FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
diana popescu

Re: FIV in Romania

Post by diana popescu » Thu Jan 02, 2014 11:18 am

LA MULTI ANI!
SA FIM INCREZATOARE!
SA FIM MAI PUTERNICE
SI
SA NI SE IMPLINEASCA MAREA DORINTA IN 2014!

mihni

Post by mihni » Thu Jan 02, 2014 5:36 pm

LA MULTI ANI!!!! Eu trebuie sa fac un transfer cu embrioni congelati si as dori sa mi spuneti daca dupa embriotransfer ati facut vreo injectie de implantare?

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Jan 03, 2014 5:32 pm

Mircea Onofriescu: „Procedura de fertilizare in vitro nu este susţinută în România!“

Marţi, la Bucureşti, a avut loc o conferinţă inițiată de Societatea Română de Medicină Reproductivă (SRMR) al cărui subiect s-a vrut un semnal de alarmă față de lipsa de reacție a autorităților în ceea ce privește continuarea sprijinului oferit cuplurilor infertile pentru procedura de fertilizare in vitro.

În urma Subprogramului Ministerului Sănătăţii desfăşurat în anii 2011-2012, s-au născut în România peste 230 de copii și alți 84 sunt în curs de a se naște. În acest moment soarta acestui subprogram este incertă.

Președintele interimar al SRMR, Mircea Onofriescu a subliniat că România are una dintre cele mai mici rate de natalitate – 1,23 copii și că este singura ţară din Comunitatea Europeană care nu oferă niciun ajutor cuplurilor infertile: „Spre deosebire de alte ţări europene cu rate scăzute de natalitate, România se confruntă şi cu o emigraţie puternică. Aceste două fenomene afectează profund numărul populației active în viitor!“

Radu Vlădăreanu, directorul Departamentului de Obstetrică Ginecologie al Universitatii Carol Davila București a vorbit de “ Iarna demografică” care afectează Europa și care este o realitate profundă pentru România.

„În Spania unde a emigrat 4% din populația României s-au născut deja 70.000 de copii ai românilor care trăiesc şi muncesc acolo! Mediana varstei românilor din Spania este cu 7 ani mai mică decât a celor din România fără a pune la socoteală și copii născuti acolo! O infuzie valoroasă de populaţie activă pentru spanioli!“, a spus Radu Vlădăreanu.

Populația din România îmbătraneşte accelarat şi românii nu mai vor să facă copii. În aceste condiții este atât de păcat să nu ajuţi cuplurile infertile care vor să facă copii! Aceasta ar fi una dintre cele mai rentabile investiţii pe care le-ar putea face Guvernul deoarece un nou născut ar produce intr-o viaţa un plus de aproape jumatate de milion de Euro la PIB – chiar în condiţiile de productivitate a muncii din România când PIB-ul per capita este de 6200 EURO conform Eurostat.

Chiar în vremuri de criză Spania şi Grecia nu au oprit finanţare programelor de reproducere umană asistată! De curând Malta şi Rusia susţin cu bani de la buget reproducerea umană asistată, furnizând gratuit un ciclu de fertilizare in vitro la cuplurile infertile.

Profesorul Onofriescu a subliniat că mulţi vor spune că această măsură nu rezolvă problemă: „Da, așa este, nu rezolvă toată problema ci doar o parte din ea aducând pe termen lung fericire nu numai în familiile infertile care doresc copii, ci şi beneficii la nivel de societate. În ţări precum Danemarca 5% din noii născuţii dntr-un an provin din reproducere umană asistată“.

În final suma finanţată de stat pentru o procedură de reproducere umană asistată – 1.100 Euro şi suma totală a Subprogramului de fertilizare in vitro de 1 milion Euro a fost comparată cu alte costuri – 1 km de autostradă costă 20 milioane de Euro, 1 km de deszăpezire de drum judeţean costă 6.500 Euro.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

rapsodie

Post by rapsodie » Fri Jan 03, 2014 7:03 pm

La multi ani, fete dragi! Si fie ca dorinta noastra cea mai profunda sa se implineasca!
mihni wrote:LA MULTI ANI!!!! Eu trebuie sa fac un transfer cu embrioni congelati si as dori sa mi spuneti daca dupa embriotransfer ati facut vreo injectie de implantare?
Mihni, eu ma pregatesc de FIV. Voi face ceva ajutator pentru implantare, dupa transferul de embrioni- nu o injectie, ci o perfuzie cu Intralipid. La clinica unde vor face procedura, perfuzia cu intralipid costa 320 ron. Sper ca iti foloseste informatia..si multa multa bafta!
Viitoare mamica de [gemeni] [heart] [heart] Doamne, iti multumim pentru minuni!

mihni

Post by mihni » Fri Jan 03, 2014 10:30 pm

multumesc RAPSODIE , sper sa reusesc si eu acum :-*

AnaM

Post by AnaM » Sun Jan 05, 2014 9:12 pm

georgi t wrote:Acuma eu am pofta fetelor de muraturi taranesti, e panica!!!:))) abia astept sa-mi vad pentru prima oara puiutii , am facut si programare la ecograf inainte de Craciun, tot sper sa fie doi :)

:)) Georgi si eu aveam pofta de muraturi taranesti :)) cereau baietii :)) [heart] [majoreta]
Life with twins is ... tworiffic!!!

amely32

Post by amely32 » Tue Jan 07, 2014 11:59 am

La multi ani!!! si sa va aduca anul 2014 tot ce va doriti!!!!

Si noi am mancat cred cateva butoaie de muraturi :)) era meniul zilnic si de 3/zi;)) deci cer si fetele [great]

AnaM

Post by AnaM » Tue Jan 07, 2014 6:32 pm

E clar!!! gemenii cer muraturi :))
Life with twins is ... tworiffic!!!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Tue Jan 07, 2014 9:13 pm

Dragi aspirante, va urez din suflet ca 2014 sa fie anul fiecareia dintre voi!

Ceea ce va pot spune este ca anul trecut pe vremea asta, dupa Sarbatori, eu si sotul meu eram nu departe de depresie - se implinea un an de cand ne lasasem viata in urma si ne intorsesem in Romania pentru adoptie si NIMIC NU MISCA!

Intr-o dimineata de ianuarie eu ma imbracasem sa plec la job, sotul meu era in pat si l-am simtit tare abatut. M-am apropiat de el si l-am intrebat ce se intampla si mi-a spus „Acum un an mi-ai spus ca adoptia ar dura maximum un an [da, asa ii spusesem, in naivitatea mea], iata ca 2012 a trecut fara consecinte, crezi ca macar in acest 2013 vom reusi?” M-am simtit ATAT de amarata si ATAT de furioasa, totodata! I-am luat capul in maini, l-am privit in ochi si i-am spus „ITI PROMIT ca in acest 2013 vom avea un copil, indiferent cum!”

M-am inchis in baie si m-am rugat la Dumnezeu cu o intensitate de care nu mai fusesem capabila in ultimii ani. In dimineata aia am hotarat sa mai fac un FIV.

Restul e istorie.

Sa credeti! NELIMITAT!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

diana popescu

Post by diana popescu » Thu Jan 09, 2014 4:18 pm

fetelor, sa fie lipiciosi!
bafta!

oana maria

Post by oana maria » Wed Jan 15, 2014 10:20 am

mihni wrote:LA MULTI ANI!!!! Eu trebuie sa fac un transfer cu embrioni congelati si as dori sa mi spuneti daca dupa embriotransfer ati facut vreo injectie de implantare?
eu am facut pana acum 5 embriotransferuri si am pierdut 9 embrioni. am auzit ca exista ca injectie de implantare diphereline de 0,1 insa mie nu mi s-a prescris

oana maria

Post by oana maria » Wed Jan 15, 2014 10:21 am

mai am doar un embrionas din 10 imi pierd speranta dece nu merge?
ati mai auzit asta?

rapsodie

Post by rapsodie » Wed Jan 15, 2014 10:43 am

Buna, Oana. Diphereline nu este o injectie de implantare.. Este un medicament folosit in Fiv, pentru inhibarea ovarelor- adica sunt puse in pauza. Poate protolocolul tau nu a necesitat folosirea Diphereline-ului.

Pentru implantare poti face perfuzie cu intarlipid dupa transfer...si mai poti face endo injury in luna diniantea transferului. Sa dea Dumnezeu sa reusesti cu embrionasul asta. Ultimul scapa turma! Tu unde ai afcut FIv-ul si transferurile?

rapsodie

Post by rapsodie » Wed Jan 15, 2014 9:15 pm

Fetele care ati facut diphereline cu protocol lung, stiti cumva daca medicamentul asta poate intarzia menstruatia? Sau histeroscopia poate avea acest efect? Trebuia sa imi vina menstra acum 2 zile...ca sa anunt la clinica si sa incep stimularea pentru FIV. Si nu mai vine odata. Offf, imi vine sa plang de necaz.. [jale!]

irisana

Post by irisana » Wed Jan 15, 2014 10:42 pm

Rapsodie, ai putintica rabdare si lucrurile se vor aseaza de la sine. O sa vina si c.m. stai relaxata si nu te mai stresa. :ymhug:
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto minunati si sanatosi. Fericita, optimista si emotionata ca orice femeie la primul ei fiv cand vede cum ii se transfera puiutii in uter...din pacate SOE 8s si 4 zile

gaby_f

Post by gaby_f » Thu Jan 16, 2014 10:45 am

rapsodie wrote:Fetele care ati facut diphereline cu protocol lung, stiti cumva daca medicamentul asta poate intarzia menstruatia? Sau histeroscopia poate avea acest efect? Trebuia sa imi vina menstra acum 2 zile...ca sa anunt la clinica si sa incep stimularea pentru FIV. Si nu mai vine odata. Offf, imi vine sa plang de necaz.. [jale!]
Hei...calmeaza-te, lasa-ti corpul sa functioneze in ritmul lui. La o procedura cu o asemenea miza ce mai conteaza 2-3 zile in sus sau in jos?
Unde faci FIV?
Iti tinem pumnii stransi! Vino cu vesti bune ca mare nevoie avem de ele!
Bafta!

gaby_f

Post by gaby_f » Thu Jan 16, 2014 12:25 pm

Lavinia, ce s-a decis cu transferul tau din ianuarie?
Parca luni trebuia sa afli...
Sper sa ai vesti bune

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jan 16, 2014 1:15 pm

„Un bebeluş, din păcate, nu va veni, pentru că problemele de sănătate nu-mi permit", a declarat Mihaela Rădulescu.
http://www.realitatea.net/secretul-dure ... 59278.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

rapsodie

Post by rapsodie » Thu Jan 16, 2014 8:50 pm

Off, fetele mele, parac o iau razna. Nu pot sa mai gestionez rabdarea. Am asteptat atata vreme si acum nu mai pot rabda o zi, doua? Doamne, ce e cu mine. Toata ziua la birou am mers la baie sa-mi verific chilotii. Sunt de groaza...

Gaby, la Promed fac, cu Bolintineanu...

Chiar, Lavi, cum e cu transferul? Nu mai am nicio colega in perioada asta?

irisana

Post by irisana » Thu Jan 16, 2014 9:40 pm

rapsodie wrote:Off, fetele mele, parac o iau razna. Nu pot sa mai gestionez rabdarea. Am asteptat atata vreme si acum nu mai pot rabda o zi, doua? Doamne, ce e cu mine. Toata ziua la birou am mers la baie sa-mi verific chilotii. Sunt de groaza...

Gaby, la Promed fac, cu Bolintineanu...

Chiar, Lavi, cum e cu transferul? Nu mai am nicio colega in perioada asta?
:ymhug:
Stai linistita ca vine...No panic si no stres...
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto minunati si sanatosi. Fericita, optimista si emotionata ca orice femeie la primul ei fiv cand vede cum ii se transfera puiutii in uter...din pacate SOE 8s si 4 zile

Post Reply