a referit ca Sovata e ca "apa sfintita" in sensul ca toti oamenii se asteapta sa faca minuni.
Ah, in regula, abia acum am priceput :ymblushing: ... Ce inseamna sa cunosti persoajul ca sa pui lucrurile in context!

Cat despre cauzele nedescoperite ale infertilitatii, cu un AMH micut la o varsta inca frageda, eu am in minte o singura mare spaima si idee fixa. Dar poate pentru ca sunt influentata prea tare de experienta personala... si mai bine sa nu fie ceea ce imi trece mie prin creieras.

cristina_16

Post by cristina_16 » Mon Jan 28, 2013 9:49 pm

diana popescu wrote:swan,ai fi putut sa faci histeroscopie la noi in timisoara-la odobescu....eu aici am facut cu ceva ani in urma si da la mine era o trompa infundata.....acume bine... :ymdaydream:
dar degeaba............ :(
daca te hotarasti vreodata sa faci altceva ginecologic da-mi un semn ca te trimit la cineva care e de la tine din oras.....
sunt curioasa ce-ti vor zice cei de la budapesta......
cristina 16, schimba dr!
nu sta numai dupa unul singur!mergi la altcineva...ca doar nu e singurul din oras...e bine uneori sa auzi si o alta parere... [floare]
Andreea 84, eu nu-s deacord cu Sovata...lumea a evoluat la fel si stiinta....
nu te lasa de nimeni si de nimic influentata si fa cum simti.... %%-
va imbratisez cu drag !
Dumnezeu sa ne ajute!
Da-abia am fost o data la el...deocamdata nu a gresit cu nimic :D
3 luni Dyphereline
Mami de Alexandra

Post Reply