FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
gaby_f

Re: FIV in Romania

Post by gaby_f » Thu Feb 13, 2014 2:04 pm

Mitzzza wrote:
anadia wrote:Mitzzza, nu te pregati tu inca de nimic! E posibil sa fie nidatia, semnele cam astea sunt, pe care le ai tu. Haide, fa-ti curaj si fa un test. Esti in ziua a 8-a dupa ET, nu? Curaj, daca e sa fie, va iesi cu siguranta. Hai cu vesti bune!!!! Nu te mai perpeli asa...iti tin pumnii, sa fie bine!!!!!!!!
Azi sunt ziua 9 dupa ET, cred ca-mi iau inima-n dinti maine si cumpar un test. Am inceput munca de azi si nu pot sa cumpar in seara asta dar maine ma opresc direct la farmacie.
Sper sa fie nidatia, am tot cautat pe net dar tot speriata sunt.
Am facut la tura la baie de m-am plictisit, nu este abundenta, nu curge doar este cate o picatura pe protej slip si hartie.
Ma gandesc ca si asta este un semn, ca nu este abundenta si nu este rosie -roz, doar maro.
Tu ce faci? Ai grija de puiuti [gravi] , sa dea Domnul sa se prinda si sa-ti implinesti visul de a fi mamica.[/qu

E bebe sigur!
Abia astept sa ne confirmi prin cele 2 liniute

Mitzzza

Post by Mitzzza » Thu Feb 13, 2014 2:49 pm

Gaby de as fi [gravida] este mai mult decat un vis devenit realitate. Nici nu indraznesc sa sper la asa ceva, eu ma gandesc ca vine menstra. In adancul sufletului am un sambure de speranta dar scade la ora la ora :((
Oricat as incerca nu ma pot mentine pe linia de plutire. Am crezut ca o sa fie floare la ureche dar sunt praf.
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-(4G/5G) heterozigot
SOP; Anovulatie
Ian - Feb 2014 FIV 1 - esuat, beta ziua 14 ET < 0.5
FET ciclu natural Mai 2014 , beta 15 zile post FET 1840.07!
Image

cristi_per

Post by cristi_per » Thu Feb 13, 2014 3:14 pm

Dragele mele, de multe luni va citesc cu sufletul la gura...am plans cu voi...m-am bucurat cu voi...povestea mea mai pe scurt: infertilitate secundara mixta, ovare micropolichistice, analize hormonale bune cu putina bataie de cap cu prolactina - problema rezolvata pentru moment - AMH facut de 4 ori in decurs de un an o data la Medlife - 3.14, apoi la synevo de 3 ori: 1,9 - 0,9 - 1.3. Trompe permeabile cf HSG si laparoscopie exploratorie. FIV 1 Giulesti - inhibare in ziua 21 - protocol cu puregon 200 si menopur 75 - 5 ovocite - 5 embrioni ziua a 3-a ft buni...am pus 3 am congelat 2 - si ET si FET nereusite. FIV 2 Promed - protocol scurt cu pergoveris si gonal f plus cetrotide - raspuns ft prost - 3 ovocite - un embrion - rezultat 0.
Acum sunt in focuri - FIV 3 - Promed protocol "sendviș" ca sa o citez pe doamna dr. am luat din ziua 21 cycloprogynova 2 pe zi si din ziua 23 cetrotide - pana la ciclu (nu mai retin daca am facut 2-3). Apoi puregon cu menopur 200 cu 75 si cetrotide pe parcurs, declansare cu pregnil plus intralipid la recoltare si la transfer plus 2 doze de diphereline pe 9 si pe 12 dupa ET. Totul a decurs ft bine s-au punctionat 20 de foliculi, s-au obtinut 13 ovocite iar in ziua 3 am avut 8 embrioni ft buni (s-a facut PICSI la solicitarea noastra...ca avem noi pitici pe creier...problema fiind mixta). La discutia din ziua 3 (6 feb) am decis sa congelez 5 embrioni si sa las 3 la blasto si sa mergem pe risc si pe 8 februarie surpriza aveam 3 blasto de toata frumusetea pe care I-am si pus. Acum...pana pe 21 februarie imi rod unghiile...a 2-a zi pe 9 pe la 2 noaptea am avut niste dureri cumplite care m-au lasat apoi dupa ce am luat no spa. In rest ma doare burta in fiecare zi ca si cum mi-ar veni ciclu...daca ma doare mi-e frica...daca nu ma doare mi-e frica....sanii m-au durut...ieri au luat o pauza si azi au revenit mai puternic decat inainte...azi am inceput munca...sa imi treaca timpul mai usor sa ma gandesc mai putin... totusi cineva aici avea dreptate - prea devreme pentru semne si acum toate semnele vin de la hormone si de la tratamentul de sustinere.

Fetelor in focuri le doresc sa aiba ovocite cat mai multe si mai bune ... [bebeou]

Celor care asteapta rezultatul si tuturor celorlalte va urez ce imi doresc mie: sa va rasune casa de glasuri de copii, sa vi se implineasca visul pentru care luptati. [barza3]

Celor care au avut rezultatul negativ [floare] : doare rau de tot dar maine va fi mai bine si incet, incet iti recapeti speranta si vointa si puterea de a o lua de la capat [floare]

gaby_f

Post by gaby_f » Thu Feb 13, 2014 3:18 pm

Mitzzza wrote:Gaby de as fi [gravida] este mai mult decat un vis devenit realitate. Nici nu indraznesc sa sper la asa ceva, eu ma gandesc ca vine menstra. In adancul sufletului am un sambure de speranta dar scade la ora la ora :((
Oricat as incerca nu ma pot mentine pe linia de plutire. Am crezut ca o sa fie floare la ureche dar sunt praf.

Nu are cum sa fie floare la ureche. Asta e cea mai dificila parte a procedurii...asteptatul rezultatului.
Dar ca sa scapi de zbuciumul asta, fa un test.
Asteptam vesti mari!
Succes!

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Feb 14, 2014 11:32 am

Mizzza, eu zic sa-ti faci curaj si sa mergi la un beta, ca nu-ti face bine stresul asta. Petele maronii pot fi atat de la nidatie, cat si de la menstra, din pacate. Eu la FIV 1 am avut pete maronii din Z8, iar la FIV 2 mi-a venit CM in Z7 de la transfer. Si a inceput cu pete maronii, de fiecare data. Am sperat sa fie nidatia, insa nu a fost... E clar ca nu poti sta linistita, si faci fel si fel de scenarii. Du-te la un beta, macar sa stii pe ce drum sa mergi. Intr-adevar, e cumplita asteptarea, si iti dai seama de acest lucru abia cand treci prin asa ceva. Eu am facut carare pana la baie, ma termina psihic scurgerea progesteronului, si tot ce imi doream era sa nu vad rosu pe absorbant. :(

Tin pumnii sa fie pozitiv si sa termini cu stresul asta (ca dupa, incepe altul :D)! :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Mitzzza

Post by Mitzzza » Fri Feb 14, 2014 11:41 am

Swanheart wrote:Mizzza, eu zic sa-ti faci curaj si sa mergi la un beta, ca nu-ti face bine stresul asta. Petele maronii pot fi atat de la nidatie, cat si de la menstra, din pacate. Eu la FIV 1 am avut pete maronii din Z8, iar la FIV 2 mi-a venit CM in Z7 de la transfer. Si a inceput cu pete maronii, de fiecare data. Am sperat sa fie nidatia, insa nu a fost... E clar ca nu poti sta linistita, si faci fel si fel de scenarii. Du-te la un beta, macar sa stii pe ce drum sa mergi. Intr-adevar, e cumplita asteptarea, si iti dai seama de acest lucru abia cand treci prin asa ceva. Eu am facut carare pana la baie, ma termina psihic scurgerea progesteronului, si tot ce imi doream era sa nu vad rosu pe absorbant. :(

Tin pumnii sa fie pozitiv si sa termini cu stresul asta (ca dupa, incepe altul :D)! :ymhug:
Multumesc pentru mesaj.
Marti trebuie sa fac beta si am zis sa astept pana atunci.
Imi este si greu sa ajung pentru ca locuiesc si lucrez langa bucuresti si trebuie sa ma duc la capitala sa fac beta.
Deocamdata sunt ziua 10 de la transfer si a 4 a zi de cand am pete maronii.
Exact cum zici tu , fac ture la baie si ii multumesc lui Dumnezeu de fiecare data ca nu vad rosu.
Oricat m-as stresa rezultatul este acelasi.
Curios este ca ieri de cand am ajuns acasa (la 18:00) pana in dimineata asta nu am avut nici macar o pata maronie.
Cum am ajuns la munca iar a inceput. Bine ca vine wk si o sa incerc sa stau cat mai mult in pat, poate si asta conteaza.
Dar la tine petele maronii au tinut mult?
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-(4G/5G) heterozigot
SOP; Anovulatie
Image

anadia

Post by anadia » Fri Feb 14, 2014 12:26 pm

cristi_per... inteleg ca si tu esti in "chinul" zilelor pana la rezultat....iti doresc sa fie de data asta asa cum iti doresti [bfp] ! Sansele probabil ca sunt mai mari, fiind embriotransfer cu blastocisti. Si ce bine de voi ca mai aveti si "la pastrare". Eu, din pacate nu am avut sansa asta. Am transferat 3 embrioni de z3 si acum astept....ce grea asteptare. Sa vii cu vesti buuuune! Daca ai facut sambata ET, la sfarsitul acestei saptamani eu cred ca poti face testul, asa-i? Iti tin pumnii!

Mitzzza....nu te mai stresa, fii linistita si nu te mai chinui! Nu-ti mai face ganduri negre, ca deocamdata nu ai motive serioase. Dar sa stii ca "dezlegarea", cum am mai spus, poate fi la un pipi distanta. De ce nu-ti iei un test de urina ? ca pe asta il gasesti la farmacie. Daca iese pozitiv....cu siguranta e sarcina si ai scapat de emotii (vin apoi alte emotii :) ). Daca iese negativ....ei bine, nu e sigur ca NU e sarcina si vei face beta. Mie la primul FIv mi s-a pozitivat testul de urina la 8 zile de la ET. Hai, curaj si nu te mai chinui cu asteptarea!

Da Doamne sa fie bine si sa avem cat mai multe "liniute".... sau cate mai mult beta....sau orice indica sarcina, aici pe forum!!! %%-
Eu 31, el 37. In 2011 IUI nereusita. Ulterior diagnostic endometrioza. Februarie 2013 laparoscopie care m-a lasat fara ovarul drept. Iunie 2013 FIV 1, reusit, SOE s5. Decembrie 2013 a doua laparoscopie pentru rezolvarea endometriozei. Posesoare de MTHFR heterozigot si PAI homozigot. AMH 0,5. Facem FIV 2.

Swanheart

Post by Swanheart » Fri Feb 14, 2014 12:54 pm

Mitzzza, la mine a fost diferit, la fiecare transfer... La FIV 1 am avut pete maronii din Z8 (vineri), in Z9 am avut un beta fff mic, de 13.77, si petele maronii au tinut cam o saptamana, pana am intrerupt progesteronul (din cauza lui nu venea CM). LA FIV 2 a venit direct CM, peste progesteron. La FET nu a venit nicicum, n-am avut nici pete nici nimic, am avut toate simptomele de gravida si eram sigura ca de data asta am reusit, insa am vazut un beta cat se poate de negativ. Mi-a venit CM dupa ce am intrerupt progesteronul... Deci a fost diferit, de fiecare data... Nu te poti compara cu nimeni... Cand am facut eu FIV 2, 3 fete de aici am avut sangerare. Doua au fost gravide desi erau sigure ca le-a venit CM, iar la mine chiar a fost CM.

Stiu ca vrei sa prelungesti speranta, dar pe de alta parte sunt sigura ca te si stresezi f. mult. Cu incredere, inainte! Rezultatul oricum nu-l poti schimba. A, si e mai usor sa dai sfaturi de pe margine, cand poti fi rational (ca eu tremur toata cand merg la beta...). Tin pumnii sa fie bine! :-*
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

cristi_per

Post by cristi_per » Fri Feb 14, 2014 1:01 pm

anadia...dap...sunt in chinul zilelor pana la rezultat...Doamne ajuta la toata lumea! sa fie asa cum ne dorim...adica sa ploua cu [gravi]...sincera sa fiu asta am vrut si noi...sanse mai mari...de asta am pus si 3 blasto buni cu risc de sarcina gemelara...pentru ca ne chinuim de vreo 7 ani ..."la pastrare " am mai avut dar nu a mers...oricum I-am considerat o sansa in plus...dar in ceea ce te priveste trebuie sa fi pozitiva...eu la FIV-ul anterior am avut 1 embrion de ziua a2-a si tot am avut incredere in el...tu cu 3 ai toate sansele sa fie bine, sa de DD sa fie bebe! mie indicatie de test mi s-a dat pentru vinerea viitoare 21.02....si cand ma gandesc la test parca ma gandesc la taierea capului....si nu cred ca il voi face mai devreme...mai mult de frica... sau cine stie...poate sapt viitoare!!! Va tin la current.

Mitzzza...si eu am trecut prin ce treci tu...si ca si temeri...si ca si asteptare. Fa-l atunci cand esti pregatita sufleteste...Iti tin pumnii sa iti fie bine si iti doresc sa primesti vesti bune!

Mitzzza

Post by Mitzzza » Fri Feb 14, 2014 2:26 pm

Va multumesc fetelor pentru incurajari.
Va doresc din suflet sa deveniti toate mamici [premom]
Astept cumintica ziua de marti si o sa fac tot posibilul sa-mi ocup timpul cu activitati intresante pana atunci
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-(4G/5G) heterozigot
SOP; Anovulatie
Image

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Feb 17, 2014 10:14 am

Mitzzza cum esti?
Anadia tu?
Sper ca sunteti bine. Eu sambata pe la 15 (ziua 7 de la transfer)...am avut ceva roz pe absorbant si pe hartie apoi s-a oprit. Ieri toata ziua am fost stresata...am vazut vreo 2 firisoare maronii foarte subtiri...si cam atat...a si parca mi se pare o idee mai inchisa scurgerea aia de la utrogestan...dureri ca de obicei ca de menstra un pic mai usoare...pe care le am de cand i-am pus...asta este incerc sa nu imi pierd curajul...maine poate fac un beta (sper sa nu fie prea devreme daca am facut transferal pe 8 feb.) ca nu stiu daca resist in tensiunea asta pana vinery...iar in ceea ce priveste testele de pi...intotdeauna m-au dezamagit...
Sper ca sunteti bine si sa auzim de bine!

Alina Ganea

Post by Alina Ganea » Mon Feb 17, 2014 10:15 am

Bună ziua [floare]

Sunt nouă pe forum. Am ceva timp de când nu am mai activat pe niciun forum (mai precis vreo 2 ani) şi mi-e puţin greu până mă integrez.
Din păcate aparţin unui cuplu ce suferă de infertilitate mixtă (ăsta e termenul ce mi-a venit acum :D ):
- Eu: trombofilie, lipsa ovulaţiei (suficient aş spune [jale!] ).
- Soţul: OATZS severă pe care am observat că o putem trata, dar care reapare atunci când nu face tratament (mulţumim Lui Dumnezeu, măcar asta să fie bine până la capăt ^:)^ ).
- Cuplul: o IUI în ianuarie 2012 - nereuşită; suntem în pregătiri pentru FIV la Sibiu cu domnul doctor Ispăşoiu. Eu am fost pusă pe Metformin de 500 (1x3/zi) şi continuu să iau Duphaston pentru menţinerea ciclului regulat, iar soţul a reluat tratamentul pentru OATZS lui severă care îl ajută să o aducă la Normospermie (i s-a prescris de medicul androlog: Acid folic de 5 mg 1/zi, Vitamina E tip de 21 de zile cu 7 zile pauză (exact cum luăm noi AC-urile), L-Carnitină 1000 mg/zi priză unică, Centrum A-Z 1/zi)
Cam atât despre noi deocamdată.
Am citit şi continuu să citesc topicul despre Mutaţiile trombofiliei. Am descoperit informaţii foarte interesante acolo. Mai am de citit şi promit să intru să răsfoiesc puţin şi topicul acesta. Vă daţi seama că nu voi avea cum să citesc 7530 de mesaje, dar voi încerca să ma pun în temă cu ce s-a scris măcar în ultimele 600-1000.

Vă doresc tuturor celor care sunteţi graviduţe să aveţi sarcină uşoară şi la termen şi bebei sănătoşi şi bucălaţi, iar celor care încercaţi să rămâneţi însărcinate multă baftă şi răbdare şi niciodată să nu vă pierdeţi speranţa. @};- @};- @};-
"Everything will be ok at the end. If it's not ok, it's not the end."

MTHFR 677 C>T heterozigot
MTHFR 1298 A>C heterozigot
PAI -675 4G homozigot

ianuarie 2012 - IUI nereuşit (Medlife - Dr. Albu Dragoş)
urmează: 2014 - FIV 1 (Polisano Sibiu - Dr. Ispăşoiu Florin)

anadia

Post by anadia » Mon Feb 17, 2014 1:25 pm

Cristi_per, usoara sangerare ar putea fi un semn cat se poate de bun! iti doresc din suflet sa fie asa, sa fie semn de nidatie! Eu cred ca poti sa faci linistita beta, fiind la atatea zile de la ET. Mie la primul FIV mi-a iesit beta mare in a opta zi post-ET. Haide cu beta maaaaare! [barza3] Iti tin pumnii si iti transmit numai ganduri pozitive!

Alina, bine ai venit! Iti doresc sa ai parte de reusita in tot ceea ce urmeaza sa faci! Cred ca ai sanse mari, daca treci cu bine de etapele obtinerii si fertilizarii de ovocite. Sa nu-ti faci griji peste masura, legat de mutatiile trombo. Pot fi tinute sub control cu clexane, important este sa decurga totul bine pana acolo. Un gand bun! %%-

Mitzzza, maine faci beta, asa-i? Sa dea Doamne Doamne sa fie [gravi] ! Curaj si iti tin pumnii!

Eu sunt in a 5-a zi dupa ET. Cum am facut ET cu puiuti de z3, socotesc, cumva, cu doua zile in minus, deci la 3 zile de la posibila incepere a implantarii. Mari semne nu am si am invatat din precedenta experienta ca nici nu are rost sa le caut acum. In schimb, am facut dozarea de progesteron in a treia zi de la ET si medicul crede ca e putin cam mica. Mi-a iesit 64 nmol/L. Mi-a suplimentat doza de progesteron cu duphaston, cate doua pe zi. Voi ati facut dozarea de progesteron dupa ET? Mi-ar prinde bine niste parari....Oricum, incerc sa stau linistita si sa nu ma agit. Imi spun ca daca e sa fie, o sa fie. Daca e sa inceapa viata in mine zilele astea, o sa inceapa. Cu Dumnezeu inainte! Daca, nu....nu mai stiu...

Irina, daca ma "auzi"....ai ceva pareri legate de valoarea progesteronului? [floare]

Doresc tuturor sa aveti/avem vesti bune in zilele acestea care urmeaza... [bebeou]
Eu 31, el 37. In 2011 IUI nereusita. Ulterior diagnostic endometrioza. Februarie 2013 laparoscopie care m-a lasat fara ovarul drept. Iunie 2013 FIV 1, reusit, SOE s5. Decembrie 2013 a doua laparoscopie pentru rezolvarea endometriozei. Posesoare de MTHFR heterozigot si PAI homozigot. AMH 0,5. Facem FIV 2.

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Feb 17, 2014 1:44 pm

Offf...sper sa ai dreptate...si sa fie bine de data asta...mie nu prea imi vine a crede...oricum am facut tot ce se putea face...de sambata incoace imi tot fac ganduri negre...dar oricum zarurile sunt aruncate si ce va fi va fi...cu progesteronul nu am avut probleme... acum iau 4 utrogestan pe zi de 200...maine si poimaine nu pot testa ca sunt plecata - a aparut ceva neprevazut...vom vedea dupa...

Alina bine ai venit printre noi dar iti doresc sa stai cat mai putin...adik sa ramai [gravi] cat mai repede!

Mitzzza

Post by Mitzzza » Mon Feb 17, 2014 2:12 pm

Dap, maine ma duc sa fac beta.
Nu stiu ce sanse mai am dar tot il fac ca sa stim o treaba.
Ieri mi-a curs rosu rosu apoi s-a transformat din nou in maro. Azi toata ziua maro intr-o cantitate micuta sa zic asa.
In rest nu am nimic, doar usoare crampe care trec cu no-spa de 40 mg.
Poate le acordam totusi o sansa si celorlalti puiuti ce sunt la rece.
Va tin pumnii voua, poate imi dati vesti bune [bfp]
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-(4G/5G) heterozigot
SOP; Anovulatie
Image

ssimonel

Post by ssimonel » Mon Feb 17, 2014 3:04 pm

Buna fetelor, scriu pentru prima data cu o usoara timiditate. Alergam pe ultima suta de metri catre procedura FIV pe care o vom face la Medlife. Am o nelamurire pe care as vrea sa o inlatur, pentru ca am citit nu chiar toate dar majoritatea postarilor, de ce analiza este nevoie, pt ca poate medicul nostru a omis sa ne trimita sa o facem, pentru a depista coagularea rapida a sangelui. Noi am facut (ambii parteneri) teste de hematologie care cuprind printre altele si nr de trombocite si as vrea sa stiu daca acesta este testul care spune daca avem o problema de coagulare sau nu. Daca acesta este testul, mentionez ca nr de trombocite la ambii parteneri este in grafic. In cazul acesta nu inteleg de ce a fost nevoie de administrarea unui anticoagulant dupa o interventie laparoscopica avuta cu 2 ani in urma la Spitalul Giulesti. Astfel, dupa laparoscopia respectiva, am fost singura persoana din salon careia i s-a administra dupa procedura o injectie cu anticoagulant (asa s-a exprimat asistenta de garda si la momentul respectiv nu am fost inspirata sa intreb despre ce este vorba). Sunt putin ingrijorata si nu as vrea sa ma avant fara sa cunosc acest aspect. Intrebarea este daca acesta este testul sau daca mai este necesar un test suplimentar pentru a verifica coagularea prea rapida a sangelui. Multumesc frumos pentru raspuns!
35 ani eu - 34 de ani sotul / infertilitate mixta - ovare polichistice & oligozoospermie
octombrie 2010 - dupa 3 ani de incercari primele analize la Medsana cu dr. Corina Chis - rezultat eu ovare micropolichistice / sotul oligospermie
decembrie 2010 - histerosalpingografie la Medsana cu dr. Ancar Benedict
octombrie 2011 - laparoscopie - drilling ovarian (la Giulesti cu Dr Bogdan Marinescu)
noiembrie 2011 - I.A. nereusita (la Giulesti cu Dr Bogdan Marinescu) - la insistentele mele pt ca dansul spunea ca sotul are normospermie si o sa ma lase insarcinata in 6 luni
martie 2013 - I.A. 2 nereusita (la CF2 cu Dr Daniela Lebit - fosta lucratoare la Genesys - dr Daniel Tutunaru, embriolog Mioara Matei)
aprilie 2013 - I.A. 3 nereusita (la CF2 cu Dr Daniela Lebit, embriolog Mioara Matei) - infectare chlamydia
octombie 2013 - tratament chlamydia si vaginoza (rezultata dupa tratamentul pt chlamydia) ambii parteneri cu dr. Albu la Medlife
noiembrie 2013 - androlog Mihalca / urolog Calomfirescu - tomograf Euromedic - chist seros neoperabil pe linie mediana in contact cu prostata - rezultat spermograma - oligozoospermie
ianuarie 2014 - histeroscopie (la Medlife cu dr. Dragos Albu) - mica sinechie uterina grad I
urmeza FIV (la Medlife cu dr. Dragos Albu)

Mitzzza

Post by Mitzzza » Mon Feb 17, 2014 3:18 pm

ssimonel wrote:Buna fetelor, scriu pentru prima data cu o usoara timiditate. Alergam pe ultima suta de metri catre procedura FIV pe care o vom face la Medlife. Am o nelamurire pe care as vrea sa o inlatur, pentru ca am citit nu chiar toate dar majoritatea postarilor, de ce analiza este nevoie, pt ca poate medicul nostru a omis sa ne trimita sa o facem, pentru a depista coagularea rapida a sangelui. Noi am facut (ambii parteneri) teste de hematologie care cuprind printre altele si nr de trombocite si as vrea sa stiu daca acesta este testul care spune daca avem o problema de coagulare sau nu. Daca acesta este testul, mentionez ca nr de trombocite la ambii parteneri este in grafic. In cazul acesta nu inteleg de ce a fost nevoie de administrarea unui anticoagulant dupa o interventie laparoscopica avuta cu 2 ani in urma la Spitalul Giulesti. Astfel, dupa laparoscopia respectiva, am fost singura persoana din salon careia i s-a administra dupa procedura o injectie cu anticoagulant (asa s-a exprimat asistenta de garda si la momentul respectiv nu am fost inspirata sa intreb despre ce este vorba). Sunt putin ingrijorata si nu as vrea sa ma avant fara sa cunosc acest aspect. Intrebarea este daca acesta este testul sau daca mai este necesar un test suplimentar pentru a verifica coagularea prea rapida a sangelui. Multumesc frumos pentru raspuns!
Eu analizele specifice, cele uzuale de la medicul de familie, printre care si trombocitele le am in limite desi am 3 mutatii genetice.
Analizele de care vorbesti sunt analizele de trombofilie.
Eu le-am facut deoarece am o sarcina oprita in evolutie si parintii mei au suferit de infarct mircardic respectiv accident vascular cerebral in jurul varstei de 30 ani.
Daca daca nu ai asa probleme nu este musai sa faci aceste analize.
Bine, la cati bani dai pe FIV + tratament + analize ai putea sa le faci pentru linistea ta.
MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot
PAI-(4G/5G) heterozigot
SOP; Anovulatie
Image

anadia

Post by anadia » Mon Feb 17, 2014 3:34 pm

Ssimonel, daca tu te pregatesti de FIV, relevante pentru tine ar fi analizele privind riscul de trombofilie, adica de a forma tromboze venoase care ar putea pune in pericol sarcina (desi legatura dintre mutatiile trombofiliei si pierderea de sarcina nu este cu stabilita cu exactitate, unele pareri contesta orice legatura dintre ele). Exista un profil de analize care evalueaza riscul de trombofilie, pe baza anumitor mutatii genetice. Analizele includ mutatiile genei PAi, genei MTHFR, factorul V Leiden, muattia factorului XII al coagularii, mutatia protrombinica, proteina C, proteina S....nu stiu daca le-am zis pe toate, insa cei de la laborator pot da mai multe detalii. Este important de precizat ca aceste analize se recomanda, de regula, dupa doua-trei pierderi de sarcina. In cazul in care o femeie prezinta una, doua, trei astfel de mutatii, in timpul sarcinii ea va lua injectii cu anticoagulant pentru a preveni o eventuala tromboza.

Tie ti s-a administrat anticoagulant dupa operatie, cel mai probabil, in scop preventiv, parca imi amintesc ca si mie mi s-a dat anticoagulant dupa laparoscopie, nu e nimic neobisnuit.

Asadar, analizele pentru evaluarea riscului de trombofilie nu sunt obligatorii in acest moment pentru tine, decat daca vrei sa fii sigura ca elimini orice necunoscuta, ca iti iei toate masurile de preventie (astfel ca, in caz de sarcina, daca ai mutatii genetice care predispun la trombofilie, sa ti se dea anticoagulant). Oricum, profilul de analize de trombofilie e scump rau....cam 800-1000 de lei $-) . Poate cel mai bine e sa te sfatuiesti cu medicul daca are rost sau nu sa la faci.
Mult succes!

cristi_per

Post by cristi_per » Mon Feb 17, 2014 3:37 pm

ssimonel s-ar putea sa fie vorba despre Timp de protrombina QUICK care evalueaza activitatea factorilor implicati pe calea ”extrinseca” si “comuna” a coagularii : FVII-proconvertina, FX-factorul Stuart-Prower, FV-proaccelerina, FII-protrombina si FI-fibrinogenul. Asta am gasit eu...dar Mitzzza are dreptate...poate nu ai acum timp de analizele de trombofilie...dar ar trebui sa le ai in vedere pe viitor...mie nu mi le-a recomandat nimeni le-am facut singura si stiu ca sunt mutantel si actionez ca atare...

Alina Ganea

Post by Alina Ganea » Mon Feb 17, 2014 4:42 pm

hello again :)
anadia wrote:Alina, bine ai venit! Iti doresc sa ai parte de reusita in tot ceea ce urmeaza sa faci! Cred ca ai sanse mari, daca treci cu bine de etapele obtinerii si fertilizarii de ovocite. Sa nu-ti faci griji peste masura, legat de mutatiile trombo. Pot fi tinute sub control cu clexane, important este sa decurga totul bine pana acolo. Un gand bun! %%-
anadia [floare] mulţumesc pentru încurajări, gânduri şi sfaturi. Până acum nu am făcut nimic în privinţa trombofiliei. Doar când am făcut IUI am făcut Clexane, am luat Femibion şi Acifol şi Utrogestan până la BHCG negativ.. apoi am oprit tot, mai puţin Duphastonul pe care-l iau în continuare pentru a-mi menţine ciclul regulat. Am tot amânat FIV-ul din varii motive, acum trebuie să fac ceva, cumva. Vedem ce vom face şi vă ţin la curent. Îţi doresc şi eu mult noroc şi toate gândurile bune pentru FIV 2 %%-
cristi_per wrote:Alina bine ai venit printre noi dar iti doresc sa stai cat mai putin...adik sa ramai [gravi] cat mai repede!
cristi_per @};- am înţeles mesajul :D aşa sper şi eu..

Mitzzza @};- din păcate ne confruntăm cu (aproximativ) aceleaşi probleme amândouă :(

ssimonel @};- dacă faci FIV la Medlife (şi dacă-l faci cu dr. Albu) ar fi trebuit în mod normal să îţi dea să faci înainte şi profilul trombofilic. Eu am făcut Inseminarea cu el şi mi le-a dat înainte să le fac pe toate. Mi se pare puţin ciudat să nu ţi le fi dat el să le faci.. Cel mai bine ar fi să-l întrebi pe el înainte absolut orice. Baftă multă la FIV să fie totul bine şi sper să te lămureşti.
"Everything will be ok at the end. If it's not ok, it's not the end."

MTHFR 677 C>T heterozigot
MTHFR 1298 A>C heterozigot
PAI -675 4G homozigot

ianuarie 2012 - IUI nereuşit (Medlife - Dr. Albu Dragoş)
urmează: 2014 - FIV 1 (Polisano Sibiu - Dr. Ispăşoiu Florin)

Post Reply